BELANGSTELLING VOOR OUD-HANDWERK Vlaardings Visserijmuseum zoekt nieuw onderkomen Brozems en speedboten verstoren de rust HOCKEY LEMMENS EERSTE SCHIP IN BRITTANNIEHAVEN Schiedam kan weer rustig slapen Gevaar voor nieuwe gasexplosies geweken VERLICHTING C0UZY J. Karreman overleden NIEUWE BRUG OVER HARTELKANAAL Meer vrachten in R'damse haven In eerste halfjaar Lijn op Verre Oosten Waterpolo-toernooi Una Sancta cursus INTERIEUR Uitspraken rechtbank NIEUWE DAG DINSDAG 30 AUGUSTUS 1966 3 moderne ,ergordl,n stol Angst Voor de demonstraties, die in het museum voor d e Nederlandse zeevisseriIj in Vlaardingen gehouden werden bestond vooral veel belangstelling van Vla ar dingers. Hier een beeld van de demonstratie (drijf)nettenboeten door mevr. W. Boerdam-Schouten. ROTTERDAM, 30 aug. In Vlaardingen is het Museum voor de Nederlandse Zeevisserij meer dan ooit erop gericht het natio nale karakter van het museum te benadrukken. En met enig succes, want in het afgelopen vakantie seizoen is het bezoek vooral mede dankzij een aantal demon straties e.. filmvoorstellingen over de visserij enorm toegenomen. Een uitbreiding met materiaal van de geliquideerde Nederlandse maatschappij voor de Walvisvaart heeft eveneens bijgedragen tot de groeiende belangstelling voor het museum. Dezer dagen is een hulpbrug gereed gekomen die de verbinding vormt van de Europaweg en het kampeercentrum ten Noord-Oosten van Brielle op de plaats de Krabbeplaat. Zoals bekend wordt er momenteel hard gewerkt aan de aanleg van een definitieve brug over het kanaal iets Oostelijker bij de jachthaven, De Witte Raaf. Deze brug zal in 1968 klaar zijn. (met een stokkie) Sportkuió 1000 hockeysticks (voor U in voorraad) Oriëntatie-avond voor toekomstige militairen nu... beduidend Gisteren is in de Brittannië-haven van de Europoort het eerste schip binnen gelopen. Het was een van de twee speciaal voor de I.C.I. gebouwde vries schepen, die vloeibaar etheen op een temperatuur van min 103 graden celsius kunnen vervoeren. Dit etheen wordt gébruikt als grondstof voor de produktie van polyetheen. De Teviot, die de eerste lading vloeibaar etheen binnenbracht is evenals het zusterschip Traquair, dat in november in de vaart komt zo ingericht, dat het op zee het ver dampte gas weer kan omzetten in vloeistof. In Europoort heeft I.C.I. een aparte losinstallatie ge bouwd om het „vloeibare gas" te kunnen lossen. VOOR ELK INTERIEUR RUIME KEUZE BIJ (Van onze verslaggever) SCHIEDAM, 30 aug. De be woners van de nieuwe wijken Groenoord en Nieuwland kunnen weer rustig slapen. Na de twee gasexplosies in één week zijn zulke krachtige maatregelen getroffen, dat het gevaar voor een nieuwe ontploffing vrijwel uitgesloten is. Sinds zondagmiddag wordt aan het aardgas tetrahydrothiofeen toegevoegd, dat 'n penetrant luch tje verspreidt en eventueel onheil terstond signaleert. Voorts zijn alle aansluitingen in beide woonwijken grondig gecontroleerd en allerlei kleine onvolkomenheden in orde gemaakt. „Persoonlijk ben ik dan ook van mening, dat het gevaar nu geweken is", aldus de wethou der van technische bedrijven en woningdienst, mr. M. J. M. van Kinderen, die maandagmiddag tij dens een persconferentie in het stadhuis met nadruk verklaarde, dat alles in het werk is en wordt gesteld om de grote onrust onder de bevolking geheel weg te nemen. Het door deskundigen van de af deling technische bedrijven van ge meentewerken in Schiedam ingestel de onderzoek heelt uitgewezen, dat de loden leiding, die de verbinding tussen de hoofdleiding en de buizen in de woning vormt, is gebarsten. De leiding is precies onder de soldering geknapt, waardoor het aardgas onder de vloer van de woning van de fami lie G. van Zijl aan het Johan Strauss- plein is gestroomd. Het gas is vanuit de straat onder de kespen van de elementumwoningen door onder het huis gekomen. De explosie volgde toen de monteurs, die in de hal aan het werk waren, de propaanbrander gingen gebruiken. De heer J. van Hartingsveld, de di recteur van de technische bedrijven, heeft de indruk dat het bij de aanleg van de gasleidingen gebruikte mate riaal te hard is. Het lood, dat aan de koppeling zit, moet worden uitgeslagen. Daarna wordt de koppeling er in gesol deerd Het lood is volgens de heer Van Hartingsveld te hard, waardoor bij het uitslaan" scheurtjes ontstaan, die lek kages tot gevolg kunnen hebben. Ten einde hierover zekerheid te verkrijgen, zal de gasbuis, waar de breuk werd ge constateerd, bij TNO in Delft op even tuele materiaalfouten worden onder- Tijdens het weekeinde hebben de men sen van technische bedrijven en ge meentewerken hard aangepakt om de dringende noodzakelijke voorzieningen tot stand te brengen. Het Rotterdamse GEB-bedrjf hielp de gemeente Schie dam aan een hoeveelheid tetrahydro thiofeen, ruim voldoende voor de ge hele aardgasvoorziening in Groenoord en Nieuwland. Van een particulier be drijf in Rotterdam kon een „druppe laar", waarmede deze zwavelverbin- ding in het aardgas wordt gebracht, worden gehuurd. Het is een noodvoor ziening. Het wachten is op het in Duits land bestelde odorisatiemateriaal, dat medio juli zou worden afgeleverd. Hoe lang deze apparatuur nog zal uitblij ven, is in verband met de lange leve ringstijden nog niet te zeggen. Tijdens de in het weekeinde gehouden controle zijn op drie plaatsen dezelfde gebreken als in de woning van de fami lie Van Zijl geconstateerd. Ook zijn ve le lekkages binnenshuis verholpen. Al deze gebreken hebDen volgens de des kundigen niets uitstaande met verzak kingen. Zowel in Groenoord als in Nieuwland is weliswaar sprake van flinke verzakkingen, maar die acht men toch nieet in staat om de gasleidingen te doen knappen. Intussen is al besloten op regelma tige tijden te onderzoeken of zich in de kelders gas heeft verzameld. Wan neer alle woningen in Schiedam op het aardgasnet zullen zijn aangesloten, wordt iedere maand controle op even tuele lekkages gehouden. Dit gebeurt ROTTERDAM, 30 aug. Het goede renvervoer ter zee van en naar Rotter dam was inh et eerste halfjaar van 1966 elf procent groter dan in de eerste helft van 1965. Het steeg nl. van 58,7 tot 65,3 min. ton, In- en uitvoer vertoonden beide een vooruitgang van zestien procent. De doorvoer steeg veel minder; de doorvoer gelost met een procent, door voer geladen met twee procent. Het olievervoer per pijpleiding en het goederenverkeer per vrachtauto nemen Ei de Rotterdamse haven een steeds belangrijke plaats in. Het goederenvervoer per binnenschip steeg met 4 procent, het vervoer per spoor liep terug met 4 procent. dan door elke eerste maandag of dins dag van de maand een extra hoeveelheid reukstof aan het gas toe te voegen, zo dat iedere bewoner zelf kan constate ren of er iets mis is. De omschakeling van stadsgas op aardgas zal nog on geveer een jaar duren. De heer Van Hartingsveld verwacht op dit punt geen moeilijkheden met de bewoners. „Het is aardgas of helemaal niets", zegt hij kort en krachtig. D twee explosies hadden angst ge zaaid onder de bewoners van de nieu we wijken Kethel en Groenoord in Schie dam. Ze waren bang en nerveus. Want wie garandeerde, dat in hun woningen niet hetzelfde zou gebeuren als zich in één week voordeed in twee andere huizen? Vorige week zaterdag werd de villa van ir. K. J. van Aarsen aan de Kerklaan 46 vernield. Vrijdagmiddag volgde de tweede ontploffing. In de be nedenwoning van de familie G. van Zijl aan het Johan Straussplein veranderde de slaapkamer van het tienjarige doch tertje in één rampzalige seconde in een troosteloze ruïne. Een betonnen vloer van enkele honderden kilo's werd als een stuk board omhoog getild en bleef geknakt liggen. Ook een stukje van de vloer in de aangrenzende woon kamer kwam omhoog. Ruiten knapten in duizenden stukjes uiteen. In de naast gelegen woningen vlogen de kelderlui ken de lucht in. Twee monteurs van N.V. Elementum te Maassluis, de 28-jarige G. de Snoo uit Rotterdam en de 20-jarige E. Roe- lofs uit Schiedam, die in de gang bezig waren met het herstellen van 6e bete gelde vloer, liepen ernstige brandwon den op. De 34-jarige bewoonster, me vrouw M. van Zijl-Langbroek, kwam er met verschroeid haar het best van af. De heer De Snoo zag op zeker mo ment door de kieren van de vloer blau we vlammetjes omhoog kringelen in het kruipkeldertje, waar zich naar later bleek een hoeveelheid aardgas had verzameld. De monteurs, doordrongen van het gevaar, vroegen mevrouw Van Zijl om een dweil, waarmee het vuur kon worden gedoofd. Nog maar net hadden ze de vlammetjes omlaag ge drukt, of het gas explodeerde met een enorme knal, die de mensen uit hun huizen deed snellen. De twee monteurs kregen de meters lange steekvlam van dichtbij in het gezicht. De heer Roelofs moest met zeer ernstige brandwonden in het gemeente ziekenhuis worden opgenomen. Daar werd ook zjn collega, wiens baard ver schroeide, eerste hulp verleend. De heer De Snoo kon evenals mevrouw Van Zijl na behandeling naar huis terugkeren. Mevrouw Van Zijl was haar woonka mer binnengerend en uit het raam naar buiten geklommen. Wanneer zij de kor tere weg via de slaapkamer van haar dochtertje had. genomen, dan had ze de ramp waarschijnlijk niet overleefd. Het echtpaar Van Zijl is de ergste schrik al weer te boven. De heer Van Zijl is bijzonder te spreken over de wjjze, waarop de gemeente Schie dam de zaken aanpakt. „Het is een komen en gaan van experts, die alles grondig onderzoeken. Ze stellen geluk kig alles in het werk om herhaling te voorkomen", aldus de heer Van Zijl, die over herstel van de slaapkamer en schadevergoeding wegens vernielde huisraad tot nu toe niets heeft gehoord. Eén van de monteurs, de heer De Snoo, zal deze week weer aan het werk gaan. De toestand van zijn colle ga Roelofs is bevredigend. Ook ir. Van Aarsen, die een verbranding in de der de graad heeft opgelopen, gaat goed vooruit. Hij mag echter nog maar wei nig bezoek ontvangen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 30 aug. Zaterdag is te Overschie overleden de heer J. Karreman, die tot zijn 65e jaar direc teur is geweest van het postkantoor te Overschie. De heer Karreman bereikte de leef tijd van 79 jaar, hij stamde uit een Overschies geslacht, dat jaren achter een daar een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Een broer van de o- verledene was arts en zijn vader, vele jaren wethouder voor C. H. Unie. Hij heeft talrijke jaren functies waargeno men bij de posterijen, waarvan de laat ste 15 jaar directeur van het postkan toor. De begrafenis zal aanstaande woensdag plaatsvinden. ROTTERDAM, 30 aug. Twee Scan dinavische scheepvaartlijnen, de Swe dish East Asia Company te Gotenborg en de rederij Wilhelm Wilhelmsen te Oslo, hebben besloten met ingang van een nader te bepalen datum in oktober hun lijndiensten op het Verre Oosten, die ook geregeld de Rotterdamse ha ven aandoen, samen te voegen. De gecombineerde dienst zal worden uitgevoerd onder de naam Seaco-Wil- helmsen Line. Dank zij door de samen werking mogelijk gemaakte rationali satie van het vaarplan zal de reisduur der schepen aanmerkelijk worden be kort. In verband met de gewijzigde om standigheden zal de gemeenschappelij ke dienst in elke aanloophaven door slechts een aantal agenten worden ver tegenwoordigd. In de Nederlandse ha vens zal dit de firma Wambersie en Zoon zijn. (Van onze verslaggever) ADVERTENTIE Ooit gehoord van smokwerk in de bloeze-mode? Dat is iets wat U moet zien. Even voor onze spiegel vóórhouden, zo'n bloeze met smokwerk. Wordt romantische lievelingsdracht. Gesmokte charme waar de zomer niet tegen op kan. Zo, dat Uw vriendinnen vragen: waar heb je dat bééldje vandaan? Komt U even bloezes proeven. Er is véél gesmokte mode keus bij de Ster. de Ster, ROTTERDAM HOOGVLIET VLAARDINGEN Het in 1962 geopende museum begint zijn waarde in het nationale museum wezen steeds meer te bewijzen. Het zal echter bijzonder veel inspanningkosten om er werkelijk een centrale van de oud heidkunde voor de Nederlandse zeevis serij van te maken, omdat in vele oude vissersplaatsen niet graag afstand gedaan wordt van eigen verzamelingen en zeker niet in die plaatsen, die in het hui dige toeristenverkeer een rol van bete kenis spelen. Inmiddels is het museum reeds uit zijn eerste behuizing het histo- rierijke Vlaardingse „Redershuis" aan de Westhavenkade gegroeid. Graag had men naast het sfeerrijke pand, waarin men thans gehuisvest is een uitbreiding willen hebben. Zulks bleek echter niet mogelijk. Wel wordt thans overwogen om naar het voormalige belastingkan toor van Vlaardingen te verhuizen. Het Ijkt een stap terug, maar dat pand biedt veel meer ruimte en heeft toch ook een aan de visserij verbonden verleden. Het pand dateert uit 1742 en werd gebouwd in opdracht van burgemeester, reder, koopman en touwslager Abraham van den Linden. Volgens de overleveringen waren de bouwkosten de opbrengst van een jachtseizoen van de walvisvaart bj Sptisbergen. Dit zou ook de reden zijn, dat oude Vlaardingers de aan dit pand grenzende Vetteoordsekade nog steeds Waaigat noemen. Behalve de geëxposeerde boeken, scheepsmodelen, materialen bezit het museum ook een aanzienlijke hoeveel heid documentatiemateriaal. Deze werd kortelings uitgebreid door de aankoop van de particuliere verzameling van een telg uit een bekende Vlaardingse kui pers- en redersfamilie. De heer Alewjn Verboon jr. heeft aan deze privéverza- meling, van duizenden prentbriefkaarten en foto's, archiefstukken, gebruiksvoor werpen en een bibliotheekje meer dan BAREN1DRECHT, 30 aug. In het zwembad aan de Noldijk wordt zater dagmiddag een waterpolotoernooi voor herenploegen gehouden. De organisa tie berust bij de zwem- en poloclub Ba- rendrecht. Aan dit evenement zullen de zwemvereniging Maas uit Rotterdam en waarschijnlijk Donk uit Gouda en Z. V. Oudewater deelnemen. Er worden tien tot twaalf wedstrijden gespeeld. Tussen de wedstrjden is er een toer nooi voor de aspirant-polospelers van de vier verenigingen. twintig jaar gewerkt. Het museum voor de Nederlandse Zeevisserj moet echter niet alleen gezien worden als een histo risch museum. Ook de hedendaagse zee visserj krjgt de aandacht. Zo vindt men er een kamer met moderne communi catiemiddelen en zijn modellen van mo derne hektrawlers in bestelling. In oktober zullen drie schilderjen van J. Mesdag door het Panorama Mesdag aan het Museum voor de Nederlandse Zeevisserij ter beschikking worden ge steld. (Van onze correspondent) ROZENBURG, 30 aug. Tijdens de vergadering van het recreatieschap „Brielse Maas" die gisteren in Rozen burg werd gehouden is het misbruik door de brozems van de rijwielpaden ter sprake gekomen. Burgemeester J. G. Bosch (Vierpolders en Zwartewaal) zei hierover: „steeds racen die jongens met die hoge sturen op onverantwoor delijke wijze." Hij stelde voor om een snelheidsbeperking op te leggen, aan merkelijk lager dan 40 km. per uur. De voorzitter, mevrouw De Ruyter- de Zeew, noemde 6it inderdaad een probleem. Zj wees op de vaders en moeders met kinderen die ook per brom fiets rustig rijden. Aan de Noordkant z jn er nog andere wegen voor de brom fietsers, maar aan de Zuideljke oever is dit veel moeiljker. Een ander pro bleem zjn de speedboten op de Brielse Maas. In overweging wordt genomen om de vergunningen voor speedboten te beperken. Burgemeester J. G. Bosch gaf als voorstel om alleen vergunningen te verstrekken na het behalen van een speedboot-examen. Dit voorstel zal in overweging worden genomen. Inzake de ADVERTENTIE VOOR „brozems kon geen beslissing worden genomen." Bj de vaststelling van de begroting dienst 1967 wees burgemeester H. van Es (Den Briel) op de afremming van de werkzaamheden door de schaarste op de kapitaalmarkt. „Geeft dit alles een belemmering op de uitvoering van de werkzaamheden van dit recreatie oord", vroeg burgemeester H. van Es. De voorzitter was van oordeel dat een en ander wel mee zal vallen. Juist dit is wat overtrokken door verschillende bladen. „We zullen zoveel mogeljk wer ken uitvoeren, vooral ook nog meer beplantingen aanbrengen." De meeste werken zjn in mei van start gegaan. Het ziet er echt dramatisch uit, aldus de voorzitter. Zodra de nieuwe rjks- subsidie wordt ontvangen zal begonnen worden met nieuwe beplantingen, na de ROTTERDAM, 30 aug. Onder aus piciën van het Nationaal Katholiek Thuisfront, district Rotterdam, wordt een oriëntatieavond gehouden voor al le jongemannen in Rotterdam die bin nenkort in dienst moeten. Zij worden woensdag 14 september in het vereni gingsgebouw De Magneet aan de Ko ninginneweg in IJsseimonde verwacht. Het programma begint om acht uur en omvat een causerie over „Geestelj- ke zorg voor de militair" door leger aalmoezenier N. A. Apeldoorn en een causerie over „Sociale zorg voor de militairen" door majoor C. Borghart, hoofd van de sociale dienst van het mi nisterie van defensie. Er worden voorts enige films vertoond. Familieleden en verloofden zjn ook welkom. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 30 aug. In de twee de helft van september zal Una Sancta de A en B godsdienstcursussen van de Kateöhetische leergangen hervatten. De A-cursus, die één jaar duurt, wordt ie dere maandagavond van kwart over ze ven tot kwart over negen gegeven in de zaal van Una Sancta aan de Karei Door manhof. De B-cursus, die twee jaar duurt wordt iedere woendagavond gegeven op dezelfde tijd en in dezelfde zaal. Met Kerstmis, Pasen en Pinksteren zullen de cursussen onderbroken worden. Het cursusgeld zal vijftig gulden bedragen. Het verschil tussen de A en B cursus is de graad van moeilijkheid. De A cur sus staat voor iedereen open, voor de B cursus is het gewenst of reeds de A cursus doorlopen te hebben of een voort gezette opleiding gevolgd te hebben. Voor nadere gegevens wende men zich tot Una Sancta telefoon 14 45 77. eerste oktober. De begroting werd al dus vastgesteld. Bj een voorstel inzake een dr jvend benzine-station in de jacht haven „De Witte Raaf" drong burge meester Van Es er op aan dat het ten goede zal komen aan dit recrea tieschap. Het bleek dat betrokken wa tergedeelte eigendom is van domeinen, die ook de vergunningen verleent. De voorzitter deelde mede dat men dit benzine-station heeft aangetrokken uit financiële overwegingen, waardoor de ze vereniging geen elite vereniging zal worden. Besloten werd tot het aangaan van een vaste geldlening van 70.000,-. ADVERTENTIE goudseslngél 221, rotterdam (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 30 aug. Conform de eis heeft de rechtbank hedenmorgen de 28-jarige kok P. J. V. D. W. uit Rotter dam wegens inbraak en diefstal ver oordeeld tot 1 half jaar met aftrek. Bij een inbraak in een reisbureau aan de Meent had de man zich meester ge- landse valuta, waarvan hij in Amster- maakt van duizend gulden aan buiten dam goede sier maakte. Bovendien pleegde hij in dezelfde nacht van 28 op 29 mei een diefstal in het huis van zjn hospita. Tot een jaar met aftrek, waar van twee maanden voorwaardelijk, en een proeftijd van drie jaar werd de 20-ja- rige loswerkman G. C. veroordeeld. Te gen hem was een jaar en vier maanden met aftrek geëist. Hij had op 4 juni in de Zwarte Paardenstraat een 67-jarige man mishandeld en beroofd van een gouden horloge. ADVERTENTIE Morgen begint de verkoop van een éénmalige aanbieding moderne drukstof. Drukstof, de moderne overgor- a'ijnstof in een nieuw dessin 1966 en uitgevoerd in vier van de best verkochte kleuren. Moderne drukstof, seizoenprijs 3.85 per meter koopt U morgen voor nog géén twee gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze drukstof, 120 cm breed, per meter voor. Géén tel. of schrift, best. ADVERTENTIE 1e MIDDELLANDSTa 72

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 3