Stayers De WitHelsloot en Romeijn in finale GROOTSE HULDIGING VOOR EEF DOLMAN OP NAAR DE ZON EN DE ONTSPANNING IN TRAINING I I TIJDENS ATLETIEKTOERNOOI IN BOEDAPEST IS NU AL JUICHEN BESLIST VOORBARIG Chefarine.4 Honderden Rotterdammers op been Wielerstrijd in cijfers I Tips voor Duindigt Gijs van Lennep in Brabham-DAF Winst en remise voor Sijbrands T afeltennisploeg voor België Hockeysters gelijk 'M VOETBALELFTAL WEGGESTUURD Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Voetbal in Engeland NIÉUWE DAG DINSDAG 30 AUGUSTUS 1966 Frans van de Ruit heeft op de 1 km tijdrit het brons gewonnen. Een verrassend resultaat, waarmee de verzorgster van de dames- ploeg, Corrie Ruben hem van harte complimenteerde. TONY SIJBRANDS drie punten FRANKFORT, 30 aug. De successen, die de Nederlandse wieleramateurs de afgelopen da gen in Keulen en op de Nürburg- ring hebben bereikt, zijn gisteren op de baan van het Frankforter Wald-Stadion voortgezet. Op de gloednieuwe, door kenners als „bijzonder snel" geprezen piste, joegen de stayers Piet de Wit, Dries Helsloot en Bert Romeijn zich met groot vertoon van macht door de series van de wereld-titel strijd; zij zullen zaterdagmiddag Nederland in de finale sterk ver tegenwoordigen. Oranje stond ook bij de cérémonie protocolaire, toen dp eerste regenboogtrui rond de schouders van een baanrenner gleed. De sympathieke Amster damse achtervolger Frans van de Ruit eindigde op de overigens on belangrijke tijdrit over één kilo meter achter de „gouden" Frans man Pierre Trentin en de Belg Paul Seye verrassend als derde. Onopvallend MAARTEN DE VOS UTRECHT, 30 aug. Gisteren hebben vier van Nederlands succesvolste zwemsters, die de afgelopen week deelnamen aan de Europese titelstrijd in het bad „Den Hommel" te Utrecht, zich opnieuw startklaar gemaakt. Nu echter niet voor het zwemmen. Ada Kok, Betty Heu- kels, Gretta Kok en Toos Beumer (van links tiaar rechts op de foto) zijn namelijk naar Italië afgereisd. Het viertal gaat daar van een veertiendaagse vakantie genieten. Vooral voor goudenBetty Heukels was een en ander een geweldige verrassing. De „gymjuf' uit Den Bosch moest gisteren aanvankelijk aan het werk. Maar tijdens de huldigings-bijeenkomst, die op het stadhuis in Den Bosch plaatsvond, maakte Mr. R. J. J. Lambooy bekend, dat men er toch nog in was geslaagd Betty Heukels „vrij" te maken. Een andere verrassing gold het feit, dat Betty Heukels vanwege haar gouden resultaat in Utrecht de zilveren legpenning van de gemeente Den Bosch kreeg overhandigd. BOEDAPEST, 30 aug. Twin tig in het Oranje gestoken Ne derlandse atleten hebben hun ogen uitgekeken en geoefend in Gödöl- lö, waar het universiteitscomplex en de daarbij behorende sportac commodatie tot hun beschikking stonden. Een ideaal oord voor de beoefenaar van welk onderdeel van de atletiek ook. Twintig Nederlandse deelnemers voor de strijd om de Europese atletiek- titels, die vanmiddag de openings ceremonie hteft beleefd en waar bij vanavond al de eerste kam pioenen worden gehuldigd. Twin tig Nederlanders tegen slechts acht vier jaar geleden in Belgra do. Het verschil is groot. In de komende dagen zal blijken, dat dit verschil zich niet alleen be perkt tot de grootte van de af vaardiging, maar ook bij de ge boekte resultaten. mmjm ékf/ 'Ék yxjfeSÉ&, Martha Klaassen-Bos in actie tijdens de training in het Hongaarse Gödöllö. Brede sprinterstop Hilda Slaman (links) en Ilja Laman (rechts), twee van Nederlands kanshebsters, die in de laatste fase van de voorbereiding op de Europese titelstrijd in Boedapest genoodzaakt waren hun trainingen tijdelijk te onderbreken. RUUD VAN DEN HENDE Frans van de Ruit verrast met brons in tijdrit ROTTERDAM, 30 aug. Eef Dol man, sinds zaterdagmiddag amateur Wereldkampioen wielrennen op de weg, is gisteravond in zijn woonplaats Rot terdam op grandioze w-pze binnenge haald. Vele honderden juichende Rot terdammers waren present toen Eel Dolman tegen hall negen bij zijn ouder lijk huis aan de Sohoonderlostraat arri veerde. Er was zelfs een complete beat- hand aanwezig, die de uitgelaten wie- Iersupporters op krachtige w ijze onder steunde. De toeloop in de niet al te brede Schoonderlostraat was zo groot, dat de Rotterdamse politie zo af en toe met zachte hand moest ingrijpen oni de huldiging een beetje binnen de perken te houden. Eef Dolman zelf sloeg, zittend op liet dak van een per sonenauto, het schouwspel glimlachend ade. Het enthousiasme van de menigte __ende geen grenzen toen de wereldkam pioen via een microfoon liet weten hoe zeer hij de ontvangst van de buurt op prijs stelde. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat de kersverse wereldkampioen maan dag aan het einde van de middag al de feestende Schoonderlostraat zou bin nenrijden. Zjjn ouders wisten hem van dat plan af te houden. ,,De mensen waren nog druk bezig met het versie ren en het uithangen van de vlaggen, ik heb Eef toen gezegd, dat hij wat later moest komen. Het is anders zo sneu voor al die mensen", aldus moe der Dolman. Wat Eef de komende weken gaat doen? Hij rijdt zondag in Ziirich. Don derdag volgen dan de revanchewedstrij den van de wereldkampioenschappen in Amsterdam en vervolgens een aantal criteria. Daarna begint zjjn prof-tijd. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR, 30 aug. Woensdag middag met de eerste start om half vier geeft Duindigt acht draverijen en twee rennen. Onze voorspellingen zijn: Dvnamietprijs, 2000 m.: 1. Eugeen Z., 2. Due Narciso, 3. Donar Spencer. Dalilaprüs, 2140 m.: 1. Erica, 2. Es- merand, 3. Donna Valentine. Dakotaprijs, 1500 m.: 1. Fedde B., 2. Francina, 3. Fleetness V. Aligamaprjjs, ren 1800 m.: Ie afd.. 1. Beautiful Girl, 2. Amigo, 3. Mag- maspic. Danellaprijs, 2100 m.: 1. C. H. van Rood en Noot. 2. Comte du Commmer- ce, 3. Arnoldus. Ducopr/js, 2120 m.1. C. Alkestin van E. 2 Axkit Hollandia, 3. Caplain Dou ble K. Desdemoiiaprijs, 2100 m.: 1. Erota, 2. Dumas Z., 3. Donna Hanna. Aligamaprijs, ren 1800 m.: 2e afd.: 1. Happy Jane, 2. Iliona, 3. Marijke. Diadeemprijs, 2100 m, leerling-pi keurs: 1 Dox van Rood en Noot, 2. Cash Six. 3. Carla. Deltaprijs, 2100 m.: 1. Cyrano Silk, 2. British Hollandia, 3. Zaita Hano ver. DEN HAAG, 30 aug. Gijs van Len- hep zal zondag 4 september tijdens de internationale autoraces op Zandvoort ®en van de twee Brabham-Dafs formule 3-renwagens rijden. Het Racing Team Holland heeft toestemming gegeven dat Pij voor Chequered Flag England uit komt. De Brit Mike Beckwith rndt. de Wveede Brabham-DAF Binnenkort gaat hij met Pellenaars pra ten over het programma van het vol gende seizoen. „Misschien wel een Tour de France", zegt Eef nog voor hij het rumoer ontvlucht en de trap naar de ouderlijke woning beklimt. j/- -• AJLES, 30 aug. De 16-jarige Tony Sijbrands heeft gisteren tijdens de Chal lenge Mondial in het Zuid-franse Ales drie punten veroverd. Hij won in de der de ronde van de Fransman Mostavoy. Sijbrands had eerder op de dag remise gespeeld tegen de Rus Andreiko. Door deze resultaten deelt Tony Sij brands de tweede plaats met Andreiko. Eerste is de Rus Tsjegolev. Hij heeft zes punten. De uitslagen van de tweede ronde: Tsjegolev (Rusl) - Laporta (It) 2-0, Ag- liardi (Monaco) - Demesmaecker (Belg) 0-2, Sijbrands (Ned) - Andreiko (Rusl) 1-1, Kuyken (Zwits) - Mostavoy (Fr) 2-0. De uitslagen van de derde ronde: Mos tavoy (Fr) - Sijbrands (Ned) 0-2. Andrei ko (Rusl) - Agliardi (Mon) 2-0, Demes maecker (Belg) - Tsjegolev (Rusl) 0-2, Laporta (It) - Reimann (Tsj sl) 2-0. De stand: 1. Tsjegolev 6 punten 2 Sijbrands en Andreiko beiden vijf pun ten. DEN HAAG, 30 aug. Het Neder landse tafeltennis-herenteam, dat op 18 september in Oss tegen België uit komt, bestaat uit de Amsterdamse Ned- lloyd-spelers Frans en Bert Schoofs en de Scylla-speler Bert van de Helm uit Leiden. (Van onze speciale verslaggever) De verrichtingen van de Nederlandse rijders achter de grote motoren maak ten op de enkele duizenden diepe in druk. Vooral de Noordhollander Piet de Wit (21), „bekeken" gegangmaakt door Norbert Koch, was een klasse apart. In prachtige stijl, als het ware aan de rol „klevend", toonde de zich op de baan wel thuisvoelende De Wit zijn mo gelijkheden als stayer. Naast De Wit moeten echter ook de prestaties van veteranen als de Nederlandse kampioen Helsloot (29) en Romeijn (32) met ere worden genoemd. Het verloop van de tweede serie was adembenemend. In een wilde, voortdurend veranderde rondedans leek de niet altijd even vlek keloos functionerende tandem Wiersma- Helsloot tenslotte toch geklopt. Toen er veertig van de vijftig kilometer waren afgelegd, zakte de schijnbaar moege streden Helsloot terug naar de vijfde plaats. Achter de ongenaakbare Belg Van der Vieren leek de Spaanse kam pioen Obrodor zeker van een finale plaats. Helsloot zei later: „Om de finale te bereiken moest ik tenminste tweede worden. Toen er nog zeventien ronden te rijden waren, riep ik tegen ome Frits: „Nu". Tegen die laatste aanval kon die Spanjaard niet meer op. Maar wat heb ik afgezien". De 72-jarige fangmaker Frits Wiersma mompelde ewonderend: „Wat heeft die knaap ko lossaal gereden". Zo groot als de bewondering voor de zich sensationeel, uit verloren gewaan de positie, nog kwalificerende Helsloot was, zo onopvallend bereikte Bert Ro mefjn 'n tweede plaats. Romjjen reed zich daarmee voor de zesde maal in een finale van een tournooi om het wereld kampioenschap. Zelden was hij geluk kiger dan .juist ditmaal. De Rijswijker is nameiyk op eigen kosten in Frank fort. De KNWIJ vaardigde alleen Hel sloot en De Wit af. De Unie was ech ter wèl bereid Romeijn, op diens ver zoek, in te schrijven. Romeijn heeft een week vakantie genomen. „Frank fort" kost hem ongeveer vierhonderd gulden. Hij logeert bij een wielrennen de vriend in Frankfort. Romeijn is blij nu zijn inspanningen niet tevergeefs zijn geweest. Hoe vreemd het trouwens in de sport kan gaan mag blijken uit de uitslag van die eerste serie. Romeijn had namelijk meer dan een ronde voorsprong op de als vijfde eindigende Spanjaard Gabriel Mas. Dezelfde Mas, die vorig jaar we reldkampioen werd... Van de Ruits verrassende bronzen medaille bevestigde overigens de woor den van coach Jan Derksen. De nogal pessimistische ex-wereldkampioen zei al vóór de wedstrijden: „Eigenlijk rijdt alléén Van de Ruit goed. Sprinter Jan Jansen stelt tot nu toe in de training erg teleur. Wereldkampioen Tymen Groen heeft de tijdrit op de weg van vorige week donderdag nog in de be nen. En ook de achtervolgingsploeg draait niet". Vooral van Jansen had Derksen in Frankfort veel verwacht. „Die baan is gemaékt voor hem. Hier telt vooral pure snelheid, waarvan Jan sen meer aan genoeg heeft. Hier ook kun je van kop af moeilijk geklopt wor den. En ook dat is in het voordeel van Jansen". De Nederlandse kampioen was het met Derksens theorie eens. Hij verweerde zich: „Ik denk dat die voor bereiding hier me niet ligt. Vanaf vrij dag gaat het steeds hetzelfde. Zó laat op, zó laat eten, een paar uurtjes sla pen, een paar uurtjes trainen, enz. enz. Daar kan ik niet tegen. Ik kom liever zo van mijn werk op de baan, dan rijd ik het sterkst. Normaal ben ik nerveus voor een wedstrijd. Nu het gaat om de wereldtitel ben ik dat niet. Dat is toch vreemd?" KIMBERLEY, 30 aug. De Neder landse dames-hockeyploeg, die een toer- nee door Zuid-Afrika maakt, heeft maandag te Kimberley een wedstrijd gespeeld tegen een vertegenwoordigen de ploeg van West-Griqualand. Het re sultaat was een gelijkspel van 1-1, na dat de Nederlandse dames bij de rust een voorsprong van 1-0 hadden door een doelpunt van middenvoor Benine van Lede. mm "3 ATLÉTIKAI Onzekerheid rond atletes De uitslag van tijdrit: 1. en wereld kampioen Pierre Trentin (Fr.) 1 min. 7,29 sec., 2. Paul Seye (Belg.) 1.08.60, 3. Frans van de Ruit (Ned.) 1.08.98, 4. Niels Freborg (Den.) 1.09.01, 5. Im- mant Bodnieks (Rusl.) 1.09.15, 6. Ja mes Booker (Gb.) 1.09.55, 7. Jiri Peeka (Tsj. sl.) 1.09.81, 8. Herbert Honz (W. Did.) 1.09.91. Uitslagen kwartfinales achtervolging: Beryl Burton (Gb.) 4.07.15 versl. Au drey Mac Elmurey (VS.) 4.23.46 Yvon ne Reynders (B.) 4.12.46 versl. June Mary Pichtford (Gb.) 4.21970, Aino Pur- ronen (Rusl.) 4.16.16 versl. Christiane Goeminnen (B.) 4.18.78, Hannelore Mat- tlg (O. Did.) 4.14.12 versl. Florinda Pa- renti (It.) 4.17.02. De Nederlandse vertegenwoordigsters Bella en Ceetie Hage slaagden er niet in de kwartfinales van de individuele achtervolging over 3.000 meter te bereiken.- Uitslag amateurstayers EERSTE SERIE: 1. Marechal (Fr). 50 km in 43.26 (gem. 72.390 km/u); 2. Bert Ro meijn op 50 m; 3. Bennewitz (W-Dld) op 200 m; 4. Jansen (Zwits) op 398 m; 5 Mas (Sp) op 560 m; 6. Stajgl (Tsj-Sl) op 3700 m. TWEEDE SERIE: 1. van der Vieren (B) 50 km in 41.41,9 (gem. 71.945 km/u); 2. Dries Helsloot (Ned.) op 10 m; 3 Obrodor (Sp) op 60 m; 4. Giscos (Fr) op 110 m; 5. Claude Maggi (Zwits) op 140! m; 6 Eifler (W-Dld) op 1060 m; 7 Maistrello (It) op 1500 m. DERDE SERIE: 1. Piet de Wit (Ned.) 50 km. 40.51.2, 2. Introzzi <It-> op 180 mtr., 3. Stucki (Zwits.) op 260 m., 4. Crowe (Austr.) op 390 m„ He Vlaemink (Belg.) op 550 m. (Van onze speciale verslaggever) Goud, zilver, brons en enkele finale plaatsen was de oogst geweest van de afvaardiging naar Belgrado. Een heel enkele uitzondering daargelaten had iedereen tot het laatste moment, de fi nale, strijd kunnen leveren. Er moeten wonderen gebeuren, wil dat gezegd kun nen «orden als zondag 4 september in het NEP-stadion van Boedapest het achtste toernooi om de Europese atle- tiek-kampioenschappen wordt afge sloten. Er is deze keer met gulle hand reisbiljetten uitgedeeld. Natuurlijk, niet iedereen behoort tot de categorie van de lichtgewichten, de deelnemers van wie moet worden ge vreesd dat in de series reeds het von nis wordt uitgesproken. Nederlands at letiek heeft ook atleten, die zich met het hoofd fier omhoog kunnen bewegen in het gezelschap van de Europese top. Bij de heren Is dat vooral Leo de Win ter, sprinter op de 200 meter. Met zijn tyd van 20.9 heeft hij zich een week voor het vertrek naar de Hongaarse hoofdstad zelfs geschaard bp het se lecte groepje, dat op papier tot de po tentiële gegadigden voor het ere-metaal behoort. Bij de dames telt men er zelfs meer dan één, is er o weelde zelfs een trio, dat op één onderdeel, de 400 meter, compleet de eindstrijd kan be reiken. De Nederlandse dames doen liet in ternationaal nog niet zo gek. Zij bewe zen dat eerder. Het vorig jaar bijvoor beeld, toen ze doordrongen tot de finale voor de Europese beker. En ook indi vidueel, op vele buitenlandse banen te gen vele gerenommeerde concurrentes. Overwinningen voor een deelneemster in Oranje was geen uitzonderlijk resul taat. Toch is het juist om die dames dat men zich nu zorgen maakt. Neem allereerst het raspaardje Hilda Slaman. Maand na maand groeide de hoop op een fraai resultaat op het grote mo ment, de Europese finale. De laatste maand schrompelden de illusies ineen tot een bitter klein hoopje. Een steeds hinderlijker wordende blessure deed fnui kend werk. De hoop is weer een beetje gegroeid. De dokter met vacaiitie in het buitenland las van de proble men, vond een nieuw middeltje, zond het recept en zie de frêle Hilda Sla- man kijkt plotseling weer heel wat op gewekter tegen het atletiekleven aan. Hilda Slaman staat niet alleen in het kamp der zorgenkinderen. Daar is ook nog Ilja Laman, de 800 meter loopster, de atlete die de zware mentale last draagt de opvolgster te zijn van Gerda Kraan, de atlete die Nederland met een zege in Belgrado voor het eerst na twaalf jaar weer goud had bezorgd. Il ja Laman kwam, zag en tartte vorig seizoen elke erkende grootheid op Euro pees niveau. Ilja Laman was nog on ervaren, maakte tactische fouten en won daarom niet alle races. Daarom, wegens te weinig routine dus. Met an dere woorden: een Ilja Laman die ge rijpt en gelouterd is, gaat ze nu alle maal verslaan. Hoe gevaarlqk bleek die prognose. Ilja Laman zocht in het begin van dit jaar te vaak naar het „eindschot", dat haar het vorige sei zoen keer op keer in de voorste linies had gebracht. Ilja Laman werd boven dien nog ziek, terwyi bij wijze van spreken de koffer voor Boedapest al van de zolder was gehaald. Ilja La man heeft intussen weer gelopen, heeft laten zien dat de snelheid en felheid weer terug wilde komen. Maar na zo veel weken onzekerheid, is het nu toch veiliger heel voorzichtig te zyn met de prognoses. Er is voorts nog de estafette-ploeg op de 4 x 100 meter. We hebben een brede sprintster stop, is er in het begin van dit jaar terecht juichend uitgeroe pen. Als we het beetje snelheid, dat we tekort komen weten te compenseren met vlijmscherpe wissels mikken we hoog, luidde de theorie. De praktijk bracht de bevestiging. De tijd van het kwartet vloog naar beneden, tot 45.1 goed voor een vierde vlttats op de inter nationale lijst. Daar kwamen nog over winningen op de Westduitse meisjes der< de op die lijst, bij. Er lonkte dus ere metaal. Toen volgden de decepties. Twee keer achter elkaar mislukten de wissels, de basis voor het succes. En nu dus ook hier de onzekerheid. Waarom deze wat negatieve verhalen op het moment, dat Europa's grootste atletiekfeest begint? Niet, om de zuur pruim te willen uithangen. Oranje heeft in zijn ploeg deelnemers en deelneem sters, waarmee het zich in de met de élite bevolkte arena mag vertonen. Het is echter voorbarig nu al te juichen. Worden de illusies werkelijkheid, ieder een zal bijzonder blij zqn. Gaat het niet of niet helemaal naar wens, de klap zal tenminste niet zo hard aanko men. Iedereen is gewaarschuwd. Over waarschuwen gesproken: liét feit van dit Europese titeltoernooi is de afwezigheid van enkele prominenten. Ann Smith, de Engelse 800 meter-loop ster is terug naar huis, omdat haar trainer, de veelomstreden Gordon Pi- rie, niet is toegelaten tot het atleten- dorp. Uit balorigheid ging Ann Smith toen ook heen, maar daarover is eigen lijk niet de grootste opwinding. Schok kender is het zich terugtrekken van de Russische zusters Press en van liet Roemeense hoogspringwoiider Yolan- da Balas. Atletes van hoogst uitzonder lijke kracht. Maar dat is nu juist het punt. Voor het eerst accepteert men niet meer de verklaringen van de res pectieve bonden dat de ingeschreven atletes ook inderdaad atletes zijn. Er LJUNGBY, 30 aug. Eén der spe lers van de in de zevende klasse spelen de Zweedse voetbalclub Osbruk werd zondag in de wedstrijd tegen Agunna- ryd van het veld gestuurd wegens het opzetten van een grote mond tegen de scheidsrechter. Het hele Osbrukse team begon daar op de scheidsrechter te belagen, met de bedoeling hem zyn beslissing te la ten herroepen. De enige verandering in de beslissing was, dat heel Osbruk het veld moest ruimen. „Ik moest wel", verklaarde de scheids rechter achteraf, „het hele team was woedend." Hoewel de stand 2-2 was, heeft Angun- naryd de wedstrijd wegens gebrek aan tegenstandres gewonnen. is een medische top-c,ommissie inge steld die met ingang van dit toernooi het recht heeft deze verklaringen in twyfel te trekken. Toen die beslissing was gevallen, kwamen prompt de af- schryvingen. ADVERTENTIE Vier middelen 'm één tablet helpen elkaar endoen wonderenl De kennis van pijnbestrijding is in de ioop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. m B£RO£MI TABLET LONDEN, 30 aug. Voor de eerste divisie van de Engelse league zijn gis teravond de volgende wedstrijden ge speeld: FulhamBurnley 0-0, West Ham—Arsenal 2-2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 9