REVANCHE Meeste goud voor Oostduitsers kaas uit het vuistje Ilja Laman reeds na 400 meter verslagen Operatie '55 gestart met handbalnederlaag mm ORANJES BEROEPSSTAYERS IN FINALE ZEER TELEURSTELLEND Veteraan Bert Romeijn houdt aanvallende Fransen in bedwang FEESTGEDRANG ROND KAMPIOEN BE 7 wereldkampioenen in Olympisch Stadion W ereldkampioen bij stayers NIEUWE D'AG MAANDAG 5 SEPTEMBER 1966 6 MICHEL JAZY kampioen op de 5000 meter BOEDAPEST, 5 september De Europese atletiekkampioen- schappen in Boedapest hebben aangetoond hoe breed op het ogenblik de Europese toplaag is. Omdat deze zo breed is, konden favorieten sneuvelen. De Hon gaar Zsivotsky bijvoorbeeld bij het kogelslingeren. De Hongaar Mecser op de 5000 meter. Want, op bijvoorbeeld die 5000 meter, was Michel Jazy nu eens niet al leen de man die tot fabuleuze records kan komen, maar ook de geslepen strateeg, die zeer zorgvuldig positie koos, zich wei gerde te laten overrompelen en weergaloos precies het moment koos, waarop hij moest aanzet ten voor een eindsprint, waarop niemand een antwoord kon heb ben. Jazy had Mecser getart en kreeg de Hongaar zo ver, dat hij ronden lang het vuile werk deed. Jazy kwam pas in actie toen de Westduitser Norpoth bij het lui den van de bel voor de laatste ronde het sein voor de slotaan- val gaf. Hij liet vervolgens Nor poth weten, dat een Jazy die niet bij alle mogelijke geharrewar is betrokken, ongelooflijk sterk kan finishen. Afschrikwekkend Op dreef RUUD VAN DEN HENDE De Italiaan Leandro Faggin werd enorm enthousiast verwelkomd. Met fiets en al werd hij door zijn uitgelaten supporters opgetild. Ilja Laman was in de beslissende fase van de 800 meter niet in staat een eervol resultaaat te bewerkstelligen. Wereldkampioen Piet de Wit hier achter gangmaker Koch op weg naar de eindstreep. Twijfel MAARTEN DE VOS Interessant vV: '■y.ïsZiiiifoZ's&S&/iï BOEDAPEST, 5 sept. Met acht gouden medailles is Oost-Duitsland het meest succesvolle land tijdens de strijd om de Europese atletiek- kampioenschappen geweest. Polen werd met zeven medailles tweede De verdeling is als volgt: resp. goud, zilver en brons: Oost-Duitsland 8 3 7 Polen 7 5 3 Rusland 6 7 6 Frankrijk 4 3 7 Italië 3 0 0 West-Duitsland 2 10 9 Groot-Brittannië 2 0 0 Hongarije 14 3 Bulgarije 110 Joegoslavië 10 0 Tsjecho-Slowakije 10 0 België 0 11 Griekenland 0 10 Roemenië 0 10 ADVERTENTIE Strateeg Jazy ongelooflijk sterk in eindof fensief (Van onze speciale verslaggever) Kon, zo verzuchtten de Nederlander, bijvoorbeeld een Ilja Laman maar zo resoluut zijn. Van de Nederlandse af vaardiging was zij de deelneemster van wie de hoogste verwachtingen mochten worden gekoesterd. Zij stond niet alleen het hoogst van allen op de lijsten met de beste prestaties, maar had bovendien in de Europese beker finale van vorig jaar zo'n duidelijk vi site-kaartje afgegeven, dat men het een en ander mocht verwachten. Ilja Laman liet zich echter wegdrukken naar een nederige positie, onmiddel lijk nadat het in banen gestarte veld zich in de slagorde aan de binnenkant van de baan had geschaard. En daar na vocht Ilja Laman alleen nog maar tegen zichzelf, speelde zij geen rol meer, toen na 400 meter werd aange zet voor de beslissende demarrages. Terwijl Ilja Laman, amechtig naar adem happend, steeds krampachtiger ging lopen, zag men aan de kop van het veld een schitterende demonstra tie van moed en kunnen van de ze ventienjarige Joegoslavische Vera Ni- kolic. Vorig jaar liep ze de 800 meter nog in 2.12. Nu werd ze onbedreigd Europees kampioene in 2.2.8 op de se conde af precies dezelfde tijd, waar mee Gerda Kraan vier jaar geleden in Belgrado met grote overmacht naar het goud greep. Voor Nederlandse verspringsters zal de naam van de Westduitse Helga Hoff mann altijd een afschrikwekkende klank houden. Tot twee keer toe reeds had zij de Haagse Joke Bijleveld de weg naar een vreugdevol eind van een grote internationale finale versperd. De eerste keer bij de Olympische spe len van 1960 in Rome en twee jaar later, bij de strijd om de Europese titels in Belgrado nog eens. Dat was kennelijk nog niet genoeg. Zaterdag avond, terwijl tienduizenden toeschou wers waren „nagebleven" in het Nep- stadion om het verspringen tot en met de laatste sprong mee te beleven, ont futselde de grimmig vechtende Helga Hoffmann met de sprong, waarmee de vijfde dag van het toernooi werd af gesloten, de bronzen medaille aan Cor- rie Bakker. De Utrechtse stenotypiste had die medaille binnen bereik gekregen, toen zij haar laatste poging bekroonde met een sprong van 6,34 meter, een eve naring van haar Nederlands record. Die 6,34 was precies genoeg geweest om de Russin Tatyana Talysheva van de derde plaats te stoten. Op zich ook al een drama. Tatyana Talysheva was met een zwaar omzwachteld been voor het verspringen aan de start versche nen. Eén keer nam zij haar aanloop. Eén keer zette ze zich met volle kracht af op de springbalk om na een verre vlucht met de op één na beste sprong van de eerste ronde in het zand te landen en te blijven liggen. Krim pend van pijn moest ze toen met de brancard worden weggedragen. De al flink gekwetste dijbeenspier was nu he lemaal aan flarden gesprongen. Die ene sprong bleef vijf ronden lang brons waard. Terwijl Irena Kirszen- stein dè atlete van dit toernooi (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 5 sept. De veld- handbalcompetitie is het afgelopen weekeinde met enige verrassende uit slagen gestart. Bijzonder opmerkelijk was allereerst een nederlaag van Ope ratie '55 bij Attila, terwijl bij de da mes Athene voor een surprise zorgde door Hygiëa te verslaan. De twee de butanten in de hoofdklasse moesten verlies accepteren: de dames van Ve- lo bij Swift en de heren van Microme ters in en tegen Aalsmeer. In de ontmoeting tussen Athene en Hygiëa waren spanning en nervositeit duidelijk merkbaar. De rust ging in met 0-0. In de tweede helft stopte de doelverdedigster van Athene, Sylvia Kooy, een strafworp. Dit inspireerde de ploeg dusdanig dat Marianne van der Linden kort daarop de beslissen de treffer wist te produceren: 1-0. wi- loc had geen moeite met PSV, dat be neden niveau bleef, mede door falen van de doelvrouwe. Bij rust was de zaak al bekeken: 6-0. Het werd tenslot te 13-2. Wil Gillissen (5x) en Kitty de Waard (4x) leverden het merendeel van de Amsterdamse doelpunten. In de eerste helft verzuimde Verburch tegen Zeeburg het windvoordeel uit te buiten (1-1), wat Zeeburg na de her vatting de gelegenheid schonk het be ter te doen. De hoofdstedelijke dames, van wie Ria Veth en Ria Balt elk tweemaal scoorden, zegevierden met 4-5. Bij Verburch was Annie van Vliet het produktiefst (3x). Voorts liet Swift er weinig twijfel over bestaan dat het sterker was dar Velo: rust 6-1: eind stand 11-4. Rinkel en Aardewijn waren bij Aals meer weer goed op dreef met respec tievelijk zeven en zes doelpunten. Mi crometers ondervond dit aan den lij ve. Zijn verdediging had zeer veel moeite met de snelle Aalsmeerse aan vallen, terwijl de voorhoede ondanks goed spel van Rob Jansen (5x) veelal stuitte op het goede werk van doelman Bosma die zelfs enige straf- worpen stopte. Via een ruststand van 8-3 zegevierde Aalsmeer tenslotte met 17-9. Attila dankte het voor een belang rijk deel aan Keyzer (acht doelpunten) dat Operatie met 19-14 kon worden ver slagen. Een volkomen verdiende over winning. De Hagenaars zetten té veel op één kaart: Helmert Botterman. De ruststand was 10-7. In de ontmoeting tussen ESCA en AHC overheersten de verdedigingen. De Arnhemmer Vennik en de Amsterdammer Rijkenberg scoorden elk driemaal. Bij rust leidde AHC nog met 2-3; de uitslag werd 6-5. In de laatste minuut redde de Arn hemse internationale doelman Van Noessel de overwinning voor zijn ploeg door een strafworp te keren. Tenslotte hielden Niloc en PSV het op een puntenverdeling van 15-15, na een ruststand van 8-8. beslist niet alleen, omdat Heemskerk plotseling geblesseerd was. Bij de dames, op papier kansheb ster' voor een derde of vierde plaats, ging het niet veel beter. En toch de den Oranje meisjes het niet slecht. Tot twee keer toe verliep de zo gevreesde wissel tussen Martha Klaassen-Bos en Wilma van der Berg uitstekend. Met 45.6 liep het Nederlandse kwartet de op een na beste seizoen tijd. Dat alies was echter niet meer dan een zeven de plaats waard. Het lijkt merkwaardig: de verwach te resultaten kwamen niet en toch stel de de Nederlandse dames-ploeg niet te leur. Naar hun capaciteiten gerekend kwamen de atletes tot prestaties, die niet uit de toon vallen. Dat hun pres taties geen medailles waard bleken is een andere zaak. Echte teleurstellin gen zag men wel bjj de heren. Opdcn- oort en Snepvangers vielen duidelijk uit de toon en van Fred van Herpen wist iedereen, dat hij eenvoudig niet by machte was zijn het vorig jaar opge bouwde reputatip te bevestigen. Alleen bjj de KNAU wilde men dat kennelijk niet aannemen. FRANKFORT, 5 sopt. Liefst zeven wereldkampioenen zullen zich dinsdag avond tijdens de revanches van de we reldkampioenschappen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam presente ren: Evert Dolman, F. d. Wit, Tiemen Groen, de Fransen Pierre Trentin en Daniel Moreion, stayers-kampioen Ro- main de Loof en de Belgische wegkam- pioene Yvonne Reynders. met haar drie gouden en een zilveren medaille met een schitterende op mars van 6.37 in de openingssprong en vervolgens via 6.40 en 6.43 naar 6.55 de eerste plaats op de Bulgaarse Dia na Yorgova heroverde, bleek geen der overigen in staat de Russin van de derde plaats te verdrijven. De Roe meense Viorica Viscopoleanu en Hel ga Hoffmann evenaarden de prestatie van Talysheva, maar reikten daarmee toch niet hoger dan een vierde en vijf de plaats. Het zou Corrie Bakker zijn, leek het. Het werd, terwijl in het sta dion ademloos werd toegekeken, Helga Hoffmann. Voor de derde keer had zij Oranje op de valreep overtroefd. Resten nog de estafette-ploegen. Het was zaterdag al duidelijk geworden, dat men zich in het Nederlandse kamp geen illusies behoefde te maken. De heren hadden de eindstrijd gehaald. Voor huil doen op een voortreffelijke manier. Zij knabbelden 0,1 seconde van het Nederlandse record af. Maar zij waren vierde in de serie geworden, omdat de wissels bij de Polen zo vol ledig mislukten, dat de als goed voor zilver getipte Poolse formatie slechts vijfde werd en dus niet van de partij mocht zijn bij de strijd om het ere-me- taal. In de eindstrijd bleek, dat de Ne derlandse heren geen rol van betekenis mochten spelen. Ze werden achtste en laatste. Ze werden zelfs nog door de Tsjechen voorbijgelopen en dat kwam (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT, 5 sept. Wat in feite de apotheose moest worden van het tiendaagse wielerfeest om de jaar lijks te vergeven wereldkampioenschap pen op de weg en baan, is uitgelopen op een regelrecht fiasco. Niet de grote Belgische favoriet Leo Proost of de Spaanse titelverdediger Guillermo Ti- moner, maar de Belgische outsider Re main Deloof mag zich na zondagmiddag wereldkampioen bij de beroepsstayers noemen. In een saaie, door combines beheerste rit, waarin de Nederlandse deelnemers Piet van der Lans, Jaap Oudkerk en Jan Legrand zich met vele ronden achterstand door de honderd ki lometer worstelden, kon alleen het rij den van de Duitse favoriet Werenfriedt Rudolph boeien. Tenminste: voor de vele duizenden Duitsers was de zilveren plak van hun kansloos geachte landge noot een aangename verrassing. Het was jammer dat het vaak boeiende toernooi zó moest eindigen. Ook in het laatste weekeinde is er namelijk te ge nieten geweest van sport op hoog ni veau. Waarin de Italianen met Faggin (profachtervolgers), Beghotto (prof- sprinters) en in de ploegenachtervol- ging, en Nederland met De Wit (ama teursstayers) en Frankrijk met Tren tin en Moreion (tandem) goud voor zich opeisten. De beroepsstayersfinale werd voor Nederland een teleurstelling. Onze ver tegenwoordigers waren niet bij machte de sterke indruk, die Nederland in Keu len (ploegentijdrit op de weg), Nur- bürgring (weg) en Frankfurt (baan) heeft gemaakt, te bevestigen. Vanaf de eerste kilometers speelden zij in de strijd om de ereplaatsen geen enkele rol. Achter de weinig impone rende, van start af leidende Deloof, werd de middelmatige Rudolph tenslot- PIET DE WIT GRANDIOOS (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT, 5 sept. Vorig jaar maakte Piet de Wit (20) de reis naar het verre San Sebastian, waar het toernooi om de wereldkampioenschap pen wielrennen plaatsvond, mee als re serve van de Nederlandse formatie. Al leen wanneer wegrenner Harrie Stevens zou besluiten niet deel te nemen aan de ploegenachtervolging op de baan, mocht De Wit rijden. Het waren bange dagen voor De Wit. Tot op het laatste moment bestond or namelijk onzeker heid rond Stevens' deelname, de mar telende vraag werd voor Piet de Wit fataal. De als achtervolger toch al niet briljante Zaankanter reed, toen Stevens inderdaad niet kwam, bijzonder slecht. Nederland werd in de series, als negen de, vóór de kwartfinales uitgeschakeld. De eerste kennismaking met een toer nooi op wereldniveau werd voor De Wit dus een grote teleurstelling. Er is, in tussen, veel veranderd. Achtervolger De Wit werd stayer. Stayer De Wit werd dit jaar opnieuw geselecteerd voor de wereldtitelstrijd. In het Waldstadion revancheerde hij zich op grandioze wij ze voor de slechte prestaties van een jaar geleden. Stayer Piet de Wit werd zaterdag wereldkampioen. „Wat ik precies ga doen, weet ik nog niet", zei Piet de Wit, later, „het is nu toch wel gebleken dat de baan mij meer mogelijkheden biedt dan de weg. Het liefst zou ik er een worden zoals Peter Post". De dag na de triomfale finale is Piet de Wit rustig. Hij lijkt eigenlijk in niets op een wereldkampi oen. Hij valt niet op in het woelige ren nerskwartier Piet de Wit wars van ster allures. Niettemin heeft hij een schit terende prestatie geleverd. Een half jaar geleden pas reed hij voor het eerst achter de imponerende motoren. De Wit is een groentje nog in het moeilijke stayersvak. Tóch zegt Adrie Zwarte- poorte, chef d'équipe van de Neder landse baanploeg en als lid van KNWU's sportcommissie speciaal met de stayerij belast, over De Wit: „Hij belooft heel wat voor de toekomst". De baansport heeft dringend behoef te aan nieuw bloed. Er moeten nieuwe vedetten worden gevonden om de kwij nende belangstelling nieuw leven in te blazen. Vooral bij de beroepsrenners is de kwaliteit gering. De sprinters wach ten ongeduldig op de komst van de Franse talenten Trentin en Moreion; Tiemen Groen zou, als hij naar de profs overging, wereldkampioen Lean dro Faggin met een kwart baan ver slaan, en ook bij de stayers vindt de doorstroming van jonge renners maar heel, heel langzaam plaats. Daarom is een jongen als Piet de Wit goud waard. In Frankfurt al stroomden van alle kan ten dé aanbiedingen binnen. Voor kop- pelkoersen, zesdaagsen, omniums en uiteraard, wedstrijden achter de grote motor. Piet de Wit is er blij mee. Hy heeft zich in de afgelopen jaren op vrij wel alle onderdelen bekwaamd. Twee jaar geleden begonnen met koppelwed strijdjes op de Hilversumse Adelaar- baan, was hij afgelopen winter stee vast elke week in Antwerpen te vin den. Daar bleek dat De Wit een hoge snelheid lang kan volhouden. De Wit is het type van de rouleur wat op de snelle piste van Frankfurts Waldstadion pas goed tot uitdrukking kwam. Er zijn echter perioden geweest dat Piet de Wit aan zichzelf twijfelde. Want na een zeer succesvolle leer tijd bij de nieuwelingen, toen hi> met Tiemen Groen, (evenals De Wit lid van het Zaanse DTS) domineerde en vele wedstrijden won, ging het bij de ama teurs minder goed. Piet de Wit reed vrijwel geen prijzen bijeen. In de klas siekers eindigde hij steevast in de ach terhoede. Op de baan ging het beter. Hoewel „San Sebastian" hem duidelijk maakte dat de achtervolging bepaald niet zijn sterkste zijde is. Met de Hagenaar Chris Kippirig pro beerde De Wit het de afgelopen winter in Antwerpen opnieuw. In ploegkoersen scherpte hy de baantred. De Wits vast houdendheid werd beloond. Hij ontving uitnodigingen cm deel te nemen aan grote wedstrijden in het buitenland. Half maart bijvoorbeeld reisde de in Wor- mer, bij zijn vader werkzame De Wit, naar Oost-Berlijn. Eén van de onder delen van een internationaal omnium bracht de deelnemers achter de grote motoren. De Wit vlóóg. Zoiets blijft in Nederland niet lang onopgemerkt. Nog vóór de populaires in het Olympisch Stadion begonnen kreeg De Wit een telefoontje van de Bond: „Stel je in verbinding met Zwar- tepoorte". Piet de Wit zegt nu over de adviezen van de oud-Nederlandse stayerskampioen- „Zonder mijnheer Zwartepoorte had ik het hier natuur lijk nooit gered. Hü heeft me alles ge leerd. Me bijgestaan met het verzorgen van het materiaal. Met hèm ben ik in de afgelopen maanden ook al twee keer op de baan geweest. Dat scheelde me enorm in mijn zelfvertrouwen". De Wit weet nog niet of hij prof zal worden. „Ik moet natuurlijk goed ver dienen, anders blijf ik n.et zo lief ama teur", zegt de jegens voo*- dienst afgekeurde De Wit. En dan plotseling: „Wil je ook in de krant zet ten dat ik een hoop te danken heb aan mijn gangmaker Noppie Koch. Ook van die man heb ik veel profijt gehad. Hij moedigt je tijdens een koers voort durend aan. Hij rijdt nooit te wild. In het begin, in het Olympisch Stadion, heeft hy me wel eens laten „afgaan Dat deed hij expres. Nil kent hij me precies". Oud-Neilerlands kampioen Noppie Koch heeft inderdaad een belangrijk aandeel in het behalen van Nederlands derde wereldtitel. In feite heeft De Wit tijdens de één uur durende finale maar één grote inspanning moeten leveren. Gedurende twee minuten tolde hij in bijzonder hoog tempo langs alle tegen standers. Na zes minuten al had hy de kop veroverd, die hij niet meer zou afstaan. De Wit heeft ook veel te dan ken aan Rijswijker Bert Romeijn (32). Romeijn, op eigen kosten naar Frank furt gekomen, omdat de KNWU hem geen plaats waardig achtte in de Ne derlandse ploeg, heeft waarschijnlijk nooit zo goed gereden als juist in Frank furt. Toen hij achter De Wit in tweede positie reed moest hij de voortdurend aanvallende Fransen Giscos en Marechal beletten tussen hèm en De Wit te ko~ men. Dat deed de veteraan voortreffelijk. De Wits zege is geen ogenblik in ge vaar geweest. Zélfs had Romeijn in de laatste minuten nog de kracht een aan val op De Wit te ondernemen. Slechts dertig meter scheidden de beide Neder landers. Bij de huldiging op het po dium stond naast De Wit een wegge trokken Romeijn er wat teleurgesteld bjj. Nog nimmer in zyn lange carrière, die hem zesmaal in de finale van het wereldtiteltoernooi bracht, was hij zó dicht bij een regenboogtrui geweest. Zijn beste prestatie tot dan toe was een vierde plaats. Tóch had niemand anders verwacht van Romeijn. Pas nadat hij tot de eind strijd was doorgedrongen, bleek de KNWU bereid alsnog de reis- en ver blijfkosten te betalen. Dat kwam de verhouding ten goede. Vervolgens kwa men de drie tot de finale doorgedron gen Nederlanders (ook de kampioen Andr. Helsloot plaatste zich onder leiding var Zwartepoorte Dij ei kaar. Men kwam tot de vol,^"d i" spraak: „Ieder mag voor eigenkan sen rüden, maar we.wcrkcn elkaar in géén geval tegen". Dus besefte Romeijn heel |oed dat hü een verdedigende taak kreeg toen De Wit ai na zes minu ten langs hem heen naar de kop flit ste. Niettemin viel hem dat tegen. Toen De Wit hem passeerde riep Romeijn tegen gangmaker Walrave: ..Bruno, wat doe je nou? Onze derde vertegenwoordiger, kam pioen Helsloot, had voor de finale nog gezegd: „Het zal me tegenvallen als ik niet de eerste Nederlander werd". Hel sloot kon de benen in de eindstrijd nauwelijks rondkrijgen. Als een begin neling króóp hij over de baan. Hij ein digde als voorlaatste op meer dan ze ven ronden. „Ik gun het Piet" zei hü alleen. De Wit huilde intussen zijn emoties weg. Een dag later zei hij naar de baan kijkend waarop hij wereldkam pioen was geworden: „Zo'n snelle baan is wat voor mij, hè, als ik maar hard kan fietsen, zonder voortdurend van rit me te moeten veranderen. Op de weg heb ik bijvoorbeeld zo'n hekel aan boch ten". te tweede. Van de échte kanshebbers eindigde Proost als derde. De kleine Spaanse titelverdediger Timoner bleek zelfs niet bij machte de wedstrijd uit te rijden. Al na 38 kilometer verdwenen hjj en de Belgische gangmaker Meuleman geruisloos van de baan.... Ondanks de zwakke afsluiting hebben de Oranjetruien op de buitenlanders een zeer sterke indruk gemaakt. Vooral wegrenner Eef Dolman en achtervolger Tiemen Groen hebben allerwege veel respect afgedwongen. Nederland is met drie gouden medailles (Dolman, De Wit, Groen), drie zilveren (ploegentijd rit op de weg, Ceetie Hage, Romeijn) en een bronzen (Frans van de Ruit), op de voet gevolgd door Frankrijk en Ita lië, zelfs het meest succesvolle land van het toernooi. Het afsluitende weekeinde, waarin voor het eerst de tribunes van het Waldstadion vol liepen, bracht vooral glorie voor de luidruchtige, kussendar en kirrende Italiaanse kolonie. de zege van hun achtervolgingsploeg be' stond niet de minste twijfel. De impone rende eenheid van de vlekkeloos over nemende Azzuri, die met grootse we reldtijden van om en nabij de vieren- eenhalve minuut over de vier kilome ter maakten, was een klasse apart. Ook de uperieure profsprinter Guiseppe Beg- hetto ondervond geen tegenstand van betekenis bü het prolongeren van zijn titel. Tussen alle clownerieën van de nukkige sprintsterren in bleek duidelijk dat er momenteel niemand is die Beg- hetto kan kloppen. Zowel in de halve finale (tegen de Belg Jos Debakker) als in de eindstrijd (tegen de in België wonende Australiër Ron Baensch) gaf Beghetto een demonstratie van pure snelheid en inzicht. Interessanter waren de duels in de anderhalve finale tussen Baensch en de tweede Italiaan, Santé Gaiardoni. Het is bekend dat er sinds de Olympi- ren geleden, een vete tussen beide sprin ters bestaat. De wat vadsige Italiaan en de brutale Baensch, van wie men zegt dat hij „met een pistool op de fiets 7,it", voerden een schitterend thea ter op. In de beide eerste ritten ging Baensch als eerste door de finish. Met een protesterende Gaiardoni achter zich. Er was, rijdende met snelheden van te gen de zeventig kilometer per uur, on derweg tussen beide heren nog een stevig robbertje gevochten. Ook de jury stond voor een moeilijke taak. De eerste maal werd Baensch gediskwalificeerd, In da tweede manche werd het protest van de Italiaan afgewezen. In de. derde ril tenslotte gebeurde c weinig schob kends. Baensch was alleen net iets sneV Ier. Voor een regelrechte sensatie zorgd» Leandro Faggin. De kalende Italiaan met het bokseregezicht, leek tegen da stijlvolle Belg Ferdie Bracke kanslooj in de achtervolgerseindstrijd. Toen e» nog twee ronden moesten worden gered den had Bracke nog een voorsprong van vijftig meter. Opeens stokte het ritme van de Belg. Krachtrijder Faggin haalde in. Meter voor meter, bijna on* merkbaar. In de laatste honderden me ters ontbrak Bracke alle kracht. Nét he eindstreep versloeg de stampen- *®S8in de bleke Belg, die later ze) „ht hy geen lucht meer kon halen. Mi nutenlang was de brakende Bracke on machtig. Zelfs het ererondje kon h$ niet volbrengen Faggin daarentegen was de koning t» rijk. Met fiets en al werd hij door doll» Italiaantjes opgetild. Voor Bracke maakt een wereldtitel achtervolging niet zoveel uit. Voor Leandro daaren tegen is het een kampioenschap, waar mee hij het dagelijks brood veilig stelt. De radiofabrikanten van GBC verwach ten van Faggin niet anders dan het pu bliciteit opleverende wereldkampioen schap der jachtrijders. Faggin is daar tevreden bij. Hij wéét dat er anders he lemaal niets voor hem te verdienen ig in de harde wielersport. Als wereld kampioen der achtervolgers daarente gen zijn er voor de nu 33-jarige Leandro Faggin nog bijrolletjes in de komende zesdaagsen van Toronto en Montreal- Daarom gunt iedereen Faggin zijn re genboogtrui. Men weet dat het niet lang meer zal duren of Faggins bestaan als wielrenner is voorbij. In zijn rit te gen Bracke kreeg Faggin na 1200 ihe" ter een lekke band. Jan Derksen be rekende dat Faggin over de laatste 3ouw meter een tijd maakte van 5.08 minuten- „Hij zou op de vier kilometer een tijd hebben gemaakt van 5.24. Tiemen Groe rijdt 4.50".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 12