HET NIEUWE DAGBLAD REGERING zal POLITIEK doorzetten MET EEN ROEIBOOT DE OCEAAN OVER Vrijmoedig Loonstop of grote werkloosheid Boot slaat om; zestien doden En: Verder: JAMIN Rusland hindert vredeswerk VN Poging om druk uit te oefenen Normen voor studiebeurzen gepubliceerd ü^H commentaar f I Vandaag: Friendship maakt geschiedenis GOLDBERG OVER VIETNAM Bidden voor het pond Tijger verwondt klein kind GRILLIG WAPEN Steun aan pond wordt voortgezet HAVEN DJAKARTA cakes IN ENGELAND Financieel gesprek Indonesië in aangename sfeer Britse vliegramp eist opnieuw dode Goed nieuws voor parlement Congo |^ae^wee^^Eur^lal,^ S ft e VERWACHTING MELKBEDRTJY EN -1 wip i Hl i Financiën en economie DINSDAG 6 SEPTEMBER 1966 NU EN DAN ZON 57ste JAARGANG No. 16458 BLACKPOOL, 6 sept. (Reu ter, UPI) Premier Harold Wilson heeft op een bijeenkomst Van de „T.U.C.", het overkoepe lend orgaan van de Britse vak bonden, een dreigende werkloos heid voor twee miljoen arbeiders in het vooruitzicht gesteld indien het verbond nalaat hem in zijn vergaande economische maatre gelen te steunen en hierdoor de Nonstop in gevaar brengt. 12 pagina's Premier Wilson tijdens het uit spreken van zijn réde op het Con gres van het Britse vakverbond ■in Blackpool. niet duur weI heerlijk Dierenhandelaar beboet De English Rose III" waarmee twee Britse parachutisten al roeiende de Atlantische Oceaan zijn overgstoken, geniet bijzondere belangstelling van een groepje scholieren, die het scheepje toch wel een bewijs vinden dat het Britannia rules the wavesnog van kracht is. e-a G 'F r- ifeS* '.'V Op de grote Britse luchtvaart show in Farnborough is onder meer dit Franse verkenningvlieg tuig te zien. Met dit grillig ge bouwde toestel hoopt de Franse marine over een doeltreffend wa pen te beschikken bij de opsporing van vijandelijke duikboten. De commissie-Sassen heeft zich overigens met méér beziggehouden dan de financiële techniek. Haar rap port geeft op vrij strenge toon te ver staan, dat bij allerlei faciliteiten de teugels strakker moeten worden aan getrokken. Waar het uiteindelijk gaat om vele tientallen miljoenen is de zorg voor wat er met het geld ge beurt, volkomen gerechtvaardigd. NIEUWE De oude cycloon by IJsland eeeft een krachtige tot harde zuidwesten wind. Nog een plaatselijke bui, maar ook op klaringen. Overdag 18—20 gr. Vooruitzichten: zonnige perw- den maar nog licht onstabiel. onder: 19.15 onder: 14.14 Zon op: 6.01 Maan op: 21.56 Wilson waarschuwt Britse vakbonden Premier Wilson deelde zijn uit dui- jt'id afgevaardigden van honderdzeven- jjg vakbonden bestaande gehoor mede, *h*t de regering hoopt dat de vakbonden inwillig de politiek om de lonen ge- l'U'ende de komende zes maanden te ^vriezen zullen steunen. Maar mocht een actie om een doorbraak te for- ondernomen worden", zo liet hij *aarschuwend horen, „dan zal de re aring niet schromen de loon- en prijs- gsatregelen bindend voor te schrijven, n" regering is vastbesloten haar poll ak door te zetten." p. hy erkende dat de door zjjn regering J.®volgde methoden zonder precedent fbh, maar het doel, het creëren van voldoende arbeidsgelegenheid op de range duur, staat voorop. Derhalve ver- ?°ek ik u te erkennen dat de regering eerlijke oprechtheid handelt in het oeiang van zowel de hand- als de DJAKARTA, 6 sept. (UPI) Door een enorme golf is een overladen boot even buiten de pier van de lia- ven van Djakarta omgeslagen en ge zonken. Zestien personen kwamen hier- 'j om het leven. ,jNolgens autoriteiten van de haven- it.fhst worden nog drie personen ver- sei?f De motorboot had 97 Indonesi- a(1,® havenarbeiders aan boord. De entiteiten hoorden pas van de tra vee een uur nadat deze zich had (ingedaan. Een woordvoerder zei dat A boot zwaar overladen was en dat etl onderzoek zal worden ingesteld. In een Edese kazerne hebben vier dienstplichtigen zich verenigd. Ze "ebben de Vereniging van Dienst plichtige Militairen opgericht die het leven van de soldaat wil veraan- Sename. Zie pagina 5. Het samengaan van de Italiaanse s°ciaal-democraten met de Nenni- °cialisten heeft in de gelederen van de communistische partij in dat land Qi'ote ongerustheid veroorzaakt. Men ziet zich da ar voor het gevaar ge- ®'aats t in een blijvend isolement ?edrongen te worden en de kans te ,°Pen de greep op de Italiaanse ar- eidersmassa te verliezen. Hetzelfde 0re2en de christen-democraten. Meer deze interessante ontwikkeling de Italiaanse politiek leest U op 7. R°p Pagina 3: tonaal nieuws. On 's t Pa8ina 4: Nieu^ös Kroniek. Brievej. herenmode. van lezers. H^P PaSina 5: X, N.K.V. en de belastingverlaging, door prol ejn £e A M. VAN DIJCK, "oogleraar in het belastingrecht aan Tilburg10'"*0 H°Sesch°o1 Op Pagina 6: wi«t pianoconcours. aan yck klaaSt Ko Sarneel °P Pagina 7: V°vaderm Sihanock: heerser, huis- IVïotu! en halletleider. RAVMoxTnan oorl"S. door RAYMOND ARON. roces Ben Barka in Parijs- Op pagina 8: Studietoelagen op de helling. Op pagina 9: KespttnieuTs)miSUsCh (en ander hoofdarbeiders in dit land, aldus de Britse premier. Hij waarschuwde, dat de regering van plan is haar strenge deflatoire maatregelen voort te zetten tot 's lands betalingsbalans in evenwicht is." De maatregelen zullen pas worden ver zacht als wij onszelf kunnen bedruipen. Dit houdt in dat de regering moet re geren", aldus Wilson, kennelijk doelend op de resoluties van de T.U.C., waarin kritiek wordt geoefend op de regerings- politiek inzake lonen en prijzen in het bijzonder op de huidige loonstop. Het congres zal zich morgen over deze resoluties uitspreken. Alhoewel Wilson er de nadruk op leg de dat zijn regering geenszins van plan ADVERTENTIE van FARNBOROUGH, 6 sept. (Rtr.) De Nederlandse Fokker F-27 Friendship heeft maandag in Engeland luchtvaart geschiedenis gemaakt als het eerste niet-Britse vliegtuig dat op deze belang rijkste Britse luchtvaarttentoonstelling werd voorgevlogen. De tweemotorige, met gchroefturbines uitgeruste. Friend ship schoot langs het zwerk als een sportvliegtuig. Ook werd een landing met één uitgeschakelde motor getoond. De Fokker F-27 was de eerste van zeven met Britse motoren uitgeruste Eu ropese toestellen die maandag bij de opening van de tentoonstelling werden gedemonstreerd. Tot de andere niet- Britse toestellen behoorden de Franse Breguet „Atlantique" een verkennings vliegtuig voor de Marne. het Frans- Duitse „TransalT'-vrachtvliegtuig, het Italiaanse Fiat G-91-lestoestel, het Ita liaanse aermaccilestoestel en een Au- gusta-Bell-hefschroefvliegtuig. TILBURG. 6 sept. De kantonrech ter te Tilburg heeft gisteren de Duitse dierenhandelaar K. uit Essen veroor deeld tot een boete van 80 gulden we gens dierenmishandeling en het han in honden en katten zonder in het bezit te zijn van een vergunning ingevolge het honden- en kattenbesluit. Op 24 augustus was K..te Tilburg aan gehouden met een kleine bestelauto waarin hij een patrd, 23 honden en 6 kat ten vervoerde. De honden en katten, die toen in beslag werden genomen, werden ter zitting verbeurd verklaard. De eis van de officier van 130,- en verbeurd verklaring der dieren. Van de direnhandelaar K. zegt de Ne derlandse Bond tot Bestrijding van de Fivisectie te weten dat hij op tientallen platsen in ons land tussenpersonen heeft met en zonder vergunningen, die hem dieren leveren. K. beweerde echter nu, dat hjj nimmer van het vergunningstel sel en van het honden- en kattenbesluit had gehoord. Hij ontkende ook de hem ten slasten gelegde dierenmishandeling. Naar zpn mening konden de honden en katten weliswaar niet uit wandelen gaan maar er was toch ruimte genoeg voor ze te 'eggen, beweerde hij. K. zag des ondanks af van hoger beroep en betaald contant. De afdeling 's-Hertogenbosch van de Dierenbescherming en de Nederlandse Bond lot Bestrijding van de Vivisectie hebben gezamenlijk de officier om de honden en katten gevraagd met de be doeling ze een goed tehuis te bezorgen. is het collectief overleg over boord te zetten, liet hjj hierbij weten dat, wan neer de loonstop en de zes daarop vol gende maanden van strikte zelfbeheer sing voorbij zijn, het toch nog nodig zal zijn, indien de volledige werkgelegen heid behouden wil blijven, zich ervan te vergewissen, dat de voorgestelde loons verhogingen gelijke tred houden met de stijgingen van de nationale produkti- viteit en dat de lonen niet de neiging zullen vertonen harder te groeien. Politieke waarnemers menen dat, in dien de regering-Wilson overgaat tot het invoeren van dwingende maatrege-1 len, waaronder boetes tot vijfhonderd pond (vijfduizend gulden), voor ieder, die de loon- en prijspolitiek doorkruist, dit ernstig de positie van de regering zal ondermijnen. DEN HAAG, 6 sept. Een algemene gedachtenwisseling in aangename sfeer, aldus hebben de Indonesische presj- dium-minister voor Economische en Fi nanciële Zaken sultan Hamengkoe Boe- wono de ngende van Djokjakarta, en de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. II. Luns, maandag na hun eerste besprekingen over financiële kwesties gezegd. De twee delegaties zijn maandagmiddag ongeveer tweeëneenhalf uur in bespre kingen bijeengeweest op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De besprekingen zijn vandaag voortge zet. Maandagavond ontmoetten de Indone siërs en Nederlanders elkaar aan een regeringsdiner in hotel Kasteel Oud- Wassenaar te Wassenaar, aangeboden door de vice-minister-president dr. A. Vondeling. De sultan en de drie ministers die hem vergezellen, drs. F. Seda (Finan ciën), Asjari Danoedirdjo (Handel) en Moh. Joesoef (basis- en lichte industrie) alsmede ambassadeur Soedjarwo Tjon- dronegoro en de parlementsleden Ab- doerrahman en Dipojoewono hebben be leefdheidsbezoeken gebracht, aan de mi nister-president, mr. J. M. L. Th. Cals, en de vier bij het overleg betrokken ministers, Luns, Bot, Den Uyl en Von deling. - --Ut LJOEBLJANA, 6 sept. (UPI) Mej. Suzanne Worsdell uit Bexley Heath (Keilt), één van de slachtoffers van het donderdag bij de stad Ljoe- bljana neergestorte Britse passagiers vliegtuig, is gisteren plotseling overle den. Hiermede is het aantal doden tot 97 gestegen. Volgens de artsen van het behande lende" ziekenhuis maakte zij het naar omstandigheden redelijk goed totdat zij zondag een instorting kreeg. KINJASA, 6 sept. (UPI) President Joseph Moboetoe heeft gistermiddag de derde zitting van het Congolees par lement geopend. Hij vertelde de parle mentariërs dat zij van nu af aan weer legislatief werk zullen kunnen doen. Van nu af zullen de leden van de senaat en de Kamer van Afgevaardig den weer hun legislatieve rechten die hun krachtens de grondwet zijn ver leend kunnen uitoefenen. Sinds novem ber 1965 heeft premier Moboetoe per decreet geregeerd. PROVIDENCE, 6 sept. (Reuter, UPI) De Amerikaanse afgevaardig de bij de Verenigde Naties, Arthur Goldberg, heeft gisteravond in een toespraak in Rhode Island gezegd dat Rusland de bevordering door de er- enigde Naties van vredesbesprekingen voor Vietnam belet. Goldberg zei dat de Verenigde Staten nog steeds hopen dat de Verenigde Naties een belang rijke rol kunnen spelen bij het tot stand brengen van een eervolle vrede. Tot nog toe hebben de Verenigde Naties in de Vietnamese kwesties in hoofdzaak gefunctioneerd als centrum voor diplomatiek contact. We hebben energieke pogingen gedaan om de we reldorganisatie een grotere rol te la ten spelen. Het onvermogen ligt met aan de organisatie. Het is een gevolg van de politiek van zekere leaen, in het bijzonder van Rusland, die buik- baar nog niet bereid is haar invloed aan te wenden voor een vreedzame re geling door onderhandelingen' President Johnson heeft gezegd dat hij een tijdsbestek voor de terugtrek king van Amerikaanse troepen uit Vietnam zal vaststellen vooropgesteld dat de communisten met gelijke plan nen komen. Hü sprak tijdens een bij eenkomst in Detroit en zette uiteen dat de Amerikaanse troepen „naar huis zullen gaan hun bases voor opbou wende, vredelievende doeleinden zul len worden overgedragen zo gauw als die venijnige (Noordvietnamese) agressie ophoudt!" De vooraanstaand Russisch commen tator heeft in het regeringsblad Izves- tia geschreven dat president De Gaulle's oproep tot de Verenigde Sta ten om zich uit Vietnam terug te trek ken, het groeiende politieke isolement van Amerika aantoont. De commentator, doelend op De Gaulle's toespraak tijdens diens be- LONDEN, 6 sept. (AFP) De Anglicaanse geestelijke Raymond Wilcox heeft in tegenwoordigheid van talrijke gelovigen van de parochie Darlaston in Staffordshire gebeden „voor het pond sterling In de oor log, zo verklaarde hij, waren er spe ciale gebedsdagen. „Ik zie niet in waarom men nlJ.?j v°or een be paald doel zou bidden, wanneer het land financieel een moeilijke tijd doormaakt." zoek aan Cambodja, merkte op dat sommige westelijke waarnemers schrijven dat secretaris-generaal Oe Thant besloten heeft heen te gaan van wege zijn gevoelens ten aanzien van de Amerikaanse acties in Vietnam. „Of dit zo is of niet, is niet zo be langrijk. Belangrijker is het feit, dat de zich tegen de Amerikaanse agres sie kerende machten zich op interna tionale schaal mobiliseren", aldus Matvejev. Radio-Peking heeft de beschuldiging geuit dat. Amerikaanse vliegtuigen op 29 augustus aanvallen hebben uitge voerd op Chinese koopvaardijschepen in de Baai van Bacbo. Een schip zou tot zinken zijn gebracht en acht be manningsleden zouden daarbij om het leven zijn gekomen. Verder zouden ze ven zeelieden zijn gewond. De radio_ zei dat een tweede schip werd beschadigd. AMSTERDAM, 6 sept. Een tijger heeft gistermiddag een tweejarig jon getje in de dierentuin Artis verwond. Het kind, dat met zijn vader door de dierentuin liep, is in een onbewaakt ogenblik onder de afrastering bij de thgerkooi doorgelopen. De tijger, die achter de tralies zat, sloeg zijn klauw uit en raakte het kind op hét hoofd, de rug en het linkeroor. Het is snel naar het Weesperplein-ziekenhuis ver voerd, waar bleek dat de verwondin gen nogal meevielen. Het kon korte tijd later met zijn vader naar huis terugkeren. 25 Station. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Beek Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Berlijn zwaar bewolkt 18 motregen 19 motregen 1° regen 19 motregen zu geheel bewolkt 20 motregen 20 zwaar bewolkt 20 zwaar bewolkt licht bewolkt 20 motregen 22 motregen 19 zwaar bewolkt 21 licht bewolkt 18 onbewolkt 22 mist 25 licht bewolkt geheel bewolkt 21 P 15 15 15 13 15 13 13 13 9 8 15 16 14 10 12 10 16 10 3 0.4 0.1 8 2 1 0.2 0 1 0 0.1 2 0 0 0 2 0.2 0.3 Melkprijs met 2 cent omhoog (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 6 sept. De minister van Economische Zaken drs. J. den Uyl beslist morgen over de verhoging van de consumptiemelkprijs. De melk- bedrijven verwachten dat de minister toestemming zal geven de prijs ter stond met twee cent per liter te ver hogen. Dezer dagen hebben de Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne en de Vereniging van Coöperatieve Melk inrichtingen in een telegram aan mi nister Den Uyl hun verontrusting uit gesproken over het feit dat hij eind augustus in deze reeds lang slepende kwestie nog geen beslissing had geno men Zp wijzen erop dat de bewinds man' in een brief van 21 juni aan deze organisaties heeft meegedeeld, dat een door hem ingesteld rentabiliteitsonder- zoek in 1965 bij zes van de negen be drijven een negatief economisch resul taat heeft te zien gegeven. De marge berekening is in het verleden derhalve te laag geweest, aldus het telegram. De organisaties dringen er op aan nu in ieder geval een prijsverhoging toe te staan op basis van berekeningen van maart van dit jaar. Het telegram besluit met de dreiging, dat de con- (Van onze onderwijscorrespondent) DEN HAAG, 6 sept. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft de normen bekend gemaakt, die ge bruikt worden bij de vaststelling van de rijksstudietoelagen voor 1966-1967. Daar bij wordt ook uiteen gezet hoe de toela ge in feite berekend wordt en het sys teem wordt met voorbeelden toegelicht. Het is de eerste maal, dat een derge lijke publikatie verschijnt. De publikatie bevat gegevens over de geschiktheidsnormen en de normen voor de ouderlijke bijdragen. Hierbij worden onder meer behandeld: het belastbaar inkomen, de kinderbijslag (voor amb tenaren de kindertoelage), de kinderaf trek, de fictieve ouderlijke bijdrage, normale kosten, byzondere kosten, draagkrachtverhogende factoren en de definitieve ouderlijke bijdrage. Het svsteem wordt met enkele voorbeelden toegelicht. - De afdeling Rijksstudietoelagen zendt de ze publikatie toe aan aanvragers, die met een bezwaarschrift komen; het volgend iaar za! de toelichting direct bij de aan- vrage worden toegestuurd. Aan andere ge ïnteresseerden wordt de toelichting op aanvrage gratis ter beschikking gesteld door de Voorlichtingsdienst van het minis terie (Nieuwe Uitleg 1- Den Haagl.^ De Nederlandse Studentenvakbeweging heeft eveneens een uiteenzetting over het toelagensysteem samengesteld. In deze pu blikatie (titei „Hoe bereken ik mijn beurs., pr«s 45 ct„ uitg. S.V.B., Wittevrquwen- singel 23, Utrecht) worden tevens richtlij nen gegeven voor het indienen van be zwaarschriften. De fractie van de Studenten Vakbe weging heeft om 'n extra vergadering verzocht van de Raad van Vijftig van de Nederlandse Studenten Raad, in ver band met de plannen tot oprichting van een stichting „nationaal studiefonds De Raad van Vijftig is het hoogste orgaan binnen de NSR, de gekozen vei- tegenwoordiging van alle Nederlandse studenten, en volgens de SVB is net van het hoogste belang, dat dit orgaan de gelegenheid krijgt vóór de opricn- ting van het genoemde fonds de zaak te bespreken. (Zie voorts pagina 8) sumptiemelkbedrijven bij afwijzing vair hun verzoek wellicht genoodzaakt zijn ingrijpende maatregelen te treffen. De bedrijven baseren hun aanvrage voor een verhoging van twee cent per liter op een al twee decennia lang ge hanteerd systeem van kostprijsonder- zoek bij veertig procent van de bedrij ven, dat wordt verricht door accoun tants van het ministerie van Landbouw en het produktschap voor zuivel. Reeds in maart van dit jaar hebben de melk- bedrijven de minister gevraagd de prijs te mogen verhogen, nadat het produkt schap voor zuivel in de aanvrage nog enige beperkingen had aangebracht. Minister Den Uyl legde liet verzoek toen naast zich "neer en kondigde aan een rentabiliteitsonderzoek te zullen in stellen bij een tiental bedrijven. Dit bevreemdde de consumptiemelkbe- drijven zeer, gelet op de wijze waarop het overleg over de melkprijs al sinds jaar en dag is gevoerd. Nog vreemder kwam het de bedrijven voor om het feit, dat het ministerie van Economi sche Zaken beschikte over zeer gede tailleerde kostprijsgegevens van dertig bedrijven en ook deze gegevens afkom stig waren van Rijksaccountants. Het bedrijfsleven beschouwde het besluit van de minister als een poli tieke beslissing, omdat de bewindsman liet weten dat een gesprek over de re sultaten pas in de loop van juni (na de gemeenteraadsverkiezingen) zou kun nen plaatsvinden. De consumptiemelk- bedrijven achtten deze gang van zaken bijzonder onrechtvaardig, omdat minis ter Den Uyl het in juni beloofde ge sprek steeds uitstelde en tenslotte nu zijn beslissing pas in september neemt. Bij het bedrüfsleven acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat de minister zich ook nu aan een toestemming voor ver hoging van de melkprijs zal onttrekken. 5' - K" ,X - V. r 1 L Na alle verwarring over de nieuwe studietoelagen is tenslotte het rap port verschenen van de commissie die geadviseerd heeft over het toe- Iagenbeleid. Het is n weinig geluk kige gang van zaken geweest, dat de studenten en hun ouders overvallen werden door n nieuwe en later weer tijdelijk veranderde regeling zonder dat men een duidelijk inzicht kon krijgen in het hoe en waarom. Dit staat echter de erkenning niet in de weg, dat de adviescommissie onder voorzitterschap van prof. dr. F. Sas sen met prijzenswaardige snelheid een degelijk stuk werk heeft geleverd. Z.ij presenteert een nieuw systeem van normen en berekeningen. Deze financieel-technische kant van de zaak valt niet op stel en sprong te be oordelen. Er lijkt toekomst te zitten in het beroep van studietoelagen- consulent. De minister erkent inmiddels, dat er gevallen zijn, waarin de nieuwe regeling hard aankomt. Daartegen over wijst hij op een verschuiving ten gunste van studerenden hij het hoger beroepsonderwijs. Het is jam mer. dat zijn verdelende rechtvaar digheid nog niet met cijfers geïllu streerd kan worden. Daarbij worden echter ook nieuwe gedachten gelanceerd, die een na dere discussie waard zijn. Zo gaat men er van uit, dat een student in of dichtbij een universiteitsstad maar thuis moet blijven wonen. Tot dus ver werd in publikaties van 't minis terie zelf het thuiswonen met klem ontraden. Nu kan men erop wijzen dat door het ontbreken van voldoen de studentenhuisvesting vele studen ten toch wel thuis zullen moeten blijven, maar dit is nog iets anders dan de stelling, dat hieraan geen be zwaren verbonden zijn. Van nog verderreikende betekenis is het advies, dat, zo lang de facul teiten nog geen regeling hebben ge troffen inzake de studieduur voor examens, de minister voor de bursa len de termijn voor het kandidaats examen moet vaststellen. De wet zegt, dat de faculteiten zorg dragen voor de inrichting en goede gang van het onderwijs. Wanneer zij om welke reden dan ook nog geen examen termijn hebben vastgesteld, is het dan redelijk de minister speciaal voor de bursalen te laten ingrijpen? Een derde punt, van zeer funda mentele aard: de overheid mag het studietoelagenbeleid mede gaan han teren om de toeloop naar bepaalde studierichtingen te bevorderen of af te remmen. Misschien moet het daar inderdaad naar toe, maar dan zal men ook de beschikking moeten krij gen over betrouwbare gegevens over de toekomstige behoefte aan afge studeerden. Het kan in vele geval len hachelijk zijn af te gaan op prog noses, zo wordt door de commissie- Sassen zelf erkend Zo zitten er meer punten in dit rapport, die nader onder de loep ver dienen te komen. En dat zal dan een parlementaire loep moeten zijn. BAZEL, 6 sept. De internationale financiële overeenkomsten, die steun bieden aan het pond sterling:, zullen Engeland voorlopig ter beschikking biy. ven staan, zo is in ingelichte kringen in Bazel vernomen. De faciliteiten, die elke drie maanden in wederzijds overleg worden verlengd, zijn in juni van dit jaar overeenge komen tussen de Bank van Engeland en Je centrale banken van Oostenrijk, Bel gië Canada. West-Duitsland, Italië, Japan Nederland, Zweden en Zwitserland, als mede de Bank voor Internationale be talingen in Bazel. Er bestaan afzonder lijke steunovereenkomsten met de bank van Frankrijk en het Amerikaanse Federal Reserve System. De toestand van het pond sterling is naar verluidt een van de belangrijk ste onderwerpen geweest, waarover tij dens de dit weekeinde gehouden bij eenkomst van gouverneurs van centrale banken is gesproken. Het betrof hier de maandelijkse internationale gedachten- wisseling over lopende monetaire en fiscale vraagstukken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 1