Nieuwe raadsleden gaan op excursie Waterverf Fraude bij Globus Jaar geëist tegen procuratiehouder Climax proces eind oktober J Al in de tijd van Maartje Lievens... K, VLAER KOL Nieuwe Bot zeer urgente zaak Detlev Pols: hobby als vak Nieuwe Natu-adviseur 1 Kritiek op NLM-luchtnet WETHOUDER POLAK NIEUWELING WEES WIJS EN LUISTER LEER DANSEN BIJ WUYSTER W aterspeelplaats wél hygiënisch PEUGEOT 404: EEN WAGEN MET PERSOONLIJKHEID Geen leiders voor jonge tennissers Voorlichting over de tomatenteelt Scheepvaart over Hollandse IJssel nieuwe dag Naar zwakke plekken in werkterrein Koninklijk brons voor bakker G. Wyers Uw rekening draagt een naam bij Vleier Kol Voorzitter Kamer van Koophandel: Rotterdam ontvangt minder dan het inbrengt Goud en brons voor twee jubilarissen WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1966 3 SSï j Oude en nieuwe raadsleden maakten gisteren met elkaar kennis in de Burgerzaal, waar via een kleine expositie en veel materiaal de nodige voorlichting werd gegeven. Ook hoofden van dienst waren ter kennismaking aanwezig. Het is maar goed, dat Rotterdam mers niet bijgelovig zijn. Anders zou de angst hun om hét hart slaan bij de niets ontziende ijver waarmee de P-S.P.-ers de anderen i—> onder bun schuin tegen de gevel staande lad ders willen doordrijven. Zelf heb ben zij immers een en ander maal ter sprake gebracht dat bun fractie uit schilders bestaat. Daar werd maar eens om gelachen, want nie mand kon vermoeden, dat dit met het aandragen van waterverf gede monstreerd zou werden. ROTTERDAM, 7 sept. Het proces inzake de fraude bij de N.V. Globus Scheepvaart-, Expeditie- en Controle Maatschappij speelt zich af in étappes, waarbij men „onderop" begonnen is. In juni verschenen twee employees voor de rechter, die als kleine, maar onmisbare radertjes in het geheel werden geschetst. De derde, die zich gisteren moest verantwoor den, behoort min of meer tot de zelfde categorie, de vierde die na hem voorkwam, speelde een be langrijker rol. Maar de climax zal zich eind oktober afspelen, wan neer de directeur van het bedrijf voorkomt. (1672-1755) eenvoudige koopmansdochter .„.deed Vlaer Kol (van 1691) bankzaken. Dat is misschien wel interessant. Maar onze huidige cliënten vinden het belangrijker, dat Vlaer Kol is uitgegroeid tot een eigentijds en efficiënt bankbedrijf. Een bedrijf, dat ook uw zaken behandelt, alsof het die van henzelf warendirect en persoonlijk. Geen wonder dat men zegt bankgiro, buitenlands betalingsverkeer, kredietverlening, effecten, vermogensbeheer, beleggingsadviezen, belasting-aangiften, spaarrekeningen, reisdeviezen, assurantiën, deposito, open en gesloten bewaarneming, safeloketten, handelsvoorlichting. Utrecht, Oude Gracht 158, tel. 26351.* Rotterdam, Coolsingel 75, tel. 120126. Bilthoven, Julianalaan 4, tel. 2571/72. IJsselstein, Kloosterstraat 7, tel. 2195. Detlev Pols: „graag een modern repertoire voor amateurs". Joh. de Heer In Rotterdamse K.v. K. Wereldkampioen Dolman te gast in stadhuis (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 7 sept. Voor het eerst is in Rotterdam de eerste raads vergadering van een nieuw-geformeer- de raad gisteren voorafgegaan door een kennismakingsbijeenkomst. De nieuwe raadsleden zijn rondgeleid door het stadhuis. In de Burgerzaal maakten °ud en nieuw kennis met elkaar en de nieuwelingen kregen er een pakket Voorlichtingsmateriaal uitgereikt, waar onder het boek van Rein Blijstra. De heer H. Polak, die later als enige hieuwe wethouder gekozen zou worden, bewoog zich, net terug van een vakan tie-fietstocht door de Pyreneeën en als Politiek ongeschoolde wat onwennig tus sen meer vergrijsde stadsbestuurders. De „vergrijzing" is overigens ten op zichte van de vorige raad verminderd, öie vertegenwoordigd werd door een Vaas bloemen, geschonken door de ver trokken raadsleden. De in de raadszaal geplaatste ruiker zal straks moeten ver- wijnen maar de vaas blijft om dienst doen hij de stemmingen. De voor- _tter trekt er het nummer uit, dat aan- wie als eerste zijn stem moet uit- -raanff1^ gemiddelde leeftijd van de raadsleden is van 53 op 47 gekomen en In de eerste, louter formele maar daarom nog niet onbelangrijke raads vergadering bad niemand op de maidenspeeclies gerekend. Iaat staan op een maidenmotie. Maar gelukkig was daar de P.S.P. om een streep door die rekening te balen. Het komt bier op neer: De P.S.P. acht zich discriminerend behandeld in bet vooroverleg over de bezetting van de hommissies, zodat drie van ben de benoemingen (achteraf) niet aan vaardden. De vierde, de beer Daim, bleef bahn en op de hem toegemeten Plaatsen. De heer J. Reehorst kon, kennelijk sprekend mede namens de anderen, iedere beschuldiging over buiten sluiten weerleggen. De I S.l .-ers bleven echter verbolgen, omdat geen van ben in de suggestie genoemd stond ij de commissies voor de baven eri voor financiën. Dat zegt niets, vvant iedereen bleef vrij te kiezen Me bij wilde. Er is geen enkele frac- j'e die alles beeft gekregen wat ver langd werd. Zo is bet spel nu een maal. In tegenstelling tot vier jaar gele den kan de onbekendheid met bet •hetier niet meer als verontschuldi ging aangevoerd worden voor de •Panier waarop de P.S.P. baar ver onderstelde gelijk trachtte te ver kopen. De fractieleider, de beer Slaa- 8er, beeft immers ook de achterlig gende periode meegemaakt. Hij. evenmin als de „geestelijke vader V''n bet gedoe die kennelijk op de gereserveerde tribune dee „grote jihen trok, heeft zijn geestverwanten hidelijk kunnen maken, hoe bet er iri de raad aan toe gaat. -Menig bamerklop liep dan ook te P'etter op bet breed-uitgesponnen en Ms algemene beschouwing buiten de ?Me zijnde betoog van de P.S.P.-er j °sterwijk. Hij had bet blad voor e mond al lang terzijde gelegd en in ruil bet blad op, waarop de j0 moties aandraagt. Hij legde af>ïop een papier waarin was vast- 8esteld, Jat Je „voordrachten" (de °°,rzitter verbeterde dat in sugges- ,les) in strijd met de democratische e8'nselen 7jjn opgesteld. Ol de raad Jie motie maar wilde aanne men. De raad stemde in bet algemeen in overeenstemming met de suggesties, netgeen door de voorzitter werd op- 8evat als verwerping van de motie. P-S.P.-ers kregen acht plaatsen in adviescommissies, overeenkomstig "et algemeen aanvaarde uitgangs punt, dat ieder raadslid uit welke 'ac'ie dan ook twee commissieplaat sen bezet. Verder is de P.S.P.-fractie ln diverse beroepscommissies verte genwoordigd. Excuseer: waren ze, want drie van ben trokken zich te- ^°dat in een volgende raads- ergadering tal van vacatures ten °ste van veel tijd te vervullen zijn. het jongste raadslid is 27 jaar. De raad is een bestuursorgaan met één gezamenlijk doel: het welzijn van Rotterdam, zo hield burgemeester W. Thomassen de aanwezigen voor. „Vaak beheersen ons gevoelens en emoties. Dat kan goed zijn, maar enige mati ging op dit punt is toch wel gewenst en daarvoor is het reglement van orde. De geest van samenwerking 's echter beter", aldus de burgemeester, die excursies in en buiten Rotterdam aan kondigde om vooral de nieuwe raads leden de mogelijkheid te bieden zich meer kennis van het eigen werkterrein bij te brengen. Op 20 oktober wordt een eerste excursie, per boot en per bus gemaakt naar „zwakke PlettyarL Nadat de heer L. Slaager (P.SP.) had trachten duidelijk te maken, waarom de P.S.P. nu wel en niet een wethou derszetel ambieerde, vond de verkie zing van de wethouders plaats. De reeds in de vorige periode in die tunc- tie opgetreden mejuffrouw mr. J. Zee- lenberg (P.v.d.A.) en de lieren G. z de Vos (K.V.P.) mr. H. Bavmck (A.R.) R. Langerak en H. W. Jettinghoff (bei den P.v.d.A.) werden opnieuw gekozen. De heer mr. H. Polak (V.V.D.) werd opvolger van de heer J. U. Schilthuis. Behalve diens aandeel zal hij waar schijnlijk „verkeer" toegewezen krij gen, maar de taakverdeling is een taak voor het college zelf. Wethouder Ba- vinck was nog wegens ziekte afwezig. Voorafgaand aan de benoemingen in de commissies, lokte een ontboezeming van de heer C. Oosterwijk reacties uit bij de heer S. Groenendijk, die zich voor kon stellen dat de P.S.P.-fractie het niet geheel met de plaatsverdeling eens was, maar die van een betrek kelijk kleine en voor driekwart uit nieuwelingen bestaande fractie geen dwang tot stemming wenste te accep teren over een zaak die voor indereen duidelijk lag. De heer J. Reehorst (P.v.d.A.) zette uiteen, hoe vanaf het allereerste begin aile negen fracties in alle beraad betrokken zijn geweest. Ieder had zijn wensen ter tafel kunnen brengen, al was vanzelfsprekend niet aan al die wensen te voldoen. De kritiek van de heer Oosterwijk had zich namelijk op de gang van za ken bij het overleg toegespitst en hij verlangde via een motie de uitspraak van de raad, dat de voordracht van commissieleden in strijd met de demo cratische beginselen was tot stand ge komen. Toen uit de stemming bleek, dat iedereen zich aan de suggesties ge houden had, concludeerde burgemees ter Thomassen dat daarmee de motie verworpen was, maar de heer Ooster- rï„ Y.eriangde hoofdelijke stemming Oaarbij werd eens temeer rinideliik Hm Voordien ebaifrHP"?'P"ers er voor waren- klaard dat drie8 i Ser slaaÊer ver- van zijn fractie zich uit het commissiewerk'^tërugtrok- ken De heer Daim blijft zijrl piagatsen bezetten. Dit alles na redevoeringen, waarin uitlatingen van notabelen, bij bet bekend worden van de verkiezings uitslag gedaan, door de P.S.P.-ers vergeven en vergeten waren ver klaard als gespuid in een emotione le sfeer. Die uitlating (van burge meester Thomassen) hield in, dat met een veelheid aan kleine partijen een stad vrijwel onbestuurbaar wordt. De P.S.P. mag dan als niet eens zo heel kleine fractie die emo tionele uitlating willen vergeten, zij heeft alle anderen er gisteren wel ergerlijk duidelijk toe verleid, de uit spraak. in puur-nuchtere sfeer, te onderschrijven. Daarbij kan „kleine fractie" dan nog nader uitgewerkt worden als „onberekenbaarheid van die momen ten waarop middelgrote fracties klein kunnen zijn Want boe men het ook bekijkt, de P.S.Pbleef ver onder de maat. Het respect voor een over tuiging doet zelfs de vraag rijzen, hoe oprechte aanhangers daarvan tot een dergelijke vertegenwoordiging gekomen zijn. De communist Groe nendijk, die gelet op het verleden, met enig recht van discriminatie zou kunnen spreken, was gisteren de eer ste om te verklaren, dat hij zich door de P.S.P. niet tot een uitspraak liet dwingen. Uit (le twee eerste fases is gebleken dat deze man, zo'n invloed had op zijn ondergeschikten dat dezen zien gehoorzaam en bang voor ontslag twee van hen zjjn ex-politieke delin quenten - naar zijn opdrachten schikten. HÜ zou het initiatief genomen hebben tot een grootscheepse fraude, die zich afspeelde tussen i960 en medio april 1966. In juni sprak officier van justi tie mr. VV. D. Meeter nog van een half miljoen gulden, nu stelde hij het be drag waarvoor Globus de Deutsche Dampfahrt Gesellschaft Hansa te Bre men benadeeld heeft op drie kwart, misschien zelfs een miljoen. Hansa heeft uiteraard de relatie met de maat schappij Globus die voor 90 procent voor de Liuitse maatschappij werkte, ver broken en bij Globus dreigt liquidatie, in elk geval voor wat betreft de afde ling controle. De malversaties bestonden hieruit, dat men op z.g. stuurmanslij sten meer werkuren en werknemers noteerde dan in werkelijkheid aan controle en be waking van schepen was besteed. Twee employees, de 64-jarige chef bewaking C.B. en de 58-jarige wachtsman A. C. J. M. werden hiervoor reeds veroor deeld tot resp. twaalf weken, waar van zes voorwaardelijk en tien weken, waarvan vier voorwaardelijk. De offi cier van justitie eiste tegen de 41-jari- ge buitenbaas J. de R., die gisteren voorkwam, 12 weken met aftrek, waar van 6 voorwaardelijk en twee jaar proeftijd. Mr. Meeter noemde hem een goede leerling van de 30-jarige procu ratiehouder G.B.R. Hij liet zich door deze niet alleen kritiekloos xn de frau duleuze praktijken voorlichten, maar in strueerde ook de mensen die onder hem stonden. Bij dat „krietiekloos voorlich ten" plaatste verdachtes raadsman, mr. J W van Slooten, een vraagteken, maar hjj sioot zich aan bij de eis van de of ficier. Twaalf maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, en een proeftijd van drie jaar eiste de officier tegen de pro curatiehouder, die als schakel „stoot- biok", zei zijn raadsman fungeerde tus sen directie en zijn ondergeschikten. Een uiterst beleefd, bijna serviel man, over wie de officier zei: „De jongens van de tuchtschool in Ginneken zouden hem karakteriseren als iemand die zelfs de fiets van de directeur nog uit de wind zou zetten". Zo vreselijk bang voor ont slag schijnt hij niet te zijn geweest, want op de vraag van de president, mr. R. J. Brunner: „Dacht u dat u ADVERTENTIE uw positie in de waagschaal stelde als u nee gezegd had", antwoordde hij: „Bij deze directeur misschien wel, maai bij de grote eigenaren waarschijnlijk niet". Zijn opmerking „als ik geweten had dat het valsheid in geschrifte was als ik beseft had dat ik voor dit hek je zou komen te staan, zou ik het niet gedaan hebben", kon mr. Brunner maar matig waarderen. Dat hij niet fatsoenlijk gehandeld had, was eerst bij de recherche volledig tot de man door gedrongen. „De directeur kon zo pra ten. dat jé dacht: er is niets aan de hand". „Deze man heeft jarenlang al zijn energie ingezet om Globus te bevoor- en Hansa te benadelen", stelde de of ficier. „Hij heeft zich niet ontzien zijn ondergeschikten daarbij te betrekken en deze instructies te geven tot het plegen van valsheid in geschrifte. Hij heeft, ook al was hij niet de „Urheber", een groter aandeel in de malversaties ge had dan de vorige verdachten". Hü haalde een aantal merkwaardige uit spraken aan van de beide adjunct-di recteuren van het bedrijf, waaruit blijkt dat de directeur een duidelijk overwicht bezat. R. noemde hij een actief, ijve rig adjudant van de directie, die lan ge dagen maakte, veeleisend was voor zichzelf en voor zijn ondergeschikten en zich geheel met het bedrijf identi ficeerde. De raadsman mr. J. van Anken, had kritiek op het feit dat de officier eerst van een half miljoen heeft gesproken, en het nu ineens over een hoger be drag heeft. „Het O.M. werkt in deze zaak met grote getallen om de zaak naar buiten de indruk van een geweldi ge knoeierij te geven. Op de keper be schouwd komt het neer op een bedrag van 340 per schip en ik zou graag willen, president, dat u dit cijfer no teerde in uw dossier". De raadsman vroeg zich af, wat er gebeurd zou zijn als Globus het werk volgens het ton- nentarief berekend had. Hij noemde R. zeker niet de sleutelfiguur in deze zaak en ook niet de uitdenker van het fraudeschema. Mr. Van Anken pleitte voor een straf, waarvan het voorwaar delijk gedeelte gelijk zou zijn aan het voorarrest. Uitspraak op 15 september. ADVERTENTIE l I ROTTERDAM, 7 sept. Ter gele genheid van zijn 40-jarig dienstjubile- um bij de coöperatieve verbruiksvereni- ging „Co-op Vooruitgang" is de heer G. Wyers onderscheiden met de ereme daille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Wyers, die als broodverko- psr bij het bakkersbedrijf werkzaam is. werd in zijn woning gehuldigd door di rectie, staf en collega's van ,,Co-op- Vooruitgang". Naast het gebruikelijke geschenk onder couvert ontving hij tal rijke cadeaus. Bankiers anno 1691 (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 7 september Hst vinden van een definitieve oplossing voor de oost-westverbindingen in het Waterweggebied, en met name het tot standkomen van een nieuwe Botlekbrug is een van de meest urgente zaken, die op korte termijn moeten worden ter hand genomen in Rotterdam. Aldus gis teren de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, ir. J. van den Berg in zijn rede ter ge legenheid van het begin van het nieuwe werkjaar van de Kamer. Deze verbinding stipte hij aan als onderdeel van het totale pakket werk zaamheden dat in het haven- en indus triegebied moet worden verricht, als aanpassing van de infrastructuur aan de toekomstige behoeften. De heer Van den Berg zei dat het bedrijfsleven ge zien de huidige investeringsmoeilijkhe den met spanning uitziet naar wat bij de opening der Staten Generaal zal worden gezegd over het economisch en financieel beleid van de Rijksoverheid. „Als er, nationaal gezien, in Rotterdam prioriteiten bestaan," zo zei hij, „dan moeten deze nuchter worden bezien en afgewogen op hun mérites voor de na tionale huishouding. Dat nationaal-eco- nomisch gezien dit gebied van uitzon derlijk belang is, wordt nog eens duide lijk aangetoond door het onderzoek van ADVERTENTIE (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 7 sept. Zijn vader is een Deen, zijn moeder een Russi sche. Hij werd in 1935 in Amsterdam geboren en woont nu ergens boven in de nok aan het eind van onafzienbare reeksen traptreden in het Parfa7 tsi1' derdijkstraat 193, tussen oude helmen, speren, schoenen en een uitgebreide col lectie antieke strijkijzers. De jongeman heet Detlev Chr. Pols. Hij is. P™ be noemd tot de nieuwe toneeladviseur van de Ned. Amateur Toneel Unie voor ge heel Zuid-Holland als opvolger van Frou je de Waard. De man dus die met zijn deskundigheid en activiteit inspirerend zal moeten inwerken op de ongeveer 250 amateurtoneelclubs die hier bij de Natu zijn aangesloten. Zijn vader is bankbeambte, maar uit het feit dat zijn broer architect is en zijn zus voordrachtskunstenares zou me kunnen afleiden dat de kinderen een heel eigen weg zijn gegaan. Detlev Pols liep van de ULO weg omdat hü het toneel op wilde. Hij ging bij de ver maarde toneelkapper en kostumier Mi- chels werken. Van daar uit wilde hij het vak grondig leren kennen. Hp ging er voor tekenen leren aan de Rijksnor- maalsehool omdat hij de reconstructie van een bepaald tydperk van een schil- derü af in lijnen wilde kunnen omzetten. Bij het echte toneel kwam hij als jongen in „Zes personages op zoek naar een schrijver" van Pirandello bp het Amsterdams Toneel Gezelschap van van Dalsum, Defresne en Sternheim. Daarna bp Ruys en Rotterdams to neel. Bij de verenigde spelers van Ger- rit Lindenberg speelde hij op zijn acht tiende jaar tientallen voorstellingen van Merpntje Gpzen. Bp Louis Saalborn en Lo van Hensbergen was hij bij het Zuidelpk Toneel een soort assistent-ma nager waar hp kostuums en decors ont wierp. Toen het Ensemble werd, ging lip free-lancen. Bp de Nederlandse Co- medie speelde hp o.a. in „De Gpzelaar" van Brendan Behan, maar het alleen maar acteren ligt hem niet zo. Ineens volgde de sprong naar de film: drie jaar volgde hp de Nederlandse Film academie tot 1962 waarna hij film, to neel en televisie ging doen. Er kwamen toneellessen, zang- en spraaklessen van Jan Willem Hofstra en Elise Hoomans. daartussendoor was hij excursieleider voor Nederlandse gezelschappen die de Loire-kastelen bezochten, regisseur van amateurfilmers, rondleider voor de jeu in Artis nadat hp dierkundelessen had gevolgd, volgde lessen van de heer Pos, toenmalig directeur van de To neelacademie en was praeses van de Sika, de Samenwerkende Instituten Ku onderwps Amsterdam. „Ik wil mpn vrpheid behouden en streef dit na door een zo grootmoge- Ipke vakkennis op te doen zodat je altpd op iets anders kunt terugvallen. Ik ben nu eenmaal didactisch van aard Hp kent de amateurregie van het Am sterdamse Nivon en uit Alkmaar. Nu gaat hp lessen geven op de vormings cursus in Zuid-Holland die door Natu en Werkverband Katholiek Amateurto neel samen wordt gegeven aan het Vor mingscentrum Rotterdam, elke maan dag; en woensdagavond in de Willem de Zwpgerschool aan het Pompenburg. Hü geeft er de hoofdmoot van de lessen, nl- w HU/nifen^ming en 8 uur toneel- geschiedenis. Ook m Delft) Gouda en Dordt gaat h\j lesgeven waarnaast hü raamregies, globale regieaanwijzingen geeft in Stolwük, Lekkerkerk en Rps- wük. Detlev Pols leeft tussen zün hobbies. Hü is verzot op oude kostuums, hel men, hoeden en schoenen. Van een Württembergse helm kent hp de hele geschiedenis en op zijn zwerftochten langs Duitse dorpjes heeft hp prachtige exemplaren mee kunnen krügen. Hij toont een prachtige zwarte aansprekers- steek: „die kost normaal 65.-. ik zag hem ergens op een vuilnisbak liggen". Hü is het type van de vrpgezellenvrü- buiter vol wilde verhalen over gekke kleine toneelzaaltjes die echter ook op de hoogte is van het peil van de toneel- amateurs van Ztirich waar hij eens Via Mala van John Knittel regisseerde: „brede pathetiek daar, voor mpn ge voel heel ouderwets Zelf wil hp graag bouwen aan een modern repertoire. „Maar dat hangt af van de kwaliteit van de groep. Ik ben verzot op Pinter. Dat gaat over een eigentüds gebeuren, over de vervreemding van het individu in een gemeenschap. Ik vind zpn werk ook geschikt voor amateurs". Hü is °P" timistisch over het zalenprobleem. „Je kunt met heel weinig middelen een klein toneel geschikt maken voor een voor stelling. Maar men weet er te weinig van" En wat de regisseurs betreft: Er zijn heus wel jonge beroepsacteurs 'dfè een amateurregie willen doen en n et alleen maar om de inkomsten Hü eaat in Delft een oud huis zoe- ken waar hij zijn collectie kostuums, toneelattributen en boeken kan opslaan. Deze capricieuze jongeman die de be daagdheid van de docent weet te kop pelen aan een jong, .inspirerend ent housiasme heeft op zpn kamer de zilveren kerstboomballen aan het pia fond. de vlinders °P/?et/ordpn, h|_ houten zwevende vogeltje, de fraaie ne gentiende eeuwse leren ties en zo'n twintig antieke strpkpzeis ook aan een koordje de SikamedaiUe hangen. De spreuk hierop lpkt\ oor ae toneelamateurs wel van bé^ {-„nnen unica fortior" dat men vrp zou kunne vertalen met „sterker met v®raend krachten" waarop menm zou hunnen ia ten volgen „dan door alleen maar as toneelamateurs zonder contact mei ue echte vakmensen aan te rommelen Alleen de televisie al heeft het publiek selectief gemaakt. Zü willen waar voor hun geld. De vormingscentra en man nen als Detlev Pols zijn er om ze een stootje in de goede richting te geven waardoor het amateurtoneel toch nog een toekomst blijft houden. HARRY WILLEMSEN het CBS naar de regionale rekeningen van dit gebied. Daaruit blpkt dat Rot terdam veel meer inbrengt in de na tionale pot dan het daaruit ontvangt." De KvK-voorzitter besteedde in zijn redevoering ruime aandacht aan EEG- problemen, zoals de vervoerpolitiek. Hü zei de vrijdag genomen beslissing van de regering toe te juichen om bü het Europese Hof van Justitie in Luxem burg in beroep te gaan tegen het be sluit van de Hoge Autoriteit van de Ko len en Staal Gemeenschap, waarbij zeer lage Duitse vervoertarieven werden goedgekeurd. „Ik vraag me af of Ne> derland na concessies ten aanzien van de landbouw zich straks ook weer bü de onderhandelingen over het vervoer zal moeten neerleggen bp de overmati ge eisen van de andere partners," al dus de heer Van den Berg. In het najaar van 1967 zal er een aan vullend rapport verschünen over hotel accommodatie in Rotterdam. De heer P. E, E. Kleyn van Willigen, voorzitter van de commissie plaatselpke belan gen van de KvK, kondigde dit aan. Hü zei dat de commissie, als gevolg op het onlangs gepubliceerde hotelrapport, besprekingen gaat voeren met het Eco nomisch technologisch Instituut en met hoteliers, met het doel aanvullende ge gevens te verkrijgen. Het effect dat De Doelen op de Rotterdamse hotels zal hebben wordt in dit aanvullend rapport verwerkt. Op deze eerste vergadering van de Kamer van Koophandel deelde voorzit ter Van den Berg nog mee, dat oud wethouder J. U. Schilthuis de zilveren penning van de KvK heeft ontvangen, uit dankbaarheid voor de voortreffelü- ke samenwerking_ met het Rotterdamse bedrüfsleven. Vóór de vergadering her dacht hij de zaterdag overleden heer Johan de Jong, die twee jaar geleden na een langdurig lidmaatschap van de Kamer afscheid nam. ADVERTENTIE (Van onze verslaggever) DELFT, 7 sept. Een door de GG en GD ingesteld onderzoek heeft uitge wezen, dat de kwaliteit van het water van de waterspeelplaats in het recrea tiegebied Delftse Hout niets te wensen overlaat. Het onderzoek is ingesteld na dat een inwoner van Delft zijn veront rusting over de speelplaats had uitge sproken en daarbij opmerkte, dat de jeugd niet in water, maar in modder ronddartelde. De waterplaats is in verband met het fraaie zomerweer vervroegd op 9 juli voor het publiek opengesteld. Al gen en slib waren zo goed mogelük verwüderd. Nadat een zandbodem was aangebracht, bleken slib en algen nau welijks merkbaar. De speelplaats werd in de eerste vakantiedagen büzonder goed benut: soms wel 1500 kinderen per dag. Het gevolg van dit drukke bezoek was, dat de zandvloer werd losgewoeld. Het water vertoonde hierdoor een grijs achtige tint. Het water wordt tweemaal per dag volledig ververst. Het stroomt aan de ene zijde van de speelplaats binnen en wordt aan de andere zijde met het opgewoelde zand uitgepompt. ue frequentie van het doorstromen zal nu worden verhoogd. De gemeente Deiit merkt nog op, dat de door de GG en GD genomen en onderzociite watermon sters biologisch en bacteriologisch volkomen zuiver bleken te zun. ADVERTENTIE Een individuele aulo die méér geeft en heeft! ,,Een wonderop wielen" Vraag gratis proefrit! Oostzeedijk 330 - Rotterdam Tel. (010) 110648 (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 7 september De Stichting Rotterdamse Luchtvaart Syn dicaat heeft bij de directie van de Ne derlandse Luchtvaart Maatschappij ernstig geprotesteerd tegen de dienst regeling van het binnenlandse lucht net, dat sinds 19 augustus wordt gevlo gen. Bü de NLM-directie zijn door de stichting voorstellen gedaan voor een voor Rotterdam aanvaardbaarder vlieg- schema. De voorzitter van de stichting, de heer C. Kolft, deelde dit gisteren mee in de vergadering van de Rotter damse Kamer van Koophandel, waar van hij lid is. „De huidige dienstregeling", zei hij, „is voor Rotterdam volkomen waarde loos. Wij hebben begrip vcpor de moei- lükheden om met twee vliegtuigen zo wel Amsterdam als Rotterdam met de verre provincies te verbinden, maar we zün er nu wel buitengewoon schamel van af gekomen." De suggestie is ge daan om de ochtendvlucht Amsterdam Maastricht via Rotterdam te laten gaan en de retourvlucht 's middags ook Rot terdam aan te laten doen. Dan kunnen Rotterdammers tenminste op een dag naar Maastricht heen en weer, iets wat nu tot de onmogelükheden behoort. Een tussenstop in Rotterdam zou van gunstige invloed kunnen zijn op het te verwachten exploitatietekortaldus de heer Kolff. (Van onze correspondent) VLAARDINGEN, 7 sept. —Gebrek aan leiders is er de oorzaak van dat de tafeltennisvereniging Intiem '55 voor junioren een ledenstop heeft moeten af kondigen, zo is tijdens de jaarverga dering meegedeeld. In de nieuwe competitie zal de ver eniging met negen teams uitkomen, twee minder dan vorig seizoen. De Stolk-beker werd voor dit jaar uitge reikt aan C. Borsboom. De prijs voor het beste drietal ging naar het achtste team. (Van onze correspondent) ALBLASSERDAM, 7 sept. Bü zijn afscheid als direkteur van de zuurstof- fabriek de Alblas en de acetyleen diss- cusfabriek de Graafstroom is de neer M. Marinissen onderscheiden met oe eremedaille in goud, verbonden aan ae orde van Oranje Nassau. De heer Mari nissen was 40 jaar aan deze bedrijven verbonden, waarvan de laatste 21 jaar als direkteur. Burgemeester L. Looij reikte een tweede koninklüke onderscheiding de eremedaille in brons uit aan de heer C. J. van Steenis. die 40 jaar in dienst is bij Van der Giessen-De Noord N.V. De heer Van Steenis is uzerwer- ker van beroep. (Van onze correspondent) DELFT 7 sept. Het proefstation voor de groenten- en fruitteelt onder klas organiseert donderdag 29 septem ber in de Stadsdoelen een voorlichtings middag over de tomatenteelt. Het pro- gramma vermeldt enkele inleidingen onder meer over de marktpositie van de Nederlandse tomaat en een forum onder leiding van ir. W. van Soest, di recteur van het proefstation. ADVERTENTIE Inl. tel. 24-72-75 BENTHUIZERSTRAAT 18 ROTTERDAM 11 ROTTERDAM, 7 sept. In verband met het opruimen van het landhoofd van de voormalige Haastrechtse brug, zün in de Hollandse IJssel nabü kmr. 0.9 (Gouda) enige werkvaartuigen ge stationeerd. De scheepvaart dient dezq vaartuigen voorzichtig te passeren. Da werkzaamheden duren ongeveer zes we ken. ROTTERDAM, 6 sept. In het kader van de huldiging van wielrenner Eef Dolman, op 27 augustus wereldkam pioen der amateurs op de weg 1966 ge worden, is er aanstaande vrijdag, des middags om 5 uur een ontvangst op het stadhuis. De wereldkampioen wordt bü zün rit van zün woning naar het stad huis begeleid door leden van de Rotter damse Rennersvereniging „Apollo."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 3