Brits vakverbond steunt Wilson Tweespalt onder blanken dreigt na dood Verwoerd EEN VOOR ACHT ZEER SOEPELE AFLOSSINGSVOORWAARDEN LOONSTOP AANVAARD Boer Voortui an wil uitspraak Europees Hof Bittere verwijten voor Spaanse bisschoppen Voor rokers met een eigen stijl VAN TIJD TOT TIJD 1 2300.- VOOR f 25.- arbeidersbeweging ZUID-AFRIKA ZONDER DE „BAAS" IN HET GOOI lïentallen mensen opgelicht NIEUWE DAG' DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1966 DEN HAAG, 8 sept. Indone- Ie is op bijzonder voordelige oorwaarden van zijn oude schuld an Nederland afgekomen. Het oeft niet. meer dan zeshonderd hjoen gulden terug te betalen an een bedrag, dat oorspronke- 'Jk op 4,5 miljard gulden was astgesteld. Nederland had daar in bij vroegere onderhandelingen ju 3,6 miljard laten vallen. Van het restant van 900 miljoen, dat tv* h he onderhandelingen deze week Js uitgangspunt diende, heeft eherland nogmaals een derde Prijsgegeven. Bovendien is over gekomen, dat met de aflossing ari dit restant eerst eind 1973 jp Worden begonnen. Terugbeta- zal dan over dertig jaarlijkse ^'mijnen worden gespreid. Over p af te lossen bedragen wordt j/l rente van niet meer dan één w°cent berekend. .V Minister Luns en sultan Hamengkoe Boewono wisselen de docu menten tijdens de ondertekening van het financieel akkoord tussen Nederland en Indonesië. Spanning Koning Boudewijn 36 Hij is vrij om te kiezenuit brons, steeneen beeldhouwer uit zich steeds in nieuwe expressies, ontdekt altijd weer origi nele vormen. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. 38-jarige Maastrichtse typo- g!'ao.f Bob van der Kley vond in loonzakje dit briefje van 25 V,(len dat aan de rechteronder- °-nt foutief js afgesneden. Ver edelaars lopen nu de deur bij an der Kley plat. Gisteravond ds het bod al gestegen tot 2300. ANTON KOOLHAAS Voor 30 mille opgelicht Procuratiehouder in Duisburg aangehouden Onlogica blljken' Bantoestans Schuld Indonesië op 600 miljoen bepaald (Van onze parlementaire redacteur) zo spoedig mogelijk Nederlanders Afmoet te komen, die als gevolg van "Jaoorlogse gebeurtenissen in Indone- hp '1 grote moeilijkheden zijn gekomen, jjJrJt tïit land zich verbonden reeds eind fteh beginnen met een betaling van ttien miljoen gulden. Eenzelfde be- zal een jaar later nogmaals wor- b,jï- overgemaakt. Het totaal van 36 loen gulden voor deze schrijnende «Pft'en is reeds in 1965 op een geblok- tjhrde rekening vastgelegd. De rege- VA zal tijdig een verdelingsschema Instellen om in 1967 met de uitkerin- te kunnen beginnen. Vele honder- bi, gevallen zullen op de lijst voorko- „Dit was voor ons een voldoe- en een eis van rechtvaardigheid" zette uiteen, dat deze gunstige t mr. Luns. zeue uutreu, uat uctc tiah met Indonesië op heel andere zuiver commerciële gronden tot go is gekomen. Nationale Nederland- j... hiotieven hebben een ondergeschikte v'gespeeld. Het akkoord wil een basis j, •'naen voor geheel nieuwe verhoudin- biü °P velerlei gebied met Indonesië nam© ook op cultureel terrein. Commercieel betekent het, dat alle han gende vorderingen en daarmee ver bandhoudende kwesties zijn afgehan deld, aldus minister Luns. „Wij kunnen nu met een schone lei beginnen. Alle moeilijkheden uit het verleden zijn uit gewist", aldus de leider van de Indone sische delegatie, sultan Hamengkoe Boe wono, die het akkoord heeft onderte kend. Van eminent belang acht minister Luns het, dat Nederland een bijdrage heeft geleverd voor het weder openen van de internationale kredietbronnen voor Indonesië. Hij noemde daarbij net Internationale Monetaire Fonds en oe Wereldbank. Ter bevestiging van het karakter van dit gulle aanbod van Nederland zijn nog de volgende toezeggingen in het akkoord vervat: Ons land is bereid in 1966 nog ver der te gaan met hulpverlening m Indo nesië dan reeds was overeengekomen. In de komende maanden wordt nog bb miljoen in de vorm van giften, lenin gen en bankkredieten voor dat doel be- StGGCl De hulpverlening aan Indonesië zal In 1967 worden voortgezet. Nederland zal een bijdrage leveren aan de internationale plannen tot re habilitatie en ontwikkeling van de In donesische economie, waarover aller eerst in Tokio internationaal overleg wordt gevoerd. Zodra Indonesië zal zijn toegetreden tot de Verenigde Naties, zal Nederland streven naar een reactivering van het VN-fonds voor Irian. De destijds toege zegde bijdrage van 30 miljoen dollar wil Nederland dan gaan honoreren. t Londen, 8 sept. (AFP) Het Brit- vakverbond, TUC, heeft gisteren zijn ."^keuring gehecht aan de economi- politiek van de Labour-regering. Yt.. Verbond aanvaardt daarmee een 'JMllige loonstop. Het besluit werd l,Vomen met 4.936000 tegen 3.814000 bitten. jv^n motie van de vakbond vap trans- K Wbeiders, die geleid wordt doo<r Ifank Cousins en waarin werd voor geteld de loonstop en de economische Vai'Pek te verwerpen, werd door het vSjkondscongres, in Blackpool Jjtfeen. jjgWorpen met 5.037.000 tegen 3.903.000 *hüien. K^ousins, die onlangs uit de regering bot omdat hij het niet eens was met r loonbeleid kondigde aan, dat zijn machtige bond (1,5 miljoen leden) zich niet door de uitspraak van het vakver bondscongres gebonden acht. Al met al betekent de steun van net TUC een overwinning voor premier Wil son, die maandag dreigde een loonstop- wet in het parlement te zullen brengen als de vakbonden zich niet vrijwillig beperkingen zouden willen opleggen. Ht gaf daarbij een somber beeld van de economische toestand van het land. Gau" sins beschuldigde Wilson er nog van dat hij wat betreft de lonen gieriger was dan elke willekeurige conservatieve re gering. De regeling, die in de afgelopen da gen moest worden getroffen, heeft nog aanzienlijke moeilijkheden doen ont staan, hoezeer men er ook van over tuigd was dat aan het blijvend voort slepen van deze kwestie nu een defini tief einde moest worden gemaakt. De laatste dag was er onder de Indonesiërs duidelijk een grote spanning. Men heeft er ernstig aan getwijfeld of de laatste besprekingen wel het verhoopte succes zouden opleveren. De minister van Buitenlandse Zaken heeft tenslotte de Indonesische delegatie en met name sultan Hamengkoe bedankt voor zijn medewerking Van zijn kant heeft de sultan zijn dank uitgesproken aan de Nederlandse regering en aan v? voor het begrip voor de moeilijkheden van Indonesië, dat hij in ons land had aangetroffen. Vooral was hij getroflen door de grote belangstelling van de ko ningin voor de problemen van zijn land. Minister Luns heeft nog medegedeeld, dat als gevolg van de thans gesloten overeenkomst de Nederlandse minister van Economische Zaken drs. Den Uyl binnenkort naar Djakarta zal gaan om daar met zijn Indonesische collega ver dere besprekingen te voeren. ZARAUZ, 8 sept. (UPI) Koning Boudewijn van België heeft zjjn 36ste verjaardag gevierd met vissen aan boord van het jacht „Avila". De ko ning was vergezeld van koningin J biola, de markies van Aguilar, en an dere verwanten van het vorstenpaar. Mensen in de Guaraia-haven van z-a- rauz juichten de Belgische vofst -J,° en riepen gelukwensen naar de Koning DEN HAAG, 8 sept. De heer G. W. Yoortman, landbouwer te Eetde en oprichter van de „Nationale Boeren bond", heeft in een verzoekschrift aan de Raad van Europa zijn bezwaren uit eengezet tegen het arrest van de Hoge Raad der Nederlanden, waarin hij in een procedure tegen het Landbouw schap over een heffingenkwestie in het ongelijk werd gesteld. Hij uil terzake een uitspraak van het onder de Raad va,11 Europa ressorterende Europese Hof van de Rechten van de Mens. Naar zijn mening moet het arrest van de Hoge Raad worden vernietigd of moet althans aan de Nederlandse regering w orden meegedeeld dat zij er door een besluit ol een wet voor dient te zor gen, dat het Landbouwschap liet arrest niet tegen hem, de lieer Voortman, kan gebruiken. De kwestie waarom het gaat dateert al van 1957. In dat jaar kreeg de heer Voortman van het Landbouwschap een aanslag van in totaal f 130,42 voor drie verschillende heffingen. Toen hij niet betaalde volgde een dwangbevel en ten slotte legde het Landbouwschap beslag op zijn banktegoed. De bank moest uit dit tegoed f. 578,02, zijnde de hel- fingsschuld plus kosten, betalen. De heer Voortman spande een proces te gen het Landbouwschap aan en eiste terugbetaling van dit geld. Hij werd echter eerst door de rechtbank in Den Haag, vervolgens door de Hoge Raad, in het ongelijk gesteld. De heer Voortman geeft in zun ver zoekschrift uiting aan zijn bekende be zwaren tegen de publiekrechtelijke be drijfsorganen in het algemeen (die vol gens hem door vrijwel de gehele Ne derlandse bevolking met walging en af keer worden bezien op grond van hun onmiskenbaar fascistische en nazisti sche oorsprong en hun ondemocratische opzet en werkwijze) en tegen het Land bouwschap in het bijzonder. Met het Landbouwschap is het door verlies van eer en goede naam al zo ver gekomen dat niemand meer bereid is er voorzit ter van te zijn, zo stelt de heer Voort man. Bij het opstellen van zijn verzoek schrift heeft de heer Voortman rechts kundige bijstand gehad van mr. L. van Heijningen in Den Haag. MADRID, 8 sept. (KNP) ..God weet, dat ik niet lieg, wanneer ik u verzeker, dat het volk in deze tijd Christus niet meer in de Kerk terug kent, omdat zij in de kerken de rijk dom ziel en ook nog constateert, aat de kerkelijke machthebbers heulen met de economische en politieke machtheb bers in onze maatschappij." Deze passage vormt een onderdeel van het hoofdartikel, dat het eerst nu vrijgegeven nummer van de Katholieke Arbeidersbeweging (HOAC) in Spanje publiceert onder de titel „Open brief aan mijn bisschop." HOAC heeft een brief van een militante katholiek, ge schreven aan de bisschop van G(erona? geheel tot zijn hartekreet gemaakt. Het stelt uitdrukkelijk, dat deze open brief hiermede tot bet Spaanse episcopaat wordt gericht. Zoals bekend heeft de regering in Madrid gedurende drie maanden alle publikaties van de HOAC tegengehouden. Kort geleden gaf zij toe stemming tot drukken op voorwaarde dat niet het HOAC-bulletin alleen aan de abonnees zou worden toegezonden en niet verder verspreid zou worden. De katholieke arbeidersbeweging ver wijt het Spaanse episcopaat, dat het zich niets of vrijwel niets gelegen laat liggen aan de prediking van het Evan gelie aan de armen en voorts vrijwel geen belangstelling toont voor de vorm van katholieke actie, welke de arbei dersbeweging is. Dit laatste terwijl de bisschoppen wel omringd met alle publiciteit bedrijven en fabrieken met wijwater inzegenen. Een ander ver wijt is, dat de audiënties van de bis schoppen alleen gemakkelijk toeganke lijk zijn voor lieden, die niets te doen hebben. Werknemers, zoals de leiders van de katholieke arbeidersbeweging, moeten op eigen kosten verlofuren op nemen als iets met hun bisschop willen bespreken. ADVERTENTIE EEN LAURENSPRODUKT Golden Fiction GF2 (Van een correspondent) KAAPSTAD, 8 sept. Dr. Hendrik Verwoerd, de vermoorde premier van Zuid-Afrika, werd algemeen beschouwd als de geestelijke vader van dat deel van de apartheidspolitiek, dat voorziet in de vorming van de „Bantoestans". Hij is het geweest, die een onduidelijk gedefinieerde politieke slogan heeft om gewerkt tot een werkelijke politiek en vorm en substantie gegeven heeft aan een ideologie, die onder de Afrikaners, tie^EBERGEN, 7 sept. De. P?li- inwoifil Driebergen heeft een 31-jarige Plan ,Y,an die plaats aangehouden. De talie!. wordt er van verdacht tien- te heK?ensen in het Gooi en omgeving vaak en 0Pgelicht. Hierbij ging net ïtian Jï? aanzienlijke bedragen. De siaa D-rtk uit voor tuinman en Versph;uer vee' „klanten" op twaali gen aal? plaatsen in de tuin te mo- yerScuf,, eggen. Voor de aankoop van 'eeo- üa benodigdheden vroeg en }n (j| V vaak een voorschot, dat vaak liet hiiuerden guldens liep. Daarna niets meer van zich horen, heeft reeds verscheidene heeft reeds verse oungen achter de rug. DENKEN WIJ WEL aan Jonge- ians9 Die daar maar in Peking zit te wachten? Neen, we denken niet aan Jongejans. We denken aan Ajax. We denken aan A denken we, als we al denken, ze zullen die man de keel met afsnij den. Hij geniet diplomatieke integri teit en daar tornt men niet aan. En wat hebben wij? Acht Chinezen in Den Haag in een ambassadegebouw, waar we niet aan kunnen raken en die niet weg komen voor en aleer een Nederland se autoriteit hen verhoord heeft over de dood van een Chinese landge noot, die eventueel vermoord is of desnoods verongelukt en daarna in de politieke klem is geraakt, die hem de laatste adem ontnam. Moorden is erg. Maar politieke moorden hebben iets vreemds. Dat blijkt nu weer bij Ver woerd, wiens moordenaar uit een hoek komt, waar men hem helemaal niet uit verwachtte en die zelf met bijbel teksten in de weer was, waarmee Verwoerd ook best nog van allerlei aan had kunnen richten. Verwoerd kon heel goed verwachten, dat zijn' rassenpolitiek hem het leven zou kosten, maar hij is gedood wegens de achterstelling van bepaalde cate gorieën blanken en geheel m een eendere sfeer die hem bij de aan vaarding van zijn ambt deed uitroe pen, dat het Gods wil was, dat hij zijn volk zou leiden. In ieder geval maakt zijn dood voorzichtigheid met Gods wii in de politiek raadzamer dan ooit. Vroeger huurden vorsten een Franse kok en onder aangename kout en het vrolijk drinken van ex quise wijnen verdwenen hun poli tieke tegenstanders uit het leven, met als laatste woord een prijzen de opmerking over het kunnen van die Franse kok. Daar waren de lasthebbers van die kok het mee eens. Tegenwoordig doet men dat niet meer. De politieke moord is van al le elegantie beroofd; hij is moei zaam en vaak zelfs een zaak van overtuiging geworden. Bedreven door kereltjes, die zich hebben laten wijsmaken dat ze kerels worden als ze moorden en politiek gevaarlijke personages opruimen. En wat poli tiek gevaarlijk is, maken zij niet uit, doch de chef; de anonieme ver tegenwoordiger van het systeem. Die vertegenwoordiger van het sys teem is geen uitvinding van onze dagen. De geschiedenis van de Bor gia's bijvoorbeeld, maakt dat zeer duidelijk. Trouwens de'hele wereld geschiedenis. We leggen er ons bij neer. Wij leg o-en er ons ook bij neer om onze Jongejans in Peking opgesloten te weten, in afwachting van wat er met de acht Chinezen in Den Haag ge beurt. HET COMMUNISME heeft het moorden niet geschrapt van de lijst van politieke middelen die het erf de van vroegere machthebbers. Christelijke machthebbers. Moorden is bon ton, in de strijd om de macht of wat men daar voor houdt. Het is dat altijd geweest en het is werd gestolen, zal hem in het licht van de tallozen die in China ster ven op een eigenaardige manier, hartelijk een zorg z8n. Sterven is in het Oosten een beetje anders dan hij ons, voor degenen die nog niet sterven. Er gaan er zo veel. Kin deren vooral ook. Maar goed, die ene ging er aan onder onze ogen en wel op de drem pel van een ziekenhuis bij wijze van spreken, waar bij ons in het alge meen de zorg eerst recht begint. Het druiste in tegen onze begrip pen van verzorging, genezing even tueel, rekken van het leven. En zo wel onze rechters van instructie als onze diplomaten raken in het ge weer. „It can't happen here". In onze kranten maken we melding van verdwaalde poesjes en van enkel breuken. In Chinese kranten is het Mao en wat hij in zijn leven alle maal gezegd heeft- Een verse hei- niet opgehouden in de ideologieën waarin het om „de" mensheid heet te te gaan, in plaats van om het geloof of de maCht. En Jongejans zit in een villa in Peking, kijkt uit over een monotoon terrein en zal niet al te ongerust zijn hoewel: hij weet wel iets van China. Het vroegere en het huidige. Kijkend op enige honderden mil joenen Chinezen, zal hjj zich moge lijk wel eens afvragen waarom men zich in Den Haag zo druk maakt over die ene, die uit een ziekenhuis is geroofd en op die wijze zozeer onze aandacht trok. Het is geen ge bruik, dat bij ons mensen uit een ziekenhuis worden ontvoerd. Althans niet meer. Jongejans weet zonder twijfel hoe veel Chinezen er sterven. Natuurlijk, toevallig, of geholpen door politieke deskundigen. Die ene man - hoe heette hij eigenlijk? - die door per soneel van de ambassade half ster vend uit een Nederlands ziekenhuis lige, die pruimen ziet als eieren zo groot. En verder een onvoorstelbare theoretische hysterie, waarin ieder een die niet per seconde in de pas loopt, het leven niet waard is. Dus ook die Chinees niet, die in Den Haag werd gestolen. Eventueel -- we weten niet precies hoe of wat. DE CHINEZEN die het deden heb ben geen idee van onze normen. Misschien dachten ze dat die lasdes- kundige asyl zou vragen; mogelijk dat hij de geheimen van het Chine se lassen zou verklappen; wie weet wist hij iets politieks. Maar moge lijk liep hij alleen maar niet zo in de pas als men in China in de pas hoort te lopen om de pruimen ais eieren zo groot te zien. In ieder ge val is hij dood. Zeldenrust heeft hem uit elkaar gehaald en daarna is hij gecremeerd. Een van de zoveel hon derd miljoen. En die acht Chinezen van die zoveel honderd miljoen, die geen diplomatieke integriteit genie ten houden wij nu vast, want moge lijk kunnen die iets vertellen over de doodsoorzaak. Wat eigenlijk? Dat hij is doodgemaakt? Wij komen in Den Haag op tegen het hele Chinese systeem. Wij zijn westers en beschaafd. We zullen die lui wel eens laten zien, dat men bij ons maar niet zo maar kan moor den. Kort voor de tweede wereldoorlog werd een Oekraïense vrijheidsstrijder op de Coolsinge) te Rotterdam op geblazen door de Russen. Een stuk je systeem. Het systeem woedde toen zo in Stalins dodenkampen, dat honderdduizenden het leven er bij in schoten. Dat was waar. De ene Rus was op de Coolsingel. Die ene Chi nees was nu even in een Haags zie kenhuis. We hadden te maken met een tijdelijke uitbreiding van het Chinese ambassade territorium. De Chinezen waren te ijverig, ze gin gen even buiten hun boekje. Nou dan zullen ze kennismaken met wat recht is in Nederland. Alsof ze daar belangstelling voor hebben. En als of ze er ook maar iets van begrij pen Ons fatsoen is dat men niet moordt. Hun fatsoen dat men niet kletst van Mao. Voordat wij begrij pen dat men niet kletst van Mao, bevatten zij niet dat men niet moordt. Daar kan een aardig tijdje overheen gaan. En Jongejans zit daar maar te tu ren, tot Peking en Den Haag zullen begrijpen wat fatsoen is in die bei de gemeenten. Ze zullen dat nooit. Die tussenfase heet prestige. Het wij waarschuwen China nu voor de iaatste keer" van een hoofdredac teur van een Deventer courant in het begin van deze eeuw, heeft op nieuw geklonken; maar nu klinkt er niets meer. Het enige wat wel te horen is, zijn de voetstappen van Jongejans op de ongetwijfeld betegelde vloer van zijn villa in Peking. Hij wil er wel eens uit. Net als die acht m Den Haag. Het is eigenlijk nog mooi: één voor acht! En een voldoening voor het prestige. de blanke inwoners van Zuid-Afrika, een bijna godsdienstig karakter gekre gen heeft. Verwoerd voerde zijn apartheidsplan voor het blanke „baasskap" door met een meedogenloze vastbeslotenheid en psychologisch raffinement, dat niemand van zijn partijgenoten zou hebben kun nen evenaren. Tenslotte hield hij alle teugels, die het Afrikaner nationalisme tijdens zijn opmars leidden, stevig in handen. Zijn macht over het kabinet en de partij was absoluut. Als direc teur-generaal van een verbonden kran- tengroep in het noorden en als politiek controleur van de meest invloedrijke Afrikaanse kranten in het zuiden, oefen de hij de volledige macht over de pers organen van zijn Nationale Partij uit. Achter de coulissen trad hij ook op als de machtigste leider van de handel en industrie van de Afrikaners. En wat in vele opzichten het belangrijkste was, hij beheerste de geheime en machtige „Broederbond", die werd opgericht om alle politieke, culturele, religieuze en economische groeperingen van het na tionalisme van de blanke Afrikanen te coördineren. Ook oefende hij de abso lute macht over de radio uit. Er is geen andere figuur in de Na tionale Partij, die zijn taak volledig kan overnemen. Behalve het feit, dat geen van zijn partijgenoten hem in politieke sluwheid en vastbeslotenheid zou kun nen evenaren, zal ook geen enkel lid van het huidige kabinet of welke buiten staander dan ook zich kunnen verheu gen in de trouw van alle afdelingen van het staatsapparaat van de Afrika ners. Bij de beschouwing van de mogelijke gebeurtenissen in Zuid-Afrika in de ko mende maanden, mag men het harde feit, dat niemand Verwoerd volledig zal kunnen vervangen, niet uit het oog ver liezen. Onder de blanke Zuidafrikanen is een haast ziekelijke vrees waarneem baar voor een vorm van verdeeldheid, waarvan bij bepaalde gebeurtenissen _i" het verleden ook sprake geweest is: nl. bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, ten tijde van het akkoord tussen Smuts en Hertzorg in 1933 en gedurende de Tweede Wereldoorlog. Die verdeeldheid maakte het maents- streven van de blanke Zuidafrikanen in die tijd bijna ongedaan. Achter schermen zal de geheime BroederDonn thans in actie komen om een_ kan i- daat aan te wijzen ter vervanging van Verwoerd en om er voor te zorgen, DELFT, 8 sept. Op verdenking van het benadelen van een Delftse bankin stelling voor 3C.000 gulden is de 42- jarige Haagse procuratiehouder A H op verzoek van Nederland in Duisburg, waar hij sedert vorig jaar werkzaam was, aangehouden en vervolgens uitge leverd. H die vorig jaar na de ontdekking van het tekort van f. 30.000 bij de bank zijn ontslag nam en naar Duitsland verr- trok, beeft gespeculeerd met aandelen van zijn vader. Hem zal vermoedelijk het plegen van valsheid in geschrifte en verduistering ten laste worden ge legd. dat alle blanke Zuidafrikanen hem volledig zullen steunen. De verdeeldheid zou echter zeer goed het eerst in de Broederbond kunnen ontstaan. En zelfs als de Broederbond er in mocht slagen zonder al teveel onenigheid een opvolger aan te wijzen, zal de grote invloed, die hu in staat is uit te oefenen, niet toereikend zijn om in de gelederen van de Afrikaners eensgezindheid te kweken. Het onstui mige, om zijn krachtig optreden oe- kend staand hoofd van de veiligheids dienst, Balthazar Vorster bijvoorbeeld, die als de meest waarschijnlijke opvol ger van Verwoerd genoemd wOTdt, heeft krachtige steun in het noorden, maar wordt door invloedrijke economi sche en culturele belangengroeperingen in het zuiden van het land vervloekt. De sluwe veteraan, dr. Ehan Donges en de man-in-opkomst Piet Botha, bei den uit de Kaapprovincie afkomstig, zullen in het noorden met achterdocht ontvangen worden. Ben Schoeman en Jan de Klerk, de kanshebbers uit de Transvaal, zouden voor de Kerk wel eens niet aanvaardbaar kunnen bluken. Het is daarom welhaast zeker, dat wie er ook tot opvolger van Ver woerd gekozen wordt Zuid-Afrika een leider krijgt, die minder vertrouwen ge niet en minder sluw en dynamisch is dan de leider uit de afgelopen jaren, die om het leven gebracht werd. Niemand op het politieke toneel Yan Zuid-Afrika heeft de gaven, die Ver woerd bezat om de tegenstrjjdigheden in de apartheidspolitiek te weerleggen. En velen worden zich thans eerst be wust van de onlogica en de onrecht vaardigheden, die hieraan verbonden ziin De twijfels, die er binnen de Zuid- afrikaanse kerkgemeenschap rijzen over de apartheid, kunnen voor de toekomst van groot belang zijn. Binnen de topleiding van de Nationa le Partij zal er ongetwijfeld verdeeld heid gaan heersen over de vraag of men een nog extremere aanhanger van het blanke „baasskap" moet kiezen dan Verwoerd was, zoals Vorster of Jan de Klerk, of dat men de keuze moet laten vallen op een zogenaamde „gematig de" figuur van de oude garde. In beide gevallen zal het politieke front in Zuid- Afrika minder extreem zijn. De krachten, die tot de vorming van het blanke front hebben bijgedragen de crisis in Rhodesië, de ontwikkeün- gen in verscheidene Afrikaanse staten en de propaganda-organen, die de idee van de blanke superioriteit in het leven geroepen hebben zijn natuurlijk dooi de dood van Verwoerd niet vernietigd, maar geen van de mogelijke opvolgers van de vermoorde premier heeft het vermogen deze krachten op een even teUwenWd?ne dT z2u niffonSeüijk Als het parlementaire team van de Nationale Partij zonder een te grote mate van verdeeldheid tot de keuze van een nieuwe leider kan komen, zul len de hoofdlijnen van de regeringspoli- tiek waarschijnlijk nog wel een tijd wor den doorgevoerd. Maar vroeg of laat zullen toch belangrijke verschillen merkbaar worden. Als sinds vele jaren nauwgezet waarnemer van de ontwik keling van de huidige situatie in Zuid- Afrika, twijfelen wij er niet aan of de dood van Verwoerd betekent het einde van de politiek, die de premier met betrekking tot de Bantoestans voerde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 5