Italië bereid tot dialoog met Roemeense regering Uitbreiding van wederzijdse handel Verwoerds moordenaar een mysterieus figuur Nieuwe Linie MEER OPENHEID TEGENOVER OOST-EEROPA „Biggenhaï" ook voor congressen Fluor bondgenoot tegen tandbederf Postume eer voor verzetsstrijders Eenzelvig man met goede opvoeding naar nieuwe n,v. Hoofdredacteur nu ook directeur zuurstof werking I Gezondheidscongres DIMITRIO TSAFENDAS NIEUWE DAG DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1966 met Bossche veemarkt groter Haags jeugdkoor naar Berlijn Verbondenheid De nieuwe wintercollectie van Max Heymans is goud: een gouden programma in het Frans, een pakje golden fiction in gouden verpakking, wintergoud voor uitgaans- toiletten, herfstgoud dat betekent warm geel voor mantels en complets. Maar ook veel wit, bijna-zwart, en negerbruin. Max blijft door de jaren heen trouw aan zijn eigen stijl: heel chic, damesachtig, soms speels-jeugdig. Het zijn volledige complets: deux- en trois pièces, mantel-japon, of japon-jasje combinaties. De jasjes vrij kort, lage ceintuurs, laag aangezette rokken, zelden boven de knie, strak, gérend, of met veel plooien, zelfs plisseé's, veel klepzakjes, dubbele rij knopen, opstaande cols, blouses beneden de taille aangezet aan de rok. De hoeden, altijd weer fraai gemaakte baretten van bever en vossenbont; trés distingué. Maar waarom puntschoenen met naaldhakken bij dit alles? Wat maakt een show van Max toch altijd weer tot een lust voor het oog? Niet het extreem modieuze, maar het geraffineerd spelen met verrassende stof- en kleu rencombinaties. Fascinerend is het als mantel of complet opengaat. De voeringen zijn minstens even interessant als de buitenkant: een feest van verfijnde kleurencombi' naties en gedurfde toepassing van suède en bont met wollen en zijden stoffen. Franse wollen shetlands. chanel-tweeds, gebrocheerde zijde van Lesur, Dormeui Staron en anderen, naast Nederlandse velours van Vaf1 Heek en glanzende stoffen van Spandon. „Het heeft wel wat", zei Max bescheiden na aflo°P van zijn gouden show. CLEM VAN LAMSWEERP* (Van onze oorrespondent) ROME!, 8 sept. In Rome zijn in deze en de volgende week achter el kaar drie ministers van Buitenlandse Zaken te gast: Heden eindigde het drie daagse bezoek van de Roemeense mi nister Corneliu Manesku, die door pre sident Sarragat en premier Moro ont vangen werd, intensieve gesprekken met zijn ambtgenoot Fanfani had en daarna industriële en culturele centra in Milaan en Venetië ging bezoeken. Hij wordt gevolgd door de minister van buitenlandse zaken Juracy Magalhaes van Brazilië, die van 9-12 september naar Italië komt. En de reeks van ho ge gasten wordt besloten door de mi nister van buitenlandse zaken van De nemarken, Per Haekkerup. Er wordt in Italië aan het bezoek van Manesku grote betekenis gehecht. Men wjjst erop dat Italië in zijn handel met Roemenië onder de Westerse lan den op de tweede plaats staat, na West- DEN BOSCH, 8 sept. Vrijdag 16 september zal ir. J. Wellen, directeur- generaal van de Landbouw, de officiële opening verrichten van de nieuwe hal len waarmee het bestaande veem arkt- complex is uitgebreid. Het betreft een kalverenhal van 3.850 m2, een var kenshal van 1575 m2. een biggenhal van 2300 m2 en een restaurant dat plaats biedt aan zevenhonderd mensen. De „biggenhal" is van verwarming voorzien en kan buiten de markttjjden ook voor congressen en sportevenemen ten dienen. Met deze uitbreidingen is het Bossche veemarktcomplex uit gegroeid tot ruim vierentwintigduizend vierkante meter aan overdekte hallen, 2.760 m2 aan restauratieruimte en ruim vjjftien hectare parkeerterrein. De Bossche veemarkt, sinds 1954 de grootste van Nederland, heeft zich in de laatste jaren een unieke positie ver worven doordat ze steeds meer als eind- markt is gaan dienen voor de export, zowel van levende dieren als van ge slacht vee. De export bedraagt thans ruim honderdvijftig duizend levende die ren en cirem125.000 stuks geslacht vee. Mede in verband hiermee heeft de Europese commissie voor de Landbouw een subsidie van 800.000 gulden ver leend in kosten van uitbreiding, dit on danks het feit dat de Bossche veemarkt een rendabele zaak is. Tegelijk met de uitbreiding van de vee markthallen is ook een nieuw slacht huis gebouwd, dat het meest moderne in West-Europa is. De jongste uitbrei dingen en de bouw van het slachthuis hebben een bedrag van omstreeks drie entwintig miljoen gulden gevergd. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 7 sept. Niet alleen Nederland maar de gehele wereld tobt met het probleem van tandbederf. Daar om heeft een der sprekers op het con- gres van de Royal Society of Health, ijeen in Seheveningen, de vraag aan de orde gesteld of fluoridering van het drinkwater een afdoend antwoord is. De deskundigen noemden fluoridering de meest succesvolle methoden van bestrijding van het tandbederf. In de Verenigde Staten en in Canada waar reeds enkele decennia proeven zijn ge nomen en statistieken van uitkomsten zijn aangelegd, is vastgesteld, dat kin deren die vanaf hun geboorte gefluori deerd water hebben gedronken, aanzien lijk minder last hebben van de tand- kwaal die „wolf" wordt genoemd, dan kinderen die geen gefluorideerd water dronken. Bij de eerste categorie is het tandbederf zestig procent minder. Ook uit andere mededelingen bleek dat fluor de beste bondgenoot is bij de bestrijding van het tandbederf. (Van onze correspondent) ASSEN, 8 sept. Een groot aantal familieleden van de verzetsstrijders Al- bert Christiaan Bijlsma uit Doetinchem en Roelof Oosting uit Borger vormden woensdagmiddag met veel andere be langstellenden op het erf van boer R. Heukers te Zeyerveen een stoet, om daarna naar het Heukersbosje te gaan. waar beide ondergrondse strijders op 18 september 1944 door landwachters werden vermoord. Aanleiding daartoe was, dat met medewerking van het gemeentebestuur van Vries het bos ter plaatse is gesnoeid, waar nu een een voudig monument de herinnering aan dit oorlogsgebeuren levendig houdt. De heer S. Schoon, directeur in Gro ningen en Drente van de Stichting 1940- 1945, memoreerde hoe beide onderdui kers kort na dolle dinsdag" en een dag na het begin van de Slag om Arn hem in de Rolderstraat te Assen werden aangehouden. De heer Oosting had een radiotoestel bij zich. De heer Bijlsma wist nog te vluchten, maar hij werd door pech met zijn fiets toch nog gegre pen. Beide mannen zijn die dag onmen selijk gemarteld, maar zij gaven geen namen prijs. Des avonds voerde men hen eerst naar Norg en vervolgens naar Zeyerveen, waar zij in de nacht aankwamen en werden doodgeschoten. „Ze hebben gezwegen tot de dood toe", aldus de heer Schoon, die zei dat van de drie Drentse landwachters, die de moord uitvoerden één ter dood werd veroordeeld. De anderen kregen gratie en leven nu weer in ons midden. Wy zijn bereid te vergeven", aldus de heer Schoon, „maar niet te vergeten. De heer J. Bijlsma uit Groningen dankte vmr dit huldebetoon namens de families Oosting en Bijlsma en vooral degenen die zich om de stoffelijke res ten van de slachtoffers hadden bekom merd, toen zij drie weken na de moord in het bosje waren gevonden. DEN HAAG, 8 sept. Het Haags Jeugdkoor gaat vrijdag naar West- Berlijn. De aanleiding tot de uitver kiezing van het Haagse koor ligt in het recente succesvolle optreden op het jeugdkoorfestival van Den Bosch. Al dus de heer Marius Borstlap die de vaste dirigent is van het Haags Jeugdkoor. Het koor zal in Berlijn on der meer een uitvoering geven op de Evangelischer Kirchentag. Duitsland Het handelsakkoord dat Ita lië met Roemenië verleden jaar sep tember sloot moet worden uitgebreid. Manesku heeft daarom een grote groep van experts meegebracht. Het handels verkeer is in de tjjd van 1964 tot 1965 van 97 op 108 miljoen dollar gestegen. Minder dan was verwacht. Terwijl de invoer uit Roemenië in Italië 61,2 mil joen dollar bedraagt worden door Ita lië slechts 47,4 miljoen dollar uitge voerd. Een voor Roemenië dus interes sante balans. Italië hoopt echter meer industriële produkten te kunnen leve ren. Er wordt vooral aan automobielen gedacht. De belangstelling om het handelsver keer uit te breiden moge aan beide kanten zeer groot zijn, de politieke vraag stukken worden niet vergeten. Manesku heeft ze meteen bij zijn aankomst on derstreept en Fanfani heeft daarop ge antwoord op een wijze, die een verdie ping van de betrekkingen en van de gedachtenwisselingen ook voor de toe komst in het vooruitzicht stelt. Het Tu rjjnse blad La Stampa zegt terecht: „Mi nister Manesku heeft meteen de tegen woordige politiek van Roemenië nader toegelicht. Deze politiek is gericht op het gesprek met de andere landen, maar zij wordt gekenmerkt door veel even wicht in het kader van de communisti sche wereld. Zij toont nieuwgierigheid en bereidheid voor een dialoog met het Westen. Wegens deze kenmerken is Roeme nië een uiterst nuttige gesprekspartner voor Italië dat op zijn beurt een uiterst open politiek tegenover de Oosteurope- se landen voert, sterk geïnteresseerd in een dialoog, zoals met Joegoslavië, dat geografisch dichtbij is, en met Polen, ook wegens de aanwezigheid van een sterke katholieke bevolking in dit land." Niet toevallig herinnerde Manesku bo vendien aan de recente internationale conferentie van de Oosteuropese com munistische staten in Boekarest. Roe menië had bij deze gelegenheid opnieuw laten merken dat „stappen van alle betrokkenen" moeten worden onderno men om tot een vrede te komen en dat „alle partijen zich aan het principe van niet-inmenging moesten houden". In deze zin spraken de ministers ook over Viet nam. Fanfani onderstreepte bij het feeste lijke diner in de villa Madama dat hij zijn hoge gast aanbood, de Italiaanse openheid voor een dialoog, zijn over tuiging dat een samenwerking van bei de landen ondanks het verschil in po litieke systemen tot „consolidatie van de tegenwoordige Europese structuur" kan leiden. Beiden, Fanfani en Manes ku herinnerden aan de gemeenschappe lijke Latijnse cultuur die belde landen verbond een motief dat de Roemenen ook in het contact met de Fransen de laatste tijd herhaaldelijk naar voren hebben gebracht. Aan het bezoek van minister Manes ku wordt ook in breder verband een grotere waarde toegemeten. Om eviden te redenen. Roemenië maakt een zeer interessante fase juist op het gebied van zijn buitenlandse relaties door. Het heeft laatst tegen de koers van de Co mecon, de communistische organisatie van economische samenwerking, zijn economische en ook diplomatieke con tacten met de Verenigde Staten, Frank rijk en West-Duitsland aanzienlijk en de monstratief versterkt. Tijdens het ver blijf van Manesku in Rome was de West- duitse bondsminister van Economische Zaken Schmücker met een sterke dele gatie in Boedapest, dat graag ook de diplomatieke betrekkingen met Bonn wil aanknopen. Minister Manesku wordt eind van dit jaar ook in Bonn ver wacht. Tegelijkertijd worden de vriend schappelijke betrekkingen tussen Roe menië en Bulgarije, Joegoslavië en zelfs met Griekenland geïntensiveerd. Dit al les wijst erop dat Roemenië wederom aan een Balkanpact denkt, waaraan in 1949 tot groot verdriet van Stalin, Tito bijzonder intensief werkte. De Braziliaanse minister van Buiten landse zaken Magalhaes, werd door Fanfani verleden jaar uitgenodigd tij dens het bezoek van het Italiaanse staats hoofd aan Brazilië. Fanfani en Magal haes hebben intussen in augustus brie ven gewisseld, waarin Magalhaes zijn Italiaanse collega bijzonder dankt voor het feit dat Fanfani tijdens de laatste zitting van de NAVO-raad de aandacht op de Latijnsamerikaanse landen ves tigde en voor nauwere samenwerking tussen de beide continenten pleitte. Na dat de Italiaanse regering op voorstel van het ministerie van buitenlandse za ken kort geleden officieel een Italiaans- Latijnsamerikaans instituut heeft op gericht, waar de Latijnsamerikaanse regeringen officieel meewerken is er voor Brazilië een brede basis van rui me gedachtenwisseling over economi sche en politieke vraagstukken. Waarover de besprekingen met de Deense minister Haekkerup zullen gaan is nog niet met zekerheid uit te ma ken. Vermoedelijk vormen de relaties tussen EEG en EFTA de hoofdschotel, waarbij het scepticisme van bondskanse lier Erhard ten aanzien van een poli tieke unie, dat bij diens bezoek aan Os lo kortgeleden tot uitdrukking kwam zeker een pikant toetje zal vormen Daarnaast krijgen zeker ook de NAVO en Vietnam een goede kans in de ge sprekken betrokken te worden. KAAPSTAD, 8 sept. (UPI) Dimitrio Tsafendas, de moordenaar van pre- premier Verwoerd, blijkt 'n mysterieuze figuur. De 45-jarige vrijgezel die een goede opvoeding heeft genoten, een aan tal talen vloeiend spreekt en veel in de bijbel leest, heeft naar alle waarschijn lijkheid het plan om premier Verwoerd te vermoorden alleen gesmeed en ook alleen volvoerd. De tamelijk lange, grijzende Tsafen das was een zwerver. Hij zou naar ei gen zeggen in verschillende werelddelen waaronder Europa en de Verenigde Sta ten hebben gewerkt. Hij zou niet alleen Grieks, maar ook Portugees, Engels en Afrikaanse dialecten spreken. In de Lourenco Marques in Mozam bique geboren Griek, genaturaliseerd als Zuidafrikaan, werd op 1 augustus als parlementsbode op de persafdeling van het Zuidafrikaanse parlement aange steld. Deze baan verschafte hem de gelegenheid in het parlementsgebouw te komen en premier Verwoerd de fatale messteken toe te brengen. Toen hij naar de betrekking solliciteerde, vonden zijn directe chefs het vreemd dat hij, een man met goede schoolopleiding en een behoorlijke spreekvaardigheid in 'n aan tal vreemde talen als eenvoudige bode wenste te werken. Hij gaf echter te verstaan dat hij gewoon een baan no dig had. Sinds een week woonde hij alleen in een voorstad van Kaapstad. Daarvoor was hij kostganger in het huis van mevrouw Alice Theyser in Woodstock, eveneens een voorstad van Kaapstad. Volgens de verklaring van mevr. The ser, vond hij zichzelf een middelmatig mens. „Hij las iedere avond in de bij bel. Wanneer ik 's morgens in zijn ka mer kwam vond ik steevast de bijbel naast zijn bed", aldus mevr. Theyser. Zij voegde er nog aan toe: ,,Ik geloof niet dat het een gelukkig man was." Zijn collega's van het voorlichtings bureau van het parlement konden ook geen ander licht op de zaak werpen. Hij was wel bitter gestemd over de kosten van levensonderhoud en zijn sa laris. Hij liet ook merken dat volgens hem de regering Verwoerd meer voor de gekuerde bevolking deed dan voor de arme blanken. Tsafendas is gisteravond laat in een ziekenhuis opgenomen, waar röntgen- opnamen werden gemaakt van zijn kaak en neus, die beschadigd werden toen verscheidene afgevaardigden zich giste ren op hem stortten. HERFSTGOUD BIJ MAX HEYMANS AMSTERDAM, 8 sept. Het week blad De Nieuwe Linie zal voortaan wor den geëxploiteerd door een nieuwe uit geversmaatschappij, de N.V. RES, op gericht in Amsterdam. De hoofdredac teur G. van den Boomen is tevens tot directeur benoemd. De oplage van het blad is op het ogenblik 27.000 ex emplaren. WÜ 30 augustus hebben gemeld heeft de heer L. J. Veltmeijer, direc teur van de uitgeverij Lumen N.V. over de koop van dit blad onderhan deld, nadat er financiële moeilijkheden waren ontstaan door de surseance van betaling verleend aan het bankiershuis Texeira de Mattos. De koopsom zou toen zijn 20.001.- voor de aandelen en de goodwill. Over de totstandkoming van de nieuwe N.V. RES wilde de heer Veltmeijer vanochtend geen nadere me dedelingen doen. Mantel met zwart persianer bovenstuk, daaronder glanzende woliet1 st°f met Grège Shetland japon met lasje; shawl en voering zacht geel en grijs diepe plooien Daarnaast wit wollen mantelpak met mouwloze beverbont gestreepte zijde, blouse; het jasje eveneens gevoerd met bever, bijzonder warm. Goudgele Shetland avondjas, met korte aangeknipte mouwtjes'over een gouden gebrocheerde zijden hemdjapon met diep uitgesneden armsgat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 6