Chefarine .4' TOGLIATTI BLIJKT ONVERVANGBAAR Pro-Chinese partij in Italië Moordzaak-De Luca leidt tot uitbarsting van ontevredenheid onder communisten Ga met Nieuwe Dag mee naar PRAAG Treinreis door Polen Moeizaam begin langs grauwe steden en sombere mensen Rok over knie bij Balenciaga 't is weer tijd voor 140 kijk, en zo heeft delana nog veel meer moois! Wanneer ook hier papieren kleding? Miljoenen guldens voor make-up Twee doden bij frontale botsing Bejaarde broers door gas gedood Smallenbroek voor rechter steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken Israël-weekend op Bonvigne 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Met een aandeel GD BEZfT Wjffl f894 de voordelen van een afgeronde aandelenportefeuille N|EUWE dag DINSDAG 13 SEPTEMBER 1966 7 IIP;»!! Leve Stalin Tweedaagse vliegtocht naar de GOUDEN STAD AAN DE MOLD AU Voor een beperkt aantal deelnemers bestaat de mogelijkheid om via een arrangement dat wij in overleg met een erkend reisbureau samen stelden, deel te nemen aan een tweedaagse vliegtocht naar Praag. Arrangement a. de reis per vliegtocht v.v. van Schiphol naar Praag. b. transfer van vlieghaven Praag naar hotel v.v. c. middagexcursie op dag van aankomst, alsmede ochtendexcur sie op dag van vertrek. verzorging te Praag (diner, overnachting, ontbijt, lunch), tevens tweemaal een maaltijd aan boord (eenmaal op de heen- en eenmaal tijdens de terugreis). airporttax zowel voor Schiphol als voor vlieghaven Praag, diensten van een reisleider, aandeel in de kosten van een groepsvisum. VOOR LEZERS VAN NIEUWE DAG BEDRAGEN DE TOTALE VAN BOVENSTAAND ARRANGEMENT 205,50. In verband met tijdige aanvraag van het groepsvisum, bij opgave s.v.p. vermelden: naam en voornamen, geboortedatum, geboorte plaats, nationaliteit, adres en woonplaats, nummer paspoort. Tevens dienen' wij zo snel mogelijk te beschikken over welgelijkende pasfoto's. Wij adviseren de deelnemers om zakgeld in U.S. dollars mee te nemen. VERTREK vrijdag, 28 oktober 1966 te 9.30 uur van Schiphol, aankomst te Praag 11.45 uur. vertrek vanuit Praag vlieghaven op zaterdag 29 okt. te 15.45 uur, aankomst op Schiphol 18.00 uur. Wij verzoeken gegadigden voor deze reis zich telefonisch in verbin ding te stellen met ons kantoor te Rotterdam, telefoon 010-142001, afdeling Lezersservice. Omdat het aantal beschikbare plaatsen beperkt is zullen aanvragen voor deze reis in volgorde van binnenkomst worden behandeld. AFDELING LEZERSSERVICE. d. e. t. g- Extremisme hist tlïiT?jfS,ter Sacha van Rpek is folen r'gekeerd van een reis naar Ze on' eÉ>eieid door illustraties gaat venissLo..en a.Hn^a' van haar reisbele- w ii vertellen. Dit is het eerste. treinreis naar po- inopV-s niet duur en er zbn geen \?0 dikheden met overstappen. (Wr no§ geen tweehonderd gul- k ake visa inbegrepen door- Êur men rechttoe, rechtaan de bP °Pese laagvlakte. Maar er zijn feoraren- Dit 20 weinig gediffe- tot wrde iendschap van Utrecht herm rschau bezit nu eenmaal ihooi 6tlSch gesloten grenzen, die Zo'n worden gepasseerd en ijitor. 0nderneming is eerder essant dan aangenaam. Oostduitse controle. „Slamat makan' de grote gebreide kinder mode SACHA VAN BEEK —1,1 NORTH Mert experimenteert al lang met kle ren uit papier. Amerikaanse papierfabri kanten hebben zich een grote reputatie verworven met papieren weggooi bor den, weggooi schortjes, weggooi hand doeken, zakdoeken, lankens, enz. enz. Met papieren kleding wil men nu serieus ver der gaan. Het papier wordt daartoe ver sterkt met een kunststof, wat het weg- gooikledingstuk iets sterker maakt. De prijs blijft echter heel laag. Een jurkje kost hooguit vijf gulden, is bovendien bestand tegen water en niet brandbaar. Men maakt nu ook badkleding van het zelfde papiermateriaal. Alles is gegaran deerd watervast. Maar wassen en sto men is er niet bi). Na een paar keer dra gen gaat de jurk, de rok of het badpak gewoon in de vuilnisbak. Het nieuwste is de papieren kinderkleding, een uitkomst voor de moeders die niet voortdurend willen wassen en strijken. Wat ons In- tereresseerrt is wanneer dit alles ook in ons land gemeengoed gaat worden. ADVERTENTIE V/er middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. BEROEMDE MIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN! De Britse vrouwen zullen naar schat ting dit jaar meer dan 1.25 miljard gul den uitgeven aan de verzorging van haar, gezicht en handen. De zorg voor het kapsel is het duurste: daaraan wordt een miljard besteed, waarvan achthonderd miljoen ten goede komt aan de kapsalons. Foundation-creams, poe der en rouge zullen tot een bedrag van omstreeks 150 miljoen worden gekocht en de lippenstiften zowat zestig mil joen. Nagellak en oogschaduw vergen nog eens ruim vijftig miljoen gulden. O SITTARD, 13 Sept. Bij een fron tale botsing op de rijksweg bjj Nieuwstadt zijn gisteravond twee inwo ners van Sittard gedood, de 57-jarige heer J. Bakker en zijn 23-jarige doch ter, die naast hem zat. De enige inzittende van de andere auto, mevr. Salvino, eveneens uit Sit tard, werd ernstig gewond overge bracht naar een ziekenhuis in haar woonplaats. LEeNT, De 45-jarige geestelijke D. van Veen is hier gisteren met zijn bromfiets door een vrachtauto overre den en gedood. Het slachtoffer is ver moedelijk aan het slingeren geraakt, omdat hij van de hem achteropkomen de vrachtauto was geschrokken. (Van onze correspondent) ROME, 13 sept. De affaire-De Lu ca blijkt slechts een aanleiding voor een uitbarsting van een ouder en diep-ge- worteld conflict in de gelederen van de Italiaanse communisten. Nauwelijks had zoals vorige week reeds gemeld de communistische senator van Ca- tanzaro in Calabrië zijn partij beschul digd van medeplichtigheid aan de moord op een communistisch partijse cretaris, of van alle kanten begonnen ontevreden communisten hun stem te verheffen. Het is een merkwaardig toeval, dat de pro-Chinese groepen in de Italiaan se communistische partij het eerst ac tief werden in een plaatsje Spezzano Al banese, waar zoals uit de naam blijkt Albanese bevolking woonachtig is. Er bestaan enkele dorpen in Zuid-Italië waar eeuwen geleden vermoedelijk voor de Turken vluchtende Albanezen zich vestigden en tot in onze dagen ook nog hun eigen taal spreken. Welnu, de com munisten van Albanië zullen het als een goed voorteken beschouwen dat In deze plaats de jonge wethouder Aldo Puglie- se een vriend van De Luca met 750 op rechte en onverbiddelijke revolutionai ren een eigen groepering heeft opge richt. Tegelijk treden in verscheidene andere plaatsen in het zuiden vooraan staande communistische persoonlijkhe den uit de partij. In Melissa deelt een gemeenteraadslid in een open brief mee zich uit protest bij de Democrazia Cris- tiana aan te sluiten. Op Sicilië ver scheen een nieuw blad onder de titel „II Proletariato" dat uitgegeven wordt door de dissidenten van de communis tische partij, wier pro-Chinese koers overduidelijk is. De Chinezen, of beter de Albanezen, hebben zich daarmee officieel infor meel in Italië genesteld. Reeds in de laatste jaren werden dergelijke groe pen in Padua, Milaan, Savona en Rome geconstateerd. Er werden leden van de partij geroyeerd en er werden toespe lingen op dergelijke linkse afvalligen in de partij verklaringen gemaakt. Nu echter hebben ze ook een eigen organi satie. De onrust begon zich sterker te doen gevoelen toen de communistische partij bij de gemeenteraadsverkiezin gen op 12 juni onverwacht duidelijke verliezen vooral in het zuiden te boeken had. Voor het eerst nam het verschijn- VENHUIZEN, 13 sept. Twee be jaarde broers, de 72-jarige A. Laan en zijn drie jaar jongere broer, zijn hier gisteren in hun woning dood op bed gevonden. De gaskraan stond open. De politie vermoedt dat een van de broers de kraan heeft opengestoten. Buren die de mannen misten, waren de woning binnengekomen door een ruit in te slaan. ADVERTENTIE sel van blanco stemmen aanmerkelijk in omvang toe. Het waren ontevreden communisten die op vele van deze blan co of ongeldige stembiljetten schreven: Leve Stalin! Of Leve Mao Tse-toeng! Tot de diepere oorzaken van deze wijdverspreide interne spanningen moet men rekenen de dood van Togliatti die in Luigi Longo geen gelijkwaardige op volger vond, en het voortduren van het Russisch-Chinese conflict, dat de Stali nistische extremisten bewoog nog krachtiger tegen de elastische lijn van de partijleiding te Rome in te gaan. De komende socialistische hereniging deed de mannen van de zuivere leer boven dien vrezen dat het communisme zich nog meer aan de reformisten, revisio nisten en sociaal-democraten zou aan passen. Al dit tezamen leidde tot de uit barsting die nu zelfs tot gevolg heeft dat het dagblad van de partij „Unita." wegens een diep meningsverschil tus sen Longo en de deserteurs van Milaan nu niet meer in Rome èn Milaan, maar uitsluitend in Milaan gedrukt wordt. Het Centraal Comité van de commu nistische partij te Rome heeft in het machtige partijgebouw in de Via Delle Botteghe Oscure reeds enkele keren hierover vergaderd. Hoge functionaris sen werden in alle haast naar het zui den gestuurd maar het klimaat is ver anderd: in Spezzano Albanese werd aan twee afgezanten van de partijcentrale door de aanhangers van De Luca de toegang tot het partijsecretariaat gewei gerd. Als nu het gerechtelijk onderzoek naar de daders van de moord van Ca- tanzano bewijzen zal opleveren dat er inderdaad sprake is van een politieke actie binnen de aanhangers van de har de koers, dan zullen de narigheden voor de partijleiding in Rome niet te over zien zijn. De overige democratische partijen vooral natuurlijk de socialisten volgen dit schouwspel van communistische burgeroorlog met open leedvermaak- hoewei het geen zuiver plezier kan zijn vast te stellen dat in Zuid-Italië nog zo sterke extremistische krachten aanwe zig en virulent zijn. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 13 sept. Oud-minister ,T. Smallenbroek moet dinsdag (Prins jesdag) voor de Haagse kantonrechter verschijnen in verband met de door hem in de nacht van 15 op 16 juni veroor zaakte aanrijding. De zaak wordt 's mor gens om tien uur behandeld in het ge bouw van het Kantongerecht aan de Prinsengracht 45. De oud-minister wordt vervolgd op grond van artikel 25 van de wegenver keerswet wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer, in juridische kringen bekend als het zoge naamde kapstokartikel. z°als bekend heeft de oud-minister van Binnenlandse Zaken in juni vlak PO zijn woning, in de Van Hoeylaan ]n de Haagse wijk Marlot, een aanrij ding veroorzaakt, waarbij een gepar keerde auto beschadigd werd. De heer Smallenbroek keerde terug van een bij eenkomst van het kabinet, welke ge volgd was door een onderonsje. Direct na de botsing doofde de minister de lichten van zijn auto en reed achter uit de straat uit. De volgende morgen belde de heer Smallenbroek de eige naar van de beschadigde auto op om de schade te regelen. Buurtbewoners hadden de ministeriële auto in de nacht zien Verdwijnen. Het uitsturen van de dagvaarding heeft zo lang geduurd, omdat een van de getuigen, een 17- jarig meisje, pas na haar terugkeer van een buitenlandse vakantie kon wor den gehoord. ADVERTENTIE ADVERTENTIE !Jq4. *ist ywkrijgen van een visum ver- Heat- Sal wat geduld, veel op en Seri °?reis naar Den Haag, verklarin gen' ait®enzettingen en foto's. Zonder hoeilWi. d°sis enthousiasme is het doord deze eerste proefneming te Raa~ an- Het Poolse consulaat in Den ^Oor ls een statig gebouw, dat uitmunt tracv,«-VrolÜke rode geraniums, een ®rs gepoetst schild met medeklin- yaarBr.u, een meestal gesloten hek, Me. Yi een goed onderhouden tuin- bap-, a dit tnintio l-iplnnHt mon in pen 5en yyVn kamertje met prospectus- cieèi nciërge en loket. Het is offi- „^'an 10 uur 's ochtends tot 12 e i$??PeT1d. maar in feite tot ver in ap'ooag bevolkt met mensen, die visum wachten. Wrs yÜh groepen studenten bü, chauf- i°°rria n .vrachtvervoer en Russen i^1(Wn:lelijk vrouwen die met Neder- u getrouwd zijn en hun familie v'tg bezoeken. (Voor die onderne- ebben ze nodig: A. een Neder- Pas. B. een Sovjet-pas. C. WSUm voor Oost-Duitsland. D. een a voor Polen). Van tijd tot tijd dit tuintje belandt men in een gaat het loket open en wordt er iemand omgeroepen, maar over het algemeen vertoeft men in dit voorgeborchte van Polen zwijgend en langdurig. Men heeft amper tijd om het boek over de wederopbouw van Warschau grondig te bestuderen. Ook liggen er plattegronden van de stad, die in heel Warschau niet te krijgen zijn, maar waarvan ik, onwetende, er geeneen heb durven meenemen. Tenslotte is men dan voorzien van de nodige do cumenten en staat men op het perron. Mis schien hebt u wel eens in Utrecht of Amersfoort de trein naar Rusland met Zijn cryptische Kyrillische tekens op de slaapwagens zien vertrekken. Hp is fascinerender dan welke andere trein ook zoiets als de fameuze Oriënt- Express en wordt met grote plecht statigheid omgeroepen. Hoe sensatio neel is het dan die trein te bestijgen! In mijn compartiment ben ik de eni ge die Polen zal bereiken. Het meren deel gaat er bij Hannover al uit. Het is dan nacht en er komen een dikke Duitse en een Indonesische student, die in Moskou studeert, binnen. Naast mij zit een magiër (tovenaar) uit Den Haag, die een telepatische boodschap heeft gekregen van een bejaarde da me uit Berlijn. De hele nacht zal hij mij doorzagen over para-psychologie, astrologie, mediamiek, spiritisme, theo sofie, vliegende schotels, esoterische wijsbegeerte en what not, resp. zo'n baarlijke nonsens uitslaan, dat ik blij ben hem in Berlijn kwijt te raken. Hy is behept met een gewoon grof- stoffelijk treinkaartje en dito boterham men. In dat verband is het ook goed dat de boodschap niet uit Oost-Berlijn kwam. De Indonesiër maakt 's mor gens om zes uur een aantal pannetjes open en gaat smakelijk ontbijten met koude kip, koude rijst, koud gebakken ei en koude kool. „Slamat makan" zegt de magiër. De student verstaat alleen Maleis en Russisch. De trein heeft overal stilgestaan: Marienborn, Maagdenburg, Berlijn, grau we steden, lege wegen, verwaarloosde velden met platgeslagen koren (want het enige dat ze met ons gemeen mogen hebben is het weer). Soms staan er wel eens treinen tegenover ons op het per ron, waar we halt houden of zien we reeksenwachtende mensen, maar nie mand kijkt naar ons. Is het werkelijke TarU1Pa™e of staat er de doodstraf op? Ulbricht zal het weten. Onwaarschijn lijk lelijke vrouwen in wanstaltige uni- Vegw! de PT^ns en knippen kaartjes. We worden toegesnauwd ADVERTENTIE Stoeisterk wollen truitje, met nylon versterkt. I n rood, groen, wit en blauw. Maat 92 t/m 116, prijs f. 12,95 - f. 15,95. 100% nylon Helanca broek met leuke knoopjes. Licht- bruin-wit, zwart-wit en bleu- wit geblokt. Maat 86 t/m 104, prijst 13,95 -t 16,25. broeken zijn vervaardigd uit Vri r garens. ^^^J'ore.frisse kleurenfolder aan uw leverancier of aan Delana. Dedemsvaart. door een vijftiger in burger, moeten de viezen-formulieren invullen en tien Mark betalen voor een visum. De man kan met eens ..Danke" zeggen, hoewel de- 5® bijdrage zuiver profijt is voor de JJ-DK. pe andere controleurs zijn jong en niet onvriendelijk, We zien de Ber- ipnse Muur in-de vroege ochtend. Over al langs de trein wordt er onder de wagons gekeken, zo langdurig en door dermate ontechnisch uitziende jongelui, dat het hun waarschijnlijk niet om de wielen en de koppelingen te doen is. Ais je zo die bleke Vopo's ziet staan, wijdbeens tussen hopen prikkeldraad moet ik weer aan Carmiggelt denken: „Deze school zwaardvissen ziin ook mensen". Maar dat gold voor S.S.-ers. Even een enclave van luxe snelwegen, mooie tuinen en reclames en dan heb ben we bp de nagenoeg lege Friedrich- stiase het Westen voorgoed achter ons gelaten. BALENCIAGA EN DE GIVENCHY zijn twee Parijse couturiers en niet de onbelangrijkste, die de modepers niet tot hun collectie willen toelaten begin augustus als alle andere Parijse ont werpers dat wèl doen. Zij laten hun modellen pas een maand later zien. En dus zaten dezer dagen een aantal mo deverslaggeefsters die zich opzettelijk in minirokken hadden gehuld te kijken naar de lange mantels die in de salon van Balenciaga defileerden. Ook hij houdt zich dus aan de op de kuit val lende mantel maar in tegenstelling tot de anderen die onder de lange mantel een bovenkniese rok tonen, geeft hij zijn jurken ook een rok beneden de knie. Dat mag dus. En Balenciaga is een gróót man. Dit tot troost van de ouderen die zichzelf afschuwelijk vinden in een rok boven de knie. De Balenciaga-mantel is afgezet met een strook bont en wordt op een lange pantalon gedragen. Op broeken en rok ken zitten overgooierachtige tunieken en ook dat zal de overgooier-mode deze winter, een flinke duw geven. Het meest opvallend in de collectie van De Givenchy zijn vijftien centime ter brede ceintuurs op de jurken voor overdag, gewoon op de plaats van de taille. Op zaterdag 8 en zondag 9 oktober zal er een ontmoeting zijn tussen Joden en Christenen op Kasteel Bouvigne te Breda in samenwerking met de Joodse gemeente te Breda, het Joods koor uit Amsterdam en de Volkshogeschool Bou vigne. De bijeenkomst bedoelt een be langstelling en waardering te stimule ren van Joden en Christenen voor el kaar, met als uitgangspunt de Joodse religie en kuituur. Er zal een tentoon stelling worden ingericht van zaken be trekking hebbende op de Joodse staat, kuituur en eredienst. Voor belangstel lenden bestaat de mogelijkheid kennis te maken met de Israëlische volksdans. Verdere inlichtingen zijn schriftelijk of telefonisch te verkrijgen by Vormings centrum en Volkshogeschool Bouvigne, Bouvignelaan 5, Breda. Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 7