IN ONS LAND Noodtoestand in Serawak Steeds minder priesters ook in Frankrijk Ook in Tibet culturele revolutie Drie kanshebbers voor top in YS Congres-verkiezingen in november Ludger Westrick vraagt ontslag Referendum voor Somaliland V erhuizing NA VO kost 150 miljoen TerechtstelÜ1^ in Algiei*5 JOHNSON, KENNEDY, NIXON Has jish-smokkel aars aan grens gegrepen NIEUWE DAG VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1966 jij®lip - pp George Romney, de gouverneur van Michigan, lijkt tot dusver na Nixon de beste kansen te hébben op de Republikeinse kandidatuur voor het Amerikaanse president schap. Tijdens een bezoek, dat Romney vorig jaar met een han delsmissie aan ons land bracht, werd deze foto genomen. Machtig man in Bonn Bij p&c vindt u nu regenjassen met de gloednieuwe BORG vachtvoering van orlon; heerlijk warm, licht van gewicht, wasbaar. En.... BORG blijft in vorm! Let u eens op de prijskaartjes: regenjassen met BORG voering zijn er voor echte p&c prijzen, dus niet duur. WelkomI Voor dames: charmant vlot model in Tergal met modieuze capuchon. De BORG voering in contrastkleur. Kies uit tal van lieftallige kleurencombinaties. Voor heren: modieus, vlot raglan model in wash 'n wear changeant gabardine. De BORG voering iv uitknoopbaar. Kies uit 2 modekleuren. mode tot uiv dienst Britse Polaris-duikboot Vliegramp in Mexico (Van een correspondent) NEW YORK, 16 sept. Men heelt in de Verenigde Staten lang in de overtui ging verkeerd, dat de strijd in Vietnam de grote inzet zou worden van de ver kiezingen voor het Congres, die in no vember van dit jaar plaats vinden. Als de kwestie Vietnam zou worden opge lost, zo hoorde men zeggen, dan zou Ïtresident Johnson spoedig zijn oude uister terugkrijgen en er bij de publie ke opiniepeilingen betèr komen voor te staan dan nu het geval is. Volgens Ri chard Nixon is de kwestie Vietnam echter ,,niet meer de belangrijkste inzet hij de komende verkiezingen. Er is een punt, dat rechtstreeks be trekking heeft op de beurs van de Ame rikaanse burger en dat de Democra ten veel meer schade zou kunnen be rokkenen dan de oorlog in Vietnam. Dat is de dreigende inflatie, de nog niet opgeloste, zij het niet onoplosbare kwes tie, die een combinatie is van de hoge prijzen en de geldschaarste, die van de bouwwereld een slagveld gemaakt heb ben, hotels en toeristenplaatsen naar een bankroet hebben gedreven, de spaargelden hebben gedevalueerd en de huisvrouw overal voor grote zorgen hebben geplaatst. De zakenwereld heeft nieuwe grieven jegens Johnson. Men weet daar net zo goed als in het Witte Huis, dat de belastingverhogingen te laat komen, maar men beschuldigt de president ervan de onvermijdelijke maatregelen tot na november te trai neren. De president geeft thans toe, dat hij zetels in het Huis van Afgevaardigden gaat verliezen. Het is een normale re actie in een verkiezingsjaar, waarin het presidentschap niet in het geding is en dat volgt op een overweldigend ver kiezingssucces van de president. De vraag alleen is hoe groot het zetelver lies voor de Democraten zal zijn. De president vindt een verlies van dertig of zelfs veertig zetels een handhaving van zijn positie. De Republikeinen ho pen en bidden, dat het verlies van vijf tig tot zestig zetels zal bedragen. Richard Nixon is ervan overtuigd, dat de komende verkiezingen voor het Con gres voor zijn Republikeinse Partij van historisch belang zullen zijn. „Wanneer we niet een absoluut minimum van der tig zetels terugwinnen (van de 47 ze tels in het Huis van Afgevaardigden, die de Republikeinen in 1964 aan de De mocraten verloren), dan is het met ons gedaan. Dan kan men de Republikei- BONN, 16 sept. (DPA) Ludger Westrick, de voornaamste medewerker van de W'estduitse bondskanselier Lud- wig Erhard, heeft ontslag gevraagd, Westrick, die jarenlang staatssecretaris was onder Erhard toen deze de porte feuille van economische zaken beheer de, werd bij de ambtsaanvaarding van Erhard als bondskanselier drie jaar geleden minister zonder portefeuille be last met de leiding van het kabinet van de bondskanselier. Volgens de mededeling van de rege ringspersdienst wil Westrick door zijn ontslagaanvrage kanselier Erhard het overleg over eventuele persoons- en or ganisatorische wijzigingen in de bonds regering op een hem schikkend tijdstip vergemakkelijken. Nog maar een dag tevoren had Erhard meegedeeld dat er op het ogenblik geen wijzigingen in de regering aan de orde waren maar dat hfj zich het recht tot het aanbrengen van wijzigingen te geschikter tijd voor behield. De ontslagaanvrage van de 72-jarige Westrick heeft in parlementaire krin gen groot opzien gebaard ofschoon in de afgelopen tijd herhaaldelijk door lei dinggevende politici van de regerende CDU-CSU op vervanging van Westrick d°°J, eerj jonger iemand aangedrongen is. Men had niet verwacht dat Westrick reeds nu uit zichzelf tot ontslagaanvrage zou overgaan. Westrick, die zelf geen lid van de christen-democratische partij is, wordt door vele waarnemers beschouwd als de machtigste man in West-Duitsland na Erhard. nen wel vergeten, dan zal er een nieuwe partij moeten komen met een nieuwe naam" aldus Nixon. Deze verklaring van Nixon is gezag hebbender dan zjj ooit geweest zou zijn. Want Richard Nixon is op dit ogen blik de enige duurzame Republikeinse kandidaat voor het presidentschap. Als gouverneur Romney in Michigan wordt verslagen of als zjjn grote meerderheid aanmerkelijk kleiner wordt, dan is het met zijn nog niet duidelijke, maar roos kleurig lijkende kansen voor de Repu blikeinse kandidatuur voor het presi dentschap gedaan. Als de acteur Ronald Reagan het moet afleggen tegen gouverneur Brown van Californië (de laatste opinie peiling toont aan, dat Reagans voor sprong op Brown van 15 tot drie pro cent gedaald is), dan is het ook met zijn kansen gedaan. Als de al wat op leeftijd rakende senator Paul Douglas in Illinois de jonge Charles Percy in strijd om een zetel in de Senaat verslaat, dan zullen de Republikeinen zich alleen nog maar kunnen wenden tot Nixon. Het zijn echter alleen maar mogelijk heden. Zoals de kansen van Romney thans staan, wint hij en dit geldt even eens voor Percy. Maar zelfs dan ge niet Nixon nog een grote voorkeur bij de Republikeinen voor de kandidatuur voor het presidentschap bij de verkie zingen van 1968. Hij is niet van plan om zijn kansen op de kandidatuur in zijn advocatenkantoor in Broad Street te la ten verlopen. Hij heeft berekend, dat hij de partijkas met omstreeks vier miljoen dollar heeft gespekt dank zij zijn toespraken in de afgelopen twee jaar door het hele land. In de komende twee maanden zal hij in nog eens vijftig willekeurige districten het woord voeren in verband met de komende verkiezingsstrijd. Zelfs maar de geringste Republikeinse winst in de ze districten zou de winnaars zeer dank baar jegens Nixon stemmen. Zij zou tevens de greep van Nixon op de partij verstevigen. Voor de Democraten is er de grote tegen-attractie van een president, die op verkiezingstoernee gaat. Dit week einde belastte de president zijn partij en niet het Witte Huis met de eerste van zijn strooptochten, een duidelijke aanwijzing, dat niet-politieke trips voor lopig voor hem afgedaan hebben. Vanzelfsprekend zal ook vice-president Humphrey zijn deel hebben. Van zijn toernee is echter niets bekend. Hij maant de progressieven en de arbei ders niet langer tot actie, zoals hit vroe ger deed. Zijn spiritualiteit en talent zijn nu overgegaan op senator Robert Kennedy. Van alle vreemde zaken rond de verkiezingscampagne is er niets intri gerender dan het nieuws, dat een klei ne honderd Democraten, die als senator, afgevaardigde of gouverneur willen wor den gekozen of herkozen, Bobby Ken nedy hebben gevraagd zich volledig voor hen in te zetten. De vraag, die men zich na deze oproep heeft gesteld is: zal de campagne van Robert Ken nedy de president ten goede komen of zal de president door Kennedy's acti viteiten ernstig worden bedreigd? Zoals bekend hebben enkele opiniepei lingen aangetoond, dat Robert Kennedy in zjjn partjj als kandidaat voor de pre sidentsverkiezingen van 1968 een grote re voorkeur geniet dan de president zelf. Hoe groot het gezag is, dat Robert Kennedy binnen zijn eigen partij ge niet zal echter pas blijken op de dag na de verkiezingen, wanneer de namen bekend zijn van de gekozen democra ten, die hun uitverkiezing aan Robert Kennedy te danken hebben en van hen, die aan Lyndon B. Johnson alle dank verschuldigd zijn. (Van een correspondent) KOEALA LOEMPOER, 16 sept. Zoals de laatste dagen na de berich ten orer de groeiende onrust in Koet- sjing al verwacht werd, heeft de kei zer van Maleisië, sultan Ismail Nasi- roeddin Sjah, voor Serawak op Noord- Borneo een „speciale noodtoestand af gekondigd." Er is de laatste week sprake geweest van voortdurende politieke onrust op Serawak sinds het Hoge Gerechtshof had bepaald, dat Dato Stephen Ka- long Ningkan ten onrechte ontslagen is door de gouverneur van Serawak, die handelde op advies van de eerste minister van Maleisië, Toenkoe Abdoel Rahman. Nu Dato Ningkan weer zijn oude functie heeft teruggekregen, moet hij constateren, dat hij van de centra le regering geen medewerking krijgt. In de uit 42 leden bestaande Staats- assemblee heeft Dato Ningkan de steun van slechts 16 leden. PARIJS, 16 sept. (Reuter, UPI) Frans Somaliland zal onafhankelijkheid verkrijgen indien de inwoners hun wen sen in die richting langs democratische w-eg kenbaar maken, zo heeft presi dent De Gaulle tijdens een kabinets vergadering verklaard. „Frankrijk heeft het aldus De Gaulle in het verle den ook zonder Frans Somaliland kun nen stellen. Indien de bevolking zich van Frankrijk wenst af te scheiden, zal Frankrijk zich daar niet tegen verzet ten." Waarnemers verwachten dat De Gaul le een referendum zal uitschrijven zo dra de rust in Somaliland zal zijn her steld. In Djibouti, de hoofdstad van Frans Somaliland, zijn sinds de onlusten van woensdag ongeveer 2500 mensen aange houden. Er zal een nauwkeurig onder zoek worden ingesteld naar hun iden titeit. Wie uit het buitenland afkomstig blijkt te zijn zal worden uitgewezen. HANNOVER, 16 sept. (DPA) - Twee Nederlanders, zijn in de nacht van dins dag op woensdag bij de grenspost Frens- dorferhaar gearresteerd onder ver denking van smokkel van verdovende middelen. In hun wagen werd 760 gram hasjish gevonden. Een van de twee mannen werd door de justitie te Kaiserslautern al gezocht wegens onwettige handel in verdovende middelen. peek cloppenburg BRUSSEL, 16 sept. (Reuter) De verhuizing van het SHAPE, het gealli eerde hoofdkwartier in Europa, van Frankrijk naar de Belgische plaats Cas- teau zal ongeveer 43 miljoen dollar (f 150 miljoen) kosten, zo heeft het Bel gische ministerie van buitenlandse za ken donderdag meegedeeld. De vesti ging zal in drie gedeelten gebeuren. Het eerste eindigt op 1 april volgend jaar, dan moeten de militaire gebou wen, tijdelijke woonverblijven en de te lecommunicatie in Casteau klaar zijn. Dat kost ongeveer 17 miljoen dollar (f 60 miljoen). Het tweede stadium ein digt in september 1967, daarin moeten woningen en schoolgebouwen gezet wor den ter waarde van 17,6 miljoen dollar. Tenslotte komen de minder dringend be nodigde gebouwen, die ongeveer 8,4 mil joen dollar vergen, aldus de bekend making. LONDEN, 16 sept. (AFP) De eer ste van vier Britse atoomduikboten die uitgerust worden met Amerikaanse Po- lans-raketten, de „Resolution", is van de werf van Vickers-Armstrong te Bar- row-in-Furness te water gelaten. Het schip zal in mei 1968 operationeel zijn. (Van onze correspondent) PARIJS, 16 sept. De eerste resul taten zijn gepubliceerd van een in 1965 door het Franse episcopaat gelast on derzoek naar de demografische situatie van de geestelijkheid die in dienst is van de 87 Franse bisdommen, welk on derzoek onder meer als basis moet die nen voor een meer doeltreffende al gemene verdeling van de beschikbare geestelijken over het gehele Franse grondgebied, Deze eerste gegevens zijn neergelegd in een aantal „sprekende" cijfers. Het totale aantal geestelijken dat op 1 ja nuari 1965 in dienst van de 87 diocesen werkzaam was bedroeg 44.408, waarvan 40.994 wereldgeestelijken en 3.414 reli gieuzen. 10.592 waren ouder dan 60 jaar. De gemiddelde leeftijd van de diocesane geestelijkheid is hoger dan die van de mannelijke bevolking van het land. Er is een gestadige teruggang van het aan tal geestelijken, tegenover een gestadi ge aanwas van de bevolking. Van 1959 tot en met 1964 is het aan tal sterfgevallen onder de geestelijken steeds groter geweest dan tiet aantal meuw gewijden. Terwijl het land in 1948 nog één geestelijke telde op iedere 962 inwoners, telde men er in 1965 één op 1.316 inwoners. In werkelijkheid is de verdeling uitermate ongelijk: in Parijs één geestelijke op 3.910 inwoners, in het bisdom Mende één op 251. Circa een kwart van de totale seculiere gees telijkheid is werkzaam in acht dioce- De vooruitzichten voor de komende jaren zijn blijkens het verslag van de onderzoekers weinig bemoedigend: de tendens van het gemiddeld steeds ouder worden van de Franse geestelijkheid zal zich blijven voortzetten en haar ge talsterkte zal blijven slinken. Gerekend moet worden met een sterfte van 850 a 900 per jaar. En, zo wat betreft de nieuwe wijdingen de schattingen veel moeilijker zijn, er zijn niettemin de vol gende retrospectieve cijfers. Van 1955 tot en met 1959 bedroeg het jaarlijks gemiddelde 701. In de jaren 1960 tot en met 1964 viel dit terug tot 570. PEKING, 16 sept. (Reuter) Nieuw China meldt dat de culturele revolutie ook in Tibet is begonnen, „waar het vuil van de oude wereld wordt wegge veegd". In de hoofdstad Lhasa krijgen straten en pleinen een andere naam, worden portretten van Mao Tse-toeng opgehangen en bestudeert meer dan de helft van de bevolking de werken van Mao. Het persbureau zegt dat een oude vrouw tien portretten van Mao heeft gekocht om ze in haar huis op te han gen, in elk vertrek, ook in het kleinste, een. ACAPULCO, 16 sept. (UPI) Een particulier vliegtuig dat werd bestuurd door een vroegere generaal van de Mexicaanse luchtmacht, Radamoes Caxiola, is op weg van Mexico-stad naar Acapulco neergestort. Alle zeven inzittenden kwamen om. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. ALGIERS, 16 sept. <UPI> Drai, een Fransman die op ging van het leiden van e ^s f tersbende tot de doodstraf v deeld is in de Hussein Deyütee^'J, door een vuurpeloton geexec v verzoek om gratie was 0„0$&e dent van Algerije, Houan geweigerd. Desiré Drai is de eerste^^i^ die sinds de Algerijnse .jjjje - heid in 1962 door de Alg®t« teiten ter dood is gebracht- sgp i i medeverdachten .waren op te „e j door een speciale recht ba ytPAfJ veroordeeld op beschuldiging 9 jjfi, omloop brengen van verv «jggP j jetten ter waarde van 5.o jjjilytij De Algerijnse president de gratieverzoeken va" Rpi]J, verdachten in. De EranstOj {3 J Corti en de Algerun AhfflJ^ \p M Hun straffen werden orn„ hejde v-« lange gevangenisstraf. «-"LgteK verdachten waren bo deeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 10