JULIUS EN MICHELANGELO Kleurrijke episode uit Michelangelo's leven Eerste nummer „INDEKS Ook de katholieke leeszaal in Delft in moeilijkheden VROOM DREESMANN „Het Grote Weergors" onder slopershamer Vrouwenproblemen Pittige fictie Fletse documentaire Pronlogaties Reprises Zestig suggesties Schouwburgplein Morgen collecte kankerbestrijding Dorp bij Hellevoetsluis verdwijnt Informatie-bulletin Begrotingstekort tijdschrift i Beta mH Tijdschrift voor techni sche staffunctionarissen vol met interessante artikelen en personeels advertenties is heden verkrijgbaar bij de kiosk en boekhandel. Opening modelwoning in Krimpen heeft van alles zoveel méér Rotterdam Verbetering van gevaarlijk kruispunt Jeugdpaspoorten Ambtsaanvaarding Eerste paal complet flats in Alkenoord Marionettentheater in „De Schoof „Bewegingsjaar" K.WJ. NIEUWE DAG VRIJD'AG' 16 SEPTEMBER 1966 Rex Harrison als paus Julius II bezoekt Michelangelo die tijdens het schilderen van zijn fresco's in de Sixtijnse kapél half blind is geworden 9? GIBSON REGENJASSEN van 89.50 tot 198.- Ter ere van de grandioze Marco Polo verkoopexpositie in uw warenhuis, regeert de oosterse hoffelijkheid ook op de Perzische tapijtenmarkt. Talrijke uitgezocht fraaie handwerktapijten tonen tijdelijk uniek lage prijzen. Kies nu een rijk kleed voor uw hal, huiskamer, gang of salon en betaal geen gulden meer dan nodig is. Ga in uw warenhuis ter Perzische markt. Katholieke Kring van start Bijna een jaar na de landelijke pre mière krijgen we dan ook in Rotter dam -de film „Strijd en extase" (The agony and the exstasy) van sir Carol Reed te zien die zijn bekendheid voor namelijk aan Odd man out, The fallen idol en The third man te danken heeft. In deze film krijgt men op breed scherm in stralende kleuren en met een groot technisch machtsvertoon de episode van 1508 tot 1512 verfilmd waarin Michelan gelo de fresco's op het plafond van de Sixtijnse kapel schilderde. De film concentreert zich op de figuur van de beeldhouwer-schilder en zijn opdracht gever en tegenspeler paus Julius II, op en top een renaissancepaus. Hij had Michelangelo eerst opdracht gegeven een grafmonument voor hem te ont werpen dat midden in de Sint Pieter moest komen. Plotseling kreeg de paus de ingeving om de Sixtijnse kapel te laten beschilderen, een opdracht die voor de beeldhouwer Michelangelo bij zonder zwaar was. Hij begint er toch aan, vernietigt het eerste resultaat en komt dan tot zijn nieuwe conceptie van genesisbeelden die mede heeft bijgedragen tot zijn roem als een der grootste kunstenaars van alle tijden. Reed heeft er een knap schouwspel van gemaakt, een tijdssehildering die authentiek is voorzoverre er b.v. opna men werden gemaakt in het kasteel Bracciano waar Julius II vaak verbleef en ook in de befaamde marmergroeven van Carrara. Tevoren krijgt men nog ren kort kunsthistorisch overzicht van ïichelangelo te zien. Het is wel een echte acteursfilm geworden omdat Rex Harrison als Julius II Charlton Heston els Michelangelo eigenlijk ver over speelt omdat hij nu eenmaal een be tere acteur is. Ook de film aanpak zelf is niet origineel. Maar er resteert dan altijd nog een instructief en kostbaar verfilmde episode uit het leven van een briljant kunstenaar waarbij men dan -no&rifc' Eigenlijk moest de Nederlandse ver taling van ,,Le journal d'une femme en blanc" luiden: „De dokteres en het moederschap", in plaats van „De vrouw en het moederschap", want de beroeps problemen van de jonge actrice Marie- José Nat als vrouwenarts, haar min derwaardigheidsgevoel ten opzichte van haar mannelijke collega's en haar in nerlijke strijd, die tot de aanvaarding van haar eigen moederschap leidt, vor men het centrale thema van een film, die zich hoofdzakelijk in een vrouwen kliniek afspeelt. De maker, Claude Autant-Lara, is er wel garant voor, dat er geen Ben Ca- sey-sensatie wordt bedreven, daarvoor zijn Lara's aanpak en bedoelingen te serieus. Anderzijds is hij noch de ro mantiek, noch de overdreven pathetiek uit de weg gegaan. Daar staat tegen over, dat de sensationele beloften van de reclame hoegenaamd niet in ver vulling gaan. (Metro, volw.) John Sturges heeft zijn naam verbon den aan een „gewoon" verhaal over een door een vijand gestolen fles met een dodelijk virus dat de gehele we reld kan vernietigen. Dit kernthema heeft hij bepaald niet langs de geijkte lijnen uitgewerkt. De opnamen van een resarchlaboratorium in het begin, beel den die door het ontbreken van gespro ken tekst bepaald obsederend zijn, gaan later over in een meer avontuurlijke achtervolging die voor de hele wereld gelukkig eindigt. „Nu zijn we weer net zover als aan het begin", zegt FBI-de- tective Lee Barritt (George Maharis) dan. Sturges heeft in de tekening van j zijn figuren iets meer gegeven dan louter cliché's. De opnamen van stads delen, die door een ander dodelijk gif fetroffen zijn, de spannende momenten ij en in het laboratorium en de slim me deducties van de detective maken het zien van deze film tot een boeiend amusement, ook al verloopt het verhaal niet altijd even spits en hapert het wel eens met de logica. Een goed gemaakte moderne thriller. (Arena, 14 j.). maar romantische uitschieters in de vorm van de irritante muziek en de liefdesmeditaties maar voor lief moet nemen. (Luxor, a.l.) H. J. W. In Cineac N.R.C. draait het eerste deel van een kleurendocumentaire over Indianenstammen in het Amezonegebied De film Naakte onschuld is gemaakt door de Franse cineast Paul Lam bert. De beeldkwaliteit is niet zo best en de start in Brasilia laat vele kansen om deze superspookstad boeiend te ver filmen onbenut. De tocht door de oer wouden loopt uit op veel vriendelijke gebaren naar de Indianen van wie we alleen een enkele dans zien en wat broodbakkerij. Gezien alle moeite die er blijkens het commentaar aan be steed is, is het resultaat wel heel aan de oppervlakte gebleven. .Zeventien" (ontr.) in Cineac A. D., Grand, „Moord aan boord" (14 j.) in Kriterion, „De spion met het kanten broekje" (a.l.) in Thalia, „La dolee vita" (18 j.) in 't Venster. „La tricheuse" (str. volw.) in Cen traal, „Judith" (14 „Robin Hood en zijn schelmen" (a.l. matinee), Het meisje Rösemarie" (18 j. za. 0.15 uur) in Colosseum, „Operation Cross bow (14 j.), „Doden betalen dezelfde prijs" (18 ma. t/m wo.) in Harmonie, „Fan- tomas slaat weer toe" (a.l.) in Passa- ge-Schiedam, „Porgy en Bess" (14 j.), „De wraak van Ivanhoe" (a.l. za. zo. 2) „Achter gesloten gordijnen" (18 j. za. 24 uur) in. Prinses, „Mijn wapen is wet" (14 j.) in Rex, „Sex a la minuut (18 j.), „Verraad op Montmartre' (volw. wo.), „Summer holiday" (a.l. za., zo. wo. matinee), „De glimlach van een zomernacht" (18 j. wo.), „Eiland der liefde" (14 j. za. 0.15) in Victoria. Voor een bespreking van „De bezeten jacht" (Lumière) verwijzen wij naar elders in dit blad. ADVERTENTIE tailleurs en complets mantels met aparte bontgarneringen KEIZERSTRAAT ROTTERDAM, 16 sept. Versche nen is het eerste nummer van INDEKS, het informatie-bulletin uitgegeven door het Katholiek Kerkelijk Bureau aan het Hang. Het is de bedoeling dat het een maal per maand of wat min der verschijnt. „Indeks" is samenge steld uit de beginletters van „informa tie", „documentatie", „een keer per maand", „katholiek" en „stedelijk". Binnen de betrekkelijk beperkte moge lijkheden is men tot een aantrekkelijk en duidelijk overzicht gekomen. Het Katholiek Kerkelijk Bureau heeft ook de redactie. De diverse kleuren pa pier waarmee gewerkt is, maakt een keuze uit rubrieken niet alleen gemakke lijk, maar bovendien corresponderen de ze kleuren met de gebruikelijke in het Laurens Jaarboekje, waarin eenzelfde rubricering is toegepast. Dit eerste bul letin is trouwens grotendeels gevuld met correcties en aanvullingen op dit boekje. In een voorwoord spreekt de deken van Rotterdam, mgr. B. G. Hen- ning, de hoop uit, dat er voldoende belangstelling zal blijken te bestaan voor „Indeks". De heer L. J. S. Rogier begeleidt het eerste nummer van het documen- tatiebulletin en spreekt daarbij van een „inspringen in de huidige situatie, waar in alle interparochiële communicatie is weggevallen". Hij zegt daarbij, dat het verspreidingsgebied beperkt blijft en dat de publicatie speciaal bedoeld is voor al degenen die uitvoerend werkzaam zijn in de Rotterdamse Katholieke ge meenschap, dus geestelijken, directeu ren van instellingen, maatschappelijk werkenden enzovoorts. De veronderstelling dat juist deze mensen, eventueel via Maasboekje, di rectorium en Piusalmanak de wegen toch wel weten te vinden, blq'kt te op timistisch. Er is een duidelijke behoef te gebleken aan een herhaaldelijk aan de situatie aan te passen informatie op schrift. Hierin zal het zeer overzich telijke „Indeks" zeker kunnen voorzien. (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 16 sept. De reeds aangekondigde contactavond burgerij- overheid met als onderwerp het Schouw burgplein is nu definitief vastgesteld op 22 september in het Stadhuis. Aan de genen die suggesties hebben gedaan, nadat zij de maquette van de dienst van Stadsontwikkeling in het „Open Boek" hadden gezien, is door de bur- Semeester een uitnodiging gestuurd. »e avond is alleen bedoeld voor dege nen die uitgenodigd zijn en die zich actief hebben bezig gehouden met plan nen omtrent de aankleding van het dak van de ondergrondse garage. „U behoort tot de gelukkige velen, die aan de oproep van de wethouder voor Openbare Werken gehoor heeft gegeven om mee te denken over de aankleding van het Schouwburgplein", zo begint de uitnodigingsbrief, waarin voorts gezegd wordt, dat voorstellen op papier of in maquettevorm inmiddels door deskundigen van de dienst van Stadsontwikkeling en Wederopbouw be sproken zijn. Zij zullen op bedoelde avond hun mening geven, In de eerste klas trouwzaal zal een overzicht van de binnengekomen voor stellen gegeven worden en de uitvoer baarheid ervan wordt onder de loep genomen. Er is gelegenheid tot gedach- tenwisseling. Er zijn een 60 sugges ties binnengekomen en er zijn dus een 60 mensen uitgenodigd. Daarbij zijn vier maquettes. De eerste kwam van de heer Weeda en die werd gevolgd door de maquette van de Heineken- groep. De architect F. A. C. Mo lenaar uit Albla^serdam diende giste ren nog een maquette in en voorts is er een binnengekomen van de heer J. van Kleef uit Rotterdam. (Van onze verslaggever) H. I. AMBACHT, 16 sept. De ge meentebegroting voor 1967 geeft een te kort aan van 18.425,-, veroorzaakt door hogere personeelskosten en een post voor het ontwikkelen van cultu rele aktiviteiten. Het tekort op de ex ploitatierekening 1965 blijkt van 8.895,14 te zijn teruggebracht tot 6.817,37. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEIFT, 16 sept. Niet alleen de Openbare-, maar ook de Delftse R.-K. Leeszaal verkeert in ernstige financi ële moeilijkheden. Het bestuur van laatstgenoemde leeszaal heeft weliswaar geen schulden gemaakt bq de leverende boekhandelaren („De middenstand moet van onze zorgen niet de dupe worden"), maar moest wel besluiten tot inkrim ping van de personeelssterkte. Twee van de zeven personeelsleden zijn inmiddels vedwenen. Het is niet waarschijnlijk dat op korte termijn meer ontslagen zullen volgen, omdat men een hogere rijkssubsidie en een hogere ge meentelijke bijdrage voor het komende jaar in het uitzicht heeft.. Van 1 juni af moet de R.K. Leeszaal al een strenge boekenstop handhaven. Wordt anders jaarlijks voor een be drag van tienduizend gulden nieuw ma teriaal gekocht, daarvan kon dit jaar geen sprake zijn. De boekenstop zal zeker tot en met december duren. In dien men daarna de beschikking krijgt over de subsidies, zal de situatie geleide lijk aan weer in betere banen kunnen worden geleid. ROTTERDAM. 16 sept. Van de bestaande volksziekten is kanker wel een der meest gevreesde. Deze nog veel voorkomende ziekte brengt leed en vraagt offers. Maar het aantal genezingen neemt de laatste jaren gestadig toe. Met alle ten dienste staande middelen wordt voortgegaan ook deze ziekte te over winnen. Het Koningin WilheLmina Fonds neemt hierbij een voorname plaats in en met uw steun kan dit fonds de strijd met kracht voortzetten. Morgen doet het Koningin Wilhel- mina Fonds een beroep op de offer gezindheid van de Rotterdamse bur gerij. Dan wordt de jaarlijkse straat- collecte gehouden, welke ik ten zeer ste bij u wil aanbevelen. R. A. de Monchy Voorzitter K.W.F. Afdeling Rotterdam De penningmeester, de heer F. M. van Leeuwen, verklaarde, dat men voor dit jaar waarschijnlijk een nadelig saldo zal moeten verwerken van drieduizend gul den. Het is voor hem voorts bijna een onmogelijkheid, om met een sluitende begroting te komen. Men verwacht bij de R.K. Leeszaal dat, als gevolg van de maatregelen die zijn getroffen om deze moeilijke tijd door te komen, een leden verlies zal optreden. De nauwelijks aangevulde boekencol lectie zal, naar wordt aangenomen, een remmende factor zijn bij het bezoek aan de leeszaal. Met de gemeente Delft is veelvuldig overleg gevoerd over de toestand bij de beide leeszalen. Het ge meentebestuur heeft de nodige steun toegezegd, maar zou het liefst een sa- mengaan van de leeszalen in de Stich ting Samenwerkende Leeszalen, geëf fectueerd zien. In genoemde Stichting participeert de gemeente. (Van onze verslaggeefster) KRIMPEN AAN DE IJSSEL, 16 sept. In het uitbreidingsplan „Middenwe tering" te Krimpen a. d. IJssel zal de burgemeester, mr. L. C. A. Lepelaars, woensdag 21 september om half drie een modelwoning openen. Het huis maakt deel uit van een com plex eensgezinswoningen, die in op dracht van Eurowoningen N.V. worden gebouwd. Na de opening zal drs. J Poot, directeur van Eurowoningen N.V. spreken over de „pak weg"-aspecten voor de woningbouw in de komende jaren. ADVERTENTIE o£UBS, COOLSINGEL 56 Handgeknoopt Chinees tapijt. Hoogste kwaliteit. Onbetwist het meest verfijnde voorbeeld in dit wondermooie handwerk dat verkrijgbaar is. Plm. 370 x 280 nu 3350.- Dit label biedt u een wondermooi Oosters G] tapijt tegen tijdelijk ongekend lage prijs Grote kollektie Hamadans Oersterke kleden voor salon of hall. ïn vele autentieke dessins en kleuren. Plm. 203 x 126 350.- Fraaie partij Moussouls Bij uitstek hall-perzen. In vele biezonder mooie, sterke kkwkontrasten. Plm 189 x 102 180.- Oude, gloedvolle Herez Een wondermooie kombinatie van oudrose kleuren en knappe medaillon-dessinering. 'n Verrijking voor woonkamer of salon. Plm. 333 x 253 nu 1590.- SMraz-tapüt Deze handgeknoopte kleedjes zijn beroemd om hun kleurige mi zonnige dessins. Plm 297 x 202 650.- Shiraz-tafelmaat Naast de sprekende kleuren is het blokmotief kenmerkend voor het Shirazkleed, geflan keerd door kleine geometrisch* dessins. Ptaa. 151x116 245.- (Van onze correspondent) HELLEVOETSLUIS, 15 sept. Twee honderd mensen kunnen wonen in het dorpje „Het Grote Weergors", dat even buiten de vestingwallen van Hellevoet- sluis in een bosrijke omgeving ligt. Het omvat negen rijen houten woningen, een centrale keuken, een recreatiezaal en een sportveld, tot een gezamenlijke waarde van rond een miljoen. Dit com plex is een prooi geworden vor de slopershamer; de afbraakwerkzaamhe den zijn reeds gestart. Het dorpje werd enkele jaren geleden in opdracht van Rijkswaterstaat, op- fetrokken ten behoeve van arbeiders 0 de Deltawerken. Het werd echter door slechts vijftig employe's bewoond, een groot aantal Turkse arbei- in het dorpje werden on- ir geleden vertrok- zodat een ders uit Del dergebraeht. Een jaar gel ken dezen echter, omdat voor hen in Delft huisvesting was gevonden. Water staat heeft daarom besloten het dorpje af te breken. Aanvankelijk koesterde het college van B. en W. te Hellevoetsluis het plan het dorpje, tegen de sloopwaarde, te kopen. Dit is echter niet doorgegaan, onder meer omdat de inspecteur van Domeinen van oordeel was dat bij de vaststelling van de verkoopprijs moei lijkheden zouden «zen. Het dorp Hgt namelijk deels op rijksgrond, deels op grond van de Brielse Dijkring. Zes raadsleden zonden een brief aan het college, omdat zij het niet met het be sluit tot afbraak eens waren. Zonder resultaat echter. Een verzoek van de Ned. Jeugdherberg Centrale, die mo menteel geen onderdak bezit en graag tijdelijk in het dorpje haar intrek wilde nemen, had evenmin succes. ROTTERDAM, 16 sept. De Katho lieke Kring, die op maandagavond 19 september om kwart over acht in de Kringsociëteit in het Groothandelsge bouw de jaarvergadering houdt, opent het seizoen op zaterdag 24 september in De Doelen. Fiet en Frans Koster brengen daar hun cabaret „Adam en Eva" waar na om ongeveer 11 uur de Harbouw Jazzband voor dansmuziek gaat zorgen in de foyers. Zaterdag 17 september opent de jon- gerensociëteit „De Kring" het seizoen in de sociëteit, waarbij de muziek van „The Rhine Town Dixie Preachers" de boventoon zal voeren. .Aanvang kwart over acht. Intussen is de leden al een optreden aangekondigd van Wim Sonne- veld die vrijdag 4 november zijn show voor de Kring zal brengen. (Van onze correspondent) H.I.AMBACHT, 16 sept. Binnenkort zal het gevaarlijke kruispunt reeweg- schdldmanstraat verbeterd kunnen wor den. Zoals bekend kon de aansluiting op dit punt tot dusver niet geheel vol gens de plannen worden uitgevoerd, om dat een woning aan de Reeweg een obstakel vormde. De eigenares heeft zich thans bereid verklaard het huis aan de gemeente te verkopen. Het college B. en W. adviseert cle raad het pand. gelegen in het uitbreidings plan „dorp" aan te kopen, zodat het kan worden afgebroken. (Van onze correspondent) H.I.AMBACHT, 16 sept. In samen werking met de culturele raad Zuid Holland verleent de stichting D.orps- huis een reductie van vijftig procent op de door haar uitgegeven jeugdpas poorten voor het winterprogramma. Vo een paspoort komen in aanmerking jon geren van 15 tot en met 21 jaar, en studerenden onder de 28 jaar. De re ductie geldt voor alle programma's, die deze winter door de stichting „Dorps huis" worden verzorgd. ROTTERDAM, 6 sept. De heer ir. J. Sandee zal op donderdag 6 oktober om half drie in een openbare senaats vergadering in de aula van de N.E.H. met een rede het ambt van gewoon hoogleraar in de economie aanvaarden. (Van onze verslaggeefster) CAPELLE A.D. IJSSEL, 16 sept- De heer D. van der Kwaak, lid v,„n het college van Gedeputeerde Stalv van Zuid-Holland, zal op dinsdag september om half vijf de eerste p® t. slaan voor een complex van 420 t'% woningen in Alkenoord te Capelle j de IJssel. De flats zullen voor een j voor eigenaars, voor een deel door nu., ders worden bewoond. Het project KW' j tot stand in samenwerking tussen ep bouwfonds Nederlandse Gemeenten een aantal beleggers. (Van onze correspondent) p.I.AMBACHT, 16 sept. Het n a rionettentheater van Bert Brugma' op 21 september, met „Porgy en P ciil' het seizoen 1966-67 van de stichtingen- tureel centrum „De Schoof" °ïL, t® Plaatskaarten voor deze avond verkrijgen bq de bekende verkoop sen en aan het Dorpshuis. (Van onze verslaggeefster) „oé' ROTTERDAM, 16 sept. Van eIid opent het centrum Katholieke W ,,f Jongeren (district Rotterdam) wegingsjaar 1966-67" tijdens een 1» komst in trefpunt het Steiger Hang 19.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 2