Koningin goed ingelicht over zorgen van Mijnstreek heerlijk! om zo gezond als dit kind te rusten om zo fris als dit kind Scheuring in Kerk van Zuid-India? Het leven der kerken Synodaal en vrijgemaakt ninrnimi TTii Baai mri 'nmni w dankzij warme ovomaltinevoor het slapengaan I Mclntyre vertelt Achtergronden Moeilijkheden Sociaal verschil Natie slaat ogen neer voor Huis van Oranje Wie oren heeft om te horen - dat hij ERRES stereo hore! Het is niet alles stereo, wat er klinkt. Want om écht stereo te horen, moeten de twee luidsprekers l-o-s van elkaar kunnen worden opgesteld. Met liefst circa twee meter tussenruimte. En nu komt het: de enige stereo-radio met ingebouwde luid sprekers, waarbij dit kan, is deze Erres. Namelijk zo: tegen ieder zij-paneel zit een luidspreker. Het iinker-paneel kan naar voren scharnieren en worden losgehaakt. Het is dan een sierlijk luidspreker-kastje, dat op enige afstand kan worden geplaatst. Een bewijs, dat Erres-specialisten niet alleen op de vormgeving wat langer doorstuderen! NIEUWE DAG VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1966 8 Proef schietinrichting Ovomaltine wordt gemaakt van ge kiemde gerst, alpenmelk en eieren. Daaraan toegevoegd gist, melkeiwit en cacao. Zuiver natuurlijke grondstoffen! Dat is nu juist het gezonde van Ovo maltine. Geen slaapmiddel, maar een zuivere natuurdrank, die gespannen zenuwen kalmeert, de weldadige rust geeft, die nodig is voor een verkwik kende slaap. Zodat u 's morgens fris en aktief wakker wordt! Gun uzelf en uw kinderen Ovomaltine. Vandaag nog, vóór het slapen gaan. MINISTER DIEPENHORST: "ït* l.i - s •4 STOKVIS I 3 5 5* (Van onze verslaggever) HEERLEN, 16 sept. Koningin Juliana heeft haar tweedaags werkbe zoek aan de Limburgse Mijnstreek gis teren afgesloten met een vrü uitvoerig gesprek over de vele problemen rond de herstructurering. Aan dit gesprek namen alle leden van het college van Gedeputeerde Staten deel, en de leden van de onlangs door de minister van economische zaken geïnstalleerde pro vinciale herstructureringscommissie. De koningin, die na afloop van het onderzoek op kasteel Hoensbroek aan alle gesprekspartners dank bracht voor de wijze, waarop zij haar inzicht in zake de mijnproblematiek hadden ver diept en verruimd, ontving de nodige informatie over de economische, maar ook over de sociale aspecten van de herindustrialisatie. Verschillende sprekers beklemtoonden de noodzaak van bundeling van krach ten. Enkele aanwezigen opperden de ge dachte om op korte termijn alle Lim burgse mijnen te sluiten, gezien de steeds slechter wordende situatie op de kolenmarkt. De meerderheid van de commissie deelde deze visie niet. om dat zij geleidelijkheid prefereert boven al te snelle mijnsluitingen. Dit temeer, omdat het onjuist is, zoals drs. A. Rot tier, president-directeur van de Staats mijnen, opmerkte om grote werkgele- genheidsobjecten als de mijnen te slui ten, voordat vervangende werkgelegen heid aanwezig is. Het zou onverstan dig zijn, aldus drs. Rottier, om abrupt alle mijnen te sluiten zonder de aan wezigheid van nieuwe opvangmogelijk heden voor de duizenden mijnwerkers. Hoewel drs. Rottier op praktische gron den géén voorstander van versnelde mijnsluitingen is, betekent dit niet, dat hij mijnen in stand zou willen houden louter en alleen om het in stand hou den zelf. Tenslotte kwam nog het pro bleem van de moeilijk plaatsbare mijn werkers ter sprake (ondergrondse tech nici), alsook van de administratieve groep. Voor deze categorieën zouden speciaal opvangcentra moeten gecre- eerd worden. Van ondernemerszijde bestaat veel belangstelling om nieuwe bedrijven in de Mijnstreek te stichten, maar de rea lisatie ervan wordt vrij ernstig gestag neerd, o.a. door de huidige kapitaal- schaarste. Drs. Pottier toonde zich niet temin optimistisch over het welslagen van de herstructurering. Vóór haar komst naar kasteel Hoens broek, waar koningin Juliana kennis maakte met de nieuwe wijbisschop van Roermond, mgr. E. Beel, bezocht de vorstin het centrum voor Vakopleiding van volwassenen, in een van de ge bouwen van staatsmijn „Wilhelmina" te Terwinselen. Dit centrum telt mo menteel 75 cursisten van 18 jaar en ouder, die via individueel gericht on derwijs, volgens de methode van de Zwitserse ingenieur Carrard, opgeleid worden tot vakman in de metaal- of bouwsector. De gemiddelde duur van deze opleiding is acht maanden. Een derde gedeelte van de cursisten bestaat uit ex-mijnwerkers. Onderzoek- kingen hebben uitgewezen, dat 85 pet van de opgeleide cursisten het nieuwe beroep trouw blijft. Nieuwe centra voor vakopleiding zullen worden opgericht, zo deelde de heer G. J. Loos, hoofd inspecteur-directeur van de arbeidsvoor ziening in Limburg nog mee. Begin volgend jaar een metaalcentrum in Ge leen en elders zal een centrum voor meet- en regelrechniek worden gesticht. In Treebeek bezocht de koningin ten slotte de schoenfabriek van het Fonds voor Sociale Instellingen. Hier werken circa 85 invalide mijnwerkers. Zij vervaardigen hoofdzakelijk bedrijfs- schoenen voor de mijnen, maar ook voor andere ondernemingen en instel lingen in binnen- en buitenland. De pro- duktie bedraagt momenteel 100.000 paar schoenen per jaar. Het is niet onmo gelijk dat de produktie sterk zal stij gen daar de NAVO de eerste opdracht voor de fabricage van 1800 paar sol daten-schoenen heeft verstrekt. De Tree- beekse schoenfabriek levert ook schoe nen aan het Nederlandse leger. Jam- mergenoeg, aldus de bedrijfsleider, geen al te grote aantallen, daar Defensie de meeste schoenen van Belgische fa brieken betrekt. Dr. Ch. van Rooij, commissaris van de koningin in Limburg, toonde zich zeer voldaan over het bezoek van de koningin. De belangstelling van de ko ningin voor de menselijke aspecten van de mijnproblematiek noemde hij het meest treffende kenmerk van de konink lijke oriëntie. DEN HAAG, 15 sept. De Stichting Recreatie heeft het gemeentebestuur van Vlieland verzocht de door de staats secretaris van Defensie (Marine) aan gevraagde hinderwetsvergunning voor het in gebruik nemen van een proef- schietinriehting op dit eiland te weige ren. Vlieland is aldus de Stichting een van de weinige Waddeneilanden waar vooral de gezinsrecreatie een belang rijke plaats inneemt. Door het ontbre ken van motorisch verkeer is Vlieland vooral een oord. dat door de vakan tiegangers om zijn rust wordt bezocht. Een rust die tevens in de hand wordt gewerkt door het ontbreken van recrea tief dagbezoek. De stichting recreatie is van mening dat met alle mogelijke middelen voor komen dient te worden dat het toch al zo, door de schietoefeningen van land- en luchtmacht gedevalueerde re creatiekarakter van Vlieland door uit breiding hiervan nog meer wordt aan getast. 0^ ion r.ii üiiiumi NA 30-JAR1GE onderhandelingen is in 1947 de Verenigde Kerk van Zuid- India gesticht, waarin Anglikanen, Pres byterianen, Congregationalisten en Methodisten besloten, voortaan samen te gaan. De bisschoppelijke kerkinrich ting werd aangenomen, met dien ver stande, dat ieder lid vrij bleef al dan niet het leerstuk over het episcopaat of de apostolische successie te aan vaarden. De uiteindelijke eenheid van vier zo verschillende kerken wordt in reformatorische kringen niet ten on rechte door velen als een voorbeeld be schouwd van wat op oecumenisch ge bied navolging verdient. De Verenigde Kerk van Zuid-India bestaat nu al bijna 20 jaar. Sindsdien hebben een aantal kleinere groepen en kerken zich aangesloten. Deze unieke kerkelijke gemeenschap ontplooit litur gisch, missionair en sociaal bewonde- renswaardigige activiteiten. De berich ten over een scheuring hebben dan ook ernstige verontrusting veroorzaakt. Dr. Th. Gramberg, die door zijn boek: „Oecumene in India en Ceylon" bekend heid verwierf, zet op verzoek van de redactie van „Hervormd Nederland" de momentele situatie in Zuid-India uit een. De befaamde, fanatieke president van de „International Council of Christian Churches" (ICCC) die bekend staat als een fel tegenstander van de Wereld raad van Kerken, heeft enige tijd gele den tijdens een kort verblijf te Amster dam medegedeeld, dat er in de nieuw gevormde staat Kerala grote onrust onder de Christenen van de kerk van Zuid-India heerst. Hij zei, met eigen ogen te hebben gezien, dat een grote groep Bijbelgetrouwe christenen zich van de Verenigde Kerk had afgeschei den en wel ten getale van ongeveer 80.000, Dit bericht is met ontsteltenis ontvangen overal, waar het Zuid-India- se experiment met belangstelling wordt gevolgd. Dr. Gramberg heeft zich schrif telijk tot de bekende oecumenicus, Les lie Newbigin, gewend, die bisschop is van Madras in de Verenigde Kerk van Zuid-India, met het verzoek om uitvoe rige inlichtingen over de feitelijke si tuatie. Uit diens antwoord blijkt, dat er een geschil in de Verenigde Kerk is ontstaan, maar het geruststelling mag men constateren, dat dit zeker niet die omvang en betekenis heeft, welke Mclntyre schijnt te suggereren. Bisschop Newbigin stelt voorop, dat moeilijkheden in India meestal samen hangen met kastenverschillen. Men moet de niet katholieke christenen in vier groepen onderscheiden. De Syri sche Christenen, die hun oorsprong tot de Apostel Thomas herleiden, behoren tot een zeer hoge kaste; zjj bekleden een belangrijke plaats in de maatschap pij. Twee andere groepen, eveneens sterk zelfbewuste mensen, wonen in hoofdzaak in de heuvels van Kerala en vermengen zich de laatste tijd met de Syrische christenen. De leden van de vierde groep behoort tot de laagste klasse. Zij waren vroeger veelal slaven. Na de afschaffing van de slavernij in 1855 zijn ze als regel bezitloze boeren gebleven, ca. 50.000 in aantal, even veel als de drie andere groepen samen. Aan de kinderen van deze mensen heb ben de Anglikaanse zendelingen veel moeite besteed om hun een goede op voeding te geven. In Kottayam, de hoofdstad van Midden-Kerala, waar nu de bedoelde moeilijkheden zijn ontstaan, werden de jongens op een uitstekende kweekschool tot onderwijzers opgeleid, die later meestal ook als dorpscateems- ten optraden. Toen de regering van Kerala eigen kweekscholen oprichtte, stelde de zending geen geld meer be schikbaar in de mening, dat men voor de laagste kasten geen aparte scholen meer moest in stand houden. Gevolg: alleen de beter gesitueerden konden hun jongens nog naar een kweekschool sturen. De tegenwoordige bisschop van Midden-Kerala, mgr. John, wenst geen apart bestuur voor de christenen van de laagste kaste; hij noemt onderscheid op grond van kaste ongeestelijk en heeft alle voorgangers in zijn bisdom verbo den deel te nemen aan de beweging om eigen bestuur. Een van de ongeveer 15 predikanten van deze laagste kasten, ds. V. J. Ste phen, kreeg in 1964 moeilijkheden met bisschop John. Hij wilde weer Angli caan worden en een CMS-kerk stichten (Church Missionary Society). Om dit te voorkomen zou de Synode van de Verenigde Kerk van Zuid-India een commissie benoemen om de klachten van de „achtergeblevenen" te onder zoeken. Dit geschiedde, maar de benoe ming van de commissie werd wel in de kranten bekend gemaakt, en niet aan ds. Stephen persoonlijk. Deze wendde zich toen tot Mclntyre, die toevallig in Kerala verbleef. Tezamen met en kele andere ontevredenen vroeg ds. Stephen lid te mogen worden van de „International Council of Christian Chur ches (ICCC). Mclntyre stemde toe en gaf ds. Stephen een grote som geld. De ontevredenen werden als predikanten voor de laagste kasten aangesteld en Mclntyre beloofde ds. Stephen, hem tot bisschop te doen wijden. Dit gebeurde op 5 met van dit jaar door een zekere James Dees, die zichzelf noemt „de bis schop van de Anglican Orthodox Church of North America" (een lichaam, dat noch door de Anglikanen noch door de Orthodoxen als Kerk wordt er kend). Voortaan zal nu „bisschop Ste phen" zelf zijn eigen predikanten inze genen. Men beschouwt de nieuwe Kerk als een zendingskerk van de Anglikaans Orthodoxe Kerk. Zij krijgt financiële hulp van Ds. Dees. Bisschop Newbigin heeft gelijk, wan neer hjj constateert, dat de moeilijkhe den in Zuid-India niets met het geloof of de Bijbel te maken hebben, maar hun oorzaak vinden in klachten over onvoldoende sociale en pastorale ver zorging van een groep christenen. Bis schop Stephen vertegenwoordigt slechts een betrekkelijk gering deel van de christenen uit de laagste kaste. Ande ren die dezelfde grieven hebben, willen zich niet van de kerk afscheiden. De commissie van onderzoek erkent de juistheid van de klachten en heeft goe de voorstellen gedaan om verbetering in de toestand te brengen. De kerk van Zuid-India is zich bewust geworden, dat hier een werkterrein ligt, dat spoedige en algemene aandacht vraagt. Mclnty re, die van 80.000 christenen sprak, heeft kennelijk zeer overdreven. Er zijn trouwens maar 50.000 christenen uit de laagste kaste. Sprekend over de afge scheidenen noemt bisschop Newbigin een getal van enkele duizenden, wat ern stig genoeg is. Toch heeft de afscheiding nog een goede zijde. Men is zich scherp bewust geworden van een bestaande, verkeerde toestand, waarin snel gehol pen moet worden. Dit heeft de Kerk van Zuid-India openlijk erkend. Zij wil alles in het werk stellen om aan de gerecht vaardigde bezwaren zo goed mogelijk tegemoet te komen. Dr. Gramberg be sluit zijn artikel over de kerkscheuring in Zuid-India met een duidelijke afkeu ring van de bemoeienis' van buitenstaan ders met deze kwestie. Zowel het op treden van Mclntyre als van „bis schop" Dees valt te betreuren. De laat ste is reeds lang een tegenstander van het streven der Verenigde Staten om de rassengelijkheid door te voeren. Wanneer men dit weet, dan krijgt de hulp van „bisschop" Dees aan de Zuid- Indiase outcasts een onaangename bij smaak. DE KERKERADEN van Zeist van de Gereformeerde Kerk (Synodaal) en van de Gereformeerde Kerk (vrijge* maakt) hebben na drie jaar van bespre kingen verklaard, dat zij streven naar herstel van de breuk van 20 jaar gele den. De afzonderlijke ontwikkeling van beide groepen moet bestudeerd worden om de weg te effenen naar hereni ging. Er zijn in Zeist 4200 gereformeer den (Synodaal) en 300 gereformeerden (vrijgemaakt). De breuk dateert van 1944-45 en ligt in het feit, „dat de gene rale Synodes van 1939-'43 en 194344 de haar volgende kerkeraden gebonden hebben aan leeruitspraken, die niet ais duidelijk door God in Zijn Woord gebo den geloofsinhouden konden beschouwd worden, èn in het feit, dat vele ambts dragers, die deze binding niet als door God geboden konden aanvaarden, wer den geschorst en afgezet." De Kerkeraden van Zeist verklaren nu, „dat verschil van mening over ver schillende handelingen en gedragingen van de broeders van toen, kan blij ven bestaan, maar dat bij een ge meenschappelijke binding aan de leer der waarheid en aan wat in de Heilige Schrift zelf gegeven ligt over het on derlinge verkeer der kerken niet- essentiële verschillen de kerkelijke een heid niet mogen belemmeren." (Van onze onderwijscorrespondent) UTRECHT, 15 sept. Er wordt tegenwoordig over het Huis van Oran je geschreven op een wijze, die niet meer verantwoord is. Wanneer Oranje en Nederland elkaar in het gelaat zien, dan heeft eerder de natie dan het vorstenhuis reden de ogen neer te slaan. Aldus minister Diepen horst in een toespraak op de gisteren gehouden toogdag. „Eenheid bij het christelijk onderwijs". De bewindsman zei wars te zijn van verheerlijking van het Oranje huis. Het christelijk onderwijs staat echter samen met Oranje voor de ver dediging van de grote ivaarden van vrijheid, gerechtigheid en godsdienst zin. Prof. Diepenhorst riep de onder wijzenden voorts op de jeugd op te voeden tot orde en netheid. Teveel mensen beschouwen de wereld als een vuilnisbak. - .4'.- >2 i# Vïr: ;*/:•--> V :'"y. x'-. RRES Erres radio RA 657 FMS: lange, korte, midden golf en natuurlijk FM (Hilversum 31!) zeer gevoelige FM-ontvangst door extra trap in de versterking ingebouwde FM-dipool-antenne grote ferriet-antenne vensterindicaties voor volume, stereo-balans, hoog en laag aansluitingen voor bandrecorder en platenspeler (beide ook stereo) en extra luidsprekers voor linker- en rechterkanaa! seiect-toets (uniek) voor storingvrije ontvangst van verre midden-golf zenders kast in Amerikaans notehout. Prijs f 548.- rV«fc* 61312 A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 8