Nieuwe opzet vakonderwijs voor Rijn- en binnenvaart Katholieke school na zes jaar van start R. Ph. O. onder Jean Foumet J AI in de tijd van Cornelis Tromp... V VLAER&KOL Plastieken van Geert Lebbing Point bij het of no return Danstheater Planologie op voorgrond brengt nota uit balans Gelukwens met adoptie Leningrad Itemina EEN DAVEREND GESCHENK HISTORIE EN TRADITIE DOORBROKEN Ondanks wijziging tóch aanmaning Ketel van Rotel explodeert KAMER VAN KOOPHANDEL EN ZEEHAVENS Trom voor orkest van Rotterdam Oud-hoofdredacteur „De Rotterdammer" overleden Uw rekening draagt een naam bij Vlaer Kol Jeugd en natuur exposeert planten PEUGEOT 404: EEN WAGEN MET PERSOONLIJKHEID NIEUWE dag WOENSDAG 5 OKTOBER 1966 '9 e Katholieke dagnijverheidsschool voor de binnenvaart is gisteren geopend. Touwknopen en split sen zijn er belangrijke vakken. fis® Rommel op plaats van gesloopte panden Michel van der Plas Aarding op waterleiding (1629-1691) Ned. vlootvoogd 161 interessante en attractieve stands met voorlichting. Kemina is gezellig en verruimt uw blik. ^VHOY'-HELIPORT t/m 13 OKTOBER/ Studentenflat Wendela Lunsingh Scheurleer, lid van de slagvoerkersgroep van het R. Ph. O., laat de eerste slag daveren. MIDDENSTAND OVER SCHAALVERGROTING GEBOUW PALACE Va» OÜ K nel' (Van onze verslaggever) 'ERDAM, 5 okt. Na een vonrKKotte.rdamse. begrippen vrij lange 'Ie k, frei.'lingsperiode van zes jaar is de ,!..,0"eke dagnijverheidsschool voor Vaait n~ en binnenvaart en de kust- cont dinsdagmorgen l)egonnen. Een lij. 'reverse tussen de Stichting Konink- Vaa Pn,b'r\yijsfonds voor de Scheep- dat ("e zich op het standpunt stelde tra. ,dcze tak van vakonderwijs cen- SttA' eregeld moest blijven, en de s jebtmg Katholieke Dagnijverheids- »l .°ol voor de Scheepvaart, is er oor- *aak van geweest, dat school en p' ernaat eerst nu kunnen gaan draai- 8?''"et gebouw van de naar de hdionweg verhuisde algemene dag- i It^rheidssehool aan de Joubertstraat v„de school gestart met 52 leerlingen rdeeld over twee klassen. De to- dankte in het bijzonder de heren W Lodder, directeur van de Stichting KOF, en A. A. H. Spaan, directeur van de algemene dagnijverheidsschool voor de Rijn- en binnenvaart, voor hun medewerking. Aalmoezenier Nieu- wenhuizen bood beiden een boeken- bon aan. De heer C. Moolenburgh, waarne mend-voorzitter van de Stichting KOF, stelde, dat er ondanks het opleggen van binnenvaartschepen voor de jonge lui altijd nog posten open zijn. Het bestaansrecht van de dagnijverheids scholen voor de scheepvaart wordt dan ook op geen enkele wijze aangetast. Momenteel volgen 580 jongens het dagonderwijs San de vijf scholen. De ouders leveren een bijdrage in de kosten, variërend van vijftien tot. ze ventig gulden per maand per kind. Het dagnjjverheidsonderwljs, dat nu nog twee jaar duurt, zal als gevolg van de herziening van het onderwijsstel sel in de naaste toekomst in een drie jarige cursus worden gegeven. De Stichting Koninklijk Onderwijs fonds voor de Scheepvaart heeft al met al een ruimere opzet gekregen. Er zijn nu vertegenwoordigers van de katholieke en protestants-christelijke organisaties in opgenomen. tale - capaciteit van 140 leerlingen ver- *_..cht men volgend cursusjaar te be- 1" °°rnnierls de officiële opening van het van Li <*oor mr' J' G" Ban™nS, chef hie-Ce afdeling onderwijs van de ge doog® Rotterdam, en de inwijding van -tngr. B. G. Herming, de deken Opg-,otterdam, is over alle inmiddels kajw0ste problemen nog wat nage- fchoij De komst van de Stichting Ka- ®chp e Dagnijverheidsschool voor de tine Spvaart betekende voor de Stich- t DF een doorbreking van historie gev®aditie. Het verzoek tot het af- d6 J:*1 van een nodigverklaring voor daj36uwe school leidde in de Rotter- batw gemeenteraad tot heftige de- Self,?1}' Tijdens de vergadering werden ges. telegrafisch pogingen in het werk te .Sf? de zaak een andere wending geven. rigp6?'11 vorig jaar werd na langdu- reikt- esPrekingen overeenstemming be- van OVer bet oprichten en beheren lep c°nfessionele dagnijverheidsscho- kathX?or de scheepvaart. De door de hijv'cweke en protestants-christelijke getl vbeidsscholen gevormde stichtin- biiiki;-Vaden toe tot de Stichting Ko- Vaa-jPk Onderwijsfonds voor de Scheep MfeuL- die zich aan de nieuwe ont kent bb'gen had aangepast. Rotterdam hienc j 6(>n katholieke en een alge- en Delfzijl bezitten elk eb' w eïnene school. Aan alle scho- Beg^dt ven. uitsluitend basisonderwijs EENHEID bot de openingsbijeenkomst in ?.Ün v. f sPrab mr. Banning er 'Ukhet/k UBde over uit, dat alle moei- gerp- eu nu van de baan zijn. De Pftderwrbjseerde Stichting Koninklijk kap A 'Jstonds voor de Scheepvaart n'Tsoi, eei,heid bewaren, terwijl de i rWiis „VaV °"ders hun kinderen 011- ag te evensbeschouwelijke grond- B'eëerbip Sn voISen, kunnen worden •edigd. geèerb; pdtt-rt\I°®ZE:mer C. Nieuwenhuizen, voor- 'ehs Kn b bet schoolbestuur, was even- feikte ^20nder tevreden over het be- lhtusoSS0o^d- De overeenstemming Kaïbenw0^? Ultgegroeid tot een hechte Iw'de stfSS?®- De controverse tussen j^cuwenhw gen wilde aalmoezenier ™édirto en meer zien als een be- van de publieke opinie. Hij ROTTERDAM, 5 okt. Dinsdag avond is op 87-jarige leeftijd overleden de heer H. Diemer, oud-direeteur- hoofd-redacteur van de protestants- christelijke dagbladen van het zoge naamde Rotterdammer kwartet. Hp was een pionier op het gebied van de christelijke bedrijfsorganisatie en een van de oprichters van het Christelijk Nationaal Vakverbond en van de chris telijke bond van drukkerspatroons. Hendrik Diemer werd 13 februari 1879 in het Friese Wymbritseradeel, waar zijn vader predikant was, gebo ren. Na de mulo werd hij bakkers knecht en op twintigjarige leeftijd be drijfsleider bij de christelijke coöpe ratie De Voorzorg in Rotterdam. Van jongsaf had hij grote belangstel ling voor sociale vraagstukken. Reeds in 1906 was hjj mede-oprichter van de Christelijke Bond van Bakkersgezellen en redacteur van het bondsorgaan De Bazuin. Daarmee deed hij zijn intrede in de journalistiek. In 1912 werd hij directeur van „De Rotterdammer", in 1928 teven-s hoofdredacteur. Later werd hij leider van het christelijke dagblad concern, waarin naast ,,De Rotterdam mer ook de Nieuwe Haagse Courant- de Nieuwe Leidse Courant, de Nieuwe Utrechtse Courant en het Dordts Dag blad werden opgenomen. Eerder, in 1909, behoorde hij tot de oprichters van het CNV en hij was de eerste voorzitter van het vakverbond tot 1916. Naast zijn vele werk in de christelijke bond van drukkerspatroons, vond hij ook nog gelegenheid in 1923 het voorzitterschap te aanvaarden van de centrale commissie in de typografie. Van deze commissie bleef hij meer dan dertig jaar voorzitter. Zijn denkbeel den over de samenwerking tussen werkgevers en werknemers legde hij neer in het werk ,,De ontwikkeling tot bedrijfsorganisatie". Voor de anti-revolutionaire partij had hp zestien jaar zitting in de Rotter damse gemeenteraad en vier jaar in de provinciale staten van Zuid-Holland. In 1946 legde de heer Diemer zijn functies bij de krant neer, maar hij bleef werkzaam in het organisatieleven, tot in de vijftiger jaren. Nog in 1952 riep hij het Centraal Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in het leven. De heer Diemer was ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw en offi cier in de orde van Oranje Nassau. ROTTERDAM, 4 okt. Het raadslid W. Remeijer heeft aan B. en W. vragen gesteld over .de gaten die in diverse wijken, Crooiswpik en Noord bijvoor beeld, tussen de bebouwing zijn ont staan door sloop van panden. Die open terreinen dreigen, aldus dit raadslid, te vervallen tot modderpoelen en vuil nishopen, voor zover zij dit al niet zijn. De heer Remeijer, die aanneemt dat de sloop in verband staat met sane ring, vraagt nu of deze sanering op kor te termijn een feit zal zijn. Wanneer van een lange termijn spra ke moet zijn, vraagt hij, de opengeval len stukken grond te egaliseren, zoals dat bijvoorbeeld in de Frederikstraat gebeurd is. De kinderen krijgen dan wat frissere speelplaatsen en het aan zien van de wijk wordt er beter van. ROTTERDAM, 5 okt. Vrijdag spreekt Michel van der Plas 's avonds om kwart over acht bij de Boekhandel Auwers, Faber en van Raaij over zijn boek Mooie vrede. (Van een medewerker) HET EERSTE CONCERT van de dinsdagavondserie, dat evenals de con certen van vorige week onder leiding stond van Jean Fournet, bracht na de pauze een herhaling van de Vierde Symfonie van Brahms. Men heeft we derom kunnen vaststellen, dat dit werk in handen van deze dirigent een hoge troef is. Onze bewondering werd in de eerste plaats gewekt door het stijl volle en weldoordachte evenwicht in de weergave. Gelukkig geen al te na drukkelijke „Schwermut", evenmin een streven naar een overdreven Romaan se doorzichtigheid, maar een op de innerlijke kracht en gezond pathos ge bouwde uitbeelding, door het fraai en exact spelende orkest in sterke, bloei ende klank gevat. Fournets gevoel voor proporties had zich eerder op de avond reeds duide lijk geopenbaard in de Hebriden-Ou- verture van Mendelssohn, bepaald bril jant en met ongemene musiceerdrift gespeeld. Ook hier vermeed de diri gent elke overdaad en Wist hij de sensitieve, stemmingsvoile sfeer van het werk feilloos te treffen. Een duidelijk geïnspireerde Robert Casadesus was deze avond solist in Mozarts Pianoconcert in A, KV 488. De formidabele techniek van deze pia nist is nog onaangetast en bovendien is zijn spel nog immer sprankelend en geestrijk, zonder een spoor van de eigenzinnigheden, die ouder wordende solisten niet zelden cultiveren. De wijze waarop hij in de aanvang van het Ada gio vanaf de eerste noot de aandacht naar zich toetrok en de pure schoon heid van deze muziek openbaarde, be vestigde nog weer eens zijn reputatie van groot en diepvoelend kunstenaar. Het was een puur genot deze spran kelende dialoog tussen orkest en so list te beluisteren en daarbij in het samenspel en in de fraaie begeleiding geen wens onvervuld te zien. Er was voor het enthousiaste applaus alle re den. C. v. R. (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 4 okt. Op 8 sep tember jongstleden besloot de gemeen teraad de Bouwverordening te wijzi gen in die zin, dat financiële gevolgen van vervanging van metalen buizen door plastic buizen, niet langer op de huurders van panden maar op de eige naars zou drukken. Het gaat hier om waterleidingbuizen. Op de metalen is aarding van apparaten mogelijk; op de plastic niet, zodat een voorziening moet worden getroffen. Zonder de wijziging in de verorde ning was het niet mogelijk de huiseige naren tot het treffen van die voorzie ningen te verplichten. Tot dan toe wer den de huurders bedreigd met uitscha keling van de elektriciteit, ais niet voor voldoende aardingsmogelijkheden gezorgd was. Het blijkt nu, dat ondanks de wijziging, de huurders door het GEB worden aangemaand, nieuwe aarding in hun woningen te laten aanbrengen, daar anders de toevoer van electri- citeit zal worden afgesneden. Het raadslid W. Baggerman heeft nu aan burgemeester en wethouders ge vraagd of hun deze gang van zaken be kend is en of zij niet van mening zijn, dat deze werkwijze in strijd is met de wijziging. Gevraagd wordt voorts of bur gemeester en wethouders bereid zijn te bevorderen dat door het Gemeente Energebiederijf wordt gehandeld in overeenstemming met de door de ge meenteraad aangenomen wijziging. (Van onze verslaggever). ROTTERDAM, 5 okt. Twintig rui ten sneuvelden gisteren toen de ke tel van de oliestookverwarming van de Roteb, aan het Kleinpolderplein es- plodeerde. De explosie ontstond toen de stoker de ketel aanstak. Waarschijn Hjk bevond zich een te explosief meng sel onder de ketel. ADVERTENTIE ...deed Vlaer Kol (van 1691) bankzaken. Dat is misschien wel interessant. Maar onze huidige cliënten vinden het belangrijker, dat Vlaer Kol is uitgegroeid tot een eigentijds en efficiënt bankbedrijf. Een bedrijf, dat ook uw zaken behandelt, alsof het die van henzelf warendirect en persoonlijk. Geen wonder dat men zegt: bankgiro, buitenlands betalingsverkeer, kredietverlening, effecten, vermogensbeheer, beleggingsadviezen, belasting-aangiften, spaarrekeningen, reisdeviezen, assurantiën, deposito, open en gesloten bewaarneming, safeloketten, handelsvoorlichting. Bankiers anno 1691 Utrecht, Oude Gracht 158, tel. 26351.* Rotterdam, Coolsïngel 75, tel. 120126. Biithoven, Julianalaan 4, tel. 2571/72. IJsselstein, Kloosterstraat 7, tel. 2195. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 5 okt. Geert Leb bing exposeert een aantal van zpn klei ne plastieken in de zaal van het Zuid-1 plein. Lebbing zoekt het in vormen, die zijn afgeleid van knoestige boom stronken, takken en twijgen. Knobbel achtige contouren krijgen dan zelfs di. naam van Ent. Ook de vogelvoonen verwerkt hij tot soms interessanto composities. Dat lijkt zijn sterke kant te zpn, zoals ook uit zijn beeldengroep Gildebroeders voor de christelijke ulo school in Hoogvliet valt te lezen. Daar komt hij echter tot een soort opstel ling en uitwerking als van Mari An- driessens monument op het Stadhuis- plein. In elkaar gewerkte vogelstructu ren monden tenslotte uit in een brons Vliegende figuur dat men ter vergelij-i king zo naast de grote plastiek vani Gust Romijn op het plem voor het Montessorilyceum in Blijdorp kan plaatsen. Het is dus het element vlucht de voorkeur gegeven boven dat van de vogel zelf. Lebbing laat langzamer hand de ruimte in zijn werk toe, maar toont nog geen duidelijk eigen gezicht. In plaats van Eeyaa exposeert Joh- ne hiernaast een reeks pentekeningen, betrekking hebbend op de Metrower- ken en vakantiereizen. Het is vlot ge tekend, maar tussen de vele Rotter dammers die haven en arbeid, land schap en buitenland plegen vast te leg gen In hun schetsboeken, niet opmer kelijk. De tentoonstelling duurt tot 19 oktober. H. J. W. (Van onze medewerker) GISTERAVOND OPENDE het Ne derlands Danstheater in de e Rotter damse schouwburg het balletseizoen 1966—1967 met als première Point of no Return van Hans van Manen, met afwisselend muziek van Willem Pijper, Karl-Heinz Stockhausen en Pierre Henry en ook met gedeelten, die zon der muziek werden gedanst. Dit ballet heeft, nadat het elders in het Holland Festival de aandacht had getrokken, eindelijk de Maasstad be reikt. Het Point of no return is het punt, waarop geen terugkeer mogelijk is, een in de vroege transatlantische luchtvaart bekend begrip, als de hoe veelheid beschikbare brandstof het een ADVERTENTIE INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS Duizend-en-één nieuwigheden, die hier en over de 2ljn uitSedacht om het u gemakkelijk te maken en uw huishoudelijke taken te verlichten, V|ndt u op de VAKBEURS VOOR HET GEZIN! Vele manifestaties en demonstraties o.a. de Londense ideal Home "Blue Ribbon" expositie een doorsnee compleet ingerichte woning van het Bouwfonds Ned. Gemeenten "Verwarming" door het Bouwcentrum de nieuwste keukens. Geopend van 10-17 en 19-22.30 uur. Zondags gesloten. ROTTERDAM/BIJ HOFPLEIN (Van onze verslaggever). ROTTERDAM, 5 okt. De Kamer van Koophandel, die nog geen stand punt geformuleerd heeft over de Zee- navennota, had dit onderwerp op de agenda staan voor de gisteren gehou den vergadering. Ook al omdat het de bedoeling is op korte termijn te over leggen met de gemeente en de Scheep vaart Vereeniging Zuid voor de bepa ling van een voorlopige gedragslijn heeft de kamer er zich ook gisteren niet over uitgesproken. De voorzitter, ditmaal drs. E.G.M. Driebeek, heeft inmiddels zijn teleurstelling over de nota uitgesproken. „Ik meen niet te veel te stellen als ik zeg, dat de Zeehavennota, zowel naar inhoud als naar opzet ons in me nig opzicht heeft teleurgesteld. Met na me betreuren ook wij, dat in de loop van de jaren van voorbereiding de no ta aan eigen karakter heeft ingeboet en duidelijk door de planologie is over woekerd. De problematiek van de ruim telijke ordening waarvan overigens niemand de grote betekenis zal willen ontkennen is op de voorgrond ge komen en de nota heeft een sterk in trovert karakter gekregen; hierdoor zijn de internationale aspecten in het gedrang gekomen en is het stuk als Zeehavennota uit balans geraakt al dus de heer Driebeek, die er de ka merleden op wees, dat dit onderwerp hen nog geruime tijd zal bezighouden. Aan het begin van de vergadering sprak mr. dr. K. P. van der Mandele als erevoorzitter van de Kamer een gelukwens uit aan burgemeester W. Thomassen in verband met diens ini tiatief Leningrad te adopteren. „Daar mee heeft Rotterdam de stoot gege ven voor een nieuwe HANSA, het groot ste functionele Gemenebest dat twee eeuwen lang de koopmanschap van de toen bekende wereld omvatte en ver bond", zo zei de heer Van der Man- dele, die voorts verklaarde daarom zo door bet initiatief getroffen te zjjn, om dat de groep die vanaf 1945 middelen en wegen gezocht heeft om in weer wil van alle ideologische, politieke en economische verschillen tot samenwer king te komen, gemeend heeft deze in de vorm van een nieuwe HANSA te kunnen vinden. In vele Kamer van Koophandel, die de feitelijke erfgenamen van de HAN SA zijn, bleef deze gedachte nog sterk voortleven, zodat wij niet veel moei te hadden de oude HANSA-geest in een unie van Rijnkamers te doen herleven. Ook diverse Engelse en Oostzee-ka- mers stonden van den beginne af open voor deze wereldwijde functionele toe nadering, vooruitlopend op de tijd dat de na-oorlogse wereld voor een meer universele ideologie rijp zou zijn. Het initiatief zal stellig de kloof Oost-West helpen overbruggen, meent de heer Van der Mandele, als een praktische en realistische benadering van dit al lesbeheersende Europese vraagstuk, dat ook de Kamer van Koophandel Rotterdam reeds vele jaren heeft be ziggehouden. Verslag werd uitgebracht over de stand van zaken met de Studentenflat Hotel garni. Bij de vergaderingen van de uit de kamer gevormde werkcom- missie stond centraal, of het samen gaan van studentenflat-hotel garni waar het de exploitatie betreft, tot de mo gelijkheden behoort. Dit samengaan heeft geen principiële bezwaren ont moet. Met de plaats van vestiging, in overleg met Stadsontwikkeling vastge steld en zijnde de westwand van het Schouwburgplein, is de commissie meer dan gelukkig, waarbij de „opdracht" dat de vestiging aan een levendig plein zelf ook een verlevendigende factor moet zijn, graag is aanvaard. De inmiddels gevonden architect E. F. Groosman houdt bij zijn werk aan de basisontwerpen, die ten grondslag zullen liggen aan de kostenberekenin gen, met deze opdracht rekening. Op dit terrein gespecialiseerde Rotterdam mers hebben inmiddels hun gedachten laten gaan over de mogelijkheden tot financiering van het project en men is tot een goed uitgangspunt gekomen. Van de gang van zaken en van de uit slag van tussentijdse besprekingen, wordt ook de V.V.V. op de hoogte gehouden, als nauw betrokkene bij dit project, dat zoals de zaken nu liggen, in 1970 verwezenlijkt zal kunnen zijn. De heer L. vanDoorn wees er later op, dat alle blijdschap over deze vlot te gang vn zaken niet de gedachte mag wekken, dat we er zijn", want het project zal geen oplossing bieden voor het toeristenverkeer. Het hotel- vraagstuk is er niet mee van de baan en zal de aandacht van de kamer moe ten houden. „Als ik hoor dat bij con gressen in De Doelen voor overnach- tineen naar Noordwijk verwezen moet worden, dan houd ik staande dat we nog steeds te laat zijn met de o-plo-s- sinl van het hotelvraagstuk' aldus de heer Van Doorn die ten antwoord kreeg dat dit vraagstuk onder de commissie plaatselijke belangen en iue onder de commissie-ad-hoc ressorteei t. Voorts kwam nog e®"s Ntesr ^atfon*3 dp narp toestand van het IN.o.-station Noord De heer Van Eesteren zal be- zien of er geen goedkopere ,mamer van verbetering bestaat dan die d de N.S. is afgewezen. Over de veiüa- ging in de uitvoering van de ver keersruit rond Rotterdam wil de be treffende commissie pas met een ooi deel komen, als de begroting van het Rijkswegenfonds is gepubliceerd het geen dezer dagen te gebeuren staat. Dat er van temporisering sprake zal zijn, lijkt nu al een onontkoombare zaak. Met de K.L.M. is tenslotte contact opgenomen in verband met het feit, dal het K.L.M.-luchtverkeer tussen Rotterdam en Londen vice versa aan zienlijke vertragingen ondervindt. Som mige vluchten zijn in het geheel niet uitgevoerd; bij andere is er sprake van vijf tot zes uur vertraging Het gebeurt, dat vliegtuigen zo laat op Zestienhoven landen, dat doorgaande reizigers trem- aansluitingen missen Aangedrongen wordt op het op Schiphol in reserve houden van een toestel, dat bij tech nische storingen kan worden ingezet. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 5 okt. In het ka der van een aktie van de vereniging tot instandhouding van het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft de Natio nale Levensverzekerings-bank N.V. een trom geschonken. Gisteren werd deze overgedragen door respectievelijk mr. H. G. Van Everdingen, hoofddirecteur van de Nationale Levensverzekerings bank N. V. en mr. P. Steinz, direc teur van de bank. „Wij doen in leven en de trom maakt leven" was een van die gedach ten die mr. van Everdingen in zijn geestige toespraak ontwikkelde tijdens de overdracht in de Doelen. De heer H. M. Kraayvanger, plaatsvervangend voorzitter van de vereniging tot in standhouding van het Rotterdams Phil harmonisch Orkest, sprak een dank woord en droeg de verantwoordelijk heid voor het gebruik van het glim mende object over aan mr. H. N. Wakkie, voorzitter van de stichting, met het nederige verzoek er goed voor te zorgen. Dat daaraan nauwelijks kon worden getwijfeld, bleek wel op het ogenblik, dat mejuffrouw Wendela Lun singh Scheurleer, lid van de slagwer- kersgroep van het Rotterdams Phil harmonisch Orkest, voor het eerst de trom roerde. vliegtuig onmogelijk maakte naar zijn basis terug te keren. Hans van Manen koos deze uitdrukking tot titel voor een ballet waarin hij het ogenblik schetst dat de mens zich voegt in het maat schappelijk patroon van de gevestig de samenleving, zijn idealen aan dat patroon heeft aangepast en dan als het ware vastroest, een burger is ge worden die zich niet meer teweer stelt tegen wat in de jeugdbeweging wel eens wordt aangeduid als de „kille maatschappij", bekend uit oude kam- peerliedjes. Zoals te verwachten zijn de dansbe wegingen mooi vloeiend, expressief en vaak zeer suggestief. De decors van Nicolaas Wijnberg vormen een prach tige achtergrond en het ballet heeft een merkwaardige bpbouw: de beide hoofdfiguren, Marian Sarstad en Ge rard Lemaitre, dansten in feite een ei gen partij waarbij heet ensemble optrad als levend en ook bewegend decor. Bovendien heeft Hans van Manen zijn ballet mooi in de ruimte opge bouwd. Het is interessant dat hij zo te zien streeft naar een synthese van mo derne en klassieke danstechnieken, waarmee hij blijkbaar de beperking zo wel van het moderne lals van het klas sieke ballet wil doorbreken. Misschien is dit de weg, die het ballet in de toekomst moet gaan om zich zo breed mogelijk te kunnen ontwikkelen. Daar in staat Van Manen niet alleen. Ser ge Lifar is reeds veel vroeger daarmee begonnen, uitgaande van het klassieke ballet en daaraan moderne elemen ten toegevoegd. Hans van Manen werkt misschien onbewust andersom; zijn balletten bevatten klassieke elementen. Maar ondanks d© vaak verrassend knappe choreografie en de boeiende dansbeweging valt Van Manens Point of no Return soms in te veel herha lingen. Er zijn voorts thema's uit zijn vroegere balletten te herkennen. In dit ballet is het voegen in het maat schappelijk levenspatroon een weemoe dig en triest beleven. Van Manens mens verliest de jeugd, de idealen, zon der dat hp iets wint. Voor de rest be vatte het programma oude bekenden. De avond werd geopend met Strawins- ky's Danses Concertantes, choreogra fie van Job Sanders. Gemma Kxmaim gaf mooi werk te zien. Marian Sarstadt was in topvorm. Als tweede program mapunt kwam de indrukwekkende ana tomische les van Glen Tetley. Het laatste nummer voor de pauze was de bekende pas de deux van de Suikerfee uit het Tsjaikowsky-ballet Cassa Noi sette van Lev Ivanow. mooi gedanst door Alexandra Radius en Han Ebbe- laar. Het merendeels jeugdige publiek was zeer enthousiast. (Van one verslaggever). ROTTERDAM, 5 okt. In de Mar grietzaal van restaurant Engels komt de rooms-katholieke middenstandsver eniging „Rotterdam" op dinsdag li oktober bijeen om te spreken over „schaal vergroting". Inmiddels zijn secretariaat en bureau van de vereniging verplaats ven de Nieuwe Binnenweg 167 naar de Heem raadssingel 134. In januari aanstaande wordt het 60- jarig bestaan van de vereniging ge vierd. Op 8 januari is er een plechti ge eucharistieviering waarna gemeen schappelijk ontbijt. Fons Jansen komt op woensdag 25 januari met „Hoe meer zielen in „Palace". Verder is er die avond veel muziek, zo mogelijk te maken door groepjes jongeren uit de vereniging, die zich hiertoe kunnen opgeven. ADVERTENTIE VERGADERINGEN met warme lunch of koffietafel A ZALEN EXPOSITIEHAL ZOMERHOFSTRAAT - TEL.24.83.20 ROTTERDAM. 5 okt. In het wijk- gebouw Larenkamp in Rotterdam-zuid is gisteren de jaarlijkse potplantenten- toonstelling „Jeugd en natuur" geopend. Leerlingen uit de vierde en vijfde klas van de in de zuidwjjk gevestigde la- .gere scholen zonden een door hen zelf opgekweekte plant in. Naast de talrijke inzendingen van leerlingen van scholen was er ook dit jaar weer een inzending van de ver eniging „De zonnebloem". De leden van deze vereniging zonden bloemstuk- jes in, die van bloemen uit eigen tuin tjes werden samengesteld. Beide in zendingen dragen een wedstrljdkarak- ADVERTENTIE Een individuele auto die méér geeft en heeft! „Een wonderop wielen" Vraag gratis proefrit! Oostzeedijk330 - Rotterdam Te!. (010) 110648

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 3