Foto-industrie stelt consumenten voor een onmogelijk grote keuze TEMIDDEN VAN LOUTER MANNEN KENNISMAKEN MET PRAAG Amper honderd meisjes op Delftse hogeschool Ze hebben eikaars steun nodig Kunstoerwoud met diadieren voorproefje van Safari TOESTELLEN IN BEELD Elektrisch koken wint terrein SCHITTEREN IN HET ZILVER-SEIZOEM Automatisering 575ste STAATSLOTERIJ Mannenwereld Beroepen NIEUWE DAG MAANDAG 10 OKTOBER 196<5 De meisjes-studenten bepalen op heel bescheiden wijze mede de sfeer van de Delftse hogeschool. Op de voorgrond treden ze pas als het om representatieve feestelijkheden gaat. Een der meisjes mm gastvrouw toen deze week de echtgenote van de rector magnificus, mevrouw De Wijs, door ee schuimend (té schuimend, maar mevrouw De Wijs deed het ook maar voor de eerste keer) gm bier te tappen de Bistro opende, die drie weken lang de verbouwingskosten van het vereniging gebouw moet helpen opbrengen. Een van de vele nieuwe super-8 filmcamera's met cassette-systeem. Deze foto van Zeiss Ikon is eigenlijk heel merkwaardig: zij wekt de indruk alsof voor de fotografie nog een hele rimram aan mate riaal nodig is, terwijl het streven er juist op is gericht, ook bij Zeiss, het de amateur zo gemakkelijk te maken dat hij nauwelijks meer met technische rompslomp te maken heeft. Tweedaagse vliegtocht naar de GOUDEN STAD AAN DE MOLDAU! Voor een beperkt aantal deelnemers bestaat de mogelijkheid om via een arrangement dat wij in overleg met een erkend reisbureau samen stelden, deel te nemen aan een tweedaagse vliegtocht naar Praag. Arrangement a. de reis per vliegtocht v.v. van Schiphol naar Praag. b. transfer van vlieghaven Praag naar hotel v.v. c. middagexcursie op dag van aankomst, alsmede ochtendexcur sie op dag van vertrek. d. verzorging te Praag (diner, overnachting, ontbijt, lunch), tevens tweemaal een maaitijd aan boord (eenmaal op de heen- en eenmaal tijdens de terugreis). e. airport tax zowel voor Schiphol als voor vlieghaven Praag. f. diensten van een reisleider. VOOR LEZERS VAN NIEUWE DAG BEDRAGEN DE TOTALE KOSTEN VAN BOVENSTAAND ARRANGEMENT f 193,- 12,50 VISUMKOSTEN. In verband met tijdige aanvraag van het groepsvisum, bij opgave s.v.p. vermelden: naam en voornamen, geboortedatum, geboorte plaats, nationaliteit, adres en Woonplaats, nummer paspoort. Tevens dienen wij zo snel mogelijk te beschikken over welgelijkende pasfoto's. Wij adviseren de deelnemers om zakgeld in U.S. dollars mee te nemen. VERTREK vrijdag, 28 oktober 1966 te 9.30 uur van Schiphol, aankomst te Praag 11.45 uur. vertrek vanuit Praag vlieghaven op zaterdag 29 okt. te 15.45 uur, aankomst op Schiphol 18.00 uur. W(j verzoeken gegadigden voor deze reis zich telefonisch in verbin ding te stellen met ons kantoor te Rotterdam, telefoon 010-142011, afdeling lezersservice. Omdat het aantal beschikbare plaatsen beperkt is zullen aanvragen voor deze reis in volgorde van binnenkomst worden behandeld. AFDEIJNG LEZERSSERVICE. advertentie (Van onze speciale verslaggever) KEULEN, 10 okt. De Photokina, de overdonderende wereld tentoonstelling op het gebied van foto en film, heeft duidelijk ge maakt dat geen andere industrie het de consument, en zich zelf, zo moeilijk maakt. De scala van mogelijkheden op het gebied van camera's is zo enorm groot, het aanbod zo gevarieerd in prijs, model en technische mogelijkheden dat een verantwoorde keus door handelaar en klant niet meer mogelijk lijkt. Er zijn alleen al zo'n duizend verschillende soorten dia-projectoren op de markt. Aan schattingen over het aantal modellen fototoestellen waagt men zich maar liever niet. Het steeds onoverzichtelijker wordende aanbod is een gevolg van de scherpe concurrentie tussvi Amerika, Duitsland en Japan. Door steeds andere vernieuwingen wil men een gooi doen naar een iets groter deel van de markt. De moeilijkheid is niet meer het aanmaken van camera's met allerlei voorzieningen, maar de afzet in de aan passing van de verkoopcijfers aan de produktie-mogelijkheden. Bezoekers van de Photokina worden bedolven onder kostbaar druk werk waarin de aanbiedingen uitvoerig worden beschreven, omde consument te overtuigen. Juist nu het aanbod groter is dan ooit lijkt de markt, ook internationaal, minder gunstig dan enkele jaren te voren. De nieuwe Rollei, bestemd voor de vakman. Prijs: 2600 gulden. De nieuwe Rapid-C van Agfa. Prijs: (in Duitsland) 128 mark. Uitgerust onder meer met auto matische filminleg, automatisch diafragma, en geschikt voor het nieuwe flits-apparaat, waarbij vier lampjes na elkaar kunnen worden gebruikt. De nieuwe Rollei-kleinbeeldcame- ra, een van de verrassingen van de Photokina. Voor de amateur, die meer wil dan een pretentie loos vakantiekiekje. Prijs: niet ver van de vijfhonderd gulden. Automatisch diafragma; klein- beéldfïlm 24 bij 36 mm.; gewicht nog geen )00 gram. MAANDAG 10 OKTOBER 1966 DERDE KLASSE Een Agfa filmtoestel, een der vele fraai gevormde modellen. HELÉNE SWILDË^ Zilver is niet meer alleen voorbehouden aan de avondklcd' pit dagelijkse en zelfs de sport jurk mag best een glinstertje hel meisje heeft zich van top tot teen in het zilver gestoken. hoofddoekje, zilveren Creool-oorhangers, zilveren bloes-rok- ge; zilveren kousen. Het materiaal is jersey, waardoorheeen z qvUK weven is. Hoe het spul aanvoelt, melden de ontwerpers ^iel'ts lie® gens, de zilver-mode blijft bescheiden, in zoverre, dat s rif)l H1'' simpele modellen in het glinsterende materiaal zullen mo gevoerd. riuf.r-'sf.t' *ï»Oft%« 3'i SÖa ADVERTENTIE Dat meisjes studeren is in bepaalde kringen nog steeds niet in brede kringen niets bijzonders meer. Ook in Delft verschenen al in 1902 de eer ste vrouwelijke studenten en twee jaar later sloten ze zich aaneen. Dat was niet alleen uit wat men vandaag ge zelligheidsoverwegingen zou noemen of om een tegenwicht te vormen voor de vakstudie. Om het einddoel te berei ken hadden ze eikaars steun nodig en ook nu is dat nog zo. Een studente in Delft, die meent dat ze de D.V.S.V. kan missen heeft het moeilijker dan nodig is. Tenslotte is Delft inderdaad een mannenwereld, niet omdat de tech niek zo onvrouwelijk is, maar alleen uit hoofde van de aantallen. Trekt u maar eens honderd meisjes af van ne genduizend studenten. Natuurlijk voltooit een deel van de vrouwelijke studenten evenals van de mannelijke, al ligt dat percentage iets gunstiger haar studie niet. Voor een meisje in Delft maakt het huwelijk definitief een eind aan deze studie, ter wijl in andere studie-richtingen nog wel eens iets te bereiken is met hulp Bij de teruglopende conjunctuur gaan velen zich herinneren dat fotograferen en filmen eigenlijk luxe zijn. Onder zoekingen hebben wel uitgewezen dat de „camera-dichtheid" in Europa in vergelijking met Amerika gering is, zodat er theoretisch nog grote moge lijkheden liggen, in de praktijk zal het niet gemakkelijk zijn deze te ver wezenlijken. De jongste Photokina biedt geen sen sationele nieuwigheden. Wat valt er nog te verbeteren, behalve de prijs, wanneer het nu al mogelijk is zwart wit en kleurenfoto's te maken, die na een minuut kant en klaar uit het toestel komen. Dit geldt zeker voor de amateurfotograaf, die zijn camera alleen gebruikt op vakantie of op hoog tijdagen in de huiselijke kring. De vakmensen en serieuze amateurs heb ben genoeg nieuwtjes ontdekt op de fotobeurs om hen nog lang stof tot praten te geven. Zo is het in die kringen toch wel groot nieuws dat Rollei, de meester- fabrikant van de twee-ogige spiegel reflexcamera's nu ook met kleinbeeld- toestellen op de markt komt, de in omvang kleine Rollei 35 en de Rol lei 16 S, beide in de prijsklasse van zon's kleine vijfhonderd gld. Opzienba rend is ook de nieuwe Rolleiflex SL 66, een zeer kostbaar toestel het zai zo'n 2600 gulden gaan kosten met talloze mogelijkheden, uitsluitend in teressant voor de geslaagde beroeps fotograaf. Het toestel is te vergelijken met de beroemde Hasselblad-camera, het erkende kwaliteitstoestel van Zweeds makelij. Een toestelletje dat vooral in de belangstelling staat door zijn handzaam heid is de Tessina-kleinbeeldcamera, afkomstig uit Zwitserland. Het is in omvang niet groter dan een pakje si garetten, zodat het gemakkelijk in de jaszak kan worden meegenomen. Ook Servo-Baldamat is met een merkwaar dig aardigheidje gekomen. Zij brbengt een camera op de markt die radiogra fisch (draadloos) op afstand bediend kan wonden. „Leuk om in de vrien den- en familiekring met de verborgen camera opnamen te maken", zo wordt erbij gezegd. Het zou ook wel eens voor andere doeleinden gebruikt kun nen worden, die minder leuk zijn, maar dat wordt er in de folder niet bijgezegd. Het woordje „privacy" komt men nergens in de tekst tegen, en dat niet alleen omdat deze in de Duitse taal is. Dc fototoestellen staan in het teken van voortschrijdende vereenvoudiging, zowel door automatisering van instel ling van tijd en/of diafragma en door het inzetten van de rolfilms. Het in- stamatic-systeem van Kodak, waarbij een casette zonder meer aan de ach terzijde kan worden geplaatst, is wijd verspreid, niet alleen in de eigen pro- duktie, maar ook als faciliteit voor toestellen van ander makelij. Kodak zelf is met nieuwe Instamatic-camera's gekomen, waarvan de goedkoopste in Duitsland nog geen dertig mark kost. Een ander nieuw model geeft automa tisch filmtransport dankzij een inge bouwd motortje. Het casette-systeem, in combinatie met het nieuwe super-S formaat, is ook voor de filmcamera's van nu bepalend. Agfa-Gevaert is met twee nieuwe camera's gekomen, in de Rapid-serie. De camera's stellen zich automatisch in. Deze maatschappij heeft op de fotobeurs de aandacht getrokken door de aandacht die wordt gevestigd oo de kleurenfotografie en op de wedstrijd die in deze sector wordt gehouden met het dier als onderwerp. Als prijzen worden foto-safari's naar Afrika in het vooruitzicht gesteld. En wat dat be tekent laat een enorm kunst-oerwoud zien, waar het schemerig is en waar men de leeuwen hoort brullen, de apen krijsen en de vogels fluiten. Door het schemer heen heeft men uitzicht op metersgrote kleurendiapositieven die de wilde dieren laten zien in hun na tuurlijke staat, magnifieke opnamen die in deze fantastische omgeving prachtig tot hun recht komen. Perfecte kitsch van een leuk soort. En voor veel bezoekers, die niet zozeer zijn ingesteld op al of niet electronische sluiters, hoogtepunt van de tentoon stelling. Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 1 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 420 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 443 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 840 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 076 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 6944 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 093577 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 012846 Een prjjs van 2000 is gevallen op het nummer 024618 Een prjjs van 2000 is gevallen op het nummer 035569 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 002500 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 032598 De prijs van 30000 Is gevallen op het nummer 001447 „MEISJES, die in Delft studeren, komen uit families, waar de techni sche studie niet onbekend is," stelt Eveline Blitz, presidente van het be stuur van de „Delftsche Vrouwelijke Studenten Vereeniging"vast. Het eni ge meisje, dat zij kent, waarbij dat niet het geval was geen enkele Delftse ingenieur in familie of kennissenkring heeft een jaar moeten praten, voor ze van thuis toestemming kreeg. Stu deren in Delft is onvrouwelijk. Dat is in een paar woorden een van de redenen, waarom de Delftse studen ten nu al vijftien jaar niet meer dan één procent van de gehele bezetting van de Technische Hogeschool uitma ken. Er is wel een absolute groei. Dit jaar telt de D.V.S.V. voor het eerst in de geschiedenis meer dan honderd le den, maar het ene procent werd nau welijks overschreden. En geoordeeld naar aanleg en be gaafdheid en zelfs naar andere „studie- begunstigende" factoren zou dat aan tal veel groter kunnen zijn. Delft ligt eenvoudig buiten de gezichtskring van de vrouwelijke middelbare scholieren, die wel de B of de beta-kant gekozen hebben, en ook buiten de gezichtskring van ouders en anderen, die een stem hebben bij de keuze van een studie richting. Ouders met een dochter, die naar Delft wil, hebben iets van de be- reomde kip, die een eende-ei heeft uit gebroed. Ze begrijpen niet wat het kind daar wil. MET DE KOMST van het aardgas is de huisvrouw minder enthousiast ge worden voor het koken op gas. De Schouw, maandblad voor de verwar- mings- en huishoudelijke branche, con stateert dit in een overzicht van de markt voor kookapparaten. Blijkens de gegevens die de „Schouw" heeft ont vangen, wordt bij de ombouw op aard gas in veel huisgezinnen besloten over te gaan op elektrische apparaten. Het is de „Schouw" voorts opgeval len, dat de vraag naar kleine gaskom foren en gaskookplaten enorm is toe genomen. Dat houdt verband met de beperkt ruimten, waarin de Nederland se huisvrouwen moeten werken. Het ge brek aan plaatsruimte brengt menig gezin ertoe om op de koelkast een for nuisstop of comfoor te plaatsen. Gas fornuizen schijnen voor veel gezinnen te groot te zijn, terwijl bovendien in ons land de ovens weinig worden ge bruikt. Over de toekomstige afzet van gasfornuizen zegt de „Schouw", dat nog moet worden afgewacht, hoe deze zich zal ontwikkelen, als de ombouw op aardgas eenmaal is voltooid. De gasverwarming inmiddels zet haar opmars voort. In de eerste helft van dit jaar steeg de afzet van gas haarden met 37 procent ten opzichte van de eerste helft van 1965, terwijl de afzet van kolenhaarden en -kachels met ruim 41 procent en die van oliehaar den met ruim 30 procent daalde. van de echtgenoot en veel energie van beide kanten. En de studieduur van vijf jaar, die in de praktijk altijd uit groeien tot zes of zesenhalf, is hierbij net als overal een factor. Geen meisje van achttien of negentien kan een ga rantie geven, dat ze in de komende zes jaar het huwelijk niet als het belang rijkst zal gaan zien. Maar degenen, die het doel berei ken, zijn vast van plan om hun vak te blijven uitoefenen. Er wordt in de Ver eniging juist over dit facet van studie en beroep veel gesproken en dat is ze ker gunstig. Al is het dan nog theorie, de vrouw, die zich bewust is van het feit, dat het moeite zal kosten beroep, huwelijk, eventueel moederschap en al le verplichtingen, die daaruit voort vloeien, met elkaar te combineren, heeft meer kans van slagen dan de- geen, die vagelijk meent, dat het alle maal wel zal gaan. De leden van het bestuur, met wie ik een gesprekje had, waren ervan over tuigd dat bij een betere beroepsvoor lichting meer meisjes naar Delft zou den komen. Het contactbureau voor be roepsvoorlichting wil iets in deze rich ting ondernemen. Met behulp van de schooldekanen kan de aandacht wor den gevestigd op de techniek als een vak, waarin niet alleen mannen z'd1 thuis voelen. Ineke Tanis, die natuurkunde s(lJ{ deert, vertelt niet zonder voldoening j een vriendin van haar metingen n moeten verrichten waarvan de P jS fessor later had gezegd: „Dit zijn - nauwkeurigste metingen, die ik in iaU- heb gezien." „Er zijn vrouwelijke tr? ken in de techniek", zegt ook Even Blitz, „geduld, nauwkeurigheid en n gevoel in je vingers voor het af sten van de instrumenten.'' Het merendeel van de meisjes j deert hier trouwens bouwkunde en o het bouwen van een huis, vooral het moderne woonhuis, waar alles prettig bewonen, gemakkelijk beWf ken en ruimte-om-te-leven moet zijn 'L gesteld, vrouwenwerk kan zijn, h° geen betoog. Bi de opening deze w® -e van de Bistro, het cafeetje, dat d jS weken geopend blijft en dat bedoeld om de nog steeds drukkende lasten de restauratie van het vereniging®,, bouw wat te verlichten (bistro is Bdd j werk op Instorten Studenten Tred 3 Remmend Op) heeft de D.V.S.V. AL, meer publiciteit gezocht. Nu ze derd vrouwen sterk zijn, is het mofl1® f gekomen om het publiek wat vertrouwd te maken met de combin® Technische Hogeschool-vrouwelijke s dent. h

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 4