Theologische bibliotheken in Busje botst: drie doden Uw kennissen noemen u evenwichtig. U steekt er graag een Zijn we er dus vermast ais we denken éi u Coopvaett rookt? coopvaett PIKEUR RITMEESTER Sommen van Harrie, vragen van Norbert VIER BISDOMMEN GAAN SAMENWERKEN i Dies natalis in Nijmegen rnwspfüMPfi 'mÊÊ^m&ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊk K/ K.L.M.-hoofdkantoor verhuist naar Schiphol RINUS STIERENGEVECHT OORDEEL EETWAREN ZATERDAG 15 OKTOBER 19éé Haarlem, 15 okt. Een aantal priesteropleidingen zal ge concentreerd worden in één theo logische hogeschool ten noorden van de grote rivieren. Deze hoge sohool krijgt twee vestigings kaatsen, in Amsterdam en in utrecht. Men wil met ingang van aePtember 1967 in beide steden oo theologische opleiding starten. n het docentenkorps en in de opzet van het programma zullen e'de opleidingen nauw samen gaan. Aan de concentratie nemen bisdommen deel: Haarlem en Rotterdam, die thans hun oplei- 'hg hebben in Warmond, het aartsbisdom en het bisdom Gro- C^ogen, die samen thans hun op- joidingen hebben in Rijsenburg- pinselburg. Aan de concentratie parken mee de Jezuïeten, Fran- Clscanen, Kruisheren, Onge boeide Karmelieten, Passionis- ;eh, Oblaten van Maria ~n de Sa- lesianen. Theologie en filosofie Cellen in één studie worden ge ïntegreerd. Twee groepen 8 Wens kardinaal Rotterdam CENT ...IN HET HELDER GELE BLIKJE TOXOPEUS KLAAGT OPEN BAAR AAN en requireert: al len moeten hangen. Het libe rale recht moet zijn loop heb ben. Zinnend op verdediging ten uiterste bezetten de be windsmannen, dicht opeenge pakt, de beklaagdenbank. Pre cies in het midden de leider van de bende. Een kleine donkere figuur, flonkerend van latijnse geslepenheid. Cals Capone. Schmelzer (links-achter) omzoomd door fractiegenoten. De ploeg gaat weg. Niet in gevangenschap. Maar in een vrijheid die niet langer door Harrie's sommen en Schmel zers vragen wordt beperkt. De veroordeelden hebben gewon nen. Het is half vijf in de morgen. Cals gaat thuis met vrouw en kinderen een glas wijn drinken. Centrale priesteropleiding in Amsterdam en Utrecht (Van onze verslaggever) jftseds drie jaren is men bezig in Ne erland de pristeropleidingen te con- •pbtreren. Het werd steeds duidelijker, 5*' de studie gereorganiseerd moest gorden en dat er een onderlinge sa menwerking moest komen tussen de jpootseminaria. De hergroepering heeft f®eds op drie plaatsen haar beslag ge- Stegen: Tilburg met 300 studenten, g'ndhoven met 200 studenten en Heer- met 150 studenten. Aan de theolo- |'®ehe faculteit te Nijmegen is het mo- s=mk geworden het kandidaatsexamen m de theologie te behalen. Op ongeveer dezelfde basis is men gekomen tot de concentratie in hPord-Ncdcrland. Er zullen ongeveer °50 studenten bij betrokken zijn, waar in 300 in Amsterdam en 250 in Utrecht. Utrecht zal eerst een over gangsfase doormaken, tijdens welke de gebouwen van Dijnselburg in Huis ter Heide benut worden. Het is te verwach ten, dat aan de Utrechtse opleiding zul len deelnemen de Franciscanen, Pas- ^'onisten, Salesianen en natuurlijk Rjj- -Uburg/'Dijnselburg. opY® concentratie van de theologische do'^Qing in Amsterdam komt tot stand tnh' de samenwerking van de bisdom- tïiih Haarlem en Rotterdam (grootse- Ic^aire Warmond), de Jezuften, eh 'sheren, Ongeschoeide Karmelieten <je Salesianen. Omdat men een bepaal- ijVorm van samenwerking wil zoeken Ar.1 de theologische faculteit van de d6 versiteit van Amsterdam, wil men öi geconcentreerde theologische oplei- h 'f vestigen in het centrum van de ryidstad. Zoal dijken verschillende mogelijkheden: t» hgf vnormalicf «*Ahr>iiw var» Hp olkskrt Üfgwal en Voii, et voormalig gebouw van de ljü^kskrant aan de Nieuwe Zjjds Voor- jj^gwal en andere panden, die ver- j ®delijk binnenkort leeg zullen komen. de pwu h de nieuwe opzet is ook ongenomen vestiging van een centrale biblio- do j bestaande bibliotheken van deelnemers (ongeveer driehonderd duizend banden) zullen in één pand worden samengebracht. Het is de be doeling de bibliotheek onder te brengen in de „Krijtberg", de Jezu'ftenkerk aian het Singel, d'e tot opheffing is gedoemd. Het is zeker niet de bedoeling de stu denten in zogenaamde convicten op te nemen. Veeleer zal er naar gestreefd worden ze in verschillende panden on der te brengen, in gemeenschapjes van tien tot vijftien man. De studie zal vijf jaren duren. Daar na volgen twee zogenaamde pasto- raal-jaren, die vanuit Amsterdam en Utrecht geleid moeten kunnen worden. De pastoraal-jaren zijn echter niet aan de twee vestigingsplaatsen gebonden. Geruime tijd geleden is er reeds con tact opgenomen met de minister van on derwijs om de mogelijkheid van rijksfi nanciering te bespreken. De vraag was, of niet alleen de nieuwe theologische opleidingen gesubsidieerd zouden kun nen worden, maar ook, of de studen ten voor een beurs in aanmerking zou den kunnen komen. Het bleek, dat de minister niet onsympathiek stond tegen over een eventuele subsidiëring en het verstrekken van beurzen, maar de on gunstige situatie van de rijksfinanciën zal dat zeker niet voor 1970 mogelijk maken. De uitvoerige besprekingen, die tot de concentratie van de priesteropleidingen in Noord-Nederland hebben geleid, wer den gevoerd vanuit twee groepen. Ener zijds was er het Beraad-Randstad waarin Warmond, Rijsenburg/Dijnsel- burg en de Jezuïten samenwerkten, anderzijds de zogenaamde Combinatie Priesteropleiding Nijmegen (C.P.N.), waarin de Franciscanen, Kruisheren, (Van onze correspondent) HEEMSTEDE, 15 okt. Drie per sonen zjjn op slag gedood en een le vensgevaarlijk gewond bij een aanrij ding gisteravond omstreeks zes uur op de Heemsteedse Dreef. De slachtoffers zijn de 75-jarige J. Valkenier, zijn 69- jarige echtgenote J. Valkenier-van Chroonenborg en haar 74-jarige zuster mevr. Zoet-Van Croonenborg. De 74-ja- rige echtgenot van laatstgenoemde is in zorgwekkende toestand in de Maria- stichting in Haarlem opgenomen. Allen kwamen uit Hilversum. Zij zaten in een busje, bestuurd door de heer Valkenier. Hij reed de Heem- steedse Dreef, een voorrangsweg, op zonder voorrang te verlenen aan een zware vrachtauto, bestuurd door de 29-jarige A. de H. uit Stampwijk. Het busje werd in de flank gegrepen en twintig tot vijfentwintig meter mee gesleurd. DEVENTER, Bij een frontale bot' sing in de Douwelaarstraat tussen een scooter en een bromfietser is gisteren de 29-jarige A. Parnboer dodelijk ge wond. De man passeerde op zijn scoo ter een geparkeerde auto en week di rect daarna rechts uit. Hij smakte met zijn hoofd tegen het wegdek. SEVENUM, De vierjarige Annie Hermans is gisteren in het gehucht Hees bij het oversteken van de weg aangereden. Het kind was op slag ADVERTENTIE M DOUWE EGBERTS *•'.25 Zachtegeurigepijptabak| Ongeschoeide Karmelieten, Passio- nisten, Oblaten van Maria en Salesia nen elkaar gevonden hebben. Tal van belangen moesten tegen elkaar worden afgewogen, eer men tot overeenstem ming kwam over de vestigingsplaats van de nieuwe opleiding. Behalve Am sterdam en Utrecht zijn ook Rotterdam en Leiden ter sprake gekomen. Het huidige plan is kennelijk een compro mis tussen de besliste voorstanders van Amsterdam en Utrecht. Rijsenburg maakte bezwaar tegen Amsterdam/Rotterdam. Het was we gens de geografische ligging meer voor Utrecht. Toch is Rijsenburg aanvan kelijk niet helemaal meegegaan met de voorstanders van Utrecht (vooral de Franciscanen) om Warmond niet in een dwangpositie te Drengen. Dat Utrecht toch een der twee vestigings- ADVERTENTIE „...e.n toen zei ik tegen mijn verzeke ringsadviseur: „u bent deskundig, zegt u 't maar". Resultaat? Ikslooteen levensverzekering bij De Nederlanden van 1870. Hoe ik me nu voel? Bijzon der plezierig natuurlijk! Trouwens, dat plezierige gevoel wordt nog ver sterkt door het feit dat de fiscus een fors deel van de premie betaalt. Hele maal geen bezwaar tegen..." Apropos, hebt uw verzekerings-adviseur al gebeld? DE NEDERLANDEN VAN 1870 plaatsen is geworden, houdt verband met de wens van de kerdinaal, clie Utrecht wilde behouden in verband met het bisdom Groningen. Utrecht heeft zo was verder een der argumenten het voordeel van bestaande oecume nische contacten en de aanwezigheid van een theologische faculteit aan de rijksuniversiteit aldaar. Van de zijde der Jezuïeten kwam het bezwaar, dat Utrecht een landelijke ligging heeft te genover de randstad. Ook zjj achtten een beslissing van alleen Utrecht niet correct ten aanzien van Warmond. De Jezuïeten bleven voorkeur houden voor een vestiging van de theologische hoge school in het westen, hetzij in Amster dam hetzij in Rotterdam. Rotterdam vormde tijdens de bespre kingen een hoofdstuk apart. Wanneer de Rotterdamse hogeschool tot een uni versiteit omgevormd wordt, zou men daar kunnen overgaan tot de stichting van een theologische dubbelfaculteit. Zelfs is gedacht aan de stichting van een oecumenische theologische facul teit. De burgemeester van Rotterdam is in het gesprek betrokken geweest en deze heeft weer contact gehad met de minister van onderwijs. Ook hier weer geen onsympathieke houding van de minister, maar deze bleek liever te wachten op d reorganisatie van het gehele theologische hoger onderwijs in Nederland. Hij wilde afwachten, hoe de katholieke initiatieven zich ontwik kelen. De kandidatuur van Rotterdam werd voorlopig te zwak. Het zou te lang duren, eer zich een werkelijke mo gelijkheid in Rotterdam zou voordoen. Men verwacht dat de structuur van een eventuele oecumenische faculteit niet aan het doel van de priesterop leiding dienstbaar is te maken. De Je-, zuïeten hebben nog wel te kennen ge geven, dat het later mogelijk moet blij ven een deel van de priesteropleiding naar Rotterdam over te brengen. „Warmond", dat reeds contacten heeft met Leiden en die graag zou wil len handhaven, heeft gepleit voor één goed geoutilleerde theologische hoge school in het noorden van het land. Desnoods in Utrecht. De Jezuïeten hiel den vast aan Amsterdam. Uit de ver schillende opvattingen is tenslotte het voorstel gekomen om zowel in Am sterdam als in Utrecht een theologi sche opleiding te vestigen. ADVERTENTIE Om te kunnen geuren met telt deze Fransman graag 50 centimes (37 cent!) neer. Wees blij dat Ci in Nederland woont. U koopt - zonder invoerrechten - zo'n echte Ritmeester-Pikeur voor 17 cent. Waarom zou u er dus vandaag al niet van genieten? Pikeur is in Nederland overal verkrijgbaar. PIKEUR-INTERNATIONAAL IN 82 LANDEN VERKRIJGBAAR (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN, 15 okt. Voor de eer ste maal in de 43 jaar oude historie hebben de katholieke universiteit en de Unie van Studenten te Nijmegen (U.S.N.) (tot voor kort het Nijmeegs Studentencorps „Carolus Magnus samen hun Dies natalis gevierd. Deze eerste viering kenmerkte zich door en kele noviteiten voor de Nijmeegse um- vesitaire gemeenschap. Allereerst op de Liturgieviering die 's morgens door mgr. G. H. de Vet, bisschop van Bre da. werd gecelebreerd. Hierbij was duidelijk merkbaar dat de kritiek van drs. F. Haarsma, lector in de pasto raal theologie aan de Nijmeegse uni versiteit, op de liturgievieringen van het academische gemeenschap weer klank had gevonden. Lector Haarsma schreef in een artikel in het nieuws blad van de katholieke universiteit on der andere: „Zij (de katholieke univer siteit) kan zich niet permitteren te doen alsof er sinds 1962 op het gebied van de liturgie niets is gebeurd". Door de afschaffing van de Gregoriaanse zang en de invoering van het Neder lands had de door mgr. De Vet gece lebreerde Eucharistieviering mede door de keus van lezingen en gebe den eer meer aangepast karakter ge kregen. Vooral van de zijde van de hoogleraren werd deze vernieuwing met gemengde gevoelens begroet. 's Middags hielden de aftredende presidenten van de U.S.N. en de rector magnificus, prof. dr. A. P. H. Vendrik hun jaarredes, terwijl de pre sident van U-S.N- voor het jaar '66- '67 zijn aanvaardingsrede uitsprak. „In zijn aanvaardingsrede hekelde de nieuwe president van de USN, de heer P. J. Hustinx, enkele verouder de vormen van academische en univer sitaire leven. Zijn inziens „dient er ernst te worden gemaakt met de wens tot democratisering. Folklore en tradi ties, hoe aantrekkelijk op zich ook en hoe zeer met piëteit en gepaste dank geladen mogen ons nooit boven het hoofd groeien". Na een dringend ver zoek om aanpassing van universiteit aan de huidige eisen die gesteld wor den stelde hij over de hoogleraren onder meer het volgende „door om standigheden stond de hooggeleerde willens-willens teveel op het voet stuk van de autocratie, terwijl rondom het standbeeld van zijn verhevenheid de studenten hun spel speelden onder veilige bescherming van een misbegre- pen studievrijheid." Tot slot hield de rector magnificus, prof. dr. A. Vendrik zijn diesrede „Zintuig en zenuwstelsel". SCHIPHOL, 15 okt. Het hoofdkan toor van de KLM. dat vanaf de op richting van het bedrjjf in 1919 in Den Haag gevestigd is geweest, zai binnen kort naar Schiphol verhuizen. Ter ver betering van de efficiency en de com municatie heeft de directie het wense lijk geacht het bedrijf zoveel mogelijk te concentreren op de luchthaven. Slechts de vervoersadministratie zal in het gebouw van de KLM aan de Plesmanweg in Den Haag, waarvan de reeds leeggekomen ruimten worden be zet door andere bedrijven, gevestigd blijven. (Van onze minder parlementaire redacteur) Rechts van hem Anne V., links Barend B. Beiden zware jongens. Anne V. heeft anderhalf jaar lang succesvol kraken gezet bij meer- vermogenden. Barend B., reeds als jongen weggelopen van de ouder lijke hofstede in Spaarndam, dook tot voor kort geregeld op in het Brusselse nachtleven, waar hij me nigmaal werd gezien in gezelschap van de ravenzwarte p. (Pisani). Verder: Pietje de J„ Sam K„ Joop den U. (bijgenaamd de olieman) en al die anderen. Achter de hoofdverdachten een rij meelopers, handlangers en he lers. Jefke de M„ Hoefn. en een stuk of tien anderen. De tweede man van het O.M. gaat naar het spreekgestoelte. Beernink. Hij buldert en briest maar beweert weinig. „Beernink zegt niets; jammer dat hij dat zo luid doet", zegt iemand op de tri bune. Evenwel: het kabinet moet weg. Ook het christelijk historische recht moet zijn loop hebben. HET IS DINSDAGMIDDAG. De kamer is vol. De leden zullen vrij dag om vier uur in de morgen, grauw en ongewassen, hun jury uitspraak doen. Nu glanzen zij nog van frisheid. In de KVP-banken valt een levantijnse vreemdeling op. Blijkbaar een Turkse arbeids kracht, tijdelijk ter vervanging van de oude heer Lucas. Hij is al ge naturaliseerd en heeft uit voorlief de voor wielersport of ontbijtkoek de naam Peijnenburg aangenomen. De Turkse vóórnaam bleef behou den: Rinus. Bij de PvdA valt iets anders op. Mevrouw Singer-Dekker laat zich weer a-symmetrisch in tweeën de len door een overlangs lopende wit te streep op een blauwe jurk. Bij nader toezien blijkt de streep een wit koord, dat begint op de lin kerschouder, precies over de linker boezem loopt en dan kaarsrecht naar beneden zijn weg vervolgt tot op de knie. Beernink is een hoffelijke man Ik heet de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, de heer Ver dam, hartelijk welkom, zegt hij. En ik herhaal: Het kabinet dient in zijn geheel af te treden. Onmid dellijk. In de hoek van de rooms-katho- lieke Volkspartij ontwaart men te gen het groene gordijn Schmelzers glimmend gezicht, dat een grotere blootheid uitstraalt dan door ge brek aan haren wordt veroorzaakt. Zijn bruine ogen verraden een on rustige genieting. Witteveen is nu aan het woord. Een hark van edel hout. Hij zegt niet „miljoen" maar „mijoen", zoals men in bepaalde kringen „ofcier" zegt en „famiel- je". DE BEURT IS AAN SCHMEL ZER. Hij zalft wat in het rond, maar tracht tevens ernstige zorg, ernstige twijfel en ernstige vragen door de keelgaten der bewindslie den te laten lopen. Hij is de attent heid zelve en feliciteert het ex-Ka merlid Lucas, die vandaag vieren zeventig jaar wordt. Deze houdt '.zich op in één der loges en ziet grinnikend toe. Een Kamerlidmaat schap schijnt tot blijvende stoornis te leiden. Inplaats dat zo'n man op zijn verjaardag ergens tompoe zen zit te eten, luistert hij naar Schmelzers mededeling dat niet al leen de tuinbouw maar ook de pluimveehouderij ,,haar eigen boon tjes dopt". Later op de avond Roolvink, de progressieve ouderling, die plotse ling zegt: „Ik wil nu op iets an ders overstappen, op de positie van de ongehuwde vrouw". Mejuf frouw Kessel van de KVP gaat met een schok rechtop zitten. Roolvink gebaart en bouwt in al zijn zinnen tussenzinnen. In die tus senzinnen weer woordreeksen tus sen gedachtenstreepjes, nochtans zonder dat de naam van laatst bedoelde leestekens door de aanwe zigheid van gedachten gerechtvaar digd wordt. Roolvink stelt zelf een (geringe) premie op dit soort van constateringen, want hij zegt: „Hij is mijn vriend die mij mijn feilen toont". Inmiddels beweegt Harrie Noten boom uit Venlo, KVP er bij de gra tie van accent en betoogtrant, zich zowel voorzichtig als onrustig tus sen de banken. Hij gaat zwanger van dekkingsplannen, uitgaven- cijfers en boekhoudkundige som men. Als hij niet oppast bevalt hij ontijdig. Zodra hij aan de beurt is, stroomt hij uit: een ongedekt gat van 322 miljoen; in de toekomst een nog groter ongedekt gat van 698 miljoen De meeste Kamerle den lopen weg- Alleen de medici onder hen en een enkeling die vee- artsenkunde heeft gestudeerd, blijven zitten. DE WOENSDAG IS GOED DEELS GERESERVEERD voor het stierengevecht. De hoomwoeste Koekoek wordt door een eensgezir,- de Kamer gedreven in het hok waarin hjj thuis hoort. „Scherp ai- gekeurd", staat er op het hok. En op de onderzijde: „Deze ka.it vooral boven". Marcus Bakker weet precies waar het om gaa» Koekoek heeft door dik en dun Adams verdedigd, die smerige an- ti-semietische stukken heeft ge- Schmelzer helemaal niet meer vlie gen. Het beraad wordt elders voortge zet, waar de vleugels opnieuw wor den geschikt zonder dat buiten staanders deze intieme verrichting kunnen bespieden. Boer Koekoek leidt inmiddels verdienstelijk de aandacht af door uit te leggen, dat de pluimveehou derij terugloopt en dat op de leg- bedrijven het opgelucht gekakel van Barnevelders, leghorns en Wy- andotten nauwelijks nog wordt vernomen. Het is half twee in de nacht. Vondeling geeft geen klemmende antwoorden op Schmelzers klem mende vragen. Cals vraagt klem mend om vertrouwen. Alles zit klem. Er is dus weer beraad van de KVP. De rest van Kamer en rege ring worden beradeloos. De ogen branden, de kelen zijn droog, de honger is groot. Maar het is niet geoorloofd medegebrachte eet waren te nuttigen. Harmsens rode handen liggen nog onberoerd op de groene tafel. Van Thiel houdt de Boerenbank scherp in het oog. schreven, maar probeert u de zaak op z'n kop te zetten. Alle an dere sprekers hebben meer woor den nodig om minder te zeggen. Boer Voogd kijkt niet op. Hij ont vlucht het barre „hier en nu" en begraaft zjjn aandacht in een rijk geïllustreerd tijdschrift. Boven de betrokken reportage de kop „Boe ren in Alpenland". Jongeling (Gereformeerd Poli tiek Verbond) en Van Dis (Staat kundig Gereformeerde Partij) vei zorgen de dagsluiting. De ware ver ootmoediging en smeking hebben nog steeds dezelfde uitwerking als destijds in Nineve, verkondigt Van Dis. Onterende, ziels- en zedenver- woestende lectuur waart vrij door Nederland. Wee het land waar men zich niet richt naar Gods ordonnan tiën. En aan de dieren wordt nog steeds onnoemelijk leed berokkend. Van Dis is on waarschijn] ijk wit van haren en gelaatstint. Hij schuwt de zon, want als hij eens vriend Vorster opzoekt, wi) hij zich rustig voelen op de banken „slegs vir blankes". DONDERDAGMORGEN, ELF IJUR. Koekoek is teruggekomen. Er zit te veel boers gelijk in zijn hoofd dan dat hij heeft kunnen be seffen, dat emigratie na de dag van gisteren de enige oplossing was geweest. Hij draagt achtenzes tig ringen aan zijn vingers. (De vers liegt altijd 95 procent heeft Koekoek laatst verklaard). Boer Harmsen is ringloos (De vers liegt soms honderd procent). Als mede gebrachte eetwaren liggen Harm sens vlezige handen op de groene lessenaar. Medegebrachte eetwa ren mogen niet worden genuttigd. Voorzitter Van Thiel ziet daar scherp op toe. Cals Capone heeft het woord. Hij verdedigt zijn bentgenoten en zich zelf- Nerveus, kundig, alle agressie nodig bedwingend. Sprekend tot de KVP-fractie: „De heer Schmelzer en zijn (na enige aarzeling:... en mijn) politie ke vrienden". Het duurt uren. Ka merleden zuchten. Later zeggen sommige zuchters, dat zij een be antwoording van detailvragen heb ben gemist. Zegering Hadders, de door Koe koek bezwadderde, zit vooraan in het solobankje van de liberale rij. Hij straalt van zuiverheid na de hernieuwde generale absolutie van de dag ervoor. Na Cals staat Vondeling, leraar boekhouden, blakend achter de mi crofoon. Hij heeft de sommen die Harrie Notenboom in opdracht, van klasvertegenwoordiger Norbert Schmelzer heeft, gemaakt, nageke ken. Beoordelingscijfer: een drie. Harrie sputtert. Maar de le raar boekhouden houdt vol: een drie. Nelissen, de kleine midden stander, ziet plots de kans schoon een klein steentje bij te dragen aan zijn image. Hij roept met dorre stem iets krachtigs. Vondeling kijkt even op alsof een van de bodes iets te luid heeft gehoest. *S AVONDS GAAT HET SPAN NEN. Natuurlijk, alle woordvoer ders van fracties voeren woorden, maar het gaat om Schmelzer. Ik kom nu op de financiële zaken waarop de heer Notenboom straks zal ingaan, zegt Schmelzer. Waar op de heer Notenboom straks zal afgaan, klinkt het in sommiger on derbewustzijn. Daar komen de klemmende vra gen. Als diar geen bevredigend antwoord op komt, dan... De hoge woorden zijn eruit. Norbert gaat naar zijn plaats. Hij heeft de teer ling ten tweeden male half gewor pen. Er is geroezemoes. Schmelzer wordt in zijn bank omzoomd door fractiegenoten: rechts Van der Ploeg, links Aalberse. Aldus zit links rechts en rechts links. Na de ze verwisseling van vleugels kan HALF VIER. Schmelzer is de beradenheid zelve en verraadt ein delijk zijn bedoeling. Hij haalt een motie uit de mouw. Daar gaat dan eindelijk de teerling. Vonde ling luistert gespannen, pakt zijn papieren bijeen, doet ze in de tas en knipt deze dicht. Samkalden kijkt naar boven en glimlacht te gen zijn vrouw. Ook mevrouw Cals en mevrouw Vondeling zitten nog in de loge. Zij willen horen hoe het geding afloopt. Over een kwar tier gaat de iuru oordelen. Daar klinken eindelijk de stem men: „Voor., tegen., voor". Ook andere ministers rapen hun papie ren bijeen en knippen hun tassen dicht. Luns voelt zich licht ge stoord in de lezing van zijn (veel al geïllustreerde) periodieken. Cals kijkt vrijmoedig rond als een man die opnieuw een leerzame ervaring opdoet. Hij weet precies wat er gebeurt en waarom. Ze hoe- yen hem minder te vertellen dan leder ander. „Voor..tegen, voor" De jury heeft gesproken, de Ploeg is veroordeeld. Veroordeeld volgens liberaal of christeiijk-histo- risch recht? Nee. veroordeeld om dat Harries sommen beter leken dan die van Vondeling. Omdat op Schmelzers klemmende vragen geen klemmende antwoorden kwa men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 5