nieuwe leraren voor tennistop OPZET OEFENSCHEMA MOEILIJKE ZAAK Nijpend gebrek aan trainingscentrum De aanpassing in Mexico vergt meer dan drie weken Mexicaanse ziekte schadelijk voor prestaties kalender amateurboksers aanzienlijk uitgebreid Martinez ZWEDEN IN DE BAN VAN WERELDSTRIJD TAFELTENNIS Kjell Johansson hoopt Chinezen te onttronen iSTffSBiteifi plakboek AFSCHEID Waterpolo-speler Aalberts neemt afscheid van sport Minister weigert militair Okker verre tennistrip Militairen spelen weer mét Mulder Grando Nieuwe voetbalheld bij Borussia heet Willi Neuberger DZV HOOPT JEUGD IN TE ZETTEN Voetbalmanager bestrijdt verruwing van voetbalspel Belangrijk zwemplan van Franse regering nieuwe dag Smith op transferlijst OOK TOERNEE NAAR VERRE OOSTEN O VRIJDAG 21 OKTOBER 1966 GERARD DE SMIT conditie RINUS BUYTELAAR slagen DEN HAAG,' 21 okt. De tennisleraren Rinus Buytelaar en Gerard de Smit zullen deze win ter respectievelijk de slagen- en de conditietraining leiden van de Nederlandse tennistop. Voorlopig gelden de contracten tot maart 1967, omdat beide leraren voor de winter reeds afspraken hadden gemaakt en banen afgehuurd. De heer P. D. A. van der Heyde, de voorzitter van de KNLTB, ver telde gisteravond echter te ho pen dat de twee binnen vijf we ken de contracten voor twee of vier jaar als bondstennisleraren *bllen kunnen tekenen. Basketballers geselecteerd SENORITAS Ns een t0. HANS ALSER. Hans Aalberts vertrekt naar het buitenland en zal zodoende niet lang meer voor DZV uitkomen. KJELL JOHANSSON strijd op leven en dood Nieuw in tenniswereld: dno leidt toptraining (Van onze verslaggever) ken combinatie van twee ieraren »t0or de tennistop is een novum voor Vaderland. De lieer De Smit had tot jlu.ook al de leiding van de conditie- J&ining, terwijl Joop de Mos de ge- 'rie technische training leidde, maar ?;ah de conditie werd door elke groep Hechts drie uur per week gewerkt. P't zal ook in deze winter nog op de Phde voet doorgaan, maar voorzitter van der Heyde hoopte dat. in de toe komst veel meer tijd aan de conditie kan worden besteed. „Daaraan is nog eel te schaven en daarom prefereren °°k een team van twee leraren", buytelaar en De Smit werken boven dien al jaren goed samen. De heer De Smit zal, als de plannen doorgaan Ook nog als scout het land afreizen °m onder onze 70.000 leden de talen ten naar voren te halen. De tennis- "ond had natuurlijk het liefst de zaak van de training direct definitief ge- tegeld. Door de vele reizen van de topspe- en -speelsters en het kleine aan- al voor de wintertraining beschikba- jje banen was het opzetten van een rainingsschema echter geen eenvoudi- ®e zaak. Niet alleen moet een ploeg \Pelers en speelsters bijvoorbeeld in en week achtereenvolgens trainen in yftterdam - Den Haag - Rotterdam - pen Haag - Amsterdam en Tilburg, y" moet ook rekening worden gehou- met de grote evenementen. Zo *r>}Qen Okker en Fleury momenteel Voorrang met hun training voor het jPernooi om de koning Gustaaf-beker. yjOar na die wedstrijd, zullen zij zich vjoeten behelpen omdat de weinige ?ahen dan weer op de eerste plaats ~?nut moeten kunnen worden door rudy Groenman en Elly Krocké in se voorbereiding op hun Zuidafrikaan- e trip. Toen dit gecompliceerde tijd- Zo uma klaar was, hadden de uitge- ^°chte tennisleraren reeds andere werkzaamheden aangenomen. „De be hoefte aan een trainingscentrum doet zich. in steeds ernstiger mate voelen", verzuchtte de heer Van der Heyde. De 29-jarige Rinus Buytelaar, ver schillende malen kampioen bij de ten nisleraren, kent de sterkste Neder landse meisjes reeds. Hij trainde hen het vorig seizoen enkele malen als voorbereiding op de wedstrijden om de Federation-beker. „Ik zal de lijn van de training van De Mos deze win ter gewoon doortrekken. Want dat is mijn enige taak: de moeilijkheden voor de KNLTB opvangen nu De Mos zijn ontslag heeft gevraagd. Wat later komt is dan van later zorg". Rinus Buytelaar werkt heel veel sa men met de veertigjarige Gerard de Smit, die ook de tennissport onder richt op het CIOS. De Smit ziet het trainen aan de conditie als de basis voor de verdere prestaties. Zijn ideaal blijkt te zijn wanneer op de conditie oefeningen op de baan konden worden gehouden met de spelers en speelsters met de racket in de hand. „Dan krij gen we een goed harmonische trai- ningsopbouw", zegt De Smit, „want dan trekken de slagen- en de condi tietrainer steeds met elkaar op. Het kost echter ook veel meer geld. Nu werk ik een uur lang met zeven meis jes tegelijk, dan zal ik aan elk van de zeven miesjes apart op zijn minst een half uur aandacht moeten beste den". (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 21 okt. De Neder landse tennisser Tom Okker zal niet de zesweekse trip door Zuid-Afrika maken waarvoor hij was uitgenodigd. Ondanks een briefje ter ondersteu ning van de Zuidafrikaanse ambassa de iveigerde in hoogste instantie de minister van Defensie, voor deze reis zijn toestemming te geven. De reis was niet verenigbaar met de dienst plicht, hoewel Okker in Zuid-Afrika eindelijk weer eens zou kunnen testen tegen internationaal befaamde tegen standers. Okker en zijn dienstmakker Fleury mogen echter wel naar het toernooi om de koning Gustaaf-beker in Zwe den, omdat, het dan een iandenwed- strijd betreft. In de voorbereiding voor deze wedstrijd krijgen zij van de mi litaire autoriteiten dan ook alle mo gelijke medewerking. Betty Stöve en Lidy Jansen-Venne- boer zijn donderdag naar Australië vertrokken waar zij aan de meeste grote toernooien zullen gaan deelne men. Bovendien is de kans zeer groot dat zij vanuit Australië naar Florida gaan. waardoor zij maar liefst zes maanden van huis zouden blijven. DEN HAAG. 21 okt. Het Neder landse militaire voetbalelftal. dat woensdagavond 26 oktober in Bruns- wjjk een vriendschappelijke wedstrijd speelt tegen Eintracht, de leider van de Westduitse Bundesliga, is als volgt samengesteld: doel: van der Wekke (Excelsior), achter: Smit (NEC), Suurbier (Ajax), Peijs (Haarlem) en van Egmond (Telstar); midden: Jan sen (Feijenoord) en Van der Vall (Feijenoord); voor: Veenstra (Go Ahead), Mulder (Anderlecht), van der Kuylen (PSV) en Graaumans (NAC). De wedstrijd is bedoeld als voorbe reiding op de tweede wedstrijd tegen Frankrijk (23 november op Corsica) voor liet toernooi om het internationa le militaire voetbalkampioenschap. AMSTERDAM, 21 okt. De 25-ja- rige Haarlemmer Cees Smit (ex-Ajax) die de laatste jaren bij de Zaanse eerste-divisieclub FC Zaanstreek speelde, heeft zich voor de komende transferperiode (i t/m 15 december) op de transferlijst laten plaatsen. AMSTERDAM, 21 okt. Voor het in februari 1967 in West-Duitsland te spelen kwalificatietoernooi van het toernooi om het Europese basketbal kampioenschap (heren) zijn voorlopig de volgende spelers geselecteerd: De Block, Franke, Hoeksema, Pastor en De Jongh (Herly), Boot (Blue Stars), Bruin (Punch). Erkelens, Sterker, Rij- sewjjk (Landlust), Kales (Flamingo's) Smit en Tuinstra (SVE). MEXICO, 21 okt. De „Kleine Olympische Spelen" zijn nog niet he lemaal voorbij. De 500 sportlieden, begeleid door medici uit 27 landen, die thans uit eigen ervaring kunnen spreken welk effect het hoogtever schil op hun prestaties heeft gehad, zijn tot een voorzichtige uitspraak ge komen. Het is overigens een conclusie die alleen maar bevestigt wat al eerder bekend was. Unaniem is men van me ning aat een aeclimatiesatieperiode van drie tot vier weken in Mexico op 2300 meter hoogte, noodzakelijk is, voor die takken van sport waar toppresta ties en uithoudingsvermogen worden gevraagd. Aanpassing voor „explosieve" tak ken van sport als de sprint, werpnum- mers, polsstokhoogspringen neemt min der tijd in beslag. Vele artsen zijn van mening, dat men nog meer aandacht zal moeten besteden aan de z.g. ,,turistas" een ziekte die veel voorkomt bij toeristen en zich uit door diarrhee en onlustge voelens. Hoewel niet ernstig, kan deze ziekte, ook wel Montezuma's wraak" genoemd, de prestaties van de deel nemers aantasten; meer misschien dan de te lage zuurstofdruk. Waren de kleine Olympische Spelen de jycdstrijden-van-de-vriendsehap, Oost-Duitsland zorgde niettemin voor Gen HAAG, 20 okt. - Het pro- te^rnrua voor de Nederlandse ama- ?.0er"b°ksers, die in het nieuwe sei- t>ebh Slechts drie interlands zouden is aanzienlijk uitgebreid. strii? een uitnodiging voor een wed- Necj tegen Oost-Duitsland heeft de erïandse boksbond invitaties ont- ho0|ten. voor internationale toer- tebrfn \n Riga en Praag, terwijl voor §et.r of maart een trip met een hagj.tebineerde Westduitse ploeg stgat. Indonesië op het programma beis Tijdens deze veertiendaagse op porden ook wedstrijden gebokst eyion en in Pakistan. ptegraS kekend wordt het interland- rpenrt a maandag 28 november ge- e Ont^et een wedstrijd tegen Polen. ?e Riv-eting wordt in de Rotterdam mer lerahal gehouden. Twee weken 2°st t> dan op 14 december in P.l,itsia„j i" de wedstrijd tegen Oost- i ®U\Vp De eerste interland in het ^hd, -'aar 's die tegen West-Duits-1 Lp P 20 ianuari in Saarbrücken. ®,s'®che boksbond heeft als te- atie voor de deelname aan het1 internationale jubileum-toernooi van de Nederlandse boksbond, vier of vijf Ne derlandse amateurs uitgenodigd voor een toernooi, dat in februari in Riga wordt gehouden. Voor de trip naar Indonesië, Ceylon en Pakistan staan nog geen definitieve data vast; de wedstrijden moeten in ieder geval in de periode februari-maart plaatsvin den. April wordt voor de NBB een drukke maand. Na de finales van de Neder landse kampioenschappen op 10 april in Rotterdam de voorronden worden op 20 maart in Amsterdam en de halve finales op 31 maart in Nijmegen gehouden volgt op 22 en 23 april in de Amsterdamse RAI het congres van de Europese boksunie. Een dag later ontmoeten onze ama teurs eveneens in de hoofdstad Oostenrijk. Deze wedstrijd is dan de laatste voorbereiding op het toernooi om de Europese kampioenschappen, die in mei in Rome worden gehouden. Voor het seizoen 1967-1968 is er al een uitnodiging binnen voor een toer nooi in Praag (september), terwijl voor oktober in Amsterdam een ont moeting met Frankrijk is vastgelegd. een incident. Het wenste met alle ge weld DDR inplaats van Oost-Duitsland te worden genoemd. De Nederlandse „proefploeg" heeft het er niet slecht afgebracht. Tot nu toe werden drie gouden, drie zilveren en twee bron zen medailles veroverd. Het is zeer aannemelijk dat bij de komende Olympische Spelen in 1968, weinig wereldrecords zullen worden ge broken op nummers die langer dan één minuut duren. „Maar het is voor Mexico-City", aldus de president van het Internationaal Olympische Comité, de heer Avery Brundage, „geen reden de spelen niet te organiseren". Er zijn nog twee zaken waarover weinig duidelijkheid bestaat. Daar is het feit dat men slechts vier weken van tevoren op Mexico-hoogte mag trainen. Het is namelijk voor het IOC niet mogelijk landen, die wél over die hoogte beschikken, te controleren. Een andere kwestie is de doping, waarte gen de sportartsen zich bijzonder fel hebben uitgelaten. Het straffen van sportlieden heeft de laatste jaren wei nig geholpen; men zoekt naar een op lossing. Wat de wedstrijden betreft: de 26- jarige Alvara Mejia uit Columbia zorgde gisteren opnieuw voor een ver rassing. Mejia, die twee dagen eerder reeds de 5.000 meter won vóór de Tu nesiër Mohamed Gammoudi, zegevier de nu op de 10 kilometer in 30 min. 10,6 sec. Hij versloeg de Belg Gaston Roelants (30.14,4) en Mohamed Gammoudi (30.30,6) die ver boven hun beste prestaties bleven. Alvaro Mejia woont in Bogota op 2640 me ter hoogte; hij traint dagelijks 15 2 uur en was voordien alleen bekend als een middelmatig marathonloper. De Amerikaanse sprinter Tommie Smith won de 200 meter met een tijd van 20,3 sec. Hij revancheerde zich daarmee voor zijn nederlaag op de 100 meter. ADVERTENTIE EUROPEES TAFELTENNISKAM PIOEN Kjell Johansson (19) heeft be gin 1965 in de Joegoslavische stad Ljubjlana de grootste teleurstelling in zijn indrukwekkende sportloopbaan moeten incasseren. Enkele dagen voor dat daar de wereldstrijd ontbrandde dook de atletisch gebouwde Zweed zo ongelukkig over een „heg" van acht naast elkaar liggende ploeggenoten, dat hij zijn „gouden" arm brak. Zijn kans om de Aziatische „meesters" succesvol te bestrijden was voorlopig verkeken. In oktober van datzelfde jaar stond Kjell Johansson in de Haag se Houtrusthal weer volledig hersteld achter de groene tafel. De openhar tige Zweedse professional vertelde bij die gebeurtenis thans al zijn troeven uit te spelen op de wereldstrijd in Australië in 1967. „Daar", aldus luid de zijn belofte, „peuzel ik de Chinese tafeltennissers op". ER ZIJN SINDSDIEN vele maan den verstreken waarin belangrijke dingen zjjn gebeurd. Vooral het feit dat de Australische regering de Noordvietnamese tafeltennissers geen visa wilde verstrekken, is van grote betekenis. De internationale tafelten- nisfederatie nam hierdoor de organi satie van de wereldstrijd uit handen van de Australische bond. Zweden werd gevraagd. sDe leiders van hèt Europese tafeltennisland onderzochten de mogelijkheid of voldoende financië le garanties voor dit evenement kon den worden verkregen en stuurden nauwelijks vierentwintig uur later het bevestigend antwoord naar het bureau van de ITTF. FEIT IS, DAT door het belangrijke besluit van de Zweedse bond vooraan staande tafeltennisdeskundigen er van overtuigd zijn, dat de komende BORUSSIA DORTMUND, winnaar van het Europees toernooi voor beker winnaars, stond het afgelopen week einde weer in het middelpunt van de belangstelling. Dat kwam niet alleen door de opzienbarende triomf van 6-1 op FC. Köln. Want vooral het geraffi neerde spel van de behendige buiten speler Willi Neuberger oogstte grote bewondering. „Hij is een tweede Mat thews," schreef een sportblad zelfs. WILLI NEUBERGER is een ontdek king van oefenmeester Willy Mult- haup. Deze kreeg de 20-jarige student in het oog, toen hij met Borussia een oefenwedstrijd speelde tegen de Beier se amateurploeg TUS Röllfeld. Dat was nu nog geen vier maanden gele den. Sindsdien heeft Willi Neuberger een bliksemcarrière achter de rug. Hij voetbalde de afgelopen zondag zijn vierde wedstrijd in de Bundesliga. Hoewel nog onervaren in het hoge mi lieu, kende de rappe buitenspeler geen enkele vrees. Zijn verrassende door braken op de rechtervleugel werden bekroond met twee doelpunten. Em merich en Wosab waren de makers hiervana Willi Neuberger wordt voor al geprezen om zijn grote balcontrole en zjjn ijver. Bovendien: hij bezit een verschrikkelijk hard schot in beide benen. Als liefhebberij beoefent Neu berger ook nog de atletieksport. Hij toont zich daarin eveneens een veel belovend talent. Tijdens de Beierse juniorenstrijd liep hij de 100 meter in precies 11.- sec. en sprong hij liefst 6.70 meter ver. De inspannende Euro pese bekerwedstrijden hébben het mo reel van de ploeg van Borussia Dort mund overigens nauwelijks aangetast. Ook niet na de nogal teleurstellende start van het seizoen, waarin veel punten zijn verspeeld. Na de onver wacht hoge score tegen FC. Köln ont lokte het Dortmundse spel Willy Mult- haup zelfs de opmerking: „Voor mij is dit elftal favoriet voor de Westduit se titel". wereldstrijd (Stockholm, 11 t/m 21 april 1967) de belangrijkste gebeurte nis zal worden sinds de presentatie van de Aziaten op het internationale front. Hun zelfverzekerdheid heeft een goede reden, want de superieure Chi nezen zullen over enkele maanden in het „hol van de leeuw" worden gecon fronteerd met twee in topvorm verke rende Zweden. Het uitgekiende trai ningsprogram van Kjell Johansson en zjjn beroemde leermeester Hans Alser heeft nu al grote indruk op het bui tenland gemaakt. EUROPA'S STERKSTE tafeltennis sers verblijven dagelijks In de bos rijke omgeving van Sövesberg, (ie woonplaats van Kjell. Zij werken daar aan een maximale conditie. Zó groot is hun vastbeslotenheid, dat Johansson en Alser hun geschat inkomen van 60.000 gulden voor de duur van een half jaar volkomen hebben afgeschre ven. Toch werden beide eerzuchtige Zweden tijdens een onlangs afgesloten verkenningstoernee door China onge nadig op hun nummer gezet. Kjell Jo hansson won van de acht partijen slechts een keer. Een onbeduidende plaatselijke kampioen was zijn tegen stander. De zelfbewuste Zweedse kam pioen antwoordde bij zijn terugkeer op het vliegveld bij Stockholm: „De Chi nese spelers zijn sterker dan ooit. Toch winnen we." WAS HET ZELFVERTROUWEN van Alser en Johansson door hun te leurstellende prestatie in China aller minst aangetast, óók het sterk mee levende thuisfront bleek opvallend wei nig verontrust. De Chinese trip had niettemin één belangrijk gevolg: het oefenprogramma van de Zweden werd nóg steviger aangepakt. Frans Schoofs, de Nederlandse topspeler en vriend van Hans Alser, bezit hiervan het bewijs. De oud-Europees kampi oen schreef de Amsterdammer open hartig: „We trainen zes uur per dag." Enkele regels verder staat te lezen: „Als een Zweed ooit de kans krijgt wereldkampioen te worden dan is het in Stockholm!" Ook Karei De ken, die onlangs door het sportfonds Leo van der Kar in staat werd ge steld een week door te brengen in het bekende trainingskamp te Falkenberg, herinnerde zich de fanatieke voorbe reiding van het vermaarde duo nog heel goed. „Het betekent voor hen een strijd op leven en dood," zegt Karei Deken. DAT KJELL JOHANSSON tijdens de hoogst interessante strijd om de wereldhegemonie een vooraanstaande rol zal spelen, staat wel vast. Of hij DE MIDDENVOOR van het Deiftse D.Z.V., Hans Aalberts (27). die het afgelopen weekeinde in de Westduitse stad Hamm tijdens het Europese tour- nooi voor landskampioenen een punt achter zijn loopbaan wilde zet ten, heeft noodgedwongen van zijn voornemen moeten afzien. Het is ech ter uitstel van executie, want Hans Aalberts, die voor een afscheidstrip van zijn militaire superieuren geen verlof kreeg, vertelt: „Ik kom in ja nuari uit militaire dienst. Als mijn- bouwkundig ingenieur treed ik dan in dienst bij de Shell. Ik reken erop dat ik binnen heel korte tijd wordt over geplaatst naar het buitenland". HANS AALBERTS, gelegerd op het marine-vliegkamp Valkenburg, koes tert geen wrok ten aanzien van het onverwachte uitstel van zijn afscheids- wedstrijd. „Het liep eigenlijk een beetje vreemd", vertelt Aalberts open hartig. „Eerst ging D.Z.V. niet. Toen weer wel. Twee weken geleden kwam eigenlijk het definitieve besluit. Dat was waarschijnlijk nog niet zo erg ge weest, als er liet. afgelopen weekeinde juist geen militaire oefening op het programma had gestaan. Daardoor kreeg ik geen verlof". DE BELANGRIJKE steunpilaar van landskampioen D.Z.V. zal niette min over een paar weken met het waterpolo stoppen. Het betekent onge twijfeld een aanzienlijk verlies voor de Deiftse ploeg. Toch wordt tijdens de wintercompetitie geprobeerd het verlies zo klein mogelijk te houden. Diverse jeugdspelers krijgen dan na melijk een kans. Dat het geen een voudige opgave is. Hans Aalberts, op het ogenblik de enige international bjj D.Z.V., te vervangen, is duidelijk, Aal berts heeft een enorme routine. Al vanaf 1956 heeft hjj een vaste plaats m het eerste zevental van D.Z.V. Van af 1958 kwam hij regelmatig uit in de Nederlandse ploeg. Ondanks deze grote staat van dienst heeft Hans Aal- oerts (58 maal international) niet deel genomen aan de Olympische Spelen van Rome en 'van Tokio. Zjjn tijdro vende studie stond de wekenlange trips niet toe. OVER DE ontwikkeling van de vva- terpolosport in de laatste jaren is Hans Aalberts weinig optimistisch. „Sinds 1950", aldus de Delftenaar, „is liet waterpolo ruwer en onaantrekke lijker geworden". Hij geeft ook een oorzaak aan: het spel wordt steeds sneller en beweeglijker gespeeld. „Het heeft geen zin meer een lange sprint aan te gaan. Je komt je tegenstan der toch niet meer voorbij. Het water polo van thans resulteert dan ook bij na altijd weer in het oude twee-meter gevecht. Zelfs bij de fameuze Honga ren is dat het geval." Met de invoe ring van de nieuwe spelregels ter voorkoming van het ruwe spel is Hans Aalberts weinig gelukkig. „Ik zie er eerlijk gezegd weinig heil in", vertelt hij. „Er moet een feilloze sa menwerking bestaan tussen scheids rechter en puntenteller. Ik geloof dal dit nog wel eens grote problemen zal opleveren." Hoe het vraagstuk van de spelverruwing dan moet worden aan gepakt, weet Hans Aalberts ook niet. Hij heeft wel enkele suggesties: „Er moeten meer spelers kunnen worden gewisseld. Het spel moet bovendien nauwkeuriger worden beoordeeld. Ik denk aan twee scheidsrechters, die elk één speelhelft in het oog houden". echter in zijn opzet slaagt, wordt sterk betwijfeld. Dr. Bèla Simon, de voor malige oefenmeester van de NTTB, thans werkzaam als afdelingstrainer in West-Duitsland, gelooft niet in een succes. „Kjell Johansson heeft één hoogst belangrijk nadeel. Hij is te on geduldig. Hij wil altijd in de aanval. Dat is verkeerd. Funest zelfs. Zeker tegen die onverstoorbare Chinezen". De Hongaarse coach Sido, die dit weekeinde tijdens de „open" titel strijd in Utrecht als belangstellende gast aanwezig was, heeft een ander oordeel. „Johansson is de sterkste ta feltennisser, die Europa ooit heeft ge kend. Zijn aanvalsslag is dodelijk. Als iemand de Chinezen een halt kan toe roepen, dan is hij het." Er zijn aan wijzingen dat, nu de aandacht voort durend is gericht op de Europees kampioen Kjell Johansson, er een mis leidende taktiek wordt gevolgd. Hans Alser (24), in 1959 reeds internatio naal kampioen van Nederland, heeft zich sinds kort met evenveel ijver op zijn trainingsschema gestort. Aange zien van hem bekend is, dat hij de laatste jaren zijn zakelijke belangen liet prevaleren boven de sport, kan Hans Alser, nu zijn eerzucht door Kjells voornemen werd geprikkeld, wel eens voor een grote verrassing zorgen. BRIAN CLOUGH (30), de jongste voetbalmanager in Engeland, wil de strijd aanbinden met de verruwing van het voetbalspel. De oud-inter national, die zijn veelbelovende loop baan wegens een beenblessure plot seling moest afbreken, heeft onlangs het voorstel gelanceerd de vereni gingen te beboeten voor het wange drag van hun spelers. De ondernemende manager van Hartepools United, een vereniging die in de vierde klasse van de Engelse voetbalbond uitkomt, is van mening, dat het clubbestuur de verantwoorde lijkheid draagt voor het gedrag van de spelers. Hij noemt het in dit ver band opmerkelijk, dat een vereniging wél aansprakelijk is voor de suppor ters op het veld, maar geen verant woordelijkheid behoeft af te leggen voor de spelers. Brian Clough veron derstelt door de voorgestelde maatre gel de spelverruwing tegen te kunnen gaan. „Wat denkt u," zei hij enkele dagen geleden op een persconferentie, „dat een vereniging grof voetbal toe staat als zij de kans loopt beboet te worden met een bedrag van bijvoor beeld meer dan 20.000 gulden." ER ZIJN IN het verleden meer plannen geweest ter bestrijding van de spelverruwing. Maar dit voorstel heeft althans zo het zich op het ogenblik laat aanzien de meeste kans op succes als het aan de Engelse voetbalbond wordt voorgelegd. Op het ogenblik is in Engeland nog steeds de normale procedure van toepassing. Een speler die van het veld wordt gestuurd of wiens naam driemaal in het beruchte notitieboekje komt te staan, krijgt een boete en wordt ge schorst. De schorsingsperiode varieert van één tot drie weken, terwijl de geldboetes tussen de vijftig en de dui zend gulden bedragen. MISOFFE, de Franse minister voor jeugd- en sportzaken, heeft bekend ge maakt dat het in de bedoeling van de regering ligt vóór 1970 niet minder dan zevenhonderd overdekte zwemba- te bouwen. Frankrijk bezit op het ogenblik nog geen tien zwemaccom- modaties. Deze liggen voornamelijk in u ,?oo er' van het land. Het plan van de Franse regering steunt op het ontwerp van een nieuw bassin, dat geheel wordt opgetrokken volgens de pre-fab-methode. Het sche ma is zodanig opgezet, dat het bad zomers bruikbaar is als „open" in richting. Elk project bespaart onge veer een bedrag van 800.000 gulden in vergelijking met de kosten van eer der gebouwde zwembaden. Er zijn aan het FD-bassin, zoals het bad in de volksmond heet, tal van nieuwigheden. Het dak bestaat uit een speciale kunststofvezel. Het plafond kan in de zomermaanden daardoor binnen enkele minuten automatisch worden weggeschoven. Voor het rei nigen van het water wordt geen chloor gebruikt. Een elektro-fysische metho diek zorgt daarvoor. Het bassin kan door een beweegbare wand in twee afzonderlijke helften worden gesplitst De totale capaciteit van de zwemin richting bedraagt tweeduizend bezoe- kers, terwyl in het bassin acht banen yan 50 meter kunnen worden uitge legd. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 11