Vooral telefoon-abonnees zwaar getroffen droefenis voor prins andrew THEE VOOR DE KONINGIN alles <3 kan met CEtaiiür VELPON CONGRES IN ROTTERDAM Fokker gaat langere Friendships bouwen VOOR MEEROPBRENGST VAN 200 MILJOEN GULDEN Onbekende ziekte in kazerne Mr. Biesheuvel tegen naasting van de grond Bijna best verkochte Europese type Aannemer klaagt gemeente aan PRAD-reclame werkt samen met Engelsen Raad Budel zet voor derde keer wethouders af 110 militairen in bed Directoraat-generaal van volksgezondheid wordt gesplitst Overnachtin gen buitenlanders toegenomen Een drankje of ik sla Koningin bezoekt Netherlands House FELLOWSHIP NOG NIET OP BOURGET TOPPER OP RECLAME-CONGRES Romeins graf met bij-graven ontdekt VRIJDAG 21 OKTOBER 19é6 B }lv8onen van de Engelse koningin waren gisteren aanwezig bij ;,injC8"vlüe/yfe van Alexandra Phüipps met de Markies van Hamilton. Vp i/Tvns Andrew, die moest opdraven als page en daarom rond loer fy,et Uuwélen pakje, compleet met „knickerbockers", die zijn lelemn jar\es vroeger al zo verafschuwde. Andrew ziet er dan ook ^iet gelukkig uit, in tegenstelling tot prins Charles, die o «oo is z^n ion9ere f>roer nu oud genoeg is om voor h l toestanden op te draaien. Charles zelf verscheen als een "r'er in een fraai costuum met lange jaspanden, een bloem in de revers en een hoge grijze hoed. Koningin Juliana, die een informeel bezoek brengt aan de Engelse hoofdstad, krijgt thee geserveerd door de 22-jarige Koosje Teeu- wen uit Eindhoven in het Nederland Huis in Hampstead. Het Ne derland Huis is een tehuis voor Nederlandse meisjes die of in Londen werken of er een bezoek brengen. advertentie vraag lijmwijzer in de winkel. Nadelig Internationale Indonesië IN BRUNSSUM PTT-tarieven fors omhoog (Van onze verslaggever) dEN HAAG, 21 okt. De PTT heeft °°r het volgend jaar tariefsverhogin- 2 aangekondigd die voor een meer- yPhrengst van een kleine tweehonderd {™"joen gulden moeten zorgen. De ver- wordt noodzakelijk geacht orn aat anders door de stijgende kosten an lonen en prijzen in 1967 een groot ®rlies zou worden geleden. Vooral telefoontarieven zullen drastisch Whhoog gaan. Hieruit zal een ver dachte stijging van de inkomsten re sulteren van 127 miljoen. De verho- van de posttarieven zal, naar A0rdt geraamd, 61 miljoen meer op lengen en de ontvangsten van tele" Sraaf en telex zullen met vijf miljoen jjuhoog gaan. In totaal denkt de PTT miljoen gulden meer te zullen ont jagen. De nieuwe tarieven zullen in {jet begin van het volgend jaar van *raclit worden. -Be directeur-generaal prof. Ir. G. H. Past, die het nieuws gisteren zelf aan kondigde, maakte de (formele) restric- ?e dat een nieuw optredend kabinet ?e .verandering van de tarieven kan °®öiet doen. De desbetreffende algeme- maatregel van bestuur is eind vo- ijge week door de koningin getekend. v6 forse verhogingen zijn vrijwel ge joel nodig om de stijgende kosten van £ersoneel en materiaal op te vangen. inkomsten uit de telefoon zullen f9rgen voor een winst van ongeveer Ttiftig miljoen gulden. De verhogin- jNi van de posttarieven zullen het ver- V'Ss in die sector terugbrengen van ï8 naar 37 miljoen. Prof. Bast zei ?at het batig saldo in de sector tele fonie op een bedrag is gekomen dat j?.. vroegere jaren ook werd behaald. 7*9 erkende na enig aandringen het Seen gezonde situatie te vinden dat uit ?,e winst van de telefoonsector het ver bos van andere afdelingen, en vooral de post, moet worden goedige- Jpkakt. H^j hoopte in de toekomst een °eter evenwicht te kunnen vinden. Het verlies van de post wordt voor ;'crreweg het grootste deel 30 mil joen gulden veroorzaakt door het rpdanks de voorgestelde forse verho ging nog steeds te lage tarief van de h'euwsbladen, aldus de heer A. de >trk/-vfrM(i™ar»+oiiir rtar PneftofHtein ries, hoofddirecteur der Posterijen. 'Vj het nieuwe tarief zal nog niet meer uan de helft van de werkelijke bosten worden goedgemaakt, v Pet tarief voor de verzending van wieven tot twintig gram is een van ue weinige onderdelen dat onverlet (Van onze verslaggevers) DEN HAAG, 21 okt. De Mili tair Geneeskundige Dienst zoekt naar de oorzaak van een onbekende ziekte, Waardoor 110 militairen van de School weserve Officieren en Kader Infante- (SROKI) te Ermelo enige dagen bed hebben moeten houden. Vast vMt, dat men te maken heeft met eea fl-Nziekte, waarvan vele verschillen- c)(. Soorten bestaan. In ieder geval is to Ziekte geen gevolg van het inne- K!,i van suikerklontjes tegen polio. Vft enmin is de ziekte veroorzaakt door - Btlselvergiftiging, hoewel aan deze j °8elijkheid kort na het uitbreken van ziekte wel is gedacht. tj^fgelopen week meldden zich zeven- S m de Jan van Schaffelaar Kazerne jPwgerde militairen op ziekterapport di» viaag- en darmklachten. Boven- v 6n kwamen veertig militairen niet <tn weekend-verlof terug. Intussen zijn e meesten van hen alweer op de been 6h doen lichte dienst. blijft. Het zwaarst komt de verhoging aan voor telefoonabonnees: het abonne ment wordt drie gulden per maand duurder en de lokale gesprekken gaan in prijs omhoog van vijf tot zeven cent. Het interlokaal bellen gaat voor ve len duurder worden; voor anderen goedkoper. Dit hangt samen met een geleidelijke ingewikkelde reorganisatie van het tarievenstelsel in plaats van drie zones zullen er twee komen: een buurttarief en één interlokaal ta rief zoals die eerder is aangekon digd. De B-zone zal de komende jaren gaan verdwijnen waarbij de meeste ge bieden onder de (goedkopere) A-zone zullen komen te vallen. De eveneens vroeger aangekondigde tijdtelimg voor lokale telefoongesprekken zal niet eer- der dan over ongeveer acht jaar wor- den ingevoerd. UTRECHT, 20 okt. Miftister Bies heuvel is tegen nationalisatie van de grond. Hij deelde dat in Utrecht na drukkelijk mee en hij vertelde er bij dat hij de tekst van zijn inleiding al voor de val van het kabinet had vastgesteld. Die toevoeging moest dienen om te voorkomen dat zijn woorden zouden worden uitgelegd als een lonken naar de VVD. „Op dit moment, zo voegde hij er nog aan toe, heb ik geen enkele reden om mij onvriendelijk uit te la ten over mijn socialistische collega's." De minister sprak in een bijeenkomst ter gelegenheid van het 40-jarig jubi leum van de Rentmeesterskamer. Minister Biesheuvel verklaarde voor stander te zijn van de vrije onderne mingsgewijze produktie. Van die over tuiging uit is hij op de principiële en op zakelijke gronden tegen nationalisa tie van de produktiemiddelen, dus ook van de grond. In het kader van een goede grondpolitiek is die nationalisa tie ook helemaal niet nodig. Eangs de mocratische weg kan een voortduren de belangenafweging geschieden. Van prijsbeheersing als structureel element van de gropdpolitiek wilde de minister niet weten. De grond zal z.i. haar bestemming moéten vinden in een vrij maatschappelijk verkeer, waar de prijs de regulator is. Dat is nodig voor de mobiliteit van de grond. De minister meende dat gezien op nationa le basis geen schaarste is aan agrari sche grond. Van een uit zijn jasje groeiend Nederland hoeft volgens de minister niet meer gesproken te wor den. DEN HAAG, 20 okt. Bfj beschik king van de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid wordt met in gang van 1 november het directoraat- generaal van de volksgezondheid ge splitst in twee directoraten-generaal; één voor de gezondheidszorg en één voor de gezondheidsbescherming. De huidige directeur-generaal van de volksgezondheid dr. R. Kruisinga, wordt als directeur-generaal belast met de leiding van het directoraatgeneraal voor de gezondheidszorg. Dr. J. Spaan der, algemeen directeur van het rijks instituut voor de volksgezondheid in Bilthoven, wordt tevens belast met de leiding van het directoraat-generaal voor de gezondheidsbescherming. Vi1n~~* Wn HJ/1 /11/wu A Is-imsvm /Vf»/-* D7t /l7/1jn/V10 /W» Zl-A /J/i /In At/s... TT7 De belangrijkste tariefswij zingen zien er als volgt uit: Brieven van 20 tot 100 gram van 30 naar 40 cent Briefkaarten van 12 naar 15 cent (met dan wel hetzelfde tarief voor het binnenland als voor de andere E.E.G.-landen). Drukwerken van 0-20 gram van 10 naar 12 cent Nieuwsbladen tot 55 gram van 1,7 naar 2,6 cent Postpaketten tot één kilo: van 1,20 naar 1,50 Aantekenen van poststukken: van 50 naar 75 cent Postwissels tot 25,-: van 50 naar 75 cent Entreegeld telex van 60 naar ƒ120,- Telegraaf: voor de eerste tien woor den 2,50 (nu voor de eerste 20 woorden 2,-). De tarieven zullen per 1 januari ingaan, de verhoogde posttarieven op 1 februari. De ervaring heeft geleerd dat vlak voor een tariefsverhoging het aanbod aan post bijzonder groot is. DEN HAAG, 20 okt. Volgens het CBS is het aantal geregistreerde over nachtingen van buitenlandse gasten in hotels in het eerste halfjaar van 1966, vergeleken met de overeenkomstige pe riode van vorig jaar, met zeven procent toegenomen. Het totale aantal overnachtingen be droeg circa 2,2 miljoen, hetgeen een stijging met ruim 140.000 betekent. Op merkelijk groot is de toeneming van het aantal overnachtingen van gasten uit Engeland en Schotland (27 procent) Voor Duitsland bedroeg de toeneming drie procent. Voor de Verenigde Sta ten zes procent, voor België en Luxem burg en Zweden zeven procent. Het be zoek uit Frankrjjk en Zwitserland ver toonde een lichte daling. (Vein onze correspondent) EMMEN, 21 okt. Met de arresta tie van de 18-jarige J. P. G. en de 19-jarige H. G. beiden uit Emrnen is de recherche van de politie van deze plaats op het spoor gekomen van een jeugdbende die de laatste weken een ware terreur uitoefende in Emmen en omgeving. De jongelui hielden zich bij voorkeur op in verschillende etablisse menten, waar zij tractaties eisten van de bezoekers op straffe van een fiks pak slaag. Enkele mensen die aan de eisen van de jongelui geen gevolg wil den geven werden op gruwelijke wijze afgetuigd. De politie vermoedt dat de bende uit zes of zeven jongens bestaat. De twee gearresteerde knapen zullen vandaag aan de Officier van Justitie te Assen worden voorgeleid. Omdat de PTT toch ad de grootste moeite heeft de kerst- en nieuwjaars- post te verwerken, zou extra werk in verband met een aanstaande tariefs verhoging bjjzondere moeilijkheden scheppen. Vandaar dat deze een maand later zal ingaan. Een beslissing die ongeveer vijf miljoen gulden aan in komsten scheelt. (Van onze correspondent) LONDEN, 21 okt. Na gisteren het noenmaal gebruikt te hebben als ere gast van het oude Timmermansgilde m de City van Londen bracht koningin Juliana, die zich tezamen met prinses Margriet in Londen bevindt voor een informeel bezoek, een bezoek aan het Netherlands House. Dit tehuis voor Ne derlandse meisjes, werkzaam of stu derend in Londen, is een wonderbaar lijk instituut van werkelijk Nederlandse gezelligheid en properheid. De instel ling is het resultaat van een initiatief van katholieke zijde onder inspiratie van mgr. De Reeper van de paters van Mill Hill, bijgestaan door andere pro minente katholieke leden van de Ne derlandse kolonie in Londen, waaron der de heren Arnold Breiminkmeyer, G. van der Lande en F. van der Berg. Rijkste landen besteden het meest aan reclame (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 21 okt. Van de duizenden Nederlandse bedrijven die betrokken zijn bij de export zijn er minder dan honderd die actief zijn op het terrein van de kwaliteitsver hoging. Dit zei ir. J. van Ettinger op het reclame-congres in de Doelen. „Nu onze potentiële prijsconcurrentie ernstig is gezakt zal onze kwaliteit het moeten doen. Ik maak mij daar over wel eens zorgen, als ik naga wie deelnemers zijn van onze nationale kwaliteitsdienst voor de industrie en wie kwaliteits-analisten laten oplei den bij onze stichting." De heer Van Ettinger, die behalve directeur van het Bouwcentrum ook voorzitter is van het Internationale Kwaliteits Centrum wees er nog op dat ons land zeer grondstofarm is en derhalve slechts een hoge welvaart kan bereiken door per inwoner meer uit te voeren naar andere landen. Het belang van goede kwaliteit is duide lijk. De ijdelheid van de negenhonderd congresgangers is wellicht het meest gestreeld door een mededeling van de Amerikaanse reclame-expert Robert Carney. Hij vertelde dat onlangs de handelsattaché van de Russische am bassade in de Verenigde Staten bij hem, m zijn New Yorkse kantoor, kwam om te praten over de opleiding van jonge Russen in Amerikaanse re clamemethoden. „De Rus verklaarde dat de USSR zich voor het eerst be vindt in een proces van het produceren van gebruiksgoederen op grote schaal, en dat het zonder reclame onmoge lijk zou zijn de Sovjetburger in te lichten over de aanwezigheid en ge bruik van die goederen. Als imitatie de hoogste vorm van vleierij is", al dus de Amerikaanse spreker, „dan kunnen wij nauwelijks meer lof ver langen dan de constatering dat re clametechnieken van de vrije wereld in de Sovjet-Unie worden gevolgd." Men mag aannemen dat het wel een aantal jaren zal duren voor het be drag dat de Russen aan reclame uit geven de astronomische cijfers van het westen zullen benaderen. Mr. Chr. W. Zeilstra, directeur van het recla me-adviesbureau Lintas te Rotterdam, verstrekte hierover enige cijfers: to taal aan reclame-uitgaven in 1965 ge raamd op 86 miljard gulden, waarvan de Verenigde Staten tweederde deel, 57 miljard, voor hun rekening namen'. De EEG- en EVA-landen gaven samen 21 miljard uit, bijna eenvierde. Met andere woorden, negentig procent van het wereldtotaal werd in deze drie economische blokken uitgegeven. Verschillende sprekers legden ver band tussen de reclamegelden en de toenemende welvaart in de gebieden waar de gelden het hoogst zijn. De Amerikaan Camey stelde het zo: „Het kan niet alleen maar toeval zijn dat het land met de hoogste reclame-uit gaven per jaar per hoofd van de be volking, de Verenigde Staten, de hoog ste levensstandaard heeft. In Europa heeft het land met de hoogste uitga ven per hoofd ook wat men als de hoogste levensstandaard beschouwt, namelijk Zweden... Maar zelfs nu geeft Zweden waarschijnlijk niet half het bedrag uit als wij in Amerika per persoon spendeerden". Tijdens het congres wees niemand op eventuele nadelige kanten van de hoge reclamebudgetten voor de bevol king. Door enkele inleiders werd wel fel van leer getrokken tegen van an dere zijden geplaatste denigrerende op merkingen aan het adres van de re clamewereld. ,,De bedroevende symp tomen van onbegrip vormen een ern stig probleem niet alleen voor het re clame makende bedrijfsleven, en de on dernemingen die de reclameservice bieden, maar leveren gevaar op voor het algemene economische welzijn", zei de heer Van Ettingen, die voorstel de door middel van films het publieK klaarder begrip bij te brengen van de reclame. De reclame voor de reclame dus. „Internationaal denken", was een onderwerp dat van vele zijden werd belicht. De Londenaar Mark Abrams nam hiervoor een werkterrein van ze ventien landen als basis, de landen die verenigd zijn in de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling, die nu samen 315 mil joen inwoners hebben, maar over twintig jaar 365 miljoen. Hij zag nu al een internationale consument groei en en gaf als voorbeeld: „Als we ons beperken tot dezelfde leeftijdsgroep dan vinden we dat jonge mensen in Parijs, Londen, Hamburg, Amsterdam. Hamburg enz., vaak veel meer met elkaar gemeen hebben dan ouderen in hun eigen volk. Anders gezegd, in ternationale consumenten splitsen zich veeleer in leeftijdsgroepen dan in groe pen van klasse of nationaliteit". De toekomst, maar niet eens verder dan 1975, gezien door de ogen van Abrams: de typische fabrikant van gebruiksgoederen is een enorm grote internationale firma, voor wie grenzen niet bestaan, een Europa met de be volking die zeker met tien procent is toegenomen, waar de gemiddelde fa milie ruwweg vijftig procent welvaren der is dan nu, waar leeftijdsverschillen tussen de consumenten de meeste markten afbakenen, waar verande ring en vernieuwing snel en onophou delijk plaatsvinden, waar vrouwen veel belangrijker zijn als onafhankelijke consumenten, en waar de belangstel ling van de consument veel meer dan nu verband houdt met vrijetijdsactivi teiten met het gezinsleven. Op dat Europa gaan de reclame mensen zich richten. Van nationaal moet men internationaal worden en volgens reclameconculent John Knecht uit Vlaardingen valt er wat kennis betreft aan de Nederlandse reclame deskundigen nogal wat te internatio naliseren. Hfj zei: „Nederland moet niet zoveel zelf nieuwe dimensies wil len verzinnen, maar beter op het bui tenland letten. De Advertising Re search Foundation heeft schandelijk weinig Nederlandse leden, juwelen van artikel in Journal of Advertising Re search sijpelen nauwelijks door, en wij alsmaar nieuwe discussiependels or ganiseren, terwijl we geen tijd hebben om de gebundelde wereldervaring te raadplegen". DEN HAAG, 21 okt. De Luxem burgse luchtvaartmaatschappij Luxair heeft bij Fokker twee F-27 Friendships- vliegtuigen besteld. Een daarvan is een toestel met grote vrachtdeur, het an dere is de verlengde Friendship die an derhalve meter langer is dan de vlieg tuigen van voorgaande uitvoeringen. Deze nieuwe F-27 (500), die ook de grote vrachtdeur zal hebben, zal in de herfst van 1967 met het vliegtestpro- gramma beginnen en in mei 1968, naar wordt gehoopt, het certificaat van luchtvaardigheid kunnen krijgen. Dit heeft de heer F. J. L. Diepen, di recteur van Fokker, medegedeeld. De verlengde uitvoering van de Friend ship, zoals Luxair die heeft besteld, zal 52 passagiers kunnen meenemen. Het maximale aantal passagiers dat in deze nieuwe versie van de F-27 kan worden vervoerd bedraagt 56. Het rompgedeel te voor de vleugel wordt negentig cm langer, het gedeelte achter de vleu gel zestig cm verlengd. Met de bouw van deze nieuwe uitvoering van het vliegtuig is men reeds goed gevor derd. Door deze nieuwe bestelling van twee F-27's is het totaal aantal ver kochte vliegtuigen van dit type nu ge stegen tot 407, waarvan 229 van de Nederlandse produktielijn en 178 van de Amerikaanse produktielijn bij Fair- child-Hiller waar het toestel in licen tie wordt gebouwd. De heer Diepen heeft opgemerkt dat men met de verkoop nu dicht bij het magische getal 444 is gekomen, het aan tal verkochte Vickers Viscount-vlieg- tuigen dat tot dusverre het meest suc cesvolle Europese ontwerp is geweest. Er is alle hoop dat de F-27 dat record gaat verbeteren. Voor de Fokker F-28 Fellowship be staat grote belangstelling in Europa, Azië en Australië en bijzonder gmte belangstelling in de Verenigde Staten. Naast de eerste bestelling voor één F-28 van de Westduitse maatschappij Luft Transport Unternehmen is er een (Van onze correspondent) EMMEN, 21 okt. De heer B. H. Stuut, aannemer van elektriciteitswer ken bjj de rechtbank te Assen heeft het gemeentebestuur van Emmen aan geklaagd naar aanleiding van een con flict over de levering van de geluids installatie voor het overdekte zwem bad te Emmen. De heer Stuut meent een vordering op de gemeente te heb ben voor de levering van deze instal latie die inclusief de montage bijna achttienduizend gulden zou kosten. Van gemeentewege wordt ontkend dat op dracht tot levering is gegeven. Verder vraagt de heer Stuut betaling van een bedrag van 1850 gulden, het restant van een vordering die hij op de ge meente zou hebben voor het aanbren gen van een noodverlichting. De ge meente zegt dat de installatie niet goed functioneerde en dat de betaling daarom werd aangehouden. (Van onze marketingmedewerker) AMSTERDAM, 21 okt. Een van de grootste Nederlandse reclamebu reau s, dat van PRAD in Amsterdam, gaat samenwerken met het Engelse bureau London Press Exchange Ltd. Dit Engelse bureau is een van de grootste in Engeland. Het nieuws is des te opmerkelijker, omdat het hier voor de eerste keer gaat om. een En gels bureau en niet om een Ameri kaans. Tot nu toe zijn vele Amerikaan se bureau's naar Nederland gekomen, hebben hier verschillende bureau's meer of minder opgekocht, of maken er door het financiële overwicht de dienst uit. De samenwerking tussen PRAD en London Press Exchange is op fifty-fif- ty-basis, zodat er financieel van gelijk waardige partners sprake is. Het is bekend dat PRAD reeds door Ameri kaanse bureau's is benaderd om te ko men tot een of andere vorm van sa menwerking, maar tot nu toe is die boot afgehouden. De voorkeur is uitge lid.11 naar London Press Exchange. Met deze samenwerking is de Neder landse bureauwereld in een nieuwe fa se getreden, door Amerikaanse avan ces af te wijzen. Het gevaar van een to tale overname, dat bij Amerikanen steeds dreigt, is bij Engelse bureau's veel minder. Nog vorig jaar heeft Lon don Press Exchange met de gedachte rondgelopen om in Nederland met een eigen vestiging te beginnen, maar de voordelen van een fusie met een orga nisatie als PRAD hebben zwaarder ge wogen. (Van onze marketing medewerker) ROTTERDAM, 20 okt. Op de eerste dag van het Reclame-con gres is vooral de KLM met een presentatie voor de dag gekomen, die waarschijnlijk het hoogtepunt zal zijn van het gehele congres. De campagne, die in Rotterdam in première is gegaan, is gericht op de reisagenten in de gehele we reld, die de belangrijkste verkoop schakels in de luchtvaart zijn. Ze ventig procent van de inkomsten van de luchtvaartmaatschappijen komt via die deur binnen. Daarbjj komt, dat de reisbureaus optreden als vertegenwoordigers van zeer vele maatschappijen, niet alleen luchtvervoerders, en dat de maatschappijen tot nu toe zonder al te veel succes geprobeerd heb ben die bureaus volledig aan zich te binden. Het afgelopen jaar werd door de honderd officiële luchtvaartmaat schappijen een totale omzet van 35 miljard gulden bereikt. Meer dan 200 miljoen luchtreizigers werden vervoerd en in 1975 zal dat aantal tot een half miljard zijn gestegen. Dan zal naar verwacht wordt de prijs van het luchtvervoer nog ver der gedaald zijn, o.a. veroorzaakt door het in gebruik nemen van nog grotere toestellen en dat ondanks het feit, dat alle kostenelementen verder stijgen. Aangezien de ruimte in het toes- tel moet worden verkocht, hetgeen dus een vraagstuk van de distri butie is, dient men de distributie kanalen te verbeteren. Daarom is de verkoopbevordering gericht op de reisagenten en niet direct op het publiek, om ze voor te lichten en ze te overtuigen dat de KLM oog heeft voor de problemen waar de agent voor staat. Getoond zal wor den een film, afgewisseld met een life-optreden van een tweetal KLM- mensen, die een visie is van de maatschappij op de toekomst van de luchtvaart, gerealiseerd op een onderhoudende manier. In de boodschap wordt overge bracht, dat de KLM ernaar streeft het werk van de reisagent te ver eenvoudigen, waardoor een grotere produktie wordt bereikt en dus ook een grotere omzet. Het uiteindelijke doel is een nog betere plaats te ver overen in het hart van de agent. Want een goede gezindheid jegens een maatschappij betekent opge teld een grotere produktie van ve le miljoenen guldens. De presentatie gaat onder de titel „The sky has no limit naar zestig landen, waar in meer dan honderd ontvangsten in het Engels, Frans, Duits en Spaans voor 25.000 reisagenten voor stellingen worden gegeven. „Letter of commiment", geen contract dus, van een maatschappij die nog on bekend wenst te blijven en die er twee zou willen kopen met een optie op een derde. Enige noodzakelijke financiële details moeten hier nog worden ge regeld. Tengevolge van het feit, dat een Britse onderaannemer bij de con structie van de door Short Bros and Harland te Belfast te bouwen vleugel voor de eerste F-28 in de vertraging is geraakt is de datum van de eerste vlucht iets verschoven. Daardoor zal de Fellowship verstek moeten laten gaan op de internationale luchtvaarttentoon stelling op Le Bourget bij Parijs in mei. Voor het invliegen en het verkrijgen van het certificaat van luchtwaardig heid zal het echter geen gevolgen heb ben. Eind van de maand kan in ons land een delegatie uit Indonesië worden ver wacht die met de directie van Fokker zal beraadslagen over de laatste finan ciële moeilijkheden die tot dusverre de levering van zeventien F-27 Friend- ship-vliegtuigen aan de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda nog in de weg staan. De heer Diepen is van oordeel dat een produktie van militaire vliegtuigen voor dit bedrijf van essentiële beteke nis is. Zonder de produktie van die vliegtuigen in het verleden, (330 Gloster Meteors, 350 Hawker Hunters en 350 Lockheed Starfighters) zou de fabriek er niet zo voorstaan als thans het geval is. Met grote belangstelling wacht men nu af welk vliegtuigtype gekozen zal worden ter vervanging van de F-84 F Thunderstreak en T 33 van de Bel gische en Nederlandse luchtmachten. Het zou naar de mening van de heer Diepen een goed ding zijn als de rege ringen van Westeuropese landen teza men eens zouden nagaan welk vlieg tuigtype het meest in aanmerking zou komen om in de jaren zeventig de Britse Lightnings, de Franse Mirages en de Westeuropese Starfighters te ver vangen. „Er zal dan, naar alle waar schijnlijkheid, behoefte zijn aan een tweeduizend nieuwe vliegtuigen in West-Europa en er zou alles voor te zeggen zijn die door de vliegtuigindu strieën in West-Europa tezamen te la ten bouwen. Er is op dat gebied een grote ervaring opgedaan en die wordt telkens nog weer uitgebreid." (Van onze correspondent) BITDEL, 20 okt. De gemeenteraad zal hier eind oktober voor de derde maal in twee maanden de wethouders naar huis sturen en een nieuw college kiezen. Tegen de huidige wethouders, de heren Glaudemans en Van der Steen, is afgelopen maandag reeds een motie van wantrouwen ingediend. Het politieke spel in de Budetse raad gaat tussen de heren Van Gils, oud wethouder, en de heer Glaudemans, die beurtelings een meerderheid vinden in de dertien leden tellende raad. De heer J. Bakens, die dit najaar zelfs 28 dagen wethouder is geweest, zit daarbij op de wip. Hjj werd op 6 september bjj verras sing samen met de heer Glaudemans tot wethouder gekozen, maar een week later werden beide heren afgestemd. Dat gebeurde door toedoen van de heer Van Gils, die verwacht had zelf in het college te komen. Daarna kwam de heer Glaudemans in het college te rug met zijn geestverwant Van der Steen. Dit tweetal heeft nu echter het vertrouwen van de raadsmeerderheid weer verspeeld, waarbij een beweerde uitlating yan de heer Glaudemans, over een ingezetene bij wie het thuis een „fokstal" zou zijn, de doorslag zou hebber gegeven. De heer Glaudemans ontkent de uit lating te hebben gedaan en de burge meester en waarnemend-secretaris zeg- fen zich niets te kunnen herinneren. Ir wordt in Budel bij de B. en W.- vergaderingen niets genotuleerd. Er lijkt weinig kans te bestaan, dat de huidige wethouders het alsnog zul len halen. De heer Bakens heeft zich namelijk verbonden met de heer Van Gils, zodat er een meerderheid tegen is. Dat betekent tevens dat Budel bin nenkort de terugkeer van de heer Ba kens in het college van B. en W. mag verwachten, samen met de heer Van Gils. BRUNSSUM, 21 okt. Op een hoog gelegen terrein in Brunssum, ten wes ten van de provinciale weg naar Schin- veld, is een romeins graf, een zoge naamde askist met tal van bijgraven ontdekt. Dit gebeurde op een stuk land dat eigendom is van de gemeente tijdens machinaal uitgevoerde graaf werkzaamheden ten behoeve van de aanleg van een industrieterrein. Tegen het einde van de werktijd bemerkte een buldozermachinist dat hij een stenen kist had vernield, 's Avonds stelde hij met anderen een nader onderzoek in. Daarbij konden ve le voorwerpen of fragmenten daarvan geborgen worden. De resten van de kist zijn de volgende morgen opge ruimd en naar het stort vervoerd. Nadat de heer A. Linckens uit Mer kelbeek, die in de voorafgaande dagen t samenwerking met de heer J. lil. Daemen uit Schinveld op net terrein tal van archeologische waar nemingen had verricht, de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, telefonisch van de ontdekking op de hoogte had gebracht, is de inventaris van de kist, voor zover deze althans twe dagen tevoren was opgegraven, voor reiniging, restauratie en conser vering naar Amersfoort overgebracht. Op grond van de inventaris, in het bij zonder het aardewerk en het glas, kan het graf gedateerd worden omstreeks het midden van de derde eeuw. In ver band met de ontdekking van de graf kist is de kans groot dat niet ver vein de vindplaats overblijfselen van een Romeinse villa zijn gelegen. Verder bestaat er kans dan de grote Romeinse weg van Heerlen naar Xanten slechts 100-200 meter westelijk van het graf heeft gelopen. Ongeveer 50 meter van de vindplaats van de askist, zijn de resten van een Romeins brandgraf ontdekt. Zeer waar schijnlijk was dit graf, waarvan de overblijfselen werden aangetroffen oi ca. 15-20 cm. beneden het maaivelc in vroeger tijd reeds grotendeels ver- vw tlja reoas grotendeels ver nield bij het ploegen. Dit graf dateert vermoedelijk uit de tweede helft van de tweede eeuw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 5