DE ZWARTE ZEE MAAKT ZIJN LAATSTE REIS ZE J nü rente tot Havenziekenhuis gaat jubileren Commissie uit de burgerij SPANJE Container biedt Rotterdam uitkomst Pianist Vlade Perlemuter in de kleine Doelenzaal „Doelen jeugd" OUD-GEDIENDE Huisbazen voor aardleiding aansprakelijk NIEUWE SPAARMOGELIJKHEDEN VLAER&KOL V D. van Staveren overleden Rotterdam krijgt een crematorium c C* fs «3 SALON AKSE Nieuwe supermarkt Eerste voorzitter Centrale Filmkeuring NIÉUWE DAG WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 3 Onder de naam Ierse Zee gaat de trotse Zwarte Zee van Smit Co. naar de sloper. Vóór de laatste reis krijgt opdrachtgever B. Mels tweede van rechts) de scheepsbel. De schrijver K. Borstlap (rechts) werd blij gemaakt met de klok. Zwarte. Parel Duikboot Ex-meesier H. Bakker: ,,Ik kan er nog wel mee weg'- TWAALF MILJOEN VOOR UITKERING V4 itote Werf model van de Atlantic Star, het rol-onlroll-of-containerschip dat de Holland-Amerika Lijn in het najaar van 1967 in de vaart zal brengen. Dit drie meter lange model wordt geexposeerd m de stand van de Holland-Amerika Lijn op de tentoonstelling Nedex 66 in de Ahoy -hal te Rotterdam. Het elektrisch verlichte model is aan een zijde opengewerkt. Op het bovendek staan containers met afmetin gen van 20 en 1,0 voet. Door de opening m de zijkant zijn de overige dekken waarneembaar, waar personenauto's trailers, landbouw- en wegwerktuigen, vorkhef trucks en tractors zijn neergezet. ROTTERDAM, 26 okt. Bij de opening van de tentoonstel ling Nedex 66 heeft burgemeester W. Thomassen kritiek uitgeoe fend op de wjjze van interpretatie van het jaarverslag van het Ge meentelijk Havenbedrijf. Daarin staat dat Rotterdam na 1970 geen ruimte meer heeft om in- dustriegronden uit te geven. Hij noemde deze interpretatie een anti-propaganda voor Rotterdam. Het is volgens de burgemeester zo, dat wanneer Rotterdam zich blijft ontwikkelen op het normale Nederlandse tempo het voor vele jaren voldoende gronden heeft. De Maasvlakte met een netto in dustrieterrein van 1500 ha is dan ruim voldoende. Maar die gron den zijn weg als de ontwikkeling op Rotterdams tempo doorgaat. De terreinen in Europoort zijn bijna alle uitgegeven. Expositie jongerenraad Legendarische sleepboot naar de snijbranders weg moet". „Zij krijgen er nooit meer zo een", zegt meester Puts, nu 73 jaar. „Als ze hem stationsboot maken kan hij zeker nog tien jaar mee". Het mag niet zo zijn. Drieëndertig jaar is zeer oud voor een schip, zelf voor de Zwarte Zee, die in 1933 met zijn 4.500 paardekrachten een nieuw tijdvak in de sleepvaart binnenstoof en jarenlang de sterkste ter wereld bleef. De koperen scheepsbel is aan de heer Bernd Leis gegeven, een ko peren klok aan schrijver Kees Borst lap. Begerige Maassluise jongetjes staan op de kade te springen om de oude beroemdheid te bekijken, en mis schien souvenirs te vinden. De totae aftakeling is nabij. ADVERTENTIE Voor betere coiffures dames en heren GOUWE HOEK N. HAVEN Gouda Telefoon 018206814 (Van onze speciale verslaggever) MAASSLUIS, 26 okt. Het zware anker leunt moe tegen de scheeps wand, roestig bruin als de vlekken die de zwarte en witte verf op tal loze plaatsen hebben weggevreten. Nog eenmaal ligt het schip aan de Govert van Wijnkade, recht tegen over de koperen muurplaat van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst. De kop in de richting van de Nieuwe Waterweg, als een stramme jachthond die weet dat er wild is, en dat er gejaagd wordt, maar die zelf niet meer mee mag, omdat hij te oud is. Hoog op de boeg staat Ierse Zee, een vernederende naam voor de sleper die dertig jaar lang oersterk en onverwoestbaar over de oceanen joeg als Zwarte Zee, de trotse naam van Smit's vlaggeschip. Drie jaar geleden moest het die naam afstaan aan een nieuwe sleper. Drie jaar voer het als Ierse Zee. Nu is de laatste reis achter de rug en wacht alleen nog de tocht naar Hendrik Ido Ambacht. Na honderdduizend mij len alle mogelijke vrachten gezeuld te hebben wordt het nu zelf gesleept naar de snijbranders van sloperij Rjjsdijk- Holland. Een ellendig lot voor een schip dat legendarisch is geworden. Ze namen gisteren afscheid: de heer Murk Leis, die ondanks de slechte tijd opdracht tot de bouw gaf, meester H. Bakker, die in de oorlogsjaren de machines draaiende hield, kapitein J. van ,jen Ende, gezagvoerder geduren de de laatste 'sleepreis met de Prins der Nederlanden, de weduwe van Teun Vet, de man die mét de Zwarte Zee de onsterfelijkheid in voer. Er waren ?r "og veel meer, en iedereen neger de de naam Ierse Zee, en dacht aan de Het is, zei directeur P. E. E. Kleyn Van Willigen, geen sentamentaliteit noch weemoed, die tot het besluit had den geleid een kleine afscheidsbyeen- komst te organiseren. Het is om uiting te geven aan trots. Trots om de pres taties van dit schip in een loopbaan van 33 jaar. Trots ook omdat tijdig is ingezien dat zelfs dit schip eens de leeftijd zou krijgen dat aan opvol gers moest worden gedacht. „Het was een byzonder schip, en dat was het", Zei de heer Kleyn van Willigen. „Het heeft een naam opgebouwd zoals geen enkele sleepboot ooit heeft gehad, en het zal voor elk ander schip moei lijk zijn om die te krijgen." Geen weemoed? Gepensioneerd ge zagvoerder A. Slijp, van 1956 tot 1962 °p de Zwarte Zee zegt: „Je verliet dit schip met tranen in je ogen. Het Was de parel van de sleepdienst, het was een eer cum daarop kapitein te zijn'.' Hij vertelt over zijn meest spectaculaire prestatie: „Dat was in I960, geloof ik. De W. Anton Jones had een gebroken krukas. Een tanker Van 6500 ton. We pikten hem op bij een eilandje in de Zuid Atlantic, twee duizend mijl van de Kaap 'Verdische. we hebben hem 5200 mijl gesleept, daar Newport, een wereldbekende reis dat". Weemoed lag in alle herinneringen dje werden opgehaald, in alle stappen die in de bekende nauwe gangetjes leerden gezet. De herinnering aan Teun y®t, die van 1933 tot 1956 een voor- yid was voor iedere gezagvoerder. '•Hij lag maanden ziek in Maassluis, hij stierf op de dag dat de Zwarte binnenliep. Toevallig, maar je zou ,68gen dat hij met doodgaan gewacht fleeft tot de boot kwam". Herinnering aan de eerste reis. «eer De a M. Puts, die toen meester boord was: „Het was slecht weer. Wet gingen volle kracht vooruit en het Uiswater kwam via de schoorsteen h de manoeuvreerstand terecht. De hdere dag zeiden ze in Maassluis „als Je vrouw weduwe wil maken moet °P de Zwarte Zee gaan varen, daar nit het water door de schoorsteen". .Herinnering aan de enige maal dat «vartr >>In om een uur of negen. Toen kwam er een vliegtuig over en die gooide drie bommen. Eén kwam er vlak naast ons in het water. Ik rende naar de machinekamer en ik zag allemaal los gesprongen nagels, de schotten waren gebogen. We konden niet meer pom pen, en er was ook geen pomp boot te krögen. Die KNSM-officier heeft hem toen aan de grond gezet. Het bleek dat de hoofdlensleiding over zeven me ter gescheurd was". Herinnering aan de oorlog. Meester H. Bakker: „In 1943 kregen we van een vliegtuig opdracht om naar een boot toe te gaan. Dat was bp Trinidad. Een Amerikaans vrachtschip, dat al een keer was getorpedeerd. Die hebben we vastgemaakt, en toen we op koers lagen zagen we twee torpedo's komen. Een ging achter de Zwarte Zee om een raakte die Amerikaan weer. Di- recht de tros laten schieten natuurlijk. Toen zijn we eerst de mensen die in het water lagen gaan redden. We zpn daarmee bezig en vlak voor onze kop duikt die onderzeeboot op, zo'n hele grote. Wij schieten, maar dat ging niet, we schoten er overheen. Toen hebben we dieptebommen gegooid. De Ame rikaanse boot is gezonken, wij waren onze tros kwyt, maar we hebben vijf mensen gered." Later hoorde de Zwarte Zee van de Britse Admiraliteit dat de Duitse duik boot was vernietigd. De Admiraliteit heeft nog steeds de logboeken van de Zwarte Zee over de oorlogsjaren in be zit, vol gegevens over de verbazende prestaties die het schip, onder leiding van Teun Vet leverde. Het staat vasi dat de Nederlandse supersleper onge veer 250.000 ton scheepsruimte in vei ligheid heeft gebracht. Byna eerbiedig loopt meester Bak- ker, 77 jaar oud nu, door zijn vroe- geie heiligdom, de machinekamer, waar de vloer glibberig van de olie. Met iets van tederheid streelt hy over de handels, vooruit, achteruit. Hij keurt de schoongepoetste machines en zegt: „Ik kan er nog wel mee weg". Ex-directeur Murk Leis komt ook het steile trapje naar de machineka mer af en bromt: „Als je dat nou ziet zeg je „het is zonde voor God, dat hü (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 26 okt. Onlangs is de bouwverordening in die zin ge wijzigd, dat huiseigenaren wat ge makkelijker aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de kosten van aarding van elektrische apparaten, nu metalen waterleidingbuizen door plasticbuizen worden vervangen. Niettemin krijgen huurders van pan den van het G.E.B. nog altijd aan maningen in de zin, dat zij ver plicht zijn die aardingen aan te la ten brengen omdat anders de stroom toevoer zal worden afgesloten. Het raadslid Baggerman heeft hier over vragen gesteld en uit het ant woord blijkt (zoals trouwens ook uit het voorstel destijds), dat het GEB huiten de vraag staat of huiseigenaren dan wel huurders de kosten van de verandering betalen. Voor dit 'bedrijf is het slechts zaak dat de aarding goed en veilig is. Wel wordt de huurders geadviseerd omtrent de betaling contact op te nemen met hun huiseigenaar. B. en W. achten dit niet in strqd met de gewuzigde verordening. Intussen is door de bij deze kwestie betrokken diensten en bedrijven een werkgroep samengesteld, die zich voor stelt door het leggen van contacten met huurders en huiseigenaren-beheerders, in die gevallen waarin noodzakeiyke voorzieningen moeten worden getrof fen. vooroverleg te plegen, teneinde moeiiykheden op dit punt in de toe komst tot een minimum terug te bren gen. ROTTERDAM, 26 okt. Op donder dagochtend 3 november zal de 57ste supermarkt van Albert Heyn, aan het Marius Bolkplein te Rotterdam worden geopend. De zaak werd ontworpen door het Architectenbureau Van Herwaar den en Bos. De bouw werd verzorgd door het aannemingsbedrijf Van der Vorm. Voor de nieuwe supermarkt is een ruim parkeerterrein aanwezig, waar ongeveer 350 auto's een plaatsje kunnen vinden. Aan de opening gaat woensdagmiddag een receptie vooraf van 17 tot 18 uur. ADVERTENTIE afhankelijk van bedrag en termijn Bankiers anno Utrecht, Oude Gracht 158, tel.26351 - Rotterdam, Coolsingel 75, tel. 120126 Bilthoven, Julianalaan4, tel.2571 IJsselstein, Kloosterstraat 7, tel.2195 r (Van onze verslaggever) ROTTERDA3I, 26 okt. Het veer tigjarig bestaan van liet Havenzieken huis, volgend jaar, zal door een aantal Rotterdammers worden benut om dit ziekenhuis tot méér dan een uitslui tend verpleegruimte te maken. Zij wil len zorgen dat de patiënt in een om geving ontvangen wordt waarin deze zich zoveel mogelijk thuisvoelt en dat het verplegend personeel in een pretti ge sfeer kan werken. Men mag niet zeggen dat daar tot nu toe niets aan gedaan is. Er is on langs een nieuw zusterhuis in gebruik genomen. Aan het ziekenhuis zelf kwam een geheel nieuwe vleugel en thans is men bezig met de modernise ring en aanpassing van het uit 1937 da terende deel. De feestelijke opening van het hernieuwde ziekenhuis zal het ADVERTENTIE het land van de Sherry, Sangria en Rioja en van de kleine leuke hapjes "Tapas", vindt U terug in ff het Spaanse café aan het Weena (Groothandelsgebouw) Na 21 uur "Flamengo" Tafelreserveringen voor het restaurant: Telefoon 11 95 50, ENGELS-Rotterdam »m e ^ee gezonken is. M. Puts: ka 40 lagen we in Falmouth aan de ?at wil zegSen' eerst lag er log ®C™P van de KNSM, dan een oor- fiaa] P met tien ton explosief mate- hiet ri f'n dan WÜ Ih zat in mijn hut, *eerste stuurman van de KNSM- n Engelse officier, 's avonds (Van onze verslaggever) BU het huidige tempo komt het eind punt van uitgifte snel in zicht. Een op lossing is het veel intensievere gebruik van havengebieden. De burgemeester noemde daarbij het verwerken van meer goederen per kade. Dat is mo- geiyk, dank zij de containers. Boven dien zouden oude havengebieden moe ten worden gemoderniseerd. Vooral de Waalhaven biedt dan vele mogeiykhe- den. Hoewel de vernieuwing over een grote periode zou gaan biedt de Waal haven groot perspectief. Een ander punt dat de burgemees ter aanroerde was de samenewerking in Zuid-West Nederland, by Viissingen, het Sloegebied en by Terneuzen. Er moet een werkgroep worden ingesteld om de mogelijkheid in Zuid-Nederland te inventariseren. Het gebied zou in het zuiden de grens vinden by Terneu zen, in het noorden bij Rotterdam, in het westen enkele duizenden meters de zee in en het oosten de kust van Noord-Brabant. De burgemeester toonde zich overi gens verheugd dat de Nedex 66 in de Ahoy-hallen op de Heliport kan wor den gehouden. Hij ziet een ontwikke ling in een overgang van wegen naar spoorwegen en binnenvaart met behulp van containers. De Nedex 66 laat alles zien wat op het ogenblik op gebied van transport, overslag en opslag aan de markt is. Deze vakbeurs is geopend tot en met 29 oktober. voornaamste onderdeel zqn van de feestviering. De capaciteit van het Havenzieken huis zal dan van 132 op 243 bedden zqn gebracht. De kosten van alle vernieu wingen belopen een bedrag van 12.000.000. Er is geen mogeiykheid meer om gebruik te maken van 1 pro cent van de bouwkosten, die gewoon- ïyk voor aankleding en verfraaiing wordt uitgetrokken. Er zqn vele lege plekken aan de muren van het Haven ziekenhuis en daaraan wil men met het jubileum als aanleiding het nodige gaan doen. Met medewerking van de afdeling kunstzaken van de gemeente Rotter dam is een kostenbegroting gemaakt voor de noodzakeiyke „aankleding", zoveel als mogeiyk uit te voeren door Rotterdamse kunstenaars. Het gaat om een bedrag van ongeveer f75.000 minder dan 1 procent van het bedrag dat aan het gehele bouwproject werd besteed. Tal van Rotterdammers wor den benaderd om een gift voor dit doel af te staan. Een commissie heeft zich bereid verkaard het Havenziekenhuis van advies te dienen by de besteding van de ontvangen gelden. Voorzitter van deze commissie is prof. mr. P. San ders, secretaresse is mevr. W. J. van Beuningen-Velders en verder zijn in de commissie opgenomen Pierre L. A. Janssen, dr. L. J. Pieters en mevr. C. E. Smitskamp-Dutilh. Degenen die overwegen een schenking te doen kun nen zich in verbinding stellen met de secretaresse van bedoelde adviescom missie, adres Plaszoom 7, telef. 13 15 05. 13 15 05. Het gironummer van het Havenzie kenhuis 12 98 90 staat eveneens voor giften open. Vermelding van „Jubileum Actie" is daarbij nodig. Er is een co mité van aanbeveling gevormd in ver band met deze jubileumactie. Daarin hebben zitting genomen onder meer: prof. E. H. Hermans, mr. dr. K. P. van der Mandele, dr. J. F. van Moor- sel, mr. H. N. Wakkie en mr. G. E. van Walsum. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM. 26 okt. In alle stil- if ?®.n ^ezer dagen in Den Haag het stotlelijk overschot gecremeerd van David van Staveren die jarenang voor zitter is geweest van de centrale commissie voor de filmkeuring. De heer Van Staveren, die 85 jaar is geworden, was tevens oprichter van de eerste schoolbioscoop van ons land die gevestigd was aan de Hoefkade in Den Haag. Deze Utrechtenaar van geboorte werd in 1928 na een loopbaan als on derwijzer en bioscoopdirecteur, eerste voorzitter van de centrale commissie voor filmkeuring. Tevens was hij jaren lang voorzitter van het Haags instituut voor volksontwikkeling. Voor zijn be moeienissen met de film het Neder lands filminstituut en het instituut film en jeugd kregen zijn daadwerkehjke be langstelling werd hij beloond met de benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hy was sinds jaren in Rotterdam woonachtig. ROTTERDAM, 26 okt. Rotterdam krijgt een crematorium. De crema toriumvereniging Nederland heeft de toezegging ontvangen, dat in het tweede kwartaal van 1967 de rijksgoedkeuring voor de bouw van een crematorium in Rotterdam-Zuid zal worden verleend. Het Koninklijk verlof tot oprichting werd verkregen op 4 april 1962. Het terrein ligt aan de Kooiwalweg ten zui den van de uitbreiding van de Zuider begraafplaats. Da architecten van het crematorium zijn D. Apon, C. Brakel en D. Veldhorst. ADVERTENTIE tailleurs en complets mantels met aparte I bontgarneringen KEIZERSTRAAT DE NIETS FLATTERENDE AKOE STIEK van de kleine Doelenzaal is in staat om reputaties aan het wan kelen te brengen. De herinnering die wy hadden bewaard aan een tweetal recitals van de Franse pianist Vlado Perlemuter, jaren geleden in Rotter dam gegeven, was die van een welis waar niet byzonder veelzydige, maar toch zeer respectabele kunstenaar, die in zqm specialiteit Debussy en' Ra- vel zelfs tot byzonder artistieke prestaties in staat was. Gisteravond in de kleine zaal, waar hy het seizoen van de Alliance Fran- gaise met een piano-avond opende, had Perlemuter zgn beste ogenblikken wederom in de Franse composities die het tweede gedeelte van het program ma vulden: Ravels Miroirs en Pour le piano van Debussy. De vertolking van deze werken getuigde onmiskenbaar van zqn affiniteit tot deze muziek, die nochtans pas in al zqn volle en geraf fineerde schoonheid kan opbloeien als naast een gepolqste techniek, die men Perlemuter overigens niet kan ontzeg gen, een rijk geschakeerd toucher, klankvol en zeer krachtig in alle sterk tegradaties, de voordracht kan steu nen. Wat dit laatste betreft stelde het spel van deze Fransman ook in deze stuk ken wat teleur. Zyn pianissimo is dik wijls heel verfynd en klankryk en ge laden met subtiele expressiviteit, het forte daarentegen veelal ongenuan ceerd en genadeloos hard, naar ons ge voel een gevolg van het „doodslaan" van de toon door een te strak toucher. Perlemuter is beslist te weinig klank magiër om de betoverende rijkdom van deze klankdichten in doorlopen afgewogenheid te onthullen. Het ge beurde maar bij vlagen en dat verhin derde ondanks de vele positieve kan ten van dit spel een waardering en ge nieten zonder reserve. Een zeer aanvechtbaar niveau had de weergave van Chopins sonate opus os die in het gedeelte voor de pauze centr&al stond. Tekenend voor de van onbegrip getuigende benadering was naar het ons voorkwam wel de aan pak van d© finale. Het hoofdthema komt tweemaal terug, steeds met een versterkte linkerhand-begeleiding waardoor heen stralende climaxwer king mogeiyk is. Deze ontbrak in de vertolking van Perlemuter nagenoeg geheel. De forte-inzet had op zich al weinig groei-mogelijkheid meer en daarenbo ven werd de ondersteuning vat} de lin kerhand als quantité negligable be schouwd. Van een tot het einde toe op gaande spanningsboog was dan ook geen sprake. Een gebrek aan luciditeit veroorzaakt door te royaal pedaalge- bruik, overmatige accentuering van te genstemmen en een volledig voorbii- gaan aan het vele pianistische bijwerk vooral de doorwerking van het eer ste deel klonk dik en ondoorzichtig vormden verder de schaduwzyden van deze weergave, die in de hoekdelen van het scherzo en het largo zijn beste mo menten vond. Bachs Italiaans concert, ter opening gespeeld, vormde een gemiddelde in de reeks vertolkingen. Hoewél ook hier in de klank wat dik was, kon de weer gave toch overtuigend door de conse quente opvatting die sterk was gericht op de structuur en profilering van de stemmen. C. v. R. r ADVERTENTIE GEBOUW PALACE KOFFIETAFELS kleine en grote gezelschappen 4 ZALEN EXPOSITIEHAL ^OM ER HOFSTRAAT - TEL. 24.83.20 (Van onze correspondent) BERKEL, 26 okt. De katholieke jongerenraad van Berkel heeft een ex positie gehouden van werkstukken, die door de leden op drie vrye-expressie- avonden waren gemaakt. Schilder-, boetseerwerk en collegas voerden de bo ventoon in de expositie. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 25 okt. In Rotter dam is opgericht de vereniging „De Doelenjeugd", waarvan het streven is, de jeugd van 15 tot 25 jaar uit Rot terdam en omstreken nauwer te bin den aan het muziekleven in het nieuwe concertgebouw. Getracht wordt dit te bereiken door het verkrijgen van kortingen op con certen, het houden van inleidingen, na besprekingen en het organiseren van concerten en lezingen. T°t nog toe werd het volgendev oor de leden bereikt: korting op de toe gangsprijs van het jazzfestival, toegang voor halve prys tot de solistenconcer ten van de Rotterdamse Kunstkring korting op de toegangsprijs van de con certen van het Nederlands Kameror kest, verlaging abonnementsprijs van ouverture, lidmaatschap discoclub Rot terdam voor halve prijs, reductie lid maatschap discotheek. Ook zal getracht worden voor de z.g. losse concerten, die in De Doelen wor den gegeven, korting voor de leden te krijgen. Na het concert van het Utrechtse Symfonie Orkest heeft de Doelenjeugd een bijeenkomst gehouden in de gehoorzaal, waar dirigent Paul Hupperts en inleider Wouter Paap vragen hebben beantwoord. Zulke na praatjes zullen er meer worden gehou den. Het bestuur is samengesteld uit de heer D.M. Risse, voorzitter, mevrouw E.G. Hasper-van der Reve, secretares se, en mejuffrouw Tine van der Zalm, penningmeesteresse. Voorlopig wordt nog geen contributie geheven. Aanmelding als lid kan ge schieden (met vermelding van geboor tedatum en beroep) by het secreta riaat, Proveniersplein 2 a of by het secretariaat van De Doelen, Schouw burgplein 50,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 15