„Spaar"-kunst in het klein HEISRBOMJVEEIi Êitde titiêkttk>eMerb TAFELTJE-DEK-JE KRONIEK Chefarme ,,4" Televisie Radio Mini-microfoons testen akoestiek nieuwe studio Temptation liftte Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Geen verrassing WOENSDAG WOENSDAG DONDERDAG DONDERDAG PROEFMODEL VARA-CONCERTZAAL Als reclamestunt Celibaat Onze Lieve Vrouwe-toren Mauthausen Landsbelang Godsdienst-onderricht aS? NIEUWE DAG WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 X mm A 5874. Tom Poes stond enige tijd verbaasd naar het poortje te kijken. De herfstwind floot klagend langs de verlaten voertuigen die er omheen stonden, en het geheel bood zo'n droef geestige aanblik, dat het hem vreemd te moede werd. „Waar is iedereen gebleven?" vroeg hij zich af. „Het is daar niet pluis, dat voel ik!" „Wat is dat daar voor een drukte?" vroeg een zware stem achter hem. „Het lijkt wel een vergadering!" Tom Poes keerde zich om en zag de heer O. Fanth Mzn. met zware schreden naderkomen. „En dat terwijl ik een afspraak had!" hernam de voorzitter van de Kleine Club ontstemd. „Wat moeten al die lieden daar?" „Ik zie niemand!" zei Tom Poes. „Alleen maar auto's, en een deur die nergens op aansluit!" Dit antwoord bevredigde de heer Fanth niet. Hij haalde de schou ders op en begon driftig de heuvel af te dalen om zich naar de poort te begeven. Tom Poes zag hem langs de geparkeerde auto's lopen en hij hoorde hem zwaar op de deur kloppen. Toen verdween het gewichtige clublid echter uit het gezicht. „Goede morgen!" sprak de ambtenaar Dorknoper, die onbemerkt genaderd was. „Ik zoek hier een perceel, toebehorende aan een zekere heer H. Pas. Kunt u mij ook zeggen waar ik dat vinden kan?" Tom Poes antwoordde niet. Hij staarde onthutst naar de vlakte, en de hooggeplaatste beambte hoorde hem mompelen: „Hij is weg!" De Amersfoortse Nutsspaarbank heeft ter gelegenheid van Wereld spaardag een tentoonstelling gewijd aan vloer- en wandtegels van Hollandse makelij. Dit tableau presenteert een vrolijk groepje muzikanten. De staat int 61/2 miljoen aan boeten die u leren hoeveel u voor uw land kunt doen door slordig te parkeren CHRONOS De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. Proces Neurenberg Nederland I Nederland II Duitse televisie Tweede programma België Nederlands Hilversum I 402 m. Hilversum III 240 m. Brussel 324 m. België Frans Duitse televisie België Nederlands België Frans Hilversum I 402 m. Hilversum II 298 m. Hilversum III 240 m. h- s LANDS KRONIEK A DE NUTSSPAARBANK te Amers foort brengt sedert enkele jaren de wereldspaardag op een exclusieve ma nier onder de aandacht van het Amers- foortse publiek. Men doet dat na melijk door middel van een jaarlijkse tentoonstelling maar niet van spaar potten of extreme spaarbankboekjes, zoals wellicht voor de hand zou liggen. Reeds eerder werden munten geëx- Eoseerd (wat nog enigszins in de ranche ligt). Vorig jaar werden post zegels tentoongesteld en dit keer is het een tentoonstelling die onder de naam „Kunst in het klein" wordt ge presenteerd en die een aparte verza meling vloer- en wandtegels omvat van voornamelijk Hollandse makelij. Tegels zijn al vele eeuwen gebruikt in het woninginterieur en tegen het einde van de zestiende eeuw deed de met tinglazuur verglaasde tegel zijn Intrede in ons land. Zo werden in Antwerpen in die tijd polychrome te gels van faïence vervaardigd. In de grote kelder van het hoofd gebouw van de Nutsspaarbank aan de Snouckaertlaan is een deel van de collectie van het rijksbureau voor roe rende monumenten in Den Haag geëx poseerd, die tijdelijk voor deze ten toonstelling beschikbaar werd gesteld. Dr. D. F. Lunsigh Schreuder heeft een catalogus samengesteld die een schat aan wetenswaardigheden bevat over het ontstaan van en de verschil lende vormen in de tegelkunst. Stuk voor stuk hebben de geëxposeerde te gels een eigen schoonheid en presen teren zij een bepaalde periode van deze typische volkskunst. Fraai zijn vooral een aantal tegeltableaus met onder andere musicerende muzikanten, schepen op de Rotte en die met de voorstelling van Abraham die Hagar en Ismaël verstoot. De op en in de tegels aangebrachte voorstellingen en patronen zijn in grote verscheidenheid vertegenwoordigd hoewel geen com pleet beeld kon worden gegeven van alle gebruikte versieringen. De bezoe kers krijgen op borden een indruk van ■i# 'S-" "''ÜK ,A het ontstaan, de toepassing en de ver- breiding van de tegel, waarvan de Nederlandse tegel in de zestiende eeuw een eigen karakter kreeg en een veel gevraagd en gewaardeerd exportarti kel werd. De tentoonstelling is te be zichtigen tot en met 6 november. IN DE KEUKEN van het dr. P. C. Borst-huis in Hengelo (O) namen leden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers gisteren de miljoenste maaltijd ln de actie „tafeltje-dek-je" in ont vangst, om deze naar het echtpaar B. Karsenberg te brengen. In 1956 begon de Rotterdamse me vrouw W. G. Schreuder-Van der Wal ln haar eigen keuken maaltijden te berei den voor enkele bejaarden die daar toe tijdelijk wegens ziekte of andere omstandigheden niet in staat waren. Haar initiatief vond weerklank in krin gen van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers, die hiervan een landelijke aangelegenheid ging maken. In zeer veel plaatsen worden tegenwoordig in ziekenhuizen of andere tehuizen naast de eigen maaltijden extra porties eten bereid, die UVV-ers dan naar bejaar den brengen, die op deze wijze, on danks ziekte niet van een warm maal verstoken blijven. In 1959 kon reeds de tienduizendste maaltijd worden uitgereikt, twee jaar geleden werd het half miljoen volge- maakt, nu zijn reeds een miljoen maal tijden rondgebracht. Men verwacht, dat de actie, waarvoor de overheid subsidies verleent, zich nog steeds verder zal uitbreiden. ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet helpen snel en doen wonderen! t JË MIDDELEN /N 1 XABLET .HELPfN mW'' C'NLL indoen wonderen* i EEN TELEVISIE-AVOND zonder enige verrassing gisteren. ,,De Lucy Show" en ,,Z-cars" even betrouwbaar als bekend amusement. Geen kwaad woord erover, maar je ziet het wel helemaal aankomen. In de „Kooper- molén" van Henk Elsink werd dit maal uitsluitend opgetreden door Jacqueline Danno, die men in dezelfde omgeving al eens had waargenomen en die nu bevestigde dat zij in het uitgebreide gezelschap van Franse chansonnières geen al te opvallende figuur is. Men kent het genre nu on derhand wel, vooral in zoverre het bestaat uit noodlotsliedjes met piano- gehamer in dreigende octaven-ak koorden op de achtergrond. Henk El sink zelf beperkte zich er hoofdzake lijk toe te bekennen dat hij niet zo best Frans sprak om vervolgens Jac queline „een leuke tijd" toe te wen sen. Wat dan weer niet zo'n best Ne derlands was. Kortom, „U gaat ge heel verzorgd". Maar dat was dan de titel van een inderdaad nieuwe pro gramma-serie waarin Ellen Blazer (en als ik mij niet vergis Berend Boudewijn) de lotgevallen aan de or de gaan stellen van artiesten die wel beroeps zijn, maar niettemin niet alle dagen opvallend en door het ge hele land gehoord applaus oogsten. Deze eerste keer ging het om „Alle zeven", een cabaretgroep die overal in den lande personeelsfeesten opluis tert. Het was een goede, menselijke documentaire over een gezelschap dat ongetwijfeld een zeer nuttige maatschappelijke functie vervult, tk vond bovendien, voor zover het te be oordelen viel, dat die dames en he ren een aardig divertissement boden. H. Hn. (Van onze correspondent) HILVERSUM, 26 oktober Twintig jaar geleden werd in Neurenberg het proces gevoerd tegen de leiders van het verslagen Nazi-Duitsland. Hoogtepunten van deze belangrijke rechtszaak zijn verwerkt in een Amerikaanse docu mentaire, die de NTS woensdag 2 no vember van 22.00 tot 22.30 uur op Ne derland 1 uitzendt. NTS: 18.30 Teleac: De boerderij als on- dern. (5). 19.00 Nws. i.h. kort. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 Internat, agrarisch nws. 19.30 Mona-bezoek van een Maharadja, tv- tilm. 19.55 Uitz. S.S. 20.00 Journ. en weer- overz. 20.15 Uitz. v.d. V.V.D. 20.25 Report v.d voetbalwedstr.Real Madrid-Penarol 22.15 Mr. Moto. tv-fllm. 23.15-23.20 Journ. NTS: 20.00 Nws. i.h. kort. AVRO: 20.01 Kunst Conc.wedstr. v. Jong talent. 21.05 Doe. 21.55 Klass. muz. NTS: 22.10-22.15 Journ. 18.05 Akt. 18.16 Von Nachbar zu Nach- bar. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Akt. 19.21 Erinnerungen eines Flügels film. WDR: 18.05 Akt. 19.40 Tieire hinter Zaunen: dieren film. '20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Re port. uit Napels. 21.00 Fragm. uit het nwe. progr. v.h. Berlijns Literair cabaret. 22.30 journ. en weeroverz. 22.45 Donaue- schinger Musiktage 1966. 18.20 Akt. en muz, 18.55 Detektlv Cliff Dexter, tv-fllm. 19.27 Weerber. 20.00 Vlieger Rosa, gedramatiseerd port. van Terence Rattlgan. 18.25 Schooltv. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Doc. film. 19.25 Doc. over Turkije. 19.55 Weerber. 20.00 Journ. 20.25 Eurovisie: Voetbal Real Madrid-Panarol. (In de rust ong. 21.15: Film). 22.15 Gastprogr. 18.00 Koorzang. 18.30 Spektrum. 18.50 Pianospel. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. v. Het Leger des Heils. 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Radio kamerork. en sol. 21.05 De Hongaarse op stand van 1956, doe. 21.35 Oor-zaken, ge- Nws. 22.40 Geestelijke liederen. 22.55 Ron dom het kind: pedagogische etherleerg. 23.15 Stereo: Platennws. 23.55-24.00 Nws. 18.00 Nws. 18.15 Akt. 18.20 Uitz. v.d. Ch.H.U. 18.30 Even naplaten: lichte gram- mof.muz. m. praatje. 19.05 Stereo: Lichte muz. 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Lezing. NRU20.15 Stereo: Conc.geb.ork. VARA: 22.30 Nws. 22.40 Ak- tualiteiten. 22.55 Kamermuz. (opn). 23.55- 24.00 Nws. 19.25 Klaas Vaak. 19.30 Sciencefiction film. 20.00 Journ. 20.30 Progr. v.d. rijpere Jeugd. 10.05 Journ. (herh. v. gisteravond). 10.20 Sportsplegel. 10.60 Spiel oder Ernst? TV- spel 11.35 Act. en muz. 12.00-18.30 Akt. kron. 16.45 Klnderprogr.liedjes raden. 17.15 Kinderprogr. 17.30 V.d. kinderen: Vllma en King. .lyS-lS.lO Schooltv. 18.55 Zandmannetje. 19.00 TV-feuilleton. 19.25 Tlenerkl. 19.55 Nederl. taalles. 20.00 Journ. 20.25 TV-feulI- leton. 21.15 Panorama. 22.15 Fragm. uit nwe. films. 22.45 Nws. 14.30 Schooltv. 18.28 Nws. Aansl. 18 66 n»er 7!lb?taans,e vluchtelingen 18.55 De socialistische gedachte. 19 25 V d k'hderen. 19.30 Feuilleton. 20.00 Journ 20.30 Film. 22.05 Nwe. films. 22.50 Letter: kundige rubr. 23.40 Journ. 18.03 V.d. soldaten. 18.50 Sportkron. 19.40 Dansmuz. 20.00 Licht casinoconc. 21.00 L. ork.muz. 22.15-22.30 De zeven kunsten. 484 m. KRO: 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gramm. muz. 7.55 Overw. 8.10 Klass. pianomuz 8.32 V.d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.00 Gevar. muz.progr. 11 00 V d zieken. VPRO: 11.30 Lezing. 11.45 Streeks gewijs: Inform uit ZwIJndreeht en omge ving. 12.30 Nws. 12.40 Akt. 13.00 Pro me morie, praatje. 13 05 Klass. gramm.muz. 13.45 V.d. vrouw. 14.15 Pianorecital. TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag', mu zikale lezing. 15.15 V.d. vr. NCRV: 15.45 Stereo: Hobo, fagot en claveclmbel: oude muz. 16.30 Instrument, ensemble. 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Kinderliedjes. 17.30 Stereo: Zuid-Amerikaanse klanken. AVRO: 7.10 Oehtendgymn. 7.20 Lichte gramm.muz. VPRO: 7.55 Deze dag: medi tatie. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Akt. 9.15 Lich te gramnf.muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenw. 9.00 Oude Jaehtmuz. (gr). 9.40 Lichte gramm.muz. 10.00 V.d kleuters. 10.10 Lichte gramm.muz. (11.00-11.02 Nws) 12.00 Stereo: Licht ork. 12.27 Meded. t.b.v. and- en tuinb. 12.30 Radiokoor: lichte koorwerkjes. 13.50 Kerkorgelconc. 14.15 Boekbespr. 14.30 Toeristisch progr. 15.00 V d. zieken. 16.00 Nws. 16.03 Van vier tot vijf: een radloprogr. in een Notedop 17.00 V.d. jeugd. NCRV: 9.02 Lichte vokale muziekjes. 10.02 Lichte gramm.muz 10.30 Nieuwe langspeelplaten. 11.02 Top Twintig 12 02 Variant: reportages uit binnen m bui tenland. 13.02 Stereo: Instrum allerlei 14 02 Lichte gramm.muz.. KRO: 15.02 Actualiteiten. 15.05 Kick: iets meer over sport. 16.02 Actualiteiten. 16.05 Tiener magazine. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Verzoekplatenprogramma. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 26 okt. De politieke, technische en financiële ver wikkelin gen rond het tot stand komen van het nieuwe omroepbestel hebben niet kunnen verhinderen, dat in Hilversum kalm werd doorgewerkt aan de verde re uitbouw van de studiocomplexen. In het Omroepkwartier tussen Hilver sum en Bussum verrijst geleidelijk aan een compleet radio- en televisiecen trum, maar ook de vooroorlogse vil la's veranderen voortdurend van vorm en aangezicht. Bij de VARA-studin wordt binnenkort begonnen met de derde bouwfase. Bij het. ontwerp, tot stand gekomen in samenwerking tussen de architec ten, het technisch centrum van de NRU en het VARA-bestuur, ls men volledig uitgegaan van de nieuwste ADVERTENTIE De cocktail „Temptation" won in 1954 de Eerste Prijs op het Nationaal Cocktail Concours. Als U een extra lekkere cock tail wilt proeven, moet U „Temptation" eens proberen. Vi glas Pimpeltjens likeur, 14 glas Cog nac Gautier en lA glas Citroensap of Lemon Squash. Goed schudden of roeren. Elke goed-gesorteerde slijter heeft niet alleen hele en halve flessen, maar ook maatjesflesjes Pimpeltjens Likeur en Cognac Gautier. Voor heel weinig geld geniet U van een vermaarde cocktail. inzichten or het gebied van de ruimte- akoestiek. Evenals bij de Rotterdam se Doelen heeft men voor deze con certzaal een model op schaal (1:10) gemaakt, waarin met speciaal voor dit doel ontworpen kleine luidspreker tjes en microfoontjes de akoestiek kan worden getest. Het verschil in de a- kocstische verhoudingen, dat door de kleinere afmetingen ontstaat, kan on dervangen worden doordat men de or»- nameband op één tiende van de nor male snelheid laat draaien. Nader hand wordt de opname op de normale snelheid afgedraaid. Het resultaat is clan te vergelijken met de werkelijke akoestische situatie in de toekomstige zaal. In het buitenland heeft deze me thode reeds veel belangstelling ge wekt. Om het mogelijke galmeffect bij voorbaat te kunnen vaststellen, heeft men in de kleine proefzaal een volko men gaimloze opname gedraaid van een concert, dat enige tijd geleden speciaal hiervoor in de openlucht is opgenomen. Bij de VARA sprak men over „Operatie Heideroosje". Men kon op deze manier nauwkeurig nagaan hoe hetzelfde concert in de toekomst (de bouw zal ongeveer drie jaaj- ver gen) in de echte concertzaal zal klin ken. De bouw had al eerder moeten be ginnen, maar de vergunningen lieten nogal lang op zich wachten. Bovendien moest het ontwerp enkele malen ge wijzigd worden, omdat de VARA er niet in slaagde een naburige villa m> 1 bijbehorende grond in haar bezit te krijgen. „De eigenaar is te rijk om hem met geld te kunnen beïnvloeden, en bovendien schijnt hij niet erg met de VARA mee te leven", meent voor zitter J. B. Broeksz Het adres rond het celibaat komt psychologisch zeer ongelukkig. Er is niet geringe onrust in de Nederlandse kerkprovincie. Onrust kan heilzaam zijn. Onheilzaam wordt ze, wanneer zij telkens opnieuw wordt aangestookt of buiten alle proporties wordt opge jaagd. Welnu: Het verschijnen en de presentatie van de Nieuwe Katechis- mus was een daad welke een sfeer van rustige en vertrouwvolle bezin ning kon inleiden. Nog geen veertien dagen daarna voelt een groep priesters zich gedrongen opnieuw de brand erin te steken, tenzij men moet aannemen, dat zij werkelijk geloofden hun actie in een sfeer van vertrouwelijkheid te kunnen verrichten. Maar deze veron derstelling was dan toch wel zéér na- ief. De wijze waarop dit adres aan ons priesters wordt gepresenteerd, is me thodisch zeer aanvechtbaar. Het be treft hier geen objectieve enquête, geen objectieve opiniepeiling, maar een peiling met vooraf klaar gemaaki antwoord. Deze peiling wordt boven dien beïnvloed via een uitgebreide na menlijst van zeergeleerde heren. Het geheel lijkt meer op een reclamestunt dan op een zakelijk opinieonderzoek. Ik acht het ber.eden de standing van een normaal ontwikkeld mens om zijn naam te zetten onder een op deze manier gepresenteerd cliché-adres, in een materie met zoveel facetten. - Is het niet volkomen in strijd met het door heel de Kerk gevraagde rea liseren van de collegialiteitsgedachte, dat een groep priesters buiten voor kennis van de bisschoppen ;n een der gelijke moeilijke materie zich tot de priesters van Nederland te moeten richten? Is het juist om na Vaticanum II in het beraad rond een zo diep in het geestelijk leven verankerde in stelling als het priestercelibaat., welke gans het Godsvolk raakt, de leek voorbij te gaan en in een priesterlijk onderonsje uit te spreken „dat het verbreken van de wettelijke verbin ding een urgente opdracht is". De argumentatie van het adres is eenzij dig en onvoldoende. De positieve ar gumenten uit het decreet van de pries teropleiding worden weggelaten. Uit Vaticanum II wordt alleen vermeld dat de wettelijke binding niet berust op bijbelse en theologische argumen ten. Dat weet iedere priester allang. Dat Vaticanum II de bestaande wet geving bevestigt en goedkeurt, wordt verzwegen. Weerhoudt het celibaat roepingen? De van ons gescheiden Kerken onder andere Anglikanen, Oud-katholieken en Protestanten kennen het celibaat niet (meer) Zij worstelen evenzeer of nog erger met gebrek aan geestelijken al de katholieke kerk. Trouwens er zijn andere oplossingen (bijvoorbeeld via het diakonaat). Bestaat er belemmering bij de ambts vervulling? Dat moet nog bewezen worden. Het wordt ons priesters wel op vele manieren aangepraat. In po pulaire publicaties worden wij celiba tkire priesters als halve stumpers en ethisch gekwelden voorgesteld. Op rle teneur van meer wetenschappelijke publicaties kom ik nog terug. Men Praat ons echter niet aan: de moei lijkheden er.- belemmeringen welke via een gehuwdpriesterzijn zouden ont staan, zowel voor de priester als voor zijn gezin. De uitspraak van predi kantsvrouwen enige maanden geleden in uw blad kunnen ontnuchterend wer ken in deze. Wordt het heil van de Kerk ge schaad? Welke kerk is dichter bij de tijd gebleven, de kerk van het Oosten met haar gehuwde priesters of de Westerse kerk? Welke kerk was meer missionair, die van het Oosten of die van het Westen? Is er aanleiding tot ambtsneerleggen'' Verschillenden die heengingen, gingen omw redenen van 'n veel dieper liggen de geloofscrisis. Twijfel welke bij voort during gezaaid en gepreekt wordt rond de waarde van de celibataire status, is niet bepaald bevorderlijk om stand vastigheid te kweken. Degenen die enigszins de Nederlandse literatuur volgen, weten, dat dit alles veel die per ligt. De onderstroom, ook van zogenaamde wetenschappelijke publi caties in deze is: dat we naar een „geseculariseerd" priesterbeeld zouden moeten. Het beeld van de Zondags priester, die in de week een of ander normaal burgerlijk beroep- vervult en daarmee de nieuwe ideale gestalte van de priester zou vertolken. Bij dez« priester past geen celibaat meer. tenzij per uitzondering, zoals je ook nog wel eens hier of daar een dokter aantreft, die ongehuwd bleef. Dat is de conse quentie van wat nn „im Frage" gesteld wordt. De problematiek rond het celibaat zal onder leiding van de totale Kerk in gebed en studie moeten worden verzacht, terwijl die Kerk mist thans zeker niet haar barmhartigheid zal weigeren aan degenen die hun belofte niet trouw menen te kunnen blijven. Helemaal opgelost zal deze problema tiek nooit kunnen worden, eenvoudig omdat zij mysterie van Geloof en Kruis is. ECHT J. Joosten, pastoor-deken. Het is mij een raadsel, hoe het Vrij moedig Commentaar het rondschrijven aan de geestelijken over het verplichte celibaat een opiniepeiling kan noemen Ik heb altijd gemeend dat het er bij - nooit om ging- mn '"^èn voor dé eigen én alleen om ió objectief mogelijk vast te stellen, hoe er over een bepaalde kwestie gedacht wordt. In het rondschrijven wordt al leen om bijvalsbetuigingen gevraagd. Zulks heeft met een opiniepeiling to taal niets uit te staan. Hier is alleen maar een pressure- group aan het werk, die zijn eigen opvatting wil doordrukken, niet door kracht van argumenten, maar door de macht van het (naar men hoopt zeer grote) aantal van gelijkgezinden. Het wil mij voorkomen, dat dit een on juiste en kwalijke methode is. ROLDUC M. H. Berkels pr. In de voortreffelijke 's Lands Kro niek van donderdag jongstleden staat dat de toren van Amersfoort in de volksmond „Lange Jan" wordt ge noemd. Deze naamgeving wordt door de Amersfoorters niet gewaardeerd. De volksmond zal zich dan ook wel buiten Amersfoort bevinden. AMERSFOORT p. van Nes Het lot van de Tibetaanse vluchtelin gen, die in het hooggebergte van India aan militaire wegen moeten werken, lijkt mij uiterst triest. Zonder ook maar iets af te wilier doen aan onze plicht deze mensen te hulp te komen, vraag ik mij echter wel af of het juist is zoals in de reportage van zaterdag ge schiedde de ellendige omstandighe den, waarin de Tibetanen verkeren, te vergelüken met die in het concentratie kamp Mauthausen. Misschien wordt de vergelijking gemaakt vanwege het zware werk met stenen. Ik twijfel er niet aan, dat de tibetanen voor een afgrijselijk zware taak worden gesteld fn dat hun huisvesting etc. verschrik kelijk slecht is. Het komt mij echter voor, dat een essentieel verschil met de situatie in Mauthausen toch wel is, dat de Tibe tanen bij al hun misère niet worden opgejaagd door een horde SS-ers, die hen wil liquideren. In Mauthausen was nog een ongelukkige omstandigheid, dat de „eigen" leiding van de gevangenen overwegend in handen van misdadigers was. In Mauthausen zijn onder meer om het leven gekomen 340 Joodse Ne derlanders (uit een groep van 341...), die in februari 1941 uit Amsterdam en Rotterdam werden weggevoerd. Reeds op de eerste dag na hun aankomst werden er 50 naakt de „Zaun" (de HOE LUIDT HET MENU? KIP UIT HET VUISTJE IK HOOR DAT HET GEEN KENNISJE VAN ME IS onder stroom staande omheining) in gejaagd. In een tijdsverloop van niet meer dan drie weken werden de ove rige leden van deze groep in de steen groeve gedood. Op 6 en 7 september 1944 werden, eveneens in de steen groeve, 40 Nederlandse en 7 Engelse slachtoffers van het „Englandspiel" door SS-ers gedood. Naar ik uit de re portage meen op te maken, doen zich dergelijke wreedheden in het Himalaya- kamp God zij dank niet voor. Nogmaals: natuurlijk moeten de Tibe tanen geholpen worden, maar het lijkt me niet de gelukkigste vorm van de aandacht vestigen op hun probleem wanneer we er Mauthausen bij gaan halen. Ai was het alleen al maar om dat er nog altijd mensen zijn, die ver kondigen, dat de misdaden van de con centratiekampen niet zo uitzonderlijk waren. DEN HAAG W. van Buuren Ik heb de overtuiging, dat de KVP- fractie bij de beoordeling van het kabi net Cals beoogde het landsbelang te dienen. De heren Van Doorn, Merten» en Dreesmann (reeds getypeerd ais KRO, NKV en V. en D.) van het on geveer 30 leden tellend partijbestuur dachten daar kennelijk anders over. tn nu spreekt men over verdeeldheid oij de K.V.P. Alsof men het in een polities® vereniging altijd voor 100 pet. met e kaar eens moet zijn'. Zou er bi] anaee politieke partijen over bepaalde niet een nog grotere verdeeldheid zW' Men kan op wijsgerige of andere tenschappelijke gronden betogen, da het-mis is met de partijgrondslag v*» de KVP, maar niettegenstaande da' bleek bij de laatste twee verkiezingen de KVP veruit de grootste partij te zpn. De wijsgeer kan me nog meer vertel len! Als men thans afbreuk doet aan de KVP, waartoe naar mijn mening gee» reden is, speelt men alleen maar de andere partijen en misschien nog wel met name de minst constructieve par tijen in de kaart. Zij zullen genieten, dat wij eikaar zitten te plukharen. Een afbrokkeling van de KVP zal een ka binetsformatie alleen maar moeilijker maken tot schade van het landsbelang, dat is ook uw en mijn belang. NIJMEGEN H. Bod, (lid KRO, lid NKV, klant van V. DJ- Het schrijven van mejuffrouw HeemS- kerk is mü uit het hart gegrepen- Zij heeft gelijk dat zij protesteert tegen hetgeen de voorstanders van de nieuwe katèchismus doen voorkomen alsof 3e vroeger alleen maar de katèchismus- les hoefde op te dreunen en verder niets. Alsot liet er dan verder nie1 meer op aan kwam hoe je leefde- Dat is niet waar. Je moest ook vol gens het geloot' leven, dat stond in d® vroegere katèchismus die werkelijk zo slecht niet was. Het is mu beken" van iemand die dankbaar is dat lX> vroeger kathechismus en godsdienston derricht heeft gekregen op school. "y heeft er nu een houvast aan in ham leven. Terwijl zij bij haar thuis nerj gens aan deden. De schoolradio ver telde onlangs aan de kinderen katholieken „nu" niet alleen van ka tholieken moesten houden maar oo£ van andere mensen en er goed vow moesten zijn en helpen waar het n' dig is. Alsof het vroeger niet zo waf^ Wat moeten die kinderen toch een ra' indruk krijgen jver de tijd van vroegrj In de vroegere katèchismus st<?rt juist dat wij niet-katholieken opred' moesten beminnen. In de nieuwe WU chismus worden onder andere de tri geboden van God niet eens meer f handeld. Dit is zeker ook niet rrrig. „eigentijds". Er wordt nu zo Sv. schreeuwd over de „medemensenLn heid". Maar wie de tien geboden ie God onderhoudt beoefent vanzelf naastenliefde, want alles wat met liefde samenhangt vindt men in wje geboden die nu niet meer aan de 01 komen. iliens- yah ROTTERDAM WOORDRAADSELS 2 njet gezamenlijke minister», useum; Ilend: 3. wassen beeldenm aanvallend1; 3. wassend 4. inwoonster van Parijs. inwoonster van Paru»- van- 1. tweed, aqua; 4. sereen, Urk». ken; 3 it tb, lest, "c""ikia noen' 6 erepoorten; 7 tandoe, 5. iels, °PeIi'„. y Eelcle; 10. kei, onweer, 8 lb, lest. eg; Hissel 11 urgent. NS. Verticaal: 1 potsierlijk; 2. bleu; 3. sterlet, sir; 4. tweespalt: 5. zh»?' one de: 6. E.K., noodsein; 7. Ge*; protest; 8. enquête, L.S.; 9. urne, eden, 10. slak, nagels.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 16