Aanvechtbaar vonnis MOEILIJKE TIJDEN VOOR 25.000 INWONERS Britse kolonie sinds verdrag van 171. 3 Beraad in Manila weinig succesvol Groeiende ontevredenheid hij linkse vleugel DYNAMISCH PARTIJLEIDER 1 1 Kardinaal Beran mogelijk naar Tsjechoslowakije Gibraltar Arrestaties in Frans Somaliland Londen herhaalt zijn voorstellen inzake Gibraltar „Sound of Music" ONENIGHEID INZAKE VIETNAM Felle brand teistert Kaisiepo's woning ^MiMêllandse= NIEUWE DAG WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 7 DOOR C. H. SCHAAP GIBRALTAR, 26 okt. De papieren oorlog tussen Spanje en Engeland om de toekomst van Gibraltar is een nieuwe fase in gegaan. De Spanjaarden hebben de grens- en douanepost tussen de „rots" en Spanje gesloten. Alle gemotoriseerde vervoer van en naar Gibraltar is tot nader order verboden. Een uitzondering wordt voorlopig alleen ge maakt voor de zevenduizend Spanjaarden, die in Spanje wo nen maar in Gibraltar werken. Zij worden twee maal per dag in autobussen doorgelaten. Aanvan kelijk waren de Spanjaarden van plan hen alleen lopend te laten passeren. Op het laatste moment kregen zij toestemming in auto bussen heen en weer te blijven reizen, anders hadden zij dage lijks tweemaal twee kilometer moeten lopen. Vertroebelen - Een luchtfoto van Gibraltar. Ongeveer 25.000 mensen leven hier onder Brits bestuur. Neusbeen prins Charles Sinds 1713 Volenci Cordoba o ROME, 26 okt. Er is een grote verandering gaande in de gehele socialistische en commu nistische wereld van Italië: de socialisten herenigen zich, de communisten splitsen zich. Er is een tendens die erop wijst dat bij beide partijen de deur rechts open gezet wordt, om nieuwe krachten binnen te laten, terwijl tegelijker tijd onverbiddelijke revolutionai ren door de linkerdeur de partij verlaten of dreigen te verlaten. Beginselverklaring De dynamische socialistische leider Pietro Nenni tijdens een felle redevoering. Hij heeft veel moeite om zijn linkse aanhangers te overtuigen van de noodzaak van een samengaan met de sociaal-democraten. Scherpere tonen GIUSEPPE SARAGAT vóór ontspanning HET BIJZONDERE militaire tribu- Baal in Djakarta heeft de doodstraf uit gesproken over dr. Soebandrio, die in het begin van dit jaar in Indonesië nog de tweede man na president Soe- karno was en die als diens mogelijke opvolger gezien werd. Pas op 18 maart van dit jaar werd hij gearresteerd op een destijds nog niet gepreciseerde beschuldiging. Nu is hij tot de zwaar ste straf veroordeeld, niet vanwege deelneming aan de communistische staatsgreep van 30 september van vo rig jaar, maar wel omdat hij nagela ten zou hebben president Soekarno van de plannen daartoe op de hoogte te brengen (Soebandrio was niet alleen eerste vice-premier en minister van buitenlandse zaken, maar ook hoofd van de inlichtingendienst), en omdat hij mede verantwoordelijk was voor het scheppen van de omstandigheden die deze staatsgreep mogelijk maak ten. Bovendien is hij dan nog schuldig bevonden aan corruptie en malversa tie. Dat laatste punt is stellig het dui delijkst aangetoond. De bankrekening van Soebandrio in Zwitserland waarop «en fortuin staat, spreekt voor zich zelf. In Zwitserland vertoeft ook zijn echtgenote, Hoeroestiati, evenals hij arts, die wel wordt beschouwd als de gene die hem in haar eerzucht heeft opgejaagd. De andere punten waarop Soebandrio veroordeeld is, zijn vager. Zelf heeft hij gezegd dat president Soekarno al tijd zoveel beter geïnformeerd was dan hij zelf, dat hij geen reden heeft ge zien deze op de hoogte te stellen van de informaties diie hem bereikt had den over een op handen zijnde com munistische staatsgreep. Wat zijn poli tieke beleid betreft, zegt Soebandrio alleen maar de aanwijzingen opgevolgd te hebben van president Soekarno. Daar zit een element van redelijkheid in. Al liet Soebandrio de gelegenheid niet voorbijgaan een forse bankreke ning in het buitenland te fokken, hij was een trouw en bijna slaafse volge ling van Soekarno. Toen hij op 19 de cember 1962 aan de Airlangga univer siteit in Soerabaja eredoctor in de politieke wetenschappen werd, hield hij een redevoering die een en al ver heerlijking van de dogma's van Soe karno was. In die geest heeft hij zich steeds uitgelaten. In het buitenlandse beleid dat Soe bandrio gevoerd heeft is hij steeds de trouwe dienaar van de opvattingen van Soekarno geweest. Dat bracht hem tot zijn nauwe relaties met Pnom Penh, Hanoi en Peking, in het kader van het ■treven een soort concurrent van de Verenigde Naties te creëren uit wat Soekarno noemt de „new emerging forces", de krachten die naar voren komen in de nog jonge landen. Maar Soebandrio was daarbij slechts een trouw uitvoerder van de besluiten van Soekarno. ZONDER MEER is het reeds aan vechtbaar dat iemand veroordeeld zou kunnen worden omdat zijn beleid gefaald heeft. Dat geldt natuurlijk nog sterker als hij dat beleid gevoerd heeft In opdracht van een ander. Is het dan de bedoeling van dit proces geweest In feite het falen van Soekarno aan de kaak te stellen? Stellig wel. Het op merkelijke en typisch Indonesische Mijft daarbij dan echter dat Soekarno zelf in zekere zin irnrn-uun blijft. Soe bandrio wordt verweten dat hij Soe karno niet op tijd gewaarschuwd heeft. Soebandrio wordt officieel niets verweten. Hij staat boven de wet. Voor Soebandrio is deze gang van zaken uitermate tragisch. In vroeger tijden heeft hij zich doen kennen als enthousiast nationalist, die grote verdiensten had bp de verkrijging van de onafhankelijkheid van Indonesië. In de oorlog was hij aanvankelijk assis tent in de operatiezaal van het Cen traal Burger Ziekenhuis in Djakarta, maar van die functie werd hp onthe ven „wegens vijandige houding jegens de Japanse bezetter". Na de onafhan kelijkheidsproclamatie werd hij secre taris-generaal van het ministerie van voorlichting. In 1947 ging hij naar Lon den, waar hij zeer actief propaganda voerde voor de Republiek Indonesia. Daar werd hp in 1950, toen de Indo nesische onafhankelijkheid erkend was, de eerste ambassadeur van zpn land. Drie jaar later werd hp ambassadeur in Moskou. In 1956 werd hij terugge roepen naar Indonesië, waar hp secre taris-generaal en vervolgens in 1957 minister van buitenlandse zaken werd. Daarnaast werd hij later ook vice-pre mier. Een prachtige carrière, zo op het oog. Intussen was Soebandrio ook van partij veranderd. Aanvankelijk was hij na de oorlog lid van de socialistische PSI van Sjahrir, later ging hij over naar de nationalistische PNI, in het verleden opgericht door Soekarno. Een eerste uiting van opportunisme? En was het ook opportunisme dat hem tot zo'n trouw volgeling door ddk en dun van Soekarno maakte? HOE HET ZIJ: de indruk is sterk dat wat in Djakarta gevoerd is, een politiek proces is met politieke oog merken. Naar onze maatstaven lijkt de doodstraf tegenover een man die ve le jaren zijn land trouw gediend heeft en van wie slechts falen en corrup tie bewezen zijn verklaard, maar geen boze opzet, niet op zpn plaats. Al blijft het natuurlijk de vraag of deze straf ooit voltrokken zial worden. Ook van de andere vóór Soebandrio ter dood veroordeelden, is executie van het vonnis nog niet gemeld. President Soekarno heeft in al de ze gevallen nog niets van zich doen horen, maar hij heeft nog steeds het recht van gratie. In zijn autobiogra fie spreekt hij steeds met woorden van waardering en vriendschap over Soe bandrio. Als Soekarno zich eenzaam voelde, belde hp Soebandrio op om hein gezelschap te houden, zo vertelt hij, en dan werd er niet over politiek gepraat. Dat Soekarno mocht hij op de proef gesteld worden Soe bandrio nu in de steek zou laten, lijkt Welhaast ondenkbaar. Milaan, 25 okt. <upi) De füm- *®rsie van de Amerikaanse musical «The sound of music" is in Milaan wwlersoheiden met de „Five cooti- «•nte filmtrophy". Spanje blokkeert nu Gibraltar, maar Londen geeft niet toe (Van een correspondent) Wat de Spanjaarden nu doen is een echte blokkade. De Britse gouverneur Sir Gerald Lathbury, waarschuwde de 25.000 inwoners van de kolonie deze week dat zij zich moeten voorbereiden op een .eindeloze periode van harde beperkingen". Sir Gerald, die sprak voor de televisie Gibraltar heeft zijn eigen TV-station zei dat de economie van de kolonie in de komen de maanden zware klappen zal krij gen en dat de tijden moeilijk zullen zijn totdat men een oplossing heeft ge vonden. In welke richting men zoekt om de economie van Gibraltar nieuwe impul sen te geven, om de nadelen van de Spaanse blokkade op te heffen, werd door Sir Gerald duidelijk aangegeven. Gibraltar moet, op eigen kracht, een toeristencentrum worden, zei hij. De gouverneur prees de verdraagzaamheid, het gezonde verstand en de vastbera denheid van Gibraltars inwoners. Span je probeert al twee jaar hun moreel en hun economie te breken, maar dat is niet gelukt, constateerde hij tevre den. „Iedereen is opgelucht omdat En geland een krachtige houding heeft aan genomen". De twist over Gibraltar kan de Brits-Spaanse betrekkingen alleen maar vertroebelen", aldus Sir Gereild „en dat in een tijd waarin er al genoeg moeilijkheden in de wereld zijn ru zies van westerse landen onderling hoeven daar heus niet bij te komen" „Spanje schiet hier helemaal niets mee op. Het bereikt alleen maar dat de verbittering in beide landen zal toenemen, waardoor het moeilijker wordt een probleem op te lossen, dat toch eens zal moeten worden opge lost", zei de gouverneur. Zoals bekend wenst Madrid dat En geland de kolonie Gibraltar overdraagt aan Spanje. In Londen hebben beide landen reeds enkele malen besprekin gen gevoerd, maar die zijn vastgelo pen. Daarom heeft Spanje het nu over een andere boeg gegooid de blok- MANILA, 26 okt. (AFP) De con ferentie van Manila heeft geen enkel element opgeleverd, dat tot een oplos sing van de kwestie-Vietnain zou kun nen bijdragen. Dit is de belangrijkste indruk, die men in het merendeel van de afvaardigingen heeft. Hoewel presi dent Johnson van een „historische bij eenkomst" heeft gesproken, is men algemeen van oordeel dat er niets constructiefs is gebeurd. De meeste waarnemers achtten het weinig waarschijnlijk, dat de macht hebbers in Hanoi zullen ingaan op de vage voorstellen, die bovendien nog vergezeld gaan van het dreigement dat de strijd onbarmhartig zal worden voortgezet, totdat de tegenstander zal inzien dat ,,de misdaad niet betaalt". Genoemde waarnemers wijzen erop, dat de verklaringen, die aan het einde van de conferentie zijn uitgegeven, DUBLIN, 26 okt. (KNP) Kardi naal Beran, de in Rome in balling schap verblijvende aartsbisschop van Praag, heeft bij aankomst in Dublin verklaard, dat de mogelijkheid bestaat dat hij naar zijn geboorteland Tsjecho slowakije zal terugkeren. Dit hangt echter af van de huidige gesprekken tussen de Heilige Stoel en de Tsjechoslowaakse regering, zo voegde hij eraan toe. Kardinaal Be ran werd bijna twee jaar geleden vrij gelaten met de mededeling dat Tsjechoslowakije voortaan voor hem gesloten zou zijn. LONDEN, 26 okt. (Reuter) Prins Charles, de zeventienjarige Britse troon opvolger, heeft bij een partijtje rugby op de velden van zijn school in Gor- donstoun in noordoost-Schotland zijn neusbeentje gebroken. geen nieuws bevatten na hetgeen presi dent Johnson, zijn minister van buiten landse zaken Rusk en de Amerikaan se vertegenwoordiger in de V.N. Gold berg de laatste tijd hebben gezegd. Het elf bladzijden tellende gemeen schappelijke communiqué is, zo zegt men, slechts met grote moeite tot stand gekomen als gevolg van aanzien lijke meningsverschillen tussen de on derscheidene afvaardigingen. In Manila overheerst de mening, dat de conferentie voornamelijk beschouwd moet worden in het licht van de ver kiezingen, die binnenkort in de V.S. en enkele andere van de deelnemen de landen zullen worden gehouden. In dit verband vraagt men zich echter af, of het „Grote Handvest van de Stille Oceaan", waartoe Johnson zou hebben geïnspireerd, veel indruk op de kie zers zal maken, wanneer zij op 8 no vember naar de stembus gaan. Weliswaar staat in het communiqué, dat de Zuidvietnamezen hun bondgeno ten zullen vragen hun troepen binnen zes maanden terug te trekken, als Noord-Vietnam zijn divisies uit het zui den terug laat komen en er geen in filtratie in zuidelijke richting meer voorkomt. In Manila blijft men echter het antwoord schuldig op vragen be treffende de controle van een en an der. Ook is het niet duidelijk hoe men leden van de nationalistische Vietcong denkt te kunnen onderscheiden van communistische activisten. (Van onze verslaggever) DELFT, 26 okt. Een felle brand heeft gistermiddag een groot gedeelte van de woning van de Papoealeider M. W. Kaisiepo in de as gelegd. De tweede verdieping van zijn woning brandde helemaal uit en de eerste verdieping liep flinke waterschade op. De familie Kaisiepo is niet tegen brand verzekerd. Het gezin Kaisiepo bestaat uit der tien personen, daarbij inbegrepen een schoonzoon en diens baby. Begin 1962 vestigde de familie Kaisiepo zich in Delft. Het gezin arriveerde gelijktijdig met de heer N. Jouwe, die een flat in Delft bewoont. kade maar dat middel is zeer on geschikt om Engeland tot andere ge dachten te brengen. Afgezien van al le juridische aanspraken stelt men zich in Londen op het standpunt dat het niet aangaat de 25.000 Gïbraltarianen zonder meer, van de ene dag op de andere, Spanjaarden te laten worden. Deze mensen zijn helemaal geen Span jaarden, ook etnisch niet, en willen het niet worden ook. Gibraltar kwam in 1713, b(j het Ver drag van Utrecht, onder Britse sou- vereiniteit. Spanje beweert echter dat Engeland door het verdrag geen wer kelijke souvereiniteit over de rots be zit, maar alleen het recht van bezet ting kreeg. Engeland ontkent dat. Het heeft Spanje voorgesteld de kwestie voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Londen heeft zich bij voorbaat bereid ver klaard zich bij de uitspraak van het Hof neer te leggen. Spanje voelt ech ter niets voor het Engelse voorstel, waarschijnlijk omdat de regering in Madrid heel goed beseft dat het in juridische zin geen been heeft om op te staan. Generaal Franco heeft Engeland het gebruik van de rots als militaire ba sis aangeboden, in ruil voor erken ning van de Spaanse souvereiniteit. En geland heeft dit voorstel afgewezen. Gibraltar was vroeger, als toegangs poort tot de Middellandse Zee, van grote militaire waarde. Tegenwoordig heeft het in dat opzicht nauwelijks eni ge betekenis, al blijft de rots en het kleine stukje achterland, dat er bij hoort van militaire betekenis als centrum van verbindingen en als arsenaal voor kernwapens van de wes terse verdediging. NEUTRALE ZONE VLIEGVELDZ HAVEN G\WN— Ceut PTA DE 0 km 1 MAROKKO EUROPA DJIBOETI, 26 okt. (Reuter) Meer dan een dozijn politieke leiders, die ervan verdacht worden deelgeno men te hebben aan de anti-Franse betogingen in Frans Somaliland, zijn gearresteerd, aldus is van officiële zijde vernomen. Onder de gearresteerden bevinden zich de voorzitter van een partij die voor de onafhankelijkheid van Frans Somali-land is, een lid van de plaat selijke bestuursraad en de voorzitter van de plaatselijke sportfederatie. De politie heeft gisteren twee betogingen uiteengedreven, die ontstonden na het nieuws van de arrestaties. De anti-Franse en onafhankelijk heidsbetogingen zijn gehouden tijdens het bezoek van president De Gaulle aan Djiboeti in augustus. Hierbij wer den vier personen gedood en zeventig gewond. Bij hernieuwde betogingen in setember verrichtte de politie hon derden arrestaties. Somaliland is een Frans overzees gebied, dat door een afgevaardigde en een senator in het Frans» parlement ia vertegenwoor digd. LONDEN, 26 okt. (UPI) Engeland heeft Spanje opnieuw verzocht de grensbeperkingen tegen Gibraltar op te heffen en het geschil over de Britse kolonie in handen te stellen van het Internationaal Gerechtshof. Het ministerie van Buitenlandse Za ken zegt de indruk te hebben dat de grens tussen Gibraltar en Spanje „voor alle rijdend verkeer is gesloten". Ook deelde het ministerie mee dat Spanje nog niet heeft gereageerd op het Brit se voorstel van 10 oktober het geschil in handen te stellen van het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag, ter wijl ook geen datum is afgesproken waarop de wederzijdse besprekingen tussen de regeringen zullen worden hervat. Het ministerie is echter niet van mening dat er na de jongste bepa lingen voor de 24.000 bewoners van de „rots" een alarmtoestand is ont staan, ondanks het feit dat Gibraltar nu geheel van het Spaanse land is afgesneden. Het Italiaans socialisme toont zijn nieuw politiek gezicht (Van onze correspondent) Het is nu wel een feit dat de ver schillende splintergroepen van pro- Chinese communisten die in de laatste weken overal in het land uit de grond schoten, eind oktober in Rome hun eerste congres zullen houden om de „Partito Comunista d'Italia" op te rich ten als Staiinistisoh-pro-Chinese partij, die de „flauwe" koers van de officiële „Partito Comunista Italiano" van Togliatti en nu Longo openlijk en systematisch zal bestrijden. Het wordt nu bekend dat reeds in juli j.l. in Milaan de „Chinezen" van Italië hun eigen samenkomst hebben gehouden, óat in Rome een „Circolo Romano Marx-Engels-Lenin-Stalin" is opgericht en dat er zelfs al eigen bla den van deze beweging bestaan. De officiële communistische partij is hier over in ieder geval hoogst opgewonden en organiseert daarom in het zuiden grootse tegenmanifestaties. De onte vredenheid onder de orthodoxe com munisten is echter zo groot dat de af scheiding van deze linkervleugel niet meer te vermijden is. Hetzelfde voltrekt zich bij de kleine „Socialistische Partij voor de proleta rische eenheid" (PSIUP), die in 1964 uit ontevredenen van de Nenni-partij gevormd werd. Ook deze kleine pro- communistische splinterpartij kent heet hoofden, die nu over de communis tische partij heenspringen en zich rechtstreeks bij de nieuwe waarachtig Stalinistische partij gaan aansluiten. Bij de socialisten heeft intussen, zoals reeds eerder gemeld, de wil tot her eniging en concentratie gewonnen: eind oktober zal het buitengewone congres van de Nenni-partij zich zeker voor de hereniging uitspreken, dan zullen de beide partijen, de socialistische partij van Nenni en de sociaal-democraten, met een gemeenschappelijk programma, en bij de parlementsverkiezingen van 1968 met gemeenschappelijke lijsten uit komen. Daarna zullen de twee verbon den partijen ook formeel en organisa- otrisch één enkele partij vormen. Welk politiek profiel zal deze nieu we partij hebben? Dit treedt ons vrij duidelijk tegemoet uit de beginselver klaring die een commissie van de beide partijen in de zomer van dit jaar heeft uitgewerkt en die door beide partij besturen is aanvaard. Het is een interessant stuk, ook al vanwege het feit dat uit vele open en bedekte toespelingen, halve aanduidin gen en open stellingnamen kan wor den opgemaakt hoe sterk tussen de orthodoxen en de reformisten, tussen de sociaal-democraten en de revolutio nairen, tussen de onverbiddelijke klas sestrijders en de taktici van de wel vaartsmaatschappij gevochten werd. Uit de gehele tekst blijkt het streven een nieuwe socialistische partij op te richten, een partij die zich, zoals Nenni een jaar geleden zei, meer inspireert op de Britse Labour-partij dan op de SPD in West-Duitsland. Nenni heeft ook toegegeven dat zijn partij die in 1892 was opgericht en tot 1963 prak tisch nooit aan de regering was be halve in de overgangsregering na 1945 daardoor verstard gebleven is en de nieuwe ontwikkeling in de maatschap pij en het denken niet had meege maakt. Het samengaan met de sociaal democraten en de toetreding van de nieuwe partij tot de socialistische Inter nationale, zoals in de beginselverkla ring wordt gesteld, betekent dat oude dogmatische grondslagen verlaten worden. De partij noemt zich in de verklaring „een nieuwe kracht in dienst van de arbeiders en van het staatkundige leven van de natie, met het doel ant woord te geven op en oplossingen te vinden voor de nieuwe problemen van de maatschappij en de staat". Het woord „klassestrijd" wordt alleen in een historische terugblik gebruikt. Het komt anders niet meer voor, evenmin als nationalisering of socialisering. De partij wil dus kennelijk alle deuren open houden, vooral ook die naar rechts en naar de in Italië zo brede katholieke bevolkingslaag; ze beroept zich wel op de ideologische „ervarin gen, te beginnen met die van het Marxisme" van de leden van de partij wordt echter geen bepaald filo sofisch of religieus credo geëist. De partij neemt zich voor een sterke „re formerende actie" te voeren. Nadrukkelijk wordt gesteld dat „het socialisme onscheidbaar is van de democratie en van de vrijheid, van alle vrijheden, de politieke, burgerlijke en religieuze vrijheden, die nauw onder ling verbonden en onscheidbaar zijn". Iedere autoritaire en totalitaire politiek wordt verworpen en open toegegeven dat de proletarische revolutie in despo tisme van partij en staat degenereert, als de vrijheid en de democratie onder drukt worden. De scherpere tonen worden bij de economische politiek verneembaar: wel is het niet de bedoeling dat de partij, die de arbeiders vertegenwoordigt, „een hegemonie of een charismatische leiding van de staat" voor zich opeist maar de strijd tegen het kapitalistische stelsel wordt voortgezet, teneinde „de arbei ders de toegang tot de leiding van de staaf' te verschaffen. De staat heeft „de eerste verant woordelijkheid bij net stimuleren en in de leiding van de economische activiteit". Deze sterk dirigistische en centralistische formulering wordt dan weer enigszins verzwakt door het appèl op de „geest van initiatief en wil tot vooruitgang van alle leidende krachten in het economische en sociale leven". Ook wordt toegegeven dat het moderne kapitalisme niet meer dat van vroeger is en het ideaal van „een vol ledige vrijheid en waardigheid van de menselijke persoon" plechtig verkon digt. Uit dit perspectief kan het commu nisme niet anders dan scherp veroor deeld worden: er is, zo «egt de tekst, „een strikte ideologische en politieke scheiding" tussen communisten en so cialisten, een gemeenschappelijke strijd is onmogelijk, maar „incidentele en parallelle en convergerende acties" worden niet uitgesloten. De socialisten zeggen hiermede te bedoelen dat zij hopen de communisten gemakkelijker te kunnen binnenhalen en „het proces van zelfkritiek in de communistische beweging te bespoedigen". Een tikkel tje riskant, kennelijk echter bedoeld om niet alleen stemmen aan de rechter kant, bij de «hriston-democraten en de katholieken te werven, maar ook bij de communisten. De buitenlandse politiek is sterk door de sociaal-democraten bepaald. Hier is Saragat op de achtergrond duidelijk waarneembaar: wel strijd tegen im perialisme, vóór de onderontwikkelde landen, vóór de UNO, vóór „ontspanning ontwapening, non-proliferatie etc." maar ook beslist tégen „iedere eenzijdige ver andering van het tegenwoordige machts evenwicht waarop, zij het ook op pre caire wijze, de vrede in de wereld rust." Natuurlijk is de nieuwe partij voor stander van de Europese supranationale integratie, van toetreding van Enge land, van rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement en op deze basis wenst zij ook een politieke unie. De Atlantische samenwerking wordt echter, geheel in de geest van Nenni, iets genuanceerd geformuleerd: De partij aanvaardt de verplichtingen en bindingen die uit het NAVO-ver- drag voortvloeien, „in hun defensieve en geografisch begrensde interpretatie" en de verklaring vervolgt: „De blijven de en hoogste doelstellingen van de partij blijven de veroordeling van de oorlog en de opheffing van de mili taire blokken". Het is geen wild revolutionaire partij die uit deze tekst spreekt, de term „revolutie" komt er nauwelijks in voor, men spreekt van „structuurhervormin gen", duidelijk wordt een partij a la Labour nagestreefd. Dit alleen al is bewijs dat er in de Italiaanse maat schappij veel gaande is. Toch mag men niet vergeten dat deze tekst ontworpen is door de leiding van de twee partijen, dat de linkervleugel van de Nenni-partij openlijk verklaard heeft tegen de beginselverklaring en tegen de hereniging en tegen de totale breuk met de communisten te zijn. Ook mag niet worden vergeten dat Nenni- socialisten en communisten nog steeds nauw in de vakbeweging en de coöpe raties samenwerken dat de commu nistische partij de tijd tot de uiteinde lijke en formele samensmelting van de socialistische partijen goed wil gebrui ken. De nieuwe „socialistische charter" moet door vele oude doctrinaire socia listen nog verwerkt worden. Als dit proces lukt, kan men pas zeggen dat deze nieuwe partij werkelijk bestaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 19