Kunstschatten „Mozes55 gaan mee naar nieuwe pastorie Parochie viert drie belangrijke jubilea Senaat wenst eommissie Europese gemeenschappen Onderzoek naar executie van Duitse deserteurs kort na capitulatie Handel met Indonesië ook dit jaar gegroeid BOBBY CHARLTON IN AMSTERDAM PERSONALIA r:d-1 Gruyt er De verliest melklevering geding Congres over automatisering Deel „klaverblad" in november open Nieuw bestuur Boerenpartij Amsterdam Drie ontsnapte Britse gevangenen weer in arrest Nieuwe investeringswet op komst Kabinetscrisis dreigt in Bonn Overleden ACCOORD TUSSEN AMSTERDAM EN FRANCISCANEN Examens r. c Benoemingen Amb tsaanvaarding Promotie NIEUWE DAG WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 8 —0 Zo hebben de Amsterdammers van de vorige eeuw de nu jubilerende „Mozes" gekend, voordat de grachten in de omgeving werden gedempt en de naam kregen van Waterlooplein. AMSTERDAM, 25 okt. Er is eindelijk een akkoord tussen de gemeente Amsterdam en het kerkbestuur van de „Mozes en Aaronparochie" over de afbraak en vervanging van het grote pas toriegebouw. Nog dit jaar zal het voorstel tot schadevergoeding aan de raad worden voorgelegd. „Wij zijn beslist niet ontevreden", zegt pater C. de Lange o.f.m., „al zullen wij nog wel enige tonnen extra moeten investeren, want niet alles wordt vergoed". Stammenoorlog in Soedan Congreslid veroordeeld CANADEES OFFICIER NAAR AMSTERDAM ■/V./T' s j- iffl r In Londens beroemde Carnabystreet hebben de mode-ontwerpers zich na de minimode alweer op de micromode geworpen, waarbij de rok zodanige afmetingen heeft dat men beter van zoveel centimeter beneden de heup dan zoveel boven de knie kan spreken. Met de bontjassen op deze foto valt het nogal mee. Bontjassen zullen als wij de Engelse mode-ontwerpers geloven het kledingstuk bij uitstek voor de jeugd worden in de komende winter. De conservatief geklede man op deze foto is Enge- lands voetbalheld Bobby Charlton. Hij poseerde vanmorgen met zijn landgenotes-mannequins op een Amsterdamse gracht ter gelegenheid van de opening van het zogenaamde London House. Opbrengst missiecollecte Hongersnood in India (Van onze verslaggever) Een opluchting voor vele Amster- mers is waarschijnlijk ook, dat de be faamde kunstverzameling van de Mo zes vrijwel integraal mee gaat naar de nieuwe pastorie, waar enige ruimten komen in de geest van de befaamde grote zaal van de oude pastorie. Ook een der fraaiste onderdelen van het kerkcomplex, de biecht- en doopkapel wordt weer opgebouwd in de nieuwe pastorie, waarbij men zoveel mogelijk AMSTERDAM, 25 okt. De NV Melkinrichting OW-Moba in Amster dam behoeft geen melk- en melkpro- dukten te leveren aan de vier super- markets van de NV P. de Gruyter en Zn in de hoofdstad. Daar komt het vonnis op neer, dat de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, vanochtend heeft ge wezen in het kort geding, dat De Gruy ter had aangespannen tegen dit melk bedrijf (een der drie leden van de Melk Unie Amsterdam) en de voor zitters van de drie plaatselijke bonden van melkhandelaren. OW-Moba heeft haar principiële be reidheid tot het aangaan van een over eenkomst tot levering aan De Gruy ter steeds afhankelijk gesteld van de houding daartegenover van de in de bonden georganiseerde melkhandela ren, Nu de weerstand van deze bon den gebleken is zeer groot te zijn moet worden geacht geen overeen komst tot stand te zijn gekomen, al dus het vonnis. Er was een contract tot levering per 31 augustus indertijd afgesloten, maar op 1 september berichtte het melkbedrijf dat niet zal worden gele verd, omdat de georganiseerde melk handel in Amsterdam zich daartegen verzette. Hoewel zij verwachtte, aldus mr. Stheeman in zijn vonnis, dat de gewone rechter op grond van de brief wisseling zal aannemen dat OW-Mo ba zich tegenover De Gruyter tot le vering heeft gebonden, zal niettemin de gevraagde voorziening niet worden verleend. Dit omdat de overeenkomst te allen tijde en met een week op zegbaar is. Het melkbedrijf heeft mee gedeeld zo nodig onmiddellijk tot op zegging der overeenkomst te zullen overgaan. Ook de ten aanzien van de voorzit ters der bonden van melkhandelaren gevraagde voorziening (verbod tot uitoefenen van druk op het melkbe drijf om niet te leveren) weigerde de president te verlenen. Er valt niet in te zien, aldus mr. Stheeman, waarom de voorzitters niet voor de belangen van hun bonden zouden mogen opko men door middel van een waarschu wing naar aanleiding van of het pro test tegen een overeenkomst tussen OW-Moba en een derde, waardoor zij die de belangen bedreigd achten. Een dergelijke waarschuwing of protest heeft volgens de president op zichzelf niets van doen met uitlokking van wanprestatie of samenspannen tot boycot van OW-Moba. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 25 okt. Op initiatief van staatssecretaris dr. J. F. de Meijer zal van 15 tot 18 november in Amsterdam door de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (O.E.S.O.) een congres wor den gewijd aan de Automatisering. De heer De Meijer zal de openingsrede houden. Delegaties uit zestien landen nemen eraan deel, en deskundigen uit Amerika, Nederland, Franknjk en West-Duitsland zullen referaten houden over de economische en sociale conse quenties van de automatisering. het oude voorbeeld zal trachten te be naderen. De op handen zijnde afbraak van de oude pastorie wegens de aanleg van de IJ-tunnelweg is er oorzaak van dat een drietal jubilea deze maand slechts be scheiden zal worden gevierd. Het zijn 'belangrijke data. Het eerste schuilkerk- je van de paters Franciscanen in de Jodenbreestraat werd 325 jaren geleden ingericht. Het huidige kerkgebouw, een fraaie klassieke ruimte van de Belgi sche architect Suys werd 125 jaar ge leden in gebruik genomen. En voorts viert het befaamde zangkoor „Zelus Pro Domo Dei" zijn 275-jarig bestaan, waarmee het zich waarschijnlijk het oudste zangkoor van Nederland mag noemen. Het koor viert zijn jubileum zondag 20 november a.s. met een hoogmis, die oudere muziekliefhebbers goed zal doen want de 43 zangers onder leiding van Joep Schreurs zullen de Maria Mag- dalenamis van Loots zingen. Tevens zal het 60-jarig koorlidmaatschap van ar chitect K. P. Tholens worden gevierd. De parochie viert zijn feest zondag a.s. met een hoogmis om half elf. Bij de recente telling van het aan tal kerkbezoekers op zondag is geble ken, dat de Mozes ongeveer 1200 be zoekers trekt, waarvan er velen uit al lerlei delen van de stad komen. Ook is het bezoek aan de onlangs gestarte concerten op het befaamde Franse or gel snel groeiende. Een en ander heeft het animo ver sterkt om in dit gebied van de stad een katholieke kerk van betekenis te handhaven. De Mozes is zonder twijfel, architectonisch bezien, de fraaiste ka tholieke kerk van de binnenstad. Door zijn traditie als muziekkerk en zijn rij ke kunstschatten, zowel voor liturgisch gebruik als in de pastorie, heeft zij waarschijnlijk meer dan enige andere kerk in Amsterdam de taak om als behoedster op te treden van grote tra dities. Anderzijds is juist in de Mozes een proces van vernieuwing gaande, dat evenzeer van groot belang kan worden voor de binnenstad. In de pastorie is reeds het Bedrijfsapostolaat gevestigd. Als over enige jaren de nieuwe pas torie, die aan de andere zijde van de kerk wordt gebouwd, beschikbaar is, zal men over ruimten kunnen beschik ken die voor een aantal doeleinden bruikbaar zullen zijn. Het ontwerp van het nieuwe pas toriegebouw is in handen van de heer P. H. van Rhijn. Het wordt een gebouw van zes verdiepingen, dat aan de zijde van de Jodenbreestraat breder zal zijn dan aan de Waterloopleinkant. Een commissie van deskundigen, waarin o.m. zitting hebben de heer J. Leeuwenberg, de heer van Groeningen, pater V.d. Berg en pater De Lange zal waken over de herplaatsing van de ve le schilderijen van Jacob de Wit in de nieuwe' pastorie. De mogelijkheid bestaat dat op de plaats van de oude pastorie, waar zo als bekend een groot circuit komt, een galerij wordt gebouwd met winkeltjes of expositiegelegenheid voor kunste naars. Voorlopig belet geldgebrek de ze bouw. De Mozes zal volgens de hui dige plannen geheel vrij aan het cir cuit komen te staan in een stadsbeeld, dat straks beheerst zal worden door IJ-tunnelverkeer, hoge kantoorgebou wen, een station van de Ondergrondse en het nieuwe stadhuis van Amsterdam. (Van onze verslaggever) BADHOEVEDORP, 22 okt. Begin november zal het klaverblad bij Bad hoevedorp, waar de rijksweg 4 (Am sterdamDen Haag) en de nieuwe rijksweg 6 (VelsenLeliestad) elkaar kruisen voor een deel in gebruik wor den genomen. Voorlopig zullen alleen de automobilisten die rijksweg 4 berij den van dit reuzencircuit gebruik ma ken. Maandag is men begonnen met het trekken van de in totaal twintig kilo meter strepen op het klaverblad. Vol gende week zal de verlichting worden geprobeerd. Het klaverblad heeft een oppervlakte van veertig hectare of tien kilometer snelweg. Over een lengte van zes kilometer zullen vangrails worden geplaatst. Voor de asfaltering van het circuit was 12000 ton nodig. De nieuwe rijksweg 6 zal midden 1967 in gebruik genomen worden tot en met de ringvaart. Over de ringvaart zal voorlopig nog slecjits van een brug gebruik kunnen worden gemaakt. Deze heeft vijf rijbanen. Het deel tot Ouder kerk zal ongeveer in 1969 in gebruik worden genomen. De totale kosten ko men op 195 miljoen gulden, hiervan zijn reeds vijfenzestig miljoen besteed. Dat komt op zes miljoen gulden per ki lometer. De hoge kosten worden voor een deel veroorzaakt door het grote aantal viaducten en bruggen dat moet worden gebouwd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 26 okt. Met een duidelijk gebrek aan enthousiasme heeft de Eerste Kamer zich gister middag uitgesproken voor een samen smelting van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. met de commissie van de E.E.G. en de Euratom-commissie tot één „Commissie van de Europese Ge meenschappen" en voor de samen voeging van de ministerraden van de gemeenschappen. De demissionaire minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. Luns, zei de vele bedenkingen, die de senatoren te gen dit verdrag in deze vorm bleken te hebben, goed te kunnen begrijpen. De situatie voor de Europese gedachte is, naar zijn mening, de laatste tijd aanzienlijk verslechterd. Bij de Euro pese gemeenschappen zjjn „demorali satie-verschijnselen" te constateren. Minister Luns voorspelde dat spoedig de tijd zou komen, dat de leden van de Europese commissie slechts de standpunten van de onderscheidene re geringen zouden vertegenwoordigen. Er zou dan nog slechts sprake zijn van een Europa der vaderlanden. Het supra-nationale Europa, zoals Neder- AMSTERDAM, 25 okt. De afde ling Amsterdam van de Boeren Par tij heeft gisteravond een nieuw be stuur gekozen. Het bestaat uit de he ren E.A. Bos, W.H.A. Vassen, R.J.W.G. Kampagne, J.A. Krikke en P.C. van Zon. Na hun verkiezing lie ten zij het hoofdbestuur van de Boe renpartij in een telegram weten, dat zij volledig achter het hoofdbestuur en de twee resterende Amsterdamse raadsleden staan. De achtendertig vergaderde Boe ren besloten unaniem een brief aan de gemeenteraad te zenden, waarin zij vragen de uit de partij getreden raadsleden mevrouw A.A.M. Baank- Meyer en de heer J. Verschoof te bewegen voor hun raadslidmaatschap te bedanken en plaats te maken voor de volgende kandidaten op de lijst van de Boerenpartij. CAIRO, 26 okt. (UPI) Bij een stammenoorlog in de zuidelijke pro vincie Bhar El Ghazal in Soedan zijn veertien Soedanezen gedood en ver scheidene anderen gewond geraakt. De strijd is ontbrand tussen de stammen Denka en Massra naar aanleiding van een twist over veekudden. Eenheden van de politie en van het leger zijn in allerijl naar het betrokken gebied gezonden. land zich dat voorstelt, is naar zijn mening daarmee „in een periode van ebtjj" geraakt. Het verdrag tot de fusie der Euro pese executieven voortgekomen uit een Nederlands initiatief is, nu ook de Senaat er zjjn goedkeuring aan ge geven heeft, door alle betrokken landen geratificeerd. De documenten van deze ratificaties zijn evenwel nog door geen enkel land gedeponeerd. De Eerste Kamer drukte minister Luns op het hart deze documenten niet eerder to overleggen, voordat de samenstelling van de Europese commissie bekend is. De socialist mr. J. A. W. Burger zei een vacuüm te vrezen, waarin de leden van de oude commissies zonder commissie zouden komen te zitten, terwijl er een nieuwe commissie zon der leden is ontstaan. De behandeling van de goedkeuring tot fusie der Europese executieven in de Eerste Kamer met een demissio naire minister en staatssecretaris is min of meer te wijten geweest aan een misverstand. Toen mr. Burger (PvdA) verklaarde niet te begrijpen waarom dit belangrijke wetsontwerp met zoveel urgentie moest worden be handeld, werd h(j in de rede gevallen door minister Luns die zei dat hij geen bezwaar had tegen behandeling, maar dat het voorstel niet zoveel haast had, dat het geen uitstel kon dulden Niemand begreep hoe het dan toch op de agenda was terecht gekomen. Staats secretaris De Block bleek de schuldi ge. Zonder medeweten van zijn minis ter had hij de voorzitter van de Eer ste Kamer,, dr. ir. J. P. Mazure, tele fonisch medegedeeld „prijs te stellen op behandeling". Omdat de Senaat toch bijeen was en het onderwerp van geringe controversiële aard bleek, werd de behandeling toen maar voortgezet. Het voorstel werd tenslotte met alge mene stemmen aangenomen. Alleen de PSP was tegen. LONDEN, 26 okt. (UPI) De po litie heeft gisteren de drie gevange nen gegrepen wier ontsnapping uit de Wandsworth-gevangenis maandag in Londen de regering onder nog zwaar der druk heeft gezet om de veilig heid der gevangenissen te vergroten. Als eerste onderdeel van een actie ontsnappingen uit gevangenissen on mogelijk te maken is de Russische spionne Helen Kroger naar een „v liger oord" gebracht. Het ministerie van binnenlandse za ken weigerde commentaar te geven op de verhuizing van mevr. Kroger vanuit de Styal-gevangenis naar die van Holloway, in het noordelijk deel van Londen, Welingelichte zegslieden echter hebben medegedeeld dat Helen Kroger dinsdag naar Londen is over gebracht. Tezamen met haar echtgenoot Pe ter Kroger is zjj in 1961 veroordeeld tot een, gevangenisstraf van 20 jaar. Peter Kroger zit momenteel zijn straf uit in de 200 mijl noordelijk van Lon den gelegen Wakefieldigevangenis. Vol gens sommige zegslieden zou men er over denken hem naar het eiland Wight over te brengen de plaats waar de treinrovers van de grote overval in 1963 opgesloten zitten. Deze actie wordt beschouwd als een direct resultaat van de spectaculaire ontsnapping van de dubbelspion George Blake vorige week zaterdag uit de Wormwood Scrubs gevangenis, waarin volgens vele Britten communisten de hand hebben gehad. NEW YORK, 26 okt. (Reuter) Adam Clayton Powell, een neger die lid is van het Amerikaanse Congres, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertig dagen en een boete van tweehonderdvijftig dollar wegens be lediging van de magistratuur. Hij was niet op de zitting van een rechtbank verschenen, die een onderzoek moet instellen naar zijn financiële toestand. OTTAWA, 25 okt. (Reuter, ANP) Een hoge officier van het Canadese leger is naar Europa gezonden om een onderzoek in te stellen naar de be schuldigingen, volgens welke Canadese militairen betrokken zouden zijn ge weest bij de terechtstelling te Amster dam op 13 mei 1945 vijf dagen na het einde van de oorlog in Europa (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 35 okt. Met de im port in Nederland van produkten uit Indonesië en met de export van on ze produkten naar dat land was het vorige jaar een bedrag van 500 mil joen gulden gemoeid. Dat betekent een stijging van 100 miljoen ten opzichte van 1964. In de eerste zes maanden van dit jaar nam het wederzijdse han delsverkeer opnieuw met 17 procent toe. Deze cijfers werden ons verstrekt door de Indonesische consul-generaal in Amsterdam, de heer Natadiningrat. Na de verbetering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië kwam ne heer Natadiningrat in juni van het vorige jaar naar Amsterdam, waar hij de leiding op zich nam van het eerste consulaat-generaal van Indone sië in ons land. Tijdens zijn anderhalfjarig verblijf in Nederland heeft hij, zoals hij zelf zegt, bijzonder goede contacten kunnen leg gen met ons bedrijfsleven. „Van de kant van de Nederlandse zakenmensen heb ik veel begrip en belangstelling ge vonden vooi onze export-activiteiten" De vanouds bekende Indonesische pro dukten, zoals o.a. specerijen, olie en copra, vinden hier weer een goede markt. Dat de belangstelling voor Indonesië als exportland steeds groeit, blijkt wel uit het feit dat sinds 1965 het aantal in ons land gevestigde Indonesische handelshuizen tot ruim vijftig toenam. Het zijn bedrijven die werkzaam zijn in alle sectoren van het bedrijfsleven. Vooral voor wat de rol van Neder land ais transito-land voor produkten uit zijn land aangaat, ziet de heer Na tadiningrat voor de toekomst grote mo gelijkheden. „Omdat Nederlanders en Indonesiërs elkaar kennen en wjj vertrouwd zijn met de Nederlandse ma nier van zaken doen, kan Nederland van veel betekenis worden voor de ont wikkeling en verbetering van onze ex port naar de Europese landen." Nu f,1 is Amsterdam het centrum van de ver handeling van Indonesisch veevoe der over Europa. Via ons land gaat zeventig procent van de uitgevoerde veevoeders naar Duitsland. Wat betreft Nederlandse nvesterin- gen in Indonesië zelf, verwacht de heer Natadiningrat veel van de wet op de buitenlandse investeringen die zijn re gering binnenkort aan het Indonesische parlement voorlegt. Deze wet opent wijd de deur voor buitenlandse inves teringen. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft, aldus de consul-generaal, veel belangstelling hiervoor. Volgens hem is het enige dat Nederlandse investerin gen in Indonesië nog in de weg kan staan, de aarzeling van de Nederland se regering om. zoals hij dat noemt „de politieke risico's te aanvaarden." BONN, 26 okt. (DPA) De West- <1 ii it se coalitiegenoten CDU/CSU en FDP hebben ook bij hun tweede ge sprek over de dekking van het begro tingstekort voor 1967, dat naar schat ting vier miljard Mark zal bedragen, geen overeenstemming bereikt. De Christen-Democraten voelen voor belastingverhoging, maar de Vrije Democraten zijn daar fel tegen gekant en hebben al laten weten dat ze uit de coalitie zullen treden wan neer tot deze maatregel wordt over gegaan. De voorzitter van de bonds dagfractie van de CDU/CSU, Rainer Barzel, wilde zich na afloop van het mislukte overleg waaraan kanse lier Erhard had deelgenomen nog niet uitlaten over de consequenties van deze impasse. Barzel, die zich onmid dellijk naar het gebouw van de Bonds dag begaf om zijn fractie in te lich ten, had tydens het coalitiegesprek, dat tweeeneenhalf uur duurde, een kort onderhoud met president Lübke. De voorzitter van de FDP-fractie, Knut von Kühlmannstumm, gaf een bevestigend antwoord op de hem door journalisten gestelde vraag of de coa litie nog bestaat. Hij was ervan over tuigd dat men het in verdere gesprek ken eens kon worden. De Vrije De mocraten blijven echter op het stand punt staan dat er geen belastingen hoging mag komen om het begrotings tekort op te heffen. Erhard hield op de bijeenkomst, naar vernomen wordt, vast aan zijn plan tot verhoging van de inkomsten- en vennootschapsbelas ting. Een nieuwe gespreksdatum is nog niet vastgesteld. t>an twee leden van de Duitse marine. De Canadese minister van defensie, Paul Hellyer, die dit maandagavond in het Lagerhuis te Ottawa bekend maakte, zei dat er geen bewijzen zijn gevonden voor de bewering dat Canade se militairen iets te maken hebben gehad met de executie. Eerder hadden drie voormalige officieren van een re giment uit Vancouver echter verklaard dat het Canadese leger de executie van de twee Duitsers had goedgekeurd. De kwestie werd vorige maand aan de or de gesteld door het veel gelezen West- duitse weekblad „Der Spiegel". De be trokken leden van de Kriegsrnarine wa ren de 28-jarige Rainer Beek en de 20- jarige Bruno Dorfer, van wie de eer ste al in 1944 zijn onderdeel had ver laten en de andere pas enkele dagen voor het einde van de oorlog. Beck, die gedeeltelijk van Joodse afkomst was, had zich in Amsterdam verborgen ge houden. Volgens de Duitse commandant van het krijgsgevangenkamp, waar heen de Canadezen het tweetal na hun aanmelding had overgebracht, zou een Canadese generaal de Duitsers hebben verzocht de twee deserteurs te berech ten. Het „proces" vond plaats In te genwoordigheid van de 3.000 Duitse krijgsgevangenen. UTRECHT, 25 okt. (ANP) Rijksuniv. geslaagd voor de examens: kand. niet- west. sociol. G. de Weerd (Nederhorst den Berg), kand. muziekwetensch. A. Clement (Eindhoven), doet. muziekwetensch. E. Ver hulst (Scherpenzeel). doet. soc. geografie E. ter Meulen (Enschede), kand. Nederl. P. Vreeswijk (Utrecht) mej. E. Kleft (Arn hem). doet. klass. lett. J. Jansen (Drieber gen). kand. Duits mej. A. Maathuis (En schede). kand. Frans mej. W. Droste (Gos- terbeek) G. Knap (Rotterdam), semi-arts VV. van Vlersen (Amsterdam), arts mej. J. van der Giessen (Woerden), tandarts M. Eijkman (Zeist) M. van den Heuvel (Utrecht) J. Kraal (Leerdam) J. Macken- bach (Vugt) A. Riedeman (Utrecht) J. Zlesel (Utrecht), doet. geneesk. jhr. J. Graswinckel (Roetterdam) N. Mutsaerts (Tilburg) M. Sehreuder (Utrecht) mej. A. van der Maas (Woerden) apoth. ex. W. Hoogstraten (Utrecht), doet. diergeneesk. M. Achten (Vlijmen) D van Beek (Beekbergen) E. Blsschoff (Simpelveld) F. Bljleveld (Dor drecht) Tj. Cuperus (Wolvega) W. van Dijk (Utrecht) G. Eikelenboom (Utrecht) L. El- ving (Meppel) J. Heitkamp (Zwollerkerspel) G. Jansen (Gilze) E. Jedema (De Bilt) J. Koopman (Dieren) R. van der Lende (Utrecht) M. Levison (Utrecht) O. Ples- ser (Utrecht) W. Pons (Bergambacht) H. Poppinga (Groningen) E. Sekeles (Utrecht) J. Stoel (Kampen) W. Strijk (Westerbork) H. Verburg (Mijdrecht) H. van Neerbos (Jutphaas) G. van Dommelen (Esbeek). doet. tandheelk. J. van Baal (Doorn) J. de Kruyf (Leerdam) P. van Nes (Utrecht) C. Qua (Amsterdam) L. van Baaien (Zeist) H. van Luyn (Utrecht) C. Moorrees (Den Haag) H. Tideman (Laren) A. Veldhuis (Utrecht) A. Bast (Sliedrecht) W. O. de Jager (Eindhoven) A. van Oosten (Voor burg) C. Pameijer (Enschede) H. Casteren van Cattenburgh (Haarlem) mej. D. Jezeer (Hilversum) mevr. L. Jansen-Oel (Utrecht) doet. diergeneesk. mej. W. Boersma (Adu- ard Gr LEIDEN, 25 okt. Rijksuniversiteit.— doet. godgel. J. Schoneveld (Staveren) kand. klass. taal en lett. G. Wieberdink (Oss). doet. Frans J. van Aalzum (Lelden) doet. 2 gen. mevr. H. Themans-Bouwman (Leiden) mej. M. Connolly (Rotterdam) H. Oostveen (Deurne, België) P. Slee (Rotterdam) F. Werner (Den Haag), semi-arts P. v.d. Straa- ten (Wateringen) arts P. Briet (Apeldoorn) T. Hameeteman (Voorschoten) W. v.d. Meer (Leiden). NIJMEGEN, 26 okt. Kath. univers. doet. rechten, P. Janssen Maastricht, doet. duits: J. Manders Schayk, doet. gesch.: M. de Rijcke Aardenburg, se mi-arts: J. Ploegmakers Tilburg, en J. Pluymakers Meerssen, arts: H. van Heesch Tilburg en P. Schuurs Wychen. NIJMEGEN, 26 okt. Aan de Katho lieke Universiteit is pater J. L. M. van DIJK o.p. gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift „Die Grundlegung der Ethik in der Theologie Karl Barths", Promotor was prof. dr. H. P. A. Cornelissen. AMSTERDAM. Aan de Universi teit van Amsterdam is de heer J. W. OERLEMANS uit Rotterdam gepromo veerd tot doctor in de letteren op het schrift „Autoriteit en vrijheid 1800-1914. Een cultuurhistorisch onderzoek naar de weerstanden tegen de industriële maatschappij". Promotor was aanvan kelijk prof. dr. J. M. Romein, na diens overlijden prof dr. J. Presser. LEIDEN, 26 okt. Prof. mr. N. E. H. van ESVELD. van 1953 tot 1958 als buitenge woon hoogleraar en sedertdien als gewoon hoogleraar ln het arbeidsrecht, sociaal recht en sociaalpolitieke verhoudingen aan de Ne derlandse Economische Hogeschool te Rot terdam werkzaam, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid van de Rijksuniversiteit om onderwij* te geven ln het sociaal recht. Dr. A. ROERSCH is benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde om onderwijs te geven ln de mo leculaire genetica. LEIDEN, 26 okt. Rljksunivers. kand. gesch.: P. Emmber, Haarlem A. Kohlbech Leiden, H. Madern, Hazerswoude. ROTTERDAM, 26 okt. Econom hogOsCb- kand. econ. R. Braakenburg van Backuim A. Struijk, W. de Bruijn, A. Ranner. J. Tjanga-Sjin, allen Rotterdam: J. van Hees, Utrecht; I. Dralsma, Leidschendam, doet. econ.: M. Levie, J. Wljenberg, A. Tunnissen. ailen Rotterdam; H. Vel, Breda: M. van Berckel, Arnhem: account.: Chr. Hoes, Den Haag. AMSTERDAM, 26 okt. VU Semi-arts: R. de Bos Kuil, Amsterdam: T. Bruin, Delft; R. Leijen, Hoorn en G. den Ottolanderd, Capelle a.d. IJssel. Arts: W. Nells, Amsterdam; R. Visser, Purmerend; J. van der Zwan, Zwollerker spel; docht. econ. G. Bosma, Amsterdam; DEN HAAG. 25 okt. Bij K B. ls met Ingang van 1 januari 1967 benoemd tot dijkgraaf van het Waterschap de Maas- en Dlezepolders, mr. H. J. M. STIEGER. DEN HAAG, 25 okt. Generaal-majoor der mariniers J. G. M. NASS, comman dant van het korps mariniers, zal om streeks 1 februari zijn functie neerleggen en daarna op zijn verzoek met eervol ont slag gaan. Hij zal worden opgevolgd door zijn huidige chef staf, kolonel der mari niers A. M. LUUK. UTRECHT. 25 okt. (KNP) Kardinaal Alt'rink heeft benoemd tot kapelaan te Hen gelo (Gldl J. J. H. HUISMAN msf. DEN HAAG. 25 okt. Minister Luns heeft tijdens zijn verblijf in New York aan de heer N. ROESLER. een bankier van Nederl. afkomst, ln verband met diens recente benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau de daarbij behorende versierselen uitgereikt. De heer Roesier is onder meer vertegenwoordiger van de Am- robank en heeft vele malen Nederlandse financiële delegaties geadviseerd. DEN HAAG. 26 okt. Bij K.B. Is be noemd tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem mr. J. GIJSMAN. thans vice-presi dent van de rechtbank te Utrecht. DEN haag 26 okt. BI] K.B. ls be noemd tot officier ln de orde van Oranje- Nassau H. E. HENDRIX te Parijs, lid van ae raad van bestuur van Van Leer's vaten- fabrieken te Amsterdam. HILVERSUM, 26 okt. Met ingang van 1 oktober is benoemd tot chef de bureau van de afdeling Sportza ken bij de NRU-programmastaf, de heer Roel Rengers. Hij is 39 jaar en geboortig van Kerkrade. Hij produ ceerde enkele jaren het sportpro gramma „Marathon" van VARA en KRO. Momenteel treedt hij op als pro ducer van het NRU-sportprogramma „Marathon-Sportrevue" op zondag middag. UTRECHT, 24 okt. Prof. dr. Ir. J. J. DENIER van der GON, die is benoemd tot gewoon hoogleraar ln de fakulteit der wiskunde en natuurwetenschappen aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te ge ven ln de fysica van de mens, heeft zijn ambt aanvaard met een rede over „Sys temen, organismen en organisaties". UTRECHT, 24 okt. Aan de Rijksuni versiteit alhier ts gepromoveerd de heer U. M. Th. HOUTSMULLER uit Vlaardin- gen tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen op het proefschrift: ..Stu dies over fosfollpiden van enige bacte riën". EINDHOVEN, 25 okt. Gepromoveerd aan de Technische Hogeschool alhier ir. Ir. F. W. SLUIJTER tot doctor ln de tech nische wetenschappen. Zijn proefschrift heeft tot titel „On the reflection of elec tro-magnetic waves by a cold magneto- plasma". Promotor was prof. dr. L. J. F. Broer. WINSCHOTEN, 26 okt. Met Ingang van 1 januari Is de heer SIMON VAN WATTUM (35) alhier benoemd tot hoofdredacteur van het In Oost-Gronlngen verschijnende dag blad Winschoter Courant. De heer Van Wattum ts sinds november 1965 verbonden aan het Ncdersaksisch Instituut der Rijks universiteit te Groningen. Daarvoor was hij werkzaam op de redactie van de Winscho ter Courant. De heer Van Wattum is een bekend Gronings dichter. Hij ls lid van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. DEN HAAG, 25 okt. Op 67-jarige leef tijd is alhier overleden schout bij nacht b.d. Th. K. baron VAN ASBECK. Hij werd 14 oktober 1899 te Saiatiga op Semarang geboren. Op 1 maart 1951 werd baron Van Asbeck bevorderd tot schout-bij-nacht. Hij vervulde tot aan zijn pensionering ln 196i de functie van chef hydrografie. Baron Van Asbeck was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, officier in do orde van Oranje-Nassau en drager van het oor- logsherinnenngskruls. UTRECHT, 25 okt. In Zeist is op 77- Jff'Se leeftijd overleden prof. dr. Ir. N.A. HAI.BKRTS.MA, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Prof. Halbertsma werd 7 maart 1889 ln Leeuwarden geboren. Gedurende de eerste wereldoorlog was hij ingenieur bij dr. ir. Schneider en Co bij Frankfort am Main. Van 1920 tot 1921 was hü privaatdocent voor verlichtingskunde aan de technische hogeschool In Karlsruhe, waarvan hij in 1952 tot eresenator werd benoemd. Prof. Halbertsma was van 1921 tot 1952 Inge nieur b(j Philips ln Eindhoven. In 1951 werd hij benoemd tot bijzonder hoogleraar ln de verlichtingskunde aan de rijksuniversiteit ln Utrecht vanwege het universiteitsjaarfonds ln 1939. WHITE PLAINS. NEW YORK. 26 Okt. (UPI) De beeldhouwer Leo Friedlander is hier op 78-jarige leeftijd overleden. Friedlander is vooral bekend om grote beeldhouwwerken, die in diverse Ameri kaanse steden zijn geplaatst. Bijvoorbeeld zijn de elf meter hoge figuren, die op de wereldtentoonstelling van 1939 In New York de „vier vrijheden" vertegenwoordigden, van zijn hand. DEN HAAG, 26 okt. (KNP) V? opbrengst van de collecte op Wereld' missiedag zal naar verwachting rond twee miljoen gulden zijn. Tot dusver zijn de totalen bekend van 738 van 1825 parochies in Nederland. Vorig Ifjt brachten deze parochies 764.000 een. Dit is nu geklommen tot ton ofwel een stijging van ong®v vijf procent. Opvallend is de stijg in de parochies boven de ST0\evi;t. vieren. Deze varieert van tien tot v j tien procent meer-opbrengst. dom Den Bosch vertoont een ge u opbrengst, maar zowel in het bl d Breda als ln het bisdom R°^mona is tot dusver tien procent mina geven dan vorig jaar. NEW DELHI, 26 okt. (DPA) Indische staat Bihar en enkele aan grenzenden gebieden in het noor van India worden door hongersn geteisterd. Het uitblijven van de moes sonregen in enige streken enerzvjd- omvangrüke overstromingen anderzijds hebben de hele oogstvernietigd. D" gehele bevolking van,Bihar dreigt vol komen zonder drinkwater te raken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 20