Succes zonder profijt KRONIEK Televisie Radio HEBR'BOMIflELeiideliuifoiJtoediOT =£- Nordring-concert Zeven landen werken mee Grock- Adembenemend tempo en schrille contrasten Je D a m prijzen 0 i m woensdag DINSDAG DINSDAG WOENSDAG Regeringscrisis: Politiek onbenul Weg met ons! Godsdienstonderricht Priesters en celibaat Wat zegt de deskundige Ware schuldige NTS start met haar eerste toneelavond 1 SB NIEUWE I DINSDAG 25 OKTOBER 1966 4 HENNY LANGEVELD Laat, beste Nederlandse Bank, als Zijlstra mocht mislukken in Schmelzers kabinet, tot dank wat dankbiljetten drukken CHRONOS Nederland I Nederland II Duitse televisie Tweede programma België Nederlands België Frans België Frans Duitse televisie Hilversum I 402 m. Hilversum II 298 m. Brussel 324 m. Hilversum I 402 m. Hilversum II 298 m. Hilversum III 240 m. Brussel 324 m. 5873 „Wij be vinden ons hier op een buitenor dentelijk bodem- eigen!" legde de professor uit. „Hier gaat de geestgrond over in laaggeveend gebied. En wat zien we daar?" „Auto's" zei Tom Poes. „Dat is ja ene domzinnige opbemerking!" riep de geleerde uit. „Ik spreek over de varengewassen die op deze grens ophouden te behoren. Hier pleegt men lonken en kruiden aan te treffen. En wel zeer speziaal der Droezelkruid. Maar die is er niet. Wat mag de reden zijn?" „Dat weet ik niet hoor!" mompelde Tom Poes. „Ik vraag me af waarom al die wagens naar de vlakte gaan en niet terugkomen. Daar wil ik meer van weten!" „Praw!" zei professor Prlwytzkofsky, gemelijk en hij hurkte neer om zijn studie voort te zetten. „Wat zoeken al die lieden bij zo'n heks?" vroeg Tom Poes zich af, terwijl hij zijn weg vervolgde. „Het is duidelijk; dat ze uitge nodigd zijn of zo; op dat feest van gisteravond. Maar wat vinden ze er aan? De hut, die op de vlakte staat, is vies en gammel en het stinkt er ook!" Op dat moment bereikte hij een heuveltop zodat hij een goed uitzicht had. Maar inplaats van het bouwvallige optrekje, dat hij de vorige keer gezien had, stond er alleen maar een poort. Daar omheen stonden verschillende voertuigen geparkeerd; maar van de bestuurders was geen spoor te bekennen. De vlakte was geheel verlaten... voordeel voor links en rechts blijft. OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD :-.2MBSÉMSI De Deense zangeres LISE REINAU. ?i WAT ETEN WE VANDAAG? e u mm 5 •s LANDS KRONIEK HENNY LANGEVELD die een maand geleden in Versailles als eerste Nederlander wereld kampioen op het ac cordeon werd, is nu een teleurgesteld man; hij had veel meer re acties verwacht. Na tuurlijk, de tv steedde in het journaal aandacht aan zijn suc ces, hij was gast in Mies-en-scène en in „muzikaal onthaal" en het Leidse gemeente bestuur bereidde hem een officiële ontvangst, maar de engagementen zijn (nog) uitgebleven. Voor iemand die als musicus zijn brood wil gaan verdienen, is dat niet zo leuk, al heeft Langeveld de moed niet opgegeven. Hij heeft zijn hoop vooral gevestigd op Duits land, dat heeft bewe zen meer oog te heb ben voor muzikaal ta lent dan Nederland. De in Leiden gebo ren en getogen wereld kampioen (25 jaar en vader van een dochter tje van 15 maanden) vindt dat hij in eigen land maar weinig ge waardeerd is: „Als iemand wereldkam pioen op de schaats wordt, een grote sport prestatie, wordt daar ten rechte drukte over gemaakt. Alle kranten brengen het nieuws op de voorpagina en de minister stuurt een telegram. Mijn wereldkampioenschap ligt op het muzi kale vlak, niet zo spectaculair misschien, maar toch ook een top-prestatie Henny Langeveld, zelfverzekerd maar zonder het air van de man-die-niets- meer-te-leren-heeft, zegt het zonder een zweem van zelfoverschatting; hij ziet er alleen maar een bewijs in dat het accordeon in Nederland nog steeds wordt onderschat. „Het is een instru ment met enorme mogelijkheden en echt veel meer dan het schippersklaviertje dat de meeste mensen er nog steeds in zien". Nauwelijks zeven Jaar oud werd hij al gegrepen door de muziek ervan; zijn ouders kochten een twaalfbasser- tje voor hem, waarop hij zich al gauw zo'n virtuoos betoonde dat hij les ging nemen bij Louw Boellaard, die hem ook voorbereidde voor het wereldkam- pioenschap. Op aandrang van zijn ou ders nam hij later ook piano- en or- gelles aan het Koninklijk conservato rium in Den Haag; hij treedt geregeld op als pianist. Zonder zijn eerste liefde te verloochenen, bekent hij dat hij de piano een mooier instrument vindt met noj» meer mogelijkheden. „Maar", voegt hij er onmiddellijk aan toe, „op een accordeon kun je ook veel meer spelen dan alleen maar populaire deun tjes; er is ook een semi-klassiek en klassiek repertoire; zelf ben ik gespe cialiseerd in klassieke muziek." Toen hij veertien was dong hij voor het eerst mee naar de coupe mondiale, de door de Confederation in ternationale des accordeonnistes be schikbaar gestelde beker voor de we reldkampioen. Hjj eindigde op de zes tiende plaats. Na nog drie keer te heb ben meegedaan, waarbij hij respectie velijk als zevende, zesde en vijfde ein- dgde, trok hij zich terug voorlo- NTS: 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 Journ. voor gehoorvest. VARA: 19.35 The Lucy Show. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het Nws. 20.45 Z-Cars, TV-film. 21.35 Onder anderen Alle 7, cabaretprogr. 22.00 Franse chan sons. 22.25 De wereld van vandaag. NTS: 22.35 Journ. 23.00 Teleac. Kernfysica (5). NTS: 20.00 Nws. In het kort. 20.01 Don Quichotte (3). TV-film. 20.30 Première: Nws. over films. 21.00 De bezetting. CVK, IKOR. RKK: 22.00 Levend verleden.Doc. NTS: 22.30 Journ. 18.00 Nws. 18.16 lm Zeitraffer. 19.00 Actualiteiten. 19.21 Die Erde auf der wir stehen. 19.59 Progr.overzicht. WDR: 18.05 Progr. voor het gezin. 18.30 Journ. 19.10 TV-serie. 19.40 Urogr. over Versailles. 20.15 Was bin ich? beroepen raden. 21.05 Der Beginn, TV-film. 22.05 Filmrep. 22.50 Filmrep. 18.20 Actualiteiten en muz. 18.55 Auf der Jagd nach Schlagzeile. spel. 19.30 Nws en thema v.d. dag. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Hongarije 1966. rep. en nws. 21.15 New Orleans, Bourbon Street, TV-film. (niet gesch. voor jeugdige kijkers). 22.35 Nws. weerber. en thema v.d. dag. 18.55 Zandmannetje. 19.25 Filmklucht. 19 40 Voor de vrouw. 19.55 Hier spreekt men Nederlands. 20.00 Journ. 20.25 Rep. 21.10 TV-spel. 18.25 Nws. en Nederl. les. 18.55 Filoso fie en lekenmoraal. 20.00 Journ. 20.30 Be- roepentournool. 21.45 Concert t.g.v. de Dag der Ver. Naties. 17.28 Nws. Aansl.Progr. voor de jeugd. DB Journ. (herh. van gisteravond), 10.20 Wind des Südens, speelfilm. 11.55 Op- ï'sche Spielereien: Hamburger Hafen. Actualiteiten kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Roy Dean TV-fllm 17.10 ABC... Telo-T eylknrt filr MBriohen. KRO: 18.00 Country and Western Fx- press (gr). 18.20 Ultz. v.d. ARP 18 30 Musicerende dilettanten. 18.50 Van klan ten en wanten weten. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Conciliepostbus (herh). 19.35 Geest, liederen. 19.45 Zoekend gelo ven 20.00 Stereo: Klass. gr. muziek. 20.15 Stereo: Omroepork. en zangsolist: opera muziek. 21.30 Kamermuz. 22,00 Kunst: cult, progr. 22.30 Nws. 22.45 Vreemd: een keuze uit woord, zang en dans. 23.15 Con- tekst: Informatief - kritisch progr. 23.45 Stereo: Lichte gr. muziek. 23.55 Nws. AVRO: 18.00 Nws. 18.15, Actualiteiten. 18.25 Licht orkest met zangsoliste. 19.00 Gespr. brief uit Parijs. 19.05 Gedachten- wisselingen over moderne geloofsvragen. 19.40 Accordeonmuz. door amateurs. 19.55 Nws. 20.00 Nordring-Tour 1966. Lichte muz. uit Nederl. 21.00 Licht orkest (opn). 21.15 Hoorspel. 22.00 Cabaretprogr. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Mod. ka mermuz. (opn). 23.55 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paarde- sportuitsl. 18.32. Fllmmuz. 18.55 Lichte muz. 19.40 Show-boat. 19.50 Syndicale kro niek. 20.00 Internat, muzlekprogr. 21.00 Hoorspel. 21.37 Jeugdtheater. 22.15 De ze ven kunsten. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.15 Ste reo: klassieke gram. muz. 7.32 Amus. muz. (gr.). 7.40 Radiokrant. 8.10 Gewijde muz. 8.32 Weens Filharmonisch ork. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. huisvrouw. 11.00 Lichte gram. muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 13.00 Variant: act., rep. en muz. 13.30 Metropole-orkest (opn.): amus. muz. 14.00 Hoorspel (dl. 2). 14.25 Stereo: Moderne liederen (gr.). 15.25 Pia norecital. 16.00 V. d. jeugd. 17.00 Five o'clock, praatje. 17.15 Jazzmuz. 17.50 Over heidsvoorlichting: Klankbeeld van Claude Belloni over de jubilerende Inspectie van de havenarbeid. VARA: 7.00 Nws., ochtendgymn. 7.23 Lichte gram. muz. (7.30-7.35 Persoverz.). VPRO: 7.55 Meditatie. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. muz. 8.30 Van alle mark ten thuis, praatje. 8.35 Lichte gram. muz. 9.00 Opera- en operettemuz. (gr.). VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Moderne mu ziek (gr.). 10.45 V. d. kleuters. 11.00 Nws. 11.02 V. d. huisvr. 11.45 Calvecimbelrecital (opn.): oude muz. 12.00 Lichte gram. muz. 12.22 V. h. platteland. 12.27 Med., t.b.v. land- en tuinb 12.30 Metropole orkest. 13.10 Act. 13.25 Weense walsen (gr.), 14 05 Mo derne en klass. kamermuz. 15.00 V. d. jeugd (1600 Nws). 17.00 V. d. zieken. 17.40 Franse filmmuziek, (gr.). .AVRO: 9.02 Act. 9.05 Lichte gram. muz, 12 02 Operettemuz. 13.02 Act. 13.05 Lichte PrL muz- met zangsollsten. 14.02 Amerik. j 4muz- 15 02 Licht platenprogramma v. d. jeugd. 16.02 Gevar. platenprogramma voor automobilisten. 17.02 Act. 17.05 Hill- billy-time. 17.30-18.00 Rhithm and blues (gr:). 12.03 Lichte muziek. 12.48 Instrentaal Intermezzo. 14.03 Orkestmuz. 14.30 Voor de Jeugd. 14.50 Meisjeskoor. 15.03 Meisjes koor. 15.15 Voor de kinderen. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Jazzmuz. ptg, naar dit jaar bleek; dank zjj o.a. een vlekloze uitvoering van opus 79 van Carl Maria von Weber. Met zijn vrije bijdrage, wist h\j de Amerikanen, die de laatste jaren steeds het kampioen schap bemachtigden, van hun troon te stoten. Een Amerikaanse mededing ster moest in Versailles met de twee de plaats genoegen nemen. Het succes van de Amerikanen ver baast hem overigens niet: accordeo nisten krijgen alle faciliteiten die ze maar kunnen wensen en wie iets pres teert hoeft nooit zonder werk te zit ten; als solist staan alle concertzalen voor hem. open. Er zijn er dus heel wat dde hun ge luk ln de Verenigde Staten zoeken en het nog vinden ook. Behalve uit Duits land, verwacht Henny Langeveld re acties uit Amerika en het zou helemaal niet onmogelijk zijn dat hij ook van va derland veranderde. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 25 okt. Vanavond is van 20.00 tot 21.00 uur op Hilver sum 1 de directe uitzending te be luisteren van het Nederlandse Nord ring-concert. De Nordring-Tour is een jaarlijks terugkerende reeks van ze ven lichte muziekprogramma's, die tot stand komen in samenwerking tussen zeven bij de Europese Radio Unie aangesloten Noordeuropese lan den. In dit kader zijn al concerten uitgezonden in Stockholm, Oslo, Ko penhagen, Hamburg en Londen. Het concert van vanavond (in Hilver sum) is het zesde in de rij. Het slot- concert volgt zaterdag in Brussel. Al le zeven concerten worden in de deel nemende landen rechtstreeks uitge zonden. Hoewel het in Nederland als NRU-programma wordt uitgezonden, is het een resultaat van samenwer king tussen KRO, VARA, AVRO en Wereldomroep. De medewerkenden zjjn: Lars Lönn- dahl (Zweden), Elisabeth Granne- man (Noorwegen), Lise Reinau (De nemarken), Henry Arland (Duits land), Edmundo Ross (Enigeland), Conny van Bergen (Nederland), Etienne Verschueren (België) en als specifiek Nederlandse bijdragen „De Leidse Sleuteltjes" en de beiaardier Piet Bakker. De Zweed Lars Lönnidahl heeft in zijn leven niets anders gedaan dan gezongen. Hij begon in 1947 bij een amateurgroep, die regelmatig revues uitvoerde. Daarna volgde hjj drie jaar zanglessen aan de Zweedse Mu ziekacademie, en in 1954 voltooide hij zijn zangstudies in Italië. Hij trad in zijn vaderland meermalen op in films en musicals. De laatste jaren komt hij regelmatig op de televisie. Hij heeft ook een cabaretgroep opge richt, waarmee hij lange tijd Zweden doorkruiste. Een bijzondere persoonlijkheid in dit internationale gezelschap is de Deense zangeres Lise Reinau. Tien jaar geleden kwam zjj voor het eerst voor de microfoon. Na verschillende engagementen voor radio en televisie en tournees in binnen- en buitenland (vooral op Groenland is zij bijzonder geliefd), heeft zjj nu haar eigen „one- woman-show" op de Deense televi sie. Zjj is getrouwd met de zanger Paul Reinau. Van de overige medewerkenden aan de Nordring-Tour '66, is behalve natuurlijk de Engelsman Edimundo Ross, die geen Introductie behoeft vooral de Belg Etienne Verschueren ADVERTENTIE Nu de regering gevallen ls, zfln er uiteraard vele speculaties over de samenstelling van het volgende kabinet. Daarbij zullen o.a. de vele problemen die met de levens standaard te maken hebben aan de orde komen. Hoezeer men ech ter ook op vele punten van me ning verschilt - op één punt heerst volledige overeenstemming, van hoog tot laag: goedkoper leven ls en blijft een feit voor ledereen die op de markt koopt. Ministers val len, maar marktkoopman en straathandelaar blijven op hun post en bieden hun klanten keus uit een keur van kwaliteitsartike len tegen prijzen, die - ongeacht welke regering - altijd lager zijn dan waar ook. In het grootste en gezelligste koopcentrum ls het kopen een plezier. Op de markt regeert maar één principe: door dik en dun, door „links" en „rechts" voordeel voor de klant, want waard vermeld te worden. Hij maakte onder andere arrangementen voor Valente, Aznavour, Dalida en Distel. Na een klassieke conservatoriumop- leiding liep hjj warm voor de jazz. Hij is bekend als solist op de alt-sax, maar ook als componist, arrangeur en dirigent. De laatste tijd heeft hij veel programma's bij de Vlaamse ra dio (BRT). Hij trad ook verschillende keren in Nederland en Luxemburg op. CAMPIONE, 24 okt. (UPI) Het komt bijzonder weinig voor, dat clowns serieus zijn. Een keer per jaar echter maken ze eens geen gekheid: op het jaarlijkse clownsfestival van Camp to ne. Dan komen alle belangrijke grap penmakers uit de circuswereld bij el kaar en worden de ,,Grock"-prijzen uitgereikt, die de naam van een van de grootste sterren uit het verleden in herinnering brengen. De clown van het jaar is zondag aangewezen. Achille Zavatta, een Fransman, was de gelukkige. Hij kreeg de prijs voor „vaardigheid en tech niek en de „pure circusstijl". Tussen toto-uitslag en Flipper in komt een katholieke ex-vakbondleider en voormalig minister op zondagmid dag even vertellen dat de katholieke arbeiders maar op de Partij van de Ar beid moeten stemmen. Het is van een politiek onbenul dat zijn weerga niet kent. Dat is dan dezelfde politicus die destijds Weiter verweet en niet eens ten onrechte dat deze de katholieke eenheid, een groot goed n de Neder iandse politiek, in gevaar bracht. Wat De Bruyn doet is nog veel erger. Hij brengt tal van zijn oude volgelingen in gewetensnood. Zijn leven lang heeft De Bruijn gezegd dat hij geen verstand had van de economie. Hoe wil hij dan nu van tussen zijn ganzen in Noorden be oordelen of de fractie van de grootste partij (onder leiding van een econoom en geruggesteund door deskundige opi nie van mensen als prof. v. d. Brink en prof. Zijlstra) niet terecht de regering naar huis stuurde toen ze niet bereid bleek een economisch verantwoord be leid te voeren. AMSTELVEEN. mr, W. F. S. „Weg met ons!" roept De Bruijn en verloochent zijn levenswerk. Waar zijn z'n argumenten tegen de doorbraak ge bleven? Wil hij Veldkamp en Bogaers Uit het volgend kabinet bannen, ten gunste van Suurhoff en In 'tVeld? Op recht hoop ik dat drs. Schmelzer er in slaagt een kabinet te formeren met bijvoorbeeld Veldkamp als premier. Als de katholieke arbeiders rood stem men zullen ze de gevolgen van het fi nancieel geklungel van Vondeling aan hun lijf ondervinden. Ik wacht er nu nog op dat Nederhorst zijn partijleden gaat vertellen dat ze maar op „Tien over rood" moeten gaan stemmen. Wat zal Den Uyl lachen. AMSTERDAM. KAB'er en KVP'er. De briefschrijver over het gods dienstonderricht zegt: de oude kate- chismus was zo slecht nog niet. Dat kan waar zijn, maar ik vraag me af wat hadden de leerlingen eraan? Geheugenwerk en niets meer. De taal was altijd veel te hoog. En veel te moeilijk. Het was zuiver mechanisme. Het godsdienstonderricht werd veel MET MIES BOUWMAN als in het vak doorknede gangmaakster is gis teravond op Nederland I de actie ten bate van de Tibetaanse vluchtelingen in India en Nepal ingezet met een uit zending uit de circustent van Toni Boltini in de tuin van het paleis Soest- dijk, waaraan alle in de NTS gebun delde krachten eendrachtig samen werkten. Een uitzending die het karakter droeg van een nationaal programma met de nadelen daaraan verbonden maar die het voordeel had dat alles wat in Nederland beroemd, vermaard, befaamd of populair is en beschik baar was in een adembenemend tempo op het scherm verscheen. Dat leverde soms schrille contrasten op met als uitersten een optreden van Rob de Nijs en Johnny Lion aan de ene en Frans Brüggen en Christiaan Bor, aan de ander kant. Kijkers die bij al die uitingen van grote en kleine kunst het doel van de uitzending uit het oog mochten verliezen werden daaraan herinnerd door de televisie-commentatoren mr. G. B. J. Hilterman, dr. L. de Jong en H. J. Neuman die de verschillende aspecten van het vluchtelingenpro bleem kwamen belichten en natuur lijk door Mies Bouwman die de eerste resultaten van de actie bekendmaakte. Met uitzondering van een door Jan Wiegel in India onder de Tibetaanse vluchtelingen opgenomen filmpje en korte reportages uit de Londense West minster Abbey en het Vaticaan, waar de Paus de hulpverlening onder de vluchtelingen aanbeval, ging het hier om een rechtstreekse uitzending waar- aa, juist onvoorziene tegenvallers als een soms minder goede belichting, een verre van volmaakte geluidsweergave, een Fred Kaps die zo geen steekje dan toch een doekje liet vallen, een korte storing in de verbinding met Soestdijk en een pijnlijk verlopend in terview in een Amsterdams café extra bekoring gaven. Een avond die de kijker weer eens met het bezit van zijn televisietoestel verzoent. Ftn te veel een vak. En dat is het toch niet. Het kind moet de godsdienst le ren beoefenen. En dat gebeurt bij de huidige manier van catechiseren. De schrijver zegt ook dat ze het later zouden begrijpen. Beslist niet waar. Het mechanisch lezen leert dik wijls verkeerde woorden. De uitspraak is niet altijd goed. Zouden ze werkelijk aan het geleerde denken later? Dat geloof ik niet. De kathechismus leidde niet tot godsdienstig leven. Schrijver zegt tenslotte, dat de kinderen met weinig geloofskennis het leven ingaan. Maar daarom is het niet te doen. Geen kennis, of heel weinig, maar wel leren leven door het geloof. HUYBERGEN Br. Ambrosius Wat is er gaande onder de pries ters van Nederland? Hebben zjj wel eens nagedacht dat zeer velen huu vertrouwen echt niet kunnen geven aan een gehuwde pries ter? Aan welke roeping zullen zij de voorkeur geven, zullen ze zich 100 procent geven aan het priester-zUn of dat van echtgenoot en vader? Hopelijk gaan zij niet van de veronderstelling uit dat beide mogelijk is Vraag het de gehuwde man en gij krijgt tot antwoord óf óf. Hoe dachten deze priesters in het levensonderhoud van zichzelf en hun gezin te voorzien? Overdag een baan en 's avonds pries- terwerk? Arm gezin, net als bij echt scheiding worden zijn vrouw en kin deren de dupe. Zijn zij zich bewust van de enorme eisen die zij als ge huwd priester aan vrouw en mogelij ke kinderen stellen? Is hier weer niet op een verdekte wijze een gruwelijk egoïsme aan het werk? Ik moet dit, ik verlang dit, ik kan zonder niet werken, maar vrouw en kinderen, voor al de laatsten moeten ongevraagd heel wat lasten op hun schouders nemen. Wij leken begrijpen wel, dat ook de priesters moeilijkheden hebben, dat ook zjj echt niet alle verlangens en gevoelens kunnen beheersen en weg werken. Is dit absoluut nodig? Wel vragen wij ons af, kennen zij de waarde van en de noodzaak óm te bidden? Zijn zjj er echt van over tuigd, dat, als zjj vragen om de ge naden van staat, zij deze in overvloed zullen krijgen? AMSTERDAM H.J. De met sentimenten beladen reac ties op de kabinetscrisis dreigen op het ogenblik iedere wezenlijke beoorde ling van de achtergronden te over spoelen. De rechtstreekse televisie-re portage van de gebeurtenissen in de Tweede Kamer houden het risico in, dat, welk kabinet ook, met welk pro gram ook, door een volle vergadering een nacht lang onder vuur genomen, kan rekenen op de gevoelsmatige sym pathie van de kijker. Zeker als zo een beeldyerslag opgesmukt is met gezins- close-up's welke zo gemakkelijk appel leren aan het familie-sentiment van de massa, en een minister-president aangaan, die kennelijk (waarschijnlijk ongewild) deze reacties door zijn op treden voedt. Het interesseert ons dan ook niet, wat ene meneer Mertens, die zichzelf )olitiek ondeskundig noemt en teven» inancieel-economisch ondeskundig is, denkt over de val van het kabinet; evenmin of een voormalig minister van onderwijs op grond van recent» gebeurtenissen zijn lidmaatschap van de KVP wenst op te zeggen. Niet om dat de reacties onbelangrijk zouden zijn, maar omdat ze absoluut niet ter zake zijn. Het gaat immers om da beoordeling van het financieel-econo misch beleid van het gevallen kabinet en om het standpunt van de KVP- fraetie over dit beleidsonderdeel. Wie heeft er gelijk aan zijn zijde? Wordt het niet eindelijk tijd om over deze essentiële oorzaak van de kabi netscrisis duidelijke deskundige menin gen te horen? Wat ligt er meer voor de hand dan dat de publiciteitsmedia in deze hun taak onderkennen en eco nomische experts de kans bieden om over dit breakpunt tussen kabinet en Kamer een duidelijke uitspraak te ge ven. Er z}jn genoeg onpartijdige deskundi gen in den lande te vinden. Wjj me nen ook, dat de burger recht heeft op een goede voorlichting hierover. TILBURG W. Keyser. Het zijn de vakbonden, die de laat* ste jaren hard bezig geweest zijn om onze economie in de grond te bore": Met alsmaar loonsverhoging komen er niet. De bedrijven die deze abh°r* male verhogingen (plus daar boven op sociaie lasten) moeten betalen, kunnen dit veelal niet of nauwelijks Zij leven op de rand van de rentabiliteit. Ge volgen: ontslagen, werktijdverkorting, zelfs sluiting en liquidatie. Ook wij als werknemers zijn daar niet bij ge baat, nog afgezien van het feit, dat een groot deel van die zogenaamde loonsverhoging wordt weggenomen door prijsverhogingen. De vakbondsleiders (sterke pressie groep, ondanks het feit, dat het groot' ste teel van de werknemers niet ge organiseerd is) missen alle verant- woordeijkheidsgevoel. Alleen om zich populair te maken bij de massa, die het spelletje niet doorgrondt, moeten er steeds maar hogere lonen komen. Zjj zouden hun taak beter verstaan, als zij de massa een juiste voorlich ting gaven, wadrom er maar zo'n umm 4.y ,1C1I cinueiyx iuui gaai, was sen de heren hun handen in onschuld en hebben de werkgevers of heeft d« regering het gedaan. De heer Palmen zegt dat er een arbeiderspartij moet komen, omdat de tegenwoordige politieke partijen de ai" beidersbelangen niet kunnen beharti gen. Naar mijn mening moeten de partijen het algemeen belang beharti' in Nederland en ik, als werknemer, durf met de heer v.d. Hulst de enige ware schuldige aan te wijzen: de vak bonden. Jammer dat er voor hen gee" tribunaal bestaat. ALMELO N. W. G. Pastor NTS haar „De opge- (Van onze correspondent) HILVERSUM, 25 okt. De brengt zondag op Nederland 2 eerste theater-reportage van Drie Zusters" van Tsjechow, voerd door „Ensemble" in de schouw burg te Sittard. De NTS is voorne mens haar toneelavonden zoveel mo gelijk tot stand te brengen in samen werking met Nederlandse toneelge zelschappen. Daartoe zullen uit het lopende re pertoire stukken worden gekozen, die in de oorspronkelijke theater-opvoe ring dus in de bestaande samen stelling van het betrokken gezelschap op het scherm worden gebracht. i 6 4 0 0 t -e «O CC 4* o> O» •3 as KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal. 1. bezit van fÜatoUst^ 2. uit de weg gaan; 3. beider, wollen stof, water 'j. '5 teers, voormalig Zuiderzee-eilano, ingen: eerlijk; 6. bepaalde straat els ge- 7, Indische draegstoe-, ®_dbouwwerk- wicht (afk.), laatst, ia vliegveld tuig; 9. plaats in F.r^landwarse bijl! g 'dringend Nederl Spoorwegen. irrtmiek: 2. natuurver Verticaal: 1- zoetwatervis, En- schijnsel, ,?erjeg®"ènigheid: 5. bepaald g f«u Engels telwoord, lidwoord; 6- weefsel, Engels ie &e verzet 8 onderzoek, briefaan hef?9. Uilcbus, paradiis; 10. weekdier, spijkers. OPLOSSING van 24 oktober. 1 dromen; 2. mensenras; 3. rassen haat; 4. haatgevoel; 5. voelorgaan; gaande.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 4