Ook voor contact met ruimtevaarders „Der Spiegel" contra CDU Hou het eenvoudig CONCORDIA Leraren in Zweden staken 3 HANGEN UIT DE RAMEN OP STOEL VAN LERAAR Dubbelganger van Soekarno? Celibaat ook in Amerika aan de orde Republikeinen speelden Spaanse goudreserves in handen van Stalin ErhardIk blijf MORGEN LANCERING „BLUE BIRD" Geen vertraging bij ESTeC in Noordwijk Frankrijk heeft atoomkop voor raketwapens 5s er kruid gewassen tegen reumatische pijnen? iiilll Rode Gardisten hebben kritiek op leider Mao nieuwe dag PRINS BERNHARD OPENT ACTIE v mm DINSDAG 25 OKTOBER 1966 7 AMSTERDAM, 25 okt. Nog geen week nadat de Russen hun vierde Molniya-1 in een langge rekte baan om de aarde brachten voor het onderhouden van radio- en t.v.-verbindingen over grote afstanden op het noordelijk hair rond ~n het maken van wolken foto's voor meteorologisch ge bruik, gaan ook de Amerikanen Weer een communicatiesatelliet lanceren. Dit is de hoedendoos-vormige nieuwe communicatiesatelliet die in een hoge cirlcelbaan om de aarde moet worden gebracht. De op staande rand is vrijwel geheel bedekt met ongeveer dertienduizend zonnecellen voor de opwekking van elektrische energie uit zonlicht. U wenst na uw vijfenzestigste méér dan alleen maar AOW? U wilt er zeker van zijn dat uw gezin behoorlijk verzorgd is als u iets zou overkomen? Sluit dan een levensverzekering! Die hoeft echt niet zo ingewikkeld van vorm te zijn dat u morgen eigenlijk niet meer weet wat u vandaag heeft gesloten. Want Concordia biedt u eenvoudige verzekeringen, die tegelijkertijd duidelijk en doeltreffend zijn. Sluit voor uw gezinsverzorging bijvoorbeeld een CONCORDIA OPBOUWPOLIS. Dit is één van de talloze mogelijkheden: 4.000,- op 65-jarige leeftijd f 20.000,- bij eerder overlijden f 40.000,- bij eerder overlijden door ongeval. Voor een 26-jarige bedraagt de premie voor deze totale voorziening f 20,60 per maand of f 233,21 per jaar. DE VERZEKERDE BEDRAGEN WORDEN JAAR LIJKS NOG VERHOOGD DOOR EEN WINSTAANDEEL Alle inlichtingen bij de plaatselijke vertegenwoordigers of bij het hoofdkantoor van: Coöp. Levensverzekering Mij. u.a. - Oudenoord - Utrecht - telefoon (030) 16591 Meer dan een miljard gulden verzekerd kapitaal. Tussentijds -->1 Les geven aan elkaar? De dagelijkse praktijk is vaak deze: zitten op de tafeltjes, kletsen met elkaar en grammofoonplaatjes draaien. Thuis blijven mag niet. a.' ^°gal. En niet tegen reumatische pijnen alleen. Ook griep en spit en zenuw- Phnen verdwijnen snel en afdoend. Neem daarom Togal-pastilles in huis. is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8,88. Het valt niet mee om een lange lesloze dag door te komen. Hangen uit de ramen en zwaaien naar de voorbijgangers vult de uren. BWI In sommige klassen lukt het uitstekend. Een jongen op de stoel van de leraar, een aandachtig luisterende klas. ONTHULLINGEN VAN EX-SOVJETDIPLOMAAT V S-verbindingssatelliet bestrijkt Stille Oceaan (Van onze ruimtevaartmedewerker) De trommelvormige kunstmaan •en verbeterde versie van de befaam de Early Bird, die op een vast punt boven de Atlantische Oceaan is gesta tioneerd wordt morgen door de NA SA (met een Thor/Delf a-raket) van Cape Kennedy gelanceerd in opdracht Van Comsat, de voor het grootste deel met Amerikaans kapitaal werkende particuliere onderneming die zich be zighoudt met het realiseren en de ex ploitatie van dergelijke satellieten. Het is de bedoeling, dat de nieuwe satelliet officieel „Intelsat Ila", of ficieus „Blue Bird" evenals Early Bird en de Synoom's 2 en 3 in een cirkelvormige baan op ongeveer 36.000 km hoogte om de Evenaar gaat lo pen. In die baan neemt elke omwen teling precies 24 uur in beslag. De satelliet draait dus synchroon met de aarde mee en wekt de indruk op een vast punt boven onze planeet te zijn opgehangen". Early Bird werd in april van het vorig jaar echter boven de Atlantische Oceaan gestationeerd voor het totstanrlbrengen van verbin dingen, tussen Noord- en Zuid-Ameri- ka en West-Europa, terwijl Comsat's tweede satelliet boven de Stille Oce aan zal komen te hangen, ongeveer ter hoogte van de zgn. internationale datumgrens. Met andere woorden, de kunstmaan door sommigen al van een derde haam voorzien: „Pacific Bird" zal verscheidene Aziatische landen opne men in het langzaam maar zeker groeiende Globe visie-systeem. De eer ste Aziatische landen, die langs deze Weg verbindingen zullen kunnen on derhouden met de Verenigde Staten, zijn Japan, Thailand en de Philippy- nen. Eigenlijk had Comsat diit ruimte lijk relais-station al wat eerder willen lanceren, zodat men in Amerika recht streeks beelden van de conferentie in Manilla had kunnen ontvangen. Over ongeveer drie weken voor opgesteld dat met de eerste lancering alles naar wens verloopt komt dan een tweede Intelsat II aan bod, die ln een soortgelijke synchrone omloop- baan moet worden gebracht. Deze zal echter boven de Ivoorkust (West-Afri ka) worden gestationeerd en in die positie zjjn befaamde voorganger, de nog steeds perfect functionerende Ear ly Bird wat werk uit handen nemen. Zo verschrikkelijk druk heeft Early Bird het overigens niet; heel wat van zijn kanalen zijn ongebruikt gebleven, hetgeen echter nauwelyks een wonder mag worden genoemd als men weet hoe hoog de tarieven zijn die Comsat vroeg. De maatschappij heeft thans •chter meegedeeld dat de taneven (Van onze ruimtevaartmedewerker) NOORDWIJK, 25 okt. Door een misverstand, zijn zaterdag in het ar tikel over het ruimtevaartcentrum ESTeC en ESLAB enkele alinea's weg gevallen, waarin beschreven werd, hoe het operationele programma door de brand die het centrum in Noordwijk Verwoestte, niet of nauwelijks zal wor den vertraagd. Dit gaat helemaal op voor die projecten, die op korte ter mijn worden uitgevoerd, aldus deelde de heer J. R. Verwijnen, assistent vat de directie ons mede. De eerste Westeuropese satelliet, ES BO-II zal geheel volgens het oor spronkelijke plan op of om om streeks 1 maart van het volgend jaar hunnen worden gelanceerd en de ES- Ro I zal ruim een half jaar later (I oktober) volgen. Deze beide pro- Secten waren op het moment van de brand bij de industrie reeds m een zover gevorderd stadium, dat ze biet meer konden worden bedreigd. Het project Heos (de lancering van sen kunstmaan in een zeer langgerek- te baan om de aarde) daarentegen Verkeert nog geheel in zijn beginsta dium en ook dat is een gelukkige Omstandigheid. „Bovendien bevindt *ich vrijwel alles wat op de Heos be dekking heeft, bij de Juncker-fabrie en in Duitsland, de hoofdaannemer v&n het project", aldus de heer Ver fijnen. De kunstmanen TD-I en II ixin nog helemaal niet van de grond gekomen en de grote astronomische otelliet (LAS-1) zal waarschijnlijk ook V-auivelijks vertraging ondervinden V"-n de brand. Het beproeven van in- jrumenten die door zogenaamde son- eringsraketten onder meer boven °°rwegen, Lapland en Sardinië °rden meegevoerd, gebeurt vrijwel sluitend in de vestiging van het $TeC te Delft. *ti Ove: r ongeveer een jaar architect aannemers spreken in dit opzicht z or het tweede halfjaar van 1967 v 1 het definitieve gebouwencomplex tow ®STeC en ESLAB (het labora- jj.,Ium voor de meer wetenschappe- 6 activiteiten) worden opgeleverd. DvVhJ voor directe uitzendingen tussen Ame rika en West-Europa tot ongeveer de helft zullen worden gereduceerd. Het is beslist niet uitgesloten dat die ta- riefverlaging uiteindelijk nog winstge vend zal blijken te zjjn. Het gebruik van de satelliet boven de Stille Oce aan zal iets duurder zijn dan de nieuwe trans-atiantische tarieven. BONN, 25 okt. (UPI) De West- duitse regering heeft geweigerd com. mentaar te geven op een bericht it het weekblad „Der Spiegel", volgens welk de Christen-Democratische partij (CDU), de party van bondskanselier Erhard, vijftig miljoen Mark van een buitenlandse wapenfabrikant heeft ont vangen om er haar verkiezingscam pagne in 1957 mee te financieren. Het blad vraagt of de CDU het geld heeft ontvangen in ruil voor een con tract voor de levering van pantser voertuigen voor de Bundeswehr en of het inderdaad vyftig miljoen Mark was zoals een industrieel uit Baden- Württemberg in een brief in 1965 aan Erhard had beweerd. Der Spiegel stel de ook de vraag of Otto Lenz, een voormalige staatssecretaris op de kan selarij, drie miljoen Mark van de bui tenlandse wapenfabriek had ontvan gen. Dat zou gebeurd zijn toen Konrad Adenauer nog bondskanselier was en Erhard zjjn minister van economische zaken. Voorts vraagt Der Spiegel of het waar is dat een Zwitserse kolonel, de toenmalige minister van defensie, Frans Josef Strauss, de hulp van de Zwitserse autoriteiten had aangeboden om deze beweerde zaak van corrup tie te onderzoeken. Volgens eerdere berichten had de Westduitse regering begin 1957 bij een dochteronderneming van de wapenfabriek een order ge plaatst voor de levering van 2.822 pantservoertuigen tegen een totale prijs van 570 miljoen Mark. De firma heeft niet één voertuig geleverd ondanks dat de regering tweehonderd miljoen Mark had vooruitbetaald, zoals de berichten meldden. Een woordvoerder van de CDU heeft gezegd dat zijn partij nooit geld van de buitenlandse firma had ontvangen, terwyl regeringswoordvoerder Karl Günther von Hase verklaarde dat de regering het bericht in Der Spiegel zal bestuderen alvorens commentaar te geven. ADVERTENTIE Europa steunt vluchtelingen LONDEN, 25 okt. (UPI) Niet al leeii in Nederland, maar tevens in zestien andere Europese landen spant men zich momenteel in zoveel moge lijk steun te verlenen aan de vele vluchtelingen in Afrika en Azië. Het was Prins Bernhard, die gisteren in het Londense Churchhouse het start sein gaf voor deze Europese vluch- telingenactie. De prins is voorzitter Samen met Early BRd zullen de twee Intelsat-satellicton een tussen tijds verbindingssysteem vormen in afwachting van de totstandkoming van het definitieve wereldomvattende stel sel van 1968, waarvoor thans negen kunstmanen in aanbouw zyn. Het tweetal elk 160 kg wegend hij de lancering en 68 kg in hun omloopbaan, 1.42 meter ln doorsnede en 0.67 meter hoog (antennes en raketmotor niet meegerekend) zal overigens niet uitsluitend voor commerciële doelein den worden gebruikt. Het is de bedoeling dat ook de NA SA. het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, er gebruik van zal maken om onafgebroken in mon deling contact te kunnen blijven met Apollo-rulmtevaarders, onverschillig of deze zich nu in een baan om de aarde bevinden, zoals begin december Grissom, White en Chaffee, of binnen enkele jaren ln de buurt van of zelfs óp de maan. Via deze Intelsat's en ongeveer tien nieuwe volgantennes zal men de astronauten in NASA's hoofd- controlecentrum te Houston (Texas) onafgebroken kunnen beluisteren en technische gegevens van het ruimte schip ontvangen. Het vermogen van de Intelsat's Is aanzienlijk groter dan dat van Eariv Bird, evenals trouwens het bereik. Dit laatste is het gevolg van de toepas sing van een andere antenne. Er zijn in totaal vier Intelsat-kunstmanen voor Comsat gebouwd voor een be drag van bijna twaalf miljoen dollar. Twee van die toestellen worden in re serve gehouden. Er zou tijdens of na de lancering eens iets kunnen mis gaan. SJOERD VAN DER WERF PARIJS, 25 okt. (UPI) De Franse minister van defensie, Pierre Messmer, heeft op een gisteravond ge houden persconferentie bevestigd dat Franse experts een atoomkop hebben ontwikkeld en grondig hebben getest voor de toekomstige „Plutoon" raket, een wapen voor korte afstanden. Pierre Messimer, die sprak aan de vooravond van de debatten in de As semble over het militaire budget, ver klaarde dat men volgend jaar nog zal verder werken aan het project, dat een raket tot resultaat zal hebben met een reikwijdte van honderdtwintig ki lometer. De atoomkop is, volgens Messmer, reeds voltooid en terdege beproefd in de Stille Oceaan by Muru- roa, waar Frankrijk uitgestrekte nu cleaire proefgebieden heeft. De minis ter heeft niet onthuld wat de zwaarte van de atoamlading voor de „Plu- toon" is, maar volgens welin-gelichte zegslieden zou dit in de buurt van de 20, 30 kilonton liggen. In 1972, aldus Messmer, zal de Franse defensie uitgerust zijn met acht lanceerinstallaties, elk met verscheide ne raketten. Vyf regimenten zullen voor deze installaties moeten zorgen. In 1967 zullen nog twaalf Mirage-4- toestellen aan de vijftig reeds operatio nele atoombommenwerpers worden toegevoegd. Het komende jaar zal ook in Pierre- latte het kemreactorcentrum gereed komen dat verrijkt uranium zal leve ren voor de vervaardiging van water stofbommen. Dit zal het mogelijk ma ken dat Frankrijk reeds in 1968 proe ven zal kunnen nemen met de H-bom. Verder maakte Messmer bekend dat in 1970 de onderzeeërs bewapend met kernprojectielen operationeel zullen worden. De eerste atoomonderzeeboot zal in maart volgend jaar van stapel lopen. van de European .Working Group for The Refugee Campaign 1966". ADVERTENTIE STOCKHOLM, 25 oktober DE ALGEMENE STAKING van de Zweedse leraren en leraressen heeft uiteraard geleid tot een chaotische si tuatie op de scholen. De vakvereniging van de leerkrachten, SACO geheten, is vastbesloten het conflict met de re gering uit te vechten tot het bittere einde. Verleden week woensdag liep de bemiddelingspoging van een spe ciale door de regering ingestelde com missie op niets uit, nadat tevoren al de onderhandelingen van de vakbond met de bevoegde regeringsinstanties geen resultaat hadden opgeleverd. De minister van onderwys nam toen contact op met de SECO, de landelij ke organisatie van middelbare scho lieren, en zei: „Nu hangt alles van jullie af. Als jullie niet je medewer king verlenen, wordt alles een chaos!" De SECO ontwierp een plan orn de leerlingen elkaar les te laten geven. Hier en daar gebeurt dat ook, maar in de meeste gevallen komt er natuur lijk niet al te veel van terecht. De leerlingen moeten echter in ieder ge val naar school komen; een plotselin ge extra vakantie is er voor niemand by. Sommige leraren, die niet bij de SACO zjjn aangesloten, geven gewoon les. Hetzelfde geldt voor alle rectoren, hoofden der scholen, enzovoorts, die een eigen organisatie hebben. Niet alleen op de middelbare scho len staken de onderwijskrachten, ook de onderwijzers en onderwijzeressen van de hoogste klassen van de lagere scholen doen met de Staking mee. De scholieren vinden het allemaal natuurlijk reuze opwindend. De SECO geeft deze dagen een speciale, dage lijks verschijnende krant uit met ad viezen van de leerlingen en hun nieuwbakken „leraren". De voorzitter van de SECO, Jan-Erik Furubo, acht tien jaar oud, zegt: „Het discipline probleem is het moeilijkste, maar wij zjjn optimisten." De Zweedse regering heeft besloten de staking vooralsnog niet met dwang maatregelen ongedaan te maken. Dat zal pas gebeuren als het een hele lange staking wordt. Een pikant dé tail is dat de echtgenote van premier Tage Erlander, die les geeft op een middelbare school, lid is van de SA CO en óók staakt. De premier zelf heeft de staking veroordeeld. Hoe dat probleem binnen het gezin-Erlander wordt opgelost zou iedere Zweed graag willen weten. mix In de middag nam de prins deel aan de plechtigheid in de Westmin ster Abbey, tezamen met tal van hooggeplaatste personen, onder wie prins Philip, de Britse premier Ha rold Wilson, oppositie-leider Edward Heath en prins Aga Khan, de VN- Hoge Commissaris voor de vluchte lingen. De plechtigheid werd tevens gehouden ter gelegenheid van de een- en-twintigste verjaardag van de Ver enigde Naties. Prins Bernhard leidde de dienst en prins Aga Khan las de preambule van het VN-handvest voor. Ook prins Philip voerde het woord. Prins Bernhard vloog later naar Ne derland terug. Heel Denemarken heeft via de te levisie de groots opgezette show in de koninklijke schouwburg gevolgd, die ten bate van de vluchtelingenactie werd opgevoerd. Tevens waren 46.000 collectanten en collectrices op pad, die aan elke deur om een büdrage vroegen. Aan de show verleenden vele ster ren hun medewerking, die hun gages aan de actie hadden afgestaan. On der hen bevonden zich Victor Borge, Josephine Baker, Stefan Alkenase, Jo se Greco en Nana Lorca, evenals Mo nica Zetterlund, Georges Ulmer, de Swingle Singers en de crème van de Deense theater- en balletwereld. Prin ses Margrethe woonde de voorstel ling bij. Men schat de opbrengst van de actie op dertien miljoen Kro (zeven miljoen gulden). onen DJAKARTA, 24 okt. (ANP) Vol gens het In Bandoeng verschijnende studentenweekblad Mahasdswa Indone sia heeft president Soekarno een dub belganger die hij vaak gebruikt voor minder belangrijke openbare plichten. De man zou in het zomerpaleis in Bogor wonen en iets kleiner zyn dan Soekarno Hy zou de president onder meer hebben „verte, Boeng Karno geleden. sportstadion drie jaar BONN, 25 okt. (Reuter) De West duitse regering heeft bjj monde van haar woordvoerder Von Hase verzekerd dat bondskanselier Erhard niet van plan is zijn post op te geven. Volgens welingelichte kringen zou het met het dreigement van de Vrile Democraten dat zij uit de coalitie zei len treden, als Erhard de belastingen era at NrQT»hAO«vn nlof tr\r> i deikking jard Ms begroting gesteld ziet, is de van het tekort van vier mii- ark (3.6 miljard gulden) op de -- van het volgend jaar. PEKING 25 okt. (Reuter) In minstens één geval hebben Rode Gar- disten kritiek geoefend op partijleider Mao Tse-toeng zelf, zo blijkt uit een ui Peking verschenen nummer van het Engelstalige blad „Brief uit China". Dit blad wordt geredigeerd door de tachtigjarige Amerikaanse journaliste Anna Louise Strong, zy schrijft dat memand in China immun is voor het streven van de Rode Gardisten naar een strikter communistische levenswij ze. Het land wordt met miljoenen aan plakbiljetten overstroomd. Het is niet teveel gezegd wanneer het aantal Ro de Gardisten, dat door China reist op tien miljoen wordt geschat, aldus Het blad. Het Japanse blad Asahi schrijft van zyn correspondent in Peking vernomen te hebben dat bepaalde groepen Rode Gardisten het onderling niet eens blij ken te zijn. Er zyn twee groepen ge vormd die eikaars politiek verwerpen. De correspondent wyt dit aan het ont breken van een structurele leiding. Volgens reizigers, die uit Kanton in Hongkong zijn aangekomen, hebben on langs in de provincie Kwantoeng bot singen plaats gevonden tussen boeren en Rode Gardisten, die eisten dat al taren ter ere van de voorouders zou den worden verbrand. De boeren gin gen de Gardisten met stokken en land bouwgereedschap te lijf. Militairen moesten te hulp worden geroepen om de jongeren te beschermen. NEW YORK, 25 okt. (KNP) Het Amerikaanse maandblad Jubilee heeft zijn 500 priester-lezers gevraagd naar hun mening over de kerkelijke celi- baatswet. 125 van hen reageerden. Twee derde van deze inzenders sprak zich uit voor een nieuwe studie over een mo gelijke herziening van de celibaatsver plichting. De meeste inzenders waren parochiegeestelijken, maar er waren ook leiders van bisdommen, onder wie een hulpbisschop, professoren van uni versiteiten en sociale werkers bij. In een verantwoording by het onder zoek zegt „Jubilee" dat het niet in de bedoeling heeft gelegen een wetenschap- pelyk gefundeerd onderzoek te houden, maar dat het van tijd tot tijd de menin gen van zyn lezers wil doorlichten. In „Jubilee" werden ook stukken ge publiceerd uit brieven over dit onder- geestelyke schreef o.a. dat hy uit zyn ambt zou stappen als het celibaat van de priesters ooit zou wor den afgeschaft. Een andere priester van 27 jaar schreef „een kerkleiding, be staande uit vrijgezellen leidt tot een- zydige benadering, door beperkende bepalingen aan het priesterschap te stellen bereikt men maar een beperkte groep. Het priesterschap van Christus staat een grotere variatie toe." Een 57-jarige pastoor zegt door het celibaat een priester te zijn, die meer op Christus ïykt, maar dat hy toch steeds meer tot de overtuiging komt, dat gehuwd zyn en priester zyn niet met elkaar in stryd zyn. Anderen zijn van mening dat celibaat een persoom- lyke keuze dient te zyn, maar niet al gemeen wettelijk voorgeschreven. NEW YORK, 25 okt (UPI) Alexan der Orlov, voormalig Russisch diplo maat en ex-agent van de Russische con traspionage dienst, vertelt in de van- aaag uitgekomen november-uitgave van „Reader's Digest" hoe twintig jaar geleden tijdens de Burgeroorlog de overbrenging van Spaanse goudre serves ter waarde van 600 miljoen dol lar van Spanje naar de Sovjet-Unie in zijn werk ging. Eenentwintig maanden nadat Orlov het Spaanse goud naar Rusland, van waar het nooit is weergekeerd, had we ten te verschepen, is hij naar het Wes ten uitgeweken. Op het ogenblik do ceert hij Russisch aan de universiteit van Michigan. In 1963 was hy de voornaamste Rus sische adviseur bij de Spaanse repu blikeinse regering in Madrid. Hij was nog geen maand in Madrid, zo schrijft hij, of hem werd een in code gestelde boodschap van Stalin persoonlijk over handigd, waarin hij de opdracht kreeg de verscheping van de Spaanse goud reserves naar Rusland te bewerkstel lige"- H« mocht, zo stond in df op dracht, onder geen beding een ont vangstbewijs afgeven. „Tot mijn grote verbazing", aldus Or lov, „vernam ik dat zekere republi keinse leiders, die vreesden dat hun nationale goudreserves in handen van de nationalisten van generalissimo Francisco Franco zouden vallen, be sloten hadden het goud bij Josef Stalin »in bewaring" te geven**» De «W-diplo maat vertelt verder dat het goud door de republikeinse leiders op het moment dat de val van Madrid onafwendbaar scheen, naar de marine opslagplaatsen te Cartagena werd overgebracht. Toen de militaire toestand verslechterde, al dus Orlov, maakte de toenmalige mi nister van financiën, dr. Juan Negrin, misbruik van zijn gezag. „Na slechts de president en de pre- mierin kennis gesteld te hebben, pols- u °.nze Russische handelsattaché RVe? j opslaan van de reserves in ■Rusland. De Russische gezant nam contact op met Moskou, en Stalin hapte toe." Orlov schrijft dat hy in de nacht van 22 oktober 1963 naar Carta gena reed, om zijn nauwkeurig voor bereide transportoperatie ten uitvoer te brengen. Zestig Spaanse arbeiders werkten drie nachten achtereen door om 10.000 houten kistjes, elk met ruim 65 kilo goud, in vrachtwagens te la den. Volgens Orlov heeft de regering- Franco, bevreesd voor de druk op hei Spaanse betaalmiddel, achttien jaar lang niets over het vermiste goud be kend gemaakt sinds 1956, het jaar waarin Negrin overleed, heeft Madrid langzaam maar zeker druk uitgeoefend om het verduisterde goud terug te krijgen. Het enige antwoord (s volgens Orlov een artikel in het Russische par tijblad Izvestia geweest, waarin stond dat 550 ton Spaans goud als betaling voor aan de republikeinse regering ge leverd oorlogsmateriaal was ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 7