Opzienbarende punten in programma Explosie eist vijf doden D'66: verwant aan Vondeling TWEE OPERA 'S GEBASEERD OP KAFKA Luide afkeuring in Berlijn, maar groot succes voor Hamburg Zeldzaam voordelige 2 STUKS-VERKOOP van topkwaliteit KUSSENS IN SLOPEN bespaart u guldens en guldens TUMULTUEUS CONGRES s Baby gestikt Een Koekoek uit Boerenpartij VROOM DREESMANN IN MECHELEN Vrouw op bromfiets in verkeer gedood Plaquette voor wijlen prof. C. L. Rümke Mimi Aarden in Parijs VEEL EMOTIE OM BRANDT PARIJS?" Haags V ocaal V rouwen- ensemble op tournee Tijd voor een Bloemlezing 40.- 20.- 30.- NIEUWE DAG1 DINSDAG 25 OKTOBER 1966 Het congres van de Noodraad eindigde in een soort nieuwe vergaderliturgie. Terwijl Koekoeks apostel Klerk, op de voorgrond, de zaal voorhoudt: „De Noodraad is een flop" (een bekende tekst uit het oude Boerentestament), blijft voorzitter Schregardus blijmoedig de boodschap ver kondigen, dat het omgekeerde waar is. Geslaagde vluchtpoging Rectificatie Keuze uit sloop in candy stripes ofwel diverse effen kleuren. Kussen met dacronvulling, luxueus zacht en uitermate veerkrachtig. 60x70 cm. Per stuk 24.50. Per 2 stuks fbarmant geborduurde effen-witte sloop. Kussen gevuld met prima veren. Overtrek van degelijke kwaliteit; 60x70 cm. Per stuk 12.50. Per 2 stuks Effen witte sloop met fleurig gebloemd galon. Het kussen heeft een vulling van veerkrachtige, donszachte veren. 60x70 cm. Per stuk 18.50. Per 2 stuks heeft van alles zoveel méér ROTTERDAM Noodraad stelt zich op tegen „rapalje-partij'' (Van onze correspondent) HOLLANDSE RADING, 25 okt. „De Noodraad van de Boerenpartij is bereid de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor een gezonde oppositie partij". Dit heeft de voorzitter van de Noodraad, de heer F. Schregardus uit Haarlem gezegd op een gisteravond gehouden congres van ongeveer zeven tig personen, die eerst op de verga dering werden toegelaten nadat zij een adhesie-betuiging met de doelstellingen van de Noodraad hadden ondertekend. Met zitten en opstaan verklaarde la ter op de avond de meerderheid van de vergadering zich er voor dat de Nood raad als partij de verkiezingen ingaat. Groot rumoer ontstond en kreten van protest klonken toen de heer Schre gardus daarop de tegenstemmers ver zocht de vergadering te verlaten. Ten slotte moest hij toegeven aan de aan drang om aan de heer A. W. Verkuil raadslid van de Boerenpartij te Liende het woord te geven. Deze hield een pleidooi om de eenheid te bewaren. Al eerder hadden enigen „Leve Koe koek" geroepen. Anderen prezen de heer Koekoek ais een man die door zijn eenvoud en gewoon spreken de mensen pakt. „Wij willen ons juist verzetten tegen een Koekoek-cultus", stelde de heer Schregardus daar te genover. De heer Klerk uit Hilversum noemde de Noodraad een flop. De ver warring werd steeds groter en de sprekers waren door een hevig tu mult nauwelijks te verstaan. De voor zitter zag zich op het laatst genood zaakt de vergadering te sluiten. De voorstanders van de Noodraad werden opgeroepen voor een zater dag te houden vergadering. De oppo santen die niet de adhesie-betuiging hadden getekend, waren, zo bleek la- MECHELEN, 25 okt. (Reuter, UPI) Twee dagen nadat een ontploffing ln een chemische groothandel in de Belgische stad Charleroi negen men senlevens had geëist, is gisteren de stad Mechelen door een dergelijke ramp getroffen. In de voormiddag is daar een munitiefabriek door een ont ploffing in een ruïne herschapen. Vijf personen zijn gedood en zestig gewond. Ongeveer driehonderd mensen waren in de fabriek op het moment van de ontploffing, die tot ver in de omtrek werd gehoord en die binnen een straal van tweehonderd meter daken bescha digde en ruiten deed sneuvelen. Een van de doden was een voorbijganger, die onder een vallende muur werd ver pletterd. Het metalen skelet van het dak heeft de ontploffing zonder instorting door staan, hoewel de spanten verwrongen werden. Maar glas, stenen en dakpan nen lagen hier en daar een meter hoog op de fabrieksvloer. Door het drukke verkeer tijdens de middagpauze kostte het de brandweer en ook de zieken auto's veel moeite om bij de fabriek te komen die aan de oever van een kanaal aan de stadsrand staat. De ont ploffing is waarschijnlijk te wijten aan oververhitting van een tank met che micaliën voor het reinigen van gra naathulzen. BANHOLT, 25 okt. De 28-jarige mejuffrouw Loo alhier is gisteren in Eijsden bij een verkeersongeluk dode lijk gewond. Ze overleed ter plaatse. Met haar bromfiets kwam ze in een bocht van de weg in botsing met een vrachtwagen. Ze verloor de macht over het stuur en kwam te vallen. LEEUWARDEN, 24 okt. - Zater dagavond is het tien maanden oude zoontje Robert Sjoerd van de familie W. Miedema uit de Magnoliastraat in Leeuwarden gestikt. Het kind, dat omstreeks kwart voor zeven door zijn moeder naar bed was gebracht, blijkt een beentje uit een trappel- dekentje te hebben losgemaakt en stik te, toen een band van het tuigje om zijn keel kwam. ter, klandestien door een zijdeur de vergaderzaal binnen gekomen. In zijn openingsrede had de heer Schregardus de fouten opgesomd die het hoofdbestuur van de Boerenpartij heeft gemaakt. Het had niet gerea geerd op verzoeken om een program ma en om gegevens over de samen stelling van het hoofdbestuur en de provinciale besturen. De kwestie-A- dams noemde hij slechts een onder deel van de controverse tussen het hoofdbestuur en de Noodraad. „De heer Koekoek", zo zei de heer Schre gardus, „heeft van de Boerenpartij een rapalje-partij willen maken die de democratie in het parlement schade doet". De heer Hessel uit Utrecht noemde vervolgens de punten voor een programma van de Noodraad, dat en kele opzienbarende punten bevat. Ge noemd werden onder meer het reser veren van woningwetwoningen voor de minst draagkrachtigen; het wegnemen van onrust onder de massa inzake lo nen cn prijzen; afvloeiing van buiten landse arbeiders; het gelijkschakelen van vrijgezellen van boven de 23 jaar met gehuwden voor de loon- en in komstenbelasting, waarvan de gehuw de vrouw als zij aan het arbeidspro ces gaat deelnemen moet vrijgesteld (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 25 okt. De nieuwe politieke partij-in-oprichting Democra ten '66, zou men, op gezag van zijn voorzitter, de Amsterdamse journalist mr. H. A. F. M. O. van Mierio, ver want kunnen noemen aan wat dr. Von deling het liefst zou hebben willen ma ken van de Partij van de Arbeid, zo de links denkende meerderheid onder leiding van drs. Den Uyl daar geen stokje voor had gestoken; een pro gressieve volkspartij, niet dogmatisch (socialistisch), maar pragmatisch. Meer zeggenschap van de burgers in alle openbare bestuurslichamen van hoog tot laag staat bij D'66 daarbij centraal. Aldus heeft het voorlopige be stuur de partij gisteren tijdens een bijeenkomst in Krasnapolsky aan de pers voorgesteld. Uit een analyse van de 2.500 adhesie betuigingen die het initiatiefcomité heeft binnen gekregen, is gebleken, dat deze voor 13,5 procent afkomstig waren van arbeiders en lager admini stratief personeel. De overgrote meer derheid van de sympathisanten zijn vooralsnog mensen met zogenaamde middelbare functies, studenten, acade mici en mensen die leiding geven. „Vooralsnog", want het voorlopige be stuur denkt, dat door de wijze waarop het pamflet „appèl" is verspreid, via de boekhandel, D'66 niet zo bekend is geworden als mogelijk zou zijn ge weest. Van de sympathisanten is meer dan de helft niet ouder dan 35 jaar. Bijna een kwart van de sympathiebe tuigingen kwam uit Amsterdam, elf procent uit Den Haag en vijf procent uit Rotterdam. Van de sympathisanten van buiten de grote steden woont bij na dertig procent in Holland. Van de zeven bestuursleden die op de perscon ferentie van gisteren waren, hadden vier de laatste keer PvdA gestemd (onder wie de voorzitter), twee provo en één WD, Het initiatiefcomité is na zaterdag het besluit te hebben genomen aan de verkiezingen deel té nemen, meteen hard aan de slag gegaan om een ver kiezingsprogramma op te stellen. Dit programma zal door het oprichtings congres op 26 november worden vast gesteld. Er zijn een aantal commis sies ingesteld die binnen veertien da gen programma's voor de verschillen de onderdelen van het regeringsbeleid moeten opstellen. (Van onze correspondent) DEVENTER, 25 okt. Een drie mansfractie van de Boerenpartij in de Deventer raad heeft bij de aanvang van de raadsvergadering van maan dag verklaard zich te distanciëren van deze partij. Geen van de overige kandidaten van de partij bleek bereid als raadslid zitting te nemen, waar om de heren R. Vonk, H. Koekoek en A. Kuiper als onafhankelijken lid van de raad blijven. worden; instelling van een ministerie voor de middenstand; een juistere toe passing van de omzet- en weeldebelas ting waarbij de auto niet het zwaarst mag worden belast; het tegengaan van prijzenverhogingen door overheids instellingen ais de PTT; vermindering van het aantal ambtenaren tot de helft; opbouw van een goed defensie apparaat met meer vak-officieren; twaalf maanden diensttijd en een ver snelde opleiding; aanstelling van een ombudsman. Het is de bedoeling dat binnen twee maanden het programma ter goed keuring voorgelegd wordt aan een lan delijk congres. UTRECHT, 24 okt. ln het transisto- rium van het nieuwe Utrechtse univer siteitscentrum ,,De Uithof" is een bron zen plaquette onthuld met de beeltenis van wijlen prof. dr. C.L. Rümke. Prol Rümke was oprichter en hoogle raar-beheerder van het genetisch insti tuut van de rijksuniversiteit in Utrecht. Hij overleed op 17 november 1964. De onthulling van de plaquette vond plaats tijdens de jubileumbijeenkomst van de Nederlandse genetische vere niging, die in Utrecht haar 50-jarig be staan vierde. De plaquette werd ver vaardigd door de beeldhouwer N. Steenbergen uit Oosterhout. DEN HAAG, 24 okt De zangeres Mimi Aarden zal 5 november tijdens het concert Pour les chantiers du Car dinal, het jaarlijkse evenement in Pa rijs dat door radio en televisie wordt uitgezonden, de alt-partij in Verdi's Requiem vertolken. Ditmaal wordt de uitvoering in de Eglise Saint-Roch ge geven, weer met orkest en koren van de Franse radio. Het geheel staat on der leiding van Pierre-Michel le Con té en zal later worden gerelayeerd door de ORTF. PARIJS, 25 okt. (UPI) Zeer ge ëmotioneerd was het publiek gister avond in het „Palais de Chaillot" tij dens de wereldpremière van de film „Brandt Parijs?", die gaat over de bevrijding van Parijs aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. De aan wezigen, van wie velen het filmgege- ven in werkelijkheid hebben beleefd, applaudiseerden vaak bij situaties die hen aangrepen. Vele mannen die destijds de volks opstand leidden, voordat de Ameri kaanse en Franse troepen de stad be reikten, waren in de zaal aanwezig samen met de acteurs die nu op het witte doek speelden wat voor hun twee decennia geleden werkelijkheid was. Een aantal historische monumenten in de stad waren verlicht met bran dende fakkels, zodat men een beetje de indruk kreeg dat Parijs ook nu brandde. DEN HAAG, 24 okt. Het Haags Vocaal Vrouwenensemble onder lei ding van zijn dirigent Arthur Orobi de Castro, zal dit winterseizoen enkele malen in het buitenland concerteren. Zo zal het vrijdag 28 oktober optre den in de Institut Néerlandais m Pa rijs met werken van Sweelinck, Ge- raedts, Britten, Caplet, Janacek, Bar- tók en anderen. Dit concert zal opge nomen worden door radio Parijs. Zondag 30 oktober wordt in de klei ne fraaie kathedraal van Long een kerkconcert gegeven met medewerking van de Haagse organist J. Schmitz. Uitgevoerd worden werken van onder andere Bach, Monteverdi, Fauré, De bussy en Strategier. Op 17 december wordt in Brussel een concert gegeven, waarbij vrijwel hetzelfde programma als in Parijs zal worden uitgevoerd. Voorts is het ensemble uitgenodigd om in Boedapest een concert te ko men geven, alsmede op te treden voor radio Boedapest. Dit concert is bepaald op eind maart 1967. Het programma moet nog nader worden vastgesteld. ATLAS, zusammengestellt von deutschen Autoren. Verlag, Klaus Wagenbach, Berlin, 1965, 320 blz. Onder de vele bloemlezingen die de laatste tijd in Duitsland verschenen is er een, uitgegeven door de jonge ener gieke Verlag Klaus Wagenbach te Ber lijn, welke opvalt door een apart idee. Men is teruggekeerd naar het begrip dat de Ouden van geografie hadden als een samengaan van beschrijving èn verklaring. Deze „atlas" gaat derhal ve niet uit van bevolkingsaantallen, maar van bewoners, hij signaleert geen hoogteverschillen maar wel verschillen in bewustzijn en gedrag. Het zijn geen landmeters die het gebied in kaart brengen maar auteurs wier instru ment de taal is. Schrijvers uiten zich in dit boek over de plaats of de streek waar zij geboren werden of die hun tweede „Heimat" werd. Dat gebeurt zoals niet anders te verwachten, op zeer verschillende wijze. De grote Günter Grass, wiens geboortestreek overigens in al zijn werken een uiterst belangrijke functie heeft, schreef een satirisch gedicht, waarin hij o.a. vast stelt, dat hij opgroeide „tussen de Hei lige Geest en de foto van Hitier" en dat hij speelde met bomscherven. Grass' woordmagie is niet in staat zijn nos talgie te versluieren. In één magistra le zin heeft Wolfgang Koeppen, van wie men de laatste jaren helaas maar al te weinig verneemt, zijn bijdrage samengevat en weer eens zijn uitzon derlijke klasse bewezen. Oe Oostduitse auteur Wolf Biermann beperkte zich tot een cabaretistische bijdrage van vier strofen „De Hugenottenfriedhof in Berlin", welke alleen al de aan schaffing van deze anthologie zou recht vaardigen. Andere beroemde schrij vers uit Oost- en West-Duitsland van wie bijdragen werden opgenomen zijn o.a. Siegfried Lenz, Peter Weiss, Gün ter Eich, Marie Luise Kaschnitz, Karl Krolow, Heinrich Böll, Anna Seghers en Nelly Sachs. Het eerst is afgedrukt Johannes Bobrowski's „Der Mahner", kort voor zijn dood geschreven. Msn (Van een correspondent) BERLIJNHAMBURG De eerste controversiële nieuwigheid in de Ber liner Festwochen van dit jaar is „Ame rica". Beschreven als een „opera in twee delen", heeft het daar in wer kelijkheid niets mee te maken. Roman Haubenstock-Ramati, de in Polen ge boren componist die in Wenen woont heeft het werk in een zo onorthodoxe vorm en provocerende klank gezet, dat de interrupties en het gejoel bij de première zelfs degenen die hier de eerste opvoering van Schönbergs „Mo- ses en Aron" begroetten in de scha duw stelden. Hier eindigt dan ook de vergelijking met het Weense voorbeeld. Weliswaar wordt er vrijmoedig gebruik ge maakt van de op de band genomen klank en doorlopen de twaalf-toons- rijen eindeloze permutaties, begeleid door een massa nachtmerrie-achtig slagwerk en een waarlijke overlading van glissandi. Maar ofschoon de men selijke stem zich uitdrukt in Sprechge- sang wordt zij gewelddadig uitgerekt en verwrongen en krijgt zij nergens ruimte voor enige lyrische vrijheid. De meeste rollen hadden gedaan kun nen worden door ongeoefende zangers zonder dat het enig verschil voor de uitkomst had gemaakt. „America" is ontleend aan Kafka's macabere roman van de 16-jarige uit geweken Karl Rossmann en zijn ver beelde avonturen in het beloofde land der onbegrensde mogelijkheden, zoals een man uit Centraal-Europa zich die droomt. In het land van de vrijheid be leeft Karl de ene traumatische ervaring na de andere. De muziek, of hoe men het wil noemen, tracht er geen enkele van te interpreteren. Op haar best komt neer op de regisseur en de deco- strepen. De last van de interpretatie komt neer op de regisseur en de deo- rateur. Behalve het orkest komen er voor de klank vier mono en twee stereo ge luidsbanden die door twintig luidspre kers op het toneel en in de zaal klank geven. Voor Bruno Maderna, die het geheel leidde was dit geen bezwaar; hij bleef onwankelbaar zeker van zijn zaak. Nichel Rafaelli en Deryk Mendel had den het hele arsenaal van moderne technische middelen gemobiliseerd om er een geweldig kijkstuk van te ma ken. Temidden van vele artiesten wier kwaliteiten of diskwaliteiten het onmogelijk was te onderkennen be woog zich met onbeschaamde gratie. Patricia Johnson als Brunelda, een rol die het midden houdt tussen Mae West en Mariene Dietrich. Kans om haar werkelijke stem te laten horen kreeg ook zij niet. Karl Ernst Mercker deed de vervolgde held, die door onver klaarbare happenings wordt opgejaagd. HIERTEGENOVER overtuigde Gunther Schullers „The Visitation" die men enkele dagen later in de Staats- opera te Hamburg kon zien, er ieder een van dat zij niet alleen de eerste opera van enig belang is, die uit Ame rika komt, maar ook een van de voor naamste exemplaren van hedendaags muziek-drama sedert „Wozzeck". Vijf tig keer moest het gordijn gehaald wor den tijdens toejuichingen die meer dan twintig minuten aanhieldan. Ook „The Visitation" is gebasseerd op Kafka zijn „Proces" en ge schreven in opdracht van intendant Lie- bermann van de Staatsopera.De par tituur was minder dan vier weken voor de première voltooid, nochtans doet zich van overijling geen spoor bemer ken. In een uitvoerige programma-toe lichting wordt de geschiedenis uiteen gezet van wat als een jazz-opera be gonnen is. Zij dankt overigens nage noeg niets aan Gershwin en zij schijnt ver voorbij te gaan aan waar Schön- berg ophield. Een dozijn Europese ope ra-huizen heeft Hamburg al met „Th Vistation" uitgenodigd en natuurlU* zal het gezelschap het werk meene men bij zijn gastoptreden in Amerik» in 1967. „The Visitation" neemt Kafka bij he nekvel op uit centraal Europa om her» vierkant in een nieuwe en vijandig wereld te plaatsen, waar geweld e erotiek hand in hand gaan. Josef K- ia veranderd in Carter Jones, een neger onder de vijanden van zijn ras. Het pt°' ces wordt aldus een drama van onz tijd, met schrijnende ironie verteld. Van de opgenomen fragmenten va*; Bessie Smiths lied in de proloog va" Jones de vroegere slavenhandel ter„ roept op het New Orleans-rhytme va» de treurmars door het volle orkest gf* speeld en door luidsprekers door zaal gekaatst, wordt hij getekend in zöa botsingen met de niet begrijpende onbegrijpelijke omgeving en met zie»" zelf. Van het ene ogenblik op het ande' re door allerlei angsten gegrepenj wordt hij wreed gekweld, in de va gelokt en uiteindelijk vernietigd, ce» veeleisende maar lonende rol voor Amerikaanse neger-bariton McHenry Boatwright. Andere belangrijke rollen in h®» stuk worden vervuld door William d' Valentine, Helmut Melchert en Kerst»1 Meyer. Gunther Rennert had d' weergaloze enscenering voor zijn réke' ning genomen met grandioze decor' van Ita Maximowna. De componist di' rigeerde zelf. GöTTINGEN, 25 okt. (UPI) Een 38-jarige man is met zijn 35-jarig« echtgenote en hun vierjarig zoontj* naar het Westen gevlucht, zo heeft d» Westduitse grenspolitie bekendge maakt. Het gezin slaagde erin onop gemerkt door Oostduitse grenswach ten West-Duitsland binnen te vluchten. An

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 8