Kremlin reageert in blad voor jeugd lituri Vernieuwing gie in impasse Eén auto op acht Nederlanders Geallieerde strategie in Vietnam wordt veranderd Ook Belgische worstelen socialisten met een crisis Taalkwestie doorkruist generatieconflict Bisschop opent Bossche pastorale gesprekken Pest bedreigt de wereld DREIGEMENTEN TEGEN SOVJET-UNIE Labour: Gibraltar niet aan Franco uitleveren GROTE TOENAME VERWACHT Steenberg kan gaan sehuiven In '80 markt voor 1200 supersone vliegtuigen „CONTACT MET DE JEUGD VERLOREN" Prinses Sorava adopteerde zoon NIPO-steekproef welvaart laatste maanden minder nieuwe dag Belgische Le Soir koopt concurrent Limburgse pastoor Hotel SCHIMMELPENNINCK AUSTRALISCHE PREMIER HOLT Hogere toltarieven Oosterschei debrug DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 ft LIN PIAO oorlogszuchtig Provocerend Hysterie ALGEMENE KENNISGEVING Stationsplein 2 - tel. 04900-67551 EINDHOVEN BRUSSEL, 27 okt. Ook in de Belgische socialistische partij is een al geruime tijd broeiende crisis plotseling opengebarsten. Voor een gehoor van verbaasde militanten op een partijvergade ring in het Brusselse heeft de „coming-man" van de BSP, de 36-jarige prof. Henri Simonet, burgemeester van Anderlecht en opvolger van ex-minister Spaak in de Kamer van volksvertegen woordigers, het vuur aan de lont gestoken. r tuour Larock, de socialistische oud-minister van Buitenlandse Zaken van België, Studiecommissie Oude dogma's Chinese leiders uiten oorlogszuchtige taal ADVERTENTIE (Van een correspondent) LONDEN, 25 okt. Hel blad voor de communistisch georganiseerde Russi sche jeugd, ,,Komsomolskaya Pravda", heeft zijn lezers deze week onthaald op een collectie zeer felle verklarin gen van Chinese zijde. In al deze ver klaringen wordt gedreigd met acties tegen de Sovjet-Unie. De jeugdkrant, die een oplage heeft van ongeveer ze ven miljoen, deelde zijn lezers mee, dat buitenlandse communistische jour nalisten in Peking bijzonder veront rust" zijn door de anti-Russische rede voeringen, die ruim drie weken gele den werden gehouden tijdens een mas sameeting van de Rode Garde. De „Komsomolskaya Pravda" be steedde vooral aandacht aan de rede van de Chinese minister van defensie, Lin Piao. Deze riep de anderhalf mil joen leden van de Rode Garde toe, dat China de strijd tegen het revisionis me en de Sovjet-leiders „tot het ein de" zal voortzetten. Het Russische jeugdblad acht dat een zeer sinistere uitlating. Na Lin Piao kwam een compagnies commandant aan het woord, die schreeuwde dat, zodra Map Tse-toeng daartoe het bevel geeft, „wij onmiddel lijk zullen oprukken om de Ameri kaanse imperialisten vastberaden, defi nitief, volledig en totaal te vernieti gen, en niet alleen de Amerikanen, maar ook hun medeplichtigen^ als zij het wagen ons aan te vallen." Een andere spreker maakte het ver haal compleet „door op provocerende LEUVEN, 26 okt. (KNP) Op het ogenblik, dat in Rome na herhaalde verdagingen de post-conciliaire Raad voor de Liturgie bijeen kwam, waar mgr. J. Bluyssen tot vice-president werd gekozen, verscheen in de Nou velle Revue Theologique een ontledend overzicht van de liturgische vernieu wing binnen de Kerk. Daaruit blijkt dat de Liturgische Raad, ondanks de ac ïaarse berichten die over de verga dering naar buiten komen, in een ern stige impasse verkeert. Twee groepen hebben zich in de ra adafgesplitst: de vakliturgisten, die op grond van de bedoelingen van het Concilie pleiten voor een algehele aan passing van de liturgie aan de mo derne wereld en aan de hedendaagse mens, aan de andere kant een groep van personen, die „overwegend geen contact met het dagelijks leven heb ben, zoals kamer-theologen, monniken, klerken van de Curie en enkele bis- schoppen." Het artikel in Nouvelle Re- vue Theologique is vand e hand van prof. dr. H. Schmidt, professor in de liturgie aan de Gregoriana te Rome, lid van de post-conciliaire raad. Uit het overzicht blpkt dat de te genstellingen zich zo scherp hebben vastgezet dat de raad niet tot een vruchtbare vernieuwing kan komen. Daarom worden de besprekingen veel al gewijd aan detailvraagstukken over een bepaalde formulering van gebeden, ever het aantal psalmen te bidden bij 6 Metten over het verminderen van Sewaden én het redigeren van voor schriften. Doch het grote principiële Vraagstuk van de vernieuwing van Mis-opbouw, van een andere opzet van het Brevier' van een totale aanpassing van de huwelijkssluiting, die op het le ven van de mensen is afgestemd, wordt niet aangepakt. Het calendarium van de Heiligen met al zijn eredien sten, die niemand meer aanspreken, moet met enige wijzigingen gehand- hcicud blijven. (Het is vermoedelijk aan deze im passe te wijten dat de recente zitting van de liturgische raad besloten heeft een presidium van zeven man te kie zen, die de werkzaamheden kan be spoedigen- Dit presidium zal eens per drie maanden bijeen moeten komen. Red. KNP). (Van onze correspondent) LONDEN, 27 okt. De ontstem ming over de verdachte houding van de Britse regering ten aanzien van de soevereiniteitskwestie in Gibraltar en vooral over de onbevredigende .rede van minister Fred Lee on dinsdag van deze week in het Lagerhuis neemt nog steeds toe in Westminster. De motie van afkeuring over het optreden van de minister van K u niën is nu ondertekend door meer dan zeventig conservatieve leden van het Lagerhuis. Deze motie vindt vanzelf sprekend geen genade In de ogen van he regeringsfractie, doch een aantal leden van Labour heeft een amende ment ingediend op de conservatieve motie. In dit kritisch amendemen. eist de fractie, dat de regering zonder ®a"2eling en zonder dubbelzinnigheid duidelijk zal maken, dat de grootst 'bnge'ijke steun zal worden gegeven aan het vrije volk van Gibraltar in verband met de laatste provocaties van m>aanse zijde, en dat er geen sprake Van kan zijn de toekomstige lotsbestem- van het volk van Gibraltar over dragen aan een „tyranniek en fascis- «sch régime", dat elementaire demo cratische rechten onthoudt aan zijn ei8en volk. u t^aar aanleiding van de voorzichtig neid, welke de Britse regering be lacht inzake het afleggen van een dei sc'Uke verklaring omtrent de soeverei- Ji'.mitskwestie in Gibraltar, vraagt rl< on"?.es in een hoofdartikel van heden- ventend: „Wat voeren zij in s hemels tpdm iuin schild?" Het blad meent Wen dat regering blijkbaar cu 1?. te voorkomen Spanje een ex- us te geven om zich naar de com- eniÜie «°°r dekolonisatie van de Ver- «de Naties te haasten. manier duidelijk te maken" (de woor den zijn van het Russische blad), dat de Sovjet-Unie zich voorbereidt op een aanval op China. Het is trouwens niet de eerste maal, aldus het Russische blad, dat dit soort aanwijzingen ons bereiken uit Peking. Verleden maand heeft een hoge Chi nese autoriteit de „provocerende ver klaring" afgelegd, dat de Sovjet-Unie anti-Chinese acties voorbereidt. Dit thema werd toen snel door de Chine se pers overgenomen en een tijdschrift in Peking stelde dat „China wel eens het slachtoffer zou kunnen worden van een gewapende aanval door de Sovjet- Unie." Het officiële Chinese persbureau, al dus nog steeds de „Komsomolskaya Pravda", vierde de derde kemproef van China met een opmerking over een „Russische dreiging". Het Russische jeugdblad stelt de wil de anti-Russische uitlatingen van de Rode Garde tegenover wat er nog van de Russisch-Chinese vriendschap is overgebleven. Het blad toont zich zeer verontrust over de anti-Russische sen timenten van de Rode Gardisten en haalt als voorbeeld een student uit Sjanghai aan, die uitriep: „Als ik aan het Sovjet-volk denk, beef ik van woe de." Het blad stelt voorts de Chinese be wering, dat Vietnam door de Sovjet Unie wordt verraden, tegenover de of ficiële Noordvietnamese dankbetuigin gen voor de Russische hulp. De belangrijkste bedoeling van het artikel is kennelijk Peking duidelijk te maken, dat het Kremlin zich bewust is van de anti-Russische hysterie, die in China wordt ontketend, terwijl men tegelijkertijd het Russische volk op een en ander wil voorbereiden. Waarschijnlijk is het de bedoeling, dat de Chinese leiders uit het artikel in de „Komsomolskaya Pravda" le conclusie trekken, dat als zij hun „pro vocerende" opmerkingen omzetten in daden, zi) verzekerd kunnen zijn van een warme ontvangst door de tevoren gewaarschuwde en gewapende Russen. AMSTERDAM, 27 okt. Ondanks een teruggang van de autoverkoop in vergelijking tot verleden jaar is de autodichtheid in ons land thans opgelopen tot éen op acht. Nederland staat daarmee nog steeds onderaan de lijst van de ons omringende lan den, want ook daar en dan speciaal in Frankrijk gaat de auto-aanwas nog steeds door. In 1967 verwacht de RAI weer een stijging van de auto verkopen, al zal deze stijging wel licht niet zo spectaculair zijn als in de jaren 1960-1965, toen een toename met twintig procent per jaar geen uitzondering was. De terugloop van de autoverkoop dit jaar wordt in feite veroorzaakt door de koopexplosie vorig jaar, toen velen zich nog juist voor de verho ging van de omzetbelasting een nieu we auto aanschaften. Het aantal men sen, dat geïnspireerd door de prijs verhoging op de valreep nog een auto kocht, schat de RAI op omstreeks honderdduizend. Samen met het aan tal normale kopers van tweehonderd duizend vormde dit een totaal van driehonderdduizend. Voor dit jaar, nu de stimulans van een aangekon digde prijsverhoging ontbreekt, wordt het totaal van de verkochte personen wagens geschat op tweehonderddui zend. Zoals gezegd wordt verwacht, dat de groei het volgend jaar zal terug keren, ondanks de te verwachten ver hoging van de opcenten en de stij ging van de verzekeringspremies, twee factoren, die het autorijden in Nederland alweer niet onaanzienlijk duurder zullen maken. Natuurlijk moet men afwachten, hoe de Neder landse automobilist hierop zal reage ren. In West-Duitsland, waar men met soortgelijke omstandigheden te maken heeft en men intensieve stu dies maakt over het marktverloop, verwacht men eveneens, dat de ho gere kosten de animo om auto s te kopen niet zal doen afnemen. De auto is en blijft \-oor velen nu eenmaal een fel begeerd goed. Volgens de RAI Is de automarkt ln ons land nog lang niet verzadigd. We lopen nog steeds achter bi) landen als België en Luxemburg, West-Duits land, Italië en Frankrijk. Achttien maanden geleden toen bij ons de autodichtheid één op tien bedroeg, telde men in België en Luxemburg één auto op iedere acht Inwmers in Frankrijk lén op zes en n West- Duitsland één op 6,5. Nu bedraagt de autodichtheid in België en L™em- burg één op zes, in Frankrijk eén op BRUSSEL, 27 okt. (UPD De naar oplage grootste Franstalig» krant van België, Le Soir, heeft de Franstalige krant die on de tweed-' plaats staat, La Meuse-La Lanterne, opgekocht. Le Soir, gedrukt ln Brussel met een dagelijkse oplage vnn meer 'an rirt-- honderdduizend neemt het integraal beheer" over van La Meuse-La Lan terne, ln Luik gedrukt met een op lage van tweehonderdduizend. De overneming gaat onmiddellijk in en wordt ingegeven door „de economi sche behoeften van onze tijd". Ze zal een doeltreffende coördinatie van technisch en commercieel potentieel dat de betrokken dagbladen bezitten mogeliik maken, aldus is bekend ge maakt. De twee bladen zullen hun eigen reriaktionele en administratieve ou- bouw, alsmede het eigen karakter handhaven. De Meuse-Lanterne groep was eigendom van graaf Paul de Lau- noit, een van de grootste Belgiscne financiers. Mej. Marie-Therese Ros- sel heeft een meerderheid belang in Le Soir. 4,5 en in West Duitsland één op 5,5. Uit buitenlandse ervaringen blijkt, dat bjj een auto-dichtheid van één op zes er plotseling schommelingen kun nen ontstaan in het beeld van de ver kopen. Dan nadert men een soort kri tische grens, die echter, zo blijkt al weer in het buitenland, heel gemak kelijk kan worden overschreden. Waar voor óns land precies de grens zal liggen? De RAI zegt: de markt in Nederland zal pas verza digd zijn, als we hier een autodicht heid hebben van één op twee. (Van onze verslaggever) KERKRADE, 27 okt. Pastoor L. H. H. Sangers alhier betwijfelt of de steenbergen van de Limburgse mijnen wel zo ongevaarlijk zijn als de deskun digen beweren. Vlak bij de huizen van zijn parochie is er één van de particuliere mijn „Willem-Sophia" waarin het al jarenlang brandt. Daarbij ontwikkelt zich gas. De pastoor acht het ooven- dien niet onmogelijk, dat het vuur in de berg nog eens een aardverschui ving teweeg brengt. Volgens de pastoor hebben zijn pa rochianen last van de rond de steen berg hangende „stinkende en benau wende gassen". Hij is het volslagen oneens met de directie van de „Wil lem-Sophia", die zegt dat het hinder lijke gas waterdamp is die bij hevige regenval ontstaat of ook het gevolg kan zijn van het natspuiten ran de binnen-in permanent smeulende berg. De pastoor beweert meer dan eens vlammen van meer dan tien meter uit de berg te hebben zien slaan. De directie houdt staande, dat er van bui tenaf weinig of niets van de brandende steenberg valt te zien. Enkele jaren geleden heeft de pastoor van de kan sel op de hinder van de steenberg gewezen. Hij overweegt nu stappen bij de bevoegde instanties te ondernamen. Dr ir P. Wintgens, directeur van de „Willem-Sophia"-mijn is van oor deel, dat de brand eerder een grond verschuiving tegengaat dan bevordert. De stenen bakken als het ware aan elkaar vast. Volgens hem is het groot ste gedeelte van de steenmassa al uit gebrand en smeult een klein gedeelte nog na. De situatie is beslist niet ge vaarlijk, aldus dr. ir Wintgens. De brandende berg wordt voortdurend ge controleerd en regelmatig bespoten. Overigens is het nooit gelukt het smeu lende vuur te blussen. Een verklaring waarom deze berg wel brandt en an dere steenbergen in Zuid-Limburg niet, kan dr. ir. Wintgens niet geven. „Ik heb de „Willem-Sophia"-berg niet an ders dan brandend gekend, althans binnenin. Uitslaande vlammen heb ik nooit waargenomen. De Heer en Mevrouw J. A. Biemans-De Bont, stellen zich voor wegens overname van Hotel Schimmelpenninck door hun zoon B. W. J. Biemans per 1 oktober j.l. afscheid te nemen van hun clientèle. Tevens bestaat de gelegenheid kennis te maken, of nader kennia te maken met de nieuwe directie, de Heer en Mevrouw B. W. J. Biemans-Stark. De gelegenheid hiervoor is aanwezig op 31 oktober a.s. tussen 15.00 en 18.00 uur, in Hotel Schimmelpenninck, Stationsplein 2 te Eindhoven. Uw aanwezigheid zal door hen zeer op prijs worden gesteld. Mede in verband met het personeelsfeest, zijn het café en restaurant op maandag 31 oktober de gehele dag gesloten. SYDNEY, 27 okt. (AFP, UPD De Australische premier Harold Holt heeft in Sydney verklaard dat de ge allieerde strategie in Vietnam belang rijke wijzigingen zal ondergaan. Holt, die uit Manila kwam en in Sydney, zijn reis naar Canberra onder brak, verklaarde dat in Vietnam bij militaire operaties de nadruk van „op- sporings- en vernietigingsmissies" zal worden verschoven naar een strategie, die gericht is op zuivering en vervol gens bescherming van gebieden. Holt ontkende met beslistheid dat er op de conferentie van Manila verschil van mening was over de opstelling van de slotcommuniqué's. Tijdens zijn korte bezoek aan de Ame rikaanse aanvoerbasis Cam Ranh in Zuid-Vietnam heeft president Johnson de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in dat land, generaal West- moreland, onderscheiden met de Distinguished Service Medal". Het Noordvietnamese persbureau heeft ge zegd, dat uit de geheimhouding van het bezoek van president Johnson aan Zuid-Vietnam blijkt, dat hij bang was dat het Zuidvietnamese volk hem zou doden. Het persbureau „Nieuw China" meldt uit Hanoi, dat Noordvietnamese kust- batterijen een Amerikaanse kanonneer boot vernietigd hebben. Amerikaanse kanonneerboten waren, onder dekking van mist en regen, de wateren van de provincie Kwang Binh binnengedrongen teneinde een streek te beschieten ten noorden van de provinciale hoofdstad Dong Hoi. Eén Amerikaans schip werd evenwel in brand geschoten en de an dere op de vlucht gedreven, aldus Nieuw-China. (Van onze marketingmedewerker) LONDEN, 26 okt. In 1980 zullen de luchtvaartmaatschappijen in totaal ruim twaalfhonderd supersonische toe stellen nodig hebben om het luchtver voer aan te kunnen. Daarvan zullen er driehonderd van het Frans-Britse type Concorde zijn, terwijl de rest door Amerika zal worden geleverd. Dat toe stel staat bekend onder zijn afkorting SST, dit is Super Sonic Transport. Vorige week is een delegatie van Lockheed Aircraft Corporation uit Amerika in Londen aangekomen om ei met de directie van de British Over seas Airways Corporation te spreken over de problemen die zich voordoen bij het vliegen met een snelheid van Mach 2,7; 2,7 maal de geluidssnelheid. Het bezoek aan Engeland is niet be doeld als een verkoopbezoek maar als een uitvloeisel van een verzoek van het Federal Aviation Agency, een Ame rikaanse overheidsinstelling, om de ei sen te bespreken waaraan supersoni sche toestellen voor het passagiersver voer moeten voldoen. De Amerikaanse regering, die het researchproject praktisch geheel finan ciert, moet tegen het einde van dit jaar beslissen welke fabriek met de definitieve bouw van een dergelijk vliegtuig zal worden belast. De strijd gaat tussen Lockheed en Boeing. Vol gens de vertegenwoordigers van Lock heed zullen Concorde en SST geen d1 recte concurrenten zijn, maar elkaar aanvullen. Van de Concorde zullen ruim 100 toe stellen in Europa kunnen worden ver kocht en nog eens 200 in Amerika. De verkoop van de SST wordt over de 400 bestellingen van Amerikaanse en 5500 van niet-Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen verdeeld. De fabriek die niet zal woroden uitverkoren zal waarschijn lijk nimmer meer aan de produktie van supersonische toestellen toekomen, al dus de Londense Financial Times. (Van onze correspondent) ,,Wij hebben het contact met de jeugd verloren; wij spreken de taal van deze tijd niet; wij dreigen in een getto te verzeilen", zo verklaarde hij onder meer. Sedertdien is de contro verse niet meer uit het nieuws ge weest, tot grote ontstemming van de partijleiding, die had gehoopt haar aggiornamentobinnenskamers te kunnen oplossen. De verwarring in de socialistische ge lederen komt allesbehalve ongelegen voor de twee andere nationale partijen, de CVP en de PVV. die samen de coa litieregering van premier Vanden (Van onze verslaggever) NIJMEGEN, 27 okt. „Het komt mij voor, dat onze geëmotioneerde discussies over zaken als de zondags plicht, het gemengde huwelijk, de geboorteregeling, de godheid van Christus, de maagdelijke geboorte en andere als achtergrond hebben: de zich overal doorzettende verschui vingen in het aanvaarden van gezag en het nemen van eigen verantwoor delijkheid. Als dit zo is hetgeen ik aan u overlaat na te gaan dan bevestigt dit mijn indruk, dat wij in Nederland niet uitsluitend met een geloofscrisis te maken hebben, maar ook, en in belangrijke mate, met een gezagscri sis. U moet dit woord goed verstaan. Ik denk niet dat er veel mensen zijn die alle gezagsuitoefening kwijt willen. Maar wel willen velen een gezag kwijt dat hen niet ligt, dat niet aansluit op de veranderde realiteit, en, naar zij vermoeden, op de evangelische ver kondiging van dienstvaardigheid". Aldus typeerde de nieuwe bisschop van Den Bosch, mgr. J. Biuyssen, gisteravond de situatie van de Katho lieke Kerk in Nederland, in zijn toe spraak ter opening van de vierde se rie pastorale gesprekken in zijn bis dom. Deze gesprekken, die al eerder waren vastgesteld, zullen worden inge past in het pastoraal concilie van de Nederlandse kerkprovincie. Het onder werp: Bezinning op de eigen verant woordelijkheid in samenspel met het kerkelijk gezag, onder het motto: „Wer ken aan de Kerk", sluit daarbij uit stekend aan, aldus de bisschop. „Als wij de Kerk opnieuw de gestalte ge ven van Volk Gods en dit wil uit eindelijk het concilie dan is deze bezinning noodzakelijk. De spanningen rond de gezagsverhoudingen staan meer centraal dan een aantal emo tioneel geladen tegenstellingen rond de „hete hangijzers'^ Er zal een nieuw beleidskl.imaat in onze hele kerkprovin cie kunnen ontstaan, als én vanuit de kerkelijke leiding én vanuit de gelo vigen een nieuwe verdeling van de verantwoordelijkheid voorgestaan, aan vaard en verwerkelijkt wordt." Mgr. Bluyssen sprak zich ln zijn toespraak uit voor een democratische GENèVE, 27 okt. (Reuter) De Wereldgezondheidsorganisatie gewaarschuwd, dat de mensheid zich geplaatst ziet voor een groeiend ge' vaar van het uitbreken van pest door toedoen van ratten. Het gevaar schuilt volgeiis de organisatie vooral in de snelle verstedelijking en achteloosheid Vlooien op veldratten zijn de ziekte haarden en dragen de ziekte ovei ,i| het toenemend aantal stadsratten. Met het oog op dit groter wordende ge vaar zijn dertig geleerden uit zestien landen in de hoofdzetel van de Wereld gezondheidsorganisatie bijeengeko men om methoden te bespreken ter bestrijding van het gevaar van ratten Het aantal gemelde gevallen van pest bedraagt dit jaar tot dusver 3.293 en het aantal doden als gevolg daarvan 211. In het gehele jaar 1965 waren de respectievelijke getallen: 1.326 en 120. In beide jaren is het grootste aantal opgegeven pestgevn!- len en doden als gevolg daarvan in Vietnam voorgekomen. Aan de andere kant gaat naar schat ting 33 miljoen ton graan en rijst in de wereld verloren door knaagdieren. In India bijvoorbeeld komt vijfentwin tig procent van het verlies aan graan te velde op rekening van knaagdieren Op Hawaii lijdt de suikerindustrie jaarlijks een verlies van zestien mtl- joen gulden. opvatting van het bisschopsambt, waar in mgr. Bekkers is voorgegaan. Hij wil een zo open en breed mogelijk overleg bevorderen tussen de bisschop en zijn medewerkers, tussen priesters, religieuzen en leken, tussen de gelo vigen onderling. Maar dat betekent tevens, dat de gelovigen niet passief moeten afwachten wat de kerkelijke leiding zegt, maar zelf vanuit de rea liteitservaringen hun christen-zijn een nieuwe inhoud moeten geven. Mgr. Bluyssen continueerde de uit nodiging tot deelneming die mgr. Bek kers destijds heeft gericht tot refor matorische christenen en onkerkelij- ken, die vorig jaar een bijzondere in breng hebben gehad in de gesprekken. Het aantal deelnemers, dat vorig jaar reeds vele tienduizenden bedroeg, is dit jaar waarschijnlijk dubbel zo groot. Eenvijfde van de deelnemers wordt gevormd door ongeschoolde en ge schoolde werknemers, eveneens een vijfde door academisch gevormden en hoger leidinggevend personeel. „Nu hebben de gesprekken dikwijls nog het karakter van: je op de hoogte stellen van de ontwikkelingen in de Kerk", aldus mgr. Bluyssen. „Op de duur moeten wij die ontwikkelingen mede begeleiden en mede stimuleren". j MILAAN, 27 okt. (UPI) Het Mi lanese tijdschrift „Oggi" heeft het be staan onthuld van de nu veertienjarige Hamid Esfandiary, die door prinses Soraya in 1953 werd geadopteerd in de hoop dat de jongen eens als opvolger van de pauwentroon zou worden aange nomen. Volgens Oggi verblijft de knaap nu bij zijn pleegmoeder In Duitsland. Tot enige weken terug wisten slechts vijf personen buiten de sjah en zijn „directe medewerkers" van het be staan van de jongen af. Het blad meldt dat prinses Soraya voor het eerst met het plan van een adoptie naar voren kwam toen het keizerlijk paar zich tij dens de korte staatsgreep van premier Mohammed Mossadek in Rome bevond. De sjah zou volgens Oggi destijds heb ben beloofd zich over dit plan te bera den, maar hij kwam hier later op terug toen na de terugkeer in Iran bleek dat zijn echtegenote in staat was kinderen te krijgen. Inmiddels had Soraya het roer reeds zelf in handen genomen en in het geheim diverse weeshulzen bezocht, waar haar keus uiteindelijk viel op een ruim één jaar oude baby wiens ouders tijdens een aardbeving om het leven waren gekomen. Oggi deelt ver der mee dat Soraya de jongen haar ei gen naam. Estadiary, gaf en hem toevertrouwde aan een vrouw ergens buiten Teheran. Pas in 1955 stelde zij de sjah op de hoogte. Deze hechtte er zijn goed keuring aan dat Soraya de knaap adop- teerde maar uit vrees voor tegenstand van de oppositie wilde hij Hamid niet zelf adopteren, aldus Oggi. Het blad voegt hieraan toe dat de jongen waar schijnlijk nog steeds de waarheid over zijn afkomst niet weet, maar dat zijn moeder hem hierover vermoedelijk bin nenkort zal Inlichten. Boevaants steunen. Juist dezer dagen wordt de interne saamhorigheid van de meerderheid inderdaad zwaar op de proef gesteld door de Vlaams-Waalse problemen. Niet de kwestie-Leuven, maar de toepassing van de taalwetge ving van 1963 houdt momenteel ernsti ge risico's in voor het katholiek-libera le kabinet. De Vlaamse christen-democraten eisen de onmiddellijke afkondiging van de uitvoeringsbesluiten van de betrokken wetten, die het resultaat waren van een toch al fel betwist compromis in de schoot van de indertijd regerende rooms-rode coalitie. De Brusselse (Franstalige) liberalen daarentegen verzetten zich met hand en tand tegen de toepassing ervan; hun twee verte genwoordigers in de regering zouden reeds hebben gedreigd met ontslag in dien met hun standpunt geen rekening wordt gehouden. In „normale" omstandigheden zou een dergelijk conflict op korte termijn moeten leiden tot een kabinetscrisis. Nu de socialisten zelf echter meer dan ooit verdeeld zijn en dan ook niet ge neigd lijken voor een alternatief te zor gen, is de kans groot dat christen-de mocraten en liberalen bij wijze van spreken gedoemd zijn samen aan het bewind te blijven. Het is de verkiezingsnederlaag van mei 1965 de grootste uit haar ge schiedenis die als directe oorzaak van de huidige moeilijkheden in de BSP kan worden beschouwd. Het ver lies van bijna een half miljoen stem men bracht een ware paniek teweeg onder de socialisten. De doctrinaire meningsverschillen tussen de oude en de jonge generatie werden verscherpt door Vlaams-Waalse tegenstellingen in de partij: enerzijds de Waalse federa listen. anderzijds de Vlaamse „unitaris- ten". Een poging om de coalitie met de CVP voort te zetten mislukte deer- (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 27 okt. Er is een herziening van de toltarieven voor de Oosterscheldebrug op til. Met ingang van 1 januari wil de raad van commis sarissen van de NV Provinciale Zeeuw se Brugmaatschappij de volgende ver anderingen Invoeren: tienrlttenboekjes voor zware vrachtwagens bij gebruik waarvan de prijs per rit wordt ver laagd van zes tot vijf gulden; voor lichte vrachtwagens wordt het tarief verlaagd met drie kwartjes van 4.50 tot 3,75 per rit; het toltarief voor personenwagens wordt met twee kwart jes verhoogd van 2,50 tot drie gulden. Ook in deze tariefcategorie zijn er tien rlttenboekjes voor een bedrag van 25 gulden. Regelmatige gebruikers van de brug kunnen 2,50 per rit blijven betalen. Het tarief voor motoren en scooters zal worden gelijkgesteld met dat voor bromfietsen, namelijk één gulden per rit. Om twee redenen wil men deze tariefsherziening Invoeren; stimule ring van met name het vrachtverkeer over dc brug en verkrijgen van gun stiger exploitatieuitkomsten. Zoals be kend zuilen de opbrengsten over het jaar 1966 dat is het eerste volledi ge jaar van exploitatie van de Ooster scheldebrug aanzienlijk minder zijn dan werd geraamd. Het ziet er naar uit dat er aan het eind van het jaar bijna twee miljoen gulden minder zal zijn ontvangen aan de tolloketten dan oorspronkelijk was voorzien. De prog noses voor het verkeer over de brug in het eerste jaar wijken dan ook sterk af van de werkelijkheid. Vooral in de sector van het vracht verkeer is dat het geval, maar ook in de andere categorieën van het brug- verkeer wordt nérgens de prognose ge haald. Verwacht werd dat 140 000 zwa re vrachtwagens van de brug gebruik zouden maken. Het werden er 16.000. Voor de andere categorieën zijn deze getallen: lichte vrachtwagens 210.000- 59.000, personenauto's 1.050.000-950.000, fietsen 200.000-70.000 passagiers in au tobussen 600.000-524.000. lijk: de regering Harmel-Spinoy kon zich slechts enkele maanden handha ven. Het ontbindingsproces werd op spectaculaire wijze onderstreept door Spaak toen hij ontslag nam én als volksvertegenwoordiger én als lid van de partij. „Laten wij een concilie bijeenroepen om onze doctrine en onze tactiek, on ze werking en onze organisatie te mo derniseren", adviseerde op dat ogenblik een socialistisch parlementariër. De formule had enig succes. Partijvoorzit ter Collard een soort van Hamiet- figuur die de autoriteit van de echte leider mist erkende de noodzaak aan hetgeen hij noemde „een algeme ne bezinning". Hij droeg een studie commissie op „de standpunten en de formuleringen van het Belgische socia lisme methodisch en op wetenschappe lijk gecontroleerde gegevens te toet sen aan de concrete vraagstukken". Wanneer de commissie de inventaris zal hebben opgemaakt, zo beloofde hij, zal een partijcongres zich kunnen uit spreken, „uiteraard pas over verschei dene maanden". Maar nog vóór de studiecommissie haar werk kon voltooien laaiden de po lemieken opnieuw hoog op. Het betoog van prof. Simonet bevatte .reformisti sche" conclusies, die ver vooruit liepen op de eventuele beslissingen van het nog bijeen te roepen congres. „De so cialistische partij moet de dialoog met het neo-kapitalisme aanvaarden om, binnen de bestaande maatschappij, zon der revolutie maar via geleidelijke her vormingen, de samenleving te veran deren"aldus deze koele econoom, die beseft dat de maatschappij niet meer bestaat uit een massa van proletariërs. En: „Het is fout de partijpolitiek toe te vertrouwen aan een bureau zonder ver antwoordelijkheid de beslissing moet worden overgelaten aan de socialisti sche parlementariërs. De actie van da BSP moet grondig worden vernieuwd. De mensen komen niet automatisch naar het socialisme toe. Indien wij ons tot het grote publiek richten, zoals wij eertijds deden tot de proletariërs, zullen wij de nederlaag lijden. De maat schappij is veranderd en wij moeten ons aanpassen." De politieke directeur van het partij orgaan „Le Peuple", oud-minister La- rock, nam zonder dralen de verdedi ging van de oude dogma's öp zich. Ook voorzitter Colland distantieerde zich van de ketter „Het involgen van Si- monets opvattingen zou spoedig leiden tot een afbraak van de socialistisch» gemeenschappelijke actie van partij, vakbonden en ziekenfondsen, en meteen van de socialistische beweging in haar geheel", zo waarschuwde hij. Collard moest nochtans toegeven dat hij zelf geen „plan" had om de crisis op ts lossen. Kennelijk zag hij er geen heil in de sociaal-economische mutaties in de maatschappij te loochenen. Een (katholieke) commentator schreef: „Indien de modernisten het niet halen zal de voorspelling van Si monet bewaarheid worden en zal de BSP steeds verder vervreemden van de massa en in een getto verzeild raken waaruit zij slechts verlost kan worden door een economische katastrofe, die vooralsnog weinig waarschijnlijk is. Maar halen zij het wèl als de BSP dus de vrije markteconomie aanvaardt dan zal het probleem daarmee nog niet zijn opgelost. Dan zal immers de socialistische partij in haar nieuwe imago, doctrine, werk en propaganda zodanig sterk op de andere, burgerlij ke partijen gelijken, dat het nog niet zeker is dat zij het vertrouwen van de oude kiezers terugwint." (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 27 okt. Vijfenzes tig procent van de Nederlandse bevol king vindt dat er in ons land welvaart heerst. Dit blijkt uit een steekproef van het NIPO, op 26 september. Op 4 juli was nog 69 procent deze mening toege daan tegen 79 procent in 1962 en 83 procent in 1962 toen het NIPO deze vraag ook stelde. Ruim een kwart (27 procent) van alle ondervraagden ant woordden dat er in Nederland geen welvaart heerst. In juli was dit 21 pro cent; vijf jaar geleden nog slechts der tien procent. Het aantal mensen dat meent dat er welvaart in hun gezin heerst is ook afgenomen. Op 26 september was dit 65 procent tegen 69 procent op 4 juli ln vergelijking met een steekproef ir 1983 is echter van een toeneming spra ke (twee procent). Een kwart van de gezinnen zegt dat in het eigen gezin geen welvaart heerst. In juli was dit 22 procent, maar drie jaar geleden antwoordde nog 33 procent (dit is een van elke drie gezinnen) dat er in het eigen gezin geen welvaart bestond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 11