FRANSE Vive \e vin^@ franc© SPENCER IS REALS DEFENSIE TE SNEL AF Real Madrid beleeft nachtmerrie Leeds United schakelt DWS definitief uit PIERRE JANSEN OVER SPORT-TROFEE Claus' bronzen wielrenners blinken gelukkig niet Prijs fietser Schuuring: Liever het geld r J Stichting wil onkostenfonds Imre Rietveld terug na leven als prinses in badminton-rijk I plP ADO plaatst zich bij laatste vier Driejarige jongen wint voetbaltoto - voor schaatst op - Zesdaagse-zege Renz voor Al tig- India nieuwe dag EUROPESE BEKERTOERNOOIEN Spaarders bij van Lanschot en'Vermeer Co. zijn er zeker van dat zij de hoogst mogelijke rente kunnen maken. Van Lanschot en Vermeer Co. geven 6°/0 op een beleggingsboekje, 5°/'e op een termijnboekje, 4t op een bankboekje en 4% op een spaarboekje. Maakt u dat ook van uw geld? Boven dien is sparen bij van Lanschot of Vermeer Co. niet alleen hoogst rendabel, maar ook heel eenvoudig en prettig. Vraag onze folder: „Meer rente van uw geld". Terug naar DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 Voordat de toegesnelde verdedigers van Real Madrid te hulp kunnen komen passeert Spencer van Penarol doelman Betancourt en brengt hij de stand op 0-2. MADRID, 27 okt. De Zuid- amerikaanse voetbalkampioen Penarol uit Montevideo heeft gisteravond voor ongeveer 70.000 toeschouwers met 2-0 de tweede wedstrijd van de Europese beker houder Real Madrid gewonnen on daarmee beslag gelegd op de Wereldbeker voor clubs. De eerste Wedstrijd hadden de Zuidameri- \anen ook reeds met 2-0 gewon den. GEN'i O gevaarlijke veteraan In Intertoto-competitie 'dii Gornik hogerop a-o. Beslist Lakoniek iiS «w-V De wielrenners van beeldhouwer Claus. Fijn ding Opdrachtgevers [a-cU* Imre Rietveld is trots op haar prijzen. Vooral op de beker-der- sportiviteit, die zij in haar handen houdt. ADVERTENTIE Copyright Stichting Wijnpropigandl Penarol toont zich 's werelds beste club Voor Real Madrid eindigden de pres age-duels tegen Penarol, die de kroon hadden moeten zetten op de triomfan telijke terugkeer ia net internationale hekervoetbal dan ook als een nacht merrie De aanhang van Real verliet gisteravond diep teleurgesteld het sta dion. Een overwinning hoe klein ook, z°u een beslissingswedstrijd in Lausan- ne betekend hebben. Maar Real Madrid opereerde mach- teloos. De voorhoede moest steeds naar W'en uitwijken om de betonnen verde lers Dazcano Gonzales en Valera Van Penarol te 'ontgaan. De grondleg- ®.er Van vriiwel elke actie in de rich- tln9 van het doel van Mazurkiewicz Was linksbuiten Gento. Hij was ook meestal de afwerker, omdat de bal ttls het ware langs de ring van de Verdedigers van Penarol danste en op- bieuw links van het doel de actieve Veteraan bereikte. Hij was dan meest ul in een dusdanig ongunstige positie gemanoeuvreerd, dat zijn schoten ver naast gingen. Penarol was in feite sterker dan het Rationale team van Uruguay, dat in bet toernooi van het wereldkampioen- schap de latere kampioen Engeland een gelijkspel afdwong. Naast de zes spelers van het nationale elftal schitterden „Ausputzer" Leczano uit Paraguay en bovenal de twee geweldenaars uit de driemansvoorhoede Spencer van Ecua dor en linksbuiten Joya uit Peru. Sa men met Cortes en de grandioze spel verdeler Rocha zorgden zij, in de weini ge ogenblikken dat de stroom van Ma- drileense aanvallen luwde, voor tegen stoten, die uitermate gevaarlijk waren. De verdediging van Real Madrid raakte er telkens door in paniek. Daarbij dient echter te worden gezegd dat Pachin, altijd de grote organisator van de Leeds, 27 okt. De Amsterdam- ,D Ere-divisieclub DWS is gisteravond ^geschakeld voor het toernooi om de fjhropese beker voor jaarbeurssteden. jrWs moest met 5-1 zijn meerdere er- J'»nen in Leeds United, dat de eerste {j^dstrijd in Amsterdam ook al had ge- v°nnen (3-1). v^Ws is er in de snelle en attractieve v ®dstrjjd slechts tegen het einde van jgjde speelhelften even aan te pas ]j®k°rnen. De grote man bij Leeds was vj}bsbuiten Johanneson, die liefst drie n de vijf doelpunten maakte. Met. Üj:rergaloze dribbels was de „Britse" vele malen ongrijpbaar voor de ty.jsterdamse defensie, die Leeds dik- jts vrijuit liet spelen. °hanneson bracht Leeds dankzij öiS?TïfENBURG, 27 okt. De Ere- dg np.ulvb ADO heeft zich gisteravond IpR z2j zen overwinning van 0-2 op t>e f^uthenburg geplaatst voor de hal- van de intertoto-voetbalcom- tpiepl' Heide doelpunten werden in de be ue helft gemaakt door Houwaart. Oen wedstrijd tussen beide ploe- h, ADO reeds met 1-0 gewonnen. 4.000 toeschouwers zagen een *"*1 irpL-1 l,w^-ov-'JivDctw ci o ]^egf'nr] „i''KG wedstrijd_met een over- de "Hrsterker ADO. De beste man "aagse formatie was Van der verdedigend uitstekend twee doelpunten na ruim een half uur op 2-0 waarna Giles drie minuten voor rust via een strafschop voor 3-0 zorg- de. Na de hervatting konden de 27.000 toeschouwers nog juichen voor tref fers van Madeley en opnieuw Johan neson. Het Amsterdamse doelpunt werd gemaakt door Frans Geurtsen. BOEKERSET Door een overwin ning van 5-1 op FC Toulouse plaatste het Roemeense Dynamo Pitesti zich voor de volgende ronde in dit toernooi. De eerste wedstrijd had Toulouse met 3-0 gewonnen. In de eerste wedstrijd voor de tweede ronde speelde het Bul gaarse Spartak in Plovdiv met 1-1 felijk tegen Benfica uit Lissabon. In 'raag eindigde de wedstrijd Sparta Praag-Bologna eveneens onbeslist (2-2) Het Schotse Dunfermline Athletic won met 4-2 van het Joegoslavische Dynamo Zagreb. BOEDAPEST Het Poolse Gornik Zabrze plaatste zich gisteravond hier voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen. De Polen versloegen in een beslissingswedstrijd uit de eerste ron de het Oostduitse Vorwarts Berlin met 3-1. Gornik zal in de tweede ronde uit komen tegen de Bulgaarse kampioen CSKA Sofia. LONDEN In een wedstrijd voor groep III van het toernooi om de Eu ropese beker voor amateurlanden ploegen heeft Engeland gisteravond met 2-0 gewonnen van Oostenrijk. In Ankara versloeg het urkse amateur elftal in een wedstrijd voor groep IV van hetzelfde toernooi Joegoslavië met Spaanse verdediging door een schor sing opgelopen in de eerste ontmoe ting, niet aanwezig was. Al voor de rust had Penarol door vloeiende een-twee-combinaties duide lijk het beste van het spel, zodat de voorsprong van 2-0 geheel verdiend was. Spencer en Joya werden enkele malen op het laatste nippertje gestuit. Een doelpunt van Spencer werd af gekeurd alvorens scheidsrechter Lo Bello in de dertigste minuut na een charge van Defilipe tegen Rocha een hevig omstreden strafschop toekende. Rocha zelf opende daaruit de score: 0-1. Zeven minuten later bracht Spen cer na een combinatie met Joya de sland op 2-0. Scheidsrechter Lo Bello blijkbaar van mening, dat één straf schop voor Penarol voldoende was, greep later niet in toen Defilipe Spen cer onderuit liep, op het moment, dat deze wilde schieten. Na de pauze probeerden Gento en Pirri tevergeefs meer vuur in de Ma- drileense aanval te brengen. Maar de lakoniek soms negen man sterke Zuidamerikaanse verdediging was niet te doorbreken. Integendeel de su perioriteit van Penarol werd in de eind fase zo groot, dat het in de laatste minuten ongestoord enkele van dezelf de plagende voetbaltrucjes ten beste kon geven, als waarop een zegevie rend Real Madrid in vroeger dagen de aanhang vergastte. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 27 okt. Sommige sportlieden, bijvoorbeeld vooraan staande atleten, wielrenners of bok sers hebben een respectabel aantal prijzen vergaard. Er zijn er, die er een heuse prijzenkast op na houden. Dat eremetaal, kent weinig verschei denheid. Voor het merendeel stellen organisatoren van sportieve evene menten bekers beschikbaar. Of lau wertakken. Die trofeeën hebben één ding gemeen. Ze blinken. Voor de heer P. Jansen, directeur van de aka- demie voor beeldende kunsten te Rot terdam, voor tv-kijkend Nederland óók wel „Pierre Jansen van de Kunst grepen", hóéft dat allemaal niet. De lange, angstig-magere apostel van de kunst, noemt zo'n verzameling bekers en lauwertakken een .blin kend massagraf van wat je eens bent geweest". Dat is mooi gezegd. Maar de heer Jansen haast zich er bij te zeggen, dat hij daar niets degenere- rends mee bedoelt. Hij vindt dat je zelfs vaak kunt zien dat er veel zorg aan flonkerende bekers en takken is besteed. Maar kunstwerken zijn het niét. En dat kan de heer Jansen we ten. Hij heeft meer waardering voor een bronzen beeldje, dat een aantal wielrenners voorstelt, dat gemaakt is door de jonge Amsterdamse kunste naar Eric Claus, dat ter beschikking is gesteld door de sigarettenfabriek Laurens, dat Voor verzamelaars zo'n tweeduizend gulden waard moet zijn en dat gisteren is uitgereikt aan de 24-jarige Amsterdamse beroeps wielrenner Cor Schuuring. Voor Pierre Jansen betekent dat kunstwerkje, dat uiteraard „Trofeo Caballero" heet, méér dan honderd on eindig mooie bekers samen. Hij heeft geprobeerd dat uit te leggen. De ta baksbazen hadden hem gevraagd de uitreiking van hun eersteling luister bij te zetten. Dat dééd hij. Op de pak kende wjjze, waarvoor hij békend is; compleet met door „mijn zoon Huib" getoonde dia's. De directie van Caballero, die in wielerkringen hoog wordt aangeschre ven vanwege een „nette en wijze be- nadering van reclame in de sport" wilde de heer Jansen laten uiteenzet ten dat er wel degelijk een relatie tussen sport en kunst bestaat. HaLSINGBORG, 27 okt. Een Zweeds jongetje van drie jaar is thuis de held van het gezin. Hij won de voetbaltoto van verleden week Het jongetje had voor zijn vader drie lucifersdoosjes moeten op gooien, waarop winst, verlies of ge lijkspel te lezen stond. Met het al dus ingevulde rijtje won z\jn vader een bedrag van 202.365 Zweedse kroon (ongeveer 141.000 gulden). Twee dames, die niets van voet bal afweten, wonnen hetzelfde be drag door precies het tegenoverge stelde in te vullen van de kranten- tips. Bijvoorbeeld in Nederland, waar hoogleraar prof. V. P. S. Esser in de serie „kleine bronzen beeldjes" honk ballers en schaatsenrijders heeft ont worpen. Maar dat dateert van na de tweede wereldoorlog. De Grieken (Jan sen: „ook heel gewone mensen") brachten op kunstzinnige manier al veel eerder „Sport in beeld". Daar is bijvoorbeeld de beroemde discuswer- per, al vijf eeuwen vóór Christus ge maakt, waarmee, veronderstelde de heer Jansen, „men u vroeger op school waarschijnlijk eindeloos ver veelde". Daar is ook het levensgrote beeld van de toegetakelde bokser, win naar van de olympische spelen, vijf tig jaar vóór Christus. „De kunste naars", pleitte de heer Jansen, „leg den méér vast dan wat een bekertje kan betekenen. De wielrenners van Claus, uit welk zakelijk oogpunt de mensen van Caballero die ook heb ben laten vervaardigen, zeggen ook meer. Claus heeft snelheid en bevve ging laten uitkomen. Het is een fijn ding, mijnheer Schuuring. Het staat niet te blinken van het dure; maar het is veel meer dan alleen maar een herinnering aan een mooie prestatie' Voor de heer Jansen, bezeten van de kunst, had de opdracht aan de der tigjarige vaak onderscheiden Claus nog een verheugend aspect. ,,Er zijn veel kunstenaars, die, net als u en ik, graag naar een goede film of naar goede sport gaan kijken. Ze zouden iets moois van de sport kunnen ma ken. Als er maar opdrachtgevers wa ren". Het klonk als een pleidooi voor werkverschaffing. Misschien had de heer Jansen dó.drom wel „ja" gezegd, ADVERTENTIE F. VAN LANSCHOT— BANKIERS 's-Hertogenbosch - Hoge Steenweg 27-31 - Tel. 04100-22321 Eindhoven - Keizers gracht 17 en Limburglaan 20A - Tel. 04900-27442 Tilburg - Stationsstraat 17 - Tel. 04250-30300 Vught - Van Voorst 'tot Vooiststraat 1 - Tel.'04100-34775 VERMEER Sc Co.BANKIERS Amsterdam-Herengracht 199-201 - Tel. 020-248486 5^ toen hem als onbekende in de sport, de uitnodiging bereikte. Cor Schuuring, een gretige prijsrij der, specialist in criteria, minder ge schikt voor het grote werk en daarom internationaal weinig betekenend, mocht naast de trofee nóg een prijs in ontvangst nemen: een cheque van vijf duizend gulden. In de door de promo torscombinatie Intersport in Neder land georganiseerde reeks van 24 cri teria heeft Schuuring namelijk het meest regelmatig gereden. En dat werd door Caballero in een speciaal klassement beloond. Daarbij dient ge zegd, dat de echte vedetten te weinig aan deze „rondjes om de kerk", waar voor echte wielrenners vaak hun neus optrekken, deelnamen om in de rang schikking een rol van betekenis te kunnen spelen. Achter Schuuring ein digden de jonge Sassenheimer Bart Zoet (drieduizend gulden) en de Bel gische veteraan Rik Luyten (tweedui zend gulden). Schuuring was duidelijk onder de in druk van de „kunstige" pleitbezorger Jansen. „Dat is iets waar je je leven lang wat aan hebt, hé", zei hij toen zijn vingers met het doffe metaal speelden. Maar, even later: „Hoewel, ik ben een prijsfietser, ik heb toch liever die vijfduizend gulden". (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 27 okt. Buiten de schaatsbond om wil men komen tot een stichting ten behoeve van de lan- gebaanrijders. De bedoeling is enigs zins tegemoet te komen aan de kosten die de leden van de kernploeg, de B- ploeg en de jeugdgroep moeten ma ken voor de centrale trainingsbijeen komsten. Er heerst onder de geselecteerde schaatsers een groeiend onbehagen over het feit, dat ze alles zelf moe ten betalen: van mei tot medio okto ber de reis- en verblijfkosten voor de wekelijke conditie-training in Over- veen, vervolgens voor de ijstraining op de kunstijsbanen (vier keer per week) en in die periode ook nog een gemiddelde loonderving van twintig uur per week. Voor de toprijders ko men daar nog de maanden in buiten landse trainingscentra bij. In Neder land heerst, zeggen de schaatsers, pa- amateurisme. We leven zes, zeven jaar op vaders portemonnaie. De stichting-in-oprichting wil nu trachten de rijders een soort onkosten vergoeding te geven. Het fonds voor het uitkeren van deze vergoedingen moet worden bijeengebracht door le den van de stichting. Zij verplichten zich, voor een periode van vijf jaar, een contributie van 27,50 gulden te be talen. Zij krijgen als voorrecht o.a. voorkeur voor toegangskaarten voor de grote internationale schaatseve- nementen in Nederland (wereldkampi oenschap dames 1967, vijf-landenwed- strijd heren 1968). De stichting zal minimaal tweedui zend leden moeten hebben, wil men enig nuttig werk kunnen doen. De ini tiatiefnemer, de heer A. Kossen uit het Noordhollandse Oudesluis (Voor- buurt H 68) hoopt dat vele schaatsen- thousiasten hun instemming betuigen met het doel van de stichting. DORTMUND, 27 okt. Het Duitse koppel Rudi Altig-Sigi Renz heeft gis teravond de vijfentwintigste wieier- zesdaagse van Dortmund gewonnen. Het was voor de Duitsers hun tweede zesdaagse overwinning van dit sei zoen. Vorige week toonden Altig en Renz zich de sterksten in Berlijn. In de laatste twintig minuten ver overden-Altig en Renz de ronde voor sprong, waardoor zij zegevierden voor Kemper-Oldenburg en Peter Post- Fritz Pfenninger. ADVERTENTIE OLIFANT IS TROUW De trouw van Olifant is spreekwoordelijk. Eenmaal Olifant's vriend, altijd Olifant'* vriend! Een zacht karakter, een vriende lijk gemoed, een gelijkmatig humeur. Zouden daarom steeds meer mensen van Olifant gaan houden? Of het nu Oude of Jange is? 't Zal wel Proost! (Van onze verslaggever) DRIEHUIS, 27 okt. „Het was er fantastisch. Ik had een leven als een prinses". De Nederlandse badminton- speelster Imre Rietveld, gistermid dag na een vijftien uur lange vlieg reis bruinverbrand teruggekeerd uit India waar zij ruim een maand op kosten van de Badminton Association India verbleef, kan haar indrukken over alles wat zij de afgelopen weken zo ver van huis heeft meegemaakt, nauwelijks verwerken. ,;Het is niet te beschrijven, je moet het eigenlijk zelf allemaal meege maakt hebben", zegt de 20-jarige bad- minton-vedette uit Driehuis, die vrij dag alweer in het vliegtuig stapt naar Kopenhagen, waar zij als de enige deelneemster die niet uit Scandinavië komt strijd zal leveren om de Deense kampioenschappen. Imre Rietveld heeft in de vele toer nooien in India een reeks fraaie suc cessen geoogst met als hoogtepunt de zege op de wereldkampioene Judy Hashman. Imre had met het Ameri kaanse meisje nog een appeltje te schillen. Judy Hashman dwong Imre Rietveld immers op de tweede plaats bij de onlangs in Londen gehouden wedstrijden om de officieuze wereld titels. De revanche kwam in New Del hi, waar Judy Hashman met een ne derlaag van 11-9, 11-4 de rekening van haar Nederlandse rivale gepresen teerd kreeg. Overal waar Imre Rietveld met haar reisgenoten uit Engeland, Duitsland en Denemarken op de Indiase toernooi- velden verscheen, trokken de wed strijden een overweldigende belang stelling. „Toen wij in Bombay moes ten spelen was de hitte bijna ondraag lijk. Ik kan heel goed tegen zonne warmte maar binnen in de stampvolle zaal kreeg ik het zo benauwd dat ik er duizelig van werd en het spel moest onderbreken". Fraaie bekers, zilveren lepeltjes en allerlei inheemse voorwerpen zijn de prijzen die Imre als herinneringen aan haar succesrijke toernee mee naar huis heeft kunnen nemen. Maar de prijs waar zij toch wel het meest van vervuld is, is de beker die haar werd toegekend als beloning voor haar sportieve gedrag bij de wedstrijden in Lucknow. „India", vertelt Imre Riet veld, „is een prachtig land met sprookjesachtige paleizen. Daarnaast werd ik echter ook met de schrijnen de armoede geconfronteerd. Je hoeft zomaar je hotel uit te stappen en je zit er middenin. Veie straatarme men sen die in lemen hutten wonen en in leven proberen te blijven door het vra gen om een aalmoes. Ik heb er ont zettend veel bedelaars gezien. De te genstellingen in India zijn heel erg groot. Dat is de schaduwzijde van dit mooie land." Het ziet er naar uit dat Imre Riet veld voorlopig niet op de Nederlandse badmintonbanen te vinden zal zijn. Want na Denemarken wachten haar uitnodigingen voor Engeland en Ier land, waarna zij in december weer van de partij hoopt te zijn bij de wed strijden om de nationale kampioen schappen van India, waarvoor zij eveneens een invitatie heeft ontvan gen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 13