HET NIEUWE DAGBLAD NA WEIGERING PROF. ZIJLSTRA Schmelzer spreekt met ministers JAHIN Vandaag en verder VREDESPIJP IN HET MUSEUM Regeringscrisis in Bonn een feit weekend-systeem CHINESE STUDENTEN VERLATEN RUSLAND Voor Tibet: 5,75 miljoen Vrijmoedig commentaar yn^iyAD i I Lierenfabriek moet sluiten Johnson in Thailand li 1 nUrRAR BOUQUET Premierschap van Zijlstra bijzaak Samkalden mag niet praten over Van der Molen I 1 COALITIE-ERHARD VERBROKEN 60 man zonder iverk Ky wil doorvechten EuropË^j r si Iff Donderdag 27 oktober i960 IETS KOUDER Ui 8* 58ste JAARGANG No. 16502 Den HAAG, 27 okt. De for- l^tiepoging van drs. Schmelzer 's in een nieuwe fase fc jland nu Tet onmogelijk is gebleken een Interim-kabinet te vormen onder hiding van de anti-revolutionair ï>rof. dr. J. E. Zijlstra. Vandaag reeds is de formateur begonnen ^et nieuwe besprekingen, dit maal met enige bewindslieden uit demissionaire kabinet. Voor- |°Pig staan de ministers De Jong, Gins, Veldkamp en Biesheuvel op 2lln lijst. advertentie cakes van n'~et duur wel heerlijk 20 pagina's Drs. SCHMELZER op zoek naar een premier Minister Biesheuvel Watersnood in Frankrijk Wie premier? Korte termijn O Het zit goed met de Amerikaans-Nederlandse betrekkingen. Bij zijn bezoek aan Amsterdam rookt de Amerikaanse ambassadeur W. Tyler (rechts) de vredespijp in het Tabaksmuseum. In het gezel schap van burgemeester Van Hall laat mister Tyler zich de oud-Hollandse pijp best smaken. BONN, 27 okt. (DPA) De ministers van de Westduitse Vrije Democratische Partij (libe ralen) hebben besloten uit de regering-Erhard te treden. De coalitie tussen de CDU/CSU en de FDP is daarmee verbroken. De positie van de regering- Erhard, die zonder de steun van de liberalen niet over een meer derheid in de Boindsdag beschikt, is daarmee onhoudbaar gewor den. Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! Kamerlid Geertsema Financiën en economie alle Hofnar produkten, uitsluitend tabak! Chinese studentendie Rusland moeten verlatenhebten gisteren, nadat zij drie uur hadden ge redetwist met de Moskouse politie, een stille tocht over het Rode Plein gehouden en kransen gelegd bij het Lenin-mausoleum, dat aanvankelijk gesloten vas. Eerder deze maand hebben de Russische autoriteiten het bevel gegeven, dat iedere commuuisti&h-Chinese student vóór het eind van oktober het land diende te verlaten, in antwoord op de ühirese uitwijzing van alle buitenlandse studenten. De KVP -er Westerterp heeft er spijt van voor de motie-Schmelzer te hebben gestemd. Op een jongeren bijeenkomst in Utrecht beeft bij dat beleden en bij heeft zijn bekentenis herhaald in een interview met De Volkskrant. Bij bet interview is een foto afgedrukt waarop men de heer Westerterp via een witte telefoon een gesprek ziet voeren, misschien juist bezig ook Cals van zijn spijt in kennis te stellen. Het weer in Se NIEUWE DAG Wolkenvelden afgewisseld door enkele opklaringen, op de mees te plaatsen droog weer, over wegend matige noordoosteiyke wind. Iets kouder. Zon op: 0725; onder: 1722 Maan op: 17.00; onder: 04.58 Formatie kabinet naar nieuwe fase (Van onze parlementaire redactie) Prof. Zijlstra heeft de heer Schmel- z6r gisteren meegedeeld, dat htf na v°rgvuldige overweging en na peiling an de gevoelens en standpunten in 'gen politieke kring niet kon voldoen ^an het verzoek van de formateur, at verzoek luidde volgens een thans ®ltend geworden officiële tekst al- jjUs: ,,het op zich nemen van het mi nister-presidentschap van een extra Parlementair overbruggingskabinet, at zich ten doel stelt vervroegde ver- ezingen uit te schrijven alsmede te eist" 31 hetgeen het landsbelang ver- Na vanmiddag om kwart over een ae demissionaire minister van Defen sie, de heer De Jong, te hebben ont vangen, zou drs. Schmelzer om half Vgf een gesprek hebben met minister Luns de demissionaire bewindsman van Buitenlandse Zaken. Morgen zal hU de manisters Veldkamp (Sociale Zaken) en Biesheuvel (Landbouw) ontvangen, onderscheidenlijk om tien tlr en om half een. De volgorde kon Seen andere zijn wegens buitenlandse Verplichtingen van drie van de geno digden. Luns moet uit Brussel ko- \>nVeldkamp houdt zich met Euro- itse' zaken bezig in Parijs en komt ha Luxemburg terug; Biesheuvel 's heden naar Parijs vertrokken voor OESO-vergadering die al lang op ^®t programma staat. Het is aannemelijk, dat de forma- De nieuwe party d. '66 van mr Van Mierlo is een volksparty, anders Jliet. De pas ontdekte komeet aan Nederlands rijke politieke sterren hemel wil graag stemmen winnen ■net 'n programma dat als *n breek ijzer het politieke stelsel van van daag te lijf moet gaan. Belangstel lenden kunnen meer lezen op pag. 5. Annie M. G. Schmidt heeft gister avond in Amsterdam de Kinderboe- kenweetc geopend. Onze verslag geefster heeft van haar vernomen ?ftt de kinderliteratuur geen potte- yjkers nodig heeft, welke gedachte lÖ verder uitwerkt op pagina 9. Pagina 3; egionaal nieuws. Pagina 4: David Berglas, mentalist °P Pagina 5: Ziekenfondsen contra artsen. °P Pagina 7: Italiaanse communisten voor- ^nder van dialoog. Ruimtefoto's in plaats van kaarten. 0p Pagina 9; stj^ndrca Chenier" by Ned. Opera- °P Pagina 11: OoSJtinese leiders uiten '"gszuchtige taal. °p Pagina 13: Vo>ae°l toont zich 's werelds beste el"alciub (en ander sportnieuws). S*P Pagina 17: te u,.?enindustrie probeert gezond pPi'tven. nanciën en economie. 4mP Pagina 19: ■'terdamse effectenbeurs. teur, nu zijn eerste opzet is mislukt (vorming var een extra parlementair kabinet met voornamelijk KVP- en AR-figuren), een uiterste poging wil doen een noodkabinet te vormen met een overwegend KVP-stempel. Dat Biesheuvel tot de genodigden voor een gesprek behoort is niet onver klaarbaar. De formateur zal formeel van hem willen vernemen of er op SCHIPHOL, 27 okt. Gepolst over de stand van zaken bij de kabinets formatie heeft vice-premier Biesheu vel vanochtend voor zijn vertrek naar Parjjs op Schiphol verklaard: „Ik ben van oordeel dat een demissionaire mi nister er verstandig aan doet om te zwijgen". Gevraagd of het juist is, dat de top van de AR-partij zelf prof. Zijlstra niet als premier van het overgangs kabinet wenste te zien, antwoordde hij na enige aarzeling: „Al dit soort berichten leidt de aandacht af van de hoofdzaak waarom het bij deze cri sis gaat. Het is niet het punt dat prof. Zijlstra geen premier kan zijn, dat is naar mijn oordeel slechts een bijzaak. Het gaat om andere zaken". Minister Biesheuvel, die in Parijs anderhalve dag een conferentie wilde gaan bijwonen van de OESO, de Or ganisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling, zal morgen ochtend vervroegd naar ons land te rugkeren, omdat hij om half een 's middags bij formateur Schmelzer is geroepen. RjENNES, 27 okt. (UPI) Als ge volg van hevige regenval is het peil van de rivieren in geheel West-Frank rijk gestegen. Hierdoor zijn grote de len van Rennes en van andere ste den onder water komen te staan en is voor vele duizenden guldens scha de aangericht. demissionaire AR-bewindslieden te rekenen vait. He! antwoord zal zeker ontkennend luiden, gezien de motive ring van Zijlstra's weigering en gezien het feit dat het de KVP, niet de ARP was, die het kabinet heeft doen val len. Het staat vast, dat de demissionaire bewindslieden niet voor een informa tief gesprek zijn uitgenodigd maar dat de formateur van hen wil horen of zij bereid zijn in een tussentijds ka binet te gaan zitten. Waarom de keu ze voorlopig op de vier genoemden is gevallen is niet duidelijk. Men mist met name Bogaers in het rijtje, die niet in het buitenland is maar op zijn par lement. Evenmin is duidelijk of de vier zullen worden gepolst voor de posten die zij nu bezetten. Zeker De Jong komt in aanmerking, zo neemt men in Den Haag aan, voor het minister-presidentschap. De formateur zelf heeft van meet af aan te kennen gegeven zelf niet voor die post te voelen. Veldkamp zou de be langrijke figuur kunnen blijven bij de komende loonbesprekingen, één van de urgentste zaken welke het interim kabinet op zijn tafel zal vinden. Naast speculaties over een door mi nister De Jong te bekleden minister presidentschap, denkt men in Den Haag voor die post ook aan dr. De Quay De heer De Quay heeft kort na prof. Zijlstra een gesprek met de for mateur gehad. In tegenstelling tot het negatieve bericht over prof. Zijlstra wordt over een rol van dr. De Quay bij de voortgaande formatiepogingen geheel gezwegen. Fungeert hij mis schien achter de schermen als een naaste helper van de formateur? Er gaan geruchten, dat er op dit ogenblik reeds dermate ijverig wordt gespeurd naar kandidaten voor de be langrijkste ministerszetels, dat, indien er voor de heer Schmelzer een kans van slagen in zit, er op onverwacht korte termijn een kabinet kan zfjn. De bezoeken die gisteren door drie fractieleiders aan de formateur zijn gebracht, passen nog steeds in het to taalbeeld. Schmelzer zal, na het ,,be- beleefdheidsbezoek" van drs. Neder- horst, aan de heren Toxopeus en Beernink hebben gevraagd of op een welwillende houding van hun fracties kan worden gerekend óók jegens een extra parlementair overbruggingskabi net van KVP-signatuur. Bij dat alles blijft het mogelijk, dat ook Schmelzers nieuwe poging schip breuk lijdt, waarna hij zijn opdracht wellicht zal teruggeven. In dat geval resten nog minstens twee mogelijkhe den: een „reddend" optreden van de ARP of een herleving van het kabi- net-Cals. Het reddende optreden van de ARP moet men bij voorbaat wei nig kans van slagen geven, omdat het dan de KVP-ers zullen zijn die op hun beurt medewerking zullen weigeren. Een herrijzing van het kabinet-Cals zou een politiek pijnlijke zaak zijn voor de heer Schmelzer, die met fijn motie het kabinet ten val bracht, maar er niet in slaagde te betalen wat hij brak. Oorzaak van het conflict tussen de christendemocraten en hun liberale partners is een confiict over de be- groting-1967. De liberalen verzetten zich tegen belastingverhoging om het tekort op de begroting te dekken. Er is een tekort van 3600 miljoen gulden, dat de CDU/CSU wil opvangen door de belas ting op tabaksartikelen en drank te ver hogen. De liberalen weigeren daarmee akkoord te gaan. Gisteravond laat zag het ernaar uit dat Erhard er in was geslaagd het verschil van mening op te lossen. De liberalen, zo werd meegedeeld, hadden hun verzet opgegeven. Vandaag omstreeks het mid daguur bleek echter dat daarvan geen sprake is. De onenigheid berustte op het feit dat de Vrjje Democraten het tekort van 3600 miljoen gulden op de begro ting wilden stoppen door de uitgaven, ADVERTENTIE voor de defensie inbegrepen, verdei wilden beperken en sommige sociale voorzieningen wilden besnoeien, ter wijl de Christen-Democraten voorstel den de belastingen op drank en ta baksartikelen te verhogen. De libera len konden zich hiermee niet vereni gen omdat zjj op hun partijcongres in juni hadden verklaard niet akkoord te gaan met hogere belastingen. Hier over hebben de twee regeringspartij n deze week uitgebreid gediscussieerd, met als verrassend slot de vergade ring van gisteren. Hoe diep overigens het prestige van de regering-Erhard is gezonken blijkt uit het feit, dat de functie van staats secretaris op de bondskanselarij, die reeds vijf weken vakant is, in de afge lopen weken is aangeboden aan acht tien verschillende personen, die allen hebben geweigerd. DEN HAAG, 27 okt. Het Tweede -Kamerlid Geertsema (WD) meent, indien het waar is dat minister Sam kalden van Justitie op 24 oktober in Nijmegen uitvoerig heeft gesproken over het regeringsbeleid ten aanzien van het ontslag, verleend aan hoofd commissaris Van der Molen, dat het onjuist moet worden geacht, althans ongewenst en minder verstandig, dat hij op dit ogenblik zich publiekelijk uit laat over een zaak, waarvan hij mede het onderzoek in handen heeft gesteld van de commissie-Enscsede. Het Kamerlid wijst er daarbij op dat de commissie Enschede o.m. tot taak heeft het beleid van de betrokken be windsman aan een nauwgezet onder zoek te onderwerpen. AMSTERDAM, 27 okt. De huis- aan-huis-inzameling voor de Tibetaanse vluchtelingen in India heeft volgens voorlopige cüfers 5.750.000 gulden op gebracht. Omgerekend per inwoner spande de Zeeuwse gemeente Oud-Vossemeer De kans op een kabinet van KVP met ARP is nu geheel verkeken. Prof. Zijlstra was de man, die naar wetenschappelijke en bestuurlijke kwaliteiten gemeten een pasklare premier voor een dergelijk kabinet geweest zou zijn. Maar bij mag niet van zijn politieke vrienden. Iets anders valt moeilijk op te maken uit bet negatieve resultaat waartoe de „oriëntering met betrekking tot ge voelens en standpunten in zijn eigen politieke kring' heeft geleid. Te genstand uit de eigen partij zal niet de enige oorzaak van de weige ring zijn. Een minister-president tegen wie het personeel van de Ne derlandse Bank eigenlijk al „baas moet zeggen is ook niet zo ideaal. Maar de tegenstand in eigen fractie lijkt ons wel de belangrijkste reden. Als bet niet zo was bad dit motiel niet genoemd hoeven te worden. Nu dat met instemming van prof. Zijl stra wel gedaan wordt proeft men de ergernis waarmee de buiten staander dit blikje achter de scher men gegund wordt. De ARP heeft het volste recht en ook de plicht de heer Schmelzer medewerking te weigeren, wanneer zij meent dat het landsbelang zoiets vraagt. De zaak wordt echter anders wanneer met die weigering een wraak wordt voltrokken aan de KVP, die het kabinet liet vallen Ons oordeel zou nog minder gunstig uitvallen als bleek, dat ook onder linge persoonlijke rivaliteit binnen de ARP mede een oorzaak van dit besluit is geweest. Er is helaas wel aanleiding iets dergelijks te vrezen. De strijd, die zich tussen de heren Biesheuvel en Roolvink afspeelt is bekend. Een afwijzing aan Schmel zer door de ARP betekent tevens een nederlaag voor de fractieleider Roolvink, die door de hele voorge schiedenis van de crisis been en ook daarna nog een nauwelijks verhulde toenaderingstactiek tot de KVP heefl beoefend. Nu de ARP de KVP uiteindelijk Iaat vallen als een hete aardappel gebeurt datzelfde eigenlijk ook met de heer Roolvink. Het is nauwelijks denkbaar, dat hij na die nederlaag lijsttrekker voor de ARP wordt. De ansen van de heer Biesheuvel moeten dus hoog worden ADVERTENTIE 910.000; Gelderland 600.000; Nrd Brabant 550.000; Utrecht 410.000' Overijssel 380.000; Limburg 25.000- Friesland 220.000; Groningen 210.000': Zeeland 150.000; en Drenthe 140.000. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 27 okt. Aandeel houders en directie van H. E. Bodewes Lierenfabriek te Hooge/.and hebben be sloten de bedrijfsuitoefening, bestaan de uit de vervaardiging van scheeps- lieren te staken. De bedrijfssluiting zal tot gevolg hebben dat het 60 man tellend personeel zal worden ontslagen. Met de werknemersorganisaties is overleg gepleegd waarbij volledige o- vereenstemrning is bereikt over een afvloeiingsregeling voor het personeel. De sluiting van het bedrijf houdt ver band met het wegvallen van belang rijke buitenlandse opdrachten en is mede een gevolg van de slechte si tuatie en vooruitzichten in de Neder landse scheepsbouw. De lopende op drachten zullen worden afgewerkt. Maatregelen zijn getroffen om de on- derhoudservice en reparaties aan ge leverde produkten voor de toekomst veilig te stellen. BONG SAEN (Thailand), 27 okt (UPI) President Johnson van de Verenigde Staten is vandaag vanuit Manilla aangekomen in Thailand. Het vierde land dat Johnson op zijn Aziatische reis bezoekt het bliksem bezoek aan Vietnam niet meegerekend. De president en zijn vrouw blijven drie dagen in Thailand alvorens hun reis door Azië af te sluiten met bezoe ken aan Maleisië en Zuid-Korea. Het presidentiële vliegtuig landde op de door Amerikanen aangelegde vlieg basis Utapao, waarna de president per helikopter naar de badplaats Bong Saen werd vervoerd voor besprekin gen met de Thailandse premier Tha- nom Kittikachorn en leden van diens kabinet. Premier Nguyen Cao Ky, gisteren van de Manilla-conferentie teruggekeerd, liet er op een vandaag gehouden pers conferentie geen twüfel over bestaan dat hij meer dan ooit vastberaden is, om niet met de Vietcong te onderhan delen, maar „tot het einde toe door te vechten." Iedere stap tot toenadering zou van de communisten moeten komen In antwoord op een vraag of er ooit een mogelijkheid zou zijn, dat de Viet cong na onderhandelingen tot de re gering zou kunnen toetreden zei de premier van Zuid-Vietnam: „Wij heb ben herhaaldelijk laten weten, dat de communisten voor ons onaanvaard baar zijn. Een coalitie aangaan met de communisten, betekent politieke zelfmoord." aangeslagen. Mocht de heer Schmel zer mislukken, dan zal de demissio naire minister van Landbouw onge twijfeld gaan optreden als redder in de nood. Niet ten onrechte zullen velen zeggen en daar hebben ze dan geen ongelijk in. Maar die visie is het fraaist voor degenen die de gevechten van persoonlijke aard in de ARP over het hoofd kunnen zien. Dat ligt de een makkelijker dan de ander. Ons lukt het niet zo goed. De heer Schmelzer is nog niet uitgepraat. Het pad dat hij nu is ingeslagen is wel erg smal en een mogelijkheid tot keren biedt het niet. De enige mogelijkheid is de formatie van een noodkabinet. dat vrijwel uit sluitend uit KVP-bewindslieden be staat. De heer Biesheuvel wordt wel geraadpleegd, maar na alles wat er gebeurd is, lijkt dat een tamelijk zinledig eerbetoon aan de schijn van solidariteit, die tot voor kort tussen ARP en KVP bestond. Indien het inderdaad mocht lukken een KVP- noodkabinet te vormen waarin KVP- ministers uit het kabinet-Cals op treden, betekent dat een doorbreking van de solidariteit van de pioeg-Cals en tevens een demonstratie van saamhorigheid van de KVP Die saamhorigheid is dan wel duur ge kocht. Het program-Cals zou moeten worden uitgevoerd op basis van slechts één partij en vermoedelijk ook nog met een verzwaarde fiscale last in de sfeer van de omzetbelas ting. Dat is een piramide op zijn kop. De constructie van deze figuur is uitermate wankel en waarschijn lijk biedt all een de gedachte, dat het in de pa-lementaire geschiedenis nog niet is voorgekomen, dat een interim kabinet de laan werd uitgestuurd, enige garantie. Helaas is zulk een speculatie* op de rolvastheid van het parlement niet erg betrouwbaar. Het is evenwel de enige oplossing die de heer Schmelzer nog overblijft. Hij is dus nog niet aan bet eind van zijn latijn. De vraag is alleen wat „men" in de volkstaal van een dergelijk politiek avontuur denkt. De heer Westerterp zegt in het interview, niet te hebben begrepen, dat de motie van Schmelzer tot de val van het kabinet zou leiden. Na tuurlijk. politici kunnen niet alles begrijpen. Maar heeft hij dan niet deelgenomen aan het fractieberaad. waarin vier van zijn collegae ver klaarden te zullen tegenstemmen als Cals de motie zou beschouwen als een uiting van gebrek aan ver trouwen? Jawel, het fractieberaad heeft hij bijgewoond. Was hij er dan misschien niet hij toen Cals in de Kamer de motie als een struikelblok aanmerkte? Ook daar was bij bij. Joop van Tijn schreef in Vrij Nederland de heer Westerterp een opportunist te achten. Op dat mo ment een voorbarig oordeel. Want Van Tijn wist toen nog niets van de spijtbetuigingen en had het inter view in De Volkskrant nog niet kunnen lezen. Statical Q, c a Den Helder zwaar bewolkt 13 7 0 Ypenburg zwaar bewolkt 11 6 0.3 Vlissingen zwaar bewolkt 12 8 1 Eelde mist 10 5 0 De Bilt geheei bewolkt 11 5 0.1 Twente zwaar bewolkt 12 -0 0 Eindhoven geheel bewolkt 12 5 0 Beek geheeJ bewolkt 10 4 0 Stockholm zwaar bewolkt 6 -3 0 Oslo regen 4 2 0 Kopenhagen half bewolkt X 7 1 Londen geheel bewolkt 11 6 0 Amsterdam zwaar bewolkt 12 5 0 Brussel geheel bewolkt 13 6 0 Luxemburg zwaar bewolkt 7 4 0.2 Parijs zwaar bewolkt 12 4 0.1 Nice licht bewolkt 19 10 0 Berlijn geheel bewolki 10 7 0.1 Frankfort regen 9 8 0.7 München regen 12 6 26 Zürich regen 13 5 8 Gtenève regen 13 6 37 Locarno zwaar bewolkt 14 8 34 Wenen mist 16 9 3 Innsbruck regen 18 7 23 Rome zwaar bewolkt 23 17 3 Madrid onbewolkt 14 2 0 Mallorca zwaar bewolkt 22 14 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 1