Dynamische rol van Alec Guinness Overvallers gepakt in Duitsland KOFFIE N9HAE3 Begroef gierige J. de Knuyt munten van Serooskerke? Zang en dans uit Israël r Moderne mens op zoek naar nieuwe moraal sexualiteit SLECHTE KRITIEKEN VOOR SIMONE SIGNORET waarom Koffie Hag? „DE MENS IS TEN GOEDE GENEIGD" ssss het royal court theatre. BUSSEN UIT ZEELAND NAAR VEILING Blake betrokken bij geheime ruil van spionnen? Haile Selassie komt naar Rome Onbekende duikboot beschadigd Argentinië levert ex-nazi Bohne uit Waterschap belaagt dure bibliotheek Leerlingen staken in Zweden Brits „sex-rapport" aanvaard onder ernstig voorbehoud Heerlense schouwbi^ NIEUWE DAG DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 Massale vogelsterfte ÉT SIMONE SIGNORET ...in burger BEROVING POSTKANTOOR DUIVENDREGHT Rovers Kritieken f.2,48 f.2,35 KOFFIE* AMSTERDAM, 26 okt. In de voormalige veilingkamer in het kantoor van de Amsterdamse numismaat Jacques Schulman liggen de munten van Seroosker ke. Eén glanzende laag goud van verscheidene vierkante meters. De munten hebben alle een num mer gekregen, ze zijn geïdentifi ceerd, ze zijn omschreven, ge taxeerd en liggen nu te wachten op de veiling in het Carlton Ho tel op 15 en 16 november. Pre cies 868 munten van de totale vondst van 1147 stuks. Veiling houder Jacques Schulman, die sinds de opgravingen de zorg over de munten heeft, heeft nog spijt van de 118 munten die hem geruime tijd voor de spectacu laire vondsten door een onbeken de ter schatting werden aange boden. De man beweerde de mun ten al geruime tijd in zijn bezit te hebben. De heer Schulman taxeerde het goud en de man ging tevreden heen. ROBBERS EN VAN DEN HOOGEN N.V. *<8aps«(j^ Leden van het gezelschap Ziv Zamir", een Israëlische dansgroep die binnenkort naar ons land komt. Britten op de koffie Nieuw type ri;rv7Órsmmngentw kAnfeao aTae» g'-gJ&Vf Macbeth in Brecht-stijl (Van een correspondent) LONDEN, oktober Het doek gaat op. Het toneel is een grote lege, hel verlichte doos, de vloer van muur tot muur bedekt met schuur papier. Drie ruige Afrikaanse figuren schuifelen er rond en hurken bij elkaar als dorpsvrouwen, die giechelend een gezellig kletspraatje maken. Dat stelt de dorre heide voor met de drie schik godinnen. Van alle grote drama's van Shakes peare hoeft men bij Macbeth zich het minst naar een traditie te schikken. De eigenlijke traditie ervan is dat het op het toneel altijd mislukt. Men kan er dus niets bjj verliezen als men het experimenteel aanpakt. Dat heeft Wil liam Gaskill dan ook gedaan. Met de centrale rol van Sir Alec Guinness als een reddingslqn achter de hand heeft hij zijn voorstelling de ruimte inge- slingerd in de hoop dat hy een nieuwe weg zou vinden naar de tot dusver nog niet bedwongen top. Van al de Shakespeare-voorstellingen van Gaskill is deze het meest onver valst op de manier van Brecht. Alles staat in een hard wit licht, ook de nachtelijke scènes. De moordenaars van Banquo tasten in een veronder steld duister rond in het volle gezicht van de toeschouwers. De speelstijl is vastberaden anti-illusionistisch. Nadat zij het gezin van Macduff hebben uitge roeid veranderen de moordenaars in volgzame toneelknechts die de change menten uitvoeren. Tijdens het feest maal zitten de gasten bewegingloos en zwijgend van het begin tot het einde. („Je bederft alleen de vreugde". Wel ke vreugde?). In de scène bij de heksenketel bren gen de heksen alleen maar poppen en marionetten te voorschijn en spreken zelf de teksten der geestverschijningen. Elke dramatische climax wordt ge volgd door een inkeer tot ontspannen de rust om er aan te herinneren dat de gebeurtenissen niet echt zijn. Dit weer spiegelt zich ook in de kostuums in het grijs en op soepele schoenen heeft het gezelschap het neutrale uiterlijk van een stel atleten. De voorstelling is consequent van stijl. Men verwacht wel tevergeefs op de doeltreffendheid ervan. In Macbeth LYSEKIL, 27 okt. (UPI) Ter hoog te van de stad Lysekil zijn voor de Zweedse westkust grote olievlekken waargenomen op de plaats waar maan dag en dinsdag dieptebommen werden afgeworpen om een onbekende duik boot schrik aan te jagen. Admiraal Oscar Krokstedt, comman dant van het militaire westgebied heeft gezegd ervan overtuigd te zijn dat de vreemde duikboot, die de gehele tijd onder water is gebleven, is beschadigd. Hij voegde hieraan toe dat de duik boot, na de aanvallen van de Zweedse marine en helicoptereenheden, kenne lijk de Zweedse wateren nog niet heeft verlaten. De admiraal beweerde echter ten stelligste dat er geen opdracht is gegeven de duikboot te vernietigen, maar dat het alleen maar de bedoe ling was hem schrik aan te jagen. FRANKFORT, 27 okt. (DPA) Dr. Gerhard Bohne (65), die medeverant woordelijk wordt geacht voor het eu- thanasie-programma van de nazis, wordt door Argentinië uitgeleverd en zal op 5 november in Frankfort aan komen. Naar de justitie in Frankfort mee deelt zijn twee politiefunctionarissen naar Argentinië vertrokken om Bohne, die in 1963 naar Argentinië vluchtte, op te halen. Onlangs wees een ge rechtshof in Argentinië een beroep af dat Bohne tegen het bevel tot uitleve ring had ingesteld. (Van onze correspondent) GOES, 27 okt. Honderden vogels waaronder een aantal beschermde «oorten en waterwild hebben in een polder ln de gemeente Wolphaartsdijk Zuid-Beveland de dood gevonden. e oorzaak van deze massale sterfte is dat een landbouwer zijn akker ln de palder met parathyon had be spoten. speelt de sfeer een zeer ingrijpende rol. Waarom schakelde men die sfeer uit? Misschien om de aandacht vooral op de tekst te vestigen. Maar als dat de bedoeling was, waarom werd dan toe gestaan dat er zo rommelig en wille keurig met de verzen werd omgespron gen en waarom kwam men dan met een lady Macbeth, die de taal vreemd is? SIMONE SIGNORET ziet er in die rol prachtig uit een trage konink lijke reuzin met een mond als een won- (Van onze verslaggever) SPAUBEEK, 27 okt. In de strijd die het echtpaar, dr. ir. J. van de Laar-Van der Meer, reeds maanden voert om zijn kostbare bibliotheek en unieke verzamelingen planten, fossie len en mineralen te beschermen tegen dreigende wateroverlast als gevolg van de aanleg van een gemeentelijk sport- Eark, heeft zich een nieuwe ontwikke- ng voorgedaan. Het waterschap van de Geleen- en Molenbeek heeft het Spaubeekse echt paar namelijk per brief laten weten, dat de woning van de heer en mevrouw Van de Laar via twee klandestiene rioolaansluitingen, regen- en afvalwa ter loost op de Hoevervloedgraaf. De ze, volgens het waterschap, illegale waterafvoer dient binnen drie weken opgeheven te worden, althans wanneer dr. ir. J van de Laar voordien geen vergunning otm de rioolaansluitingen te behouden, heeft aangevraagd, voorzien van secure situatietekeningen en van berekeningen van hoogtematen, etc. „Gemene pesterij", zo kwalificeerde de heer Van de Laar, de brief van het waterschap. „Ik vraag beslist geen vergunning aan, omdat de rioolaanslui tingen van mijn woning in 1959 gelega liseerd zijn en zelfs wanneer dit laat ste niet het geval zou zijn, dan behoef ik nog geen vergunning aan te vra gen." Het huis, dat het echtpaar Van de Laar bewoont, dateert namelijk reeds uit 1936 en bezit sindsdien de clan destiene aansluiting op de Hoever vloedgraaf, zodat hier sprake is van het juridische begrip: „de leer van de verkregen rechten". Het veelgeplaagde echtpaar wacht In tussen af, wat het waterschap gaat doen. Worden de bestaande rioolaan sluitingen opgeheven, dan is de woning aan de Raadhuislaan in Spaubeek, on bewoonbaar en onbruikbaar om er een kostbare wetenschappelijke bibliotheek (30.000 banden) in ie bewaren. In dat geval zal de gevreesde wa teroverlast al gaan optreden, ook zon der de aanleg van het gemeentelijke sportpark, waarover in eerste instan tie de strijd is ontbrand. Wanneer het waterschap de bedreiging uitvoert, zal de heer Van de Laar tegen deze in stantie een proces wegens machtsmis bruik aanspannen. Bovendien zal hij dan ook juridische stappen onderne men tegen de vroegere eigenaar van de woning, de oud-burgemeester van Spaubeek, J, H. J. Visschers. Van hem kochten de heer en mevrouw Van de Laar in 1963 voor één ton een ruime villa aan de Spaubeekse Raad huislaan aan. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 26 okt. De dis trictsrecherche van de Rijkspolitie te Amsterdam heeft goede hoop dat twee bij toeval in Duitsland gearresteerde mannen de dader# van de roofoverval op het postkantoor te Duivendrecht zijn. De twee mannen, J. M. V. E. (22) uit uit de hoofdstad en S.K.E. (28) die op Curasao geboren Is, werden in Lörrach, vlakbij de Zwitserse grens aangehou den wegens een verkeersongeval. Zij waren daarbij op een vangrail gebotst. De twee, die reden in een Nederlandse huurauto van het merk Chevrolet Bei- Air, wekten de verdenking van de poli tieambtenaren op. Toen hun auto werd doorzocht, vond de Duitse politie enkele 9 mm. pistolen met munitie. Via Interpol In Wiesbaden vroeg de Duitse recherche haar Nederlandse col lega's om inlichtingen. De districtsre cherche van de rijkspolitie had onmid delijk een sterk vermoeden dat het de roofovervallers van Duivendrecht kon den zijn. Er waren dermate belangrij ke aanwijzingen tegen het tweetal dat twee rechercheurs J. Bentem en J. Geels zich per auto naar Duitsland be gaven can de twee mannen te verho ren. Deze twee ervaren politiemannen maken deel uit van het team dat de roofoverval in onderzoek had. Tegelij kertijd is via de officiële kanalen om uitlevering van de twee verdachten ge vraagd. De twee hadden by hun arres tatie geen geld van de overval meer op zak. Wel zouden zij ergens nog zes duizend gulden hebben gestort als aan betaling op een nieuwe auto. Al enige tijd speurde de politie naar stig naar de twee onbekenden die op 23 september in het postkantoor van Dui vendrecht hun slag sloegen en er met tienduizend gulden vandoor gingen. Een van hen had toen de tijdelijke kan toorhoudster mevrouw W.C. Bouwmees ter met een pistool bedreigd, terwijl de ander hangend in het loket de geld- lade had leeggeroofd. Het enige spoor dat de rovers achterlieten was een geel groene gestolen Citroën die later werd teruggevonden. Het bleek dat de wa gen ook rond het postkantoor van Hoofddorp en op het industrieterrein van Diemen was gesignaleerd. Het signalement van beide mannen, dat aan de hand van compositietekeningen grootscheeps werd verspreid heeft niet tot hun arrestatie kunnen lelden. Kapi tein de Kat Angelino, een van de lei dende officieren ln het onderzoek, ver telde dat signalementen niet altijd even betrouwbaar zijn. Zeker niet omdat de getuigenverklaringen bij deze overval nogal van elkaar afweken. de, maar zo gauw ze die open doet wordt de indruk teniet gedaan. Zij heeft een Frans-Amerikaans accent, haar beheersing van het ritme is zwak en haar stem schijnt niet gewend aan de eisen van het toneel. Tegenover haar grote gestalte speelt Guinness als een uiterst dynamische marionet veel van zijn spel doet den ken aan een paringsritueel tussen een vurige mannetjesvogel en een breed broeds vrouwtje. Fysiek trilt hij van energie, de planken gebruikend als een trampoline, zodat een aanzet, die in zijn voeten begint, zich in zijn hele li chaam doorzet tot in de toppen van zijn vingers. Als hij nog volop in actie is zoals voor Duncans dood barst hij uit in een extatische dans. In zijn neergang zoals in de laatste scènes waarin zijn haar wit wordt vervalt hij tot een zich voortslepend wrak. Wat men zich van zijn spel zal blijven herinne ren is zijn ritmische kracht van de zoet-geaarde glimlachjes die doorbre ken op de ogenblikken van de grootste schurkenstreken. In een voorstelling van deze aard kijkt men niet naar de ontwikkeling van een karakter; het is een bewijs voor Guinness' kunst dat hij zulk een creatie bereikt bij zulke beperkingen. ADVERTENTIE De Engelse kritieken waren niet mals. In feite werd de voorstelling, in het Royal Court Theater, volkomen gekraakt. Alleen sir Alec mocht wat prijzende woorden ln ontvangst nemen, maar praktisch niets in de „pijnlijk onreële produktie" van William Gas kill kon genade vinden. „Het is, kort gezegd, een catastrofe", schreef Herbert Kretzmer in de Daily Express. „Beestachtig vervelend", vond David Nathan in The Sun. „Een hoogst teleurstellende avond", was het oordeel van Peter Lewis in The Daily Mail. De verwachtingen voor een samen spel door twee groten als Signoret en Guiness waren hoog gespannen en alle voorstellingen waren lang voor de pre mière van donderdagavond uitver kocht. De Franse actrice werd door Philip Hope-Wallace in the Guardian be schreven als „de slechtste Lady Mac beth die ik heb gezien onder velen die slecht waren. Zij gaf een zeer zwakke vertolking van de rol." Arthur Thirkell in The Sketch schreef: „Het was beslist een Lady Macbeth om te vergeten. Haar optre den was steeds onberaden en vaak er barmelijk... men zou wel hebben willen huilen voor deze eminente en bewonde renswaardige vrouw toen zij beetje bij beetje verdronk in een verouderde taal die nooit voor haar bedoeld was ge weest." Drinkt u graag koffie? Maar reageert u slecht op coffeïne? Slaapt u slecht als u 's avonds koffie hebt gedronken? Neem dan Koffie HAG! Pittig, rijk van aroma èrr... cofféinevrij, dus veilig voor hart en zenuwen, maag, lever en gal. Er is nu ook coffeïnevrije HAG Oploskoffie. Handig om altijd in huis te hebben! CuiifiNfVÜ,- coffeinevrij Oploskoffie met hart voor uw gezondheid (Van onze verslaggeefster) Sindsdien vaart hy met een privé- schip, dat hy de „Gouden Reael" ge noemd heeft, door de Zeeuwse wate ren. De officier van justitie, die hem enige tijd in arrest gehouden heeft, ADVERTENTIE WIJNKOPERS SINDS 1842 grootste wijnkelders van nederland een oude traditie: levering rechtstreeks aan particulieren VRAAGT ONZE PRIJSCOURANT velperweg 23 telefoon 08300 2 43 77 481 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 27 okt. Voor de eerste maal komt het dans-ensemble „Ziv Zamir" uit Israël naar ons land voor een toernee langs acht steden. Door de eeuwen heen heeft het volk van Israël een grote liefde voor de dans getoond. Na de geboorte van het nieuwe Israël als zelfstandige staat begon een nieuwe cultuur door een samengaan van oude tradities en nieu we creativiteit. Het is de verdienste van Ziv Zamir, de leider van dit ge zelschap, dat hij uit de vele dansgroe pen die Israël rijk is, in 1963 deze groep samenstelde. In de drie jaar, dat de groep bestaat, oogstte hij veel succes en yoewel er tv-films naar Amerika en' Italië verkocht werden, was het gezelschap nog nooit in het buitenland op toernee geweest. Mede door het grote succes van de tv-serie besloot men het gezelschap als eerste Israëlische groep in Duitsland te laten optreden. Vandaar komt het gezelschap naar ons land. (Van onze correspondent) ARNHEM, 26 okt. De Arnhemse VW gaat de komende winter in sa menwerking met de Britse spoorwe gen tweedaagse trips organiseren met als nieuw onderdeel van de reis een Social Evening, door te brengen bij een Nederlandse familie in Arnhem of omstreken. De adressen worden ver schaft door de vereniging Nederland- Engeland en met alle noodzakelijke ge gevens in een kaartsysteem onderge bracht. Bij het bespreken van de reis kunnen de Engelsen opgeven bij welk soort familie zy de social evening wil len doorbrengen. De groep bestaat uit zeven danse ressen en dansers. Een orkest van zes man begeleidt hen. Een attractie vormt het optreden van de zangeres Kochava Harari. Zij werd in Yemen geboren, kwam op jeugdige leeftijd naar Israël en zong tijdens haar mi litaire dienst voor de troepen in het gehele land. Zij zingt Jemenitische, Hebreeuwse en Jiddische liederen. „Ziv Zamir" begint het toernee op 4 november in de Sittardse schouw burg. Daarna gaat de groep naar Am sterdam (5 november RAI), Heerlen (7 nov.), Eindhoven (8 nov.), Rotter dam (10 nov.), Arnhem (11 nov.) Scheveningen (12 nov.). DENVER. 27 okt (UPI). Dan Moore, een voormalige officier van de Amerikaanse veiligheidsdienst, heeft gezegd van mening te zijn dat de En- gelse spion George Blake mogelijk deel eeft uitgemaakt van een spionnenruil tussen het Kremlin en Londen. Moore, die vroeger in Cairo heeft ge werkt, gelooft dat iets in het bericht van Blake's ontsnapping niet helemaal klopt. „Het lijkt zeer wel mogelijk dat hij in handen van de Russen is gesteld in ruil voor een Britse agent. Zoiets zal nooit openbaar worden gemaakt omdat de man in Engeland beschouwd wordt als een verrader. Misschien klinkt het erg melodramatisch maar geloof mij, dergelijke dingen gebeuren", aldus Moore. heeft hem onlangs weer op vrije voe ten gesteld. Het is niet bekend of hij de zaak ontvreemding van aan de gemeente en de eigenaar van de grond toebehorende munten zal voort- zstton Pas toen de heer Schulman bij de goudakker in Serooskerke werd ge haald, herinnerde hij zich de verzame ling van 118 munten die van dezelfde samenstelling was geweest als die uit de akker. Vermoedelijk werden ook in het eerste uur van de opgravingen en kele munten gestolen. Bovendien zul len in de omgeving van de akker wel licht nog enkele munten in de modder liggen. De schat is bijzonder groot en bij zonder kostbaar. Men vermoedt dan ook dat degeen die de munten begra ven heeft, uitzonderlijk rijk geweest moet zijn. Niemand weet hoe de mun ten daar in de akker terecht zijn ge komen. De heer Schulman heeft ech ter een theorie opgemaakt. Zeeland was in de zeventiende eeuw de tijd van herkomst van de munten bijzon der rijk. Verspreid over de eilanden la gen verschillende buitenplaatsen. Ook in de buurt van Serooskerke woonde in het Huis Om de rijke Zeeuw J. de Knuyt. Van hem is bekend dat hij bij zonder gierig was. Hij kleedde zich b(j voorkeur in bedelaarskledij en liet zich voor grote sommen gelds omkopen door de Spanjaarden, met wie de Nederlan den de tachtigjarige oorlog In he vige strijd gewikkeld waren. Hij speculeerde en verdiende schatten. Het is beslist niet onmogelijk dat de heer De Knuyt zijn spaargeld voor anderen wilde verbergen en het in een aarden pot onder de vloer van een van de schuren op zijn landgoed begroef. Een andere reden dan gierigheid kan de man er moeilijk voor gehad hebben, want Nederlandse archivarissen, die belangstelling hadden voor de vondsten in Serooskerke, hebben reeds vastge steld dat Zeeland in die tijden vfak na het twaalfjarig bestand rustige tijden beleefde. De munten hadden in de zeventiende eeuw nog hun eigen „intrinsieke" waarde. Wanneer een gouden munt tien gram woog dan had hij ook de waar de van tien gram goud. De gouden mun ten van Serooskerke wegen samen zes duizend gram goud. Dat betekent dat de eigenaar daarvoor zeshonderd kalve ren had kunnen kopen. De vondsten hebben niet alleen Nederlandse mun- tenverzamelaars en musea opgewon den, maar ook buitenlandse. De heer Schulman krijgt tal van opdrachten voor de veiling uit het buitenland, voor al uit Spanje. Enige dagen geleden werd hem vanuit Amerika gevraagd munten aan te kopen. In de New York Times had een groot artikel over Se rooskerke de numismaten daar op de gevonden schat opmerkzaam gemaakt. De verhalen rondom de akker spra- kon zo tot de verbeelding van allen, die weieens spannende jongensverhalen of geschiedenissen van goudschepen en gouddelvers gelezen hebben, dat de vei ling waarschijnlijk meer zal opbrengen dan de heer Schulman verwacht. Er komen speciale bussen uit Zeeland met chauvinistische Zeeuwen, wie de stem- pelstand en de goud-ijk waarschijnlijk 'n zorg zullen zijn, maar die koste wat kost enkele munten „uit eigen bodem" willen bewaren. De voornaamste bieders komen de eerste dag 15 november in de veilingzaal van Carlton. Zij zul len voor die datum gelegenheid gehad hebben om de munten, waarvan de waarde varieert van ƒ9000,- tot on geveer 30,-, in de vitrines van de heer Schulman te bekijken. (Van onze correspondent) ROME, 27 okt. Volgens Italiaan se regeringskringen zal Haile Selas sie, de keizer van Ethiopië, op 21 no- vember een officieel bezoek aan me brengen. Daarmee zal definitie! een streep gezet zijn onder een con flict dat destijds de gehele wereld diep geschokt heeft. Mussolini gaf in 1936 het bevel tot een misdadige aanval op een onge wapend volk, dat overigens groten deels tot het Koptische christendon) behoort. De negus van Abbessinitè verzette zich als de „Leeuw van Zion" (zoals hü zich ook noemt) en de Volkenbond trachtte de eerste agressie-oorlog van een totalitaire staat met economische sancties in de kiem te smoren. Gebrek aan eensge zindheid kenmerkte reeds toen de houding van de westeiyke landen- Mussolini behaalde een gemakkelijke overwinning en de negus zette zün strijd tegen Italië ln ballingschap voort. Na 1945 werd Italië gedwonigeji al- le Afrikaanse gebieden op te geven- De negus keerde als overwinnaar te rug. Maar er bleven in Addis Abeba ongeveer veertigduizend Italianen achter die waardevolle diensten bij de wederopbouw van het land verricht ten. De economische relaties tussen Italië en Abessinië zijn weer aan- feknoopt en ontwikkelen zich bevre- igend. Nu zal de vrede tussen de oude tegenstanders door het bezoek van de negus aan Rome zyn beslag krijgen. Deze schilderachtige vorst van Afri ka, die een steeds sterkere invloed op de continentale samenwerking heeft levert daarbij opnieuw een bewijs van de nobele houding, waarvoor hy be kend staat: by zijn bezoek aan Rome zal hy een obelisk, die de troepen van Mussolini destijds uit Abbessinl® hadden weggesleept, officieel Ital'e ten geschenke aanbieden zodat de obelisk in Rome kan biyven. De Ita liaanse regering van haar kant wil Ethiopië meer technische bystano bieden. STOCKHOLM, 27 okt. (AFP) -* Uit protest tegen de staking en utt" sluiting van 35.000 leraren zqn d« leerlingen van de Zweedse middelb*' re scholen eveneens in staking ge gaan. In verscheidene steden betoog den duizenden leerlingen, die eiste" dat er een eind aan het conflict tui sen de leraren en de staat wordt g®" maakt. In een communiqué heeft het dire^ toraat-generaal geëist dat alle leer lingen naar school gaan, ook al er geen leraar. De leerlingen hebben echter besloten thuis te blijven oih" dat in de schoollokalen soms een vol slagen chaos heerst, er zouden zien zelfs mishandelingen en pogingen tor sexuele gewelddadigheden hebben voorgedaan. De regering heeft totnu- toe niet tussenbeide willen komen. (Van onze verslaggever) UTRECHT, 27 okt. Op een bij eenkomst van huisvrouwen, gewijd aan het thema van de sexuele op voeding, vertelde de inleider zijn ervaring met een jong meisje, die hem onthulde, dat ze altijd voorbe hoedmiddelen in haar tas droeg. Toen hij er later met de moeder over praatte, zei deze: „dat heb ik liever dan dat ze vandaag of morgen met een kind thuis komt". Er ging na deze anecdote een golf van afkeuring door de zaal. Het zou interessant geweest zyn de reacties te vernemen van het gezel schap dat gisteren de vergadering bü- woonde van de katholieke centrale vereniging tot hulpverlening aan niet- gehuwde moeders. Een feit is, dat de leden van deze vereniging gisteren van veel zekerheden zjjn beroofd en met tal van vragen zpn verrykt. De enige conclusie die na de inleiding en het vragenuurtje overbluft, is dat de oude sexualiteitsmoraal goeddeels heeft afgedaan, maar dat een nieuwe nog geen vorm heeft. In dit vacuüm moet eerst experimentele ervaring worden opgedaan om tot eventueel nieuwe regels te komen. LONDEN, 27 okt. (Reuter) De leiders van de Britse niet-katholieke Kerken rijn woensdag overeengekomen het omstreden rapport van een werk groep van de Britse Raad van Kerken over sexualiteit in duscussie te nemen. De afgevaardigden bevestigden met 62 stemmen vóór en 10 tegen „de regel dat sexuele gemeenschap beperkt moet biyven tot het huwebjk". Eerder op de dag werd een resolutie van de Schot se presbyteriaanse geesteiyke A. R. Shillinglaw, waarin het rapport werd verworpen en stopzetting van publika- tie werd geëist, massaal afgestemd. De afgevaardigden bleken het daarna zes uur lang met eens over de bewoor dingen van een resolutie over het voor behoud waaronder het rapport wordt aanvaard. De uit 13 leden bestaande commissie had oorspronkeiyk van de raad van Kerken opdracht gekregen in een rap port ,,de door de christenen voorgesta ne onthouding vóór het huwelijk en de echteiyke trouw" te bevestigen. De commissie zag echter al spoedig in dat door een zo beperkte instructie het huidige begrip voor moraal niet tot zijn recht kwam en zag ervan af „regels voor de verschillende gecompliceerde situaties waarin mannen en vrouwen zich dikwyis bevinden" op te stellen. Dit werd uitgelegd als een goedkeuring van voor- en buitenechteiyk geslachts verkeer. De raad heeft weliswaar be vestigd dat het rapport een waardevolle bijdrage vormt voor discussie over de moraal, maar niet kan worden ont- j o i. rie conservatieve kringen in de Britse protestantse christenheid ge triomfeerd hebben over de vooruitstre vende Inzichten van de commissie. Prof. drs. A. L. M. Wouters, moraal theoloog en verbonden aan het groot seminarie van Breda, onderwierp in zyn inleiding de katholieke sexuele moraal, zoals tot nu toe beleden, aan een diepgaande analyse, en hy kwam daarbü tot de uitspraak, dat van een aparte katholieke moraal eigeniyk niet kan worden gesproken, aangezien het bevorderen van menseiykhefd de eni ge eis is die men aan zedeiyke nor men kan stellen, en deze eis is niet het alleenrecht van katholieken. Vroe ger verlangde men duideiykheid van ae moraal. Men kan de priesters van die tyd moeiiyk beschuldigen van bedillery, zolang de gelovigen zich het beste voelden by duidelijke uitspra ken, die een algemene geldigheid had den. Begrip voor uitzonderingen was nauweiyks aanwezig, en éls het er al was, dat moest je toch maar aan de algemene normen voldoen om de zwakkeren geen ergernis te geven (verloofden slapen niet onaer één dak) De voorschriften waren gedetailleerd (lengte van een rokje), maar mense- ïyke zaken als eerbied en trouw kwa men nauweiyks aan bod. De strekking van deze moraal was: de mensen moeten in toom worden gehouden, want ze zpn ten kwade ge neigd. De katholieke opvattingen lo pen hier wel parallel met die van on ze protestantse medebroeders, die ook de mens als verdorven tekenen, in zyn heil geheel afhankeiyk van Gods wil. Professor Wouters gaf aan, ln hoe verre de kijk van de moraaltheoloog op het menselpk doen en laten aan een verschuivingsproces onderhevig is. De evolutie in het menseiyk denken heeft ook op het gebied van de moraal veel opvattingen overboord geworpen. De natuurwet is niet meer een indivi dueel soort instinct, maar een ge- meenschappeiyk groeiende kijk op de (mede)menseiykheid. Kannibalisme, polygamie, slaverny en oorlog zyn za ken, waarover we ons uit een oog punt van menselpkheid zyn gaan scha men. Deze ontwikkeling moet tot de conclusie leiden, dat de mens niet ten kwade, maar, integendeel, tot het goede geneigd is. Katholieken kunnen moeiiyk meer de pretentie voeren, dat de verschuiving in de normen uit sluitend aan hun moraal Is te dan ken. Andere gelpkwaardige groepen huldigen dezelfde opvattingen. De naaste wordt de eerste norm, de wet is hoogstens hulpmiddel of vingerwq- zing. De normverschuiving in de sexuali teit, die het huwelijk niet langer ziet als louter voortplantingsinstituut, zal aldus prof. Wouters leiden tot een nieuw type huweiyk, een nieuwe man- vrouw-verhouding. De opgave is er, sinds de afzwering van de polygamie, niet eenvoudiger op geworden, nu het er om gaat de voortplant ingsdrift te vermenseiyken, de sexualiteit op een hoger niveau te brengen. Het pro bleem is, dat bq de overgang naar een andere, hogere vorm van sexual i- teitsbeleving er meer kans is, dat er iets misgaat, terwyi de ouderen geen vaste regels meer kunnen geven of voorleven omdat die nog gevonden moeten worden. Men zal de jeugd speelruimte moeten geven om zelf >n onbevangenheid regeïs te vinden. De taak van de oudere daarbq? Prof. Wouters zei meer te zien in een ver mindering van de risico's die de jeui? loopt het moeten krijgen van «JJ kind waarvoor geen plaats is, is vo" alles een groot risico dan in mom liseren, verbieden en veroordelen. gaat om het begaan zyn met de med" mens. Fortii*1 Tydens de daarop volgende geda' tenwisseling, waaraan een forum ,d>' b®' staande uit voorzitter L. J. S. Rog'e^ dr. J. S. van Hessen, jeugdsociolri?e. de Arnhemse zenuwarts P. A. Gri ling en prof. Wouters, deelnam, tv® den opmerkingen geplaatst als: ,>UL ze Nederlandse jeugd is nog niet voor het experiment op sexueel «L. bied. Geslachteiyk verkeer tussen 'U gehuwden is meestal het gevolg een psycho-hygiënische noodsituatie ,,op de duur zal ook onze jeugd e>£.r regels vinden in de geslachtelijke °"ca gang. In Amerika valt het ongebim moederschap bepaald buiten die U. gels"; „waarom altyd direct een cor don van isolement leggen rond een °?e gehuwde moeder? Een open discus3' met familie en vrienden kan voor n meisje de afsluiting doorbreken nan 7c i k. vicieuze cirkel ronddraaien"; „we ken thans het bankroet van de Ka lieke moraal mee. (Van onze verslaggever) reeKs HEERLEN, 27 okt. Met ee" Heef byzondere evenementen gaat d« t0 t>e- lense streekschouwburg zyn eerSUan<! staanslustrum vieren. De gehele n\ pet november staat in het teken v0z ver- jubileum. Het lustrumprogramfN, de meldt o.m. een voorstelling v~je J<e' opera „Andrea Chenier", door V jtft' derlandse Opera met een vollen °vepy liaanse solistenbezetting (18 r va" ber)een uitvoering op 7 novernq gn- het Nationaal Israëlisch FolkwnbdtZi semble; een concert door het L" j-idj'f Symfonie Orkest met cel1'3, van de vermaarde Russische^beri Mstislav Rostropovitch (4 ,n° n door alsmede twee toneeluitvoering^. (iTh®" buitenlandse gezelschappen, noverri' ater van Remscheid", dat op en b.ej ber de comedie Ingeborg brf vork Engelse „Theatre Royal op Shakespeare's „the Tempel november. ,ioring verif Aan de eerste lustrumv' £abarev nen verder medewerking Hoving' groepen van Wim Kan en ,ine Kaa'I het Nationaal Ballet; Ca t Nie",^ de toneelgezelschappen <-entrum„' Rotterdams Toneel" en .i Qpera alsook de „Zuid-Nederland^ v van die op 30 november de Prem „die Czardasfürstin brentn speCiaie Rekening ho"fteILimburgse schou^ voorkeur van het Lim ,g op 0pe- burgpubliek, dat ergS directeur ra-voorstellingen, h arte oper Helms dit seizoen een olPvai 3 TKcao - r^e* Aan deze uitvoeringen werken ar- se, Italiaanse, Oostenrijkse en Buig se solisten mee.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 6