Italiaanse communisten voorstanders van dialoog Samenwerking met katholieken hun wens i uk n I y I Grootscheeps onderzoek wapensmokkel Nigeria NAVO-Raad naar Brussel Vrijmoedig commentaar PARTIJ VIL UIT ISOLEMENT MINI-CAPSULE Amerika lanceert communicatie satelliet Na ongeluk vanaf Zestienhoven opgestegen Italiaans vliegtuig Russen bewaren het stilzwijgen rond Loena-12 nieuwe dag WESTAFRIKAANSE SAMENWERKING DEFINITIEF BESLUIT GEVALLEN DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 7 Dit is een volledig ruimtelabora torium in mini-formaat, dat zich zelf helemaal alleen kan bedrui pen als het geland is op een andere planeet. De capsule is ontwikkeld in samenwerking tus- Sen Philco en Ford in Amerika en heeft als naam gekregen Auto matisch Biologisch Laboratorium. ^Ün taak is op de bodem van de Planeet stoffen te onderzoeken en de waarnemingen door te seinen ^aar de aarde. Men verwacht op die manier te kunnen nagaan of ®r levende organismen zijn op de betrokken planeet De proef- aeming zal wel op Mars gaan ge beuren. De foto's laten van boven oaar onder zien: de landing, het 'tslaan van de poten, het oprich- o van de antenne en het seinen naar de aarde. Discussie Documentatie Oud verlangen PALMIRO TOGLIATTI geen isolement Paus ontvangt Monnet Vingers aangezet (Van een medewerker) De hierbij afgedrukte foto's zijn genomen van een hoogte van enkele honderden kilomters boven de aarde. Het was de bemanning van de Gemini-11, die voor deze uiterste scherpe beelden zorgde. Wanneer men de duidelijkheid van de weergegeven objecten bekijkt, kan men nauwelijks geloven dat het hier opnamen vanuit een ruimtevaartuig betreft. De Gemini-11 werd op 12 september, na twee maal uitstel, gelanceerd. Aan boord bevonden zich toen de Amerikaanse astro nauten Conrad en Richard F. Gordon. Op een hoogte van achthon derd kilometer maakte Gordon een cerie opnamen, terwijl hij gedeelte lijk buitenboord hing. De foto's zijn in werkelijkheid kleurenopnamen. Alle ruimtevaarders hebben hun verrukking uitgesproken over het kleurrijke beeld dat men vanuit een ruimtevaartuig heeft op de aarde. Vooral het blauw van de zee en de okerkleur van de woestij nen zijn zeer duidelijk te zien. Dit opent ook nieuwe perspectieven voor de cartografie. Wellicht verschijnen er binnenkort atlassen, die in plaats van getekende kaarten, foto's bevatten, genomen vanuit de ruimte, waarop nog duidelijker de hele geografische Igiging van bepaalde gebieden staat aangegeven. De getekende kaartjes maken duidelijk waar de gefotografeerde gebieden precies liggen. (Van onze correspondent) ROME, oktober DE OOSTENRIJKSE katholieke ver eniging „Paulus-Gesellschaft", die in Salzburg en in Beieren ontmoetingen heeft georganiseerd tussen vooraan staande theologen en communistische filosofen, ook van achter het IJzeren Gordijn, probeert thans dergelijke dialogen ook in Italië tot stand te brengen. Zij wil hiervoor belangstelling wekken bij de vrienden van Giorgio La Pira in Florence, die in de laatste ja ren herhaaldelijk voor een dialoog tus sen katholieken en communisten heb ben gepleit. Hiervoor interesseren zich in Italië Inderdaad verschillende kleine groepen van progressieve katholieken die rond tijdschriften als „Testimonianze", ,,11 Gallo", „Dialogo", enzovoorts, 'n zekere activiteit ontplooien. Van een werkelij ke dialoog tussen katholieken en com munisten in Italië kan echter nauwe lijks gesproken worden. Wel streeft de communistische partij hardnekkig naar meer contact en nauwere samen werking met de katholieke arbeiders massa's en de linkse katholieke intel lectuelen. Het gehele werk van paus Joannes XXIII en het Concilie hebben ook in Italië de Interesse voor de „dialoog" verdiept. Zeker, kardinaal Ottaviani heeft in augustus 1965 verklaard dat het decreet van Paus Pius XII van juli 1949 waarin het katholieken verbo den werd het communisme te steunen, nog steeds van kracht is. En ook heeft Paus Paulus VI het communisme de laatste jaren herhaaldelijk veroor deeld. De kerkelijke autoriteiten in Ita lië zijn echter voorzichtiger geworden in hun rechtstreekse uitlatingen over de politieke kwesties van Italië. ER IS WELISWAAR geen dialoog tus sen katholieken en communisten ont staan, maar wel een diepgaande en vermoedelijk zich steeds meer uitbrei dende discussie over de vraag of een dialoog mogelijk is. Het is een zeer interessante gedachtenwisseling, die Iaat zien dat ook in Italië iets in be weging is gekomen. Dit raakt niet al leen de katholieke wereld in het wes ten: de katholieken in Oost-Europa vol gen met de grootste Interesse de ver klaringen over en weer, omdat een veranderde positie van de Italiaanse communisten ook uitwerking kan heb ben op de houding van de Oosteurope- se communisten tegenover de Kerk. Dat hopen ze tenminste. Het begon eigenlijk met de publika- tle van „II dialogo alla prova" (Flo rence 1964), uitgegeven door de katho liek Mario Gozzini, waarin opstellen van zowel katholieke als communisti sche zijde zijn opgenomen. De zeer lezenswaardige inleiding van Gozzini stelt het probleem meteen helder, maar op een onjuiste filosofische ba sis. Gozzini maakt een scherpe schei ding tussen de religieus-wijsgerige as pecten en de politieke aspecten. Daar mee weerspiegelt het boek de idea listische en irreële geest van de vrien denkring van La Pira, waaruit het boek voortkwam. Gozzini houdt zich niet met politiek bezig. Hij acht een politieke samen werking tussen katholieken en commu nisten nu niet mogelijk. Voor de com munistische auteurs van het boek, waaronder zo bekende namen als Lom- bardo-Radice, Gruppi en Di Marco, is deze scheiding tussen wijsbegeerte en politiek onmogelijk. Het marxisme-le- ninisme is nu eenmaal ideologie èn praktijk, wijsbegeerte èn politieke ac tie. Er kwam natuurlijk ook verzet van de kant van de harde en onverzet telijke anti-communisten. Zo acht de oud-communist Giuseppe Quarta in zijn boek „Per un dialogo senza equivoci" (voor een dialoog die niet misleidt), een dialoog praktisch uitgesloten, om de bekende redenen. Alleen een apos tolisch gesprek van man tot man lijkt hem mogelijk. BELANGRIJKER ZIJN twee zeer re cente boeken van zeer competente au teurs: Pater Giuseppe De Rosa S.J. heeft zijn artikelen over deze proble matiek uit de „Cilta cattolica" uit gegeven onder de titel „Cattolici e comunisti". Hierin vindt men niet al leen een zeer waardevolle documenta tie over de gehele discussie aan beide kanten maar ook een intelligente differentiatie. Dit maakt het begrijpe lijk dat hij meteen zowel van rechts als van links werd aangevallen. De Rosa acht discussie en confronta tie tussen katholieke en communisti sche „gelovigen" mogelijk, een dialoog niet, of nog niet, indien dialoog al thans een existentiële ontmoeting be treft. Voor hem is de communist nog te zeer gebonden aan een collectief systeem en geen vrije partner voor een dialoog. Dit is waar, maar het lijkt toch iets abstracts. Kan de onvrije partner niet in een gesprek geleidelijk vrij ge maakt worden, zodat een dialoog ten minste op gang gebracht kan worden? Blijft De Rosa niet een beetje te veel op het abstract-wijsgerige vlak staan? Hoewel Giulio Girardi in wezen tot hetzelfde resultaat komt, pakt hij de kwestie met een grotere „bewogen heid" aan in zijn boek „Marxismo en christianisimo (Assisi 1966). Girardi geldt als een van de beste kenners van de materie in Italië. Zijn boek wordt speciaal aanbevolen (in een in leiding) door kardinaal König, de voor zitter van het Vaticaanse secretariaat voor de ongelovigen dat tijdens het Con cilie werd opgericht. Girardi komt na een scherpe verge lijking van het marxistische en het christelijke humanisme tot de conclu sie, dat de marxisten het oorspronkelij. ke humanisme van Marx in een tota liter systeem hebben doen verstarren. „Er is een marxisme, open voor de dialoog, het marxisme van de mensen, en er is een marxisme, dat zich af sluit tegen een dialoog, het marxisme van de instellingen. Het is onze hoop en de hoop van de wereld dat in deze dramatische spanning tussen de mens en de instelling de uiteindelijke over winning wordt behaald door de mens." De Italiaanse katholieken worstelen dus intensief met deze vraag. Niet .m nder de communisten, die een groot politiek belang hebben bij de dialoog omdat zij door de samenwerking van katholieken en socialisten geïsoleerd dreigen te worden. Hun oproepen aan het adres van de katholieken nemen voortdurend toe. Zij zijn er vast van overtuigd, zo zeggen zij, dat een goede samenwerking tussen communisten en „progressieve" katholieken voor de toekomst van Italië uiterst nuttig zou zijn. HET ITALIAANSE communisme heeft reeds veel vroeger dan andere commu nistische partijen erkend, dat het tot een compromis met de katholieken moest zien te komen. De stichter van de Italiaanse communistische partij en haar grootste denker, Gramsci, zei reeds in 1920 dat de „arbeidersstaat" in Italië tot een „systeem van even wicht" met de Kerk moest komen. To- gliatti zag deze noodzaak na 1945 nog veel sterker. Hij stemde in 1947 vóór de grondwet waarin de Lateraanse verdragen met het Vatikaan werden er kend wat de socialisten hem van daag nog niet kunnen vergeven en steeds meer werd deze lijn uitgewerkt. Niet toevallig publiceerde de commu nistische partij juist nu twee redevoe- ri"gen van Togliatti uit de jaren 1954 en 1963, onder de titel „Comunsti e cattolici". De eerste rede behandelt het thema: „Vóór een akkoord tussen ka tholieken en communisten om de men selijke cultuur te redden"; de tweede heet: „Hei lot van de mens." Op zichzelf achten de Italiaanse com munisten zo-is uit deze teksten blijkt, een di loog over de wereldbeschouwéüj - ke fundamenten onmogelijk. Wel me nen zij dat katholieken en communis ten praktisch gemeenschappelijk poli tiek kunnen bedrijven. Togliatti gaat in zijn memorandum van Jalta uit het jaar 1964, geschreven vlak voor zijn dood, nog verder. De sindsdien veel en meestal onvolledig geciteerde passage uit zijn politieke testament luidt als volgt: „De oude atheïstische propaganda is zinloos. Het eigenlijke probleem van het godsdien stige bewustzijn, van zijn inhoud en zijn wortels in de massa's, de wijze hoe het moet worden overwonnen, moet op een andere wijze worden ge steld dan vroeger als wij de katholieke massa's willen bereiken en door hen begrepen willen worden. Anders zou de hand, die wij de katholieken toeste ken, slechts als een tactische zet en bijna als huichelarij opgevat kunnen worden." Togliatti wil de katholieken nu eerlijk en oprecht de hand toesteken en hen niet vanuit een oud atheïsme bestrijden alleen zó kan het godsdienstige be wustzijn overwonnen worden! Er ont staat op deze wijze een innerlijke te genstrijdigheid, die echter, tezamen met een reeks andere revisionistische gedachten, een zekere dynamiek in de partij doet ontstaan, zodat velen in Italië spreken van een ideologische cri sis in de communistische partij. En waar het heen gaat is op dit moment moeilijk te voorspellen. KAAP KENNEDY. 27 okt. (Reuter) Van Kaap Kennedy is gisteravond de communicatiesatelliet „Early Bird- 2" gelanceerd. De satelliet moet het gebied van de Stille Zuidzee betrekken in een wereldomspannend commercieel verbindingsnet. De satelliet werd de ruimte in ge schoten met behulp van een drietraps Delta-raket. Een half uur na de lan cering bevond Early Bird 2 zich in een voorlopige baan om de aarde, waarvan het verst verwijderde punt op 36.800 km van de aarde lag. Officieel zal de satelliet in januari in bedrijf worden gesteld. De nieuwe satelliet en zijn voorgan ger Early Bird-1 zijn eigendom van het internationale consortium voor telever- bindingen per satelliet (Comsat), waar bij 54 landen zijn aangesloten. Early Bird-1, die op 6 april 1965 werd ge lanceerd, heeft sindsdien als relaissta tion gefungeerd voor televisieuitzendin gen en telfoongesprekken tussen Noord- Amerika en Europa. Early Bird-2 (ook wel Pacific Star genoemd), heeft een kracht en reikwijdte, die tweemaal zo froot is als die van zijn voorganger. ijn capaciteit 240 telefoongesprek ken is echter gelijk aan die van Bird-1. De nieuwe satelliet weegt 87 kg. VATICAANSTAD, 27 okt. (AFP) De Paus heeft Jean Monnet, voorzit ter van het actiecomité voor de Ver enigde Staten van Europa, in audiën tie ontvangen. LAGOS (Nigeria), 27 okt. (UPI) De veiligheidspolitie van drie West- afrikaanse staten is vandaag begon nen met het uiteenrafelen van een groot wapensmokkelcomplot waarbij volgens officiële woordvoerders hoog geplaatste Nigeriaanse ambtenaren en een bekende Nigeriaanse dichter zijn betrokken. De wapens zeven ton machinege weren van Amerikaanse en Britse ma kelij werden elf dagen geleden ge vonden in het wrak van een neerge storte Italiaanse DC-4, in het noorden van de Kameroen. Het vliegtuig, dat vanaf het vliegveld Zestienhoven in Ne derland opsteeg met als doel Engeland, zette kort na de start koers naar Pal- ma de Mallorca. De piloot deelde dit mee aan de radiotoren. Dit was het laatste wat van het vliegtuig werd ge- hoord'of gezien voordat het als wrakE werd gevonden. De onderzoekingen die daarna zijn ingesteld en waarbij ook Nederland was betrokken, wezen uit dat de wa pens door Nigerianen in Europa wa ren verkregen. Men gaat nu na of dit in genève gebeurd kan zijn. De Nige riaanse politie wil momenteel de na men van de ambtenaren en van de dichter, die bij de zaak betrokken zijn, nog niet bekend maken. Wel werd meegedeeld, dat een van de verdach ten kort geleden een bezoek aan de Zwitserse stad Genève heeft gebracht en aan Fort Lamy in de Afrikaanse staat Tsjaad. Dit in verband met de wapensmokkel. Leden van de Nigeriaanse veilig heidsdienst bestuderen op het ogen blik de wrakstukken van het vliegtuig in samenwerking met de politie van de Kameroen, aldus officiële woord voerders. Bovendien gaan zij berich ten na, dat een verbannen Nigeriaan in het bezit zou zijn van een koffertje met veel, zo niet alle gegevens over het complot. Intussen is in Lagos bekendgewor- den dat de Amerikaanse bemanning van de DC-4 in staat van beschuldi ging is gesteld voor het overtreden va,n verscheidene luchtvaartwetten en vrij dag voor de rechtbank zal verschijnen. HONGKONG, 27 okt. (Reuter) China maakt aanspraak op een me dische topprestatie door chirurgen in Sjanghai. Deze zouden erin geslaagd zijn volkomen van de hand geschei den vingers weer aan de hand te hechten, en ook de ragfüne bloedva ten in de vingers met elfcaar te ver binden. (Van onze correspondent) PARIJS, 27 okt. In een gister middag gehouden zitting van de Noord-Atlantische Raad is dan einde lijk het definitieve besluit gevallen: de raad, die daar sinds 1952 geves tigd is, zal Parijs verlaten en zich gaan vestigen te Brussel, daarbij dankbaar ingaand op een door de Bel gische regering gedaan aanbod. In de desbetreffende resolutie motiveert de raad haar beslissing met de overwe ging dat het goed functioneren van het Verbond vereist dat de Raad in de nabijheid van de hoofdkwartieren gevestigd is. Over het tot stand komen van de beslissing vernamen wij o.a. de vol gende bijzonderheden: Canada en De nemarken hadden zich bereid ver klaard hun aanvankelijke bezwaren te- fen het weghalen van de Raad uit 'arijs, indien eventuele Franse gevoe ligheden moesten ontzien worden, on dergeschikt te maken aan de bondge nootschappelijke saamhorigheid. Por tugal verklaarde dat indien Frankrijk met de verhuizing akkoord ging Por tugal dat eveneens deed. Van Frankrijk was er al sinds de ministersbijeenkomst van Brussel, jongstleden zomer, een officiële ver klaring, die erop neerkwam dat Frank rijk zich zonder bezwaren te maken zou aansluiten bij hetgeen de overige bondgenoten zouden beslissen. Giste ren herinnerde de Franse vertegen woordiger in de Raad er nogmaals aan dat Frankrijk zich weliswaar had teruggetrokken uit de militaire orga nen van het bondgenootschap, maai niet uit het bondgenootschap zelf en dat het dus ook in de Raad bleef. Frankrijk zou derhalve met de Raad mee naar Brussel gaan. Met nuances en op verschillende toonaarden hebben de woordvoerders van de onderscheiden permanente ver tegenwoordigingen nog eens betoogd dat de beslissing genomen was onder betreurde dwang van de omstandighe den en vooral niet uitgelegd moest worden als een onheus gebaar jegens Frankrijk. Vooral de Amerikaanse en Turkse woordvoerders brachten uit voerig dank voor de zo lange jaren door Frankrijk I. En geboden hartelijke gastvrijheid. En algemeen ook toonde men, zoals het hoort, grote ingeno menheid met de nu door België aan geboden gastvrijheid. Wanneer de ministers van de bond genootschappelijke landen op 15, 16 en eventueel nog 17 december a.s., waar schijnlijk voor de laatste maal, in Pa rijs hun jaarlijkse grote bijeenkomst houden, zullen zij tot de nodige uit voeringsmaatregelen moeten besluiten voor ae gisteren genomen beslissing. De secretaris-generaal van de Raad zal daartoe plannen en voorstellen ont werpen. Tot dusverre is echter van Belgische zijde, naar men ons verze kerde, voor de huisvesting van de Raad te Brussel nog geen serieus con creet voorstel gedaan. Ook is er nog geen ernstig onderzoek ingesteld naar ae diverse te Brussel bestaande m>r gelijkheden. Men hoeft echter in het geval van de Raadsverhuizing niet overhaast te werk te gaan, omdat men anders dan met SHAPE of AF- CENT het geval was, niet door Frank rijk aan een termijn is gebonden. Ruimtefoto in plaats van kaart President Johnson heeft gisteren tijdens zijn bliksembezoek aan Zuid- Vietnam geen belangrijke verklaring afgelegd en de zevenlandenconferen- tie in Manilla beeft geen opzienba rend nieuw initiatief opgeleverd voor de vrede in Vietnam. De slotverkla ring van Manilla vertoont grote over eenkomst met de verklaring van de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Arthur J. Gold berg van 22 september voor de Alge mene Vergadering. Dat was de jong ste officiële uiteenzetting van bet Amerikaanse standpunt in de Viet namese kwestie. Nieuw is nu alleen, dat de Amerikanen en hup bondge noten een tijdslimiet van zes maan den stellen voor terugtrekking van bun strijdkrachten als de communis ten bun agressie sterk verminderen en de infiltranten teruggetrokken worden naar Noord-Vietnam. Dinsdag schreef de New York Times nog in een hoofdartikel, dat de conferentie van Manilla niets opgeleverd zou hebben als de deel nemers zich zouden beperken tot een herhaling van bet bekende standpunt. Het was een herhaling van bet bekende standpunt, behou dens de termijn van een half jaar. De New York Times had gepleit voor de aankondiging van een nieuwe pauze in de bombardemen ten als een dramatisch vredesgebaar. Maar Johnson ging deze week, in een verklaring bij zijn vertrek uit Australië, niet verder dan de ver zekering dat Amerika de bombar dementen zou staken en met de terugtrekking van zijn troepen zou beginnen „als de andere partij ons vertelt, wat zij bereid is te doen als een stap naar de vrede in Viet nam' Onder de deelnemers aan de conferentie van Manilla waren „havikenof onverzoenfijken, afs Thailand en Zuid-Korea. en „duiven", als Nieuw-Zeeland en de Philippijnen. Amerika nam een tus senpositie in. De „haviken" hebben kennelijk de meeste invloed gehad op de formulering van de slotverkla ring. Johnson beeft met zijn deelname aan de zevenlandenconferentie de internationalisering van de strijd tegen de communisten in Vietnam willen accentueren. Maar na en naast de noodzakelijke oorlogsinspan ning moet vooral ook het vredes- streven geïnternationaliseerd worden en dat is in Manilla onvoldoende gebleken. Er zijn aanwijzingen dat Moskou op bet ogenblik wellicht druk zou willen uitoefenen op Hanoi als de Amerikanen de bombarde menten zouden staken. Een pauze zou nu meer effect kunnen hebben dan de vorige maal. Het Pentagon betoogt, dat de bombardementen noodzakelijk zijn voor het afremmen van de bevoorrading met wapens en munitie voor de Vietcong. Maar de diplomatieke overwegingen moet men toch zwaarder laten wegen dan de militaire. In Manilla is nu ook de oproep genegeerd de bombarde menten te staken die maandag in New Delhi gelanceerd was door de regeringsleiders van India, Joegosla vië en Egypte, die men de Grote Drie van de Derde Wereld zou kunnen noemen. Toch zouden deze niet-gebonden staten misschien nog eens kunnen bemiddelen. (Van onze ruimtemedewerker) AMSTERDAM, 27 okt. Nog steeds bewaren de Russen het stilzwijgen over de aard van de onderzoekingen die worden verricht door de ongeveer 250 kilogram wegende instrumentencapsu le van hun Loena-12. Aangenomen wordt echter dat het toestel gedurende zes tot acht weken allerlei gegevens over de maan en zijn naaste omgeving naar de aarde overseint en dat er t.v.-opnamen zullen worden gemaakt. Ruslands eerste maansatelliet, de Loena-10, had vrijwel zeker geen came ra s aan boord, maar zijn opvolger de Loena-li beschikte daarentegen wel over apparatuur voor het maken en overseinen van t.v.-opnamen. De beel den waren waarschijnlijk zoveel slech ter dan die van de kort tevoren ge lanceerde Amerikaanse Lunar Orbiter- L dat Moskou het maar beter oordeel de ze niet (ter vergelijking) vrij to geven. De Amerikanen zijn er inmiddels in geslaagd de twee op vloeibare water stof werkende motoren in de bovenste trap van een Atlas-Centaur-raket de eigenlijke Centaur dus voor een tweede maal in bedrijf te stellen. Dat gebeurde in een zogenaamde „par- keer-baan" om de aarde, op een hoog te van circa 180 km. Tot dusver had den Atlas-Centaur lanceringen al tijd recht toe recht aan plaats gevon den. In de wintermaanden zullen dergelij ke rechtstreekse lanceringen echter minder wenselijk zijn, omdat de Sur veyors gedurende die periode op het maanoppervlak zuilen worden gecon fronteerd met omstandigheden die on gunstig zijn voor het nemen van goede foto's (lichtcondities). Dit euvel kan alleen maar worden voorkomen door de Surveyor in de neus van een Cen taur-raket eerst in een lage baan om de aarde te brengen en de raketmo toren pas na ongeveer een half uur te herstarten als de onderlinge posi tie van maan en aarde gunstig is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 7