BEVRIJDING UIT gevangenis KARDINAAL MINDSZENTY ZATERDAG 29 OKTOBER 1965 (Van een medewerker) De Hongaarse communistische partij heeft een reputatie in het consequent doorvoeren van systemen. Nu, tien jaar nadat de opstand van 1956 bloedig werd neergeslagen, weifelt de partijleiding. Zij wil, zal en moet het „Nieuwe Economische Systeem" doorvoeren, maar daarvoor moet het mes in eigen vlees en is er hulp nodig van vakmensen die in de afgelopen jaren hard voor het hoofd gestoten zijn. Het onhanteerbaar gebleken systeem van de van boven of tot in de kleinste details geregelde planeconomie wordt langzamerhand afgelegd ten gunste van een vrijere econo mie met grotere verantwoordelijkheid op lager niveau. Be grippen als winst, concurrentie, directiebeleid, arbeidspro- duktiviteit en economisch nut moeten gedachten en daden van de Hongaren gaan beheersen. Hongarije heeft voor de invoering daarvan een jaar langer uitgetrokken dan de meeste andere socialistische landen: tot 1968. DE PARTIJ schrikt terug voor de gevolgen: er moeten hoofden vallen van mannen die vanwege hun politieke betrouwbaarheid functies in het economisch leven hebben gekregen waarvoor zij de bekwaamheid missen. De initia tieven en adviezen van deskundi gen die jarenlang alleen al als ge- Volg van politieke passiviteit een Rechtvaardigde promotie mis liepen zijn nu weer broodnodig. Wanneer het Nieuwe Economi sche Systeem halfslachtig door gevoerd wordt zullen de verwach te resultaten uitblijven. Experimenten Nuchter realisme Een van de bruggen over de Donau in Boedapest. Op de achtergrond het oude keizerlijke kasteel, symbool van lang vervlogen tijden. De regering-Kadar besteedt veel aandacht aan het uiterlijk van de prachtige stad. Tien jaar geleden. Kardinaal Mindszenty bij de ingang van zijn paleis in Boedapest. Links een van de verzetsstrijders, die hem uit zijn gevangenis bevrijdden. De gezichten van de andere Hongaren op de foto zijn, om hen te vrijwaren van represailles, onherkenbaar gemaakt DE OORLOG IN VIETNAM houdt de Amerikaanse politiek in zijn greep gevangen, terwijl in de Amerikaanse legatie in de Hon gaarse hoofdstad een eenzame oude kardinaal het leven van een gevangene leidt. De Hongaarse regering weigert kort en goed met de Amerikanen te onderhan delen zolang de Vietnamese oor log voortduurt. Die onderhande lingen zouden in de eerste plaats moeten gaan over een herstel van de normale diplomatieke be trekkingen, die tien jaar geleden, na de mislukte anti-communisti sche opstand, verbroken werden. Lenin in de vlammen. Nut en eigenbelang nieuwe begrippen voor de Hongaren „Er liggen hier talloze gevoelighe den die uiterst voorzichtig benaderd zullen moeten worden. Het is niet zo eenvoudig voor de partij om bedrijfs leiders en directeuren te vervangen, die hun positie te danken hebben aan een politiek wapenfeit uit vroeger ja ren.", aldus een adjunct-directeur van een Hongaars bedrijf. Hij inge nieur is al jaren niet gepromoveerd omdat hij geen lidmaatschap van de communistische partij wil aanvragen. Zijn chef heeft geen bijzondere scho ling, maar is wel lid van de partij. Eerst hebben ze al het initiatief, alle werklust en creativiteit uit da mensen geslagen en nu moet dat plot seling allemaal weer terugkomen. Het is altijd wat anders en je bent nooit ergens zeker van," zegt een kleerma ker uit Boedapest het mij bondig Vroeger was het ook niet altijdeen vetpot, maar toen was ik tenminste eigen baas." Nu werkt hij zonder in teresse acht uur per dag voor de staat. In de afgelopen tien jaar heeft Hon garije economisch zeker wel resultaten geboekt, al is de vooruitgang volgens Hongaren aanzienlijk minder dan de sprongen, waarvan de officiële publi caties gewagen. Met veel moeite wordt de industrie uitgebouwd en gemoder niseerd, de woningbouw aangepakt, de Internationale handel gestimuleerd, maar het heeft Hongarije, zoals de an dere socialistische landen steeds aan spankracht ontbroken om een snelle economische ontwikkeling op gang te brengen. Voortdurende reorganisaties en koerscorrecties konden hierin geen verandering brengen. Nu wordt van de invoering van grotere verantwoordelijk heden op lagere niveaus en van betere materiële stimulansen heil verwacht. MET SPANNING wachten de Honga ren op de eerste resultaten van de economische experimenten, die in en kele bedrijven gevoerd worden. „We zullen deze proefnemingen niet meer uitbreiden omdat we veel men sen nodig hebben voor de analysering van de resultaten en de voorbereiding van de omschakeling van de gehele economie die begin 1968 plaats zal vinden", aldus mevrouw Susanne Ha- vas, adjunct-directrice van het Hon gaars instituut voor conjunctuur- en marktonderzoek, in Boedapest. „We willen met de hervormingen niet zo veel organisatorische veranderingen te gelijk doorvoeren. Bedenk overigens wel, dat we al sedert 1957 met ver nieuwingen bezig zijn. De hele omwen teling van het systeem kan niet ge ëxperimenteerd worden. We hopen, dat de risico's bij de omschakeling klein zullen blijven." Hoewel de hoofdlijnen van de cen trale planning gehandhaafd blijven en de Hongaren officieel elke suggestie afwijzen als zouden elementen van de kapitalistische markt-economie overgenomen worden, valt te beluis teren dat het economisch nut gaat pre valeren boven communistische princi pes. Nu factoren van vraag en aan bod, van kwaliteit, directiebeleid en arbeidsproduktiviteit in plaats van uit sluitend de produktie van de van ho gerhand opgegeven hoeveelheden be palend worden voor de resultaten en expansiemogelijkheden van onderne mingen, zullen de zwakke bedrijven zich gaan onderscheiden van de ster kere. „Als het de ene onderneming be ter gaat dan de andere, zal een arbei der die bij de betere onderneming werkt meer verdienen dan hij die in dezelfde functie bij de slechtere onder neming werkt", aldus mevrouw Havas. „Doorkruist dat niet het principe van gelijke betaling voor gelijke arbeid?" „Jawel. Het is niet geheel juist, maar het is wel nuttig.", aldus mevr. Havas. „Het inkomen van de bedrijfs leiders en in het algemeen van de leidinggevende functionarissen zal in grotere mate afhankelijk zijn van de winst van de onderneming dan dat van de arbeiders." Het nieuwe systeem speculeert er op, dat de arbeiders en vooral ook de leiding uit eigen belang meer en beter werk zullen leveren. Zij zullen dat direct in hun loonzakjes voelen. Nu zijn premiebetalingen uit de winst nog begrensd. Het begrip „eigen belang" past echtr niet in de marxistisch-le- ninistische leer. „Komt het er zo niet op neer dat wat goed is voor het individu ook goed is voor de maatschappij in zijn ge heel?" „Ja, dat is het precies," zegt me vrouw Susanne Havas. Een van de voornaamste communis tische principes zegt het juist anders om: „What benefits society benefits the individu." „De kern is hetzelfde. Als het een onderneming en een werker goed gaat, gaat het de fnaatschappij oo£ goed. De interessen van de maatschappij en van de individu zijn ondeelbaar. Zij gaan volledig samen", zegt zij. „Maar een beste arbeider in een min der goed lopend bedrijf zal minder verdienen dan een evengoede werker in een goed lopend bedrijf?" „Iedereen moet werken naar zijn mogelijkheden en zal van de maat schappij krijgen naar behoefte," zegt mevrouw Havas. Om haar lippen aar zelt een glimlach. Zij kijkt strak naar de kamermuur, een zachtgroen vlak, waar je doorheen zou kunnen turen. „Wij zijn nog in een periode van het socialisme en nog niet aan het com munistisch systeem toe. Daarom wordt er geen schade aan de idealen toege bracht." IN FEITE zijn de idealen allang vervaagd. Voor het niets ontziende streven naar het in de eerste jaren nabij lijkende doel is bij de werkers en de partijleiding een nuchterder rea lisme in deplaats gekomen. Het com munistische ideaal is vooruitgeijld en omhult zich met de nevelen van de toekomst. Iedereen laat dat graag zo. De Hongaarse economie is sterk af hankelijk van de internationale han del. Daar gaat het nu om. Steenkool en bauxiet zijn vrijwel de enige bruik bare grondstoffen die het land ople vert. Volgens mevrouw Susanne Ha vas heeft de handelsbalans die in de afgelopen jaren soms forse tekorten toonde, zich thans verbeterd. „In de eerste helft van dit jaar zijn de expor ten met tien percent toegenomen, ter wijl de importen ongeveer op hetzelf de peil gebleven zijn. Dit is vooral het gevolg van een juistere voorraad- politiek van een reeks bedrijven. Soms stonden de voorraden grondstoffen in geen verhouding tot de behoefte. Daar zijn nu flinke besparingen op bereikt." zegt zij. Zij gelooft niet, dat de geleidelijke invoering van het nieuwe systeem van de buitenlandse handel nu al de verbe tering van de handelsbalans mede heeft beïnvloed, al bereikten enkele ondernemingen die meer vrijheid van handelen hebben gekregen al goede resultaten. Een voorbeeld daarvan is het „Medicor"-bedrijf dat medische instrumenten produceert en verhan delt. „Omdat deze onderneming de structuur van de export veranderd heeft is hetzelfde deviezenbedrag be reikt met minder kosten in Hongaar se forinten," aldus mevrouw Havas. „De beste produkten zijn in de uitvoer gekomen en de slechtere produkten heeft men voor de export laten vallen", zegt zij. De nieuwe economische werkmetho den zullen geen verandering brengen in de politiek van de buitenlandse han del van Hongarije, maar wel zal de praktijk van het handeldrijven veran deren. De vernauwing van de banden tussen industrie en handel is een van de eerste vereisten van het nieuwe systeem. Met name de posities van een reeks staatshandelsondernemin- gen die tot nog toe alle internationale handel over een brede sector van het bedrijfsleven in handen hadden, zullen worden herzien. Tot nog toe hingen de resultaten van de buitenlandse handel die van doorslaggevend belang zijn voor de ontwikkeling van de Hongaarse econo mie er alleen maar vanaf of de betrokken staatshandelsondernemingen al dan nite winst boekten. Of het toe leverend bedrijf daarbij onder de rode streep werkte was voor deze resulta ten van geen belang. Nu worden de producerende ondernemingen direct geïnteresseerd in de internationale han del. Het komt vaak voor, dat de in voer van nieuwe arbeidsmethoden en machines via aankoop van licenties of anderszins door de staatshandels ondernemingen op gang wordt ge bracht. De handelsorganisaties advise ren geregeld over investeringen of over produktie waaraan zij in ver band met export behoefte hebben. Hoewel een aantal uitgezochte bedrij ven al rechtstreeks zaken kan doen met het buitenland is het zeker niet de bedoeling dat alle staatshandelsorga- nisaties opgeheven worden. „Daar waar het nuttig effect groter is, blijft een handelsonderneming be staan." „Het is de vraag of het voor een reeks kleinere bedrijven nuttiger is om zelf te exporteren dan om gebruik te maken van een gespecialiseerde handelsorganisatie," aldus mevrouw Havas. „In de toekomst willen we dat rentabiliteit de hoofdrol speelt en niet de organisatie van de handel. Waar in de verkoop technische- en arbeids factoren een grote rol spelen zullen de ondernemingen in het algemeen vaak zelf de buitenlandse handel overne men." De grotere vrijheid van de onder nemingen in de buitenlandse handel is meer schijn dan werkelijkheid. De handelspolitiek blijft strak in handen van het ministerie van buitenlandse handel dat voor elke transactie de vereiste vergunningen moet afgeven. Alle bij invoer benodigde deviezen moeten door het ministerie van Fi nanciën worden verstrekt. Wel kunnen handelsondernemingen en bedrijven, die zelf in- en uitvoeren een eigen de- viezenpotje opbouwen, waaruit zij hun handel kunnen stimuleren. Hongarije schenkt zeer veel aan dacht aan samenwerking met West- Europese ondernemingen op basis van coöperaties. Volgens mevrouw Havas meent de Hongaarse leidende econoom prof. Imre Vajda zelfs, dat coöperatie ve samenwerking tussen Hongaarse en kapitalistische bedrijven in de vorm van een naamloze vennootschap op aandelen mogelijk is. Officieel Hon garije vindt dit echter veel te ver gaan. „Er zijn nog meer dan genoeg andere mogelijkheden. Wij zien graag coöperaties, maar toillen dat niet in de vorm van kapitaaldeelneming. Dat ia prof. Vajda's privé-mening", zegt me vrouw Havas. De produktie-coöperaties, waarvan er met ondernemingen in West-Duitsland, Italië, Frankrijk en onder meer Oos tenrijk- talrijke en omvangrijke zijn afgesloten, zijn een goed instrument tot uitbreiding van de handelsbetrek kingen boven het traditionele verkeer uit. Zij kunnen bovendien de voor da partnerlanden afzonderlijk gesloten poorten naar de derde landen openen. De daadwerkelijke produktie bij deza overeenkomsten vindt meestal in Hon garije plaats waar de meeste arbeids krachten voorhanden zijn. Technisch# kennis en onder meer ontwerpen ko men dan uit de hoog-ontwikkelde West- Europese landen. Deze samenwerking gaat veel verder en verstevigt de banden met West- Europa van het economisch en poli tiek vast aan Oost-Europa geklonken Hongarije veel sterker dan bij de klas sieke uitwisseling van goederen en pa tenten mogelijk is. En de Hongaren hunkeren na tien jaar nog steeds naar vernauwing van die banden, al zegt mevrouw Susanne Havas in haar on berispelijke Boedapester kantoor van het Instituut voor Conjunctuur- en Marktonderzoek: „Het is een alge meen streven om de modernste tech nieken te kopen, waar deze het besta zijn. Het is onjuist te spreken over Oost en West Europa. Het zou mooi zijn al> men over Europa zou kunnen spreken" een stilaan vergeten figuur (Van een bijzondere medewerker) Maar ook zonder Vietnamese oorlog zóu een netelige kwestie bij dergelijke onderhandelingen de positie vormen van de thans 74-jarige primaat van Hongarije, Joseph kardinaal Mindszen ty, die tot dusver de Amerikaanse le gatie niet kon verlaten zonder opnieuw gearresteerd te worden door de Hon gaarse politie. Sinds 1949 was de kardi naal de gevangene van de communis tische machthebbers. Hij verkreeg tien jaar geleden, toen de opstand mis lukte, asiel in de legatie en tot dusver weigert hij zelf dit stukje Amerikaans territoir in Boedapest te verlaten zon- der volledig eerherstel door de Hon gaarse autoriteiten. Al te ongelukkig schijnt de Hongaar se regering niet met dit netelige vraag stuk. Het gevraagde eerherstel wordt geweigerd op grond van de waarlijk spitsvondige overweging, dat Hongarije daartoe niet gerechtigd is, aangezien hij immers „in Amerika is" en dus buiten het bereik van de Hongaarse ju risdictie. Anderzijds laat de Hongaar se regering er echter geen twijfel over bestaan wat kardinaal Mindszenty te wachten staat zodra deze een voet bui ten het legatiegebouw zou zetten. Aangezien de kardinaal zichzelf nog steeds beschouwt als de belichaming van het verzet tegen het communisme in Hongarije, heeft hij van zijn kant al le voorstellen verworpen voor een ver trek naar het Vaticaan waar hij dan voorgoed zou moeten blijven onder een door de Hongaarse regering ge waarborgd vrijgeleide. Zo komt het, dat de Amerikaanse le gatie onder voortdurende strenge be waking staat van naar het schijnt meer onopvallende communistische bewakers dan enig ander gebouw in de communistische wereld buiten het Kremlin. De sfeer van een beleg is thans echter iets verzacht nu de kardi naal niet langer het voornaamste strui kelblok vormt voor een normaal ver lopen van het diplomatieke verkeer. In november 1964 begonnen de Amerika nen besprekingen met de Hongaren over een mogelijkheid tot het uitwisse len van ambassadeurs. Hieraan kwam vorig jaar februari een eind na een „spontane" aanval op de legatie van betogers tegen het Vietnam-beleid van president Johnson. Amerikaanse diplo maten weigerden een voet te zetten in het Hongaarse ministerie van buiten landse zaken zolang niet alle door de betogers aangerichte schade was be taald, maar toen kwamen de Hongaren met de verklaring, dat ze op zo'n be zoek en op besprekingen ook in het ge heel geen prijs stelden, gezien de „agressie" van de Verenigde Staten jegens hun communistische bondgenoot j Noord-Vietnam. Kardinaal Mindszenty mag geen en kel contact met zijn landgenoten onder houden, behalve met de werknemers van de legatie, die voor zijn eten zor gen. Hij leeft uiterst sober, drinkt eleohta af en toe een glas bier, maakt zelf zijn bed op en is voor zijn lichaams beweging aangewezen op een dagelijks wandelingetje op het binnenplaatsje van de legatie, langs de kolenhokken en bezems, die dit lapje Amerikaanse openlucht stofferen. Zo nu en dan houden de Amerikaan se ambtenaren hem wat gezelschap, terwijl de kardinaal op zijn beurt op zondagen de Mis leest voor de katho lieken onder hen en een preek in het Engels houdt. Bovendien ziet de be jaarde kerkvorst kans een voorraad snoepgoed op peil te houden, waaruit hij met gulle hand put voor de kinderen van de legatie-ambtenaren. OPMERKELIJK KRAS en levendig voor zijn 74 jaar (zijn ouders stierven beiden in de tachtig), leest hij een gro te hoeveelheid Hongaarse, Duitse en Engelstalige kranten per dag. Hoewel hij een televisietoestel tot zijn beschik king heeft, weigert hij het aan te zet ten, blijkbaar om aldus te protesteren tegen het feit, dat de staat ook dit me dium beheerst en er haar communis tische propaganda voor weet te spuien, In zijn gesprekken toont de kardinaal echter nog goed bij de tijd te zijn. Hij spreekt met niet-Hongaren Engels, hoewel hij die taal slechts matig be heerst. Duits weigert de kardinaal ta spreken, omdat hij tijdens de oorlog bittere ervaringen met de Duitsera heeft opgedaan. Kardinaal Mindszenty blijft er on wrikbaar vast van overtuigd, dat hij een zending te vervullen heeft om zijn volk (tweederde van de tien miljoen Hongaren zijn katholiek) te redden uit de greep van de communistische vij and van de Kerk. Buiten de legatie ia hij echter na tien jaar een vergeten man geworden, hoewel de weinige nog niet gesloten kerken iedere nondag overvol gelovigen zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 19