Kantoorpersoneel HAL w il arbeidsovereenkomst Jetses geëerd AAN TIJGERS Wilt u eenzelfde kans krijgen als die tuinder? hoogovens umuiden Een tuinder greep en kreeg de kans bij Hoogovens HOOGOVENS UMUIDEN Gezinsuitbreiding voor Paul van Esso VOOR TON J.vanBree ridder Sint Silvester Clubarts Sparta overleden Veertig jaar in gemeentedienst Jonge stijl-kleren in De Bijenkorf VOORDELIGE HOBBY VAN BLIJDORP Scheepvaartlijn op Ierland ULTIMATUM VAKBONDEN Bejaarden mogen Doelen bekijken Poppentheater citroen den Ouden ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 GEBOUW PALACE Showroom Coolsingel bij Hofplein J. M. J. Vuylsteke Stremming scheepvaart Bouw uw toekomst op staal Tussen kool, aardappelen en gladiolen was Kees Huibers 20 jaar lang eigen, baas. „Ik heb een paar jaar geprakkizeerd voordat ik de sprong waagde. Maar na 14 dagen Hoogovens wist ik het al: dit besluit had ik al jaren eerder moeten nemen. Nee, ik wist helemaal niet welke kant van het bedrijf ik op wilde. Stop me maar ergens, zei ik en toen hebben ze me van Hoogovens uit opgeleid tot 2e gieter. Nu ben ik le gieter. Afwisselend werk is het met elke dag de directe verantwoordelijkheid bij de produktie van zo'n 1000 ton kwaliteitsstaal. Zonder ellebogenwerk heb ik dit bereikt, omdat Hoogovens z'n mensen kent en kansen geeft. Ik heb plezier in m'n werk en dan werk je licht!" Bouw uw toekomst op staal 7 wee oppassers van de diergaarde Blijdorp met de jongste gezins uitbreiding m de tijgerfamilie. Rechts ziet men twee Siberische jongen, m het midden de deze week géboren zoon en dochter van het Sumatraanse echtpaar Paul van Esso en Geunia en links ten slotte een Siberiaan. Over een paar jaar is dit vijftal meer dan een ton waard. ROTTERDAM, 29 okt. De diergaarde Blijdorp in Rotterdam "heeft de grootste tijgerfokkerij «ter wereld. In Rotterdam gebo ren tijgers zijn verkocht naar «dierentuinen over de gehele wereld tot die van Singapore en Ceylon toe. De tijgerfokkerij is «chter voor de Rotterdamse dier gaarde meer dan een hobby al- ;eT\i °Phrengst van de tijger verkoop is een van de kurken Waarop Blijdorp economisch yezien drijft. Een jonge tijger Hwee, drie jaar oud) brengt *3.000 gulden op. Sedert 1949 berden 168 tijgertjes in de dier gaarde geboren. Nog kan dit katje zonder hand schoenen worden aangepakt. ^Lg' e -?°llectle wat men noemt kat- (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 29 okt. De heer J. J. van Bree, hoofd van de Titus Brandsma Ulo in Zuidwijk is be noemd tot ridder in de orde van St. Silvester. Dit hoorde hij gisteren tijdens een receptie ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsjubile um van de heer J. Altepost, voorzit ter van het schoolbestuur, die na een terugblik op de staat van dienst van de heer Van Bree diens verdiensten opsomde voor de kerk, school en maatschappij. De aan de onderscheiding verbonden versierselen werden de jubilaris opge speld door zijn vrouw die de sprekers in de hulde betrokken. Door de talrijke functies van het schoolhoofd buiten de school om penningmeester van het sociaal fonds van de Augustinus- vereniging, vertegenwoordiger van het katholieke volksdeel van Rotterdam in de raad voor de lichamelijke opvoeding bleef voor hemweinig tijd over voor de opvoeding van zijn kinderen, welke taak zijn vrouw met succes op zich heeft genomen. De rijksinspectie was vertegenwoor digd door de heer K. Filmich die zei dat hij altijd met plezier de school van de heer Van Bree heeft bezocht. Na een muzikale hulde van de leerlingen van de Titus Brandsma-school, die zingend een reis om de wereld maak ten om in Nederland te eindigen met „In Zuidwijk staat een school", volgde een rij van sprekers. Rector Van Bom mel sprak namens het bestuur van de bisschoppelijke inspectie, dr. J. Bosma namens de raad voor de lichamelijke opvoeding en de heer de Boer nam het woord voor de collega's van de school. De jubilaris dankte tot slot alle spre kers die hem teveel lof zouden toege zwaaid en alle aanwezigen voor hun persoonlijke belangstelling. (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 29 okt. De leden van de Katholieke Bond van Bejaar den en Gepensioneerden kunnen 22 no vember, 's middags om drie uur, kos teloos de Doelen bezichtigen. Belang stellenden dienen zich vóór 10 novem ber op te geven bij het secretariaat, Schepenstraat 105 B. De bond vestigt er voorts de aandacht op, dat in november in alle parochie kerken van Rotterdam missen worden opgedragen voor de overleden leden. ROTTERDAM, 29 okt. Het Pop pentheater Francine en Henk Abbing speelt in De Lantaren volgende week donderdag, vrijdag en zaterdag om 8.15 uur (zaterdag ook 3 uur) het program ma ,,Met handen en voeten." (Van onze verslaggever) ROTTERDAM. 29 okt. De Hol land Amerika Lijn weigert voor het kantoorpersoneel van deze rederij (ruim zevenhonderd man) een alleen voor dit bedrijf geldende arbeids overeenkomst te sluitejj. Aan de drie erkende vakbonden heeft de directie van de Holland Amerika Lijn mee gedeeld dat zij niet als eerste en enige over een dergelijke overeen komst wil onderhandelen. De direc tie meent dat de tijd nog niet rijp is voor collectieve arbeidsovereen komsten per onderneming. Het kantoorpersoneel heeft de vak bonden in dit geval die voor de be^ drijfstak vervoer gevraagd met de directie onderhandelingen aan te kno pen over de rechtspositie van het kan toorpersoneel, omdat gebleken is dat de administratief te werkgestelden in de loop der jaren in arbeidsvoorwaar den en salariëring ver zijn achtergeble ven bij degenen die in de buitendienst werkzaam zijn. In de praktijk dicteren de directies van de havenbedrijven in Nederland zonder overleg met verte- fenwoordigers van de organisaties van antoorpersoneel de arbeidsvoorwaar den. Alleen al in de Rotterdamse haven worden op deze wijze de sala rissen van 15.000 werknemers vastge steld. Reeds in september 1963 openden de (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 29 okt. Van 2 tot en met 18 november wordt er bij G. H. Bührmann's Papiergroothandel aan de Oostzeedijk 230 een expositie gehou den, gewijd aan het werk van C. Jet ses. Hij is degene geweest die zijn groot ste faam verwierf door de illustraties van schoolboekjes, Ot en Sien en als maker van prachtige wandplaten waar mee vorige generaties schoolkinderen opgroeiden. Hij maakte in 1913 een handgeschilderde leesplank voor konin gin Juliana. Jetses werd in 1873 in Groningen geboren als zadelmakers- zoon. Hij leerde tekenen en werd litho graaf, maar maakte omstreeks 1898 ook in Duitsland grote wandschilderin gen van een Duitse keurvorst en alle gorische voorstellingen op de plafonds en muren van het Hamburgse stadhuis en de concertzaal in Bremen. De serie „Het volle leven" werd eveneens door hem getekend en zal voor iedere on derwijzer van de vorige generatie een levend begrip zijn geweest. Op de ex positie zijn originele tekeningen, wand platen, etsen en illustraties te zien. De openingstijden zijn dagelijks van 0 tot 17 uur. vakbonden het gesprek met de H.A.L. over deze kwestie. Direct werd gesteld dat de directie het niet noodzakelijk vond, dat de rechtspositie van het kan toor-personeel werd vastgelegd. Hoog uit wilde zij haar gedachten laten gaan over de vraag of de vakbonden inge licht zouden kunnen worden wanneer er veranderingen op komst waren. In 1965 besloot de directie een ander be loningssysteem op te zetten. Dit jaar werd het bureau Bakkenist, Spits en Co aangezocht een onderzoek in te stellen naar functie en salariëring op het kan toor. Op verzoek van directie werden de vakbonden niet bij dit onderzoek be trokken. Naar aanleiding hiervan werd opnieuw de leiding van de rederij om een gesprek over de rechtspositie van het personeel gevraagd. Dit gesprek heeft geleid tot een mededeling aan het personeel en de vakbonden waarin wordt gezegd dat de directie niet ver der kan gaan dan een informatief con tact met de personeelsvertegenwoordi- gers wanneer deze daaraan behoefte zouden hebben. Het directioneel communiqué is don derdag besproken in een gemeenschap pelijke vergadering van de drie ver- voersbonden. Tijdens de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waar in het misnoegen over de gang van zaken wordt geuit en de organisaties volmacht wordt gegeven maatregelen te treffen, die tot het beoogde doel moeten leiden. Aan de directie werd een telegram gezonden, waarin ge vraagd wordt zo spoedig mogelijk met de vakbondsbesturen het gesprek over een rechtspositieregeling te heropenen Wanneer de directie niet op dit ver zoek ingaat zullen de vervoersbonden opnieuw een ledenvergadering beleg gen om te bespreken welke weg na een botte weigering moet worden inge slagen. Inmiddels hebben de vakbonden wel de rechtspositie veilig gesteld het geen in feite een arbeidsovereenkomst voor het bedrijf is van het kantoor personeel van Hudig en Pieters. Zjj voeren nog onderhandelingen met het havenbedrijf van Thomsen. De vakbon den zijn overigens vastbesloten om de zaak bij de Holland Amerika Lijn op de spits te drijven. Zij hebben juist deze rederij gekozen omdat in de eerste plaats tenminste vijftig procent van het per soneel georganiseerd is wat het hoogste percentage in de haven is en voorts omdat de H.A.L. de onderneming is met het grootste aantal administratie ve werknemers. ADVERTENTIE KOFFIETAFELS kleine en grote gezelschappen 4 ZALEN EXPOSITIEHAL ^OMERHOFSTRAAT,- TEL. 2 4.83.20 Ik stel prijs op meer informaties over tewerkstelling bij uw bedrijf Huidig beroep: Gehuwd/Ongehuwd Woonplaats: «•••••■«••mmimmmmmmmmm** Handtekening: TM 782 ROTTERDAM, 29 okt. Gistermor gen is alhier na een korte ziekte betrek kelijk onverwacht de heer J. M. J. Vuylsteke overleden. De heer Vuylste ke was in Rotterdamse sportkringen een bijzonder bekende persoonlijkheid. Hij was clubarts van de ere-divisie- club Sparta en heeft meer dan 20 jaar gefungeerd als ringarts bij bokswed strijden in Rotterdam. De heer Vuylsteke heeft ook de KNVB vele jaren gediend. Hij was lange tijd docent aan de cursussen voor de opleiding van oefenmeesters. (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 29 okt. De heer W. H. van Griethuijsen eerste commies bij de G.G. en G.D., is 4 november veertig jaar in gemeentedienst. Van 1926 tot 1936 werkte hij bij de R.E.T., van 1936 tot 1939 bij de Drinkwaterleiding, tot 1953 bij de Psychiatrische Inrichting „Maasoord" te Poortugaal. Bij Maasoord" kreeg hij de leiding over de afdeling, belast met de admi nistratie en verrekening der verpleeg- kosten van patiënten, die voor rekening van de gemeente Rotterdam in psy chiatrische inrichtingen werden ver pleegd. Op 1 januari 1953 werden de ze werkzaamheden overgenomen door de G.G. en G.D., waarbij de heer Griethuijsen, met behoud van zijn func tie eerste adjunctcommies naar de G.G. en G.D. werd overgeplaatst. Op 1 januari 1954 werd hij bevorderd tot commies, zes jaar later tot eerste commies. De jubilaris is commandant van de brandweerdienst Bedrijfszelfbescher ming G.G. en G.D. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 29 okt. In De Bij enkorf „sheekten" gisteravond beroeps- en amateurmannequins door de lunch room met korte, grappige jonge stijl kleren aan. Petten, dik gehakte schoe nen, bijpassende wollen kousen en goed zichtbare pruiken als onafscheidelijke accessoires. Van de „gedekte winter- tinten" is de jonge mode overgegaan naar felle kleuren, zoals hard geel, knal paars, oranje en rood. Mooie broek- pakken („pantailleurs") in fijne vis- graatstoffen vormden de inleiding op de wilde" gestreepte en effen korte jurkjes, uitgevoerd in jersey en flanel; met en zonder ceintuur maar niet meer strak aangesloten. Dit in tegenstelling tot de mantels, die toch nog wel het model van een redingote hebben. Niet allemaal zijn ze even kort. De Rus sische winterse mantels vallen tot op de kuiten, eronder hoort wel een mini rokje om een grappig effect te krijgen. Veel minder „officiële" cocktail- en avondkleding was er dan vorige jaren. Een enkel zilverkleurig of rose jurkje doorbrak de schittering van felle kleu ren, maar men ziet de fans van de „Golden Earrings" en andere beat-aan- hangers liever veel minder officieel naar feestjes gaan. Lange wollen rok ken, of hele korte, met ribbeltruitjes zijn meer „in". Het werd overigens wel duidelijk dat de meeste teeners het daar roerend mee eens zijn. ROTTERDAM, 29 okt. Op 11 no vember zal op de Nieuwe Maas tus sen kmr. 1005-7 en kmr. 1006-5 vanaf kwart over drie het scheepvaartver keer worden gestremd. Dit in verband met een tewaterlating op de werf Gus to te Schiedam. U zit misschien met hetzelfde probleem als indertijd die tuinder: zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. Hoogovens biedt mensen die echt willen veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zékere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: Hoogovens IJmuiden, Personeelszaken, gebouw „Buitenhof". ADVERTENTIE Rotterdamse tijgers naar Singapore (Van onze verslaggever) Het hele jaar door kan men dan ook Jonge tijgers in Blijdorp zien. Dezer «agen nog heeft de Sumatraanse tijge rin Geunia twee jongen geworpen. De felukkige vader is Paul van Esso, een umatraan die geschonken is door de Oliemaatschappij die de tijger in de tank introduceerde. De jonge tijgers tullen geen eenzame jeugd hebben Want de drieling van de Siberische tijgerin Babuska is nog maar een paar maanden oud. Het fokken van tijgers is geen een voudige zaak. De oude stelregel: „zet twee katten bij elkaar", gaat beslist niet op. Dit in tegenstelling tot leeu wen, die vooral in de dierentuin van Leipzig gefokt worden. Daar zijn in de loop van 75 jaar ruim 1800 jonge leeuwen geboren. Praktisch alle circus leeuwen komen uit deze „stal". De chef van de roofdierenoppassers van Blijdorp, die overigens pertinent weigert in de publiciteit te treden, durft slechts een aantal voorwaarden te noemen waaraan in elk geval vol daan moet worden. Voor het overige Is het een kwestie van afwachten. De beste kansen bieden jonge dieren, dfrect nadat zij geslachtsrijp zjjn ge worden. Maar op dit punt komt al de terste moeilijkheid om de hoek kijken. De jonge moeder begrijpt vaak nog piet wat van haar verwacht wordt. De Jongen moeten dus op tijd worden weg gehaald. Het moeilijke punt is wanneer tornen de jongen precies ter wereld; e?n belangrijke vraag omdat de tijge rin met werpen waeht totdat zij alleen Een zeer belangrijk punt vormt ook ■e kraamkamer. De aanstaande moe der moet in een volkomen vertrouwd milieu de zwangerschapstijd doorbren gen. Dit betekent dat zü lang van te voren apart gezet moet worden. Bij zonder in dit verband is, dat de meeste tijgers in de open lucht geboren wor den, ondanks het winterse klimaat van ons land. Men heeft de tijgers in Blij dorp er aan gewend buiten te slapen. Men moest hiertoe wel overgaan, want de geweldige kattenfamilie was uit het verwarmde winterverblijf gegroeid. Sedertdien hebben de tijgers niet alleen een dikkere vacht, de ervaring heeft geleerd dat zij minder kou vatten en er derhalve minder sterven aan long ontstekingen. Dan is daar de voeding. Een tijger houdt van een afwisselend menu. Daar bij heeft hij het geluk dat paardevlees, waar geen tuberkelbacil in voorkomt on dus de ideale voeding is voor roof dieren, niet voldoende aangevoerd kan worden. In Blijdorp wordt het voor de menselijke consumptie afgekeurde run- der-, varkens- en schapenvlees van niet minder dan 19 districten aangevoerd. Na de oorlog heeft men zich in Blij dorp vooral beziggehouden met het ÏSÏo ,n van Sumatraanse tijgers. In 1956 kreeg men van Moskou een jong oiberisch tijgerpaar cadeau, dat de grondslag legde voor een bijzonder grote Rotterdamse tijgerfamilie. Dit is temeer verheugend omdat de Siberische tijger, die de grootste van alle is, met uitsterven bedreigd wordt ^.eeft trouwens een bijzon- yindt er panters (zwarte v2a?uars« servals, lynxen, ocelotten, jachtluipaarden en natuurlijk leeuwen, waarvan er verschillende, Elsa^ifn" V3n de beroemde leeuwin Hoe wei het de Rotterdamse tijger- ADVERTENTIE fokkers de laatste jaren voor de wind is gegaan en zij er toe bij hebben ge dragen, dat de soort niet aan het uit sterven is, heeft men in Blijdorp toch zorgen. Men vraagt zich namelijk af hoelang men door kan gaan met fok ken zonder dat er nieuw bloed, van in het wild gevangen tijgers, wordt in gebracht. Het begint er namelijk naar uit te zien, dat alle in gevangenschap levende tijgers familie van elkaar zijn. Van onze verslaggever) ROTTERDAM 29 okt. Rotterdam krugt binnenkort een rechtstreekse scheepvaartverbinding met Ierland. Iwaalf november wordt 't eerste schin verwacht, dat van Rotterdam naa? Drogheda m Ierland zal varen, waarna het doorvaart naai- een drietal zuide lijke havens van de Verenigde Staten. De lijn is m exploitatie bij een Engelse firma de Regent Line en wordt in Rot terdam vertegenwoordigd door de han dels- en transportfirma „Vulcaan". Op de reis van Rotterdam naar Drog heda worden de havens Antwerpen en Hamburg aangedaan. ADVERTENTIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 3