Formateur is vogelvrij in politiek Nederland Woordvoerderwordt grammofoonplaat i V PIKEUR Advies tot verhoging van premies voor ziekenfonds Computer bepleit links voorrang Pleidooi voor samenwerking De vermomde priester VAN TIJD TOT TIJD RITMEESTER BOUW VAN KABINET BOEIEND SCHOUWSPEL Raad Rorculo in verzet tegen burgemeester KROONGETUIGE ELEKTRONISCH ONDERZOEK BP Voorschoten achter Koekoek Graf mgr. Bekkers is bijna gereed Behoud celibaat' roept leken op Bank in Lochem mist 25 mille VAN 5,8 NAAR 7 PROCENT E ZATERDAG 29 OKI OBER 1966 Meeleven BEI Om te kunnen geuren met telt deze Fin graag 80 penni (88 cent!) neer. Wees blij dat in Nederland woont. U koopt - - zonder invoerrechten - zo'n echte Ritmeester-Pikeur voor 17 cent. Waarom zou u er dus vandaag al niet van genieten? Pikeur is in Nederland overal verkrijgbaar. CENT ...IN HET HELDER GELE BLIKJE Hij droeg altijd maatl Konfektie kon voortreffelijk zijn maar was nooit „volmaakt". Tot hij eeir> vriend vroeg waar hij zijn pakken liet maken. Ik laat ze niet maken, zei zijn vriend, ik koop ze op de Kroonafdeling van C A. Hij was verbaasd, nam de proef op de som met dit Zwitserse kostuum in Schots kamgaren (Reid Welsh) modern, slank, superklasse voor 275. - Hij is zo laaiend enthousiast dat hij een vurige promotor werd van de Kroonafdeling van C&A: promotor enkroongetuige. Aanklacht Koekoek tegen oud-administrateur KEES FENS EMPLOYÉ VERDACHT Bij oversteken gedood (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 29 okt. Politiek ge ïnteresseerd Nederland en dat is op slag een miljoenenpubliek gewor den heeft zijn aandacht geconcen treerd op het doen en laten, het gaan en staan van één man: drs. W. K. N. Schmelzer, kabinetsformateur. Hij mag geen stap doen of het wordt ge registreerd, hij kan zich geen woord laten ontvallen of het krijgt ogen blikkelijk landelijke verspreiding, hij kan niemand spreken of een orkaan van speculaties breekt los. Kabinetsformatie heeft zich, onder LS?an een verlangen naar meer gevolg (of oorzaak) van een ■hUot belangstelling bij het pu- ppn .1ln enkele jaren ontwikkeld van en duister politiek gebeuren, waar- n v°ornamelijk het eindresultaat be- ■■angstelling vermocht te wekken, tot een boeiend kansspel, waarbij'elke zet m de openbaarheid komt, vogelvrij Voor analyse. ,,Werd tien jaar geleden nog in een voorzichtig gesteld communiqué ge zegd dat. de formateur twee dagen ge leden een bepaalde figuur had gespro ken, nu wordt twee dagen van tevo ren aangekondigd dat np met die en die zal spreken", zo typeert een inge wijde de ontwikkeling. Tot de faciliteiten die de heer Schmelzer geheel overeenkomstig de spelregels ter beschikking zijn ge steld, zoals een auto met chauffeur en secretaresses, behoort ook de woord voerder", en naamloze die zich zelf noemt „een irrelevante man met een boord om, een instrument, een grammofoonplaat". Het" is de di recteur, of, zoals de laatste dagen, de waarnemend-directeur van de Rijks voorlichtingsdienst, die de regering ge heel los van deze functie uitleent aan de formateur. Een of meermalen per dag brengt hij de pers verslag uit van alles „wat in het kader van de kabi netsformatie die dag visueel waar neembaar is geweest". Dit gebruik is ontsproten aan een gentleman's agreement tussen de for mateur en de parlementaire pers, !es te laten weten wat te zien zou zijn waarbij de eerste heeft toegezegd al- geweest wanneer hij constant „hin- derliik gevolgd" zou zijn door de jour nalisten, wat laatste moeten beloven SL iaten' Namens de parlementaire dat p°et de voorzitter van haar club en k lleer den EnSelse- Het is, man'fn niet meer zijn, dan een gentle- legn' aSreement hij heeft zijn col- Van S' me^ name van buiten de kring ki Parlementaire redacteuren (geluk- K1g) ook niet aan een touwtje en soms wil er een toch welecns met een auto achter die van de heer Schmelzer aanrijden. Maar tot nu toe heeft de regeling bevredigend ge werkt. al betreurt de pers dat tele foontjes van de formateur niet tot het „visueel waarneembare" worden ge rekend. Tot die bijeenkomsten van „de woordvoerder" van de formateur, die beurtelings in het gebouw van de R.V.D. en in Nieuwspoort worden ge houden, hebben alleen toegang journa listen die in het bezit zjjn van een speciale kaart en wel uit de collectie die gewoonlijk gebruikt wordt als „doorlaatbewijs" voor journalisten bij andere gebeurtenissen waarbij het ko ninklijk huis is betrokken. De oranje dwarsbalk ontbreekt er dan ook niet op. Achter het voorgedrukte: Bij ge legenheid van- staat ingevuld: Kabi netsformatie 1966. Deze bijeenkomsten staan onder auspiciën van de Parle mentaire Persclub en zij deelt de kaarten dan ook uit. Overigens met ruime hand aan alle journalisten die menen dat zij bij die conferenties moeten zijn. Men is er alleen tot deze beperking overgegaan omdat gebleken is dat in spannende dagen het aantal „journalisten" snel blijkt toe te ne men, zodat hij belangrijke persconfe renties de enige echten nauwelijks een plaatsje kunnen vinden. Het is in het verleden wel gebeurd dat ook nieuwsgierige voorbijgangers naar binnen schoten en zich onder de journalisten mengden, zich verkneute rend het nieuws uit de eerste hand te vernemen. De voorzitter heeft tij dens deze formatiepoging nog maar een keer een onbevoegde moeten vra gen de zaal te veriaten: (ie lieer C. Egas, staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Die bijeenkomsten met „die irrelevan te man met een boord om" duren veelal maar kort: een keer bestond het uit het op dicteersnelheid voorle zen van één zin. Niettemin stond het nieuws waarvoor het de basis was de volgende dag over drie of vier kolom men in de kranten: het communiqué is een nietig, uitgedroogd zaadje dat onder de koesterende zorg van ana lyserende, redenerende en speculeren de „politieke waarnemers" in enkele uren uitbot tot een boom van gewel dige omvang, een boom die een vol gend communiqué wellicht weer ont wortelt en omverwerpt. Aan de formulering van zo'n com muniqué wordt juridisch-nauwgezette aandacht besteed: de formateur weet dat bij voorbeeld de zin: „De heer Zijlstra heeft aan drs. Schmelzer mee gedeeld dat hij na zorgvuldige over weging, daarbij inbegrepen een oriën tering met betrekking tot gevoelens en standpunten in zijn eigen politieke kring, aan het verzoek (om minister president te worden. Red.) niet kan voldoen", dat die zin aan voor- en achterzijde, aan boven- en onderkant bekeken en uitgeplozen zal worden als was het een cryptogram met vele op lossingen. Hoezeer het publiek meeleeft heeft de woordvoerder en ook het A.N.P. en de radio-nieuwsdienst ervaren. Toen er onlangs werd aangekondigd dat er spoedig nieuws zou komen, en ADVERTENTIE PIKEUR-INTERNATIONAAL IN 82 LANDEN VERKRIJGBAAR dat nieuws desondanks niet volgde, kwamen de telefoontjes binnen van ge- interesseerde burgers uit het gehele land die ongeduldig vroegen waar het nu bleef. Vanaf dat ogenblik werd geen nieuws meer in het vooruitzicht gesteld. Ook in het buitenland blijkt de be langstelling voor deze kabinetscrisis groot. De ambassades in het buiten land worden dan ook steeds per telex van actuele informatie voorzien om vragen te kunnen beantwoorden. Voor de E.E.G.-landen is het belangrijk te weten of minister Luns aanblijft en of zjj de Iandbouwebsprekingen in Brussel weer die Biesheuvel zullen treffen. Bovendien ziet men in Enge land en andere Europese landen in de oorzaak van de kabinetscrisis paralel len in eigen economie of politiek, die haar extra interessant maken. De spreekbuis van de formateur, die zelfs niet wil weten dat hfj G. van der Wiel heet, en die telefoontjes krijgt van wildvreemden om van de laatste ontwikkelingen op de hoogte te wor den gesteld zegt: „Men meent wei eens dat de mensen denken: ze doen maar in Den Haag. Dat het ze alle maal niets kan schelen. Maar in deze formatie is toch wel gebleken dat het anders ligt. De belangstelling van het publiek Hjkt me ongekend groot." (Van onze correspondent) BORCULO, 29 okt. Een nieuwe gezagscrisis in deze Oostgelderse ge meente houdt de gemoederen in deze plaats en in de verre omstreken be zig. De omstreden burgemeester van Borculo, mr. N. B. ten Bokkel Huinink, is opnieuw onderwerp van gesprek. Het rumoer rond de hoogste gezagsdra ger in Borculo is zeker al doorgedron gen tot de provinciale griffie in Arn hem. Zeker twee leden van de Tweede Kamer hebben zich over de zaak la ten informeren. Zij zullen vermoedelijk de demissionaire minister van binnen landse zaken een aantal vragen voor leggen. De twee Kamerleden zijn de heren Fiévez (KVP) en Visser (VVD), beiden uit Arnhem. De burgemeester heeft in de jong ste raadsvergadering, die tot in de vroe ge morgenuren van vrijdag heeft ge duurd, voor de derde keer binnen een jaar_ een motie van afkeuring van zijn beleid te slikken gekregen. De onverkwikkelijke zaak waarom het ging, was een kwestie rond een bouwvergunning voor een fabrikant. De fabrikant wilde een bungalow bouwen in agrarisch gebied. Aanvankelijk had de burgemeester de fabrikant de nodige toezeggingen gedaan. Hij had zelfs een voorschot op het bouwvolume voor hem aangevraagd. Naderhand was hij op zijn toezeggingen teruggekomen. In het col lege van burgemeester en wethou ders ging hij weer akkoord met het ver lenen van een bouwvergunning, maar enkele uren nadat het college de ver gunning had verleend, droeg hij het be- .uit Yan en W. aan de Kroon ter ver nietiging voor. Hierover informeerde hiji zijn beide wethouders niet. raad verweet burgemeester Ten Bokkel Huinink dat hij zeer ernstig had gefaald en dat hij onvoldoende zorgvuldigheid in acht had genomen ten opzichte van de belangen van een ingezetene. De raad wil een gesprek hebben met de commissaris van de koningin. De burgemeester werd in 1959 benoemd. Hij is partijloos, maar neigt enigszins naar de VVD. ADVERTENTIE AMSTERDAM, 29 okt. De zie kenfondsraad heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geadviseerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1967 vast te stellen op zeven procent. De premie bedraagt thans 5,8 procent. De raad acht deze verhoging nood zakelijk ter dekking van de te ver wachten uitgaven in 1967, ter voorzie ning in tekorten over vorige jaren, en voor enige reservevorming. Als oor zaken van de stijging van het kos tendekkende premie-percentage in de laatste jaren worden genoemd de voort gaande stijging van de ziekenhuistarie ven, toeneming van het gebruik van verstrekkingen, uitbreiding van rege lingen, die voor de verstrekkingen gel den en onderbrenging in de verplichte verzekering van groepen personen die een premie betalen, welke aanzienlijk te laag is om de kosten te dekken. Een deel van deze kostenstijgingen brengt een vermindering van lasten elders mee, onder andere bij de over heid EDE, 29 okt. De heer H. Koekoek, leider van de Boerenpartij, heeft bij de politie van Ede een verzoek tot ver volging wegens belediging ingediend tegen de heer Faber, oud-administra teur van de Boerenpartij. Volgens een krantebericht zou deze gezegd hebben, dat de heer Koekoek 450 gulden uit de contributie-opbrengst had ontvreemd. De heer Koekoek voelt zich door deze uitlating in zijn eer en goede naam aangetast. De raad acht invoering of verhoging van eigen bijdragen van de verzeker den, of afschaffing van onderdelen van verstrekkingen per 1 januari 1967 niet mogelijk. Het invoeren van bijdragen van de verzekerden in de al dan niet gegronde verwachting dat deze bijdragen ten laste van de aanvullende verzekering worden genomen, vindt de raad in overgrote meerderheid geen juiste oplossing, omdat een dergelijke verschuiving van lasten met name de weinig draagkrachtigen onder de ver zekerden zou treffen. De aanvullende verzekering kent namelijk geen premie naar draagkracht. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 28 okt. Berekenin gen van het Elektronisch Rekencen trum van de Universiteit van Utrecht hebben belangrijke aanwijzingen op geleverd ten gunste van links-voor rang in het verkeer. Als eerste resultaat heeft een computer uitge wezen, dat bij links-voorrang 2880 auto's per uur op een normale krui sing dus zonder verkeerslichten kunnen worden verwerkt. Dit is bijna viermaal zoveel als thans bij rechts-voorrang. De verkeerspolitie gaat soms al bij zeshonderd wagens per uur, maar zeker bij 700 a 750 verkeerslichten plaatsen. Het cijfer 2880 is nog slechts een basis voor nadere berekeningen, waar voor meer factoren in de computer worden gestopt. Het is te verwachten dat het cijfer daardoor iets omlaag zal gaan. Deskundigen verwachten echter niet, dat het beneden de 2400 zal terug lopen. Dit was ongeveer de capaciteit, die in Den Helder werd bereikt bij de praktijkproef van de stichting Links Voorrang in maart van dit jaar. Hoewel dit eerste gegeven nog slechts bedoeld is om gerechten in de keuken van de verkeersanalyse ver der af te maken, heeft het reeds een reactie opgeroepen bij de Economische Hogeschool in Tilburg. Het rekencen trum daar, dat onder leiding staat vein de oud-wereldkampioen schaken prof. dr. Max Euwe, gaat tegelijkertijd de economische kant van links voorrang bestuderen. Ongetwijfeld zal een der gelijke verbeterde doorstroming van het verkeer grote besparingen opleveren, zo wel voor de overheid als voor het be drijfsleven. Deze onderzoekingen zijn zeer naar de zin van de Delftse wiskundige pater Ed Krekelberg S.J., bestuurslid van de Stichting Links Voorrang. Hij is er altijd sterk voor geweest, dat het ver keer veel meer onderwerp gaat wor den van diep wetenschappelijke studie. Tot dusver is van de bestuurlijke kant altijd te eenzijdig te werk gegaan. Wis kundig en natuurkundig onderzoek is er VOORSCHOTEN, 29 okt. De fractievoorzitter van de Boerenpartij alhier, de heer D. Scheps, heeft gis teren in de raad verklaard geen en kele aanleiding te zien uit het ver band van de partij te treden of de gemeenteraad te verlaten. Hij deed dit nadat de socialistische fractievoorzitter, dr. P.S. Pels, had aangedrongen op duidelijkheid van de zijde der Boerenfractie in verband met de gebeurtenissen na de affaire- Adams in de Eerste Kamer. nauwelijks verricht. Het onderzoek wordt veelal beperkt tot het bestuderen van de menselijke reacties in het ver- keer. De eigenlijke wetten van het ver keer worden niet doorgrond. Een en ander is volgens pater Krekel- berg weer gebleken uit de nieuwste ver keersregeling, die op 1 januari moet intgaan. Deze regeling is wat betreft het verlenen van voorrang nog ongun stiger geworden dan zij reeds was. Pa ter Krekelberg ziet de oorzaak daar van onder andere in deze te beperkte benadering. De eenzijdigheid heeft zelfs het juridische karakter van de ver keersregeling aangetast, zoals hij on langs in het Nederlands Juristenblad heeft aangetoond. SINT OEDENRODE, 29 okt. (KNP) Het graf van mgr. W. Bekkers is, op de entourage na, gereed. Dezer dagen is de grafzerk, vervaardigd uit labrador foncé, geplaatst. In bronzen letters staat aan het hoofdeinde een vers uit de brief aan de Romeinen: „Niemand leeft voor zichzelf". In het midden van de zerk staan de woorden: Wilhelmus Mari- nus Bekkers Bisschop van 's Her togenbosch. Onderaan leest men: Ge boren 20-4-1908 gestorven 9-5-1966. De grafsteen is omringd door witte flagstones tussen Engels mos. De ar chitecten J. Priem uit Oirschot en A. van Bergeyk te Sint Oedenrode hebben de opzet van het graf sober gehouden, overeenkomstig de wens van de overledene en de opdracht van het bisdom. Ook is bij het ont werpen van het graf overleg gepleegd met de moeder van mgr. Bekkers. (Van onze verslaggever) HEERLEN, 29 okt. In zijn actie tot behoud van het verplichte celibaat is de oud-deken van Heerlen, mgr. ir. H. Bemelmans, thans gesteund door driehonderd brieven van bijval van leken, een stap verder gegaan. Hij roept nu alle katholieken op een kaart te sturen met hun handtekening en het woord „akkoord" erop naar het adres Wilhelminasingel 25, Roermond. Deze handtekeningen wil mgr. Bemelmans aan het Nederlands Episcopaat over leggen, liefst nog vóór de opening van het pastoraal beraad. Tevens zal hij de resultaten van zijn actie „akkoord" publiceren. Tweehonderdtwintig kloosters in Limburg hebben mgr. Bemelmans een brief gezonden met het verzoek hun mening kenbaar te maken. Mr. Paul van Boven, voorzitter van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond schrijft ons: In uw nummer van 26 oktober wijdt u in uw „Vrijmoedig commentaar" aandacht aan hetgeen ik tijdens de jaarvergadering van het Nederlands Katholiek Werkgevers verbond van dinsdag heb gezegd. Ik waardeer dat zeer, zoals ik grote waardering heb voor uw krachtige en voortdurend waarneembare poging om de voorlichting van uw blad zo veelzijdig en zo onpartijdig mogelijk te doen zijn. Dat u daarin althans naar mijn mening slaagt, acht ik geen geringe verdienste. Wel valt het mij op en u vergeve mij mijn vrijmoedigheid dat het „Vrij moedig commentaar" in vrijmoe digheid toeneemt. Het is allerminst te gen deze vrijmoedigheid dat ik mij verzet wanneer ik meen op twee pun ten in uw betoog te moeten reageren U stelt, dat ik in mijn jaarrede een aanval heb gedaan op de Stich ting van de Arbeid. In feite heb ik die aanval niet gedaan. Ik heb dat ook niet willen doen. Ik heb gezegd, dat een orgaan van samenwerking zoals de Stichting van de Arbeid, voor een vruchtbare werkzaamheid moet kun nen steunen op enkele uitgangspunten die door hen, die in zulk een orgaan werken gezamenlijk worden aanvaard. Zulk een uitgangspunt noemde ik bij voorbeeld de bestrijding van de infla tie. De strekking van mijn betoog was ZATERDAG STOND ER een kleindes, kruinen ter grootte van een vraaggesprek in de krant met de tenor Mario del Monaco. De inter viewer moet honderden tenoren ge kend en gadegeslagen hebben, dat maak ik althans op uit de volgen de mededeling: „Tenoren zijn, dat weet iedereen die zich enigszins voor de muziek interesseert, even herkenbaar als een Capucijner-pa- ter." De vergelijking is aardig, maar onjuist. Ik moet helaas con cluderen, dat de schrijver in lange tijd geen Capucijnerpater heeft ge zien, anders had hij zijn vergelij kingsmateriaal elders gehaald. Hij denkt aan blote voeten, een pij, een baard; dat is mooi, maar het be wijst, dat de schrijver op de door tocht van de kerk wat achteraan js blijven lopen. Zijn ongelijk kon ik een dag later persoonlijk nog vaststellen: ik ontmoette een oude re heer in sportcombinatie, maar met een wel enigszins opvallend donker overhemd. Tijdens een kort gesprek bleek hq een verborgen ver leider: hij was een Capucijn. Volle digheidshalve: hij was, om met Njj- hoff te spreken, clean-shaven van gelaat. Nu gebeurt alles in series. Want in de rubriek „Brieven van le zers" stonden twee brieven over de kleding van de huidige geestelijk heid. En omdat deze rubriek de koortsmeter is van alle vormen van onrust in de zielzorg, lijkt het mij juist hier even in het kort iets te zeggen over 't blijkbaar velen kwel lende probleem: de kleding van de priesters. Voor er een brief komt van negen verontruste geestelijken, die, onder bijval van hoogleraren, zullen wijzen op de confectie als noodzakelijk gevolg van het Conci lie, wil ik iets er over schrijven. Sommige verontrusten beklagen zich over het huidige gebrek aan uniformiteit. Die klacht is begrijpe lijk voor mensen die houvast ver langen in onzekere tijden, maar hij is ook onjuist. Als er ooit plurifor miteit is geweest in de kleding, dan was het vroeger: witte pijen, brui ne pijen, roomgele zelfs, zwarte to gen met een enkel koord, met dub bele koorden, met sjerpen of guirlan- rijksdaalder en kruinen die het hele hoofd in beslag namen. En dan ver zwijg ik maar de verschillende vor men van borstversiering, waaron der hele borduurwerken. Ik moet zeggen, dat de huidige pluriformi teit mij verheugt, mede om de vaak getoonde vindingrijkheid in het va riëren van zo iets simpels als wal een priesterboord heet. Pij- en bur- gerkledingdragers laat ik nu even buiten beschouwing. Tussen die twee uitersten zijn de aardigste din gen mogelijk. Allereerst de gewoon uit het zwart oprijzende hoge pries terboord. Deze boord heeft een Ame rikaanse variant: de boord ligt iets dieper, is omringd door een zwarte ring die van voor wat ondeugend openstaat. De derde variant is iets modieuzer: de zogenaamde verzon ken of ingebouwde boord. Uit de de vraag gesteld worden: waar om moet een priester herkenbaar zijn? Artsen lopen ook niet in witte jas en met een stethoscoop om de hals over straat. Met opzet kies ik artsen, want ik heb de indruk, dat de bezorgdheid om de herken baarheid met angst te maken heeft. Ik geloof althans niet, dat veel man nen het erg vinden dat ze hun hoed niet meer af kunnen nemen voor de pastoor (en de pastoor op zijn beurt hoeft niet meer voortdurend gan zjjn alpino te tikken, terug te tikken dan). Veel mensen houden ernstig rekening met een sterven op straat. Vroeger was het alle maal goed georganiseerd. Omstaan- ders grepen direct in je binnenzak naar je succes-agenda, lazen daar dat je in geval van nood bijstand verlangt van een r.-k. priester en er was er dan altijd wel een in de kraag van een zwart overhemd, dat artistiek was voor het door de N.S.B. werd geannexeerd, ligt, al leen voor het scherp toeziende oog, zichtbaar, een priesterboord een ver borgen leven te leiden. De dragers van deze boorden doen mij altijd denken aan stijve huisvaders die als maximale conditie aan de sporti viteit op warme dagen het boven ste knoopje van hun overhemd open doen. Bij de volgende variatie is de boord weg, maar het zwarte over hemd met zwarte das houdt de her innering eraan hoog; de boord wordt als het ware onzichtbaar tegenwoor dig gesteld. Er zullen vermoedelijk nog wel andere, mjj niet bekende varianten bestaan. Dat is maar goed ook. Zo wordt het leven der ker ken niet saai. Een tweede bezwaar van de ver ontrusten is, dat de priester tegen woordig niet meer als priester her kenbaar is. Hierop moet terstond buuri, die bij zijn boord gegrepen kon worden. Als nu de agenda te voorschijn gehaald is, begint het probleem: waar is de r.-k. geeste lijke verborgen tussen de burger heren Sterf je in een zaal, dan kan een e.h.b.o.-er nog roepen: is er een r.-k. priester in de zaal? En bij een modern gekweld toneelstuk zuilen er altijd wel een paar zijn. Maar op straat gaat het nu mis. En ziel zorgers komen bij ongelukken op straat niet toehollen zoals artsen wel doen. Het lichaam is nu een maal van alle gezindten, terwijl elke ziel zijn eigen zorgje nodig heeft. En oekumenisch doen is alle maal mooi, maar in het laatste uur wi' iedereen huisgenoten. Toch is er tegen dat gebrek aan herkenbaarheid bezwaar aan te voeren. Ik moge hier uit eigen re cente ervaring spreken. Op het sta tionsplein van een grote stad zou ik 's avonds afgehaald worden door een pater. Ik kende hem niet, hij mij niet. Maar mensen die elkaar moeten ontmoeten, vinden elkaar altijd wel. Uit het station komend, keek ik eerst de traditie is nu eenmaal hardnekkig naar een of ander priesteruniform. Niets. Nu was het heel druk op het plein, er bleken bovendien twee uitgangen, zodat ik me door de drukte lang zaam verplaatste naar de andere uitgang, er rekening mee houdend dat de pater in het midden op wacht stond. Al lopend keek ik voortdurend uit. Naar wie precies? Op school leerden wij, dat het priesterschap een eeuwigdurend merkteken is. Dat dat niet een louter innerlijke zaak is, zal de ervaring van velen zijn. Ik toetste dus alle aanwezige, enigs zins stemmig geklede mannen op dat merkteken. Tot mijn verrassing ontdekte ik, hoeveel mannen krach tens hun uiterlijk op het priester schap aanspraak zouden kunnen maken. Het plein wemelde van de cleri- calen, terwijl er in die plaats die avond toch niet een of ander litur gisch congres was. Waar velen iets bijzonders kunnen zijn, vervalt het bijzondere. Op dat ogenblik op die avond verviel voor mij de laatste mo gelijkheid tot herkenbaarheid. Ver ward in zo'n plotseling geseculari seerde of geclericaliseerde wereld, werd ik bijna omvergereden door een Opel, waarin een echte priester achter het stuur zat. Het was de betreffende pater, verlaat door lou ter goedheid. Terwille van de her kenbaarheid was hij zich op het laatste ogenblik nog gaan verkle den om te kunnen lijken op wat hij geacht werd te ziin. Zjjn boord was er een van de eerste soort. Hjj ci teerde nog even luchtigweg Thomas a Kempis, die gezegd moet hebben dat pij en kruin de kloosterling niet maken, maar vermorzeling des har ten en nog iets dat ik ben ver geten. Daarop moeten alle verontrus ten het dan maar houden, wat ver morzeling des harten dan ook mag zijn. een pleidooi voor samenwerking, ook in de Stichting van de Arbeid. Niet zoals u schrijft, een aanval op de Stichting. In hetzelfde commentaar maakt u gewag van de SER en met name van het, zoals u dat noemt, hopeloos onvermogen van dit toporgaan van de PBO. U brengt in het geding de positie van de Kroonleden. Vragender wijs oppert u de veronderstelling dat deze groep vrees zou hebben voor con servatief te worden aangezien. De ma nier, waarop u deze vraag naar vo ren brengt, zou de indruk kunnen wek ken dat ik bedoeld heb zulks te sugge reren. Ik stel er prjj_ op hier vast te stellen dat de ervaring in de SER mij heeft geleerd, dat juist de Kroon leden steeds een duidelijk onafhanke lijke positie innemen. Zij zijn het nu eens met wat men eenvoudigheids- halve zou kunnen noemen het werk geversstandpunt, in een andere aan gelegenheid met het werknemersstand punt, en dan weer met geen van bei de. De Kroonleden stemmen onafhan kelijk en ook hun stemmen zijn vaak verdeeld. Natuurlijk zien wij de Kroon leden graag aan onze kant en wjj ne men het de werknemers allerminst kwalijk, wanneer zjj het tegendeel voor zich wensen. Vermeldenswaard is in dit verband dat de kritiek op de Kroon leden voornamelijk van de vakbewe ging komt. In het kaderblad van het NW van 11 oktober worden woorden van de heer Kloos aangehaald. Hij geeft met meer duidelijkheid dan fijn gevoeligheid te kennen, dat bij het jongste SER-advies over het loonpoli tiek systeem een werkgeversstandpunt over een goed functioneren van het col lege van rijksbemiddelaars „klakke loos" door de overgrote meerderheid van de Kroonleden is aanvaard. Het is een rustgevende gedachte dat der gelijke uitspraken de Kroonleden niet vermogen te intimideren. Zjj handha ven ik herhaal het met een koel hoofd hun voor een goed functioneren van de SER onontbeerlijke onafhanke lijkheid. DEN HAAG, Mr. P. M. H. van Boven AMSTERDAM. 29 okt. Bij de Al- emene Bank Nederland in Lochem estaat het vermoeden dat een ver duistering is gepleegd. Het betreft hier een bedrag van omstreeks 25.000 gul den. Bij de officier van justitie in Zut- phen is donderdag aangifte gedaan. Een employé wordt ervan verdacht de bank te hebben benadeeld door in effecten te handelen op een wijze die strijdig is met de voor de bank gel dende voorschriften. Tot dusverre is nog niets gebleken van dupering van cliënten. Het verdere onderzoek zal moeten uitwijzen of er aanleiding voor de justitie bestaat deze employé in ver zekerde bewaring te stellen. GOEDEREEDE, 2 okt. Gisteren is op Goeree-Overflakikee de 44-jarige P. Ërkelens uit deze gemeente bij het oversteken door een bus overreden en gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 5