Angst en ellende van het Derde Rijk KVP-C1JFERS JUIST Onnauwkeurig uitgewerkte Voorstelling VERKOOPSTER vrije le etage TONEELGROEP CENTRUM IN HAARLEM Methode NIEUWE DAG ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 7 Zaken en Huizen Elisabeth AndersenHans Daalder en Ton van Duinhoven in „Angst en ellende van het Derde Rijk". Tachtig Van Gogh's naar Joegoslavië Jeugdfilm in Milaan bekroond P^rï^Phüosophica- DOOR PROF. DR. H.W.J. BOSMAN Het wetenschappelijk instru mentarium, waarmede de rijks' begroting de laatste jaren wordt ontleed, is in hoofdzaak afkom stig van prof. Zijlstra uit de tijd dat hij minister van financiën was. Te koop: 4 kamer-flat in centrum van de stad GELDBELEGGING Betrekkingen aangeboden Zakenechtpaar zoekt JONG MEISJE Met spoed gevraagd: gevord. leerling-kapster Gevraagd: ENKELE NETTE MEISJES Gevr. nette verkoopster of leerl.-verkoopster BLOKJE PANDEN gezellige kamer Gevr. voor direct: aank. of ervaren verkoopster Gevraagd: MAGAZIJNBEDIENDE WINKELBEDIENDE en VERKOOPSTER Gevraagd: Leerling of aank. verkoopster neltte leerling-banketbakker en 3e bediende. a. TWEE MEDEWERKSTERS; b. EEN MAGAZIJNBEDIENDE. BROODBAKKER/BEZORGER BANKETBAKKERIJ M. J. DEGENKAMP Beukelsdijk 175, Tel. 23.11.13, R'dam vraagt: 18 jaar, liefst met het vak bekend. 5-daagse werkweek. VOOR BETERE HAARVERZORGING MAISON SIGON Tevens gevraagd: AANKOMEND KAPSTER en een LEERLING-KAPSTER. een flinke verkoopster/caissière a. een flinke caissière; b. een nette verkoopster een flinke juffrouw BEDRIJFS- EN OPSLAGRUIMTE Woningruil RucphenRotterdam Lessen INSTITUUT STUDIEHULP RIJSCHOOL GEBR. BLAD AUTORIJSCHOOL Huisdieren Huisdierenhandel vraagt te koop en biedt aan: a. chauffeur voor de slagerij b. een flinke magazijnbediende Nette hulp in de huish. Betrekkingen aangeboden KINDERMEISJE Te huur aangeboden GELDZORGEN Auto's, Motoren, Bromfietsen e.d. Meubelen, Huisraad en Kleding Laat uw meubelen opnieuw overtrekken Automobielen Dijkman Taunus 17 M '63 Taur.us 17 M 4-deurs '64 Autobedr. Hoogendoorn Diversen PERSPEX STOUT UW BRUILOFT ATTENTIE I I ANGST EN ELLENDE VAN het Derde Rijk is de verzameltitel van een reeks scènes, waarin Bertolt Brecht de vergiftiging van het dagelijkse leven door de nazi's in meestal rake vereen voudigingen schetste. Hy wist toen nog niet wat er op zou volgen. De toneelgroep Centrum, die enkele jaren geleden, toen zij nog Puck heet te al een aantal van deze scènes in het Amsterdamse Hypokriterion speel de is nu tot een heropvoering geko men wederom onder regie van Walter Kous. Men kon, bij de première vrijdag avond in de Haarlemse stadsschouw burg, op de eerste plaats ervaren, hoe sterk de vroegere voorstelling gewerkt heeft: van elke ook toen gespeelde scè ne bleek men zich het verloop en de rake effecten nog precies te herinneren. Er is wel een nieuwe enscenering ontstaan, met een grotendeels andere bezetting en met een telkens herhaalde verwijzing naar de actualiteit van nu m Jï+o 5 van °P achterwand ge- prtiEeii? krantenkoppen, feiten ver- mkharp e uitin8en Zijn van verge- geestelÜ'ke vergiftigingsver- n Over de doeltreffendheid tipt! j verwijzingen zou men kun- betwisten, meer nog over de manier waarop zij aan het spel wer- woi r)eëevoegd, maar zij vestigen er voo aandacht op, dat de gespeelde u"?.Tyallen weliswaar een voorbije wer- {fJkheid laten zien, maar dat de mo gelijkheid van een herhaling aantoon baar is. Brecht zocht zijn effecten in deze scenes meestal in de verstoring van de gewoonste verhoudingen. Hij laat een vader en een moeder in doodsangst ra ken, omdat hun zoontje van elf, dat bij de Hitlerjugend is, zonder dat zij het merkten het huis uit gegaan is. Gaat hy hen aanbrengen? Hu laat een Jood se vrouw per telefoon afscheid nemen: zy vertrekt naar Amsterdam, om haar arische man niet in moeiiykheden te brengen; zy neemt ook afscheid van hem en hy zegt precies alle dingen, waarvan hy gehoopt had dat hy ze niet zou zeggen. Hij laat een rechter in pa niek raken, omdat hy uitspraak moet doen in een vry kleine zaak, op de ach tergrond waarvan de S.A. en de S.S. tegenover elkaar staan. Het gaat dan telkens om gewone mensen, die niets kwaads willen, maar door de angst vergiftigd zün en daarom de toestand ellendig vinden. In andere scènes wordt een S.A.-man in zün afschuwelijke men taliteit vinnig ontleed of een S.S.-er. Dit alles beoogde de dageiykse wer- keiykheid van het nazi-regime open baar te maken, in hoofdzaak door situa ties te laten zien, waarin de toeschou wer zich kon verplaatsen. De scènes, waarin zulk een herken baarheid aanwezig is, blüven het sterk ste werken. De voorstelling van nu maakte, dat niet goed waar zy maakte in haar geheel een onzekere, een wan kele indruk. Voor een niet onbelang rijk deel lykt de toneelbouw daar schuld ean: het sprekende effect van de angst, die zelfs in het huiseiy'ke milieu doorgedrongen is, doet zich het sterkst voor als het mileu inderdaad huiselyk is. De logheid van het decor gaf de voorstelling een ongelukkige zwaarte en bracht door een middenbouw een twee deling te weeg, die hoofdzakelük sto rend werkte. Ook de spelers waren niet op hun sterkst, Elisabeth Andersen, vooral in de scène van de Joodse vrouw, Ton van Duinhoven, vooral als rechter, Piet Romer als werkloze, uit gezonderd. Soms werd er te hard ge schreeuwd, soms werd er onhandig ge speeld, zelden was een typering raak uitgewerkt. De geluiden, die men te horen kreeg, en de projecties, die men zag, bleven toevoegsels, werden geen wezenlyk onderdeel van het geheel. Was men hier misschien getuige van een te haastig opgezette voorstelling? ANDRé RUTTEN BELGRADO, 29 okt. In het Na- rodni-museum wordt van 30 oktober tot 20 december een Van Gogh-ten- toonstelling gehouden. Het ryksmuse- um Kröller-Müller te Otterloo heeft daarvoor 42 schilderüen en 41 teke ningen en waterverven aan Joegoslavië uitgeleend. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappehjk Werk, mr. M. Vrolijk, zal de tentoonstelling zondag openen. AMSTERDAM, 29 okt. De film „Gespleten hemel", gemaakt door een groep leerlingen van de IVO-school te Amsterdam, is op het Concours de la X. Muse te Milaan bekroond met de eerste prüs. Het is de derde maal, dat een Nederlandse film op deze jaariykse wedstryd voor jongeren tot twintig jaar, een eerste pry's kreeg. In totaal hadden elf landen 33 films ingezonden, waaronder twee uit Neder land. De jury had grote bewondering voor de manier, waarop de jeugdige filmers er in „Gespleten hemel" in waren ge slaagd, de gevoelens weer te geven van een jongen en een meisje, die moeten kiezen tussen hun liefde voor elkaar en hun geloof. Deze filmwedstryd voor de jeugd zal het volgend jaar worden gehouden in samenwerking met de Unesco. Van de deelnemers wordt gevraagd, een film te maken, waarin zy een kyk geven op hun eigen land en hun landgeno ten. Deelnemers tot 20 jaar kunnen zich opgeven bü het Instituut Film en Jeugd, Oude Hoogstraat 24 te Am sterdam. In 1962 heeft Helmut Kuhn, hoogle raar te München, een werk geschreven onder de titel: Das Sein und das Gute. Het boekje Traktat über die Methode der Philosophie wil achteraf de metho dologische sleutel geven tot een juist begrip van dit boek. Het wil daarenbo ven de weg voorbereiden voor twee la tere werken, die de geboden ontologie een nadere uitwerking moeten geven: een boek over de staat en een ander over het kunstwerk. Filosoferen is een voortzetting van het gesprek, dat de Grieken begonnen hebben. Het is een gesprek over „het zün". De grote vraag is, wat zün bete kent. „Het zyn kan byna niets of het kan een oneindige volheid betekenen". Dit is een dilemma, dat het gehele uit gangspunt benevens de opbouw der on tologie bepaalt. Kuhn noemt dit het „ontologisch alternatief". De filosofie moet noch eenzydig haar uitgangspunt nemen in het subject, zoals Kants transcendentale wüsbegeerte getracht heeft, noch eenzydig in het object, zo als het positivisme probeert. Filosofe ren is beschouwen der totaliteit (Ganz- heit). De tegenwerping, dat dit onmoge- ïyk is, is ongeldig, want iedere mens heeft een zekere visie op de totaliteit. Filosoferen is bewust maken en kri tisch doordenken en funderen van deze visie. Was het mogelijk de wijsbegeerte ge heel vanuit het subject op te bouwen, dan zou een absoluut gezichtspunt mo- geiyk zün. Doch dit is een illusie: het gaat erom het eigen gezichtspunt te vinden. Dit is geen relativisme, want ieder gezichtspunt, dat een reëel, ge zichtspunt is, is in beginsel voor ieder een toegankelük. Kuhn zoekt het ant woord op het ontologisch alternatief in wat hü fenomenologie noemt: „het fe nomenologisch gezichtspunt vertoont een bepaalde ambivalentie: het opgaan in het object wordt in evenwicht ge houden, doordat het subject steeds te gelijk ervaren wordt. Wie tracht het zün te kennen, vraagt tegebjk naar zichzelf als degene die kent". Doch dit antwoord is nog steeds een methodisch antwoord: het bepaalt de wyze, waarop naar het werkelyk onto logisch antwoord gezocht moet worden. Dit ontologisch antwoord wordt zelf weer door een postulaat gedragen, dat Kuhr de „ontologische affirmatie" noemt: de vooronderstelling dat het zün (de totaliteit der zynden) een zin heeft. Terecht stelt Kuhn dit postulaat voorop: zonder dit resultaat heeft im mers zelfs het zoeken geen zin. Daaren boven wordt dit postulaat immanent steeds bevestigd: de werkelyke ontken ning zou immers de zelfmoord zyn. Tenslotte brengt de omgekeerde stel ling, dat het zyn namelyk zinloos zou zyn, een interne contradictie naar vo ren, omdat geen enkele bewering, der halve ook niet die over de zinloosheid van het zyn, meer zin zou hebben. Kuhn is erop uit in een heldere taal de lezer geen stellingen voor te leggen, maar zelf mee te denken, zodat hy' de conclusies als eigen conclusies aan vaarden of eventueel als niet-eigen ver werpen kan. Politieke gevolgtrekkingen zijn voor rekening van de fractie In zijn dit jaar verschenen „Opstel len over openbare financiën" heeft prof. C. Goedhart, die voorzitter van het forum was, dit instrumentarium als volgt samengevat: „Veel nadruk wordt door Zijlstra gelegd op een bondige formulering van een visie op theorie en practijk der anticyclische begrotingspolitiek, die aanknoopt bij de trendmatige groei van het reëele nationale pro duct. In deze visie worden de zuiver conjuncturele wijzigingen in het ni veau van de belastingopbrengsten ge elimineerd althans in eerste aanleg, ter bepaling van de „structurele ruimte" waarbinnen zich de moge lijkheden uitgaven-expansie plus „autonome", door tariefwijzigingen veroorzaakte verlagingen van belas tingopbrengsten aftekenen. Deze be nadering komt in concreto hierop neer, dat de „structurele budget ruimte" kan worden gecalculeerd als overeenkomende met de structurele aanwas van de belastingopbrengsten bij een als gegeven aangenomen groeivoet van het reële nationale pro duct. Kiest men dan bijvoorbeeld voor een zodanige bestemming van de „ruimte", dat men als „vuistre gel" een proportionele stijging van de overheidsuitgaven met de groei van het reële nationale product aanvaardt dan impliceert dat bij een belasting stelsel waarin de progressie van de tarieven haar invloed doet gelden, dat geregeld een deel van de ruimte Wordt besteed voor correctie, door ta riefsverlagingen, van de structurele invloed van de belastingprogressie op de belastingopbrengsten." Het gaat dus om twee structurele *aken en twee normen: een dekkings norm en een uitgavennorm. De dek kingsnorm zegt alleen, dat de stygen- n® progressieve belastingopbrengst gebruikt kan worden voor uitgaven verhoging en/of belastingverlaging, niaar betekent tevens, dat een uitga- Venverhoging die daarboven uitgaat, °°k door belastingverhoging moet borden gedekt. Dit doet zich in con- creto voor bü de begroting 1967. Deze norm behoeft niet voor alle eeuwig- he,id te gelden: indien de spaarquote Van de particuliere sector toeneemt, Zou een uitgavenverhoging ook wel ®er>s door meer leningen kunnen borden gedekt. Hiervan is echter voorlopig geen sprake. Een dergelyke Politiek is dan ook niet voor de eerst- omende tyd verdedigd. Jr'6 uitgavennorm is echt een poli- ®ke norm. Deze beoogt telkens een voW van de Po'rate te bestemmen r eliminering van het progressie effect en een zekere grens aan te ge ven om alle wensen by parlement en departementen binnen de perken te houden. Men dient dus goed te begrüpen: onze volkshuishouding kan heel goed rondlopen als de uitgavennorm niet wordt gehandhaafd, maar dan zullen de bestedingsmogeiykheden van de particuliere sector in dezelfde mate afnemen als de collectieve uitgaven toenemen. Naarmate men rechtser in de politiek staat, zal men met een dergelüke ontwikkeling minder in stemmen. Het is begrüpelük, dat de uitgavennorm het minste aanspreekt by diegenen, die politiek meer links staan. Persoonlijk voel ik veel voor de uitgavennorm, niet omdat ik de collectieve voorzieningen als wegen, onderwys, woningbouw e.d. zou wil len terugdrukken, maar omdat ik voor deze inderdaad essentiële zaken ook ruimte zou willen zien gemaakt binnen de overheidssfeer en niet al leen ten laste van de particuliere be stedingen. Aan een verhoging van de uitgaven in verhouding tot het nationale inko men zal wel niet zün te ontkomen. In de jaren 1961 tot en met 1964 be liep dit percentage ongeveer 25 pro cent, daarna lag het iets boven de 26 procent. Als ik het goed begrüp, dan is de mening van de KVP-fractie, dat voor een nog verdere opvoering van dit percentage moet worden gewaakt: dat dus ook binnen de collectieve sfeer compensatie moet worden ge vonden, doch dat voor het alsdan te aanvaarden niveau ook op lange ter- mün, dus structureel,' dekking moet worden gevonden. Bezie ik de cüfers, dan bestond tus sen Drs. Notenboom en minister Von deling overeenstemming over het feit dat verschuivingen van defensie-uit gaven en bydragen in de financiering van de sociale verzekeringen tot een beslag op de ruimte voor 1968 van samen 470 miljoen gulden zou leiden. Over andere cüfers bestond minder overeenstemming, maar mün indruk, ook uit andere beschouwingen, is toch wel dat 1968 zwaar zou worden be last. De berekening van de structurele ruimte is niet steeds op dezelfde wü- ze geschied. Sommige posten worden daarby buiten beschouwing gelaten. De ene minister heeft dat dikwyis weer anders gedaan dan de andere. Men behoeft niet direct aan „de kunst om de cüfers te groeperen" te denken. Er komen telkens nieuwe uit gaven, waarvan men zich afvraagt hoe zü in het schema moeten worden opgenomen en ook wetenschappelük is er wel verschil van mening over bepaalde uitwerkingen. Er is hier geen absoluut geldende waarheid, al spreken de normen van Zyistra op zichzelf wel aan. In de weken voorafgaande aan de algemene financiële beschouwingen is er enkele malen contact geweest De Studievereniging van de eco nomische faculteit aan de Univer siteit van Amsterdam heeft dins dag een forum gehouden over de Rijksbegroting en kabinetscri sis". Leden van de Tweede Kamer voor andere partijen dan de KVP namen aan de discussie deel. Prof. dr. H. W. J. Bosman, hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, was uitge nodigd als lid van de Katholieke Volkspartij. Prof Bosman heeft zielf bereid verklaard, om misverstanden om trent zijn daar gegeven mening te voorkomen, in het kort op enkele punten nader in te gaan. Hij wil trachten enige klaarheid te bren gen omtrent de wezenlijke afme tingen en verhoudingen van som mige van de zoals De Tijd het de dag na het forum heeft uitge drukt ,,fluisterverhalen over de wetenschappelijke breinen die ach ter deze beschuldigingen van de KVP aan het werk zijn geweest." tussen figuren uit de KVP-fractie en enkele buitenstaanders waaronder mp Tilburgse collega van Dfjck en ik. Wij hebben geen cüfers aangedra gen: die stonden in de Miljoenenno ta. Drs. Notenboom heeft daarop een cyfermatig betoog gebouwd, dat hij in de Kamer heeft voorgedragen. Wij hebben dit betoog kritisch bezien en daarover van gedachten gewisseld. De cijferopstellingen, zoals deze in de Handelingen zijn terechtgekomen leken mij en lijken my nog juist: alle punten laten zich goed verdedigen, al wil dit, zoals boven gesteld, natuur lijk niet zeggen dat hier geen verdere discussie over mogelyk zou zijn. Bij verschillende gelegenheden hebben prof. Van Dyck en ik verklaard, dat politieke consequenties, die men uit de cyferopstelling zou willen trekken, geheel voor rekening van de fractie zouden zijn. Tussen de deelnemers aan het overleg is daarover geen en kel verschil van mening geweest. Los van de structurele aspecten van de begroting staat het conjunc turele element, dat wil zeggen de eventuele inflatoire impuls die van de effectuering van de begroting 1967 op onze volkshuishouding zou uitgaan. Op het Amsterdamse forum heb ik hierover gezegd, dat ik deze begro ting veel beter vond, dan de vorige. De stügingspercentages van verschil lende soorten uitgaven zün van 1966 op 1967 veel geringer dan van 1965 op 1966. Helaas moet het voorbehoud worden gemaakt, dat deze mening ge baseerd is op de cyfers, zoals deze in de Miljoenennota staan; de erva ring leert, dat de uitgaven achteraf honderden miljoenen hoger plegen uit te vallen dan oospronkelük was ge raamd en dat daardoor ook de infla toire impuls zoveel hoger is. Dat neemt echter niet weg, dat de con juncturele indruk van deze begroting niet ongunstig was, mede op grond van het feit, dat de financiering rond liep zonder dat een beroep op de be sparingen, behalve die van de voor- mschrijfrekening, nodig was. Waarom heeft de regering de ver hoging van de omzetbelasting niet eerder laten ingaan, waardoor de structureel noodzakelyke dekking niet zou zün uitgesteld tot 1968. Het ant woord tfjdens het forum van drs. E.L. Berg, (P.v.d.A.) was, dat de daaruit ontstane prüsstyging een te sterke druk op de lonen zou uitoefe nen, mede onder invloed van andere indirecte belastingen, die verhoogd worden en van premieverhoging voor de sociale verzekeringen. Ik bespeur hier een grote moeilykheid: wü ken nen nu al jarenlang een grote span ning op de arbeidsmarkt. Als dit betekent, dat in een derge lijke situatie een* verhoging van indi recte belastingen altijd tot hogere looneisen zou leiden, dan zou dat be tekenen, dat de groep van onze be volking, waarvoor dit geldt, niet zou wensen te delen in de offers, die de grotere collectieve behoeften nu een maal meebrengen en dat zij evenmin bereid is de kosten van de nieuwe sociale voorzieningen te dragen. Dat betekent dat men de voordelen, die tegenover meer belastingen en pre mies staan, niet telt en alleen let op •het beschikbare loon. Ais dat zo zou zijn, dan wordt het instrumentarium van onze economische politiek wel uitermate klein. De heer Berg wees er uitdrukkelyk op, dat wellicht over een jaar de si tuatie op de arbeidsmarkt zo is, dat de ook door hem noodzakeiyk geachte verhoging van de omzetbelasting niet de loonstuwende effecten heeft van thans, maar ik blyf er bü, dat wü veel meer jaren van spanning dan van ontspanning hebben gehad en dat niemand kan zeggen of die ontspan ning er volgend jaar wei is. Ik heb hier ook nog geen oplossing voor, maar ik dacht het als probleem te moeten signaleren. per mm-noogte, per kolom 25 ct v a 2x plaatsen Ineen week 20 ct Verschijnen dagelijks, behalve op maandag centrale verw., badkamer met bad, kelderruimte, 55.000.— k k. rel. 010125328, tussen 918 uur, ROTTERDAM. Diverse panden voor Waardevast bezit. J. A. S. v. d. Cammen, Lombardkade 32, ROTTERDAM, tel. (010) 115495- 123495. in de huishouding. Beukelsdijk 205B, Tel. 250663, ROTTERDAM DAMESKAPSALON MARVEL, Wolphaertsbocht 101, Telefoon 292334, ROTTERDAM. voor eenvoudig schoon werk. BOEKBINDERIJ J. BROERSEN ZN., Mathenesserdijk 357, Telefoon 232481, ROTTERDAM. Banketbakkerij de Korenaar, v. d. Meer, De Slinge 550, Tele foon 172219. na 6 uur Smitshoek 86, BARENDRECHT 01806—3104 Te koop te SCHIEDAM, bouwjaar 1928, 2 boven en 2 benedenwoningen. Op de bovenwoning zijn 2 ka mers, keuken en balcon leeg. Huuruitkomst 2506.- per jaar. Koopsom 23.000.-. BevragenNicolaas Beetslaan 30b, SCHIEDAM. Te huur gevraagd Jongeman, 27 jaar, zoekt in verband met zijn nieuwe po sitie in ROTTERDAM. Brieven on der nummer 23398 K. Handel en Bedrijf Voor NETJES en CORRECT VERHUIZINGEN: M de Jonge, Putsebocht 43, tel. 272076, ROT TERDAM. Inboedel verzekerd. PIET NOORDIJK VERHUIST U onder garantie tegen redelijk tarief. Alleen Piet Noordijk, Berkelstraat 26b. tel. 144447, ROTTERDAM. in damesconfectie. Het Nieuwe Zonnetje, Crooswijkseweg 125a, Tel. 125328, ROTTERDAM. 5-daagse werkweek. Westende's levensmiddelenbedrijf, Gouvernestraat 27, le Middel- landstraat 127, Schiedamseweg 167, Tel. 233754, ROTTERDAM. De Bree Textiel, Keyenburg 30, Zuidwijk, Telefoon 271679, ROTTERDAM. Gevraagd: Banketbakkerij Jac. van Dijk, Vierambachtstraat 8, ROTTER DAM. Telefoon 23.30.58. CENTRAMARKT, Beethovensingel 4. wegens steeds toenemende omzet: Hillegersberg, vraagt Wij bieden goed loon en 5-daagse werkweek. Aanmelden per soonlijk of telefonisch aan bovengenoemde supermarkt, Tele foon 180329, ROTTERDAM. Gevraagd wegens ziekte-omstandigheden van de tegenwoordige: in gesaneerde wijk. Alleen prima vakman gelieve te solliciteren. Mooi vrij woonhuis direct ter beschikking. Bakkerij Dekker, PERNIS, Cremerstraat 143, Tel. 010163324. DAMES- EN HERENSALON SCHERMLAAN No. 18 Telefoon 232723 - ROTTERDAM N.V. Bas van der Heijden, Plein weg 226, tel. 277014 vraagt Prettig werk, hoog loon. Aan melden bij de bedrijfsleider v. bovengenoemd filiaal. Supermarkt Bas van der Heij den N.V., Schans 8, ROTTER DAM. tel 252988 vraagt voor de verkoop van vers vlees uit de koelvitrine Pret tig werk, hoog loon, 6% vakan tie-toeslag. Gaat u eens met de bedrijfsleider van de su permarkt praten Wij vragen voor het inpakken van vers vlees. Prettig werk, hoog loon, 6% vakantie-toeslag. Aanmel den bij de bedrijfsleider van de supermarkt van Bas van der Heijden N.V., Schans 8 ROTERDAM - Delfshaven Gevr. Ie DAMESKAPPER of KAPSTER en LEERLING bij K. G. Visser, Schieweg 130, te lefoon 248939, ROTTERDAM. Chocolaterie ter Meulen vraagt voor direct LEERL.-VERKOOP STERS. Salaris vanaf 150 - bruto p. mnd., 5-daagse werk- Zeer aantrekkelijk loon ver dienen meisjes van 15 jaar en ouder, die zich aanmelden voor de Modlnette-opleidlng bij LA- GEMANN EN SCHOLTEN, con- fct. ateliers, Oostzeedijk 212d, telefoon 112418, R'DAM. Gevraagd liefst in centrum of naaste om geving. Aanb.: John Postmus N.V., Van Ghentstraat 14, tele foon 123978, ROTTERDAM. Te koop aangeb. Schrijfbureaus in alle maten v.a. 60.-. Meubelmakerij Jac. Stuut, Buitenhofstraat 36. tel 25.77.53, ROTTERDAM. Voor al uw LEES- en STUDIE BOEKEN Boekhandel Van Brummen, Zuidplein 88 tele foon 278596, Spinozawee 299. telefoon 193097, ROTTERDAM. Woningruil Aangeb. Reijeroord op IJssel- monde 4-kam.-flat c v., bruijn- zeelkeuken, grote kelder, 4e woonlaag, huur 178,25 incl. c.v. en servicekosten. Gevr.: 4-kam.won. onversch. waar. Telef. 12-5 uur 248207. Aangeboden gemoderniseerd» 2-kamerwoning West. Gevr.: 3- of 4-kamerwoning in West. Telefoon 233735, R'DAM. Aangeb. grote 3-kam.woning, vrij bovenhuis. Bergsingel. Ge- vraagt 5-kamerwoning, zelfde omgeving, geen zijstraat of S'broek. Telef. 283440, R'DAM. Te koop metaal DRAAIBANK 100 cm TDC. Na 18 uur, telef. 27 84 33, ROTTERDAM. BRUIDSJAPON lang met sleep, maat 38-40. Troelstrastraat 16a, tel. 246868, ROTTERDAM. 6 eiken HUISKAMERSTOELEN 75, uitneembare kinderwagen 25, 1 pits en 3 pits oliestel. Tel. 183431, ROTTERDAM. Aangeb. vrije 2e etage, 5 i I kamers, douche, 2 geysers, vas te wastafel. Middellandplein. Gevr.: lager, dito, geen zijstr., min. 4 kam., tel. 236113, R'DAM Aangeb. 2 vrije bovenhuizen met vrije zolder, Kralingen. Gevr.: benedenhuis 4 kamers, iiefst met tuin R'dam of omge ving. Tel. 143954, R'DAM. Moderne SCHRIJFMACHINES waaronder in staat van nieuw met garantie v.a. 75.-. Even tueel inruil mogelijk. Van Ge- meren. Mathenesserdijk 34, telef. 152986. ROTTERDAM. Aangeboden: vrij huis, 4-ka- merwoning met tuin voor en achter. Ben. grote huiskamer en Bruynzeel keuken, boven: 3 slaapkamers en douche. Ruc phen ligt 6 km. van station Roosendaal met goede busver binding. Ruiling bij voorkeur Blij dorp of R-dam-8. Inlich tingen P. Bliek, Oranje Nas- saustraat 4, RUCPHEN telef. (01654) 249. Speciaal voor leerlingen van GYMNASIUM, HBS en MULO. Leiding en steun bij studie. Controle op huiswerk. Bijlessen in alle vaken. West Kruiskade 21b - Telefoon 25.63.73 - 12.56.36 - ROTTERDAM De betere opleiding voor alle rijbewijzen. Duur en toch goed koper. Hoog percentage geslaagden Auto 145.- 20 lessen: Scooter f 57,50 10 lessen Vrachtauto f 60.- 8 lessen Ook losse lessen. L.M.O., telefoon 292611; R.M.O., telefoon 251709. ROTTERDAM. AUTORIJSCHOOL DUBBEL MAN, 10 rijlessen 75.-; losse lessen f 8.50. Met Daf, Opel en VW. Ook voor gehandicap ten. Tel. 252875, ROTTERDAM VOOR LESSEN op elektronisch orgel zowel kiavarskribo als notenschrift Tom van Hattum. Agniesestraat 97b, ROTTER DAM, telef. (010) 24 17 08. BIJLES of HULP BIJ HUIS WERK door a.s. onderwijzeres. Telefoon 23.96.79, R'DAM, na 18 uur. WILT U AUTORIJDEN leren? Ja! Dan naar v. d LAAR. Wij halen en brengen u thuis. Tel. 14 18 65, ROTTERDAM. Alle soorten rashonden tot 6 maanden. Poedels, spaniels, Duitsa herders, pekineesj es enz. enz. Alleen van goede kwaliteit. A. A. PENDERS, Brede Hilledijk 34, ROTTERDAM, Telefoon 171934 Bas van der Heijden N.V., Schans 8, tel. 252988, ROTTER DAM vraagt die tevens meehelpt ln de sla gerij of magazijn, leeftijd 18 tot ca. 21 jaar ca 17 Jaar. Hoog loon, 6% va kantie-toeslag, gratis bedrijfs kleding. Aanmelden bij de be drijfsleider van bovengenoem de supermarkt. gevraagd voor twee dagen per week Mevrouw Seibel, Hoyledesingel 38, HILLEGERSBERG (lijn 14), telefoon 18 87 93. Beschaafd meisje, 19 jaar. biedt zich aan als van 9-6 uur' ter (reeds als zodanig werkzaam Meulen, Binnenweg 23, R'DAM geweest). Br. ond. nr. 23393. Te huur aangeboden op eerste stand Westen Rotterdam: LET OP! Rashonden, met 3 maanden garantie, incl. inen- tin. Chow-chows, Peklneesjes Engelse Foxterriers, Tackeltjes, Dwergmiddelslagpoedeltjes en bastaardjes, volwassen Collies, Duitse Herders. Gedipl. trim men en scheren door Ria v. d. Hoven, erkend dierenhandel Dirk Smitstraat 12-14, telefoon (010) 125645, ROTTERDAM. Te koop van kweker diverse kleurkanaries Dahliastraat 32, ROTTERDAM- Zuid, telef. 172010. Hypotheken enz. Wy hebben menig zakenman en particulier reeds geholpen. L. J. vis en Co, Hoogstraat 11, telefoon (010) 120929, ROT TERDAM Tevens geopend woensdagavonds van 18-21 uur, zaterdags van 9-12 uur AlUOSCHADE correct Plaatwerkerij en spulten, vrij blijvend prijsopgave aan huis. Tel. 200732. Na 6 uur 's avonds (01895) 2838, ROTTERDAM. SLOOPAUTO'S gevraagd zowel luxe als vracht, v. Helden, Bergse Rechter Rottekade 266, Terbregge, telefoon 010-18.05.70. AUTOSCHADE, UITDEUKEN en SPUITEN. Vrijblijvend prijs opgave, telefoon 196779. Zant- man, Manpad 46, ROTTERDAM AUTORIJSCHOOL CHARLOIS W. Kloots lest in nwe Slmca 1000, VW 1300, Taunus 17M. 11 lessen 68.50. Carnisseiaan 80, tel. 292229, b.g.g 275079, R'dam bestaande uit 2 grote kamers, zijkamer, grote keuken geheel mgerichte badkamer. Alles prima gestoffeerd. Veel kastruimte Prijs inclusief centrale verwarming 300.— per maand Liefst voor middelb. echtpaar of twee verpleegsters. Direct te aanvaarden. Brieven onder no. 23362 K. bur. v. d blad. Te7efnon2716927?0D?tLAiNDIA^W11^' TelJPlaats 28-30, Hoogvliet. Telefoon 16j„74. Putselaan 60, telefoon 275149, ROTTERDAM Autorijschool Charlois. Spoed- lessen, losse lessen en auto techniek. Telefoon van 920 uur. Telefoon 292229, ROTTER DAM. Onderdelen voor Kaptein, NSU. Zundapp. Heinkel, bromfietsen, motoren, fietsen. J Huls, Rot- terdamsedijk 146, SCHIEDAM Telefoon 269522 WERK gevraagd voor bestelwa gen (gesloten), 1500 kg. Tel (010) 17 11 82, ROTTERDAM. IN- en VERKOOP van automo bielen. Financiering mogelijk. Garage Quick-service, Vletstr. 41, tel. 288486, ROTTERDAM. Te koop Opel Kadett L '65-'66 5000.-. Opel Kadett L '63-'64 4000.-. Opel Rekord '62 met motor van '65 3000.-. Ford Taunus 17M S. '62-62 3000.-. Opel Rekord L '61 3500.-. Studebaker Lark '60 1250.-. Ford Taunus 12M T.S. '64 4000.-. Citroën Ideal '62-'63 2750.-. Citroën Ideal '62 2000.-. West Frankelandsestraat 121a, SCHIEDAM, telef. (010) 264195. Ook financiering zonder aanbe. taling. DOORSMEREN en verversen tectyleren, wassen en cleanen Garage Quick-service, Vletstr 41, telef. 284486, ROTTERDAM WORDT WAKKEK, loopt niet naar een koekebakker, maar naar de vakman! 2 fauteuils, 4 stoelen overtrekken van f 27,50 af G GENEUGLIJK, v Mee- kerenstraat 66b, Rotterdam- Noord, teJ 113551 b.g.g. 12062» ROTTERDAM. Moderne BEHANGSELS Ex clusieve dessins Vraagt staal boeken F Huntenburg N V J. Fransstr. 31, R'DAM, tel 14.39.93, Karei ooormanstraat 151. tel 11.51.02, Peppelweg 17- 19, tel. 18.59.24, Beyerlandse laan 159 tel 27 93.55, Kerkwer vesinge) 269 (hok Slinge), tel 174623 VLAARDINGEN: Korte Hoogstraat 25. tel (01898) 9282 SCHIEDAM: Hoogstr 45. tel 26.23.41 SUÈDE jasjes voor dames en heren, recht streeks van fabriek Desge wenst naar maat of model zon der prijsverhoging. Eventueel prettige betalingsregeling. D. X'„Ë.'„S®uvel' Abr. Kuyperlaan ROTTERDAM 63, R'DAM, tel. 286902. Vanaf heden de nieuwste WAS- SPOEL-DROOG-COMBINA- TIES vanaf 295.-. Ook kre- ditservice, Waanders, alléén gevestigd: Ruilstraat 4, 6, 8 ROTTERDAM, tel 25 58 26 KOLENHAARDEN of KOLEN- CONVECTORS te koop gevr. met opgave van prils, merk en kleur. De Nies, Molenwa terweg No. 12b, telef. 28.44.64 ROTTERDAM. 15-30 PROCENT KORTING. WH leveren de laatste nieuwe mo dellen merk wasmachines met 15-30 procent korting. Ook kredietservice. WAANDERS alleen gevestigd Ruilstraat 4 6. 8 telef. 255826. R'DAM GRATIS vrijblijvend TAXATIE Dij u thuis. Enorm veel geld voor uw oude meubelen bh aankoop van nieuwe Vraagt gerust zonder enige verplich ting inlichtingen aan Postbus 1547, Rotterdam of tel. 117115, ook 's avonds dan tel, 177450. In zeer goede staat en wordt onder volle garantie verkocht DUNANT GARAGE. Dunant.' FORD COMET 1964 mooie w&« gen, SIMCA 1500 Grand de de luxe '64 '65 m. en zonder d eluxe '64, '65 m. en zonder schuifd., 2 Taunus 17M Super m. radio '62, '64, 3 Fiats 1300 '63 '65 2 Fords Consul Cortina 64 65, 1 Ford Consul Corsair m. grondversn., type '65, 3 Taunus 2 Opeis Rekord 62 64, Div. ex.-politiewagens, Che- o 62, Simca bestel '60, 2 V.W. 1500 Variant S '64. Deze wagens worden m. gar. ver kocht. Inh. en financ. mogelijk. Plaszoom 386, K'DAM, telefoon (010) 2014 86. Voor al uw «chade en repara ties van leder merk auto gara ge Quick-service, Vletstraat 41, straat 22-26, R'DAM. tel, 233118 tel. 288486, ROTTERDAM. iiii kort is gevestigd in Hillegersberg GARE DU NORD, rustig gelegen in een kleine villawijk, slechts op 50 meter afstand van station Noord en een prima verbinding met het centrum. Villapark 7-8, Telefoon 22 72 73, ROTTERDAM, in alle maten, diktes, kleuren en vormen. Bornissestraat 17, Rotterdam, Spaansepolder. Telefoon 152716 KUNSTGEB1TTEN- REPARATIES eerste klas werk vanaf 5.- per reparatie, 20 karaats gouden kroon f 17,50 U kunt er op wachten. Insti tuut „Dentilia", Hoogstr. 40. ROTTERDAM, tel. 126010. Trams: 1, 2, 3, 4, 9, 10, 16 en 17 en bussen 31 en 34. is voor 100% verzekerd met muziek en conference van „De CROSIO's" Tel (010) 15.24.38- 17.07.79, ROTTERDAM. Vanaf heden moderne gemet selde voorzetschoorstenen, di verse kleuren en modellen, ook geschikt voor nieuwbouw, uit voorraad leverbaar vanaf 95.-. zonder plaatsen. Wü geven gratis advies. J. van Suylekom. Parkweg 10, telef. 263845, Bo- terstraat 61, tel. 268334, SCHIE DAM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 7