De Gaulle dreigt NADERE STUDIES NODIG GEBLEKEN Paus stelt uitspraak uit over geboorteregeling Concilie droeg bij tot oordeelsvorming Congres van Pax Christi oneens over Vietnam V oorzitter kardinaal Alf rink zoeken naar vredesklimaat Socialisten in Italië herenigd UITGEBRAND WRAK VAN VOLKSWAGEN Drie jongelui na botsing in brandende auto gedood Demonstreren ook zonder vergunning Automatisering gaat bij ons te langzaam ErhardIk blijf Maanfoto's van Loena -12 Stalin oudagent van de tsaar? Hoog Brits bezoek in Gibraltar Politiek protest constructief element regeren I nieuwe dag PROF. MR. A. D. BELINFANTE ST A ATSSEGRET ARIS DE MEIJER MAANDAG 31 OKI OBER 1966 7 DOOR J- L. M. THIJSSEN Steeds meer vliegen in de vakantie Aardschok in Griekenland Aardverschuiving op Java Djakarta, 31 ok. <anp> ROME, 31 okt. „De nieuwe uitspraak over de geboorterege ling die van de Kerk verwacht wordt, is nog niet gedaan," zei Paus Paulus VI zaterdag tot de driehonderd leden van het Itali aanse verloskundige en gynaeco logische genootschap die in de consistoriezaa] van het Vaticaan in audiëntie werden ontvangen. INTERNATIONAAL GEZELSCHAP IN BERGAMO Einde havenstaking Londen W Dit is het wrak van de Volkswagen waarin zaterd agavond drie jongelui om het leven kwamen, toen de auto na een frontale botsing in brand vloog. Vooruitlopen o Frontale aanrijding na inhaalmanoevre Zware bommen uit oorlog geborgen Oetels-jubileum Dr. Klapwijk wil gaan zorgen voor kinderen ontwikkelingslanden Irene weer bij Carlisten PARIJS, zondag. DE PERSCONFERENTIE - zoals generaal de Gaulle de plechtstatige bijeenkomsten noemt, waarop hij zijn hoge beslissingen en inzichten bekend tnaakt van vorige week vrijdag kan gezien worden als een eerste propa gandistisch optreden van het staats hoofd in verband met de campagne Voor de verkiezingen van volgend jaar blaart. Zij bracht in wezen heel wei- big nieuws, maar het geheel van de Verklaringen droeg een bijzonder ge prononceerd karakter van zelfgenoeg zaamheid met de resultaten van alle onderdelen van de gaullistische poli tiek. In hoeverre hiervan overtuigings kracht zal uitgaan op de electorale goegemeente, staat nog te bezien. Be weren is nog geen bewijzen en beio ven geen doen. Bij de Franse politieke waarnemers heeft intussen vooral het laatste ex- presselijk aan de verkiezingen van maart gewijde gedeelte van de pers conferentie de aandacht getrokken en zulks op grond yan de bedekte drei- gmg, die rnen er in meent aan te treilen. Generaal de Gaulle is name- f ,e? badrukkelijk ingegaan op de v retische mogelijkheid dat, om het Kort samen te vatten, de vier of vijf Oppositieformaties in de nieuwe Natio- bale Vergadering tezamen over een Meerderheid van zetels zouden be schikken, hetgeen dan een negatieve in zichzelf verdeelde meerderheid zou zijn, weliswaar niet in staat om zelf te regeren, maar bij machte om alle begeren te beletten. DE GAULLE verklaarde met het geven van z\jn waarschuwingen te spreken „vanuit het gezichtspunt van het staatshoofd, rekening houdend met diens constitutionele bevoegdheden". Voor de meeste waarnemers is dit Minder sibylljjns dan het klinkt. De generaal zou te kennen hebben willen geven dat hij ingeval de diverse oppo sitiepartijen de meerderheid zouden behalen en een gaullistische regering onmogelijk zouden maken, hü niet zou aarzelen om de pas gekozen Nationale Vergadering te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Dat is één. En indien in de daaruit te voor schijn gekomen Nationale Vergadering de oppositiepartijen ook weer de meer derheid zouden hebben, zou hij, aan gezien de grondwet een tweede ont binding in een jaar tijd niet toestaat, artikel 16 van de grondwet van toe- Passing verklaren, het befaamde arti kel betreffende de diverse noodtoe standen, waarin de natie zich kan ko- Men te'bevinden, en welk artikel de President van de republiek machtigt "M alie bevoegdheden aan zich te ®kken> inclusief dus het regeren en VVetgevén bij decreet, waarbij het dan wassen neus is, dat gedurende de wd dat het artikel van toepassing is, het parlement „rechtens bijeen komt". En dat is twee. Nu en reeds eerder in de gaullisti sche regeringskringen gedane uitla tingen dragen ertoe bij de indruk te wekken, dat het boven weergegeven vermoeden inderdaad overeenkomt met hetgeen generaal de Gaulle van zins zou zijn het vestigen van een „Romeinse dictatuur" indien de verkiezingen voor de gaullisten slecht zouden uitvallen. Heel iets anders dus dan hetgeen vooral de linkse opposi tieformaties, dat wil zeggen de demo cratische en socialistische federatie en de communistische partij het lo gische gevolg achten van een overi- stembuszeèp °"waarsPhiMl«k lijkende sromDusze-ge hunnerzijds- dat name feftgeteeroand De G e zich daa^Tan heeft te onderwerpen of heen moet gaan. FRANKRIJK hangt dus, ingeval het „slecht" stemt, de dreiging boven het hoofd van een waarlijk „revolutionai re situatie", naar de woorden van een van zijn meest aan De Gaulle ver knochte voormannen, de heer Sangui- hetti. Men kan het allemaal natuur lijk ook beschouwen als een psycholo gische operatie, als gaullistische stem- Mingmakerij, die ertoe moet bijdra gen om het electoraat de „veiligste Weg" te wijzen. In ieder geval lijkt generaal De Gaulle uit de presidentsverkiezingen Van december vorig jaar de les te hebben getrokken, dat hij zichzelf met he algemene verkiezingen van maart heter vroeg dan laat kan gaan be vloeien. Rptttpwot 31 okt. Reeds nu is wake van een stijging van vflfen- Mnüg procent in hett door de charter Maatschappij Martin» Air Chartei.en ®chreiner Airways vo S ji ^contracteerde aantalnpcn nvpr leizen De onderhandelingen over de ^akantievluchten in Wej zun nog niet geheel voltooid. Bij Martin s Air Chai- h-acten ^tosloten^'oor respectievelijk v3s en in^ vluchten en WOO ^IOO0 5?ssagiers terwijl deze 'ucbJvaa£t Maatschappijen in «66 respectively SS 600 en 930 vluchten W.OTO en b '0OO passagiers naar J?a?ht ^temming hebben gebra lAartin's Air Charter vhegt volgend Car op 21 en Schreiner Airways op Vatcintiobp'stpmniingen. Spanje zal g°k®n1967 dictate belangstelling hebben, gevolgd door Italië. Een meu- bestemming in de vakantm-senes w. Praag Verder komen ook Oosten- fhk, Griekenland. Frankrijk Enge- band en Joegoslavië voor in de vlieg- r°gramma's. „ATHENE 31 okt. (AFP) - In het Katou'na ln Midden-Griekenland h™ door een aardschok verscheidene tioLZen ingestort. Er zijn een dode en gewonden. Een brug in de om- Mg is bezweken. (Van onze correspondent) „De gedachten en de normen van de Kerk zijn niet veranderd. Het zijn de zelfde die ook nu naar de traditionele leer van de Kerk van kracht zijn. Het oecumenische Concilie, dat zojuist ge houden werd, heeft enkele elementen tot vorming van een oordeel over deze kwestie bijgedragen die zeer nuttig zijn, teneinde de katholieke leer in deze zeer belangrijke materie aan te vullen, maar ze kunnen de wezenlijke inhoud van deze leer niet veranderen, ze zijn eerder geschikt de leer te ver duidelijken en met gewichtige argu menten de grote belangstelling van de kerk voor de problemen van de liefde. (Van een speciale verslaggever) BERGAMO, 31 okt. De Pax Christi-bewegingdie graag met Ber gamo deelt in de image van Paus Joannes, is hier begonnen aan haar achtste internationale congres. Onder de titel: .Kansen voor de vrede na het Concilie, taken en methoden van de Pax Christi", wijdt zij zich deze maal vooral aan de psychologische en methodologische kansen van het vredesprobleem. Met de woorden van kardinaal Alfrink, die als internatio naal voorzitter van Pax Christi het congres presideert, gezegd: ,,Over vrede kan men gemakkelijker praten dan h.andelen. We moeten zoeken naar het scheppen van een vredeskli maat". In dit licht stelde de eerste inleider, mgr. Pavan, van wie bekend is, dat hij Pacem in Terris schreef, dat de vrede vooral een probleem van de op voeding is. Uitgaande van de vast stelling dat alle mensen de vrede wil len, stond de spreker stil bij het pro bleem waarom dan alle regeringen zich in een bewapeningswedloop stor ten. Is het niet een diep wantrouwen jegens andere mensen en volkeren, dat mensen ertoe brengt te denken dat zulk een bewapeningspolitiek een dienst aan de vrede is? Dit idee dient echter ten sterkste bestreden te wor den, aldus de spreker. Een bewape ningswedloop voegt aan de oorzaken van oorlog eerder toe, dan dat ze die vermindert. Mgr. Pavan riep op tot een gematigd optimisme wat betreft de toekomst van de wereld. Dit opti misme is gegrond op een geloof aan het gezond verstand van de mensen en meer nog, op de hoop, ons door het Evangelie gegeven. In vertrou wen op de medemens en in deze chris telijke hoop dienen de mensen tot vre de te worden opgevoed. 's Middags sprak mgr. Lalande van de Franse Pax Christi over „De rol en de plaats van de Pax Christi te midden van andere krachten voor de vrede". Aan het tweede deel van z;jn titel eigenlijk niet meer toekomend, werkte spreker zijn persoonlijke visie bii 24 "|en zbn om het leven gekomen Vin„ door een grondverschui- te Tjiandoer, in het gebied van dok doe-ng. De aardverschuiving, die UaLgrote v"woestingen heeft aange- °orzl ®;ari ve'den en wegen, werd ver haakt door stortregens. ROME, 31 okt. (Reuter, AFP) Een congres van Italiaanse sociaal-demo craten en Nenni-socialisten heeft zon dag in Rome met algemene instemming de fusie tussen hun partijen goedge keurd. De herenigde partij, die negen tien jaar geleden uiteen viel, zal voor- iMVti-"6 ',aam „Verenigde Socialistische staan „?ra®Lei1 en onder voorzitterschap en Vic,j?eknniVeteraan Er zullen twee Mario Tanassi voor de soc^Th Z1Jn' craten en Francesco De MarS de Nenni-socialisten. Tanassi verklaar1" de, dat het uiteindelijke doel van d nieuwe partij het „volledig socialisme" is. Hij voegde daar echter aan toe, dat men met de christen-democraten in de centrum-links-coalitie blijft samen werken. Op het partijcongres waren 15.000 leden van beide oude partijen aan wezig. Onder hen bevonden zich parle mentsleden, burgemeesters, afgevaar digden van plaatselijke besturen en vakbondsvertegenwoordigers. Zij waren uit alle delen van het land naar Rome gereisd en die uit Sardinië hadden zelfs een schip gehuurd. De nieuwe party zal in grootte de derde politieke groepering van Italië zyn. zy komt na de christen-demo craten en de communisten. De Martino verklaarde enkele dagen geleden, dat de nieuwe partij niet van haar aanhangers zal eisen dat zij in de Marxistische leer geloven. „Wij zijn de eersten, die zich realiseren, dat bepaal de delen van de Marxistische leer niet langer houdbaar zijn. Socialisme be tekent niet noodzakelijk nationalisatie", aldus de nieuwe partijsecretaris. LONDEN. 31 okt. (Reuter) De arbeiders in de haven van Londen hebben vrijdag besloten het werk te hervatten, dat zij tien dagen geleden neerlegden Het geschil ging om het laden van baggage van passagiers op een Noors schip, dat door leden van een van de bonden van havenarbei ders was geteurd Leden van een an dere bond waren van oordeel dat dit op hun terrein lag en legden het werk neer Het Britse ministerie van Ar beid heeft toegezegd de kwestie in on derzoek te nemen. uit op de Pax Christi als officiële kerkelijke vredesbeweging. Hp juich te de hiërarchische structuur van de ze beweging toe als een garantie voor haar invloed en was van mening, dat de vredesbeweging in haar resoluties dan ook niet verder dient te gaan dan het kerkelijk leergezag ai doet. Deze mening riep in de discussie van verschillende, vooral Nederland se, zijde weerstand op en was er me de oorzaak van dat discussers van achter de schermen en uit de wandel gangen nu plotseling in de congres zaal naar voren kwamen. De gehele dag was namelijk binnenskamers door het hoofdbestuur gediscussieerd wat er gedaan moest worden met de uitslag van een enquête over Viet nam, gehouden onder Nederlandse, Westduitse en Franse Pax Christi le den. Moet er in de einddesolutie van het congres iets over Vietnam wor den gezegd en mag het zover gaan als kennelijk de meerderheid der le den graag wil? De oppositie binnen het bestuur tegen een dergelijke con crete uitspraak (vooral van Italiaan se en Franse zijde) is groot, temeer daar deze een stopzetting van de bombardementen en een erkenning van de Vietcong zou moeten inhou den. Het féit dat de discussie over Pax Christi's positie en de wenselijkheid van concrete stellingnamen in de al gemene vergadering terechtkwam, zou er toe kunnen bpdragen dat een dergelijke resolutie niet gemakkelijk omzeild kan worden. MOSKOU, 31 okt. (UPI) In Rus land zijn zondag de eerste maanfoto's gepubliceerd, ontvangen van het Rus sische ruimtevaartuig Loena-12, dat op 22 oktober werd gelanceerd. Het partijorgaan Pravda drukte maanfoto's af en gaf een beschrijving van het maanlandschap. Op de foto's, door de Loena-12 genomen op een af stand van 100 kilometer, had het maanoppervlak een pokdalig aanzien. De maankraters waren omgeven door een lichte kring die echter een onregelmatige vorm had. „In de grote krakters zijn geen grote keien", zo meldde de Pravda voorts bij de eer ste foto. De tweede foto toont een aantal kleine kraters waarin over het alge meen ook geen keien zijn, aldus de Pravda. De Russen hebben met deze mede delingen gewacht totdat de Ameri kaanse Lunar Orbiter op de maan te pletter sloeg na 527 omwentelingen rond de maan. Dit was opzettelijk ge schied opdat de op 9 november te lanceren Lunar Orbiter twee ruim baan zou hebben. NEW YORK, 31 okt. (Reuter) George Kennan, voormalig ambassa- deur van de Verenigde Staten in Moskou, zal binnenkort bewijzen pu bliceren dat Josef Stalin eens agent was van de geheime politie van de tsaar, zo schrijft het Amerikaanse SCHRIFT „Newsweek". Het blad schrijft dat Kennan onlangs een pas poort heeft ontdekt dat Stalin gebruik te om in 1906 een partijcongres in bÜ te wonen en dat dit ëShSuS hem was verstrekt door de Politie. Bovendien had Sta- partii in i22nsVldlobÜeenkornst van d<i van de haar gegeven dat hij agent van cie tsaar was geweest Dit was, volgens Kennan gepubliceerd in een theoretisch blad van de Russische partu, dat enkele maanden later uit de bibliotheken was verdwenen De Amerikaanse diplomaat had voorts ontdekt dat alle leden van de studie groep in de jaren twintig waren geli quideerd. GIBRALTAR, 31 okt. (Reuter) De Britse minister van koloniën, Fred Lee, is zaterdagavond in Gibraltar aangekomen voor overleg met gouver neur Sir Gerald Lathbury en leden van het plaatselijke parlement over het geschil met Spanje, dat aanspraak maakt op de souvereiniteit over de Britse kolonie. Vorige week sloot Spanje zijn grens met Gibraltar voor nagenoeg alle verkeer, kennelijk om de kolonie onder economische druk te zetten. Zaterdagavond hebben tweehon derd mensen betoogd voor het Brits* consulaat-generaal in Barcelona. Zi. riepen „Gibraltar Spaans" en „Door aan het Britse kolonialisme". Stener vlogen door de ruiten van het ge bouw. De politie heeft de betogers uit eengedreven. De commissaris var politie heeft de Britse consul-generaa verontschuldigingen aangeboden. het huwelijk, de voortplanting en het gezin aan te tonen." Tegelijk kondigde de Paus aan dat het gehele complex van de genoemde kwesties vooral de geboorteregeling nog aan nadere studies zal worden on derworpen, vooraleer een definitieve uitspraak van de Kerk te verwachten is. Zoals bekend had Paus Joannes XIII een kleine werkgroep met de be handeling van dit onderwerp belast. Op 23 juni 1964 deelde Paus Paulus aan de kardinalen mede dat hij een speciale commissie van geestelijken en leken in het leven zou roepen die de taak had hem in deze zaak te ad viseren. Het Concilie zelf had inmiddels ge steld dat de liefde van de echtgenoten geen ondergeschikt doel van het hu welijk vormt, zoals dit tot nu toe uit de uitspraken van de Kerk had kun nen worden geconcludeerd. Het zijn de ouders, die volgens het Concilie de verantwoordelijkheid voor de voortplan ting dragen. Over de geboortebeper king zelf en de methoden die hierbij toe te passen zijn, sprak zich het Con cilie niet uit. De pauselijke commissie heeft na twee jaar intensief werk op 25 juni aan de Paus rapport uitgebracht. Het is alleen bekend dat een meerderheid van de commissie wel geneigd is nieu we wegen te bewandelen, terwijl een minderheid onwrikbaar vasthoudt aan de uitspraak van de Pausen Pius XI en XII, die iedere vorm van kunst matige geboortebeperking verwierpen. Paus Paulus heeft in de zomermaan den van dit jaar met zijn theologische adviseur mgr. Carlo Colombo het rap port van de commissie grondig onder zocht en is kennelijk tot de conclusie gekomen dat verdere bestudering nood zakelijk is. In de tussentijd, zo zegt de Paus, mag de traditionele leer van de Kerk in deze kwestie „niet als niet- bindend beschouwd worden alsof het leergezag van de Kerk op het ogenblik aan het twijfelen was." Er zullen na deze verklaring van de Pauechter vooral daar moeilijkheden ontstaan waar de bisschoppen aan de zielzorgers toestemming hebben gege ven kunstmatige vormen van geboorte beperking in sommige gevallen en on der bijzondere voorwaarden toe te la ten. Men verwacht dat al deze kwes ties die met huwelijksbeleving, voort planting en bevolkingsgroei samenhan gen door Paus Paulus VI in een zeer uitvoerig document, misschien in een encycliek, een definitieve behandeling zullen krijgen. De oplossing die gege ven zal worden kan niet anders, zo zegt de Paus, ,,dan geheel menselijk, dat wil zeggen zedelijk en christelijk zijn". Het is de vraag of door het uitstellen van de uitspraak van de Kerk in deze hoogst actuele materie de twijfels en de onzekerheid in de tussentijd niet zeer zullen toenemen. En het is ver der moeilijk in te zien hoe die bis schoppen die op een beslissing van de Paus reeds vooruitliepen nu weer tot de traditionele opvatting en zielzorgs praktijk kunnen terugkeren. (Van onze correspondente) ZWIJNDRECHT, 31 okt. Een fron tale botsing tussen twee personenauto's op de verkeersburg over de Oude Maas, waarbij een van de wagens 111 brand vloog, heeft aan drie van de vijf jeugdige inzittenden het leven gekost. De twee andere passagiers wisten zich ternauwernood uit de snel om zich heen grijpende vlammenzee te bevrij den. Zij zijn ernstig gewond in een zie kenhuis in Dordrecht opgenomen. De slachtoffers zijn P. M. Wijntjes en J. S. van der Griendt, beiden uit Rhoon, en M. van der Me.vde uit Poor- tugaal. Zij waren allen twintig jaar de beide andere passagiers warpu de Rot terdammers A. Zantinga en H. Leusen. Het ongeluk gebeurde zaterdag avond tegen half acht, toen de Volks wagen, bestuurd door een van de vijf jongelui, bij een inhaalmanoeuvre op het linkerweggedeelte raakte en in frontale botsing kwam met een Opel, bestuurd door de 34-jarige heer C. Wes- sels uit Delft. Hij en zijn echtgenote kwamen met de schrik vrij. Ze kre gen oen shock en zijn per ambulance naar huis gebracht. HEEZE Zaterdagmiddag is het tweejarig dochtertje van de familie Gerlings onder een achterwiel van een door haar vader bestuurde tractor ge komen. Zij was op slag dood. ELSPEET Vrijdag is hier de 42- jarige D. van Asscll met zijn fiets ge schept door een auto. die alleen par- keerlichten aan had. De man was op slag dood. De automobilist reed door, maar de politie heeft hem later kun nen aanhouden. ROTTERDAM De 53-jarige gram- mofoonplatenhandelaar F. Witberg is hier vrijdag met zijn brommer tegen een personenauto gereden en zo ernstig gewond, dat hij overleed. DEURNE In de nacht van vrijdag op zaterdag is hier bü een frontale bot sing tussen twee personenauto's de 27- jarige grondwerker J. Toonen, die een van de wagens bestuurde, om het le ven gekomen.De juiste oorzaak van deze botsing is nog niet bekend. WOENSDRECHT In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 18-jarige J. Boergonje door een val met zijn brom fiets om het leven gekomen. De jonge man had met zijn rechterpedaal een paaltje geraakt en is daarna met zijn hoofd tegen een boom terecht gekomen. Hij was op slag dood. ZWAAGDIJK, 31 okt. Met het de monteren van de laatste drie van de vijf bommen, die in het Noord-Hol landse Zwaagdijk zijn gevonden in de wrakstukken van een Britse Welling ton-bommenwerper uit de tweede we reldoorlog, is vorige week de berging daar beëindigd. Reeds eerder had men de stoffelijke resten van de vijf beman ningsleden, een Nieuw-Zeelander en vier Britten, geborgen. Nadat vorige week een vijfhon- derdponds bom onschadelijk was ge maakt en dinsdag een tweede van het zelfde kaliber, heeft de explosievenop ruimingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht vandaag eerst nog twee vijfhonderdponders gedemonteerd en als laatste een duizendponder. Die lag negen meter diep. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 28 okt. De carna valsvereniging De Oetels viert 19 en 20 november haar eerste lustrum. Za terdag 19 november wordt in de stads schouwburg Casino een groot vertrtoe- tel) feest gevierd. Zondag 20 november recipieert de vereniging in het Kruithuis. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 31 okt. De Am sterdamse hoogleraar prof. mr. A. D. Belinfante heeft zaterdag gezegd dat het houden van demonstraties ook zon der vergunning geoorloofd dient te zijn, als de openbare orde niet verstoord wordt. De grondwet regelt hierover niets en in de gemeenteverordeningen ligt vrijwel altijd een verbod van demon straties, behoudens vergunning van de burgemeester. In ons land, aldus prof. Belinfante, is een discussie over de openbare orde onmogelijk, omdat de uitvoerende macht deze eenzijdig maakt. Elementen die de openbare orde kunnen storen moeten in de wet worden vastgelegd. De hoogleraar in de rechtsgeleerdheid noemde als elementen belemmering van het ver keer, letsel aan personen of schade aan goederen en meningsuitingen die de strekking hebben de democratische vrijheden van anderen teb eperken. Als deze elementen niet worden aan getast, is demonstratie zonder vergun ning geoorloofd. De rechter moet be slissen bij verschil van mening tus sen politie en demonstranten. Prof. Belinfante sprak over „het recht van demonstratie" tijdens een college op de twintigste universiteits dag van Amsterdam. ,s Morgens hield prof. dr. H. C. Rümke een inleidende voordracht over de psychologie van het protest. Op vele gebieden kan men momen teel een protesthouding aantreffen, zo als op het gebied vun de religie, van de sexuele moraal en zelfs een protest tegen de normaliteit, de gezond'eid Op religieus gebied uit het protest zich o.m. in de kreet „God is dood" met de onuitgesproken wens zijn na gedachtenis niet in ere te houden. Nu is dit, aldus prof. Rümke niets nieuws. Belangrijker is de poging om oude vormen te doorbreken, te „ontmytholo giseren" en de godsdienstige conse quenties te herzien. Als protest op het terrein van de sexualiteit noemde prof. Rümke de waardering voor de bijna of werkelij ke pornografische literatuur. Aan de reacties op het protest ligt dikwijls een latent schuldgevoel ten grondslag. Dit uit zich in heftige reacties of niet gemotiveerde tolerantie, ja zelfs be wondering voor het protest. Over de provo's zei prof. Rümke, dat zij vele mensen aan het denken hebben gezet, iets hebben wakker ge roepen en vele mensen ook een vage angst hebben bezorgd. Dr. L. van der Land gaf aan het eind van de dag een college over het politieke protest. Hij sloot zich aan bü de woorden van prof. Belin fante met de verklaring dat het aan beveling verdient het politieke protest en de daartoe noodzakelqke demon stratievrijheid zo weinig mogelük in de weg te leggen. Het politieke protest, aldus dr. Van der Land ligt tussen oppositie en re bellie. Rebellie richt zich meestal ge welddadig tegen het regiem, de op positie richt zich legaal tegen de re gering en haar politiek en is in feite een vorm van samenwerking. Het pro test richt zich, buiten de bestaande geïnstitutioneerde kanalen tegen een of enkele onderdelen van de regering en haar politiek. De stabiliteit van een politiek stel sel berust op de mate waarin dat stel sel in staat is ontevredenheid en ver nieuwende impulsen te registreren en te verwerken. Het politiek protest kan op grond hiervan worden opgevat als een con structief element. Zij schept een uit- laatmogeiykheid voor kritiek en ver hindert daarmee dat er een cumula tie van onlustgevoelens optreedt. ARNHEM, 31 okt. De geneesheer directeur van de „Johanna Stichting revalidatiecentrum voor kinderen en jeugdigen tot 21 jaar, dr. Klapwün heeft het plan opgevat het revalida- tiewerk open te stellen voor gebrekk, ge kinderen uit de ontwikkelingslan den en vooi de opleiding van personeel uit die landen. Ook wil de „Johanna Stichting" een eigen büdrage aan het wetenschappelijke werk leveren, zowel bü het onderzoek naar de oorzaken van gebreken als bü de ontwikkeling van behandelingswüzen. Staatsse cretaris dr. Bartels van Sociale Za ken en Volksgezondheid, heeft dit gis teren meegedeeld bü de opening van de nieuwbouw van het centrum. MADRID, 31 okt. (UPI) Prin ses Irene der Nederlanden heeft op nieuw als vertegenwoordigster van haar echtgenoot, prins Carel Hugo van Bourbon Parma, de eerste grote Carlistisehe bijeenkomst voor Castil- lianen in Madrid bügewoond als ere- gaste. DEN HAAG, 31 okt. Men behoeft zich in Nederland eigenlijk niet teveel zorgen te maken over een te snel tem po van invoering van de automatise ring. Veeleer is er reden tot een zeke re ongerustheid over het relatief trage tempo daarvan, waardoor ons land alhier kan raken temidden van de allerwege in de geïndustrialiseerde landen voortgaande economische ont wikkeling. Zou dit inderdaad het ge val zijn, dan zou dit op den duur veel ernstiger gevolgen kunnen hebben voor onze werkgelegenheid, dan het snel doorvoeren van automatisering nu, in een tijd waarin wij landelijk nog deel hebben aan de economische groei. Staatssecretaris dr. J. F. G. M. de Meijer van Sociale Zaken en Volksge zondheid verklaarde dit zaterdagmid dag in een rede op de kaderdag van het N.V.V. in Tilburg. Als omstandigheden in ons nadeel noemde de staatssecretaris het be staan van veel kleine ondernemingen en een betrekkelijk geringe mogelijk heid tot omvangrijke diepte-investerin gen, die voor automatisering van pro- duktieprocessen nodig zijn. Hier staan als voordelen tegenover onze georgra fisch gunstige ligging en de „know how" van management en werkne mers in Nederland. Automatisering dient, wanneer wij ons rekenschap geven van de sociale consequenties, te worden behandeld als een onderdeel van de veel meer om vattende technologische ontwikkeling In eer periode van economische groei en van verdere maatschappelijke ont wikkeling behoeft automatisering niet te leiden tot werkloosheid. Wel heeft er een verschuiving plaats in de werk gelegenheid. Door deze verschuiving, maar ook door de opschuiving naar boven van de arbeidsposities en cioor het vervallen van oude, c.q. het ontstaan van nieuwe arbeidsposities moeten de werknemers, in de toekomst waar schijnlijk meermalen in hun leven van arbeidstaak veranderen. Wij hebben geen andere keuze dan ons voor alles te richten op het stimu leren van de verdere economische ont wikkeling, waarbij wij vooral hoop moeten hebben, dat mede daardoor de automatisering, zonder de volledige werkgelegenheid in gevaar te brengen, in het vereiste tempo kan verlopen. Binnen de geautomatiseerde indu strie treedt een verandering op in die zin, dat het aantal werknemers op de arbeidsplaats sterk vermindert, maar in de sector van voorbereiding, plan ning en organisatie toeneemt. Terwijl in de andere industriële bedrijven no™ 75 pet. van de werknemers is te work gesteld in de produktie-afdelin- gen, is in bepaalde industriële bedrijfs takken in Amerika het aantal produk- tie-arbeiders teruggelopen tot 40 Dct. In de Verenigde Staten neemt de werkgelegenheid voor de „blauwe boord" duidelijk af. Het percentage dat in deze categorie in Amerika in 1964 vormde van de totale beroepsbe volking was 36 procent. De „witte boord"-werkers, waarvan het kantoor personeel een belangrijk onderdeel vormt, bedroeg in dat jaar in de V.S. reeds 44 pet. Daarbij zijn in de indu strie de categorieën hoger en mid delbaar personeel, inclusief technische specialisten, belangrijk toegenomen. Behalve de structuurwijziging van de bedrijven na invoering van auto matisering zijn ook veranderingen in de werktijden en in de beloningssyste men te verwachten, aldus de staats secretaris. Er zal waarschijnlijk meer in ploegendienst en continu dienst moeten worden gewerkt, daar de kostbare machines zo min mogelijk ongebruikt mogen staan. Voor onder- houdsmensen en controleurs van de machines en voor de nieuwe functies van programmeur, systeem-analist e.d. wordt het nut. van tariefsystemen twij felachtig. Naast en boven het reeds in Ne derland bestaande tekort aan geschool den door de beginnende automatise ring is nog een specifiek tekort ont staan, nl. aan opgeleiden in de meet- en regeltechniek, aan programmeurs, systeem-analisten e. d. Vooral met het vervullen van deze functies heeft men moeite, nu in Nederland de admini stratieve automatisering betrekkelijk snel van start is gegaan Opvallend is het tekort aan deskundig personeel voor het werken met computers. In het algemeen achtte hij in Neder land gelukkig voldoende belangstelling voor dit soort functies aanwezig, al kan men daarbij nog geen duidelijke be roepsperspectieven voor ogen hebben, daar de carriëre-mogelijkheden in der- gehjke beroepen op het ogenblik nog onzeker zün. Ook ontbreekt nog het inzicht in de specifieke eisen, welke bij de toelating tot opleiding en tot het vervullen van dit soort functies gesteld dienen te worden. Waarschijnlijk acht te dr. de Meijer, dat deze nieuwe functies in hoofdzaak door mannen zul len worden vervuld. De vakverenigingen moeten het vol gens dr. de Meijer tot hun taak reke nen ervoor te zorgen dat zo min mo gelijk werknemers als gevolg van auto matisering zullen worden ontslagen. Vandaar de interesse van de vakbewe ging voor mogelqkheden tot bü- en herscholing, de sympathie en steun ten aanzien van het vormingswerk en de voorlichting aan leden over de diverse aspecten van de automatisering. Ook de vraag, in hoeverre de auto matisering steun zal kunnen geven aan het streven van de werknemers naar medezeggenschap in de onderne ming, houdt de vakbeweging bezig. Hü suggereerde verder, dat wellicht de Stichting van de Arbeid zich met het vraagstuk van de automatisering zou kunnen bezighouden. Werkgc-ers en werknemers zijn daar samen bij geïn teresseerd, zo zei hq. In de loop van dit parlementaire jaar verwacht de staatssecretaris het aan gevraagde advies van de S.E.R. inzake de arbeidsmarktpolitiek, waarin voor al de aandacht is gevraagd voor de automatisering in relatie tot de ar beidsmarkt. Hij hoopt dat dit advies praktische nadere aanwijzingen zal bevatten voor het te volgen overheids beleid. BONN, 31 okt. (AFP) Bondskan selier Erhard heeft zaterdag op een verkiezingsbüeenkomst te Lauter- baeh in de staat Hessen verklaard, dat hü niet zal aftreden, ondanks het uittreden van de vier liberale minis ters en de moeilükheden die hü ook in eigen kring ondervindt. „Ik zal blü- van regeren overeenkomstig de wet- waarbij ik aan het hoofd van de re gering ben gesteld om het land te be sturen", aldus Erhard. Intussen heeft het bestuur van de liberale partij op een büeenkomst te Mainz met algemene stemmen het af treden van de vier liberale ministers goedgekeurd. Men weet het gebeurde aan de crisis binnen de CDU/CSU, waardoor het kabinet werd verlamd. Voorzitter Erich Mende sloot de mo- gelükheid van een terugkeer van de liberale ministers in het kabinet-Er- hard geheel uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 7