grote behoefte aan kapitaalgoederen Tactiek blijft gericht op groei van communisme i Linkse zoekt oppositie eenheid Tweehonderd Portugezen eisen ontslag Salazar Dit is helemaal geen gelukkig r Britse artsen ontevreden m POLITIEK IN FRANKRIJK Russische internationale handel Samengaan met communisten Londense brief Exposities Jacht op folders China achteruit Betalingsunie MARKTEN Graanmarkt A'dam „Wereldvrede" Cacao r ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 Eerste Nederlandse sneltreinlocomotief uit 1908. PREMIER KOSYGIN van de Sovjet-Unie. «?SSR H hoo'alI?t'sche LISSABON, 12 nov. Twee honderd tegenstanders van de Portugese premier, dr. De Olivei- ra Salazar, hebben (zoals ge meld) aan president Tomas een petitie gezonden, waarin zij hem vragen Salazar van zijn functie te ontheffen en het parlement te ontbinden. PREMIER SALAZAR felle kritiek jet-Unie opent haar markt voor de westerse landen ^an onze speciale verslaggever) T,., MOSKOU, november ?'nnof me* e^oel om na" te economie te versterken oriën- tio' te j Sot;/ f internationale handel van de Op iet"Onie zich in toenemende mate ae kapitalistische landen. Vooral in ges aankopen van kapitaalgoederen, sie_ec'aliseerde fabrieken en preci- en~aPPa-ratuur, licenties en patenten kQn -fizondere gebruiksgoederen ste- (je Oe Russen grote bedragen in har vesters e valuta. Vit ?^d.ercJeTl ondernemingen uit ,,ka- eon tische" landen voeren een felle cffrrentiestrijd om deze nieuwe in t Moskou heeft zich bepaald niet Op spannen om speciale produkten te» wereldmarkt te vinden. De wes- Do Se zakenlieden verdringen elkaar 1 °r het Russische ministerie van Bui- ian Handel, het kanaal waar- tf Ss alle handel met den vreemde 'gewikkeld wordt. l!r.i gens westerse handelskringen in T)p OU hebben de forse graanaanko- het dollarbudget voor diit jaar da- s aangevreten, hetgeen een zekere erugsiag heeft op de handel in an- ®re goederen, in verband met het •Venwicht tussen in- en uitvoer. 1"Japan ligt in de voorste gelederen ♦!j de strijd om de Russische markt, jd Moskou hebben 23 Japanse onder- ïdhungen een eigen kantoor geves- 'Sd. Zij zijn voortdurend in het offen» ï'ef. Japan hoopt vooral mee te kun- j!fn profiteren van de rijkdommen, die J1 het aangrenzende Siberië zon bloot- Ielegd. Geen land ter wereld is zo p^®d in Moskou vertegenwoordigd. Ita- West-Duitsland, Engeland, Frank- 5», Oostenrijk en onder meer Zwe pen hebben de afgelopen jaren de aanheisrelaties met de Sovjet-Unie Veneens aanzienlijk strakker aange- tokken. Met uitzondering van enkele Rusland gespecialiseerde onderne- ningen houdt Nederland zich nog op Jf? achtergrond, al zijn ook van rege- Jhgszijde de laatste tijd enkele stap- n ondernomen. Een duidelijke aanwijzing van de ge raden, waarop de Sovjet-Unie nog achterstand heeft, die zij snel wil 'nhalen, vormen de grote internatio- industriële tentoonstellingen, die ï?egeld in Moskou gehouden worden. "Ue thema's van deze tentoonstellin- worden bepaald door de behoefte rtan onze markt", zei mij vice-presi- "=ht Ju. K. Prikhodov van de Russi- R, Kamer van Koophandel voor het gphenland. Hij deelde mee, dat vol- Ve? £°.oriaar een tentoonstelling van p^Pnkkingsmateriaal en -apparatuur Behn. ri laai tfi! -i «i da?6" zaE worhen en dat voor later laar een grote expositie van Voert en apparaten die in de ril-..?,?, ndustrie gebruikt worden, ge- «01 1S' U september loopt in Mos- hw een internationale tentoonstelling 'et als hoofdthema de automatisering mn administraties. Rusland heeft de ljuchten al geplukt van een tentoon- j.®Uin.g van landbouwmachines eerder jaar en van daarvoor gehouden ^Posities op het gebied van onder neer chemie, wegtransport en com- «•uctiebouw. Naast deze keten van v'hvangrijke expo's loopt een serie tari internationale congressen en ten- *0r>stellingen op wat kleinere schaal, a.s het kristallografie- en het mi- jN-biologiecongres, die deze zomer in s.°pkou plaatsvinden, en de tentoon- V6"ing voor apparatuur voor pluim- v&bedrijven in Kiev. h an de Russische premier Alexei tj'sygin persoonlijk is het idee uitge- tf'an om deze tentoonstellingen op een g^gelpk grote schaal te organiseren, vj Worden -ook door de exposanten k Uiterst belangrijk genoemd als ce-n- k'om de internationale handel te sti- VjJ'eren, vooral ook omdat hier de Rlieden uit de Russische bedrijven t.cu persoonlijk op de hoogte kunnen v®'len van de economiscse verwor- v Uheden in het buitenland. Voor de ^f'sterse verkopers zijn de exposities hwn'»e mogelijkheid om rechtstreeks h,®' hun afnemers in contact te ko- v®11 en hun wensen te leren kennen. Via de handel zelf loopt uitsluitend de staatshandelsoirganisaties. hpUemier Kosygin laat geen geleden- VfWr'Hnerapn nm nn pun nffiriplp JS I tr0v\ Gen hoed diep over de ogen ge- C ^Ken een paar uur over een ten- b^-jJ^ellingsterrein te zwerven. De van Moskou toont eveneens levendige belangstelling voor deze internationale exposities waar zij wes terse produkten kunnen bekijken. De Moskovieten openen dan een jacht op kleurige folders en prospectussen, zo dat menig exposant halverwege de tentoonstelling voor zijn werkelijke klanten nieuw reclamemateriaal moet laten overvliegen. „Heel Moskou" sprak van de Britse industriële expo sitie, die van de zomer daar gehouden is. Mogen al deze kijkers voor de in dividuele exposanten niet interessant zijn, de invloed van deze Engeland- promoties mag niet onderschat wor den. ..Wij ontwikkelen onze handel niet in een bepaalde richting, maar met alle landen, waarbij dat winstgevend is", aldus SHRDLUETAOINCSHRDLU alle landen, waarbij dat winstgevend is", aldus vice-president Prikhodov van de Russische Kamer van Koop handel. ,,Wij voeren niet de politiek van bepaalde landen, die de handel met een bepaald deel van de wereld speciaal willen bevorderen", voegt hij eraan toe. In goed ingevoerde han delskringen in Moskou verluidt, dat wanneer een „kapitalistische" onder neming een aanbod doet eerst steeds nagegaan wordt of het produkt in kwestie niet in Rusland zelf of in een van de satellietlanden wordt ge maakt. Wanneer dit niet het geval is worden concurrerende offertes aange vraagd waarna de gunstigste „kapita listische" aanbieding wordt uitgeko zen. Uit bygaande staat blijkt, dat de Russische buitenlandse handel zich vorig jaar nog voor 68,6 percent bin nen de socialistische wereld afspeelde. Ruim 12 percent van het handelsvo lume vindt plaats met de ontwikke lingslanden en bijna 20 percent met hooggeïndustrialiseerde kapitalistische landen. Dat politieke motieven een sterke rol spelen bij de handelsstromen van en naar Rusland spreekt duidelijk uit het geval Rood-China. Het ideologi sche conflict tussen beide landen heeft ae handel doen ineenschrompelen van nog 21.5 percent van het totaal in 1955 tot 4,2 percent in 1963 en minder dan drie percent in 1964. Omdat de Chi nese industrie voor een deel met Rus sische uitrustingen is opgezet is een zekere uitwisseling van waren nood zakelijk, alleen al op hel gebied van nieuwe onderdelen. Andere aanwijzingen vormen Cuba en Noord-Vietnam. De handel met Cu ba maakt circa vier percent uit van de totale Russische handel en is hiermee groter dan die met het buur land Finland of met Rood-China. Op Cuba en in NQord-Vietnam zullen Rus land en andere Oostbloklanden elektri sche centrales, waterkrachtstations en verschillende andere bedrijven bou wen. In Noord-Vietnam heeft Rusland een superfosfaatfabriek gebouwd, het grootste chemische bedrijf van Zuid- oost-Azië. Roemenië bouwde in Noord- Vietnam een cementfabriek. Ter on dersteuning van de Noordvietnamese economie nemen de Oosteuropese lan den produkten van Noord-Vietnam af. Zo lagen van de zomer in Tsjechoslo- waakse winkels Noordvietnamese rubberen strandslïppers te koop. Ik constateerde, dat ze wellicht wat zwaar van gewicht, maar goed van kwaliteit waren. De handel tussen Rusland en de so cialistische landen is van 1958 tot 1965 met 74 percent toegenomen. Deze groei blijft achter bij de totale toene ming van de Russische internationa le handel, die 88 percent bedroeg in die periode. Het aandeel in de totale omzet is gedaald van bijna 74 percent in 1958 tot de genoemde 68,6 percent in 1965. De landen, die zich verenigd hebben in de Raad voor Wederzijdse Ecónomische Hulp, zagen binnen het socialistische raam hun handel met Rusland aanzienlijk sneller toenemen. De handel tussen deze Comecon met een dosis goede wil vergelijk baar met de Westeuropese Euro- markt en de Sovjet-Unie nam in de afgelopen 7 jaar met omstreeks 108 percent toe. Binnen het Comecon- raam is de positie van Oost-Duitsland, Ruslands belangrijkste afzonderlij ke handelspartner, relatief verzwakt 1958 31,1 15.5 15.6 Totaal; fxPort IJbPort Socialistische Cnm Janden 23 £v. 1»°» 16.8 °ntwikkelings- Ranitau».- Janden 3,2 Jisefrl n,dustl"Ja- U'est.-jr de landen 48 JaPan)0pa' ltalië in pet. van totaal 100 73,9) 54) 18.6) 11,25) 10,3) 15,8) 1965 58,4 29,6 28,8 40 35 9,6 7,04 7,1 11,2 in pet van totaal 100 (68.6) (59,9) (16,2) (12) (12,2) (19,2) groei van 1958-1965 in pereenten 88 91 85 74 108,3 65,5 101,1 121,8 133 baarbij 1 roebel 4 gulden. van 18,6 percent van het totaal in 1958 tot 16,2 percent in 1965. De han- delsgroei met de DDR bedroeg slechts 65,5 percent, aanzienlijk minder dan de totale groei binnen de Comecon-, waartoe ook nog Roemenië, Honga rije, Tsjecho-Slowakije, Polen en Bul garije behoren. Binnen de Comecon zijn dit jaar voor het eerst langlopen de overeenkomsten over een perio de van vijf jaar afgesloten voor goederenleveranties. Een groot project, dat in Comecon- verband gerealiseerd wordt, is onder meer de tweede thermo-elektrische centrale Maritssa Vostock II in Bul garije, die een capaciteit krijgt van 600.000 kilowatt. Daarvoor zal Rus land de uitrustingen leveren. Daar naast helpt de Sovjet-Unie met de constructie van een reeks andere be drijven in Bulgarije. Roemenië en Joe- go-Slavië bouwen aan de Donau bij de IJzeren Poort een groot water kracht-systeem, waaraan Rusland ook meewerkt. Dit nieuwe station, waar van de bouw pas begonnen is, zal in 1970 gaan draaien op een capaciteit van 2 miljoen kilowatt, die gelijkelijk tussen beide landen verdeeld wordt. Daarnaast hebben beidé landen nog omvangrijke andere elektrificatie- plannen op stapel staan. Dat is geen overbodige luxe, wanneer bijvoorbeeld in aanmerking genomen wordt, dat in Roemenië nog circa 30 percent van de huizen geen elektriciteit heeft. In Hon garije is een begin gemaakt met de bouw van een olieraffinaderij en daar zullen met „wederzijdse hulp" vijf fa brieken worden gebouwd voor de con structie van huizen met grote panelen. In de afgelopen jaren heeft de Sov jet-Unie voor een kleine 10 miljard gulden aan kapitaalgoederen zoals ma chines en elektronische uitrustingen gekocht, waarvan voor ongeveer miljard gulden in de Comecon-landen gespendeerd werd en voor meer dan 2 miljard gulden in „kapitalistische" landen, vooral in West-Europa en Ja pan. De financiële afwikkeling van dergelijke transacties in Oost-Europa loopt via de Internationale Bank voor Economische Samenwerking. Via deze bank bestaat er tussen de Comecon- landen een multilateraal betalingsver keer, dat gelijkenis vertoont met de Westeuropese samenwerking inder tijd in de Europese Betalings-Unie Via deze bank moet elk Comecon-lid een evenwicht in zijn handelsbalans hebben met de totaliteit van de an dere partners, terwijl tijdelijke on evenwichtigheden met kredieten wor den opgevangen. Volgens officiële bronnen verkrijgen de socialistische landen momenteel meer dan 95 percent van hun gehele benodigde uitrustingen en machines uit eigen produktie en onderlinge ruil. De invoer in de Sovjet-Unie uit de zo geheten „broederlanden" bestaat voor meer dan de helft uit machines en uitrustingen. Met leveranties uit die landen zal Moskou in de komende vijf jaar 48 percent kunnen dekken van de behoefte aan zeeschepen, 40 percent van de behoefte aan elektrische loko- motieven en 36 percent van de beno digde spoorwegwagons. Daarnaast koopt Rusland grote partijen gebruiks goederen zoals confectiekleding, tricotages en schoenen en produkten van de chemische en de voedingsmid delenindustrie in de Comeconlanden, Anderzijds kopen deze landen van Rus land naast machines en uitrustingen vooral brandstoffen en een reeks an dere grondstoffen. Uiterst populair is in de Oosteuro pese socialistische landen handeldrij- van met Westeuropese landen. Direct economische motieven gaan in som mige gevallen de politieke bindingen overvleugelen. Met name in Roemenië uit dit zich momenteel in steeds toe nemende mate. Actueel bij het leggen van commerciële contacten tussen Oostbloklanden en Westeuropese lan den is de industriële samenwerking in de vorm van bijvoorbeeld coöperaties Onlangs heeft een Poolse scheeps- bouwmissie Nederlandse werven be zocht met het doel om wegen te vin den voor gezamenlijke produktie ten behoeve van export naar derde lan den. In vele vormen is deze industri ële samenwerking mogelijk en wordt zij toegepast. Hiertoe hoort zeK de stichting van naamloze vennootschap pen op aandelen. De Sovjet-Unie heeft ook de irijke mogelijkheden van de internationa e markt voor licenties en octrooien ont dekt en is onlangs lid geworden van de Internationale Octrooien conventie van Parijs. Deze handel is op het jong ste partijcongres speciaal aan fle orae gekomen. Nadat werd vastgesteld dat „Rusland al een waardige Plaats„ °P deze markt kan en moet officieel vastgelegd, dat het „in een aantal gevallen voordelig'er kian zijn om een licensie te kopen dan om rns zelf bezig te houden met Ihet uitwer ken van een of ander probleem In de afgelopen zeven ja ar zijn de Russische aankopen in het buitenland r bijna verdubbeld tot 28,8 miljard gul den. Ongeveer een derde deel hiervan bestond uit machines en uitrustingen, terwijl de aankopen van gebruiksgoe deren en voedingsmiddelen, vooral uit de socialistische landen, ongeveer 35 percent van de totale invoer uitmaak ten. Circa 20 percent van de Russi sche export die in zijn geheel snel ler is gestegen dan de invoer be sloeg machines en andere bedrijfsuit- rustingen. Dat de Russische internationale han del zich in toenemende mate op kapi talistische hoog-geïndustrialiseerde landen richt blijkt wel uit het groei tempo van 133 percent in de afge lopen zeven jaren, dat aanzienlijk ho ger is dan de totale groei van 88 per cent. Hierbij spelen handelsovereen komsten op langere termijn, directe contacten met buitenlandse industrie- en en coöperatieve samenwerking op het gebied van de produktie een steeds grotere rol. Deze percentages steken aanzienlijk uit boven de toene ming van de totale wereldhandel, die tegen de vijf percent aanligt. Dit hoeft bepaald niet te betekenen, dat het zakendoen met Rusland aan zienlijk vrijer en gemakkelijker is ge worden en doet dat ook niet. Het kost westerse zakenlieden langdurige en kostbare inspanningen om een positie op de Russische markt te veroveren. Een dergelijke positie kan elk mo ment weer verloren gaan, wanneer zich binnen het socialisme voor de Russen betere mogelijkheden voor doen. Bovendien heeft Rusland zich in de afgelopen jaren economisch veel sneller ontwikkeld dan de wereld als geheel en het overgrote deel van de Russische buitenlandse handel vol trekt zich tussen de andere Europese communistische landen, die ook een snelle groei doormaken en de hoogge ïndustrialiseerde .kapitalistische' landen. Om velerlei onder meer politieke redenen worden de aan wezige kansen om de handel uit te breiden momenteel vermoedelijk lang niet alle benut. De Russische premier Kosygin heeft onlangs weer benadrukt, dat het nieu we offensief, dat Rusland ingezet heeft op het gebied van de buitenlandse handel, mee kan helpen om de inter nationale spanningen te verminderen. Dergelijke uitlatingen gaan er bij wes terse zakenlieden vaak in als zoete koek. De toenemende bereidheid van westerse ondernemingsleiders en regeringen om zaken te doen met Rusland is dan ook zeker mede toe te schrijven aan het feit, dat de hui dige ontspanningspolitiek van de Sov jet-Unie meer en meer aanvaard wordt als een politiek uitgangspunt met een langere geldigheidsduur dan als tijdelijke manoeuvre. In gesprek ken met een reeks Nederlandse zaken lieden, die achter het IJzeren Gordijn opereren, is het mij opgevallen, dat zij op hun handel graag een flink eti ket „in het belang van de wereld vrede" plakken. Dat is meer dan lich telijk overdreven. De Russische bui tenlandse handel ook met de „kapi talistische" landen is in de eerste plaats een van de middelen naar steeds hetzelfde doel: de opbouw van het communisme, of, om met premier Kosygin te spreken: „Een succesvol le ontwikkeling van de economische betrekkingen van de USSR met het buitenland en de stijging van de doel treffendheid daarvan zullen bijdragen tot een verdere groei en bloei van de nationale economie der Sovjet-Unie en een vaste verwerkelijking van de leninistische koers van de buitenland se politiek der USSR." Granen. Op de graanmarkt in Chicago een dag gesloten door de verkiezingen, waren de prijzen voor N. Amerikaanse mais wel aan enige schommelingen onderhevig- en was de tendens uiteindelijk beslist wat la ger. Ook het oogstrapjport van de USA re gering dat donderdagavond na het slot van Chicago verschenen is, zal zeker een de primerend effect op 'de prijzen hebben. In stomende posities N. Amerikaanse mais kon den hier nog vrij regelmatig wat zaken wor den afgesloten tegen teruglopende prijzen. Ook op de afladingen november, december, en januari werden regelmatig kleine om zetten bereikt, waarbij na een daling de prijzen op het lagere niveau bleven schom melen. Roemeense mais werd eveneens geof freerd, maar door het vastliggen der hef fingen konden in Nederland geen zaken worden gedaan, wel in België en Duits land. Wel konden hier tegen geschikte prij zen redelijke omzetten tot stand komen in Mexicaanse mais. Platamais in aangeko men posities werd voldoende aangeboden, maar de omzetten in deze posities waren van geen betekenis. De afladingen trokken geen belangstelling, terwijl de prijzen zich niet konden handhaven. De offertes van grain sorghums op de eerdere afladingen kwamen dagelijks wat lager af, terwijl van omzetten in Nederland eigenlijk niet gespro ken kan worden. Plata sorghums in aangekomen en ver wachte posities waren eveneens dagelijks wat lager in prijs. Slechts enkele postjes zowel N. Amerikaanse als Plata sorghums konden in het buitenland kopers vinden. En gelse gerst ondervond in Nederland geen kooplust, maar door wat vraag in het bui tenland liep deze gerstsoort in prijs omhoog. Voor de buitenlandse offertes van haver en rogge toonden Nederlandse kopers geen belangstelling. De heffingen op milletzaad, rogge en mals waren hoger, op gerst en haver lager, terwijl die op grain sorghums onveranderd bleven. Fijne zaden. Karwijzaad werd 1,- hoger in prijs gehouden, terwijl er iets omging. Blauw maanzaad had een onregelmatig prijsverloop. met tegen het slot ca. f 1,- hogere noteringen vergeleken met die van vorig slot. De handel bleef stil. Geel mos terdzaad en kanariezaad met stille handel op onveranderd prijsniveau. (Medegedeeld door de firma C.W.M. Heslenfeld) Tegen veler verwachting in manipuleer de zich de cacaomarkt ln de afgelopen week naar hoger niveau. De vastere tendens hield o.a. verband met het aankoopcijfer van Ghana over de 5e week met 22.571 ton, dat lager lag dan verwacht. In feite was dit aankoopcijfer echter hoger dan verleden jaar toen het 18.534 ton bedroeg. De totale aankopen over 5 weken zijn thans 97.846 ton tegen 69.287 ton ln hetzelfde tijdvak van het vorige seizoen. In haar november markt-overzicht raam de de firma Gill Duffus te Londen de wereldproduktie van cacaobonen op 1.314.000 long tons en de wereldvermalingscttfers in 1967 op 1.47.000 long tons. Rekening hou dend met gewichtsverlies wordt een deficit van 146.000 long tons geraamd. In een vroe gere raming was dit tekort op 200.000 ton gesteld. De Nigerian Produce Marketing Compa ny mocht biedingen voor cacao maart-mei tot mel-juli verscheping. De overige Afri kaanse cacaoproducenten namen als verko pers een afwachtende houding aan. (Van een correspondent) PARIJS, 12 nov. Een van de on betwistbare verdiensten van het Gaul- lisme is, dat het de Franse politieke legkaart belangrijk heeft vereenvou digd. Al acht jaar is er ih Frankrijk sprake van een meerderheidspartij en een oppositie, .bestaande uit vier of vijf groeperingen, die ons en elkaar bestrijden" zoals generaal De Gaulle vorige maand heeft gezegd: De rege ring buit de onderlinge Verdeeldheid van deze groeperingen" met graag te uit door ze te vergelijken met het onderlinge partijgekrakeel in de Vier de Republiek. Door dit spookbeeld op te roepen hoopt men de kiezers ervan af te schrikken zich achter een van de oppositionele .groeperingen te scha ren." Maar er zijn tekenen, dat althans de linkse oppositie (die zich duidelijk onderscheidt van de ultra-rechtsen on der leiding van maitre Tixier-Vignan- cour en het Democratischsche Cen trum van Jean Lecandel) nu ook naar een vereenvoudiging streeft. Mitterrand leidt zijn linkse federatie langzaam in de richting van een ver bond of op zijn minst een werkover- eenkomst met de communisten. Hij begrijpt heel goed, dat de andere link se krachten geen hoop kunnen koeste ren ooit alleen een meerderheid te veroveren. Hij moet echter uiterst be hoedzaam manoeuvreren, omdat hij anders het risico loopt de „bourgeois"- elementen in de socialistische en de ra dicale partij van zich te vervreemden. De „Conventie van Republikeinse Instellingen", waartoe de politieke ver enigingen van linkse intellectuelen be horen, waarop Mitterand steunt, zijn on langs bijeengekomen om het document te bespreken dat op 18 oktober werd op gesteld door de federatie. Daarin is de bij de verkiezingen te volgen taktiek vastgelegd. De „Conventie" is het der de onderdeel van Mitterrands federa tie. De twee andere zijn de socialisten, die hun houding al op 30 oktober heb ben bepaald, en de radicaal-socialisten, die van 18 tot 20 november in Mar seille zullen vergaderen. Het belangrijkste punt voor alle drie de groepen is hun houding tegenover de communisten. De socialisten lieten de vorige maand de deur op een kier voor een overeenkomst, waarin zou worden bepaald, dat een kandidaat van de linkse federatie zich in de twee de ronde van de verkiezingen zou te rugtrekken ten gunste van een „repu blikeinse" tegenstander van de rege ring. Ook verklaarden de socialisten zich akkoord met besprekingen op be perkte schaal met de communisten over het verkiezingsprogramma. Het was vanzelfsprekend, dat de „Conventie", waarin de jongere, po litiek actieve linkse krachten domine ren, wat stoutmoediger zou zijn en wat meer ongeduld zou betrachten dan de oudere socialistische en radicale par tijen, die het zoeken in tactische ver tragingsmanoeuvres en dubbelzinnig heden. De resolutie, die de Conventie een- stemming aannam, dreef de zaken wat verder dan de socialisten hebben gedaan, hoewel niet zo ver als haar leden hadden gewenst. Duidelijk met de zegen van Mitterrand werd ver klaard, dat kandidaten van de fede ratie hun .kandidatuur ten gunste van andere kandidaten, met name de com munisten, in de tweede ronde van de verkiezingen zouden intrekken"Daar mee werden de communisten voor de eerste maal met name genoemd. Wat de radicalen betreft, zij zijn ho peloos verdeeld over de vraag of er met de communisten of met het cen trum van Lecanuet electorale afspra ken gemaakt moeten worden. Sommi gen zijn voorstanders van een akkoord met de Gaullistische meerderheid, al was het alleen maar, omdat macht zo aanlokkelijk is. Mitterrand schijnt ver zoend te zijn met de gedachte dat zijn sprong naar links moeilijkheden bij hen zal veroorzaken. Lecanuet heeft van zijn kant de il lusie opgegeven zo hij die ooit ge koesterd heeft dat zijn Democra tische Centrum komend voorjaar ge noeg zetels in de wacht zal slepen om de meerderheid van de Gaullisten over te nemen. Hij helt echter naar de me ning, dat er in het nieuwe parlement waarschijnlijk zonder de stemmen van zijn partij geen meerderheid gevormd kan worden en dat hij daardoor in staat zal zijn de regering van binnen uit te beïnvloeden. Lecanuet wil de huidige meerder heid in het parlement niet vervangen, maar haar in een meer „Atlantische" richting stuwen. Hierbij schijnt hij nauwelijks rekening te houden met de persoonlijkheid en het karakter van ge neraal De Gaulle, nog afgezien van de vraag of Lecanuet bij de verkie zingen een kans zou krijgen zijn plan nen te volvoeren. (Van een correspondent) De ondertekenaars, die zeggen te spreken namens miljoenen Portuge zen, die tegenstanders zijn van het huidige regime", eisen voorts de sa menstelling van een regering van de Nationale Unie, waarin vertegenwoor digers van de strijdkrachten zitting hebben, vrije verkiezingen binnen een jaar, politieke amnestie en opheffing van de censuur. In de uit zevenduizend woorden be staande petitie geven de tweehonderd een analyse van de geschiedenis van het huidige regime sinds de staats greep van veertig jaar geleden. Zij zeggen, dat de huidige regering steunt op het „systematische gebruik van geweld, onderdrukking en beïnvloeding van de publieke opinie" door de poli tieke politie (PIDE), het paramilitai re „Legioen" en andere officiële or- dictatuur, die stoelt op een ideologlsch- politieke reactie in een sociologisch achterlijke maatschappij." In het manifest wordt felle kritiek geleverd op wat wordt genoemd de (Van onze correspondent) LONDEN, 12 november DEZE WEEK moet een rapport uit komen over de staat van ae zieken huisdiensten in Groot-Brittanje. Wij hebben de laatste maanden talrijke gesprekken gevoerd met zowel jonge als ervaren artsen, werkzaam in zie kenhuizen of in de huispraktijk, en hebben de indruk gevormd dat er een ontploffing op komst is, die het voort bestaan van de Nationale Gezondheids dienst in het land bedreigt. Op de ziekenhuizen komen wij la ter terug, als de reacties op het te verschijnen rapport bekend zijn. Maar enkele feiten verdienen vermelding Eén hiervan is dat de ziekenhuizen zo onderbemand zijn dat patiënten, die operaties moeten ondergaan, dik wijls jaren moeten wachten voordat zij kunnen worden opgenomen. Drin gende gevallen worden geweigerd om dat de ziekenhuizen ofwel propvol zijn of omdat ziekenzalen gesloten moeten worden wegens gebrek aan verpleeg sters en artsen. Indien Brittanje het zou moeten stel len zonder verpleegsters uit het bui tenland, zou de helft van de Britse ziekenhuizen gesloten moeten worden. Britse artsen emigreren bij honder den, omdat zij ontevreden zijn over de stand van zaken in eigen land. Amerika organiseert speciale examens voor jonge Britse artsen in Engeland die willen emigreren naar de Verenig de Staten. Tegelijkertijd bestaat de dwaze toe- stand dat buitenlandse artsen, die hun opleiding hebben genoten in Brittanje, waaronder vele Pakistani's en In- diers, ?r de voorkeur aan geven in Brittanje te blijven, ofschoon er in hun eigen landen dringend behoefte bestaat aan geschoolde medische krach ten. Engeland moge slecht betalen, maar India en Pakistan betalen nog slechter. Onder de huisartsen heerst grote verontwaardiging. De regering had en, een aanzienlijke salarisverhoging vooruitzicht gesteld. Doch deze verhoging gaat voorlopig niet door wegens de loonstop. De ergste slacht offers van de huidige toestand zijn de assistenten in de ziekenhuizen, die een verplichte periode door moeten brengen m de hospitalen nadat zij hun medische opleiding aan de universiteit hebben voltooid. Zij moeten in vele gevallen zeven dagen per week ter permanente beschikking staan, maken weken van soms honderd uren en ontvangen een salaris van slechts vijfduizend gulden per jaar waarvan' de kosten voor on derdak en maaltijden worden afgetrok ken. Dikwijls, zijn deze assistenten ge trouwd en veroorloven zjj zich de weel de een kamer te huren in de stad om hun huwelijksleven te redden. Velen hunner leven in armoede, zoals reeds hun kleding verraadt. HET VOORAFGAANDE diene als in leiding op een schrijven dat op maan dag van deze week verscheen in het dagblad The Guardian van een arts, geheten dr. P. J. Hobson. De brief luidde als volgt: „Alle artsen begrij pen de noodzaak inwonend assistent te moeten zijn gedurende de jaren on middellijk volgend op het voltooien van hun studies. Zonder inwonend me disch personeel zou de ziekenhuisdienst niet kunnen bestaan... en vanzelfspre kend is een assistentschap van een jaar verplicht, indien een arts wenst te worden ingeschreven in het regis ter van de Algemene Medische Raad. De arts die pas zijn opleiding heeft voltooid beseft eveneens dat in de grote meerderheid van assistenten- posten de vrouw van de arts niet met hem samen kan wonen. Wat voor hem evenwel moeilijk is te begrijpen en te aanvaarden is de druk welke op hem wordt uitgeoefend door de administra tieve autoriteiten om te voorkomen dat hij bij zijn vrouw slaapt in de kamer waarvoor hij betaalt. Twee ja ren geleden was ik een van de jongere assistenten in een groot algemeen zie kenhuis met dertig inwonende artsen. Het werd aan onze echtgenotes toe gestaan om tijdens het weekeinde de nacht bij ons 'door te brengen mits wij nederig verlof vroegen maar niet gedurende de week, als wy ze naar binnen en naar buiten smokkel den. Na enige weken begonnen de auto riteiten verdenking te koesteren en ze stelden nu en dan plotseling een on derzoek in in onze kamers, de deuren openend met lopers en zonder aan kloppen, en een aantal echtgenotes werd gesnapt. Dit leidde tot nieuwe druk. Men verleende aan onze vrou wen toestemming, om na het aanvra gen van toestemming, tegen betaling van zes gulden per keer de nacht bj ons door te brengen. Indien zij zonder voorafgaande vergunning de nacht bij ons doorbrachten werd, indien ze gesnapt werden, een som van twintig gulden berekend. (Nadat ik ln het zie kenhuis voor kost en inwoning had be taald en betaald had voor onderdak voor mijn vrouw hield ik Per maand honderdtien gulden over.) En wat nog erger Is, men waarschuwde ons dat echtgenotes van artsen aangetroffen in het ziekenhuis werden beschouwd als overtreedsters. Gelukkig werd deze regel niet nageleefd. De ergste bele diging was evenwel dat onze ongehuw de collega's de nacht konden doorbren gen met hun vriendinnen zonder de verontwaardiging te wekken van de autoriteiten omdat en hier citeer ik de secretaresse van het ziekenhuis het hier niet gaat om een perma nente staat van zaken". SOMS GEBEURT HET in Birming ham, soms in Londen, soms in Man chester, soms elders in het land, ruzie om de tulbanden. De vele tienduizen den kleurlingen, die hun heil zoeken in Engeland, komen veelal terecht in de nederigste beroepen. Zij worden straatveger of buschauffeur of conduc teur. Onder Sikhs, mohammedanen af komstig uit de meest krijgshaftige stam in Noord-India, bestaat een uit gesproken voorkeur banen te zoeken bij de gemeentelijke autobusdiensten, en telkens weer wordt er door de vak bonden geprotesteerd tegen hun te werkstelling. De reden voor de steeds terugkerende twist is dat Sikhs uit ge- loofsoverwegingen een tulband dragen. Volgens de blanke vakverenigingsle den mag dit niet worden toegestaan, omdat het dragen van iets anders dan de officiële uniformpet beschouwd dient te worden als een speciaal privilege. En indien aan Sikhs toestemming zou worden verleend hun eigen hoofddek sel te dragen, zouden andere employees van de busdiensten eveneens op de ge dachte kunnen komen eendere privile ges op te eisen. Dit klinkt even kinderachtig als het in werkelijkheid is, maar het is ernsh De tulbandenruzie woedt deze keer in Manchester en als de vakvereniging niet toegeeft aan het verlangen van de Sikhs om volgens de voorschriften van hun geloof hun tulbanden te mogen blijven dragen, bestaat er ernstig ge vaar dat het gehele openbaar vervoer in Manchester lam gelegd zal worden door de anti-tulbandieten. Vertegen woordigers van de blanke vakvereni gingsleden hebben een bezoek gebracht aan de transportcommissie van de ge meenteraad en de commissie op de hoogte gesteld van het feit dat leden van de bond niet willen werken in ge zelschap van Sikhs die tulbanden dra gen. De betrokken wethouder in Man chester verklaarde dat hij gedurende de laatste negen maanden bijna zeven honderd brieven had ontvangen over de tulbanden uit de gehele wereld en dat geen van de briefschrijvers het had opgenomen voor de Sikhs. Manchester is een heel vreemde stad. DAAN VAN DER VAT. politiek van de staat, die is gericl* op „uitbuiting van de arbeidende klas se en de handhaving van lage salaris sen en algemene armoede om het kapi taal te steunen". Het manifest noemt dit „immoreel". Het manifest gaat verder: „Dit is in werkelijkheid helemaal geen geluk kig land. Integendeel, het is een land, waarin de mens zich niet normaal kan ontplooien en ontwikkelen" In 1965 emigreerden 130.000 Portu gezen. De oorzaak van die vlucht uit het land is, dat „veertig jaar totali taire dictatuur er voor hebben ge zorgd dat Portugal de laagste levens standaard van Europa heeft". Hierbij wordt gewezen op cijfers van de Or ganisatie voor Europese Samenwerking en Ontwikkeling, die als jaarlijks in komen in Portugal per hoofd van de bevolking ongeveer 1200 gulden noemt. Nog feller is het manifest in zijn kritiek op de koloniale politiek van de regering. Het schrijft de golf van terreur, die in 1961 over Angola spoel de, toe aan ,,de onverantwoordelijk heid van de regering en aan de ge volgen van een kolonialisme op land bouwgebied, in het wrede aspect waarvan de regering geen bezwaar zag". En voorts: ,,De regering zal voor altijd verantwoordelijk blijven voor elke vermoorde Portugees, elk verminkt kind en elke verkrachte vrouw". De Portugese regering wordt beschul digd van politieke onderdrukking in de overzeese gebieden, dwangarbeid en rassendiscriminatie ten bate van het kapitaal. „De regering van Salazar heeft niet de capaciteiten, het morele recht, het prestige en het intellect om het historische probleem van de deko- lonisatie van de overzeese gebieden op te lossen". Onder de ondertekenaars zijn zeer bekende advocaten, schrijvers, zaken lieden, studenten en andere intellectu elen. Jeugdbeweging De Portugese jeugdbeweging (Mo- cidade) zal krachtens een door het mi nisterie van onderwijs gepubliceerd de creet voortaan alle activiteiten op scholen en colleges controleren. De Portugese jeugdbeweging voor zowel jongens als meisjes werd in 1936 bij decreet opgericht. Kinderen tussen de zeven en twaalf jaar moeten hiervan lid worden. Zij dragen een uniform, dat gelijk is aan dat van het para-militaire Legioen: grijze shorts, groene blouses en militaire petjes. De meisjes dragen baretten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 15