Project-Gemini volledig uitgevoerd Christelijke school vraagt vijf miljoen Een ander kiesstelsel vormt enige oplossing NA VEEL VERTRAGING EN ONDANKS TEGENSLAGEN: Tijdens eerste Apollo-vlucht rechtstreeks t.v.-beelden uit de ruimte Apollo-project vertraagd F.van Lanschot Vermeér Co Op andere partij? Politieke blokkendoos AARDGAS VLEUCEL-LANDINC I VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 Deze tekening brengt een fanta sie in beeld, die ondanks aan vankelijke plannen geen wer kelijkheid werd: de landing van een Geminicabine op het vaste land van de Verenigde Staten, gebruik makend van een via kabels bestuurbare (opblaasbare) zweefvleugel. Op een hoogte van bijna driehonderd kilometer boven de met ver spreide wolkenvlokken bedekte aarde, maakte de bemanning van de Gemini-6 in december-van het vorig jaar deze unieke opname van de Gemini-7, die zich toen reeds twaalf dagen in de ruimte bevond. Deze „dubbelvlucht" die zowel een recordreis van bijna veertien dagen als het eerste werkelijke ruimte-rendez-vous opleverde was een der spectaculairste onderdelen van het thans beëindigde Gemini-programma. Stoutmoedig Spaarders bij van Lanschot en Vermeer Co. zijn er zeker van dat zij de hoogst mogelijke rente kunnen maken. Van Lanschot en Vermeer Co. geven 6°/0 op een Beleggingsboekje, 5% op een Termijnboekje, 4j% op een Bankboekje en 4% op een Spaarboekje. Maakt u dat ook van uw geld? Bovendien is sparen bij van Lanschot of Vermeer Co. niet alleen hoogst rendabel, maar ook heel eenvoudig en prettig. Vraag onze foldpr: "Méér rente van uw geld". Slapen in de kathedraal W een lekkere SIGAAR louter import-tabakken DOOR PROF. MR. L. G. A. SCHLICHTING Menigeen was misschien teleurgesteld, dat de recente conferentie van de „Volks krant" over het partijwezen, waar der tien kopstukken in een dozijn gingen, niets heeft opgeleverd dan de belofte van te zijner tijd wéér een conferentie. De slotsom schijnt te zijn, dat er met de blokkendoos van ons huidig partijen stelsel, zoals het in vijftig jaar evenredige vertegenwoordiging is beklonken, geen nieuwe constructies te bouwen zijn, die aan de kiezer een effectieve keuze bieden, effectief in die zin, dat zijn stem op een de vorming van een regering. Dat is het immers, wat het woord duidelijkheid voor hem vooral betekent. Prof. mr. L. G. A. Schlichting is hoog leraar in de wetenschap der politiek aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Oost-Duitsland geeft stoffelijke resten Amerikanen vrij LAGOSTIJW^ ROESTVRIJ STAAL geschikt voor elke warmtebron. dus ook VERKRIJGBAAR DE GOEDE ZAKEN J (Van onze ruimtevaartmedewerker) HET NAAR DE STERRENTWEE LING Castor en Pollux genoemde Amerikaanse ruimteproject Gemini (Tweelingen) is ten einde. Dinsdag werd het afgesloten met de geslaag de landing van de Gemini-2, die met de astronauten Jim Lovell en Buzz Aldrin aan boord, bijna vier etmalen achtereen om de aarde had gecirkeld. Ondanks allerlei kleine technische on volkomenheden, waardoor onder meer de geplande sprong naar een hoogte van 740 km en de „kabeldans" van Gemini en Agena kwamen te verval len, rekent men deze laatste Gemini- vlucht tot een der bestgeslaagde van het hele project. Niet in de laatste plaats natuurlijk door het boven ver wachting schitterende verloop van Al- drin's record-ruimtewandelingdie overtuigend aantoonde dat de mens in de ruimte allerhande karweitjes (re paraties bijvoorbeeld!) kan opknappen, mits hij economisch te werk gaat en zo nu en dan eens even de tijd neemt om uit te blazen. Het is intussen nog maar twintig maanden geleden, dat op Cape Ken nedy de eerste bemande Gemini (nummer 3) werd gelanceerd voor een proefvlucht van slechts- drie om wentelingen. Die vlucht waarbij de astronauten Gus Grissom en John Young als testbemanning fungeerden slaagde zo goed, dat werd besloten het verdere programma voorzover mo gelijk in versneld tempo af te wer ken. Die opzet is volkomen geslaagd, zodanig zelfs dat alle tijdverlies ontstaan in de ontwikkelingsfase van het project (ontwerp, bouw en be proeving) royaal kon worden weg gewerkt. Het Gemini-programma had name lijk eind 1963-begin 1964 al moeten be ginnen maar raakte vele maanden op het oorspronkelijke schema achter, toen deskundigen van de NASA het uiteindelijk toch beter oordeelden van de Gemini een soort kleine Apollo te maken, in plaats van een „opgevoer de" Mercury-capsule. De belangrijkste doelstellingen van het project-Gemini zijn alle verwezen lijkt. Hiertoe behoorden het totstand- brengen van wijzigingen in de om- loopbaan (de wendbaarheid dus), de realisering van ontmoetingen met an dere, afzonderlijk gelanceerde ruimte voertuigen, het volbrengen van enkele vrij langdurige vluchten en het ver richten van bepaalde werkzaamheden door een der bemanningsleden in de „vrije ruimte" buiten de cabine. De hoop evenwel de laatste Gemini met behulp van een uit de cabine be stuurbare en opblaasbare zweefvleu- gel in plaats van aan een parachute een landing op het vasteland te la ten uitvoeren, bleek ijdel. Er zijn de laatste jaren weliswaar verschillende geslaagde proeven met dit vleugel principe uitgevoerd, maar de tijd bleek toch te kort (en te kostbaar) om hiervan ten koste van mogelijke vertragingen ook nog gebruik te maken bij een of meer werkelijke Ge- mini-ruimtevluchten. Ook het aan- brrvankelijke plan om tijdens de vlucht van de laatste Gemini de tweede pi loot geheel „los" d.w.z. zonder enige verbindingslijn buiten zijn ca bine te laten zweven, werd niet uitge voerd. Dat was voornamelijk het (ne gatieve) gevolg van de moeilijkheden die met name de astronauten Cernan KAAP KENNEDY, 18 nov. (Reuter) De Amerikaanse plannen voor een bemande ruimtevlucht naar de maan hebben technische stroppen geleden waardoor voorbereidende vluchten uit stel ondervinden. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (NASA) heeft bekend gemaakt, dat één van twee bemande ruimtevluchten, die twee weken zullen duren, en begin volgend jaar zou plaatsvinden, is afgelast en dat de eerste proefvlucht van de Saturnus maanraket moest worden verschoven van januari 1967 tot het aanstaande voorjaar. De NASA deed geen mede delingen over de mate waarin de eer ste bemande maanvlucht vertraging zal ondervinden, doch waarnemers zei den dat deze waarschijnlijk niet vóór de herfst van 1968 kan worden ge maakt. Goedingelichte kringen hadden eerder gezegd, dat een maanvlucht be gin 1968 mogelijk is als zich geen on verwachte moeilijkheden voordoen. Volgens de NASA hebben de volgen de moeilijkheden aanleiding gegeven tot wijzigingen in het programma: 1. Het falen van het koelsysteem van de eerste bemande Apollo, die nu op Kaap Kennedy wordt geprobeerd; 2. Het scheuren van een brandstof tank in een Apollo, die in Californië wordt beproefd voor de eerste onbe mande vlucht van de Saturnus vijf; 3. Ernstige lekken in de met vloei bare waterstofgas aangedreven twee de trap van de Saturnus-5, die voor de eerste proefvlucht in gereedheid wordt gebracht. en Gordon tijdens hun ruimtelijke uit stapjes kregen te verwerken. HET PROJECT-GEMINI was zowel qua opzet als qua uitvoering een uit stekend programma. Wat overigens niet wegneemt dat er verschillende tegenslagen en teleurstellingen waren, de één uiteraard ernstiger dan de ander. Zo mislukte tweemaal de lan cering van een (onbemande) Agena- doelraket, kregen Cooper en Conrad tijdens hun achtdaagse" met ern stige problemen te kampen toen de energievoorziening aan boord van hun Gemini-5 nagenoeg verstek liet gaan (vooral in de beginfase van de vlucht) en moesten Neil Armstrong en Dave Scott met de Gemini-8 een noodlanding maken in de Stille Oceaan, nadat hun ruimteschip als gevolg van kortslui ting gedurende enige tijd onbestuur baar was geweest. Die noodlanding na bijna zes omwentelingen gelukte weliswaar perfect, maar naderhand is wel bekend geworden dat hun veilige terugkeer een „dubbeltje op z'n kant" is geweest. Er waren nog veel meer problemen en probleempjes, maar daar stond toch ook bijzonder veel tegenover. Met behulp van het project-Gemini leerden Amerika's astronauten de rendez-vous- techniek tot in de perfectie beheer sen; werd aangetoond dat een vlucht van veertien dagen geen permanente schadelijke invloed op de mens be hoeft te hebben; slaagde men erin ruimtepakken en andere systemen te ontwikkelen die buiten de cabine ver blijvende astronauten in leven kunnen houden en wist men tenslotte zelfs zij het na allerlei onverwachte moei lijkheden te hebben ontmoet werk schema's en hulpmiddelen uit te dok teren die het de ruimtewandelaar (met name dr. Buzz Aldrin leverde hiervan een duidelijk bewijs mogelijk maken bepaalde activiteiten volgens het boek je uit te werken. DE MOEILIJKHEDEN tijdens de laatste Gemini-vlucht zullen niet veel aandacht meer krijgen. Er zal immers geen volgende Gemini-vlucht meer zijn. Nu gaat alle aandacht zich concen treren op het project-Apollo, in het kader waarvan Gus Grissom, Edward White en Roger Chaffee in januari een tocht van maximaal veertien da gen gaan maken (mét rechtstreekse t.v.-beelden uit de ruimte) als eerste proefvlucht van het maanschip in aardse omgeving. En als het Apollo- vaartuig en de gigantische Saturnus V-raket eenmaal hun betrouwbaarheid hebben aangetoond, zullen wellicht nog in de loop van 1968 (het wordt herfst van dat jaar in plaats van de lente, zoals uit het laatste nieuws elders op deze pagina blijkt) drie Ame rikaanse astronauten koers zetten naar de kille wachter van de aarde, de maan. Maar tijdens die vlucht, die een van de spectaculairste en stout moedigste ondernemingen van deze eeuw zal worden, zal men gebruik maken van technieken die door Gemini- bemanningen zijn beproefd en van er varingen die door deze pioniers van de ruimtevaart werden opgedaan. Het project Gemini nu verleden tijd was de leerschool van Amerika's eerste maanvaarders en sloeg in die hoedanigheid een nieuwe pijler onder de lange, kosmische brug naar de maan. ADVERTENTIE PRO EVANLANSCHOT-BANKIERS's-Hertogenbosch-Hoge Steenweg 27-31-Tel. 04100-22321-Giro 1117570/ Eindhoven - Keizersgracht 17 - Limburglaan 20 A- Tel. 04900-27442 - Giro 1130570 Tilburg - Stationsstraat 17 - Tel. 04250-30300 -Giro 1140570 Vught - Van Voorst tot Voorststraat 1 - Tel. 04100-34775 - Giro 1104500 VERMEER CO. - BANKIERS Amsterdam - Herengracht 199-201 - Tel. 020-248486 - Postgiro 3656 - Gemeentegiro A13656 SAN SALVADOR DE BAHIA, 18 nov. (KNP) De apostolisch admi nistrator, mgr. E. de Araujo y Sales, heeft de armen, die niet over een eigen woonruimte beschikken, de ka thedraal ter beschikking gesteld om er de nacht door te brengen. San Sal vador de Bahia ligt in een van de armste gebieden van Brazilië. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) UTRECHT, 18 nov. Sinds het begin van deze maand is op initiatief van de Unie „Een school met den bij bel" een actie gaande om vijf mil joen bij elkaar te krijgen voor steun aan het christelijk onderwijs in vijf werelddelen. Twintig procent is bestemd voor het christelijk onderwijs in Europese lan den (België, Frankrijk en Italië), waar het protestantisme sterk in de minderheid is en landen (Canada, Hervorming in het partijwezen Aan het einde van het groot palaver, dat galmde van het woord „duidelijkheid", was het resultaat een overtuigd „non liquet". Dat kon ook moeilijk anders. „Liquet" betekent niet al leen helder, maar ook vloeibaar, maar de par tijen behoren nu eenmaal tot de vaste stof en zij kunnen zichzelf ook niet vloeibaar maken. De oude rechtsspreuk, die ongeveer luidt, dat nie mand zelf de oorzaak van zijn recht kan veran deren, geldt ook voor de verhouding van een partij tot haar kiezers. Zij is dat, wat de kiezers gekozen hebben, en zij dat is dan haar be stuur heeft niet het recht noch het vermogen om er iets anders van te maken. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de partijleiders op de genoemde conferentie allen op eigen benen bleven staan: zij hebben geen andere. Dat sommigen van hen wél, zoals Alting von Geusau constateerde, om opheffing van an dermans partij vroegen, is daarentegen normaal; voor een goed partijman is iedere andere partij overbodig. Intussen blijft de discussie over zin en doel matigheid van ons partijenstelsel in forums en paneis aan de orde van de dag. De voor onze verhoudingen zeldzame persoonlijke dramatiek rondom de val van het kabinet-Cals heeft een verrassende belangstelling voor deze allang smeulende vraagstukken losgemaakt, die een reële aanpak zoekt. In hoever daaraan ook in de brede lagen van de kiezers een behoefte leeft, zal nog moeten blijken. Het zijn op het eerste gezicht juist de kiezers, die iets aan de partijen kunnen veranderen. Maar ook hun vermogen daartoe is beperkt. Zij kunnen desgewenst een nieuwe partij in bet leven roepen, maar hun oude partij van binnen uit te veranderen is niet zo eenvoudig. Door er weer op te stemmen, be vestigen zij impliciet haar „grondslag en karak- ter"; door er niet meer op te stemmen, leiden zij misschien een verandering in, maar dan wel licht in een andere richting dan die zij zelf uit gegaan zijn. Wat dit betreft en met het oog op sommige adviezen is de „theorie" die S. Lubell enkele jaren geleden over de twee Amerikaanse par tijen opstelae, in zekere mate ook op ons meer voudig pai tijenstelsel wel van toepassing. Hn betoogde namelijk, dat het actieve politieke krachtveld eigenlijk ligt in de regerende partij terwijl de oppositie-partij dit slechts reflecteert' zoals een maan het zonlicht. Binnen de regeren de partij wedijveren de samenstellende richtin gen en groeperingen met elkaar; ieder wil de hele partij op zijn eigen lijn brengen. Dat ver oorzaakt spanning en kracht. Maar als er één deelgroep uitspringt, is dat voor de partij géén evenredig krachtverlies, want zij wint aan ho mogeniteit en de overblijvenden hebben meer gewicht. Op een andere partij stemmen om de eigen partij bij te sturen, zoals ook ten tijde van de Groep Steenbergen wel eens werd aanbevolen, Is daarom geen veilig recept. Hoe de eerstkomende al of niet vervroegde verkiezingen dus ook mogen uitvallen, voor een wyziging van het partijen-spectrum zelf zullen zq weinig aanwijzingen, laat staan de doorslag kunnen geven. Verlies of winst kunnen door iedere party verschillend geïnterpreteerd wor den, en zo men al zou kunnen vaststellen, dat een verlies van belangrijke omvang naar links of naar rechts gegaan is, dan betekent dat al lerminst, dat het niet-verlorene de richting van het verlies moet uitgaan; in de opvatting van Lubell eerder het tegendeel. Hetzelfde geldt voor winst. Evenmin zullen verdere splinterpar tijen of protestpartijen iets tot een nieuwe struc tuur bydragen. Structuurverandering is waarschyniyk alleen mogelyk door een wyziging van het kiesstelsel. Op de conferentie bleek men echter van dat onderwerp huiverig. Begrijpelijk, want wét een partyleider ook in privé moge overwegen, zyn party en hyzelf zyn deeL van de bestaande structuur. Hü heeft bepaald geen mandaat om de boom door te zagen, waaraan hy gegroeid is. Schrijver dezes behoort tot de weinigen die reeds sinds jaren (maar zonder merkbare echo) gepleit hebben voor de terugkeer tot een keiy-k effect zal sorteren nu sommige protest- partyen al over de grens heen zyn en de neiging vertonen om juist tegen zulke druk in te groeien. Besnoeiing van de randpartyen zou op zich zelf nog niets veranderen aan de onbevredigen de verhouding tussen de grote, waarin die rand- partqen mede hun oorzaak hebben. Een andere en verder strekkende mogelyk- heid betreft een ïystenverbinding tussen ver schillende partyen. Enkele conferentie-sprekers hebben de KVP aangespoord om vóór de komende verkiezingen „duideiyk" te verklaren, met wie zq na de verkiezingen in een kabinet wil samengaan, en dus ook met wie niet. Het waren niet alleen vermaningen van welwillende derden, die tot dergeiy'ke geloften zelf minder bereid zyn; ook binnen de KVP zyn er die op deze manier „haring of kuit" willen zien. In de bestaande verhoudingen is zulk een verklaring echter een slag in de lucht, nog afgezien van haar elec torale gevolgen. Een eenzydige trouwbelofte van de KVP is uiteraard een onding; de wederparty zou dan meerderheidsstelsel, dat alléén kan leiden tot partyverhoudingen, waarin aan de kiezer een vereenvoudigd, maar dan ook effectief alterna tief geboden wordt. Dat de bestaande partyen daar moeiiyk voor te vinden zyn, is begrype- ïyk. Zulk een overgang zou immers de partyen tydelyk vloeibaar maken, en in welke vormen zy dan weer stollen, is niet tevoren te voorzien. De huidige desintegratie-verschynselen zou den nochtans een prikkel kunnen zyn om de grote sprong te wagen, want het is al-met-al niet waarschyniyk, dat iemand van de grotere partyen hier wezenlyke winst uit puurt. Maar misschien is de gelegenheid nog niet ryp, óf reeds voorby. Inmiddeis is het van belang na te gaan, welke mogeiykheden er binnen het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging, dat in de grondwet verankerd is, te vinden zyn om enig effect op de partyverhoudingen te sorteren. In de eerste plaats is er sprake van een be perking van de stemmentelling en evenredige zetelverdeling tot een aantal landsdelen. Van der Grinten sprak op de genoemde conferentie over 18 districten; Oud heeft al in 1954 voor 5 of 6 gepleit. Hoogstwaarschijnlijk zouden daar door de kansen van splintergroepen aanzie-nlyk dalen en de grote partyen aan overwicht win nen. Het is echter de vraag, of zulk een wyzi ging, vergelijkbaar met het invoeren van een hoger minimum-percentage, geen sterke weer stand zal ondervinden juist nu de grote par tyen hun bindende kracht in aanzieniyke mate hebben verloren en de verstrooiing weer toe neemt, en In de tweede plaats of zy veel wer- naar willekeur de huwelykse voorwaarden kun nen uitschryven. Een dergelqke getuigenis ver onderstelt dus een wederzydse verbintenis, die uiteraard tot in alle details zou moeten gaan, maar die zelfs dan onderhevig biyft aan de mogelykhedd, ja, waarschyrUykheid van onvoor ziene vraagstukken, waarin de twee comman ditaire vennotei. toch weer concurrerende koop lieden worden. Een iets hechtere band tussen deze twee par tyen of tussen andere zou echter mogeiyk zyn, wanneer hun samengaan in de stembus zelf zou zyn bevestigd, nameiyk doordat hun Iqsten worden verbonden, zodat stemmen van de één aan de ander ten goede komen, al zyn het dan slechts de „resten" die by elkaar wor den opgeteld. Maar onze kieswet verbiedt juist deze verbinding. Van der Grinten, die zich voor een vast ver bond van KVP en PvdA op smalle basis uit sprak, heeft haar ook niet voorgesteld. Grond van dat verbod is ongetwijfeld de zorg om een mogelijkheid, want meer Is het niet, van een stembus-coalitie tussen grote partyen waard is. Meer dan een blote mogeiykheid is het niet, omdat de eigen „sfeer" van de partyen, een soort van para-politieke genoegzaamheid, waar van Van der Grinten welsprekend getuigde en die juist in de E.V. tot het hoogste wordt ge cultiveerd, zulk een lassing, al betreft die for meel slechts de staartjes, moeiiyk zou ver dragen. Wy hebben geheel buiten beschouwing gela ten, wat het succes by de kiezers zou zyn van een dergeiyke vooropgestelde coalitie tussen twee of zelfs meer „oude" party en. Het is echter wél nodig nog een aantekening te maken over het hoogst mogeiyke succes van zulk een verbinding, namelijk een grote partijcoalitie of ,van het midden (bq voorkeur dan links-midden), die een soliede meerderheid in het parlement zou bezitten. Deze figuur wordt immers vaak als duurzaam wensbeeld voorgesteld. Zelfs al zou zulk een centrum-verband in het begin een grote meerderheid kunnen krygen, dan is het toch onzes inziens noch heilzaam voor 's lands politiek noch bevorderlyk voor een verantwoordeiyke rol van de kiezer. Het is de figuur van een min of meer gematigd en solied midden met een verdeelde oppositie oftewel twee opposities, ene van links en ene van rechts, die dan beide uit de aard van de situatie radicale en extreme tendenties moeten ontwik kelen, omdat zq: 1. geen partners van het cen trum kunnen worden, dat imimers centrum moet blqven en hen vooreerst ook niet nodig heeft; 2. zelf normaliter nooit een meerderheid en regeringskans kunnen verwerven en 3. zich wederkerig aan elkanders schrikbeeld optrekken. De situatie van de Weimar-republiek in de laatste 20-er jaren was daarvan een school voorbeeld. Zij had ons kiesstelsel van 1917 trouw gecopieerd. Het is niet voor niets dat de Duitse CDU nu een meerderheidsstelsel in haar program heeft staan. Een in aanleg altyd- durende centrum-regering biedt aan de kiezers, voorzover zy niet tot de extremen neigen, juist géén alternatief en moet hen dus op de duur vervelen, terwijl onder minder gunstige omstan digheden de opposities aan weerszoden zoveel van het centrum afknagen dat het zyn meer derheid verliest en dan slechts het lot tussen de extremen beslist. grote versplintering van het kiezerscorps te partij een rechtstreeks verband krijgt met voorkomen: als immers allerlei kleine groenen i voorkomen; als immers allerlei Kleine groepen die ieder voor zich de kiesdeler niet kunnen halen, zich door lystverbinding met min of meer gelyksoortige facties tot enige bundels kunnen verenigen, zouden die bundels een aanzienlijk aantal zetels kunnen verwerven, die zq dan weer onder hun deelhebbers kunnen verdelen. Nu de neiging tot politiek strooigoed klaarbiy. kelqk toeneemt nadat de splinters in de 50-er jaren vrqwei waren verdwenen zou een wyzi ging van de kieswet in deze zin waarschyniyk meer verbrokkeling veroorzaken dan de blote Australië en Nieuw Zeeland) waaf grote groepen Nederlandse emigran ten verblijven. Gedacht wordt aan sub sidie in de exploitatie van de chris telijke scholen in België gedurend* een aantal jaren. Met eveneens twin tig procent wil men bijdragen in d« kosten van het onderwijs aan gehan dicapte kinderen in Nederland, tien procent wil de Unie het christe lijk onderwijs in Suriname helpen. D® resterende vijftig procent dienen von» uitvoering van projecten in de ontwik kelingslanden buiten Europa. Het lager onderwijs zal er niet va» profiteren, omdat men uitgaat van d® gedachte, dat de overheid hier e® taak heeft tot financiering. Met behulp van deskundigen zij" reeds verscheidene projecten uit? zocht, onder andere voor vakopleid1^ gen van meisjes. In Pakistan kriif? vooral de bestrijding van het anally betisme onder volwassenen de aan dacht. Ten aanzien van Indoneri^ wordt nader overleg gepleegd, omda vele zaken om de voorrang strijden; Nadat al 900.000 exemplaren va een Gezinskrant zijn verspreid, waac op vele giften binnenkwamen, worde morgen by de protestants christelijk gezinnen 925.000 enveloppen met cl culaires 'bezorgd. Ter afsluiting de actie School-Slag is er zaterdag november in de Domkerk een bijeen komst, waar prof. dr. H. Jonker d» opbrengst zal overhandigen aan dr. Rietveld, voorzitter van de Unie „Ë®j| school met den bijbel". Minister D1 penhorst zal spreken over het m0", diaal denken in het christelijk onder wijs. BERLIJN, 18 nov. (DPA) P® stoffelyke resten van drie bemanning®' leden van het in Oost-Duitsland neern gestorte vliegtuig van „Pan Americ®j, Airways" zyn gisteren door de Od®. duitse autoriteiten vrygegeven en do® Amerikaanse vrachtauto's van dt 0 geluksplaats naar West-Berlyn bracht. De Oostduitsers zijn by hun ondC zoek naar de oorzaak van het ong«J% tot de conclusie gekomen, dat dit wyten Is geweest aan een fout van Pe bestuurder van de „Boeing 727", op het Westberlynse vliegveld Te®, moest landen. Ook de post, die het w stel aan boord had en die intact v gebleven, is vrygegeven. Een Amerikaans konvooi haalde de stukken van de Boeing op. ADVERTENTIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 12