Zeven jaar geëist student tegen Van de uitkomst hangt veel af Dagra legt tot verdere basis groei Jan de Poorter was een fa^adebedrijf Aandeelhouder kapittelt commissarissen POSTZEGELS Interlinie van Dam en Dame MGR. BLUYSSEN BIJ INSTALLATIE Met NIEUWE DAG naar de WINTERSPORT RmECO Beeldenfabriek in Asten sluit het fundament van uw vermogen nieuwe dag Tekort werknemers Uitbreiding in Uden Vrij da gavondbeurs Xv> „ï(o^ VAN STUKKEN EN SCHIJVEN ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 advertentie Beschikbaar Mgr. Bekkers JONGEMAN WURGDE MEISJE MET STROPDAS UTRECHT, 19 nov. Volledig toerekenbaar acht prof. dr. J. H. Plokker de 23-jarige chemisch student J. O. die op Jj mei op zijn kamer in Utrecht zijn meisje heeft gedood. Een uitspraak die tot een diepgaande discussie leiddewaarbij het voornaamste punt bestond uit de vraag, of de verdachte in staat was op het kritieke moment in vrijheid zijn wil te bepalen. Prof. Plokker bleef bij zijn standpunt, al sprak hij wel van een sterke bewustzijns vernauwing op het fatale ogen blik. De officier van justitie, mr. A. Somerwil, eiste wegens dood slag het subsidiaire punt in de tenlastelegging een gevange nisstraf van zeven jaar met af trek. ku Onze lezers presenteren wij een aantrekkelijke winter- vakantie in het bekoorlijke stadje SCHWAZ-Tirol. Mislukt Aandacht Tegen Lening ^nationaal selec BELEG IN ^nationaal BELEG N.V. Internationale Beleggings Unie ^Interunie"» Pöstbus 617, Den Haag abcdefgh Gezag van bisschoppen rust op dienstbaarheid (Van onze verslaggever) DEN BOSCH, 19 nov. Vijftien bisschoppen, onder wie kardinaal Al- frink, nutius Beltrami, de bisschop pen van Antwerpen en Münster en de wijbisschop van Aken, waren van morgen in de kathedrale basiliek van Sint Jan getuige van de plechtige installatie van mgr. drs. J. W. M. Bluyssen als bisschop van 's-Herto- genbosch. De plechtige eucharistie viering werd verder bijgewoond door abten en ridders van Malta, de com missarissen der koningin van Bra bant en Gelderland, vele Brabantse burgemeesters, vertegenwoordigers van de andere christelijke kerken, onder wie ds. N. van den Akker en familieleden van de bisschop. Een volle kathedraal aanhoorde de voorlezing van de benoemingsbul, waarin „bisschop Paulus, de geringste onder de dienaren van God" aan het college van kanunniken en aan de priesters en leken van het bisdom Den Bosch, officieel kennis gaf van de be noeming van mgr. Bluyssen „die in niet geringe mate de zo nodige hoe danigheden bezit om de kudde van Christus te leiden", en waarin de ge lovigen worden aangespoord „dat gij niet alleen uw herder en vader met grote vreugde zult aanvaarden, maar hetgeen van meer belang is dat gij zijn wijding ook zult volgen, want daarvan hangt voor een groot deel het welzijn van een bisdom af." Na de voorlezing van de bul over handigde mgr. Bluyssen deze aan mgr. Oomens, proost van het kathe draal-kapittel, waarna hij zich naar de bisschopstroon begaf om de staf te ont vangen. Vervolgens werd voorgelezen uit Johannes, hoofdstuk 12, de verzen 44-50. In zijn eerste officiële toespraak als bisschop van het diocees Den Bosch ging mgr. Bluyssen in op de beteke nis van het bisschopsambt: „Ik geloof wel in een opdracht van Christus, een persoonlijke opdracht van de Heer, maar ik meen ook dat deze opdracht allereerst tot mij komt via en vanuit de Kerk. Daarom zal ook, dunkt mij, een bisschop zich des te meer mogert beroepen op zjjn gezag, naarmate hij meer midden tussen zijn gelovigen staat in levende verbondenheid met hen. En tevens naarmate hij meer mid den de andere bisschoppen staat in levende verbondenheid met .ben- En bovendien: want de lijnen moeten geheel worden doorgetrokken, Christus' Kerk is ruim en groot naarmate er een levende wisselwer king bestaat tussen het ene diocees en de andere, en tussen episcopaat er gelovige gemeenschap. En tenslotte: om de lijnen helemaal door te trek ken naarmate er meer wisselwer king is tussen alle groeperingen waar Christus' Geest werkzaam is, tussen de katholieke kerk dus en de andere christelijke kerken." „Van het gazag dat de bisschop uit oefent, maakt niet de macht, maar de dienst de eigenlijke kern uit. Thans wordt fijner en scherper dan in het verleden aangevoeld en ervaren, dat het gezag van de bisschop verbonden is met, en afhankelijk is, van zjjn dienstbaarheid, zijn beschikbaarheid voor het Godsvolk", aldus de Bossche bisschop, die hiermee de wapenspreuk „Quotidie Ministrans", die hij zich als wijbisschop koos, nog eens nadruk kelijk onderstreepte. Hij vervolgde: „Het is dus met het gezag van de bisschop, meen ik, zo gesteld: van de ene kant mag hij zich beroepen op zijn opdracht, zijn functie, maar die functie is hem via en binnen het Godsvolk door de Heer gegeven en dus is de garantie van de H. Geest ook te verstaan vanuit zijn levende verbondenheid met het Gods volk. Van de andere kant zal zeker in de tegenwoordige tijd het gezag dat een bisschop in feite geniet, voor al afhangen van twee wellicht nau welijks te scheiden en te onderschei den vóóronderstelde kwaliteiten: menselijke, meevoelende bezorgdheid en echt christelijke, gelovige inspira tie. Iets van een echte menselijkheid, en iets van een waar en waarachtig geloof". (Van onze verslaggeefster) De twee jonge mensen kenden el kaar al vanaf hun kinderjaren, toen bei den met hun ouders in Renesse logeer den. In augustus van het vorig jaar verdiepte zich deze genegenheid, maar ■1 vrij spoedig daarna begon het meisje, de 20-jarige J. Muskens, die In Nijmegen voor logopediste studeer de, er aan te twijfelen of zij wel een luist besluit genomen had. Op 1 mei maakte zij een einde aan de verhou ding op een nogal bruuske manier. Die bruuskheid wilde zij goed maken door nog eens met de jongeman te gaan Praten. Dat gebeurde op 4 mei 's mid dags op de kamer van de student aan de Utrechtse Bouwstraat. Welke oorzaak, welk complex van oorzaken heeft toen geleid tot het dra ma?", zo vroeg de officier zich af. .Was het jaloezie, was het een glim lach die, zoals de verdachte zei, an ders was dan anders, die hem irri teerde? Of is 't het een, gevoegd bij het ander? Vast staat dat hij overstag is gegaan, dat er een kortsluitingsreactie ontstond". bla een vechtpartij wurgde de jon geman het meisje met zijn stropdas. ging het huis uit, kwam daar tien minuten later, uiterlijk rustig, weer in F" gmg kort daarna opnieuw naar bui len. Hij hield een toevallig passerende motoragent aan, wie hij zei: „Kan ik "u even spreken? Ik heb mijn vriendin- h!ile™,ve.1Poord''- De hoofdagent, de van Arnhem besloot de jon- s man achterop zijn motor mee te ne- .naar het huis om te zien of er wm,.a S y,°°r bet meisje gedaan kon dat an'spoedig merkte hij echtei de jongeman in een zodanige toe- zona verk®erde dat er ongelukken reea u-£aan gebeuren als hij door- latij stopte en gaf de student even va„r. over aan de inmiddels gearri- ter w' Politiewagen. Enige dagen la- Ier 6k het nodlg dat J- O. werd op genomen in de psychiatrische kliniek an het Stads en Academisch Zieken huis te Utrecht. Brof. Plokker stelt, dat er sprake was van een kortsluitingsreactie, een mestand waarbij het mechanisme, dat j^Paalde primitieve reacties onder- turukt, werd doorbroken. Daarop gin- =n zowel de president, mr. J. W. van Ee o de officier als de beide verdedi- dien mr. Mathuisen en mr. Stokvis, ln op de vraag of er sprake was m etï van een wilsbesluit. te Stokvis: „U zegt dat de verdach «(„.generali toerekenbaar is", fetuige: „Ja". blik j Stokvis: „Maar op het ogen Pmf D^t gebeurde?" RviifoiA Riobker: „Toen was er onge- Wushu sPrake van een sterke be- Mr <3Tven?auwing". zich 'v,r s: „Bedoelt U, men kan Van "en tegen een overspoeling Vonder, ,e®zoals bier heeft plaatsge- 1 - of bedoelt Ude verdachte --aen, «an dat?" Prof, Ploker: „Ik ruien "1K z°ou d vervangen door J.O.' dat „men' De verdachte is een jongeman met een zeer nerveus temperament die al eerder, zoals de officier zei, tot onaan- vaarbare reactie kwam. Een daad als deze was echter iedereen die hem kende, moeilijk te begrijpen. Het ver hoor van J. O. vond plaats achter ge sloten deuren, 's Middags vonden de pleidooien plaats. Beide advocaten waren van oordeel dat de verdachte moet worden ontsla gen van rechtsvervolging, welk punt uit de dagvaarding ook bewezen zou wor den geacht. Opzet tot doden is huns inziens niet bewezen. Mr. J. Mathui sen noemde de inhoud van het psychia trisch rapport voortreffelijk, maar was het niet eens met de conclusie. Mr. B. Stokvis, die de familie van de ver dachte goed kent, schetste de tragiek van de zaak. De bisschop zei voorts: „Ik ben mij bewust, dat men van mij verwacht en verwachten mag, dat ik probeer mee te voelen en mee te denken met ieder die ik ontmoet, en dat mijn ge loof echt en levend genoeg is om een sprankje hoop te ontsteken." Mgr. Bluyssen gaf tenslotte de verzekering dat hij bij zjjn werk sterk geboeid en gedreven zal blijven door de echt pas torale, diep menselijke en in-hartelijke bezieling van zijn grote voorganger mgr. Bekkers. „Hij moge met ons voortleven en ons blijven inspireren tot liefde, dienstbaarheid, onderlinge saamhorigheid, vrede, menselijkheid en dat alles vanuit een werkelijk Christus-geloof". Nadat de bisschop zijn toespraak had gehouden, werd de eucharistie ge vierd. Toen de plechtigheid zich had voltrokken, legde mgr. Bluyssen de li turgische gewaden af om samen met zijn moeder aan de rand van het pries terkoor voor de aanwezigen te recipië ren. Grote wandel- en zonnegebieden, alsmede een uitstekende ski-accom modatie maken Schwaz tot een ideaal vakantie-oord voor skièrs en niet-skiërs. Deelnemers aan deze reis logeren in FUGGELKELLER, een stijlvol hotel met een bijzonder goede keuken. Reissom bij gebruik van 2-persoons- duur: kamer:*) 13 dagen 425.— 10 dagen 349. 15 dagen 445. 15 dagen 455.— Vertrekdata: 23 december 4 en 13 januari 22 januari 5 en 19 februari Voor het gebruik van een eenper soonskamer wordt een kleine toe slag geheven. In de reissom is inbegrepen: vliegretour Schiphol-München transfer vliegveld München-hotel v.v. volledige hotelverzorging gunstige kostenregeling abonnementen ski-school, -liften, ski-huur verzorging aan boord vliegtuig bedieningsgelden, verwarmingstoeslag, plaatselijke hotelbelastingen kurtaxen bagage-, ziekte- en ongevallenverzekering (exclusief ski-risico) Voor uw opgave, resp. verdere inlichtingen gelieve u zich te wenden tot Nieuwe Dag, Schiedamse Vest 111, te Rotterdam Telefoon: 14 20 11 afdeling Lezers-service. DIEMEN, 19 nov. De gang van zaken bij Dagra in 1965/66 is bevre digend geweest. De directie meent, zowel in de farmaceutische en kos- metische sectoren, als in de oliesec tor, belangrijk te zijn vooruitgegaan, en de grondslag te hebben gelegd voor een verdere uitbreiding van ac tiviteiten, stijging van omzetten en toeneming van hieruit te verwachten netto winsten. De bruto winst Is toegenomen van .3,8 min. tot 4,1 min. gld. De netto winst komt lager uit op 365.549 tegen 404.414. Hierover zegt het verslag: „Uiteraard hebben de voorbereidingen tot verdere groei belangrijk hogere las ten, bestaande uitafschrijvingen, perso neelskosten en ontwikkelingskosten, met zich meegebracht, waarvan slechts een bepaald gedeelte van de ontwikkelingskosten naar volgende ja ren is getransporteerd. Bovendien werkte de in 1965 opgetreden stijging van arbeids- en andere kosten in dit boekjaar volledig door. Van de aldus opgetreden totale kostenvermeerdering van 525.000 kon 93 pet. uit de bruto winst worden opgevangen, zodat een netto-winstcijfer van ruim 365.900 (v.j. 404.000) resulteerde. Zoals gemeld, wordt voorgesteld een onveranderd dividend van acnt pet. waarvan wederom drie pet. in contan ten en vijf in aandelen uit de agiore- serve. Aan de ontwikkeling van de farma ceutische sector is in het verslagjaar veel aandacht besteed. Deze was ge richt op omzetuitbreiding van bestaan de preparaten en op ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen. Voorts werd vooral uitbreiding aan de kosmetische sector gegeven, terwijl daarnaast de grondslagen voor een belangrijker ex- (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 19 nov. „Toen ik vijf jaar geleden voor het eerst de jaarvergadering van Jan de Poorter bezocht en in uw kantoor langs een ingewikkelde weg naar de vergader zaal werd geleid, kreeg ik de indruk, dat ik mij in een Potemkin-dorp be vond, in een wereld met fagades, al lemaal indrukwekkende kamers, waarin slechts één man aan het werk was. Die mening is in de afgelopen vijf jaar alleen maar versterkt. Over de hele wereld vennootschappen, die nu als een lawine over ons heen zijn gekomen." Heel rustig formulerend, met een ondertoon van lichte spot en vriende lijkheid, gaf de aandeelhouder zijn me ning over vijf jaar beleidvan com missarissen van de Internationale Han del- en Scheepvaart Maatschappij Jan de Poorter. Zijn conclussie liet niets aan duidelijkheid te wensen over: u hebt volledig gefaald. „Wij zijn thans weer, waar wij vijf jaar geleden waren: de heer De Poor ter is weer directeur", zo vervolgde spreker. „Het was kennelijk naar de wens van de commissarissen, dat de heer De Poorter zich destijds terug trok uit de leiding. Maar in feite bleef de héér De Poorter directeur. Op aan deelhoudersvergaderingen luisterden de directeuren-in-naam en de commis sarissen met evenveel aandacht en spanning naar de gedelegeerd commis saris De Poorter als de aandeelhou ders; hij was dan ook de enige die sprak, hij wist namelijk alles, hij over zag alles. Commissarissen zijn er niet m geslaagd öp de bok te blijven zit ten; de heer De Poorter zat daar". j;Pe beer De Poorter keek tijdens j' betoog over zijn bril heen in, een nauw verholen blik in zijn ogen. „De ont- familievennootschap vennootschap is mislukt, het het beste was dat van triomf wikkeling van naar open Ik dacht dat er aan 8hof tin?z?.u worden gemaakt He Pnntw- n 'g bestaan van Jan de Poortei zo sloot de aandeelhou der, die anoniem wenste te blijven, zijn betoog af. De voorzitter, de heer W. van der Grinten, gaf onmiddellijk toe dat com missarissen voor de chaos verant woordelijk zijn, dat de hele situatie hun uit de hand is gelopen. Eigen lijk was hij erg blij dat de heer De Poorter nu weer daadwerkelijk als di recteur optreedt; in de afgelopen tien maanden is door zijn werken veel ten goede gekeerd. De resultaten ontwik kelen zich in opgaande lijn. Aansluitend bij de opmerking een einde te maken aan het zelfstandig voortbestaan van de vennootschap, zei de heer Van der Grinten, dat de kwes tie van fusie of overname de volle aandacht van commissarissen heeft. Dat cr onderhandelingen gaande zijn, is evenwel te sterk uitgedrukt Tegen de accountant die onjuiste cij fers als juist bestempelde is een tuchtzaak aanhangig gemaakt. Van een schadeactie is afgezien, omdat er toch niets te halen valt. En daarmee was de zaak in een halfuur bekeken, zowel tot verbazing voor de pers (met zeven man present) als van de commissarissen die i.v.m. de verwachte grote opkomst de ver gadering buitenshuis hadden georga niseerd. Er kwamen echter maar drie aandeelhouders, waarvan er twee vol hardden in hun stilzwijgen. Bij de vaststelling van de balans en de verlies- en winstrekening stemde de sprekende aandeelhouder tegen (3 van 127 stemmen), niet aait mj het niet eens was met de °PS "fI?aar omdat goedkeuring décharge n com missarissen in zou houden hij die décharge niet kon geven. Eveneens maakte hij bezwaar legea h<et a:ftre- den als commissaris va" l«» Beel, omdat naar z «n mening de commissarissen verPh<:,f aan te blijven totdat het be^ote lof vS0Z°5d is Hij had in deze grote lof voor de heer Jöbsis, die zich zijn 70- S dan af te treden, herkilsbaar stelde nu de vennootschap er zo mise rabel bijzit. pansie in het thans lopende boekjaar zijn gelegd. In het nieuwe boekjaar is ƒ1 mil joen kort vermogen geconsolideerd in een lening met een looptijd van circa 8 jaar. Daarmede is een gezonder ver houding tussen lang en kort vermogen geschapen. Van de concentratie der produktie van oliën in Emmerik samen met Nou- ry en Van der Lande uit Deventer wor den de voordelen verwacht van een pro duktie op grotere schaal, waardoor eventuele kostenstijgingen kunnen wor den opgevangen. Over de gang van zaken in het nieu we boekjaar is de directie tot dusverre tevreden. De omzet van de vennoot schap te Diemen is van 1 mei tot me dio oktober 1966 wederom zeer bevre digend toegenomen. De buitenlandse dochterondernemingen registreerden eveneens verdere omzetstijgingen. Ook in de oliesector zette de gunstige ont wikkeling zich voort. Uiteraard vertonen de bedrijfskosten ook dit jaar weer een toenemingdoch men vertrouwt, dat deze kostenstijging achter zal blijven bij de toeneming van de brutowinst. De concentratie \van een deel van de produktie van oliën met de fabricage van Noury in de oliefabriek te Emmerik heeft niet tot moeilijkheden in de personeelsfeer aanleiding gegeven, mede door de ge boden mogelijkheid opgenomen te wor den in de bedrijven te Diemen, aldus het verslag. UDEN, 19 nov. De produktie van Diks en Coenen te Asten zal met in gang van 1 januari 1967 geleidelijk aan naar Uden worden overgeplaatst. Aan het personeel (12 personen) wordt de gelegenheid geboden het werk in het moederbedrijf te Uden voort te zet ten, uiterlijk tot 1 juni 1967, tenzij ver huizing naar Uden voordien mogelijk is gebleken. Met de vakverenigingen is terzake van het ontslag alsmede de afvloei- ingsvoorwaarden tijdig overleg ge pleegd en volledig overeenstemming bereikt. De situatie op de arbeidsmarkt in Asten en omgeving, welke zich bij de vestiging in 1964 gunstig liet aanzien en welke aanleiding vormde ot de vestiging van het bedrijf, heeft niet aan de verwachting van de directie voldaan. De dringend gewenste uit breiding van de produktie kon in As ten niet worden bereikt, zodat een verdere exploitatie van dit bedrijf niet langer verantwoord wordt geacht. Al dus een heden gelanceerd communi qué. In het telefonisch effectenverkeer kwamen vrijdagavond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van vrijdag middag. Kon. Olie 130-130.80 (131.35), Philips 76,40-76.80 (77.40), Unilever 81.20-81.50 (81.30-81.50 gl), K.L.M. 326 (324). ADVERTENTIE Enige tijd geleden werd in de Itali aanse pers de uitgifte van een eerste serie postzegels van de Soevereine Orde van Malta aangekondigd. Door tussen komst van onze correspondent in Rome ontvingen we een luxe circulaire met afbeeldingen van de negen zegels, die in een oplaag van ruim zeven miljoen in de loop van september-oktober 1966 zouden verschijnen. Er was een post kantoor ingericht en bestellingen konden worden gedaan. Wij stonden wel een beetje sceptisch tegenover deze aan kondiging. Van de posterijen van oe Orde van Malta hadden we nog nimmer gehoord en naar postzegels er van zou men in een catalogus tever geefs zoeken. Dezer dagen nu kwam „Stamp Collec ting" met het bericht dat deze emissit voorlopig is uitgesteld, een uitstel dat wel een afstel zal worden. De U.P.U (Internationale Post Unie) en het Itali- aanse ministerie van posterijen hebben deze zegels niet erkend. De Orde ver loor, na de verovering van Malta door Frankrijk, in 1798 haar grondgebied en haar zetel is nu in Rome gevestigd. Hoewel ze een soevereine status heeft, die door verscheidene mogendheden wordt erkend, werd toch de behoefte aan eigen postzegels op wettige gron den betwijfeld. DUITSLAND (Bondsrepubliek). Ie dereen zal op sommige elektrische appa raten (ons is in dit verband de telex het meest bekend) een fabrieksmerk in de vorm van een combinatie van de letters S. en H weieens zijn opge vallen. Een dei grondleggers van het bedrijf, dat dij handelsmerk voert, Werner von Sie mens, werd hon derdvijftig jaar ge leden in Lenthe bij Hannover geboren. Deze industriëel ver richtte baanbrekend werk op het ge bied van elektro-technische uitvindin- rtiitüüïir; ft gen. In 1847 stichtte hij met J. G. Hals- ke de fabriek Siemens en Halske. Een 30 Pf.-zegel met zijn portret, wordt op 13 december, de geboortedag van deze uitvinder, verwacht. FRANKRIJK. Die grote mannen uit de Franse geschiedenis werden op post zegels herdacht. Er verscheen een 40 ct met Vercingéto- rix, de Arverni- sche edelman die in 52 voor Chris tus de algemene opstand van - Gal- lië tegen Caesar leidde; voorts een zelfde waarde met als tekening de doop van Clovis, die tegen de Ro meinen streed en na de overwinning op de Westgoten een gebied had veroverd, dat zich uitstrekte van de Rijn tot de Pyre neeën. Tenslotte een 60 ct, gewijd aan Karei de Grote (742-814), van 800 af keizer van het Heilige Roomse Rijk. ZWITSERLAND. De Pro Juventute- oprie die 1 december in omloop komt is wat de tekenin- gen betreft een voortzetting van de verleden jaar ver schenen reeks. Uok nu komen er in heemse in het wilo levende dieren op voor, namelijk een hermelijn CV' een eekhoorntje (10 ct), een wolf WO ct), een haas (30 ct) en een gems (50 ct). rft rlË Het vijfenzeventig jarig be staan ?an de „Koninklijke Landsbond der Belgische Postzegelkringen werd uiteraard ook postaal gememoreerd. De jeide zesels (60 ct en 3 fr.) die werden uitgegeven, hebben dezelfde afbeelding als die van die dag van de postzegel m 1962 en 1963. Op beide komt echter bo vendien een opdruk voor, namelijk het embleem van de F.I.P. (Internationale Federatie voor Filatelie). Tevens kwamen op 14 november twee 2 fr.-zegels in de toeristenserie in koers, gewijd aan Lier en Bouillon. In de partijen waarbij de Amerika nen het tegen de Fransen moesten op nemen, was de strijd tijdens de wereld kampioenschappen te Amsterdam over het algemeen bijzonder fel. De Parijse combinatie Boulenger-Svarc werd als één der Franse kansparen gerekend en deze voortreffelijke spelers wisten zich ook lang in de bovenste regionen van het toernooi te handhaven. In de tweede ronde der finale speelde dit paar tegen de vermaarde Amerikaanse combinatie Becker-mevrouw Hayden. Het eerste der vier spellen die deze paren tegen el kaar moesten spelen, zag er als volgt uit: V 9 5 9V984 O B 6 V 8 7 5 7 6 4 CP H B 6 O 7 5 4 2 A 10 9 N A H B 8 3 WO CP A 2 Z O A H 8 H B 3 10 2 CP 10 7 5 3 O V 10 9 3 *642 West was de gever, OW stonden kwetsbaar. Het bieden der Fransen ging als volgt: West Oost Svarc Boulenger Pas 2 3 3 4 5 O 5 5 SA 6 SA Pas Uitleg der biedingen: 2 Klaver Grote forcing. 3 Klaver Klaveraas; indien west géén aas gehad zou hebben, had hij met twee ruiten moeten ant woorden. 3 Schoppen Schoppenkleur. 4 Harten Enige kracht in harten het kan een langere kleur zijn, doch dat hoeft niet. Daar net een nieuwe kleur is die op vier-niveau wordt geboden, is het bod onvoorwaar delijk forcing. 5 Ruiten Ruitenaas of heer; in elk geval géén twee verliesslagen in ruiten. 5 Schoppen Ik heb alles verteld en ben nu wel tevreden met vijf schoppen. 5 Sansatout Elf slagen in Sansatout lijken mij wel zeker. 6 Sansatout Op grond van de har- tenboer en de klaver 10, 9 waagt west nu toch maar de zesde Sansa tout Het eindcontact, waaraan vier vrou wen en een boer ontbraken, was niet direct voor het neerleggen. Zoals zo vaak bij dergelijke gewaagde onder nemingen, hing veel van de uitkomst af. Mevrouw Hayden had niet haar gelukkige dag zij legde als zuid kla ver zesje op tafel en dat maakte het Oost nogal eenvoudig het contract te maken. Bij uitkomst in een der drie andere kleuren is het contract uiter mate moeilijk te spelen. Normaal is, het afgeven van een ruiten en later proberen of de kleur rondzit. Slaagt dat niet, dan moet op harten- of klaver vrouw gesneden worden, met alle kan sen dat dit mislukt. Ook de schoppen vrouw moet gesneden worden en de entrees die voor al deze operaties no dig zijn, zijn slechts schaars in het westspel aanwezig. Diverse slembie ders in OW die een andere uitkomst dan klaver kregen, verongelukten dan ook. MIMIR. ADVERTENTIE Probleem No. 260 van Georg van Essen. Bekroond Schacktidning. Wit geeft in 2 zetten mat. met 10 cent gefrankeerde en aan zich zelf geadresseerde enveloppe voor 10 december a.s. te zenden aan B. S. Witte, van Nideckstr. 27b, Rotterdam-4 en men ontvangt de circulaire met de problemen en alle nadere gegevens. Wilt U iets meer weten omtrent het oplossen van schaakproblemen den wordt U na opzending van 25 cent in postzegels aan bovenstaand adres een beknopte handleiding toegezonden. Voor de liefhebbers een driezet van A. Rautanen. Bekroond toernooi La Liberté. Wit- Kf2 Ta4 Th5 Ld5 Lh8 Pd7 Pe3 Zwart: Kf4 Tc4 Lc3 Le4 Pd2 Pf3. Oplossing probleem No. 259 van E. A EkholmDe7! dreigt Pg7 mat. De7: 2 Pd4; De6: 2. Dh7 met mat. Weentnk-Herdenkings Oploswedstrijd Ook dit Jaar organiseert de Neder landse Bond van Probleemvrienden een oploswedstrijd ter Herdenking van zijn eminente voorganger H. G. M. Weenink. Aan deze wedstrijd, waarvoor zes tweezetten ter oplossing worden aange boden, kan Iedere schaakliefhebber deelnemen. Men behoeft slechts een Probleem voor geoefenden. No. 4302 van Tom Kieboom te Rotterdam Wit: Kh2 Da8 Lel Pf4, pionnen c3 g2 Zwart: Ke4, pionnen b7 d6. Correspondentie - adres: A. Perquin, Persijn 48, Amsterdam Bvt. Probleem voor beginners. No. 941 van Th. de Zwart te Sassenheim. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 dec. a.s. aan B. H. M. Stevens Eikenlaan 36 Heemstede. Oplossing van No. 4295 van Jos H. Ras te Ley (L). Wit speelt naar: 37, 31, 41, 20, 15, 4, 11! z40, 34, z45 40, z50, 6, z45, 50 en wint. Een heel mooi vraagstukje waar van de ontleding wel te vinden is doch niet zonder moeite. Aardig is het op brengen van een wit stuk naar 15 en zeer verrassend is dat de dam 14 naar 11 moet slaan om te kunnen winnen. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 941 en 942 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 dec. a.s. Oplossing van No. 937 van J. H. C. Homeyer te Badhoevedorp. 49-43, 39x48, 42-38, 48x17, 47-41, 36x47, 16-11, 47x18, 11x44 en wint het afspel. Heel leuk wordt hierin van de meer- slagregel geprofiteerd. Via twee dam men. die precies op de gewenste plaat sen moeten komen, komt de vernie tigende meerslag tot stand. Jammer dat in het eindspel wit nog twee stukken nodig heeft om te winnen. llllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllIlllIilIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHIIIIHIIHI Het partijspel. Voor het kampioenschap van N.-Hol land speelden M. Veenstra (wit) en W. F. v. d. Sluys een moeizame partij welke maar liefst zes uren duurde. Of schoon Veenstra geen belang meer had bij de uitslag deed hij toch zijn spor tieve plicht doch tegen het einde deed vermoeienis zich gelden en verloor hij op wel simpele wijze waardoor v. d. Sluys twee kostbare punten rijker werd. Van beide zijden werd het een flank- aanval met interessant spel. 1. 32-28 18-23; 2. 33-29 23x32; 3. 37x28 20-25; 4. 41-37 12-18; 5. 37-32 16-21; 6. 39-33 21-26: 7. 44-39 26x37; 8. 32x41 19-23; 9. 28x19 14x23; 10. 41-37 7-12; 11. 46-41 10-14; 12. 38-32 14-19; 13. 35-30 15-20; 14. 40-35 20-24; 15. 29x20 25x14; zwart is iets gunstiger uit de opening gekomen. 16. 42-38 1-7; 17. 30-25 11-16; 18. 50-44 17-21; 19. 44-40 7-11: 20. 34-29 23x34; 21. 40x29 12-17; 22. 29-24 19x30; 23. 35x24 21-26; 24. 24-20 17-21; 25. 20-15 14-19. Zoals op gemerkt richten beiden zich naar de flank met iet- beter spel voor zwart. 26. 39-34 5-10; 27. 45-40 10-14; 28. 33-29 18-23; 29. 29x18 13x22; 30. 38-33 22-27; 31. 34-29 27x38; 32. 33x42 11-17; 33. 37- 32 17-22; 34. 41-37 8-13; 35. 42-38 6-11- 36. 38-33 11-17; 37. 32-28 13-18; 38 37l 32 2-8; 39. 43-38 9-13; 40. 40-35 8-12; 41. 49-43 (hier hadden we liever 36-31 enz. gezien) 26-31; 42 36x27 22x31; 43 43-39 21-26; 44. 39-34 17-21; 45. 34-30 21-27; 46. 32x21 26x17 de zwarte aanval heeft wat meer stootkracht doch wit heeft nog het centrum zodat de partij en tamelijk tegen elkaar opwegen 47 30-24 19x30; 48. 35x24 16-21; 49. 28-23 (dit is wat te vroeg, we menen dat 48-42 eerst gespeeld had moeten worden om later mogelijk 38-32 te kunnen spelen) 31-37; 50. 24-19 13x24 51. 29x9 18x29- 52. 33x24 3x14; 53 24-19 14x23 54. 25-20 21-27; 55. 20-14 17-22; 56. 14-10 22-28' 57. 38-33 28x39; 58. 10-5 23-29 59. 5x4i 39-44; 60. 41-36 27-32; 61. 47-42 32-37; wel gedwongen. 62 42x31 44-50 63. 36Z 41 29-34; 64. 31-26 50-6; weliswaar heeft zwart voordeel doordat hij naar een tweede dam kan gaan doch bij goed spel lijkt ons winst voor hem niet mo gelijk. Maar de vermoeidheid kwam hem helpen: 65. 26-21 34-39; 66. 21-16 39-44; 67. 41-46 44-49; 68. 48-42 49-35- 69 42-37 6-17 70. 37-31 35-2; 71. 31-26 2-7; 72. 46-41 7-1; 73. 41-37? 17-111 en wit won.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 9