HET NIEUWE DAGBLAD KORT NA VERSTRIJKEN KERSTBESTAND DRAAK ALS BEKLEMMENDE AANKLACHT VS erkennen: woonwijken getroffen Vandaag PANIEK IN DELFT V Witte Huis ontkent Johnsons antwoord Encycliek over celibaat op komst Paus viert kerstnacht in getroffen Florence FLORENTIJNS WELKOM VOOR DE PAUS ra®! Grote klopjacht op ontsnapte gevangenen Geen eigen initiatieven na moord Color Centrum ontslaat 25 man Dhani in beroep tegen doodstraf Meubelfabriek in Culemborg gaat sluiten en Verder IN ROTTERDAM Nachtmis kardinaal in woonwagenkamp 4 bewolkt ijijiM'ii 58ste JAARGANG No. 16552 WASHINGTON/ SAIGON, 27 ^ee. (AFP, Reuter, UPI) En kele minuten nadat het kerstbe stand van 48 uur gistermorgen °m zeven uur plaatselijke tijd was verstreken hebben de Amerika nen hun bombardementen op de Noordvietnamese stellingen her- Vat. Kort daarop gaf het Amerikaan- Se ministerie van defensie in een terklaring toe dat in het verleden bij bombardementen op Noord- Vietnam ook bommen terecht *ijn gekomen op de burgerbevol king. Importeur: Pollen-Rotterdam 12 pagina's Kunstenaars hébben Eerste Kerstdag een groene draak van tientallen meters lengte als een beklem mende aanklacht tegen de gewelddaden in Vietnam door de straten van Amsterdam gediagen. „iwe miljoen doden in Vietnam," luidde de tekst. voor verslag zie pagina 3 kersenbonbons niet duur wel heerlijk' BRITTANNIË BOEK VAN MANCHESTER OVER KENNEDY WASHINGTON, 27 dec. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft ontkend, dat presi dent Johnson tegenover het weekblad Newsweek of wie an ders ook commentaar zou heb ben gegeven op de lezing, welke de auteur William Manchester van de gebeurtenissen na de moord op president Kennedy geeft in> zijn nog niet gepubli ceerde, maar reeds geruchtma kende boek. Johnson heeft ook zijn medewerkers verboden iets te zeggen over het boek van Man chester. IFinanciën en economies AANGRIJPENDE TAFERELEN Landerijen weer blank Florentijnen in feestelijke renaissance-kledij in de kleuren van hun stadswapen en de stadsbanier met zich meevoerendverwelkomen de Paus bij diens aankomst bij de Dom. NIEUWE DAG Veranderlijke bewolking met af en toe enige regen. Aanvankelijk zwak ke tot matige, later in de kustgebie den tot krachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Geleide lijk minder koud, maar vannacht in het noordoosten van het land nog temperaturen om het vriespunt. ZON op: 08.48 onder: 16.35 MAAN op: 16.57 onder: 10.01 Opnieuw bommenregen op Noord-Vietnam In een verklaring naar aanleiding ;>n artikelen in de New York Times Vit Hanoi zegt het Pentagon, dat '■"et onmogelijk is elke schade in woongebieden te voorkomen, in het V'izonder als de Noordvietnamezen met vpzet hun luchtdoelbatterijen, brand- ®t°fopslagplaatsen, radar- en andere {Militaire installaties in bewoonde ge- P'eden plaatsen en in sommige geval- :eb op de daken van regeringsgebou wen" Harrison Salisbury, een van de Plaatsvervangende hoofdredacteuren }"an de New York Times, die met toestemming van de Amerikaanse au toriteiten een bezoek aan Noord-Viet- ham brengt, had gemeld dat ,,een onderzoek ter plaatse aantoont dat de Amerikaanse bombardementen een aanzienlijk aantal slachtoffers vergen Onder de burgerbevolking in Hanoi en omgeving. Vanochtend bevatte het genoemde blad weer twee artikelen van Salisbury, waarin deze melding maakt van lucht alarm in Hanoi op kerstdag en het neerschieten van eep Amerikaanse Vliegtuig door hel Noordvietnamese luchtdoelgeschut tijdens het bestand. Voorts beschrijft de journalist de scha- die hij bij een bezoek aan Nam Dinh, 1? tachtig kilometer ten zuidoosten van 3)oi. heeft kunnen constateren. Vol- *1s de vrouwelijke burgemeester van ADVERTENTIE *9 Duizenden Amsterdammers heb ben zondagmiddag een vijftig me ter lange groene draak over het asfalt van de binnenstad zien kronkelen tijdens de demonstratie van een aantal kunstenaars tegen 4e oorlog in Vietnam. Er waren rond de Kerstdagen meer de monstraties die met meer dan ge wone ernst verliepen. Men zie hiervoor pagina 3 Ajax is in de voetbalcompetitie °Pnieuw een punt uitgelopen op ^eijenoord. Zelf liep Ajax met 80 over Elinkwijk heen, terwijl Feijen- °ord zich stuk liep op het sterk Verdedigende NAC. In de rustige sfeer van dit Kerstweekeinde ontdek ten wij twee jeugdige talenten in de denksporten schaliën en dammen. Zie °nze sportbijlage. Op pagina 2 ^ammoet krijgt jong vlees Cs Lands ■Kroniek) Heen taak Karei Doorman in NAvO-veTband. "Heven van lezers. Op pagina 3: pHjsvraag „Zing mee". Op pagina 4 en 5: Stadsnieuws. Op pagina 7: feuilleton: Wat de pot schaft, "erstrede van de koningin. de plaats zou Nam Dinh al 51 lucht aanvallen hebben ondergaan. Salisbury komt tot de slotsom, dat ,,de officiële politiek van president Johnson, volgens welke de Ameri kaanse doelen in Noord-Vietnam van ijzer en beton zijn gemaakt, weinig verband houdt met de werkelijkheid van de aanvallen van de Amerikaanse vliegtuigen". Amerikanen en Zuidvietnamezen hebben melding gemaakt van ongeveer zeventig incidenten, die ze echter niet als bestandschendingen wilden aan merken. Volgens de Noordvietname zen hebben de Amerikanen tijdens het bestand over Hanoi gevlogen. Van bombardementen werd echter geen melding gemaakt. Wel meldde radio- Hanoi gisteren, dat de Amerikanen sinds 7 februari vorig jaar opzettelijk bijna honderd katholieke kerken in Noord-Vietnam gebombardeerd en be schoten hebben. Tijdens het bestand, zaterdagavond laat, deed zich de ernstigste lucht- ramp sinds het begin van de Viet namese oorlog voor bij Da Nang. Een Amerikaans vliegtuig, dat in dichte mist en bij zware slagregens poogde te landen stortte neer op een dichtbe volkt woongebied. Minstens 103 bur gers kwamen hierbij om het leven, 42 burgers raakten min of meer ernstig gewond. Volgens een Amerikaanse offi cier zijn er minstens twintig tot der tig kinderen onder de slachtoffers. De kinderen woonden juist toen het vlieg tuig neerstortte een bijeenkomst bij ter viering van het kerstbestand. Overigens onderscheidde de bestands periode zich niet zoveel van de decem- berweken die eraan vooraf waren ge gaan en waarin van zware gevechten al geen sprake meer wag geweest. Weliswaar werden de bombar dementen op Noord-Vietnam ge staakt, maar Amerikaanse verkennings vliegtuigen bleven in de weer en in Ha noi klonken als gewoonlijk van tijd tot tijd de luchtalarmsirenes. In het Zuiden bleven de Amerikaan se troepen, die midden in grootscheep se zuiveringsoperaties zitten (met na me in gebieden even ten zuiden van de demarcatielijn en op de hoogvlak te) in staat van paraatheid. Een dertigtal Vietcong-leden nam zon dagavond, profiterend van het bestand, in een buitenwijk van Saigon bezit van een bioscoop. Ze bevestigden een span doek van het bevrijdingsfront aan de muur, deelden pamfletten uit en druk ten-zelfs Zuidvietnamese militairen in de zaal, die vrijaf hadden, de hand. Na twintig minuten verdwenen ze en kon de voorstelling worden voortgezet. Ter gelegenheid van het Kerstfeest was de 78-jarige kardinaal Spellmann, aartsbisschop van New York, naar Zuid-Vietnam gekomen om daar op verscheidene Amerikaanse bases een Mis op te dragen. Zaterdag zei hij in een toespraak op de basis Tan Som Nhoet, bij Saigon: ,,Wü moeten deze oorlog winnen, deze oorlog die ons is opgelegd en die wij voeren voor de verdediging van de beschaving. Elke andere oplossing dan de zege is on denkbaar". Hij betitelde de Verenigde Staten als „De Barmhartige Samari taan onder de volken". In zijn latere preken liet hij zich wat verzoenender uit. Ook in Zuid-Vietnam was de evan gelist Billy Graham, die de enige no bele oorlog „die tegen de dui vel" noemde. Door een staking van ruim 5.000 Zuidvietnamese havenarbeiders is de lossing van vitale voorraden voor de Amerikaanse strijdkrachten in de ha ven van Saigon tot stilstand gekomen. De staking is uitgeroepen uit protest tegen de inschakeling van 600 Ameri kaanse militairen in het nieuwe ha vengedeelte, waarvoor op 23 december 600 Vietnamese havenarbeiders werden ontslagen. ADVERTENTIE LONDEN, 27 dec. (UPI) Uit de „open" Leyhill gevangenis in Zuid- Gloucestershire zijn gisteravond laat opnieuw drie Britse gevangenen ont snapt. De politie heeft met behulp van bloedhonden een grootscheepse klop jacht op touw gezet, maar de vluch telingen hebben het weer mee. Het re gende en er hing tevens een dichte mist. Slechts enkele uren eerder waren vijf gevangenen uit de strafgevange nis van Dartmoor uitgebroken over een tien meter hoge achtermuur van de gevangenis. Zes gevangenen, die met anderen gymnastiek deden over meesterden de bewaarders, grepen hun sleutels en gingen er van door. Zij werden echter gezien. Bewakers schoten toe en wisten een van de zes te grijpen voordat hij naar de vrijheid kon klauteren. De anderen verdwenen in de regen en mist. In korte tijd zijn 27 man uit de Britse gevangenissen ontsnapt. Sirenes loeien in Kerstnacht (Van onze correspondent) DELFT, 27 dec. De vrede van de kerstnacht is in Delft omstreeks half twee op ernstige wijze verstoord, toen de sirenen van de BB, bedoeld voor het geven van luchtalarm, een onheil spellend geloei over de hele stad uit stortten. Bijna een kwartier heeft het heidens spektakel geduurd. Het dreef honderden mensen de straat op. Er ontstond niets minder dan een paniektoestand, die tot gevolg had dat de telefooncentrale van de politie vol ledig uitviel door overbelasting. Vele tientallen mensen sprongen in hun auto om aan het hoofdbureau te gaan (Van een correspondent) Volgens Newsweek zou Johnson ver klaard hebben, dat hij op uitdrukkelijk verzoek van de veiligheidsdiensten na de moord in Dallas per presidentieel vliegtuig terugkeerde. Mevrouw Kenne dy zou met het stoffelijk overschot van haar man in een ander vliegtuig terug keren, maar dat leek Johnson voor haar niet zo prettig, zodat hij mevrouw Kennedy had overgehaald het presi dentiële toestel te nemen. Johnson zou nog steeds volgens Newsweek hebben toegegeven, dat het best mo gelijk is, dat hij mevrouw Kennedy met honey" („liefje") heeft aange sproken, aangezien deze aanspreek wijze hem als rechtgeaard Texaan voor in de mond ligt. Het spijt hem, dat mevrouw Kennedy zich daaraan heeft geërgerd. Johnson zou voorts met Robert Kennedy, destijds minis ter van justitie, overleg gepleegd heb ben over het tijdstip van zijn beëdi ging als president. Robert Kennedy zou hem geadviseerd hebben dit zo snel mogelijk, als het kon nog in Dal las, te laten doen. Volgens Manchester zou Johnson echter in beide gevallen op eigen ini tiatief gehandeld hebben. Mevrouw Kennedy zou in hoge mate geïrriteerd zijn geweest toen ze zag, dat Johnson het zich in het presidentiële vliegtuig gemakkelijk had gemaakt, terwijl ze verwachtte, dat hij een ander toestel zou nemen. Ook zou Johnson er volgens Manchester op gestaan hebben nog in Dallas beëdigd te worden als presi dent. Manchester zelf moest Tweede Kerst dag met een longontsteking in het Mid dlesex Memorial-ziekenhuis in Middle- town worden opgenomen. Volgens zijn dokter hadden de emoties van de af gelopen tijd zijn weerstandsvermogen niet onberoerd gelaten. Paris Match heeft meegedeeld uit respect voor de nagedachtenis van president Kennedy slechts de door zijn weduwe goedgekeurde versie van 't boek van Manchester te publiceren. De re gering van Formosa heeft de publica tie van de geschrapte passages verbo den. Zoals gemeld vreesde men, dat daar een clandestiene uitgave van de passages die de familie Kennedy on aangenaam zijn, het licht zou zien. (Van onze verslaggever ROTTERDAM, 27 dec. Het Color Centrum alhier, een laboratorium voor het ontwikkelen van foto's in kleur en zwart-wit zal worden overgenomen door Luxe Color in Rijswijk. De 2 personeelsleden van het Color Centrum n.v.. dat een vestiging aan de 's-Gra- vrndijkwal en een vestiging in Rotter dam-zuid heeft, ziju L-Midaels met ing- gang van 1 januari ontslagen, hoewel hen gevraagd is nog de hele maand januari te werken. Over het ontslag van de laboranten en enig kantoor-personeel is geen over leg gepleegd met de vakbonden, het geen te wijten is aan het feit, dat geen der werknemers georganisrede is. Vanmorgen was het G.A.B. in Rot terdam nog niet officieel van de ont slagen op de hoogte gesteld. Het GAB heeft geadviseerd te protesteren. De directeur-eigenaar van het veertien jaar oude bedrijf treedt in dienst van Luxe Color in Rijswijk. De werkne mers van de afdeling zwart-wit ont wikkelen zullen de gelegenheid krijgen bij Luxe Color te solliciteren. De la boranten van de afdeling kleuren-ont- wikkeling is dit aanbod niet gedaan. (Van onze correspondent) APELDOORN, 27 dec. Kardinaal Alfrink heeft in de Kerstnacht de mis opgedragen in het woonwagenkamp „Oost-Veluwe". In een stampvol ont spanningszaaltje waren de voorste twee banken gereserveerd vooi veer tien kinderen, die voor de eerste maal ter communie gingen. Na de mis ge bruikte de kardinaal samen met de woonwagenbewoners het kerstontbijt j OVIEDO, 27 dec. (KNP) De aarts bisschop van Oviedö in Spanje, mgr. Enrique Tarancon heeft verklaard dat paus Paulus binnenkort een en cycliek zal uitgeven over het priester celibaat. De bisschop deed zijn mede deling in een gesprek over de recente vergadering van Spaanse bisschop pen waar, naar hij zei, gestreefd was naar aanpassing van de kerk in Span je volgens de concilierichtlijnen. Hij wees in dit verband op ontsporingen in de katholieke gemeenschap in an dere landen. Met name noemde hij het priestercelibaat waarover de Paus naar zijn zeggen zich nader zou uit spreken in een rondschrijven aan alle bisschoppen in de wereld. (Van een correspondent) DJAKARTA, 27 dec. De voorma lige opperbevelhebber van de lucht macht, ex-vice-luchtmaarschalk Omar Dhani, heeft onmiddellijk nadat een speciaal militair hof hem ter dood had veroordeeld, aangekondigd tegen dit vonnis beroep aan te tekenen. De 42-jarige Omar Dhani werd ter dood veroordeeld wegens medeplich tigheid aan de mislukte communisti sche greep naar de macht van oktober vorig jaar en wegens het toestaan van communistische infiltratie in de luchtmacht Het militaire trof veroor deelde Dhani voorts tot oneervol ont slag uit de militaire dienst en uit zijn andere functies. Dhani weigerde de laatste dag van zijn proces iets te zeggen. De KABI. een actiefront van Indone sische arbeiders, heeft Soekarno aan geraden „met geheel zijn hart be rouw te tonen, omdat anders afgere kend zal worden met alles, wat er in het land aan Soekarno herinnert" In middels is bekend geworden, dat de president en de militaire machtb. t» bers volledige overeenstemming be reikt hebben over het kabinetsnre- gram. Zoals bekend zal Soekarno bin nenkort een langdurige buitenlandse reis ondernemen. informeren. Bijgevolg ontstond er in het nachtelijk uur een totale verkeers chaos op het Oude Delft en omgeving, waar iedereen de auto maar „neer kwakte" en het bureau inrende. Ook in de ziekenhuizen ontstond gro te onrust. En mensen, die de nacht missen in de kerken bijwoonden, en wier kinderen thuis waren, ijlden naar hun woningen. Aanvankelijk veronderstelde men, dat er een storing was in de kabels, die de sirenes in Delft verbinden met het hoofdkwartier van de BB in het ïtijs- wijkse Overvoorde. Na een intensief onderzoek van monteurs van de PTT, die onmiddellijk begonnen met het door meten van de kabels, bleek deze op vatting onjuist te zijn. De juiste toedracht kwam zondag morgen omstreeks elf uur aan het licht, toen het Algemeen Nederlands Pers bureau telefoon kreeg van lieden die zich provo's noemden en mededeelden, dat zij in de bunker in Overvoorde, die slechts omgeven is door prikkel draad en op geen enkele andere wijze is beschermd, de sirenes in werking hadden gesteld. Het hoofd van de BB in het district Den Haag, weigerde daarin te geloven, maar een onder zoek van de Rijswijkse politie beves tigde de juistheid van deze anoniem gedane mededeling. Het prikkeldraad was doorgeknipt, de bunker was open gebroken, en enige handels waren op alarm gezet. Het onderzoek naar de mogelijke da ders is in handen van de Rijswijkse politie, aangezien de bunker zich op Rijswijks grondgebied bevindt. De po litie van die gemeente heeft met de opsporing nog geen succes geboekt. (Van onze correspondent) CULEMBORG, 27 dec. Nu in het kader van de stadssanering de meu belfabriek „De Zon" moet gaan ver dwijnen en het fabrieksgebouw inmid dels aan de gemeente is verkocht om medio 1967 te worden geamoveerd, heeft de directie besloten het bedrijf te sluiten. Ongeveer vijftien werkne mers zijn hierbij betrokken. Verschil lenden hebben reeds emplooi gevon den bij andere bedrijven. Voor de oudere werkkrachten blijkt dit echter moeilijk. Overleg met de vakbonden over een afvloeiingssysteem of eventuele tege moetkoming aan de werknemers, waar van er verschillende meer dan twintig jaar bij het bedrijf werkzaam zijn, heeft in principe nog geen resultaat opgeleverd. ADVERTENTIE ,\Uit onze internationale keuken: Dexe week Sfpaanse gerechten Falstaff, restaurant van het Rijnhotel Rotterdam BORGHAREN, 27 dec. Tijdens de Kerstdagen zijn in Limburg weer vele tientallen hectaren weiland onder wa ter komen te staan doordat het water in Maas en Roer opnieuw is gestegen. FLORENCE, 27 dec. (KNP) Dei Paus heeft de kerstnacht dit jaarl „liever met de behoeftige en lijdende gemeenschap willen vieren, dan in een feestelijke en pontificale glans". Hij zei dit zaterdagavond tot enkele dui zenden Flirentijnendie op het Santa Croce-plein in Florence bijeen waren gekomen om de Paus te zien. Direct na aankomst in Florence had de Paus de door de recente overstro mingen het meest getroffen wijk Ga- vinana doorkruist, staande in zijn open wagen. Bij de Santa Croce-kerk speelden zich aangrijpende tonelen af, toen de Paus zich onder de aanwe zige mensen begaf. Velen omarmden hem of kusten hem. Om middernacht droeg de Paus de Nachtmis op in de basiliek van Maria van de Bloemen, waar ruim 15.000 ge lovigen waren samengestroomd. De Paus zei in zijn preek dat hij dit jaar de kerstnacht speciaal in Florence had willen doorbrengen, als teken van verbondenheid met allen, die in Flo rence, in Italië of elders ter wereld de laatste tijd door rampen waren ge troffen. De Paus las de Mis geheel in het Italiaans. Na de plechtigheid bracht hij een kort bezoek aan het museum Bargiolo, waar de beroemde en thans zwaar beschadigde Christus van Cimabue gerestaureerd zal wor den. Tegen drie uur 's morgens vertrok de Paus weer naar Rome, waar hij even na vijf uur aan kwam. De ruim 300 km. via de autostrada del Sole werden afgelegd met snelheden die vaak de 180 naderden. De Paus was tijdens zijn bezoek aan Florence slechts vergezeld van zijn oarticuliere secre taris. In zijn privékapel droeg de Paus de Dageraadmis van Kerstmis op, ter wijl hij de dagmis vierde met de ge lovigen in de Sint Pieter. op kerstmor gen om 11.15 uur. Daarop aansluitend gaf de Paus de zegen voor „Stad en Wereld" (Urbi et Orbi). In een korte toespraak tot de tienduizenden gelovigen en toeristen op het Sint Pieterplein zei de ^aus zijn wensen ook speciaal te willen rich ten tot de lijdenden, de zieken en de vertwijfelden. Hij wilde dat zijn wen sen bovendien gehoord zouden mogen worden daar „waar voor zovelen de godsdienstvrijheid wordt onderdrukt" en „waar de zo zeer verlangde wapen stilstand duidelijk maakt, hoe smarte lijk en verlangenswaard de vrede is". .A-"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 1