Vele predikanten en gering aantal priesters kiezen partij tegen politiek van Johnson KUNSTWERKEN IN DEMONSTRATIE PREDIKANTEN MET PRIESTER VOOROP PROTEST TEGEN OVERVLOED EN ARMOEDE LERAAR DEMONSTREERT MET GEZIN OP BINNENHOF V'R£DL$7 D* KAMPEREN OP HET BINNENHOF 1 pPj SOLO-DEMONSTRATIE DINSDAG 27 DECEMBER 1966 5 ofd na AMSTERDAM, 27 dec. Met meer dan gewone ernst is tijdens de kerstdagen geprotesteerd tegen het oorlogsgeweld in Vietnam en de honger in de wereld. In de grote steden van ons land hebben verscheidene demonstraties uiting gegeven aan een felle afkeer van de Amerikaanse acties tegen het Vietnamese bevrijdingsfront. c Wmm Dicht bij het Hilton-hotel, op het Hofplein in Rotterdam, konden voorbijgangers getuige zijn van deze hardnekkige eenmans- demonstratie. m. '~~s\ Ook deze tekening stelt twee bekende versjes voor. En ook deze opgave is nog niet moeilijk. Wilt u de titels zorgvuldig noteren en bewaren bij de twee titels van deze eerste opgave (zie de krant van zaterdag 24 december). Om even het geheugen op te frissen: dit is de tweede van een serie van twaalf tekeningen, welke alle twee bekende versjes voorstellen. De tien overige zullen in de komende weken worden af gedrukt. Denkt u nog eens aan de prijzen? In totaal 4000 gulden, waaronder een eerste prijs van 1000 gulden. Beter vrijen Lange draak Kunstwerken vol ontzetting in de zwijgende kunstenaarsdemonstratie, zoals die op de Eerste Kerst dag met roffelende trom door Amsterdam trok. O PHOIJWPM De hervormde studentenpredikant dr. K. Strijd, de gereformeerde predikant E. H. Nagel en de studen tenpastoor pater J. van Kilsdonk gaan voorop in een protestdemonstratie tegen de Amerikaanse Viet- nam-po litiek. Zes Haarlemse jongeren hebben op de Dreef de kerstdagen hongerend doorgebracht om te protesteren tegen enerzijds de overvloed en anderzijds de armoede in de wereld. Hun initiatief heeft elders na volging gevonden. a De geschiedenisleraar Karst Bouman uit Goes viert met zijn gezin een geïmproviseerd kerstfeest voor de deur van de Tweede Kamer in Den Haag. Zijn verblijf daar moet zijn petitie over de kwestie-V iet- nam ondersteunen, de Draak van protest tegen Vietnam-verschrikkingen (Van onze verslaggevers) Het meest beklemmende beeld heb ben duizenden Amsterdammers zon dagmiddag kunnen aanschouwen, toen een vijftig meter lange, groene draak, met de woorden „2 miljoen doden in Vietnam" over het asfalt van de bin nenstad kronkelde. Het was een stille demonstratie van anonieme kunste naars, in het zwart gehuld met pleis ters over hun monden geplakt. Hier liep, op de roffels van zwart omfloerste trommels, ,,de zwarte dood", een sym bolische verwijzing naar de middel eeuwse pestepidemieën. Maar niet alleen Amsterdammers, ook Hagenaars en Rotterdammers' za gen hun vredige, huiselijke kerstviering voor enige tijd onderbroken door de monstranten die van hun onvrede met de wereldsituatie getuigden. Zaterdag middag was het bij neerstortende re gen in de hoofdstad begonnen. Talrijke predikanten (vooral hervorm de) en zeer weinig katholieke priesters, een kleine honderd in getal, verzamel den zich op het Amsterdamse Jonas Daniël Meyerplein voor een vredes mars door de binnenstad. Het doel stond omschreven op een spandoek dat o.m. door pater Van Kilsdonk, Je zuïet, aan het hoofd van de stoet werd gedragen en waarop stond te lezen: „In Christus naam ophouden in Viet nam". Andere teksten, die meegevoerd wer den luidden: „Geen Kerstbestand maar kerstvrede", „Laat het westen de eer ste stap doen", „Geen Nederlandse steun aan VS-oorlog in Vietnam" en Solidair met het andere Amerika". Pater Veelenturf, eveneens Jezuïet, gaf in een korte inleiding bij het beeld van de Dokwerker, vanwaar de stoet vertrok, een toelichting op laatstge noemde tekst. Daarmee zijn enige kerkgenootschappen in Amerika bedoeld die reeds geruime tijd zich verzetten tegen de oorlogshandelingen in Vietnam. Tijdens de tocht door de beregende en vrij rustige binnenstad trok de stoet, die door de politie te paard werd be geleid, wel belangstelling maar weinig commentaar. Jongeren deelden aan voorbijgangers vlugschriften uit, die zelden werden geweigerd en aandach tig werden gelezen. In het vlugschrift stond te lezen dat, naar de mening van de initiatiefnemers, de predikanten K. Strijd, A. A. Spijkerboer en E. H. Nagel, en pater J. van Kilsdonk, de oorlog in Vietnam aan alle kanten in strijd is met wat het Kerst-Evange lie zegt. ,,Dat zeggen wij niet alleen tot John son en de zijnen, maar ook tot het Ne derlandse volk, dat via zijn regering doorgaat Amerika te steunen in de oor log in Vietnam." Het vlugschrift con stateert dat er reeds 25 jaar oorlog is in Vietnam en dat Zuid-Vietnam geen vrij land was maar dat de Ver enigde Staten daar hun handlangers aan de regering wisten te krijgen. „De opstand voor hun vrijheid moeten de Vietnamezen nu bekopen met afschuw wekkende Amerikaanse bombardemen ten, napalmbommen, chemische ontbla- deringsmiddelen, martelingen, enz.", zegt het vlugschrift. „Velen in Zuid-Vietnam zien het communisme als middel tot het vin den van hun nationale waardigheid. Wij weten heel goed dat het Nationale Bevrijdingsfront ook geweld gebruikt. Ze zijn daarmee begonnen, nadat dui delijk was, dat Amerika hun geen vrij heid wilde geven." Het vlugschrift roept op tot het brie ven schrijven aan of het opbellen van volksvertegenwoordigers om er bij hen op aan te dringen niet langer mee te werken aan de Nederlandse politiek van steun aan Amerika. De demonstratieve vredestocht werd besloten met een bijeenkomst in de Noorderkerk, waar men na gebed rustig uiteen ging. Op een tekst die on gevraagd door enige jongeren werd ontrold stond te lezen: Volgende week de ouderlingen en misdienaars. De vastenactie van de zes jonge Haarlemmers tijdens de Kerst op de Dreef bij de Haarlemmer Hout heeft honderden zeer positieve reacties op geroepen bij het publiek. De zes jonge lui, die in een marktkraam in slaap zakken en winterjassen 48 uur lang slechts van koffie zonder suiker leefden, hebben de honger goed door staan. Ze waren laaiend enthousiast over de sympathiebetuigingen toen zij zich bij de hospita van de initiatiefnemer Harrie van der Meulen, na afloop van de actie tegoed deden aan een nach telijke maaltijd van boterhammen en soep. Overdag tijdens de beide kerstdagen bleef het onafgebroken druk voor de kraam, die tegen de sterke wind be schut werd door een schaftwagen van openbare werken, die de gemeente in de eerste kerstnacht liet aanrukken toen de storm de kraam omver dreig de te beuken. Onder de bezoekers bevond zich ook burgemeester mr. O. Cremers, die de actie aanvankelijk had willen verbieden omdat hij relletjes vreesde. Die zijn niet gekomen. De enige negatieve re acties kwamen van een stelletje aan geschoten jongelui en van een huisva der die zijn zoontje op luide toon voor hield dat het hier om antikoningsge- zinde provo's ging. Velen brachten wat mee voor het hongerende zestal. Etenswaren voor na afloop, boeken om de tijd door te komen, bloemen en geld. Dat laatste, een bedrag van ruim tweehonderd gul den, is bestemd voor de Unesco. Onder de sympathisanten bevonden zich de Tweede Kamerleden drs. J. Voogd en mevr. Singer, de schrijver Harry Mu- lisch en een anoniem gebleven bejaar de heer die midden in de eerste kerst nacht uit Den Haag kwam fietsen om de jongelui geld te brengen en een uurtje gezelschap te houden. In Rotterdam was zaterdagavond de Aktiegroep Vietnam tot demon stratie overgegaan. Een groep trok met spandoeken langs tal van Rotter damse kerken, terwijl kerkgangers zich naar de dienst of de nachtmis spoedden. De leuzen kantten zich te gen de Amerikaanse Vietnam-poli- tiek. Het ging er ordelijk aan toe. De politie bleef van enige afstand de betoging volgen. Op een terrein aan de IJsselmondselaan merkten voor bijgangers in de loop van de avond een aantal leuzen op, die met gele verf geschilderd waren op buizen. De kreten waren meer zonderling dan interessant: „Amerika voor de Indianen, Vietnam voor de Vietname zen, Nederland neutraal, Johnson sterven, gelukkig Nieuwjaar". Op een tochtige hoek van het Bin nenhof in Den Haag had zich inmid dels de veertigjarige geschiedenisle raar Karst Bouman, uit Goes geïnstal leerd, samen met zijn kinderen en en kele aanhangers. Zijn tijdelijke ver blijfplaats was onder de galerij, vlak bij de ingang van de Tweede Kamer. De politie legde hem geen strobreed in de weg. „De politie is allerliefst, maar je kan aan de vooravond van Kerstmis ook moeilijk de gummilat er over ha len", zegt de heer Bouman lakoniek. Hij wilde de aandacht vestigen op de petitie met zestigduizend handtekenin gen die hij in oktober de Tweede Ka mer heeft aangeboden, met als kern punt: „Nederlandse politici, doe een duidelijke uitspraak over de kwestie Vietnam". Om vijf uur had hij zich achter een knipperlichtje op het Binnenhof neer gezet met vrouw Jenny en zijn kinde ren Titus (4), Ole (6), Machteld (10) en Mischa i 1De heer Bouman is tegen het optreden van de Amerikanen in Vietnam, maar zijn stille protest laat nu dit aspect buiten beschouwing. Het gaat meer om de oorlog in het algemeen in Vietnam. Toen men bij de Tweede Kamer eerder in de week van zijn actie hoorde werd de heer Bou man door de griffier opgebeld met de mededeling dat er wel degelijk iets gedaan zou worden met zijn petitie en dat deze ter sprake zal komen bij de volgende beschouwingen over het bui- •KE' Prijsvraag „Zing mee W*Sl tenlandse beleid. „Komt u nu toch nog?", werd er met een enigszins be nepen stem gevraagd en drs. Bouman zei dat hij de mededeling in dank aan vaardde, maar dat hij toch maar zou komen. Om negen uur gingen zijn vrouw en twee jongste kinderen terug naar huis, de leraar en zijn twee oudsten bleven nog tot twee uur 's nachts. „Ik heb het Kerstfeest gevierd zoals ik dat thuis zou hebben gedaan. We hebben kerstliedjes gezongen, ik heb uit de bijbel voorgelezen, en het sprookje van het meisje met de zwavelstokjes ver teld." Hij heeft menig Vietnam-gesprek moeten voeren al die uren. „Even was het vervelend toen er een Ame rikaan kwam wiens vader tijdens de tweede wereldoorlog hier gesneuveld was. Hij was nogal verbitterd over wat we hier deden. Hij ging ten slotte kwaad weg want hij werd vanwege de politiek van Amerika nogal uitgeve- terd door verschillende mensen hier. Ik ben hem achterna gegaan en we zijn toch nog in vriendschap geschei den. Ik ben dan ook niet hierheen ge komen om ruzie te maken". De heer Bouman, omringd door kaarsstompjes, kreeg nogal wat mo rele steun. Mensen kwamen koffie brengen, een borreltje en banket- staaf. Laat op de avond kwam een man voorzichtig vragen of ze trek hadden in soep: het P.S.P.-kamerlid Slotemaker de Bruine. Uit zijn auto bracht hij daarna een in een rood-wit- te theedoek geknoopte pan soep te voorschijn. „Amerika moet weg uit Vietnam. Ze moeten erkennen dat ook China er zijn belangen heeft", zegt de heer Bouman. Hij heeft lange tijd ge zelschap gehad van de jonge Rotter damse gemeente-ontvanger J.W. Hoo- geboom, en het Goese echtpaar Susan. Tezelfdertijd werd op het Korte Voorhout in Den Haag, vlak voor de Amerikaanse ambassade, een jongen die in een slaapzak op het schelpen pad lag zorgzaam toegedekt door een meisje in mini-rok. Hier protesteer den zeven jongelui van de pacifistisch Socialistische Jongerenwerkgroep te gen het Amerikaanse optreden in Vietnam. „Je kunt beter vrijen dan vechten" zei er een, en hij wees op een van de borden die omhoog wer den gehouden. Make love, no war'L Tussen twee bomen was een waslijn gespannen, waaraan een vuurrode vlag en enkele paraplu's hingen. Er stond een kerstboompje onder met al leen een olielampje erin. Er ging een fles rond en een meis- je sprak haar verlangen uit naar wod ka ook de alcoholische voorkeur is politiek getint. Af en toe werd in de ambassade de schim van de marinier zichtbaar, die wachtdienst had. Voor het gebouw postte een agent. Om acht uur verbood hij verder grammofoon plaatjes te draaien. Het was een pot pourri geweest van kerstliedjes1 en protestsongs. Soms flitste er een fo tolampje op van opzij. „We worden weer gefotografeerd door de politie of de B.V.D. Ze willen onze gezichten hebben in verband met 10 januari, het huwelijk", zegt er een ter verkla ring. Alle slagzinnen waren door de politie goedgekeurd. Ook die welke zei: ,kL. B. J., how many kids did you kill to day?" Hier kunnen ze ons niets voor maken" zei iemand ju ridisch. „Het is alleen maar een vraag". Een omstander merkte geme lijk op dat het toch knap tendentieus is. Anderen uitten zich duidelijker. „Ze moesten heel Noord-Vietnam plat gooien" werd er geroepen. „We laten ons heus niet op stang jagen", zei een jongen met een geruite pet vol speldjes met politieke teksten. Op het schelpenpad ging er maar weer een jongen onder zeil. Het is droog maar hij gaat toch maar onder een zwarte paraplu liggen. Het protest moet twee etmalen duren. De voorzitter van de Pacifistisch So cialistische Jongerenwerkgroep uit Den Haag, Wim de Jong, had om niet erg duidelijke redenen enige tijd op het po litiebureau moeten doorbrengen. Er was een proces-verbaal tegen hem op gemaakt wegens samenscholing. In de kerstnacht had hij over een nabijko mende politie-agent gezegd: „Die agent heeft mij eens geslagen." De agent had hem gelast mee te gaan, wat Wim de Jong had geweigerd. Hij werd naar een auto gesleept en weggebracht. De Haagse politie greep eveneens in toen een onderwijzer uit Haarlem op de eerste kerstdag bij de Amerikaanse ambassade opdaagde met sandwich- borden. „Kerstfeest op Soestdijk, maar prins Bernhard ontving U.S.A.-piloten uit Vietnam", stond er op een, en op een ander: „Geen christendom zonder het gezag van Christus." Volgens de politie had de onderwijzer geen vergun ning voor de demonstratie. Die was er wel voor de kunstenaars, die door de Sigma-groep waren opge roepen tot een protestmars op de eer ste Kerstdag door de Amsterdamse bin nenstad. Honderden mensen, vooral ook jongeren, liepen mee en droegen kunstwerken die de oorlogsverschrik kingen moesten uitbeelden. Spandoeken en yells ontbraken deze keer, maar des te opvallender was de lange draak, die een huid had van groen camouflagedoek. De deelnemende kun stenaars, voor een aanmerkelijk deel uit de beeldende kunst, wilden anoniem blijuen. De pleisters op hun mond moesten de onmenselijkheid van hun machteloos zwijgen uitbeelden. Een aantal van de demonstranten torstte de afzichtelijke drakekop op de schouders. Men volgde de langzamerhand bekende route van af het standbeeld van de Dokwerker op het J. D. Meyerplein naar de Noorder- markt. Velen kwamen af op het indruk wekkende tafereel en het beklemmende tromgeroffel. Met ernstige gezichten sloten zich tgl van Amsterdammers aan, onder meer priesters en predikan ten die men een dag eerder ook had zien demonstreren, jongelui en ouders met hun (vaak heel kleine) kinderen. Op verscheidene punten hield de politie overvalwagens in reserve. Ze konden daar gelukkig actieloos blijven staan totdat de stoet in alle rust ontbonden was. In Arnhem hebben zelfs 21 jonge mensen een 48-urige. vastenactie op de Grote Markt gehouden. Slechts twee zijn gedurende de actie afgevallen. Een zestienjarig meisje moest van haar ouders thuiskomen. De jongelui vonden de koude en de natte sneeuw erger dan de honger. Overigens heb ben ze in die 48 uur heel wat aanloop gehad, vooral op de Eerste Kerstdag- Tientallen welmenende ouderen be gonnen discussies die nogal eens hoog opliepen. Met zelfbeheersing lieten de jongelui beledigingen over zich heen gaan. De discussie-onderwerpen waren God, geloof, Kerk, oorlog en militai risme. De ouderen poneerden de nood zaak van bewapening tegenover de vijand, de jongeren wilden niet van vijandschap uitgaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 3