NIEUWE DAG PETER VAN DE MERWE GRIJPT IN II Jeugd van Twente faalt opnieuw in afwerking KEES RIJVERS FELLE BRED ANA ARS SLEPEN PUNTJE UIT STADION JOHAN CRUYFF WEER IN ZIJN ELEMENT 1 WË 1 ONTEVREDEN GO AHEAD GRIJPT KLEINE ZEGE1-0 m WBÊÊm rm l«NI ^perveteraan van 87 °opt cross over 8 km Ajax-Dukla Praag op 1 maart dinsdag 21 december 1966 W'mMI eijenoords Zweedse aanvaller Kindvall is zojuist een fraaie kans op een treffer ontnomen. Peter de Merwe heeft de alleen op hem afstormende Kindvall de bal ontfutseld. Linksachter Peik mans lijkt te grijnzen. Het stond nog steeds 1-1 ROTTERDAM, 27 dec. In „Het Stadionnieuws", een met opstellingen en een voorbeschouwing verlevendigd advertentieblaadje, dat bij Feijenoords thuiswedstrijden te koop is, stond gisteren, dat „Feijenoord thir's nog geen enkel punt verspeelde. Een mooi record en waard om te behouden." Daar op leek, nu het bescheiden NAC op bezoek kwam voorlopig nog alle kans. Bovendien had NAC twee dagen ervóór nog een uitputtend duel tegen DOS moeten beslechten. De winst van 4-1 zou de tegen stander ongetwijfeld wat mild hebben gestemd, zo meenden de 34.000 getrouwen. Niettemin raakte Feijenoord juist tegen NAC een van de weinige records die het in deze dagen van tegenspoed nog heeft, kwijt. Elf stug en wat gelukkig verdedigende Bredanaars slaagden erin het veel sterkere Feijenoord op 1-1 te houden. Ajacied Johan Cruyff in actie Achter hem drie verslagen Elinkwijk-verdedigers (Blaauw, Mackay en Van der Merkt). Vóór hem alleen nog Lefering. Nuninga maakt zich bovendien gereed eventueel bijstand te verlenen. Kees Rijvers was gisteren on danks de nederlaag van FC Twen te tegen Go Ahead niet ontevreden. Verkeerde plaats Ontstellend WILLY KMENT scherp oordeel DE TIJD v. v-: v- ,x WW- iiiiiil - (Van onze speciale verslaggever) ,ÖEVENTER, 27 dec. Uit de laat je6 7 wedstrijden heeft FC Twente t'echts twee punten veroverd. Dat is Weinig. Maar: de spelers van Twen- blijven kalm. Zij voetballen met cjVerleg en beslist met talent. In de ^°°r Kees Rijvers begeleide opbouw ah de Enschedese ploeg ontbreekt '•'^ttemin één element: het benutten an kansen. De jeugd van Twente tan dat nog niet. Die handicap bleek gisteren in Deventer opnieuw. Go •thead, nóg ijveriger dan anders, ver- v6digde bijzonder hardnekkig en bo- v®ndien succesvol een snel verkregen Afsprong van 1-0. ^vPnieuw dus een nederlaag voor Wpsnte- Tocb zei Kees Rijvers na de te strijd: ,,Ik ben tevreden over Twen- V-' En later: „Ik vind het scheppen it,11 mogelijkheden belangrijk. En dat jp.^hen de Enschedeërs. De laatste tijd >f"s opvallend goed." Als bewijs van stelling kon de Brabander meer een dozijn voorbeelden noemen, o' P den duur", luidde Rijvers' vaste betuiging, „moeten deze kansen doel- 4e? ,n opleveren. Dat kan niet an- En vervolgens: „Punten zijn be- gfijk. Zij betekenen voor een ploeg «vertrouwen. Daar moet Twente Vtoe." ^jai)na had Twente tegen Go Ahead v 3an zelfvertrouwen gewonnen. Vlak °r de rust plaatste de naar voren v shelde achterspeler Hilgerink de bal V0!1 het doel van Nico van Zoghel. beo pahlplatz miste hem weliswaar, ?ar de attente Jeuring niet. Hij Poot hard in. De bal, die de boom- sy"ge Van Zoghel reeds was gepas- Cerd, werd bij de doellijn door ach- h,rsPeler Butter weggetrapt. Op dat s'PPient floot de onzeker fluitende iho idsrechter Ravens. „Doelpunt", v„ePde het merendeel van de ruim la®rtigduizend toeschouwers. Fout. De e. °nieke Schiedammer gaf op nog C6!1 halve meter van het Deventer een... scheidsrechterbal. Van Ra- lijhs later over zijn merkwaardige be vang: „Ik beken schuld. Ik floot te th°eg. Dat kwam, omdat ik in eerste CtaPtie dacht dat het een doelpunt was echter niet zo. Dat rea- W;®rde ik me een paar fracties la- liat De stuitbal van Van Ravens werd W Purlijic aangevochten. Hoofdrolspe- Jeuring: „De bal had de lijn al b»?stens dertig centimeter ge- VSeerd." Het oordeel van achterspe ld. Dutter van Go Ahead luidde an ti» s' „De bal was nog minstens der- ^^centimeter van de doellijn verwij de?6 beslissing van arbiter Van Ra- t>n„s teas in elk geval in het nadeel rtvente. Want al was het schot van Jeuring geen doelpunt, uit deze actie zou waarschijnlijk wel een treffer zijn ontstaan. Na Butter kwam de bal bij Pahlplatz. Hij stond twee meter voor het doel volkomen vrij. Twente heeft tegen Go Ahead niettemin ook een winstpunt ontdekt. Samardzic (26 maal Joegoslavisch internationaalde buteerde bij de Enschedeërs. Hij deed dat bijzonder overtuigend. Zijn gemak kelijke passeermethode was perfect. Zijn voorzetten bijzonder zuiver. En bo vendien: Samardzic kan schieten. De bal week uit diverse schoten maar en kele centimeters van de goede richting af. Rijvers over de' Joegoslaaf: „Hij is een klasse-speler. Als hij in de ko mende wedstrijden kansen benut, dan komt Theo Pahlplatz misschien ook los". Samardzic over zijn eerste optre den: ,,Het spel van Twente is meege vallen. Er zit voldoende variatie en verrassing in de aanval. Met iets meer geluk was Twente winnaar geweest!" Niet allen Twente haalde echter een onvoldoende voor de afwerking. Ook Go Ahead speelde verre van secuur. Vooral in de eerste speelperiode kre gen de spelers van Go Ahead prach tige mogelijkheden. Hoewel Gerrit Niehaus aanvankelijk niet het geluk aan zijn zijde had (zijn inzet stuitte af op de paal) schoten anderen te on doordacht. BijvoorbeeldWiistefeld, Veenstra en Adelaar. Er werd in de helft toch gescoord. Buitenspeler Res- sel schoof de bal door naar de felle If i 27 dec. Joe Deakin, ,van Engelands atletiek fenomenen gJa. et verre verleden, heeft zaterdag de jaarlijkse crosscountry van S^ond voor een opmerkelijke pres- P larPez°rgd. De 87-jarige Brit, die hij de olympische spelen van fet een gouden medaille won op tHpfjO-triwedstrijd over 3 mijl, vol- onder moeilijke omstandigheden J6 £r°ss over 8 km. Heel zwaar kreeg Jhiji Per-veteraan het kort voor de fNlrt' yo-or het parcours bijzonder |S<li.jer'g was. Enkele malen kwam ten val, doch zelfs de modder tJn weerstand niet breken. Gerrit Niehaus. Deze schoot de bal keihard en onhoudbaar in het net ach ter de betrouwbare Warringa, 1-0. Een beslissend doelpunt, zoals later bleek, waarover niettemin weinig vreugde ont stond. Zelfs niet bij Go Ahead-oefen- meester Fahrdonc. Hij concludeerde somber: „Go Ahead heeft teveel kan sen gehad om maar één doelpunt te maken." Hij weet deze tekortkomin gen aan de gedwongen'rustperiode van een paar weken geleden. „De spelers zijn daardoor hun combinatiegevoe' kwijtgeraakt. AMSTERDAM, 27 dec. Ajax zal de eerste wedstrijd tegen Dukla Praag voor de kwartfinales van het Europese bekertoernooi op 1 maart in het Olympisch Stadion in Amsterdam spelen. Voor de wedstrijd in. Praag hebben de Tsjechen 8 of 15 maart voorgesteld. Feijenoords onmacht ook tegen NAC zonneklaar (Van onze speciale verslaggever) Er was, na afloop, nogal wat kri tiek op NAC's opvattingen over het betaald voetbal. „Zó wordt voetbal vermoord"concludeerden de stugge vrienden van het tot onmacht ver vallende Feijenoord. Bob Janse, trai ner van NAC en zélf Rotterdammer in hart en nieren, haalde over ver wijten zijn schouders op: „Luister eens, die mensen vergeten bijvoor beeld, dat wij zaterdag al een wed strijd hebben gespeeld op een terrein, waar geen voetbalwedstrijd mogelijk was, zó zwaar was het. Bovendien: be-1 kijk het materiaal eens. Bij Feijen oord loopt voor een paar stuivers. Mijn jongens moeten het van een enorme inzet hebben. Dat ligt Feijen oord geloof ik niet zo best. Maar als ze het niet eens zijn met ons spel, dan moeten ze dat in het veld dui delijk maken door doelpunten. Als wij hier gewoon spelen, met alle risico's van dien, dan gaan we er misschien met 5-0 in. Is het dan goed?" Feijenoord heeft overigens dit ze vende verliespunt van het seizoen vol komen aan zichzelf te wijten. Al wil den enkele spelers dat niet direct toe geven. De na een half uur voor Ro- meijn ingevallen Haak zei bijvoor beeld: „Het is zo moeilijk spelen te gen een ploeg, die bijvoorbaat uit is op een gelijk spel. De mensen ver wachten van ons, dat je doelpunten maakt. Dat is heel wat moeilijker dan een gelijke stand verdedigen". Trainer Kmentt zag het scherper. „Ach, we hadden na een half uur al met een Elinkwijk bezwijkt tenslotte onder druk van tam Ajax (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 27 dec. Met een veldboeket in de armen verdween me vrouw Vasovic van de tribune van Ajax. Haar man Velibor werd de weg versperd door opdringerige handteke ningenjagers. Het gezicht onder zijn Lenstra-kuif stond opgetogen onder zo veel verering en met de herinnering aan een wedstrijd waarin Ajax' sup porterskoor zijn daden met gulle ap- plausjes had beloond. Zelfs zover was gegaan om met een gescandeerd „Va sovic, Vasouic" aanvoerder Bals ertoe te bewegen de Joegoslavische nieuw komer een strafschop te laten nemen. Met een harde ,.knal-boem" weersprak Sjaak Swart dit voor hem misschien pijnlijke spreekkoor, maar voor de rest deden spelers èn publiek er alles aan om. Vasovic bij zijn eerste optre den in de Nederlandse competitie een hartelijk welkom te bezorgen. Zelfs Elinkwijk hielp zij het ongewild mee. De Utrechters zakten ineen onder de o.a. door Vasovic gestuwde aan valsgolven van Ajax en werden met 8-0 verslagen. De grootste overwinning van Ajax sinds jaren, die het gemid delde van dit seizoen weer boven de vier doelpunten per wedstrijd bracht. Aanvalsgolven is echter een groot woord. Elinkwijk was te zwak om daar toe werkelijk de inspiratie te kunnen bieden. Op papier was het vantevoren reeds een uitgemaakte zaak geweest dat Ajax het aan zijn stand verplicht was met grote cijfers te winnen. Ajax Ajax met een voorhoede, die in 16 wedstrijden 61 doelpunten maakte te gen Elinkwijk met een verdediging die in dezelfde aantal wedstrijden maar liefst 53 doelpunten liet passeren. Bo vendien, Ajax mocht de geblesseerde Henk Groot vervangen door Vasovic. Elinkwijk mocht in het met de jonge Van der Stap zwak bezette doel nog niet de nieuwe Joegoslavische aankoop Curcic opstellen. Discriminatie? Neen. Bij Ajax was alles in orde, bij Elink wijk niet. Ajax had eenderde van het transferbedrag het deel voor Par- tizan Belgrado bij de KNVB gedepo neerd plus een copie van het contract. Dat Partizan een vervelend telegram stuurde, waarin het dat contract ter inzage vroeg, werkte slechts prikkelend op de KNVB. Uit Den Haag kreeg Ajax te horen: „Vasovic mag voorlo pig spelen. Wij hebben als lid van de FIFA het contract bestudeerd en in orde bevonden en wij zullen de zaak dan ook met Joegoslavië afhandelen. Vasovic heeft negentig minuten lang zijn best gedaan dit „vertrouwen" niet te beschamen. Hij kon niet verbloe men dat hij op 4 augustus zijn laat ste wedstrijd had gespeeld. „Hij stond ook niet op de goede plaats" conclu deerde Ben Muller. „Hij is meer ver dediger dan aanvaller" onderstreepte Frits Soetekouw, die bevestigde dat ieder ander in het elftal zijn best had gedaan Vasovic zich thuis te laten voelen. „Angst voor je plaats mag je nooit laten blijken. We vormen met vijftien spelers één team. Met elf man red je het nooit". Dat Vasovic enige malen alleen probeerde een doelpunt te maken werd hem niet kwalijk ge nomen. Hij bleek bijzonder handig en fel in het afnemen van de bal en zijn plaatsen was zuiver en doordacht. Zelf bleek hij best te spreken over zijn debuut, en de steun van het publiek: „Het voetbal in Nederland is sneller en doortastender dan in Joegoslavië. Elinkwijk was echter te zwak om mij werkelijk goed te kunnen inspelen." „Elinkwijk had met Joegoslavië wel alles in orde over de transfer van Far- tizans reserve doelman Curcic, maar bij Elinkwijk kwam de narigheid uit Duitsland. Curcic heeft namelijk vier maanden als amateur bij Borussia Mönchen Gladbach gespeeld en dus is er voor een overschrijving van deze Joegoslaaf ook nog toestemming van de Duitse voetbalbond nodig. De heren waren per telegram en telefoon vrij dag niet uit hun beslommeringen aan de vooravond van het Kerstfeest te halen en dus zat Curcic gisteren nog langs, de kant. De negentienjarige Van der Stap, op vijftienjarige leeftijd eens de „held" van Zoelen, heeft het gewe ten. Elinkwijkzou echter Elinkwijk niet zijn geweest wanneer het de capitulatie niet ruim een helft had weten uit te stellen. Hoe, was niet helemaal duide lijk. Vooral misschien dank zij de luw te van Ajax' stormen na weken van windkracht dertien. Eén doelpunt viel er vóór de rust en 'dat werd nog ge maakt door de ongelukkige Van der Merkt, die een draaibal van Nuninga in zijn eigen doel liet caramboleren. Bij de enige echte kans voor Ajax met Cruyff vrij voor doel redde Mackay op de doellijn. Al was de Amsterdamse roarAjax klap-klap-klap ook in de tweede helft opzwepend genoeg, het spel bleef tam, zonder flitsende hoogte punten. De druk op de achtmans ver dediging van Elinkwijk bleef echter en onder die druk bezweek Elinkwijk lang zaam maar zeker. En daarna viel al gauw het ene doelpunt na het andere, stuk voor stuk meer als gevolg van Utrechtse fouten dan van- Amsterdams bravour-spel. Nadat Nuninga met een boogbal Ajax op 2-0 en zichzelf hoger aan de lijst van scherpschutters had gebracht, mengde scheidsrechter Schalks zich in Ajax onderonsje. De eerste maal, toen hij volkomen terecht het voor hem bepaald niet vreemde gebaar naar de strafschop stip maakte: „Ik kon niet anders. In een wir-war van spelers werd Nuninga de bal plagend dansend voor zijn voeten door doelman Van der Stap aan een been vastgehouden." De tweede maal, toen zelfs de Aja- cieden de jubel om'een doelpunt verga ten van wege vermeend buitenspel. Kei zer had vanaf de linkervleugel keihard ingeschoten. De bal ging voorlangs, maar bij de paal hield een glijdende Cruyff hem tegen. Voor de toestormen de Nuninga was de kans niet meer te missen. Schalks: „Ik begreep de ge dachte aan buitenspel. Maar... ik stond op één lijn. Cruyff kwam achter een achterspeler vandaan en hij trok de bal opnieuw een halve meter terug. Dus stond Nuninga niet buitenspel." Verder verliep voor Ajax alles van zelf. Althans Nuninga liet met enig goo chelwerk drie man naar de bal zoeken, die hij toen reeds had ingeschoten (5-0). Cruyff kreeg vervolgens de „ideale" pass van Elinkwijks rechtsachter Schulzle (6-0), waarna hij even later j tien centimeter voor de lijn een schui ver van Nuninga „afwerkte" (7-0). Ten slotte mocht Swart nog een luchtstuntje, waarin de bal van hoofd naar hoofd ging, afwerken met een kopbal die via de lat in het net verdween. De glim lach waarmee Swart zich omdraaide was vernietigend voor de Elinkwijkers. voorsprong van twee of drie doelpun ten verschil moeten vóórstaan. Dan was het heel wat gemakkelijker ge weest". Feijenoord-NAC was dus in zekere zin een „klassiek" duel tussen een sterk aanvallende ploeg en een elf tal, dat zich tevreden stelt met een gelijke stand en naarmate de tijd ver strijkt zich met steeds meer overtui ging verdedigt. Dat Feijenoord in het eerste half uur, toen het vaak tot voortreffelijk spel kwam, niet meer dan dat ene, door Kindvall na een misser van Aty Graaumans gemaak te doelpuntreikte, was eigenlijk een wonder. In die eerste dertig minuten was er tenminste een klasse verschil tussen de ploegen. Bovendien verde digde NAC ronduit belabberd. Jacques Visschers, die met een magistrale treffer gelijk had gemaakt, maar even voor rust moest uitvallen, ver telde waaróm: „Wij hebben een aan tal spelers, die geen bal kunnen schoppen als ze eenmaal in dit Sta dion zijn. Neem onze jonge halfspe- ler Reynders. Of Aty Graaumans. Zelfs Van Ierlaftd was in het begin nerveus. Dèèrom ontstonden er zoveel kansen voor Feijenoord in die eerste Eén man had duidelijk weinig last van nervositeit: Franske Bouwmees ter. Voor de ook dit seizoen overi gens weer herhaaldelijk geblesseerd geraakte Bouwmeester was er, nu hij tegen zijn oude club speelde, opnieuw de prikkel, die zijn groot talent nodig heeft. Evenals in de eerste wedstrijd van het seizoen, toen NAC Feijenoord op 0-0 hield, was Bouwmeester de coördinator van NAC's aanvalsacties. „Den Bouw", zoals Breda hem be wonderend noemt, was gisteren voor NAC zijn omvangrijk gewicht in goud waard. Hij was een toevluchtsoord voor zijn medespelers. Een bekwaam rustpunt in de gejaagde en vaak pa niekerige acties. Met Bouwmeester aan de bal kon NAC de slagorde her stellen. Bovendien dreigde er stee vast gevaar, wanneer hij de bal met verfijnde strelingen in grillige baan rond Feijenoords onzekere verdedigers zond. Uit één van die met een mees terlijke curve „geladen" passes ont stond trouwens de gelijkmaker. Feijenoord had weinig aandacht voor de uit stilstand en provocerend- op-zijn-gemak spelende Bouwmeester. Het besefte, dat het snel opnieuw afstand moest nemen van NAC, wilde het de wedstrijd in handen houden. Maar de gladde acties van schakel speler Jansen, Bild en Moulijn, die in het eerste half uur onstuitbaar waren, werden steeds zeldzamer. Tóch moest Feijenoord het over die linkerkant blijven proberen. Het mocht van „rechts" niets positiefs verwachten. De jonge middenveldspeler De Boom bleek niet in staat rechtsbuiten Geels en rechterspits Kindvall tot positieve daden te inspireren. Vooral Geels toonde een ontstellend gebrek aan kwaliteiten. De zes, zeven kansen, die Kindvall, Bild en Geels aanvankelijk nonchalant onbenut lieten, zouden later zwaar wegen. Zelfs aanvoerder Kraay trok naar voren in de tweede helft, die veel weg had van de trainings-variant „aanvallen en verdedigen". Kindvall liet zich nog eens op on benullige manier de bal door de voor treffelijke doelman Van de Merwe van de voet grissen, Kraay kopte nog wel net naast en een hard schot van Bild belandde in het zijnet, het was niette min duidelijk, dat dit Feijenoord op nieuw onmachtig was een meerder heid in doelpunten uit te drukken. Overigens: het legioen, dat de impo nerende naam niet meer waardig schijnt, voelde er desondanks niets voor de favorieten weg te honen. Zelfs klonken zo nu en dan schuch tere yells door het zonnig vrieskoude stadion. Anderen reageerden hun gramschap af op de inderdaad niet sterke scheidsrechter Van de Veer. Echte Rotterdammers haalden de neus öp voor de afvalligen, die zo no dig een plagend „Cruyffie-Cruyffie" meenden te moeten laten horen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 9