HAVENVAKSCHOOL KIEST 31 JANUARI ZEE SERVICE eovanieiiand Oplevering metrotunnels mei-juni volgend jaar eetzaal van „cilicia"1 anders dan andere laatste hand Gespreksstof voor pastoraal concilie hi AAN KARWEI YDY moet het van eindsprint hebben GELOVEN IN ROTTERDAM Oliebollenaktie °P Oudejaarsdag Gewonde matroos van boord gehaald Europoorttochten met boot en bus Nieuwe directeur „V olksgezondheid SINDS NOVEMBER GEEN HINDER MEER VAN LEK akantiepro gramma constante kwaliteit WOENSDAG 28 DECEMBER 1966 De „Cilicialf nog voordat sleepboten hem, naar de Parkkade verhaalden. Bij Verolme in Rozenburg onderging de voormalige Schotse liner een metamorfose. VOOR UW AANKOOP afgeregeld. Fabrieksfouten uitgesloten. TIJDENS AANKOOP deskundig advies. NA UW AANKOOP Elk horloge wordt getest en afge regeld op onze nieuwe vibrograph type 1967. Bij voorkeur laten wij U adviseren door gediplomeerde horloge makers. Ook na Uw aankoop blijven wi| Bijzondere garantie en nazorg voor belangstelling voor Uw horloge een lang leven van Uw horloge, koesteren, hiertoe in staat gesteld! 2 Jaar gratis verzekerd. door ons eigen, met de meest mo derne apparatuur uitgerust atelier LIJNBAAN SO - ROTTERDAM ^°t even voor het vertrek van Rozenburg werd er nog druk gewerkt Qan de verbouwing van de „Cilicia" en het zal nog wel even duren ^ordat alles kant en klaar is en de school op 31 januari in gebruik kan worden genomen. eetzaal aan boord van het schip blijft intact. De jongens, die tern op het schip zullen verblijven, eten in dezelfde zaal, waar vroeger de passagiers dineerden. Op twee „stoepranden" van beton worden de rails gemonteerd. Een „stoep" langs de wand is bestemd voor personeel. Er komt een hekwerk langs de baan. ii STUKS i 1.6» £SN IAUA&NS fAUBUKT f Jan Backx voorgoed afgemeerd (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 28 dec. Voor 31 JANUARI moet de verbou wing van de „Cilicia" klaar zijn. Dan *al de scheepstelegraaf van het schip, dan ,,Jan Backx" geheten, op „stop" *taan. Het 12.000 ton metende schip is vandaag van de kade bij Verolme in Rozenburg, waar het is verhaald, naar de Parkkade in Rozenburg verhaald, 0rri na de kerstvakantie als school, in structie-, leef- en ontspanningsruimte te dienen voor leerlingen van de Haven- t'akschooi. Het 154 meter lange schip is aan de Parkkade vóór de Seven Seas afgemeerd. Op de ,,Cicilia" in Rozenburg heerst ee tot en met gisteren ^og een koorts achtige drukte, want voor 31 jan., wan- leer het schip in gebruik wordt gesteld, hioet het voldoen aan alle eisen van Todern onderwijs en huisvesting en ■laar was de „Cicilia" bepaald niet op gebouwd. Het schoolschip voor de Stichting Vakopleidingen Havenbedrijf zal aan '7 jongens van de Hogere Zeevaart school en School voor Scheepvaart- tuigkundigen onderdak bieden. Zij krij gen twee- en driepersoonshutten. In tern zullen bovendien enkele jongens van de leerlingenstelsels van de Haven- Schoor en de Hogere Opleiding op het voormalige Schotse schip een plaatsje krijgen. De Havenvakschool van de Noordelijke Oever verhuist in zijn ge heel naar het schip; de Hogere Oplei ding, centrale examencommissie, leer lingenstelsels en vakopleidingen voor volwassenen worden eveneens op het schip gevestigd. Daar het schip een. half-passsagiers half-vrachtschip is heeft men veel intact kunnen laten van het schip, omdat bij de praktische les sen de outillage van het schip te pas komt. De los- en laadbomen blijven op het schip. Hiermee kunnen de leerlin gen praktijk opdoen,"terwijl ook de exa mencommissie hiermee examens kan Sfnemen. Ook de vier cylinder-scheeps- motor staat er nog en hij kan zelfs draaien. Om het watergeweld van de draaiende schroef te keren is een wa rrem aangebracht. De heer H. Bos, oud-stuurman bij de koopvaardij, is de commandant van het schoolschip, dat bij elkaar ongeveer vier miljoen gulden gekost heeft. De „Jan Backx" zal ook plaats kun nen bieden aan verenigingen en instan ties in het Rotterdams Havengebied, die conferenties willen houden. Zee vaartscholen uit andere delen van het land kunnen er aan boord komen voor een studieweek, zodat ook jongens uit Limburg kunnen werken met los- en laadbomen en een scheepsmotor aan boord van een echt schip. Rivier- en zeergdar behoren ook tot de technische snufjes. Omdat het schip met de kop naar de ingang van de haven ligt kun nen de leerlingen het hele scheepvaart verkeer in de Parkhaven op de radar volgen. Burgemeester Thomassen komt op 31 januari naar de Parkhaven om dan de tweede havenvakschool een nieuw onderkomen te geven. Bij deze gelegen heid wordt de „Cecilia" „Jan Backx gedoopt. Dr. J. Ph. Backx, naar wie het schip genoemd is, neemt in januari afscheid als voorzitter van de Stichting Vakopleidingen Havenbedrijf. (Van onze correspondent) VLAARDINGEN, 28 dec. In de eerste klasse van de Rotterdamse dambond won CDR 2 met 14-6 van Hoogvliet. CDR is thans uitgespeeld. Het team behaalde 17 punten uit 10 wedstrijden. Het Vlaardingse VDV 2 kwam tot 13 punten uit 8 wedstrijden en moet dus de twee achterstallige wedstrijden winnen om met CDR 2 gelijk te komen. Volgende week dins dag speelt VDV 2 in Hoogvliet tegen HDV 1. De laatste wedstrijd tegen Charlois 3 is nog niet vastgesteld. ADVERTENTIE 3X 11 (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 28 dec. De heer J. den Braber is met ingang van een april 1967 benoemd tot directeur van de stichting „Bevordering Volksgezond heid". Hij volgt de heer Van der Windt op. In de stichting werken sa men het Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding, het prinses Beatrixpo- liofonds, het astmafonds, het reuma fonds en de stichting hart- en vaat ziekten. De heer Den Braber, die 53 jaar oud is, werkte van 1927 tot 1946 bij de Nederland Overzeebank en van 1946 af bij het dagblad de Rotterdam mer als chef van de afdeling propa ganda. w (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 28 dec. „Gelovi gen in Rotterdam" is de titel van de gespreksstoffen die in het dekenaat Rotterdam behandeld gaan worden in het kader van het Pastoraal Concilie. Zij zijn verkrijgbaar bij het Centraal Pastoraal Beraad aan de Schietbaan laan 105a in Rotterdam, tel. 231285. De samenstelling van de gespreksstof en van de begeleidingen ervan was in handen van Dr. K. van Wely. In een handig mapje komen, behal ve de vragen, ook aanwijzingen voor aan de gespreksleider, de secretaris en de deelnemers, over de gespreks techniek en algemene richtlijnen. Men kan er alle kanten mee uit, of men er eenmaal een gesprek aan besteedt of meermalen. Het onderwerp is gekozen omdat uit vooroverleg gebleken is dat de vraagstukken rond plaats en taak van de gelovige in de wereld en de kerk de meeste belangstelling in het deke naat trekken. De stof is ondergebracht onder de titels „De opdracht van de mens", „De gelovige mens", „De gelovigen samen" en „Binnenkerkelijke verhou dingen". Tekenend voor de opzet is het advies dat aan de deelnemers gegeven wordt: „Bij alle vragen kunt u het geijkte antwoord zoeken dat u geleerd hebt van school, preekstoel, katechis- mus (oude of nieuwe). Ook kunt u lang en breed uitweiden in vrijblijven de beschouwingen. Waardevoller en verrijkender is het uw eigen ervaring en beleving te ondervragen. U reken schap te geven van wat u feitelijk denkt, voelt en doet en te vertellen waarom het zo is. Zonder de dingen „mooier" te maken dan zij in feite zijn. De gelovigen binnen het diocees Rotterdam kunnen door deelname aan bestaande of nog te formeren groe- (Van onze correspondent) VapC?IEl?AM, 28 dec.' Ten bate ^erk e E'inmond-band en het kerkelijk iVorH, van de hervormde gemeente °P oudejaarsdag in Schiedam J°°ntio 0llenaktie gehouden. Een tele ven (nummef 268023) en de olie- ^ordnv, zeven voor een gulden' gratis thuisbezorgd. HOEK VAN HOLLAND, 28 dec. Met 'een vaartuig van de roeiersver eniging Eendracht heeft een Hoekse ehbo-ploeg een gewonde matroos, An tonio Revallo Cos, van boord van het Nederlandse kustvaartuig Lady Diana gehaald. De matroos was bij werk zaamheden gevallen en had daarbij een bekkenfractuur opgelopen. Hij werd naar het havenziekenhuis in Rot terdam gebracht. ROTTERDAM, 28 dec. Het vakan tieprogramma voor morgen luidt: 10 uur, poppenspel wijkgebouw Lombar- dijen, Menanderstraat en filmvertoning zaal Opstandingskerk. Gordelweg 14 uur. Poppenspel zaal Pelgrimskerk Reijersdijk, en filmvertoning Wijkge bouw Jaffa, Frits Ruysstraat. Wijkge bouw Prins Alexanderpolder 10 uur. Immanuelkapel, Berlagestraat, Film vertoning. Schiebroekse gemeenschap 14 uur „Brandaris", Adrianalaan. I filmvoorstelling. pen op deze wijze een inspraak heb ben op het pastoraal concilie. Behalve dit onderwerp zijn er nog op gaven verkrijgbaar rond algemene onderwerpen als „De priester in onze tijd" en „De R.K.Kerk in Nederland". hf«»i (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 28 dec. In samen werking met de R.T.M. (per trans del ta expres) organiseert de havendienst Spido in juli en augustus dagelijks uitgezonderd in het weekend een Europoorttocht over water en land. De ze excursie omvat een rondvaart door het industriegebied Europoort en een rit naar het strand van Oostvoorne. Naast de bekende rondvaarten ge durende het gehele jaar en de dag tochten langs de Deltawerken staan voorts op het programma een rond vaart Rotterdam, Schiedam, Vlaar- dingen, Pernis, Botlek, een gecombi neerde boot-treinreis Rotterdam-Hoek van Holland (waarbij men in de och tenduren de boot neemt en na een ver blijf aan het strand terugreist met de trein) en een rondvaart vanuit Hoek van Holland, nabij de Berghaven. De ze drie tochten worden dagelijks ge maakt, de beide laatste in juli en au gustus. Ook in 1967 worden vanuit Hel- levoetsluis tochten ondernomen naar de bouwput. Tenslotte bestaat er nog de gele genheid om het Belgische opleidings schip „Mercator" dat dan naast een Spidoponton aan het Willemsplein ligt, te bezoeken. Een visite aan deze drie master kan worden gecombineerd met een havenrondvaart. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 28 dec. Het is over enkele dagen mogelijk, bij het station C.S. ondergronds te gaan, om dan via tunnels en viaducten naar het Zuidplein te lopen. Hier en daar vindt men nog wel een obsta kel, maar dat is met enige moeite wel te passeren. Overigens is de mo gelijkheid voor de Rotterdammers een louter theoretische, want afgezien van excursies en station-bezoek, wor den er geen mensen bij het werk toe gelaten, In juni hoopt de afdeling tunnelbouw van gemeentewerken het hele project aan de R.E.T. op te le veren, zes a acht maanden na het tijdstip waarop het lek in de rivier tunnel definitief gedicht is. Ongeveer"een jaar nadat het lek ont stond, kon men het werk, dat inmid dels elders voortgang vond, weer geheel ongestoord gaan voortzetten. Dat was in november jongstleden. Het aanbren gen van railopstortingen, looppaden en tunnelbekleding is thans al ver gevor derd. Op de plaats waar het lek ge weest is, de voeg tusssen de stukken 9 en 10, is het werk vanzelfsprekend het minst ver. Van een van de daar aange brachte kopschotten verwijdert men thans de laatste restanten. Wandelend van zuid naar noord dooi de westelijke tunnelbuis, „ontmoet" men de tunnel in diverse stadia van af werking. Hier wandelt men over de kale vloer; daar zijn reeds de betonnen .lengtebalken gestort, waarop de rails gemonteerd zullen worden. Elders is tegen de buitenwand reeds een „loop ban" aangebracht voor wegwerkers en personeel. De rails worden met stalen oplegstoelen gemonteerd op de beton- ADVERTENTIE cahallero nen balken, die daartoe zeer nauwkeu rig vlak gehouden is. Afwijkingen van meer dan een millimeter geven reeds moeilijkheden. Het meest frappant in de tunneldelen die het verst afgewerkt zijn, is de wand- bekleding, die, nu nog schoon, niet al leen fraai is, maar die ook een duidelijk te constateren geluidsisolerende wer king heeft. De binnenwand is bekleed met een plaat van een kurk/rubber combinatie, een thermische isolatie die ook in koelcellen gebruikt wordt. Om het brandgevaar van die laag tegen te gaan, komt daar overheen een lad"g pyrok, die er op gespoten wordt. Het is een cementmengsel, dat tevens een bijzonder gunstige uitwerking heeft waar het gaat om geluidswering ten gerieve van de metro-reizigers. Tijdens het herstel van het lek is in tussen de theorie van de metro-bouwers bevestigd, dat het opdrukken van tun nelstuk 10 is veroorzaakt door het in brijvorm geraken van het omliggende zand, dat zich daardoor heeft ver plaatst en onder het tunnelstuk terecht is gekomen. De brij met een soortelijk gewicht van 2, heeft de opwaartse druk bewerkt. Zand van een bepaalde samenstelling kan deze verandering ondergaan door het zich voortzetten van trillingen en deze werden bij de tunnelbouw veroorzaakt door het trillen van een damwandentrek-machine. Dergelijke gévallen van overigens veel ernstiger aard hebben zich ooit in Zweden voorgedaan, waar een heel dorp op zand gebouwd verdween en nabij Montreal, waar trillingen van een rij dende trein zand in brij veranderde. Uit gestrekte bossen veranderden daar door in een chaos, zonder dat er zich in dit geval persoonlijke ongelukken voordeden. De verschuiving in Rotter dam en alle proeven die dientengevolge genomen zijn hebben de nodige erva ringen opgeleverd, die nu bij de bouw van de Coentunnel en van andere tun nels in Nederland benut worden. Het zand bij de Rotterdamse tunnel is na het ongeval en het herstel sterk verdicht en men heeft zand van een grovere kwaliteit aangbracht. Daardoor acht men herhaling uitgesloten, ook ais men het resterende deel van de dam- wand gaat trekken. Als deze ergens anders te benutten is, wil men daartoe namelijk wel overgaan, als de proeven die in dit verband genomen zijn met zand voor het Van Brienenoorddok, gunstige resultaten opleveren. Het ziet er naar uit dat dit het geval is, al zijn alle uitkomsten nog niet voorhanden. De kosten van het lek en alles wat daar aan extra-werk mee samenhangt, zijn betaald door de verzekering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 5