wat de pot schaft Aantal mannelijke beroepen weer verminderd in 1966 Taboes dit jaar doorbroken Personalia •DOOR LEONARD WIBBERLEY LASSER REORGANISATIE VAN DE KERK GEOFYSICA HANDZETTER MONTEUR RECHTER VICE-PRESIDENT INGENIEUR TAXICHAUFFEUR mmm. Benoemingen Overleden Onderscheidingen Afscheid VRIJDAG" 3D DECEMBER 1966 fSÊfm Om haar man in zijn rijdend repa ratiebedrijf te kunnen helpen wil mevrouw Stoffelen uit Amsterdam Nederlands eerste vrouwelijke autogeen lasser worden. Deze maand ging zij in opleiding bij Vakopleiding voor Volwassenen in Amsterdam. Zij kreeg toestem ming 's morgens iets later te ver schijnen om haar vijf schoolgaan de kinderen te verzorgen. Eerste vrouwen in het hoge college van de Nederlandse Kerk: de dit Jaar geïnstalleerde Concilieraad, waarin zij samen met drie man nen hun aandeel in het beraad geven. Mejuffrouw dr. Lydia Simons, vrouwe van Bethanië, de eerste vrouw in ons land die in 1963 afstu deerde als theoloog. En mejuffrouw Leonie Kokshoorn, presidente van de Unie der Katholieke Vrouwenorganisaties. Als zodanig ver tegenwoordigend 160.000 vrouwen. Zij is ook gemeenteraadslid in Utrecht en bestuurslid van de K.R.O. en naar buiten tredend als een vrouw met zeer veel begrip voor deze tijd. Met name inzake geloofs kwesties, waarmee ze onder meer als staflid van de Katholieke Actie veel te maken heeft gehad, en nog heeft, zoals radioluisteraars weten. Nederlands eerste vrouwelijke fysisch geoloog, mejuffrouwL. Wesselingh (27), studeerde deze maand af in Utrecht. In Engeland zal zij binnenkort een opleiding volgen om de elektronische com puters te kunnen bedienen, die seismogrammen leveren. Mejuf frouw Wesselingh koos de geofy sica omdat dit meisejs meer kans op een baan bood. ONDANKS ALLE EMOTIONELE en niet-emotionele gepraat over de „emancipatie" en over de vraag of de vrouw méér mag en meer moet dan alleen maar huishouden, groeit ze er vanzelf buitenshuis steeds meer in. In het afgelopen jaar zijn op de meest uiteenlopende terreinen vrouwen mee gaan doen. Daar hoeft helemaal geen ophef van gemaakt te worden. Maar aan het einde van het jaar, als men geneigd is situaties te overzien, is het interessant ze in een rijtje te zetten. Bij de rechterlijke macht traden dit jaar twee vrouwen toe in een functie die voordien nog niet door een vrouw werd bezet. Een derde vrouwelijk jurist is dit jaar op de voordracht geplaatst voor de be noeming van raadsheer bij de Hoge Raad. In het college dat door de Kerk in Nederland is gecreëerd om na het Concilie tot nieuwe bezieling te komen, zijn, naast drie mannen, twee vrouwen benoemd. Maar ook waren er dit jaar vrouwen en meisjes die gewoon het vak kozen waar hun hart naar uitging, al was het ook tot nu toe een „mannenvak". Eén haalde haar diploma als handzetter. Een moeder van vijf kinderen begon aan de cursus elektrisch en autogeen lassen, om haar man in zijn bedrijf te kunnen helpen maar ook on"idat ze zelf plezier in dat werk heeft. Een weduwe in Amsterdam werd de eerste vrouw in de hoofdstad die als chauffeur het taxi-bedrijf inging. Een nog geen twintigjarig meisje werkt als automonteur in een Amster damse garage, nadat ze het L.T.S.-diploma in haar zak kreeg, l a om zou de techniek als vak NIET geschikt zijn voor een vrouw die er voor voelt? Vraag het in de kring van de Vereniging voor Vrouwe lijke Bedrijfshoofden waar je ook oudere vrouwen vindt die met grote ambitie op verantwoordelijke posten staan in technische beroepen Zij pleiten allang voor meer meisjes in technische vakken. Twee vrouwelijke ingenieurs kwamen er dit jaar bij in specialisa ties die voordien niet door een vrouw waren gekozen. Een jonge ge trouwde vrouw kreeg aan het begin van dit jaar in Wageningen het diploma als cultuur-technisch ingenieur. Kortgeleden studeerde in Utrecht een jonge vrouw af als eerste geofysische ingenieur. H Hannie de Hulster uit Breskens in Zeeland is de enige Neder landse vrouwelijke gezel-hand- zetter. Hannie deed het idee op in de drukkerij van haar vader, waar zij al als kind allerlei klusjes op knapte. Na de vier-jarige cursus (waar zij drie jaar over deed) slaagde Hannie begin dit jaar als beste van haar jaar. Hannie be grijpt niet waarom handzetten als een typisch mannelijk beroep wordt beschouwd, er komt im mers geen zware lichamelijke ar beid aan te pas. Over enige tijd zal Hannie de Hulster het druk- kersbedrijf van haar vader over- nemen. In verband daarmee gaat zij binnenkort een schriftelijke patroonscursus volgen. In de garage van haar vader leerde Joke Marré (18) uit Am sterdam de auto van binnen en van buiten kennen. Dit jaar be haalde zij als enige vrouw in Ne derland, het diploma hulpmon teur. Sindsdien buigt zij zich be roepshalve in de geopende mo torkappen. Nog steeds in de ga rage van vader Marré. Joke Marré is niet de allereerste vrouwelijke monteur. Men vertelt dat rond de eeuwwisseling in een Veluws dorp een gediplomeerde vrouwelijke vmonteur hoogwielige automobie len repareerde. Het verschil tus sen haar en Joke is dat de eerste beschouwd werd als 'n curiostiteit en de laatste als een vanzelf sprekendheid. Mejuffrouw mr. A. Rosier (46) bezorgde in november het Friese stadje Sneek een primeur: het kreeg de eerste Nederlandse vrouwelijke kantonrechter. Me juffrouw Rcg er is in verschillende delen van Friesland reeds opge treden als plaatsvervangend kan tonrechter. De Friese taal heeft voor haar geen probleem. Nog maar enkele dagen geleden werd mejuffrouw mr. J. Kroesen geïnstalleerd als vice-president, de eerste vrouwelijke rechter in Nederland in een dergelijke func tie. In Amsterdam was zij voor dien rechter-commissaris, de man de vrouw in dit geval die de tijdrovende en inzicht ver eisende vooronderzoeken leidt. Stralend nam in januari van dit jaar mevrouw Viskopen in de aula van de Wageningse Land bouw Hogeschool haar bul in ont vangst. Zij was de eerste Ne derlandse vrouwelijke cultuur technisch ingenieur. Zij en haar man zijn inmiddels naar Israël vertrokken om de landbouwpro jecten daar te helpen ontwerpen Mevrouw G. Padt-Rustenburg uit Amsterdam is bazin over drie taxi vergunningen, zes chauffeurs en een bestuurdersvergunning. Niet alleen zette ze enige tijd geleden, na het overlijden van haar man, diens taxibedrijf voort, maar ook besloot zij deze maand haar taxi's zelf te gaan rijden. Als eerste vrouw in Amsterdam. VROUWEN TUSSEN DE MANNENVrijheid, blijheid en t -4 Toen het verdrag ondertekend was, stuurde Thaka Omo zijn knots naar koningin Victoria met de mededeling dat hij hem zelf niet meer nodig had, maar dat zij hem misschien best zou kunnen gebruiken. De koningin liet er het wapen van Groot-Brittannië in zilver op slaan en stuurde hem terug naar Omo Lau waar hij voortaan als voorzittersembleem gebruikt werd wan neer de gouverneur de raad van stam hoofden bijeen riep voor een bespre king. Vanaf die dag begon Omo Lau op te bloeien. De vrede was hersteld, de ongure elementen onder de blanken werden verbannen, gevangen gezet of hervormd en er ontstond een goede verstandhouding tussen de blanke ko lonisten in de stad Regina (genoemd naar Victoria) op het voornaamste eiland en de inboorlingen die er in hun gemeenschapsdorpen omheen woonden. Het systeem was in wezen feodaal, maar het werkte voortreffelijk. Van armoede was bij het volk geen sprake. De invaliden, ouden van dagen en we zen werden als vanzelfsprekend in ieder dorp goed verzorgd. Niemand was er rijk, maar ook niemand was zonder vrienden. De onbewolkte dagen vol zonneschijn gleden voorbij en maanden, jaren en tientallen jaren verliepen. Onafgebroken ritselden de glanzende bladeren van de kokospal men in de wind en sloeg de zee in een schuimrand als van witte kant tegen het koraalrif. De vrouwen vis ten in de lagune en tussen de riffen, klopten geduldig de tapamatten uit in hun bamboehutten, lachten en babbel den met elkander, baarden hun kinde ren en stierven tevreden. De mannen oogsten de kokosnoten om kopra te maken, bouwden en repareerden hun kano's, dienden plichtsgetrouw in de eerste en tweede wereldoorlog en on derwezen hun zonen in de scheepvaart geheimen op de deinende uitgestrekt heid van de oceaan. Zo was de situatie toen de Engelse premier en de president van de Ver enigde Staten samen thee dronken om de oplossing van de Berlijnse crisis te bespreken zoals reeds eerder werd vermeld. De commissie van de Ver enigde Naties die als gevolg van dit gesprek benoemd werd, bezocht Omo Lau en Omo Levi en bracht verslag uit dat er niets deugde. „Het Britse bestuur over beide eilanden is tirannie van het machiavel- liaanse soort," luidde het verslag van de commissie. „De inboorlingen wor den in bedwang gehouden door mid del van stamhoofden, zonder enige mogelijkheid tot verweer. Het oogsten van kopra wordt niet persoonlijk be loond, maar dit geld wordt uitbetaald aan het stamhoofd die er naar eigen goeddunken over beschikt. Ieder per soonlijk initiatief wordt onderdrukt. De commissie verklaart dat er op deze eilandengroep een verderfelijk soort ko lonialisme gepleegd wordt en is na drukkelijk van mening dat er een volks stemming gehouden dient te worden ten einde de bevolking de gelegenheid te bieden zich te bevrijden van vreem de overheersing." Dit was de klap op de vuurpijl. Het was voor de Britse regering een on mogelijkheid hetgeen ze zelf heel goed besefte om het kolonialisme te verdedigen in een eeuw waarin ko lonialisme als een verderfelijk kwaad werd bestempeld. Er werd een volks stemming gehouden op Omo Lau en de Polynesiërs van de omliggende eilanden die nu kans zagen zich te wreken, kwamen in drommen opzetten en stemden voor vrijheid van Omo Lau en Omo Levi. Het was onmogelijk vast te stellen wie kiesrecht bezat bij dit volk dat nog nooit gestemd had en het was al even onmogelijk bij het stemmen onderscheid te maken tussen Melane- siërs en Polynesiërs. Toen de stem men geteld waren, bleek dat de be volking van Omo Lau en Omo Levi de zware last van de vrijheid te dragen had gekregen. De Polynesiërs hadden wraak genomen. „Verdraaid!" riep sir Murchison uit tegen zijn vrouw toen deze gebeurte nis hem in herinnering kwam vlak na de plechtigheid op Onafhankelijk heidsdag, „ze zijn op slinkse wijze tot vrijheid gedwongen.en ik schaam me voor mijn land dat dit gebeuren kon." Dat dit inderdaad gebeurd was, be tekende dat hij nu voor het eerst sinds tientallen jaren'een particulier personage was, niet langer in dienst van harer majesteits regering. Dit vond sir Murchison veel minder erg dan de ontijdige onafhankelijkheid die opgedrongen werd aan een volk waar van hij zo lange tijd de leiding gehad had. „Voortijdig losgerukt uit de moeder schoot," zei hij met een vage herinne ring aan een dergelijke uitdrukking in Macbeth. Door te denken aan de Engelsman Shakespeare kwam hij op de gedachte aan de Amerikaan Clea ver. Zijn gezicht betrok bij de herin nering aan Cleaver die het volkslied van de nieuwe republiek had meege zongen bij de onafhankelijkheids plechtigheden. „Verdomd onbeschaamd," zei hij, „begreep de woorden helemaal niet en kon bovendien geen wijs houden." „Wie?" vroeg lady Murchison. „Die Amerikaan." „Hij droeg een keurige das," zei lady Murchison, „en hij heeft prach tige tanden." „Waarschijnlijk een fotomodel in het dagelijk leven," zei haar echtgenoot en hij voelde zich bij die gedachte danig opgefleurd. In de reusachtige hut met wanden van bamboematten en een dak van bamboeriet die speciaal gebouwd was voor de rituele ,,meke"-dans ter ere van de onafhankelijkheid van Omo Lau, zat John Cleaver, de Amerikaanse con sul, aan de linkerhand van Habakkuk, de president van de nieuwe republiek. Habakkuk zat op een stoel en de overi ge eregasten, onder wie Cleaver, zaten op de grond die bedekt was met mat ten. Cleaver had zijn schoenen uitge trokken, want hij bezat goede manie ren en had het ernstige en loffelijke be sluit genomen zich aan de zeden van Omo Lau aan te passen. Voor hij de hut binnenging, had hij opgemerkt dat iedereen, zelfs sir Murchison en lady Boyd, zijn schoenen uitdeed, dus deed hij hetzelfde, bond de veters bij elkaar en hing de schoenen over zijn schouder Hij dacht terug aan de ontelbare malen dat hij als jongetje aan het strand van Nieuw-England de zee in gelopen was met zijn schoen om zijn hals. Hij was blij en opgewonden, blij om dat dit zijn eerste optreden was in dienst van zijn land en opgewonden om dat hij voelde dat hij op het punt stond een glimp te ontdekken van de manier van leven van de bevolking van Omo Lau. De uitdrukking „manier van leven' was hem als jongen al ingestampt en hij kon er niet meer van loskomen. Je had een Amerikaanse „manier van le ven" en een Engelse (lichtelijk infe rieur, maar toch loffelijk in vele op zichten) en nu zou hij iets ontdekken van de „manier van leven" van Omo Lau. Hij wilde hier graag welwillend en goedkeurend en vol begrip tegenover staan. De Amerikaanse „manier van leven" eiste dat hij een beschermende houding aannam tegenover die van Omo Lau en hij was vast besloten in te stemmen met alles wat er te gebeuren stond. Hier was sir Murchison aanzienlijk in het voordeel. Hij had deze eilanden meer dan veertig jaar bestuurd en was volledig op de hoogte van alle volksge bruiken, maar zelfs toen hij nog een jongeman was, had hij nooit de gedach te gekoésterd zich hierover goed- of afkeurend uit te laten. Het waren vreemde gewoonten en gebruiken want ze waren niet Engels en daar liet hij het bij. Als de inboorlingen er plezier in hadden op holle boomstam men te slaan en zingend heen en weer te wiegen, of om zich met de wee rui kende kokosolie in te smeren, was dit hun zaak en het zou verdraaid onbe schoft van hem zijn hierover een of an dere mening ten beste te geven. Er waren nog meer eregasten aan wezig die helemaal achter in de hut op de grond zaten. Dr. Chalifters, oudheid kundige en geschiedschrijver van Omo Lau; Ronald Campbell, de vroegere koloniale secretaris die nu een kokos plantage wilde opzetten; Tom Agapian een Britse Assyriër, die directeur was van het bijkantoor van Barclay's Bank in Regina, de enige bank op de eilan den, en verder hun vrouwen en kinde ren en enige Europese zakenlieden. Ze vormden een vrij grote groep rondom de korte gedrongen figuur van Habak kuk. Habakkuk was gekleed in een zijden gewaad, op Romeinse manier over zijn schouder gedrapeerd, en hij droeg zijn haar op de traditionele manier van de stamhoofden, recht omhoog gekamd en met rode klei gladgestreken. Cleaver kon het niet laten verscheidene malen in zijn richting te kijken om zich ervan te verzekeren dat hij geen bot of ring door zijn neus droeg. Soms vond hij Ha bakkuk indrukwekkend en boezemde deze hem angst in. Tegen de wanden van de hut zaten de inboorlingen, de stamhoofden met vrouwen en kinderen en hun onderda nen. Ze droegen allemaal de traditio nele kleding voor zover die niet door de invloed van de zendelingen gewij zigd was. De traditionele soeloe was eertijds een gekleurde lap stof (tapa in vroeger dagen, maar nu geïmporteerde katoen uit India) die zowel mannen als vrou wen om het middel droegen. De missie had erop aangedrongen dat de vrouwen de soeloe onder de armen en over de borst zouden dragen. De vrouwen waren bijzonder gewil lig en deden dit omdat ze het volkomen onbelangrijk vonden. Maar de zedig heid die aan de bovenkant gediend werd door de soeloe hoger te dragen, werd aan de onderkant door een schan delijke onzedigheid teniet gedaan. Nu drongen de zendelingen erop aan dat de vrouwen onder de soeloe een rok zou den dragen tot op de kuiten. De vrou wen toonden zich opnieuw bijzonder ge willig en droegen dus de soeloe hoog, met een rok eronderuit waardoor er niets meer van het figuur te zien was. Ze leken op een troep donker gekleur de kinderen die zich verkleed hadden met spullen van de rommelzolder. Ondanks deze vermomming hadden de vrouwen iets aantrekkelijks, zelfs de bijzonder dikke vrouwen, door hun symmetrische gelaatstrekken en een zekere gratie zonder enige gemaakt heid. John Cleaver kon niet naar hen kijken zonder vriendelijk te glimlachen, want hij had een gevoelig hart. Zijn enige ondeugd was dat hij vastbeslo ten was de mensheid wel te doen. De hut werd uitsluitend verlicht door stormlampen die bevestigd waren aan de stokken waarmee het bouwsel was opgetrokken. Deze stokken waren hi- biscusstengels en er was een ingewik keld patroon van strengen boven en on der die stengels door gewichten. Sir Murchison wist dat deze patronen een gebed vormden, maar alleen dr. Cha-P mers, dn naast Cleaver zat op dien3 verzoek, kon gissen wat dit gebed in hield. Het was een smeekbede aan de godheid om een grote oogst kaurischel- pen of wel in wereldser termen - om financiële voorspoed. Nadat dr. Chalmers de patronen be keken had, wisselde hij een blik met Habakkuk die uit een houten schaal die voor hem stond een kleine witte kau- rischelp nam, iemand wenkte en deze schelp aan dr. Chalmers liet overreiken. „Waarvoor dient dit?", vroeg Clea ver, maar hij had onmiddellijk spijt van zijn ernstig gemeend verlangen naar meerdere kennis waardoor hij een vraag gesteld had die misschien onbe leefd gevonden zou worden. „Dit is be doeld als een blijk van vertrouwen", zei dr. Chalmers zonder enig teken van wrevel. Op dit ogenblik wenste Cleaver vurig ook een Witte kaurischelp in ont vangst te mogen nemen van-Habakkuk die zich niet bewust -scheen te zijn van Cleavers aanwezigheid. „Misschien krijg ik er ook wel een", zei Cleaver. Dr. Chalmers keek hem vriendelijk aan. „Blijf nog een beetje", zei hij, maar Cleaver wist niet of hij be doelde tot aan het einde van de dans of nog een aantal jaren op het eiland. Hij nam aan dat dr. Chalmers bedoelde tot aan het einde van de dans en be sloot dit dan ook zeker te doen. Hierpa klapte Habakkuk drie keer in zijn handen en er viel een plotselinge stilte, even onverwachts als een ont ploffing. Hij knikt tegen een groepje mannen in een hoek van de hut. Ze hurkten neer bij hun trommels van uit geholde houtblokken van verschillende grootte, elk met een opening opzij. Een van de mannen greep een hamer en sloeg ermee op het grote blok vlak voor hem. Dit gaf een prachtig diep geluid. DEN HAAG, 30 dec. Bij K.B. is be noemd tot kantonrechter te 's-Hertogen- bosch mr. A. J. B. VERHEDEN, lid van het hof van justitie van de Nederlandse Antillen. HEERLEN. Met Ingang van 1 januari is de Heerlense huisarts A. WIDDERSHO- VEN benoemd tot vaste geneesheer van het rustoord „St. Jozef", van de gelijk namige broederscongregatie. Dokter Wid- dershoven blijft zijn praktijk als hulsarts uitoefenen. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau: ir. J. KOOYMANS, hoofd van de afdeling produktie bij de gemeen tewaterleidingen van Amsterdam, wonende te Heemstede. ROTTERDAM. De heer A. H. ROM BOUTS, chef van de afdeling civiele dienst van de Holland-Amerika Lijn, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hern gisteren door ir. R. H. P. Meijer, adjunct-directeur van het Havenbedrijf Gemeente Rotterdam, overhandigd tijdens een receptie waarop de heer Rombouts na een ruim 46-jarig dienst verband afscheid van de Holland-Amerika Lijn nam. LEIDEN, 29 dec. Prof. dr. W. Froent- jes is benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de criminalistiek aan de universi teit alhier. ïn het begrip criminalistiek ligt besloten de toepassing van natuurweten schappelijke methoden in ruime zin bij op sporing en bewijs in rechtszaken. Prof. Froentjes, die in 1909 te Assen is geboren en ln 1937 promoveerde tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen, is sedert 1953 bijzonder hoog leraar in de criminalistiek vanwege de pro fessor A. E. Moddermanstichting. Deze stichting, die verbonden is aan de Leidse universiteit, stelt zich ten doel wetenschap pelijke onderzoekingen op het gebied van het strafrecht en zijn hulpwetenschappen te bevorderen. AMSTERDAM, 29 dec. Op de jaarvergadering werd het bestuur vah de Mij. Arti et Amicitiae voor het jaar 1967, als volgt samengesteld: Otto B. de Kat, voorzitter; Erik Thorn Leeson, se cretaris Geurt Brinkgreve, penningmees ter; Pieter d'Hont, 2e voorzitter; Jacob Kuijper, 2e secretaris. DELFT, 29 dec. In Dobaccio in Italië, waar hij tijdelijk verbleef, is op 58-jarige leeftijd plotseling overleden prof. dr. P. A. ROELOFSEN, gewoon hoogleraar in de scheikundige technologie aan de technische hogeschool te Delft. BAARLO, 30 dec. Op 67-jarlge leeftijd is woensdagmorgen in het Radboud-Zieken- huis te Nijmegen overleden pater Jos Th. GOVAERT econoom van het klooster der paters van het H. Sacrament te Baarlo en oud-overste van het klooster Brakkenstein bij Nijmegen. Pater Govaert, die sinds en kele jaren speciaal belast was met het apostolaatswerk onder de Spaanse gastar beiders ln Noord-Limburg, werd op 15 de cember zeer ernstig gewond, toen hij met zijn auto tegen een boom botste. Pater Go vaert was kernleider van de Kath. Midden standsbond in Limburg. Tijdens de oorlogs jaren vervulde pater Jos Govaert een be langrijke rol in het verzet. In 1943 werd hij gearresteerd en naar het concentratie kamp te Amersfoort getransporteerd, waar hij tot de bevrijding gevangen zat. Zijn ervaringen, daar opgedaan, stelde hij te boek onder de titel „Ondergedoken in het concentratiekamp". De begrafenis is mor gen vanuit Brakkenstein te Nijmegen. AMSTERDAM, 30 dec. Ter gelegen heid van zijn afscheid ais president-direc teur van het gemeenschappelijk administra tiekantoor te Amsterdam is dr. P. BEIJER te Bloemendaal benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Dr. Beijer heeft toonaangevende functies ver vuld ln verscheidene organisaties op het gebied van de kankerbestrijding en actieve steun gegeven aan organisaties die onder meer het voorkomen van ongevallen ten doei. hebben. AMSTERDAM, 29 dec. Zondag 15 ja nuari zal in gebouw Industria de Albert Schweitzer-prijs worden uitgereikt. Omdat het de vijfde keer is dat de prijs wordt uitgereikt heeft de stichting Albert Schweit zer-prijs besloten ditmaal drie prijzen toe te kennen en wel aan; de heer Benjamin J. van ESSO, arts te Ber Sheba (Israël), mejuffrouw A. Br KERNDöRFFER, heil- pedagoge te Oosterbeek, en dr. H. K. E- GRUEBER, emeritus predikant en proost tc Berlijn. De plechtigheid begint om 3 uur 's middags, DEN HAAG, 30 dec. Bij K.B. is aan p W MARIS op zijn verzoekmet ingang van i januari eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris in de gemeente Vee- nèndaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 6