Meer een verschijning dan een actrice Afgod van intellectuelen en eenvoudigen van geest EEUWIG VROUWELIJK Nieuwe films in Nederland ■■■IJl Grauwe monnik FILM WILD-WEST IN HOLLYWOOD Dansen rond boom van smarten "'v Jr1 ff| ZD Liefde op de maan Niets te dol Om het spel TIENDE FIESTA GITANA IÊI VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 Geboorte van een mythe. Mariène Dietrich als de onvergetelijke Lola Lola in „De blauwe engel", de eerste film, waarin zij onder regie van Josef von Sternberg optrad. Diseuse belichaming van het eeuwig vrouwelijke. Mariène Dietrich zoals ze thans nog optreedt. I Mm WW w* w* fi G-v b jgjM m v CARMEN CASARRUBIOS handen als duiven ZO ZINGT MANOLO SEVIL- LA, de zigeunerzanger uit Sevil- la, een van de sterren uit Fiesta Gitana dat de komende drie maanden voor de tiende keer Spaanse vreugde en vooral Spaanse smart zal laten bruisen op diverse plaatsen in ons land. Hoogtepunf ^Kom er maar uit Leen, ik weet dat je binnen bent". PATRO SOTO jankende klacht PETER VAN BUEREN SPAAN 'vanIIEYST MARLÈNE DIETRICH: Sociaal en artistiek fenomeen RUIM 35 JAAR GELEDEN vormde Josef von Sternberg, toen een van de belangrijkste filmregisseurs ter ■Wereld, in zijn film „De blauwe engel" een onvergankelijke mythe uit een paar eenvoudige bestanddelen: Wat kanten lingerie, met juwelen af gezette jarretelles en een paar prach tige benen. Er hing een opwindende en tegelijk verwarrende sfeer rond deze mythe. Ze was mooi en gevaar lijk, teder en brutaal, elegant en tegelijk vulgair. Haar naam was Mar iène Dietrich en zij bezorgde de re gisseur Von Sternberg in Hollywood de bijnaam „Svengali Joe". Maar de mythe ging een zelfstandig be staan voeren en veroverde zich met een reeks van meer dan 25, meren deels middelmatige films, een unieke Plaats in de folklore van de Ameri kaanse filmwereld. Fatale vrouwen, glamour girls", •ei-bommen en liefdesgodinnen kwa men en gingen, van Jean Harlow tot Rita Hayworth, van Hedy Lamarr en Rola Negri tot Maria Montez. Maar Mariène Dietrich, die blijkens de bur gerlijke stand van haar geboorteplaats Berlijn deze week 65 jaar is geworden, bleef.' Ze werd de afgod van intellec tuelen en eenvoudigen van geest. Ze Uierd een obsessie voor de verwrongen geest van Adolf Hitler, de vriendin van kunstenaars en geleerden, onder wie Erich Remarque, Ernst Hemingway, Jean Gabin, Douglas Fairbanks jr., Jean Cocteau en Sir Alexander Fle- 'tning, de ontdekker van het penicilline. Haar moeder was een Berlijnse aris tocrate uit een vooraanstaande juwe- j'ersfamilie, haar vader Louis Die trich, een cavalerie-officier, die een dodelijke val van zijn paard maakte, toen Mariène nog klein was. Enkele laren later hertrouwde haar moeder Joet luitenant Edouard von Losch, een Pruisische officier, die in de eerste Wereldoorlog sneuvelde aan bet Rus sische front. Mariène wilde concertpianiste wor den, maar een zenuwontsteking aan haar linkerpols, toen ze achttien was, verijdelde dit. In plaats daarvan be gon ze te acteren. Nu en dan vond ze Werk aan het toneel of bij de film als figurante, In een verfilming van „Ma- hon Lescaut" speelde ze de rol van de vrouw, die de plaats van Manon in neemt in de gevangenis. Ze trad in een dozijn andere films op, maar op vallen deed ze niet. Tot ze Josef von Sternberg ontmoette. Dat gebeurde m 1929. Von Sternberg keerde uit Hollywood, waar hij de film „The Last Command" had gemaakt, terug haar Berlijn in gezelschap van Emil Mannings, die opnieuw onder zijn regie *ou optreden in zijn eerste geluidsfilm l'be blauwe engel." Jannings zou een klaar op leeftijd spelen, die door Lola Lola, een kroegzangeres, wordt ge ruïneerd. Het was niet gemakkelijk voor de rol van Lola een geschikte actrice te vinden. Von Sternberg nam proeven met dozijnen actrices, tot hij eindelijk vond, wat hij zocht: „Een gezicht, dat leeft echt leeft. Een gezicht, dat getekend kon zijn door Toulouse-Lautrec." Mariène Dietrich was ontdekt. ONDER REGIE van Von Sternberg is zij in zeven films opgetreden. Na hun scheiding speelde zij in vele andere, goede, slechte en middelmatige, waar onder „Desire" van Frank Borzage, „Angel" van Ernst Lubitsch, „Destry rides again" van George Marshall, „A Foreign Affair van Billy Wilder en „Touch of evil" van Orson Welles. Maar voor de meeste bioscoopbezoe kers is en blijft ze op de eerste plaats de onvergetelijke verschijning van Lola Lola, schrijlings op een stoel gezeten,die met een rokerige stem, haast te verveeld om door te gaan, „Ich bin von Kopf bis Fusz auf Liebe eingestellt" zong. Technisch gezien is zij meer een ver schijning dan een actrice. Maar dat is juist, wat de film en een goede regis seur nodig hebben. Het ontstaan van de Dietrich-mythe wordt, niet ten on rechte waarschijnlijk, aan Von Stern berg toegeschreven. Zelf heeft hij zich daarop beroemd: ,,In De blauwe engel en de andere zes films, die ik met haar in Hollywood heb gemaakt, heb ik haar gekneed en gevormd, haar ver anderd. in wat ik wilde, dat ze zou zijn." En Mariène Dietrich heeft eens in een interview erkend: „Von Sternberg vond me in Duitsland. Ik was daar niets. Hij geloofde in me, werkte met me, vormde me. Hij zette al zijn ken nis, ervaring en energie in om een suc ces van me te maken. Hij heeft me herschapen". In de jaren dertig waren er critici, die Von Sternberg afschilderden als een soort Dracula, die Dietrich van al haar talent had beroofd. Later werd het mode, de beschuldiging om te keren en Dietrich voor te stellen als een para siet op zijn talent. Het is interessant, maar nutteloos om zich in dergelijke beschouwingen te verdiepen. Vast staat in elk geval, dat Von Sternberg haar in de zes jaren van hun samenwerking tot een der be roemdste vrouwen in de geschiedenis van de film heeft gemaakt. MARLèNE DIETRICH was geen grote actrice, zal waarschijnlijk het oordeel van de geschiedschrijvers lui den. Maar een filmster, die haar roem uitsluitend aan een regisseur heeft te De gewichtsvermindering, de onge makkelijke atmosferische gesteldheid ei1, de eenzaamheid zijn eigenlijk de /"ge nieuwe elementen in een kluch- Blge komedie, die de Amerikaanse re gisseur Gordon Douglas in 1994 op de u aa» laat spelen. Rusland en Ameri- jA hebben daar elk een wetenschappe n-strategisch waarnemingsstation SjVestigd, dat door een man en een *ouw wordt bevolkt. a "et Russische duo is ongehuwd, het ba erfkaanse tweetal vormt een echt- 0nar- Hun taak en bezigheden blijven z^ermeld, maar de verplichte vrijge- ent°estand van het ene en de ge- ?ngen huwelijksverhouding van het acti e Paar leiden tot een kettingre- a- a van verwikkelingen, die van de ge e met bezorgdheid worden gade- lagen. Het zou tot internationale conflicten zijn gekomen als de Russen niet hun astronauten hadden laten trouwen. Daarmee zijn dan de span ningen voorlopig van de baan, en be gint de rivaliteit tussen beide partijen, wie het eerst een kind „ter maan zal brengen. Hoewel het thema rijkelijk kansen tot een originele, verfrissende inter pretatie bood, heeft Douglas, de ma ker van „Happening op de maan' zich tevreden gesteld met een tradi tionele vormgeving en zich beperkt tot een aantal vriendelijke politieke en moraliserende spotternijen, waarvan de Russische afgevaardigde, die met zijn schoen op tafel slaat, het spran kelende voorbeeld is. Voor de rest be dient hij zich van de bekende kome diegrapjes. Naast Jerry Lewis kregen Robert Morley en Brian Keith belang rijke rollen toebedeeld. Hun fleurige prestaties en die van de trucage-spe- cialisten vormen naar onze smaak de aantrekkelijkste bijdragen aan dit. ove rigens praterig uitgesponnen routine' werk. HET VERHAAL van de wondermon- nik Raspoetin is historisch en mag tamelijk bekend heten. Gregori Ras poetin was bezeten van een magische genezingskracht en zijn vermaardheid drong door tot het tsarenhof in Peters burg. In het blazoen van de grauwe mon nik staat geschreven, dat de zonde slechts in zonde kan worden uitge wist. Dus zondigt hij als nooit iemand tevoren. Het kost erg veel moeite Ras poetin te doden, vergif helpt niet, na twee schoten in het hart blikken zijn vlijmscherpe ogen nog even doordrin gend, maar tenslotte legt hij toch het loodje. De variaties op dit thema zijn tal rijk. Een maand of twee geleden was de film „De waanzinnige monnik" te zien en een nieuwe versie heet „De bacchanalen van Raspoetin". Een vergelijking tussen twee slechte films is niet eenvoudig. Was de eerste slechter verfilmd, hij had de kracht, dat de heroïsche duivel door overdre ven pathos nog enige smeuïgheid be zat. Deze bacchanalen zijn iets min der slecht verfilmd, maar missen het aandoenlijke, dat amateurtoaeel heeft. Vergelijk de dood van de monnik. Na tuurlijk was het smakelijker, binnen het kader, om de ruwe bolster zon der pit drie hoog uit een kasteel te laten vallen in de sneeuw. In de film van Pierre Chenal gaat hij na veel loskruidige schoten eigenlijk gewoon dood zonder enige versiering. Pierre Chenal is een regisseur van onder- deurkwaliteit, die de ene opdracht na de ander op het witte doek zet, zoals de schoenmaker die iedere maandag langs komt en zaterdag de laarsjes Weer keurig thuis bezorgt met nieuwe hakjes. Het Raspoetm-gegeven zou weer eens door iemand met een oprecht ge voel voor barokke pathos moeten wor den aangepakt. In deze vorm mist men de romantiek van een echt baccha naal. - P.v.B. danken, had zich nooit zo lang kunnen handhaven. De plotselinge wederople ving van de Dietrich-mythe in 1953 heeft niet met haar vroegere roem als filmster te maken, maar met haar gro te talent als „diseuse", zoals ze zich zelf bij voorkeur noemt. Ze kan 'n lied zodanig met haar eigen magie laden, dat het haar eigendom, een deel van haarzelf wordt. Als actrice mist ze misschien het ware natuurlijke talent Maar als cabaretière is ze, zoals het Grand Gala du Disque in 1964 nog eens bevestigde, een der grootsten van deze tijd. Bij haar doet het er niet toe, dat zij hardnekkig blijft vasthouden aan het weidse, eigenlijk verouderde gebaar of dat de kwaliteiten van haar stem steeds minder worden. Het internatio nale publiek heeft 35 jaar geleden waar schijnlijk ook niet op de eerste plaats om haar stem zijn hart voor haar ge opend. Haar gave om bepaalde facet ten van het eeuwig vrouwelijke te be lichamen maakt, dat men in 1966 even gefascineerd naar haar kijkt en luistert als in 1930. Mariène Dietrich is een artistiek en sociaal fenomeen. Een raadsel, dat velen hebben proberen op te lossen, maar dat zijn geheimen tot op de dag van vandaag heeft weten te bewaren. J. C. A. FORTUIN Twee Amerikaanse oorlogsvliegers, die in de strijd in Korea als gezworen vrienden aan elkander het leven heb ben te danken, maken anderhalf uur ruzie om een knappe verpleegster in „Maar niet met mijn vrouw". Norman Panama, een man met er varing in het lichtere amusementsgen re, heeft er wat men noemt een ge- noegelijke komedie van gemaakt met veel vrolijke of dwaze situaties en een paar fikse vechtpartijen in ouderwet se slapstickstijl. Hij begint met een stukje tekenfilm, waarin hij een blauw monstertje met rode oogjes als de verpersoonlijking van de jaloezie laat optreden als de aanleiding tot een tu- multueuse reeks verwikkelingen, waarin niets te dol blijkt. Nu eens hanteert hij de parodie, dan weer de kluchtvorm, maar het blijkt al spoe dig dat hij met een veelheid en ver scheidenheid van stijlen niet tot een harmonieuse eenheid wist te komen. Dat neemt niet weg, dat men zich wel kan amuseren bij zijn chaotisch opge bouwde komedie, die met vaart en fantasie geënsceneerde episoden kent, waarin men geamuseerd de perikelen der krakelende wapenbroeders gade slaat. De op deze pagina besproken films draaien in: „De Saint contrain Cineac- Damrak, Amsterdam (alle leef tijden). -. „De bacchanalen van Raspoetin" in Desmet, Amsterdam (volw.). „Happening op de maanin Asta, Den Haag (14 jaar). „Maar niet met mijn vrouw" in Rex, Den Haag en Cineac-AD, Rotter dam (14 jaar). Jean Marais doet in „De Saint contra zijn best het met vuist- en wapengevechten te winnen van een stelletje Duitse, Amerikaanse en Le- vantijnse geheime agenten. Er sneuve len daarbij in Eastmancolour en op breed scherm heel' wat meubel tjes en auto's. Erg hoog is de inzet niet, waarom het ditmaal gaat: een schamele mil joen dollars. Maar het is de Saint tenslotte niet te doen om de knikkers, doch om het spel. Zo ging het de re gisseur van deze Frans-Italiaanse co- produktie, Christian Jaque, ook meer om wat hardhandige grappen dan om een spannend spionageverhaal. Hij is daarin op een wat hakketakkerige, maar toch wel bevredigende manier, geslaagd, al zullen bewonderaars van de stoutmoedige Saint er het hunne van denken. ALS GEVOLG VAN de langzaam groeiende Nederlandse filmproduktie, begint er ook bij ons iets te komen van het verschijnsel „filmsterren." De meest gevraagde acteur is Ramses Shaffy. Hij trad op in de „verboden" film Schermerhornvan Mattijn Seip, speelt een hoofdrol in de nieuwe film van Wim Verstappen Bekentenissen van een Liefdespaar" en zal het ko mende jaar ook te zien zijn in „De Verloedering van Swieps" (Erik Terp stra), „To Grab a Ring" (Nikolai van der HeydeWat doet Frank Jansen in dit leven?" (en Scorpio-produktie) en een film van Lennaert Nijgh. DE MEEST GEVRAAGDE ACTRI CES zijn Kitty Courbois en Shireen Strooker. Kitty Courbois debuteerde in „Helden in een Schommelstoel" (Frans Weisz) en was achtereenvolgens te zien in „Spuit Elf" (Paul Cammer- mans), „Aah... Tamara" (Pim de la Parra) en „Het Gangstermeisje" (Frans Weisz). Shireen Strooker ten slotte begon haar. filmcarrière met een rol in „Het Huis" (Louis van Gas teren) en speelde verder in „Jongens, jongens wat een meid" (Pim de la Parra) en „Joszef Katus" (Wim Ver stappen). Ook Kitty Courbois en Shi reen Strooker hebben een rol in „Lief desbekentenissen." DE FILMRECENSENTEN in New York hebben de Tsjechische film „De winkel aan de hoofdstraat" hun prijs voor de beste buitenlandse film gege ven. Drie prijzen kreeg de Engelse film „A man for all seasons": voor Paul Scofield als beste acteur, Fred Zinneman als beste regisseur en Bolt als beste scenarioschrijver. De beste actrice kon niet worden aangewezen. Elizabeth Taylor (Who's afraid of Virginia Woolf) en Lynn Redgrave (Georgy Girl) kregen een gelijk aan tal temmen. ELIZABETH TAYLOR heeft nu al heel wat prijzen in de wacht gesleept .voor haar rol in Virginia Woolf. En nog steeds is deze film in ons land niet te zien. De kerstprogramma's blijven bijna overal even staan. We gens succes geprolongeerd is terecht de hoofdschotel van Haanstra „De stem van het water." Alle 23 theaters hebben de vertoning voortgezet. DAVID EN ANNA MARIE HOLMES, het Canadese echtpaar, dat bij het Na tionaal Ballet danst en sinds twee jaar in Amsterdam woont, zullen de hoofd rollen spelen in een kleurenfilm met musical-inslag. Regisseur Juan Corel- li begint in januari met de opnamen in Parijs. WIE ALLE NIEUWE FILMS al ge zien heeft en zich dezer dagen eens wil terugtrekken in de literatuur, moet het decembernummer van Cahiers du Cinema kopen. Een dertig schrijvers en vijftien filmers houden zich bezig met het onderwerp „film en roman: problemen van het verhaal". Joseph von Sternberg geeft het kortste ant woord op acht vragen vfin de redac tie: „Er is geen enkel verband tussen de kwaliteit van een film en die van een roman." v' „De smart en dat wat geen smart is Alles Is smart voor mij Gisteren had ik smart toen Ik zag Eenzaamheid en meer dan eenzaam heid Gisteren had ik smart toen ik je zag Vandaag heb ik smart omdat ik je gisteren zag." Fiesta Gitana, iedere keer weer een zeker waagstuk, telkens opnieuw een groot succes. Tien jaar geleden begonnen met zeven voorstellingen, nu, bij het tweede lustrum, meer dan honderd en tien. Op nieuwjaars dag is de première in de Rotterdam se Doelen, de hele maand februari worden de tenten opgeslagen in Am sterdam (Kleine Komedie) en tot midden april zwerft de groep door het hele land. Dit jaar draagt Fiesta Gitana, meer dan ooit, het karakter van Zuid-Anda- lucia. Organisator-inspirator H. J. da Silva heeft zich, naar hij zelf schrijft in zijn veeltalige inleiding, gewend tot de oerbronnen van de flamenco, naar de kleine dorpen om Sevilla en de zi- geunerwijk Trianna in deze stad zelf. Daar heeft hij lokale talenten gevonden, die nog trouw zijn aan de oude wetten van de flamenco-kunst. Vooral de don kere zigeuners, de Morenos, de schep pers van de oer-flamenco en de oor spronkelijke primitieve flamenco-zang: la siguiriya, las tonas en las corridas. Van latere datum zijn de andere ba siszangen la solea, las bulerias, las tangos en las alboreas. Beter dan de zigeuners de scheppers te noemen is het te spreken van hen als de „smeders", In de Andalusische zigeunermuziek vindt men elementen uit Ionische en Frygische Modi, Hindustaanse muzi kale systemen, de Musulmancultuur, psalmische melodieën en Mozarabische liederen. Een van de wonderlijkste gezangen is de „saeta", het heilige processie lied dat in de Heilige Week (la Semana Santa) gezongen wordt in Andalucia. De saeta, het pijlpuntlied, is verwant aan de tóna, maar veel ouder, van voor dat de flamenco bestond. Een mystieke hartekreet, waarin het lijden van Jezus haast jaekend wordt beklaagd: „Ayy - Ayy - Ayy Alle moeders hebben pijnen en smarten Maar Jij het allermeest Want ze heben Ie Zoon gegeseld Hij, die de Zaligmaker is En daarom lijden alle moeders Maar jouw leed is het grootst." Deze saeta wordt gezongen door PATRO SOLO (29), een onweerstaan baar mooie vrouw, geboren uit een familie van beroemde Flamenco-arties ten en stierenvechters. Een geweldig volume dat het leed uit haar lied bijna lichamelijk naar ons toe doet sidderen. Een ander belangrijk lied is de ge zongen legende van LA PATENERA, het wonderschone meisje uit Cadiz, dat vele mannen in het verderf stortte al vorens zelf als menselijk wrak, ver teerd door haat, te gronde te gaan, gedood door het klamkoele mes. Verleden week hebben we deze tien de Fiesta Gitana gezien in Brussel. „Het succes in België is onweerstaanbaar zegt Fiesta-bezieler De_Silva. „Overal breken ze de zalen af." EEN HOOGTEPUNT uit het pro gramma is de martinete. De naam is afgeleid van „martillo" (hamer) en de waarschijnlijke afkomst is het gezang van de ijzersmid of koperslager aan de arbeid, zichzelf begeleidend met het slaan van de hamer op zijn aambeeld. De begeleidende dans, de „baile de fragua" (dans van de smidse) bestond dertig jaar geleden nog niet. Hij wordt uitgevoerd op de maat van de Segui- riyas, gebracht door MANOLO SEVIL LA en MIGUEL MAYA, met zijn stem waarin het zout van zijn geboortegrond ligt bezonken. Een couplet luidt: „Zoals de smidse gloeit Als een gouden kandelaar Zo gloeit mijn binnenste Als ik aan jou denk en ween De dansgroep bij deze tiende Fiesta telt enkele fenomenale solisten die de Flamenco voorzien van fijn genuanceer de spontaniteit en improvisaties: CUROS VELEZ: met zijn verbluf fende ritmische expressie; CARMEN CASARRUBIOS: van wie men zegt, dat haar handen zijn als duiven; LA QUECA: met haar perfecte sierlijkheid; LA AMPARO: de mascotte op drieja rige leeftijd reeds beschermeageltje van flamenco-feesten, en EL MIMBRE: Tril lende Wilgentak, met zijn slanke ge- stalte en een merkwaardig nerveuze manier van dansen. Om er maar een paar te noemen. VOLGENS DE HEER DA SILVA is deze Fiesta Gitana geen show. Dat is het natuurlijk wel en zeer goed ge regisseerd ook. Maar de ernst, de smart overheerst, er zijn weinig vrolijke dan sen, die bij de gemiddelde toeschouwer eerder aanslaan. In Brussel was er vooral stille aandacht en bij het publiek sloeg eigenlijk pas tijdens het laatste nummer de vonk over van enthousiast mee willen klappen. Hierin geeft het gezelschap zich over aan een gezcu- menlijk feest met de Buleria als zang en de Rumba als dans. Door deze opzet zal het voor sommi gen tamelijk lang duren. Maar de Fiesta is in deze vorm wel verhelderend. Men krijgt een uitstekende indruk van de flamenco als ware kunst. Een goede programmering kan daarbij inzicht ver schaffen in de betekenis van de treur zangen, zoals het laatste couplet van la Pat en era: „De rozeboom brengt een roos voort En de appelboom een appel En een vader een dochter Oh eenzaamheid, oh mijn smart En een vader een dochter Zonder te weten voor wie zij is bestemd." ADVERTENTIE Le plus grand norn du COGNAC Hubert de POLIGNAC COGNAC Pnnce Hubert J'TV'AT' SVC? 1\ T A Y~X Een waarlijk vorstelijke cognac, reeds generaties lang uitverkoren door connaisseurs in Frankrijk en vèr daarbuiten. Vraag uw slijter! wijnhandelaar Import voor Nederland: WIJNKOPERIJ N.V. Hooftskacje 195-Den Haag. Tel. (070) 60 28 26* Hofleverancier

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 7