HET NIEUWE DAGBLAD Voorgestelde honorering verworpen TUINSTOELEN VOOR HET LOO Vandaag TWEE BEKENDE NAMEN Vaste grond op de maan Krachtmeting in Indonesië Minister wijst extra loonsverhoging af Vrijmoedig commentaar Regering schuldig aan dood Chinees JAMIN Uitgaven van gemeenten dit jaar fors gestegen I I Opel ontslaat duizend man BREUK ARTSEN - FONDSEN EEN FEIT Zelfmoord of mislukte desertie Jongen bij brand omgekomen en verder LASTECHNICI Pensioenaanspraken krijgen voorrang bij faillissement Dr. C. Kortmann neemt ontslag als curator Confectie-atelier ontslaat tien man ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 STORMACHTIG 58ste JAARCANC No. 16556 UTRECHT, 31 dec. Met 57 tegen 5 stemmen heeft gister avond de ledenvergadering van de Landelijke Huisartsen Vereniging de door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de commissie-Van der Ven voorge stelde honorering voor het jaar 1967, die naar haar inzicht geen overeenkomst met de zieken fondsorganisaties mogelijk maakt, verworpen. Steunfonds De achttienjarige David Eisenhower, kleinzoon van de Amerikaanse oud-president, begeleidde op een debutantenbal in New York Julie Nixon, de zeventienjarige dochter van de voormalige vice-president onder Eisenhower. ZZ Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven hebben een groot aantal huwelijksgeschenken gekregen. In een zo koninklijke zaal als deLeuvenzaal van paleis Soestdijk kwam de Stichting Festival Werkende Jeugd een tuinameublement aanbieden, dat het paar meeneemt naar Het Loo waar het straks gaat wonen VOLGENS LOENA 13 Kerstkaarten voor Dé Gaulle DEN HAAG, 31 dec. De acht Chinese lastechnici, die gis teren na een gedwongen verblijf van een half jaar in de Chinese legatie naar hun vaderland zijn teruggekeerd, zijn vertrokken met vriendschappelijke gevoelens ten opzichte van de Nederlandse be volking, doch niet ten opzichte van de Nederlandse regering. Al dus een verklaring van de las technici die de Chinese legatie gisteravond heeft uitgegeven. In de verklaring werpen de acht de legatieleden de schuld aan de dood van hun collega Hsu Tzu Tsai op de Nederlandse regering. SIGARETTEN Amerikanen rookten meer, Britten minder jaap uit, jaar in met niet duur wel heerlijk HOGESCHOOL TILBURG Dr. B. v. Spaendonck treedt af Financiën en economie NIEUWE DAG Half tot zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Maximum temperaturen omstreeks 10 graden. Vrij krachtige tot harde zuidweste lijke wind, aan de kust tijdelijk stormachtig, later echter afnemend. Zon: op 8.48; onder: 16.39 Maan op 22.39; onder*. 11.57 Alle fondspatiënten 9 januari particulier (Van onze correspondent) Tegen stemden drie afgevaardigden van Friesland, een uit Amsterdam en een Van het district Noord-Holland. De vergadering sprak haar grote waarde ring uit voor de werkzaamheden en het daaruit geresulteerde structuur advies van de commissie-Van der Ven. Geconstateerd werd, dat de honore ringsstructuur van de adviescommis sie-Van der Ven een basis kan vormen voor een overeenkomst met de zieken fonds-organisaties, echter dat de in gangsdatum van de nieuwe honorerings structuur en de door de commissie- Van der Ven en de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid voor gestelde temporisering die bovendien afhankelijk werd gesteld van een inpas singsmogelijkheid in het algemeen re geringsbeleid op sociaal-economisch terrein niet aanvaardbaar zijn. 26 pagina's Veel mensen denken, dat de klok slagen tussen oud en nieuw niets veranderen. Prozaïsch worden de genen genoemd die dat hardop be weren. De poëten hebben gelijk: er verandert zeer veel op dit ene middernachtelijke uur. Maar tot hun verdriet moeten wij opmerken, dat wat er anders wordt, vooral prozaïsch van aard is. Men leza het vele proza daarover op pagina 3 Op pagina 2: Wat de weerkaart vertelt, ('s Lands Kroniek). STER-directeur over tv-reclame. Brieven van lezers. Dp pagina 4 en 5: Stadsnieuws. Op pagina 6: Feuilleton En wat de pot schaft. Dammen, schaken en bridge. Weinig gegevens over Chinese bom. Op pagina 7: Dosis oud nieuws (Binnenlands jaaroverzicht 1966). Op pagina 9: Claus' Goudland: amusant Vlaams schouwspel voor de feestdagen door ANDRE RUTTEN. Prijsvraag: Zing mee. Hartewensfestival zonder hoge hoed, door HERMAN HOFHUI ZEN. x Raken aan het koninklijke. Op pagina 11: Topsport in 1967, door RUUD VAN DEN HENDE, en ander sport nieuws. Onze bijlage „Gun U De Tijd opent vandaag met honger, een ramp waaraan de halve mensheid lijdt. ARIE KUIPER schrijft: Er dreigt een afschuwelijke crisis, te rneer daar de Amerikaanse voed selreserve snel kleiner is gewor den. Minder rooskleurig, meer pres teren, moeilijk jaar zijn kreten van economisch-financiële deskundigen. Hun visie op 1967 vindt men op de pagina's 9 en 11. Een toekomstvisie vindt men ook ook op de opiniepagina (6). Het is een fragment van een rede van Prof. dr. Ph. IDENBURG, tot voor kort directeur van het CBS. Daar- haast een terugblik op 1966. In de nabije toekomst ligt de tanding van Amerikanen en/of Rus- sen op de maan. „De wedloop om de maan te bereiken is opnieuw dangewakerd," schrijft SJOERD Wan der WERF (pagina 5). LEO HANEKROOT ziet in een andere toekomst; die van het Ne- "tsrlands orkestwezen. Met zorg Yraagt hij zich af hoe het over tien laar gesteld zal zijn met het thans "loeiende muziekleven. (Pagina 7). In aanmerking werd genomen, dat het in het overleg met de ziekenfonds organisaties en in besprekingen met de minister onmogelijk is gebleken in de voorgestelde ingangsdatum en de temporisering veranderingen aan te brengen, <jie de economische situatie van het land niet zouden hebben ver stoord. Omdat de minister heeft ver zocht hem de noodzakelijke tijd te ge ven om de nodige maatregelen te kun nen treffen in het kader van de zie kenfondswet, werd met algemene stem men besloten, dat de huisartsen in de periode van 1 tot en met 8 januari de gebruikelijke huisartsenhulp zullen ver lenen oj. basis van de honoreringsre geling, die voor het eerste halfjaar van 1966 heeft gegolden. Van 9 januari af zullen alle patiënten moeten betalen acht gulden voor een consult en twaalf gulden voor een visi te. De afwijzing van de voorstellen was overeenkomstig het pre-advies van het bestuur, dat deze afwees omdat het niet mogelijk was gebleken de voorstel len van de commissie-Van der Ven te doen loskoppelen van de eisen van mi nister Veldkamp om naast de verho ging van acht procent in het komende jaar het inhalen van de achterstand met 51 procent over drie jaar te tempo riseren, hetgeen bovendien afhankelijk gesteld wordt van het regeringsbeleid. Aanvankelijk waren er drie bestuurs leden, die de voorstellen wilden aan vaarden, doch zij hebben tenslotte de bezwaren van de rest van het bestuur zwaarder doen wegen en namen even eens een afwijzend standpunt in. De opkomst voor deze vergadering, die ruim zes uur in beslag heeft genomen, was bijzonder groot. Velen moesten staan. De huisartsen zullen in hun wacht kamer een mededeling van de Lan delijke Huisartsen Vereniging ophan gen, dat zij met ingang van 9 januari geen medewerker meer aan een der ziekenfondsen zijn. Van die datum af zijn er uitsluitend nog particuliere pa tiënten, die per consult of per visite betalen. De artsen hebben een onderling steunfonds ingesteld waarin elk LHV- lid bij wijze van lening al naar gelang de omvang van zijn praktijk een meer of minder groot bedrag stort. Uit het fonds zal zonodig worden geput om huisartsen te helpen die niet aan al bestaande financiële verplichtingen kunnen voldoen doordat hun inkoms ten tengevolge van de invoering van het verrichtingensysteem zakken. Dit kan het geval zijn als de patiënten minder vaak de hulp van hun arts gaan inroepen of als zij hun rekenin gen niet betalen. Ziekenfondsverzekerden hebben recht op een restitutie van het zieken fonds. Over de omvang daarvan moet minister Veldkamp een beslissing ne men. Het LHV-bestuur hoopt, dat de ze beslissing „verstandig" zal zijn, met andere woorden dat de restitutie het bedrag dat de patiënten aan de arts moeten betalen, zo dicht mogelijk zal benaderen. Minister Veldkamp is vanochtend schriftelijk op de hoogte gesteld van de besluiten van de LHV. De ziekenfondsorganisaties heb ben met het oog op de belangen van de verzekerden de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid tele grafisch verzocht vóór 1 januari dus vandaag nog mee te delen wel ke maatregelen de regering denkt te nemen nu de ledenvergadering van de landelijke huisartsen vereniging heeft besloten tot een breuk met de zieken fondsen. Nu de artsen de volgende week nog de bestaande regeling zullen handhaven dringt de tijd niet zó als de ziekenfondsen aanvankelijk meen den. MOSKOU, 30 dec. (UPI) De Koena 13, de laatste Russische maan- sonde, heeft haar werk beëindigd na te hebben vastgesteld dat de boven laag van het maanoppervlak onge veer even hard is als die van de aarde, aldus heeft het Russische pers bureau Tass verklaard. Volgens Tass heeft Ruslands tweede sonde die een zachte landing op de maan heeft uitgevoerd, in zes dagen tijds haar werkprogramma volledig afgewerkt. Dit bestond uit: O verrichten van een proefboring in het maanoppervlak, waarbij „aard se" bodemvastheid werd geconsta teerd, O de ontdekking dat de uiterste bo venlaag echter iets minder vast is dan op aarde, O het vaststellen dat het maanopper vlak niet sterk radioaktief is, O het opnemen van panoramische te levisiefoto's met details tot een grootte van 1,5 tot 2 millimeter tot op een afstand van 1,5 meter van de lens. De Loena 13 was het derde ruimte schip na de Russische Loena 9 en de Amerikaanse Surveyor dat een zachte landing uitvoerde. DJAKARTA, 31 dec. (UPI) Pre sident Soekarno heeft gisteren voor de zesde maal in twee weken gecon fereerd met zijn stafchefs en generaal Soeharto en er zijn tekenen dat een krachtmeting tussen het staatshoofd en de regering ophanden is. De minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, deelde na de bijeenkomst die drie uur had geduurd, meev dat 'n belangrijke bekendmaking, betrek king hebbend op de toekomst van het land, spoedig na nieuwjaar zou wor den gedaan. Malik voegde eraan toe dat de mededeling „zal tegemoet komen aan de verlangens en verwachtingen die het volk koestert". De overeen stemming, bereikt tijdens de bijeen komst met Soekarno, heeft ook be trekking op „kwesties waarvoor de natie is geplaatst", aldus Malik. Volgens zegslieden uit de omgeving van Soeharto heeft de generaal thans de hoop op een vreedzame coëxistentie met Soekarno opgegeven. Daarvan liet Soeharto echter niets blijken toen hij glimlachend uit de bijeenkomst tevoor schijn kwam. Hij zei alleen: ,,geen nieuws is goed nieuws." Hij noch Malik wilde zich nader uitla ten over hetgeen was besproken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 31 dec. Bij de dis cussies in de Tweede Kamer met de minister van Sociale Zaken is giste ren de vraag ter sprake gekomen, of de lonen in 1967 nog extra kunnen worden verhoogd, als de stijgingen van de prijzen de koopkracht te zeer heeft aangetast. Minister Veldkamp vindt het niet juist, dat het interim kabinet daarover beslissingen neemt, die een volgend kabinet zouden bin den. Een motie van mr. Van Lier (PvdA), waarin werd geëist, dat de besprekin gen over de lonen worden heropend om na te gaan of verdere verbetering mogelijk is, werd door dr. Veldkamp ontraden. De vakbeweging kan steeds, wanneer zij dat wil, gaan onderhan delen, aldus de minister. Het beleid van de regering is er bovendien op ge richt door prijsbeheersing te voorko men, dat verdere loonsverhoging no dig is. De heren Van der Ploeg (KVP) en Kikkert (CH) vertrouwen, dat dit be leid zal slagen. Drs. Boersma (AR) voelt wel wat voor de motie daar hij gereserveerd denkt over de mogelijk heid de prijzen te beseersen. Hij zal zijn standpunt dinsdag bepalen, wan neer de motie in stemming komt. Dinsdag zal ook nog een amendement Van Lier worden behandeld, waarin wordt gevraagd de wijziging in 't loon systeem een tijdelijk karakter te geven. Ook deze motie acht minister Veld kamp overbodig. Aan het verlangen van de vakvereni gingen naar arbeidstijdverkorting kan volgens minister Veldkamp juist op dit tijdstip niet worden voldaan. Voor de ene bedrijfstak kan het wenselijk zijn, maar voor de andere meer dan ooit funest, omdat daar de produktie in ge vaar zou komen. „Wanneer wij ooit voorzichtig moeten zijn met maatrege len die een vermindering van produk tie tengevolge hebben, dan is dat wel nu het geval." Een ambtelijke werkgroep gaat een studie maken van de vraag, hoe ook de lonen en inkomsten van hen, die niet onder een CAO vallen, betrokken kunnen worden in de beperking van inkomsten, welke voor het economisch evenwicht gewenst is. Vooral voor tan tièmes en dividenden zal dat niet een voudig zijn. De totale stijging van de loonkos ten wordt voor 1967 geschat op acht procent. PARIJS, 31 dec. (Reuter) Presi dent De Gaulle van Frankrijk heeft dit jaar reeds 8.000 kerstkaarten ont vangen en de stroom houdt nog aan. Het is echter onwaarschijnlijk, dat het er meer dan 40.000 zullen worden, zo als vorig jaar het geval was. Tijdens de conferentie in Delft, zeg gen zij, werd Hsu-Tzu Tsai benaderd door Amerikaanse agenten, die hem trachtten te bewegen zijn land te ver raden. Als gevolg daarvan trachtte hij te deserteren en verwondde hij zich zelf, toen hij op 16 juli uit een raam sprong, aan de gevolgen waarvan hij de volgende dag overleed. De Amerikaanse agenten, vervólgt de verklaring, voerden hun activiteiten uit met medeweten van de Nederland se regering, die deswege onomstotelijk EMMEN, 31 dec. Te Noordbarge nabij Emmen is gisteren een negenja rige jongen van het gezin Kleine Deters in een brandende schuur omgekomen. Twee andere kinderen alsmede de ei genaar van de schuur, de heer Hollen, ontkwamen uit de brandende schuur. De brandweer wist het vuur spoedig te bedwingen, maar ontdekte later tussen de brandende resten het lichaam van de jongen, van wie men niet zeker wist of hij uit de schuur was gekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een pot teer, die op een gas- comfor stond, in brand is gevlogen. verantwoordelijk is voor de dood uan Hsu Tzu Tsai. De delegatieleden beschuldigen ver der de Nederlandse regering ervan met haar stappen en maatregelen de ele mentaire beginselen ,van de internatio nale betrekkingen grovelijk te hebben geschonden en moedwillig de betrekkin gen tussen China en Nederland te heb ben verslechterd. „De Chinese regering daarentegen," zeggen zij, „heeft de grootste verdraagzaamheid en terug houdendheid betracht en Nederland verscheidene malen redelijke voorstel len voor een oplossing gedaan." DEN HAAG, 31 dec. Bü faiili- sement van een bedrijf zal het per soneel met zfjn aanspraken op pen sioen binnenkort waarschijnlijk hoger op de ranglijst van schuldeisers ko men te staan, dan de werknemers nu plegen te doen. Minister mr. A.A.M Struycken, van Justitie, zal althans gauw een wetsontwerp van deze strek king bij de Staten Generaal indienen. Ook wordt gezocht naar een mogelijk heid de aanspraken op loon meer voorrang te geven. Dit heeft staats secretaris dr. J.F. de Meijer, van So ciale Zaken, gisteren meegedeeld in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van het departement van minister dr. G.M. Veldkamp. Bij de stemming over deze begro ting, dinsdag, zal de Kamer beslissen over een motie-Vellenga (Partij van de Arbeid) waarin meer aanvullende werken voor het bestrijden van werk loosheid worden gevraagd. Staatsse cretaris De Meijer heeft de motie be streden met een betoog, dat erop neer kwam, dat hij ook zonder de aanspo ring van de motie zijn best wel zal doen. Op het departement wordt hard ge werkt aan een ontrafeling van het werkloosheidsvraagstuk, verzekerde dr. Veldkamp. Men wil hiermee voor de verkiezingen klaar zijn, om de ka binetsformateur aan „harde" gege vens te helpen. Nu het is misgelopen met de on derhandelingen hunnen de artsen in navolging van gemeentelijke vervoer bedrijven en kermis-exploitanten een bordje aanspijkeren waarop de clien tèle wordt verzocht met gepast geld te betalen. „Dokter, ik heb zo'n pijn aan mijn linker oor. Wat gaat dat kos ten?" „Vijf gulden, meneer." „Ik heb alleen maar een tientje. „Dan lijkt het mij gepast ook Uw rechter oor te onderzoeken." Zo zal dat misschien gaan. En als we zo ver zijn kan er nog meer bij. Aan de muur werfkrachtige teksten voor verborgen lijders. „Last van Uw amandelen? Neem een knip- haart!" In steriele toonkasten met verantwoorde vormgeving die han dige doe-het-zelf-sets voor blinde darmoperaties en kleine hechtingen. En aan de deur het attente bordje „Hebt U niets vergeten?' „Ach ja, dokter, da s waar ook. Mijn zegels en mijn speldje! WASHINGTON, 31 dec. (UPI) De verkoop van sigaretten in. de Verenig de Staten is dit jaar tot een record hoogte gestegen en zal in 1967 waar schijnlijk nog een „bescheiden" stij ging vertonen ondanks de waarschu wingen van regeringswege wegens het gevaar voor de gezondheid. Volgens het ministerie van Land bouw hebben Amerikaanse rokers, de in het buitenland dienstdoende militai ren inbegrepen, in 1966 naar schatting 542 miljard sigaretten verbruikt dat is ongeveer 2,5 procent meer dan in 1965 toen zo'n 529 miljard in rook op- De Britten daarentegen hebben ver leden jaar 2,4 miljard sigaretten min der gerookt dan in 1964. Volgens de „Tobacco Research Council" viel de omzet van 114,4 miljard in 1964 terug tot 112 miljard in 1965. Het sigaren- verbruik steeg met zeven procent in ge wicht en negentien procent in aantal. De verkoop van pijptabak daarentegen bleef dalen, ditmaal met zeven pro cent. ADVERTENTIE (Van onze verslaggever) TILBURG, 30 dec. Aan de heren dr. C. N. M. Kortmann en mr. dr. B. J. M. van Spaendonck is met in gang van 1 januari 1967 ontslag ver leend als curator van de katholieke hogeschool. De heer Kortmann heeft gemeend zich als curator te moeten terugtrek ken omdat hij bij het streven naar een spoedige uitbreiding van de uni versitaire voorzieningen in de provin cie Noord-Brabant geheel vrij moet staan van iedere binding met eniger lei instelling van wetenschappelijk onderwijs. Het ontslag van de heer Van Spaen donck geschiedt overeenkomstig de bepalingen in de statuten dat het be reiken van de 70-jarige leeftijd tot af treden noopt. De heer Van Spaen donck is sinds 1962 curator en was va* 1927-1962 secretaris van het col lege van curatoren. DEN HAAG, 31 dec. Uit ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijktdat de uitgaven op de gewone dienst van de gemeen ten sinds 1955 meer dan verdubbeld zijn en wel van f 2,3 miljard in 1955 tot f5,2 miljard in 1965, meer dan 40 procent hiervan wordt gedekt door de uitkeringen uit het Gemeentefonds. De vaste opgenomen schuld der ge meenten nam per hoofd van de be volking toe van f687,60 op 31 decem ber 1955 tot f 1.875,80 op 31 decem ber 1965. Voor de netto vlottende schuld beliepen deze bedragen respec tievelijk f 23,81 en f 119,28. De totale lasten van de lopende re kening blijken in 1961 bij de groep van de grootste drie gemeenten 376,02 per hoofd der bevolking te bedragen. Voor de groep van gemeenten met minder dan 20.000 inwoners is dit be drag minder dan de helft n.l. 185,74. De lonen en salarissen ten laste der gemeenten bedroegen in 1961 iets min der dan 30 procent van alle lonen en salarissen in de overheidssector. De bruto-investeringen, op een niveau van 850 miljoen, vormden 44 procent van de totale overheidsinvesteringen.. Onder de kapitaalverstrekkingen in 1961 de grootste uitgavenpost nemen die voor de woningbouw de eerste plaats in met rond 700 mil joen. Wel is hierin enige vermindering te bespeuren: in de jaren 1957-1959 werd gemiddeld 900 miljoen ver strekt en in 1960 bijna 800 miljoen. SPRANG-CAPELLE, 31 dec. Wol- trinks confectie-atelier heeft met in gang van 1 januari wegens slapte in het bedrijf 10 van de 40 werkneem sters ontslagen. Volgens de directie zijn voorlopig geen nieuwe ontslagen te verwachten. RUSSELSHEIM, SI dec. (UPI) De Westduitse dochtermaatschappij van General Motors, Adam Opel A.G., heeft aan 1000 arbeiders van haar fa briek te Russelsheim ontslag aange zegd in verband met de recessie waar mee de Westduitse auto-industrie mo menteel te kampen heeft. Het zijn voornamelijk buitenlandse arbeiders, wier arbeidscontracten wa ren afgelopen of wier werkovereenkom- sten het concern in staat stelden hen op korte termijn te ontslaan. Het per centage Duitse arbeiders is klein. Tot nu toe werkten er in de fabriek te Russelsheim ongeveer 5000 gastar beiders van wie de meesten aan de as semblagelijn te werk zijn gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 1