1967 wordt anders maar nog niet beter SPOORWEGEN STOPPEN CONTROLE Nieuw in het verkeer Gelukkig negentien zeven en zestig TIJDZANG 4 Drs. Den Uyl wist van brief «r AOW Ziek zijn Telefoon Verkeer Spoorwegen '£M// ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 1967 BRENGT weer genoeg wijzigingen óm de wijsheid en de waarheid van het woord „Elke verandering is geen verbetering" mismoedig te beamen. Doch gelukkig zijn er ook vele duizenden die de eminente vernieuwingsdag 1 januari met gejuich begroeten en aan het hoofd van deze stoet marcheren de dplsldn. Zij uit het militaire afkor tingsvoorschrift gehaald: da dienstplichtige soldaten krijgen een droomsoldijverhoging van een kleine honderd procent. „Hadden wij dat maar", zullen de artsen zuchten, zij hebben geen overeenstemming kunnen bereiken. J. HEEMSKERK iKiP ■flUr i f Nog bij vijfendertig grote stations in het westen van het land handhaaft de NS de controle. Op de overige stations is dit verleden tijd. OP 1 JANUARI 1967 wordt het nieuwe reglement verkeers regels en verkeerstekens van kracht en dat betekent een hele verandering in onze verkeers- huishouding. Iedereen die zich in het verkeer beweegt, krijgt er mee te maken en speciaal de be zitters van een rijbewijs moeten er rekening mee houden, dat zij verplicht zijn, zich van de wijzi gingen op de hoogte te stellen. Gun u de tijd om met het glas geheven, En een brok weemoed in de schorre keel, Lief te zijn voor het jaar dat ons zoveel Uitzinnigs te aanschouwen heeft gegeven. Krapper van beurs en kleiner van kasteel Kan menigeen met minder zorgen leven. |n deze wijsheid ligt mijn wens verweven: Geluk en voorspoed zij uw aller deel. Neem Koekoek met zijn eeuwige krakeel, Een man die in zijn machtsstrijd om het vrije Gesplitst werd in ontelbare partijen, En niemand melkt de koeien op zijn deel. Neem Schmelzer die tot steun der breedbespraakten Thorbeckes tempel tot een nachtclub maakte. |s zo te leven goed voor uw moreel? Ere zij wie de zucht naar eer verzaakten: Niets dan geluk en voorspoed is hun deel. Zegt iemands naam ons meestal niet zoveel, Een meisje Min mag daarnaar niet gemeten: Voor wie zij liefheeft wil zij Neeltje heten, En Zijlstra zal van zeilen moeten weten; Nu krijgt zijn navigatorschap zijn deel. Eerbiedig staan wij naast hem op de brug, en Naar alle kanten kromt de zee zijn ruggen. Zal straks zijn scheepje stranden op de bank? Een angstig volk, van golfgewiegel krank, Stuurt met hem mee en toetert noodsignalen Tot schrik van katvis, haring en makreel. |k hoop dat wij de haven zullen halen. Geluk en voorspoed zij uw aller deel. CHRONOS MINISTER LUNS BLIJFT ERBIJ DAG VAN VERANDERINGEN Dienstplichtigen in de soldij-klasse, namelijk soldaten, korporaals en ser geanten-titulair ontvangen in plaats van snoepcentjes, die varieerden van ƒ1,75 tot ƒ2,50, vanaf 1 januari een wedde, in status hoger dan soldij. De netto-bedragen voor de laagstgeplaat- Bten worden 104 gulden per maand, voor soldaten eerste klas 112 gulden, Voor korporaals 125 gulden en voor Sergeanten-titulair 150 gulden. Wel rechtvaardig, maar moeilijk voor de betrokkenen is de verlaging der wed den voor de dienstplichtigen, die tij dens hun eerste oefening worden be vorderd tot sergeant, vaandrig, reser ve tweede luit en reserve eerste luite nant. Hun inkomsten, tot nu toe even hoog als het beroepspersoneel, nade ren het peil van de lagergerangde mede-dienstplichtigen: sergeant 165 netto, vaandrig 195 netto, reserve tweede luitenant 225 netto, reserve eerste luitenant 300 netto. Voor deze getroffenen wordt een overgangsrege ling getroffen als zij reeds voor 1 januari van de oude wedderegeling genoten, maar toch.... Er zal geween zijn en geknars der tanden, doch hun geluid zal overstemd worden door het vreugdegehuil van de nieuwe wedde- trekkers, 7,e zijn 3500 tegen 66.000 man. Van weddetrekkers naar „Dreestrek- kers" is een klein overstapje. Ook de AOW-inkomens zouden per 1 januari omhoog gaan, maar minister Veldkamp heeft meegedeeld dat hij met die vijf Procent verhoging moet wachten tot hij het advies van de Sociaal Econo mische Raad heeft gehoord. Daarop moeten de bejaarden dan ook maar Wachten, evenals de ontvangers van Weduwen- en wezenuitkeringen, kinder bijslag en invaliditeitsrenten, voor wie de vijf procent ook lonkt. Moet het ontvangen nog worden uitgesteld, het geven gaat wel meteen in. Per januari wordt de premie AOW 8,8 pet. (was 8,7 pet.), de premie ziekenfondswet 6,6 pet. (was 5,8 pet.), de premie zieken fondsverzekering bejaarden wordt ook hoger: als het inkomen tot 4086 per jaar van 1,93 naar 2,21 per week als inkomen van 4086 tot 5078 van 3,86 naar 4,42, als inkomen van 5078 tot 5762 van ƒ5,79 naar 6,63. een premie gaat omlaag: AWW van 1,5 pet. naar 1,4 pet. Het maximum- inkomen voor de premieberekening voor de volksverzekeringen en de kin derbijslagwet loontrekkenden wordt op getrokken, per 1 januari, van 12.750 gulden tot 14.050 gulden per jaar. De grens voor ziektewet en ziekenfonds- Wet, de grens waarboven men uit het ziekenfonds moet, gaat van 11.500 tot 12.400 gulden per jaar. Ook de zelfstandigen die vrijwillig in een ziekenfonds zitten, zullen meer moeten gaan betalen. Is de premie op oudjaar gemiddeld nog 5,06 per week, zij wordt gemiddeld 5,99 per Week. Ieder fonds bijna rekent voor deze verzekering een andere premie. lopen in '67 uiteen van 4,37 tot ■^6,62 Per week. Ziek zijn wordt steeds kostbaarder, Want ook de ziekenhuistarieven zijn in de lift gegaan. Ze lopen per zieken huis nogal uiteen, maar de verhogin gen komen gemiddeld neer op een gul hen of vijf in de derde lilas, per dag Uiteraard, zesenhalve gulden in de tweede klas B en acht gulden in de tweede klas A en de eerste klas. We hebben een huisarts horen zeg gen: „Wij moeten die ziekenhuistarie- ven betalen. Ons honorariumgevecht Wordt op het politieke vlak uitgevoch ten en het zal er wel op neerkomen dat de minister de hogere ziekenhuis kosten als argument gebruikt om onze eisen af te wijzen". De ziekenfondsen boden indertijd een 19 procents verho ging voor de artsen, die zelf honderd Procent vroegen. In tegenstelling tot de dienstplichtigen krijgen zij dat niet." Bij de geldkostende veranderingen 'n 1967 zitten weer vele oude bekende. De PTT bijvoorbeeld loopt altijd in de voorste linie als er tarieven omhoog gaan. De telefoongesprekken waarmee U in het pas geboren nieuwe jaar de beste wensen aan vrienden en magen doet toekomen kosten zeven cent, als bet een lokaal gesprek is, en dat was doorheen 5 cent. Voor de interlokale gesprekken, automatische, gaan ook andere tarieven gelden, en zowaar goedkopere in Zone A: van 8 cent per *Wee minuten naar 7 cent. Zone B Wordt een stuk duurder: was 5 cent Per 37,5 seconden en wordt 7 cent per 30 seconden. Zone C blijft ongeveer gelijk: het wordt 7 cent per 20 secon den en het was 15 cent per 15 secon den met de eerste vijftien seconden Voor een dubbeltje. Een flinke tele- foonwijziging betekent ook het entree geld van 150 gulden, en het abonne mentsgeld, dat afhankelijk van het ®antal aansluitingen in de sector t 11,50, 12,25 of 13 gulden gaat be dragen. Ook per 1 januari wijzigt de PTT 'elegraafkosten: tot tien woorden 2,50, ®'k woord meer 15 cent. Posttarieven "bjven tot 1 februari zoals ze eind 1966 ^aren. Maar dan komt de klap meteen hard aan. Men zie de brieven: tot en bmt 20 gram blijft 20 ct., t.e.m. 100 gram wordt 40 ct., t.e.m. 250 gram T"rdt 60 ct., t.e.m: 500 gram. wordt ct. En de briefkaarten: enkele moe- ^eh 15 cent port hebben en dubbele 30 ^eht. Dit waren slechts enkele voor- ^elden, de totale lijst van gelcll.'sten PTT-veranderingen is haast onaf inbaar. Minister De Quay heeft al een pro test binnen van de werkgevers in het drukkersbedrijf, tegen met name de stijging van het drukwerktarief. Voor Rotterdam en Den Haag gaat een andere postale wijziging verlaat in, die van vorig jaar januari, toen alle Nederlandse gemeenten verplicht wer den hun post te frankeren. Rotterdam en Den Haag kregen een jaar uitstel, doch moeten er nu ook aan geloven. Wat PTT neemt, geeft het aan een heel andere kant terug: aan de kant Rijkspostspaarbank namelijk. Daar wordt de rente hoger. Men krijgt nu 3,48 procent voor zijn geld. Voor jeugd- en premiespaarregelingen wordt de rente zelfs 3,96 procent. En men kan van gewone spaarrekeningen voortaan een bedrag van 2.000 opnemen, zon der dit vooraf te hoeven aanvragen. pet. Twee lichtpuntjes: de huurverho ging is uitgesteld tot 1 juli, belasting verlaging voor ongehuwden tussen 40 en 65 jaar gaat wel door. Nog een bekende prijsverhoger: de Nederlandse Spoorwegen. In oktober is het verzoek tot tariefsverhoging met een zeven procent al ingediend. De streefdatum was 1 januari, maar dat is er niet van gekomen. Men verwacht dat 1 februari de eerste duurdere dag zal worden. Het voor 1967 verwachte verlies van meer dan honderd miljoen gulden zal daardoor niet worden ver meden, maar het helpt wel. Kosten- drukkend voor de Spoorwegen is ook het opheffen van de in- en uitgangscon trole op de stations (35 grote stations in het westen uitgezonderd) per 16 ja nuari. Om „blinde passagiers" af te schrikken zijn de boetes vanaf die da tum ook hoger: 7,50 voor degene die de coriducteur niet waarschuwt als hij geen kaartje heeft, één gulden voor degene die wel waarschuwt. Vliegen de brigades van tientallen conducteurs nemen steekproeven in treinen. Vanaf 16 januari kan men bovendien alleen en uitsluitend op dezelfde dag niet ge bruikte kaartjes terugbetaald krijgen. Wat zal de belastingbetaler 't meest ergeren, het uitstel van de loon-' en in komstenbelasting tot 1 juli of de ver hoging van enkele andere belastingen. Dit zijn ze: motorrijtuigenbelasting met 135 opcenten verhoogd tot ten hoogste 150 gulden per jaar; benzine 4,2 cent duurder en gasolie 2,4 cent, door ac cijnsverhoging; vennootschapsbelasting één procent hoger gedurende een jaar als de belastbare winst meer dan een ton bedraagt; opheffing van vrijstel ling hogere omzet belasting op textiel en schoeisel, met andere woorden, tex tiel wordt 3 pet. duurder, schoenen Vit Verreweg het grootste pakket veran deringen komt uit de verkeershoek. Het omvangrijke werk van prof. Belinfante aan de nieuwe verkeersregels staat el ders op deze pagina uitgebreid ver meld. Enige buiten de verkeersregels vallende wijzigingen die wel met ver keer samenhangen zijn: 1. politie maakt geen processen-verbaal meer op van ongelukken zonder do den of gewonden en waarbij de ma teriële schade beperkt lijkt tot dui zend gulden per auto. Men moet derhalve zelf schatten, zelf getuigen opzoeken, schade regelen, proberen het te laten bij figuurlijk uitvech ten. 2. Groene kaart is in het Benelux-ge- bied niet meer nodig. Een in één der Beneluxlanden gesloten aanspra kelijkheidsverzekering voor motorrij tuigen verleent vanaf 1 januari ook dekking tegen aansprakelijkheid voor schade in elk der drie landen. Verzekeringsvoorlichtingsbureau zegt erbij, dat mensen die alleen verze kering met .Nederland-dekking heb ben afgesloten wel ongehinderd Bel gië en Luxemburg in kunnen rijden, maar er rekening mee moeten hou den dat alleen Nederland echt gedekt is. Veroorzaakt men schade in Bel gië of Luxemburg, dan vergoedt de verzekeringsmaatschappij alle scha de wel, maar kan het uitbetaalde bedrag terugvorderen van de ver zekerde. Bij een Europa-dekking loopt men dit risico niet, aldus het Bureau Voorlichting Schadeverzeke ringsbedrijf. 3. Gedifferentiëerd naar de catalogus- waarae van het voertuig wondt de premie van WA en all risk-verzeke- ringen verhoogd. Gemiddeld bete kent het een verhoging van een pro cent of tien. Nog enige verspreide wijzigingen in het nieuwe jaar, tot slot: LOTERIJWET: Naar behoefte kan het aantal series per loterij van de staatsloterij worden uitgebreid. Het hoeft niet, mag wel. Nu zijn er zes loterijen, ieder van vijf series. VREEMDELING: De nieuwe vreem delingenwet treedt in werking. Er staan regelen in betreffende de toelating en uitzetting van vreemdelingen, het toe zicht op vreemdelingen, die in Neder land verblijf houden en de grensbewa king. POTPLANTEN: Het teeltrecht voor snijbloemen en potplanten (uitgezon derd hyacinthen) vervalt. Om overvoe ring van de markt te voorkomen wees het produktschap voor siergewassen jaarlijks de oppervlakten toe voor de teelt. Wie meer teelde dan toegestaan was, kreeg een verbaal. Nu mag het weer. WEGVERVOER: Maximum-tarie ven voor het beroepsgoederenvervoer gaan met zes procent omhoog. APPELEN: citrusfruit, peren, bloem kool, druiven, tomaten en perziken wor den ook in een officiële kwaliteit III op de markt gebracht, in alle EEG- staten. Deze artikelen moeten, bij de groenteman, van prijsaanduiding voor zien zijn en ook moet de kwaliteitsklas se worden vermeld, de variëteit voor appelen en peren (bijvoorbeeld golden delicious) en het land van herkomst. Produktschap voor groente en fruit moet deze EEG beslissing nog in een verordening vastleggen. Daarna kan te gen nalatigen worden opgetreden. RECLAME-TV: maandagavond 2 januari zal historisch worden: reclame op de televisieschermen. De eerste der tig seconden, om drie minuten voor ze ven, zijn van het centraal bureau voor courantenpubliciteit. MINIMUM: het minimuminkomen wordt vanaf 1 januari 126 gulden per week. RIJ-EXAMEN: Deelnemen aan welk soort rij-examen dan ook wordt een gulden duurder. De geneeskundige verklaring die erbij hoort een kwartje. OLIE: de wereldmarkt en niet de fiscus is er de schuld van, dat olie voor de kachel duurder wordt: een cent per tien liter. LUCHTJES: In Groningen gaat een speciale afdeling van de politie vanaf nieuwjaar met de neus gespitst de stad door om te letten op overtreders van de verordeningen tegen vervuiling van lucht, kanalen, grachten en wegen. PRIJSSTIJGING: Volgens Macro Economische Verkenningen kan ge rekend worden op een consumptie prijsstijging van 4'h pet. Deskundigen zouden echter niet verbaasd staan als het 5 pet. werd. Wel, gelukkig nieuwjaar! •W-HH. HtytHHttHttylli (Van onze verkeersredacteur) Zeer duidelijk wordt in artikel 11 van de nieuwe gedragsregels gezegd, dat iedere bestuurder te allen tijde de kennis moet bezitten, die tot het goed besturen vereist is. Het bezitten van een rijbewijs is dus geen vrijbrief, om onder alle omstandigheden te bestu ren. Vooral ouderen, die lang niet meer hebben gereden en vrouwen, die maar sporadisch achter het stuur plaatsne men, dienen zich te realiseren, dat zij „up to date" moeten blijven. De voornaamste wijzigingen zijn: Een toezichthouder (die een ander zonder rijbewijs laat sturen) dient zelf tenminste drie jaar in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Autowegen mogen voortaan alleen worden bereden door motorvoertuigen, die sneller mogen en kunnen rijden dan 40 km per uur (voorheen was dat 20 km per uur). Voortaan is de amazonezit op mo torrijwielen (ook op scooters) verbo den. Ook is het verboden iemand mee te voeren die voor de bestuurder zit. Bromfietsers mogen voortaan niet meer naast elkaar rijden. Het is voortaan verplicht, de con tactsleutel mee te nemen, als men zijn auto verlaat. Aan blinden, die kenbaar zijn aan een 'blindenstok en aan alle andere personen, die zich moeilijk voortbewe gen, moet ongehinderd doorgang wor den verleend. Bij kruispunten moet afslaand ver keer voorrang verlenen aan rechtuit- gaande voetgangers, ook al is in de zijstraat geen zebrapad aanwezig. Het is verboden de normale gang van het verkeer te belemmeren door onnodig uitzonderlijk langzaam te rij den. Voortaan mogen motorvoertuigen in files naast elkaar rijden, als de ver keersdichtheid dat rechtvaardigt. Voor het verkeer in één richting moet dan méér dan één rijstrook zijn aangege ven. Overgaan van de ene file in de andere is slechts toegestaan, als daar door de normale gang van andere voertuigen niet wordt gehinderd of belemmerd. Als voor het inhalen van een voor ligger een belangrijke zijdelingse ver plaatsing nodig is (en dat is zeker het geval, als van rijstrook wordt gewis seld), dient tevoren met richtingaan wijzer of arm een teken te worden ge geven. Bij het weer naar rechts gaan is dit teken niet verplicht. Trams moeten voorrang geven aan het verkeer op voorrangswegen. Stop- en parkeerverboden gelden al leen voor die zijde van de weg, waarop het bord staat. Geldt zo'n bord voor beide zij dn, dan staat er dus aan el ke kant een bord. Het is verboden binnen 5 meter van een hoek te parkeren (tot dusverre was dat 10 meter). Bij een gele streep langs de rijbaan mag niet geparkeerd worden. Ook andere voertuigen dan bussen mogen voortaan bij bushaltes stoppen voor het onmiddellijk in en uit laten stappen van passagiers. Op wegen met een parkeerverbod voor de rechterweghelft mag voortaan niet meer links worden gestopt, tenzij de weg éénrichtingsverkeer heeft, of er een stopverbod voor de rechterzijda bestaat dan wel in de rechterzijde van de rijbaan tram- of spoorrails liggen. Militaire kolonnes en begrafenis stoeten hebben voortaan geen voor rang meer, maar mogen niet doorsne den worden, wanneer zij reeds een krui- •sing zijn opgereden. Onder bruggen of viaducten mag niet meer gestopt worden op de rij baan. Tot dusverre mocht niet gestopt worden óp bruggen en viaducten. Dit vervalt dadelijk. Verlichting moet worden gevoerd van een half uur na zonsondergang tot een haM uur voor zonsopgang. Tot dus verre was dat een kwartier. Aan deze lijst wordt in de loop van het jaar nog het verbod toegevoegd, een doorgetrokken streep op de rij baan te overschrijden. Als alle lijnen op onze wegen getrokken zijn, wordt deze regel, die in het buitenland al lang bestaat, ook bij ons van kracht. Het juiste tijdstip is nog niet bekend. Het bezit van een zogenaamde geva rendriehoek zal nog niet op 1 januari 1967 vereist zijn, doch pas op 1 januari 1969. De minister heeft dit uitstel toe gestaan om de handel in de gelegen heid te stellen goede dat wil zeggen: in de duisternis zichtbaar voor een be stuurder die op een afstand van 250 meter dimlichten voert driehoeken te vervaardigen. VAN OUD OP NIEUW De amazenezit achterop hoe charmant ook - is uit veilig- heidsoverweginyen per 1 januari niet meer toegestaan. Voor de bromfietsers was dit al zo. In he ervolg is de enige juiste manier van achteropztrien om de benen aan beide kanten ie plaatsan. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 31 dec. Minister mr. J. Luns, van Buitenlandse Zaken, blijft erbij, dat indertijd zijn collega van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, en zijn eigen staatssecretaris mr. M. van der Stoel hebben geweten van de brief die hij in november heeft gestuurd aan de n.v. Nederlandse Verenigde Scheepvaartbureau. In die brief heeft minister Luns dit bureau gewaarschuwd, dat het zelf verant woordelijk zou zijn voor de gevolgen van het weigeren van een uitvoerver gunning, wanneer dit bureau duikbo ten voor Zuid-Afrika zou laten bou wen. Wat het kabinet-Cals over de levering van duikboten aan de „blan- kes"-republiek dacht, liet hij echter in het midden. Bij de behandeling van zijn begro ting, begin deze week in de Tweede Kamer, heeft minister Luns al ge zegd, dat Den Uyl en Van der Stoel weet hadden van de brief en zijn in houd. Dit in tegenstelling tot wat het Kamerlid prof. C. L. Patijn van de Partij van de Arbeid volhield. Die werd achteraf in zijn wantrouwen ge steund door de heren Den Uyl en Van der Stoel zelf, die een dag later aan „Het Parool" verklaarden niet eerder van de brief te hebben gehoord, dan uit de verslagen van het kamerdebat. Deze bewering nu weerlegt mr. Luns in een antwoord dat hij gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd, op vragen die de fractievoorzitter van de Katholieke Volkspartij, drs. W. K. N. Schmelzer, eergisteren heeft ge steld. Minitieus beschrijft mr. Luns wat er zoal aangaande de brief over en weer is gepraat en gebeld tussen hem en de heren Den Uyl en Van der Stoel. „De minister van Economische Zaken ging én met de tekst én met het verzenden van de brief akkoord", verzekert de minister. Wij zijn benieuwd wat drs. Den Uyl en mr. Van der Stoel, die nu weer aan de beurt zijn, op mr. Luns' minute hebben te zeggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 3