bewaakte crediteurenvergadering - 10 MAART - LABYRINTH - PROVO'S - ARTSEN - VAN DER MOLEN - TEIXEIRA - MOORDEN - BANKROOF - CHINEZEN Amsterdam en provo's Artsen contra ziekenfondsen Ontheatraal Nederland SIGMA - HUISARTSEN - NEELTJE MARIA MIN - WERKLOZEN - VIETNAM - SEROOSKERKE - ROOKBOM - ZIEKENFONDSEN Geen werk voor 70.000 mensen Faillissementen in failliet jaar Bankovervallen als paradepaard ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 mm s'ti, m. x mm,. Rookbommen begeleiden de hruidsstoet van 10 maart. Het Lieverdje, pamfletten en vuur en provo's. Politie te paard bewaakte vrijdag 14 oktober de ingang van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, waar de crediteurenvergadering gehouden werd in de surseance van betaling voor het bankiershuis Teixeira de Mattos. DOSIS OUD NIEUWS (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, 31 dec. Er zaten vorige week geen provo's op de pu blieke tribune, toen het ambtenaren gerecht in het Amsterdamse paleis van justitie de ex-hoofdcommissaris van politie H. J. van der Molen ongelijk gaf. Een paar weken daarvoor schit terden zij trouwens ook al door afwe zigheid, toen het eerste bedrijf van dit juridische spektakel plaatsvond. Van der Molen is voor de provo's niet meer belangrijk. Hij is weg, hij be kleedt geen gezag meer. Toch zal de rijzige van der Molen zelf zonder twij fel wel even aan hen moeten denken, toen hij met advocaat voor de drie- schaar zijn standpunt stond te verde digen. Zij zijn voor een zeer belang rijk deel schuldig aan de onrust die het afgelopen jaar in de hoofdstad heeft geheerst, aan de als happenings omschreven rellen rond het Lieverdje, aan het openbaar worden van de spanningen in het politiekorps, het gebrek aan straffe leiding en de door ex-minlster Smallenbroek zo netjes uit gedrukt „incompatibilité d'humeur." Als er géén provo's waren geweest, zetelde van der Molen nu waarschijn lijk nog op het hoofdbureau van poli- s tie aan de Elandsgracht en had hij op Tweede Kerstdag misschien wel thee gedronken bij het echtpaar van Hall in het buitenhuis te Kudelstaart zoals hij dat volgens eigen zeggen ook met Pinksteren in jen allerbeminnelijkste sfeer deed. De provo's hebben de Amsterdamse geschiedenis van het jaar 1966 geschre ven. Men mag dat zondermeer stellen. Zij hebben de aandacht van het gehele land vrijwel constant op de hoofdstad gericht gehouden, vooral door hun toe doen is Amsterdam ook meer dan nor maal in het wereldnieuws geweest. En het jaar 1966 zal dan misschien niet alleen louter zwarte bladzijden beslaan in het Amsterdamse geschie denisboek, het zal wel de historie in gaan als een bijzonder onrustig en ru moerig jaar. Een jaar waarin zelfs een oproer mogelijk bleek, zoals men dat alleen in de ergste crisistijden zou verwachten. Merkwaardig is, dat nu juist de pro vo's in eerste Instantie ontbraken bij die door veel te mooi weer ongunstig beïnvloede ongeregeldheden van de 14e juni. Zij lagéri vermoedelijk nog in bed toen op hun kookpunt geraakte en door altijd buiten.' schot gebleven actiecomité's opgezweepte bouwvakar beiders het Telegraafgeb'ouw beleger den, auto's omverwierpen en in brand staken en rollen krantepapier als mon sterachtige slingers door de Amster damse binnenstad rolden. Burgemees ter van Hall hoofd van de politie, en hoofdcommissaris H. van der Molen lagen op dat tijdstip niet meer in bed. Maar het maakte weinig verschil, want vanuit het Amsterdamse stad huis, waar de heren van Hall en van der Molen ,,in constante bespreking" de loop der gebeurtenissen afwachten, werden geen bevelen gegeven aan de hevig alarm roepende man die de za ken op het hoofdbureau waarnam, de ommissaris H. Molenkamp. De provo's hebben een paar uur voor e opstand nog wel de laatste aanzet ot dit massale geweld gegeven door aleis en nationaal monument te be- ladden met leuzen als „politie-moor- 'enaars" en tijdens een nachtelijke >ersconferentie op het hoofdbureau luiten gescandeerd moor-de-naars, joor-de-naars" te roepen. Het verloop van de gebeurtenissen n juni zal iedereen bekend zijn. Er s/aren meer dan honderd gewonden, an tientallen grote zaken in het cen- rum waren de ruiten aan diggelen ge looid, er was uit de étalages gesto en, parkeermeters lagen als kale lerstboomstammetjes op straat, trot- oirtegels ontbraken op veel plaatsen, erkeersborden lagen dwars op de ails. De provo'smogen dan in het jaar 966 sterk in de aandacht gekomen ;ijn, hun geboorte gaat verder terug. Die dateert van vorig jaar, van het •noment waarop de verlov^g van prin ses Beatrix met Claus v®i Amsberg bekend werd gemaakt en een kioskbe- liende op Schiphol pamfletjes met daarop Claus, persona non grata" tussen de weekbladen stopte. Dat was een idee van provo-oprichter Roel van Duyn, die zijn bedoelingen later in in terview omschreef met opmerkingen als: „Het gaat niet zozeer tegen Claus. Als Beatrix met een ander was ge trouwd, dan waren wij ook in opstand gekomen. Wij komen in opstand tegen het gezag uit een soort wanhoop. Niet uit hoop op een spoedig betere toe komst, want dat zit er voorlopig toch niet in. Ik zie het provoceren als een laatste stuiptrekking van de creativi teit. Provo's zijn de laatste spaken in het wiel van de trein die voortraast naar de atoomoorlog. Het anarchisme sluit daar mooi bij aan. Wij willen aan onze rellen een bedoeling verbinden." De strijd tegen het gezag begon dus met een strijd tegen het Koningshuis. Maar toen prinses Beatrix ondanks rookbommen naast voor en achter de Gouden Koets beminnelijk bleef glim lachen en prins Bernhard in een in terview voor de televisie zei. Ach die rookbommen zijn maar kwajongens- werk" richtte de „opbouwende" aan dacht van de provo's zich op gezag, dat wel en zelfs fanatiek- partij gaf, de Amsterdamse politie. En dat is dan uitgelopen op heel veel happenings, heel veel rellen, heel veel sabel ge flonker, heel veel arrestaties, kortom heel veel werk voor alle betrokken partijen. Het heeft in Amsterdam ook wel wat losgeslagen. Het bleek, dat de politie over dit soort zuigende en ar geloos krênten-uitdelende ordeverstoor ders, nimmer iets geleerd had op de zonder twijfel voortreffelijke politie scholen in Nederland. Er zijn fouten gemaakt, er is te hard geslagen, er is verkeerd geslagen, er is op sommige momenten gefaald door de Amster damse politie. Dat werd aanvankelijk hardnekkig ontkend, later officieel toe gegeven door officier van justitie Hart suiker tijdens een persconferentie waarover weer rumoer ontstond om dat radiojournalisten daarop niet wer den toegelaten. Van der Molen ver dween, van Hall bleef. Dat hebben de provo's als onjuist opgevat en daarom wordt nu ook de Amsterdamse burge meester, sterker dan voorheen nog en zonder betaling in de aandacht opgenomen. Er klinkt voetgeroffel en handgeklap op de publieke tribune in de raadszaal. En de man die vorig jaar onder applaus in de gemeente raad aankondigde van zijn artsen toe stemming te hebben gekregen om nog een ambtsperiode aan de blijven, zit nu duidelijk ongelukkig te zijn op de burgemeestersstoel en is uiterlijk meer dan een jaar ouder geworden in 1966. Buitenlanders en bewoners van de provincie die uit het voorgaande ech ter menen te moeten opmaken dat er in Amsterdam een gevaarlijkse situa tie bestaat, moeten wij corrigeren. Men kan zeker de laatste maanden van dit jaar weer zonder gevaar de deur uit en op een terrasje van het Leidseplein zitten. De sabels zijn op geborgen, het witte provo-pak is naar de stomerij. In december hebben de provo's zich onwaarschijnlijk stil ge houden. Een vervroegd Kerstbestand misschien. Of een zich beraden op de volgende stappen. De kerken zijn nog niet aan de beurt geweest, de rechter lijke macht maar half. Of kunnen de kerken geen kwaad meer doen nu de deuren opengaan voor Sigma-feesten. Misschien is dat wel onder invloed van de provo's gebeurd. De politie heeft in de laatste jaren een forse knauw ge kregen. Vorig jaar zat zij met twee onopgeloste moorden in haar maag, dit jaar heeft zij bij veel Amsterdam mers de sympathie verspeeld die zij in de roemruchte dagen van commissa ris Cohen nog bezat. Er is rust en niet alleen rust nodig om daar weer ver andering in te brengen. UTRECHT, 31 dec. Voor huisart sen en ziekenfondsbestuurders is 1966 een woelig jaartje geworden. Aan de nu bereikte situatie zie elders in deze krant is een lange en harde strijd voorafgegaan. De ontwikkelingen in het conflict, waarbij ruim acht miljoen Nederlan ders als ziekenfondsleden nauw betrok ken zijn, konden stap voor stap gevolgd worden door een haast wel Ameri kaanse wijze van openheid van de partijen tegenover de pers over de kwestie. De reeds langer slepende moeilijkheden met de fondsen kwa men in een nieuw stadium dit jaar toen de leden van de Landelijke Huis artsen Vereniging van de zomer, een nieuw bestuur kozen. Dit was voor stander van het volgen van „de har de lijn", achter welk beleid zich verre weg het grootste deel van de huisart sen gesteld heeft. Nadat het op 1 ja nuari 1967 aflopende contract werd op gezegd begonnen de onderhandelingen over de nieuwe voorwaarden. De artsen vroegen een verhoging die neerkwam op honderd procent, de fondsen boden achttien procent. Het verschil tussen beide voorstel len was in cijfers uitgedrukt een be drag van 177 miljoen gulden per jaar voor 4500 artsen. In verhouding slechts een gering deel van dit bedrag zou effectief in de zak van de huisarts komen. De gevraagde honderd percent verhoging zou door zijn hoge kosten en zware lasten slechts resulteren in een verhoging van 25 procent. Het ging bij de onderhandelingen hard tegen hard beide partijen deden ongekend onvriendelijke uitspraken over elkaar zonder dat men tot resultaat kon komen. Nadat men het nut van een verder gesprek niet meer inzag en de breuk definitief was werd door prof. P. Muntendam nog tevergeefs een ver- zoeningsgesprek gearrangeerd. Daarna benoemde de minister de commissie die hem onlangs advies heeft uitge bracht, waarna dr. Veldkamp met zijn voorstellen kwam. Al die tijd gingen de Nederlandera gewoon door met ziek zijn en beter wor den of niet en verklaarde het bestuur van de LHV steeds weer dat de gezondheiszorg voor de patiënten volledig gewaarborgd zou blijven, hoe de onderhandelingen ook zouden aflo pen. De fondsbestuurders hadden naast de moeilijkheden met de huisartsen nog veel andere zaken aan het hoofd. Zo zullen dit jaar de uitgaven van de fondsen (ongeveer 1.000.000.000 gulden) de inkomsten uit premies met zestig miljoen gulden overtreffen. Door de drastische verhoging in de gezond heidszorg zullen de uitgaven het ko mende jaar volgens schattingen oplo pen tot niet minder dan 1,4 miljard gulden. Gevreesd wordt dat de premies steeds minder toereikend zullen zijn om de uitgaven te dekken. Een op pervlakkige diagnose doet dan ook al direct vermoeden dat de toestand verre van gezond is. AMSTERDAM, 31 dec. 1966 had het jaar moeten worden van Laby rinth. Het ontheatrale Nederland liep warm voor een nieuw totaal theater. Alleen het Holland Festival wilde er niet in geloven. Dat werkte als een aanbeveling, omdat men bij het Hol land Festival nog nooit geweten heeft wat theater op het ogenblik is. De in ternationale pers kwam naar Carré, dat vijf avonden lang was uitverkocht. Het bleek een vreemd spektakel, waarbij men tenminste zijn goede hu meur niet hoefde te verliezen. Na af loop was men er wel gauw over uit gepraat. Mislukt vuurwerk. 1966 leek het jaar te worden van Neeltje Maria Min uit Bergen Noord- Holland. Een jonge dichteres ontloken op het territorium, waar de vorst der hedendaagse Nederlandse dich ters wat vermoeid zijn nadagen slijt. Haar foto kwam in alle kranten. Tot haar bundel verscheen, en de kritiek de schone schijn verstoorde. Toch geen dichteres. 1966 werd misschien het jaar van Sigma. Te laat geboren eigenlijk, maar toen lichtelijk geruchtmakend. Blijken van achterdocht ontstonden bij de toekenning van een subsidie. Tot dat mevrouw Van Hall in Monitor kwam zeggen, dat zij het enig vond. Kijk eens aan. O 29 juni, Boerenleenbank, St. An- thonis, 40.000 gulden, Duitse daders kregen twee weken geleden vijfen- half jaar. O 1 september, Ned. Middenstands- bank IJsselstein, 41.000 gulden, da ders zeer snel gegrepen. O 23 september PTT kantoor Dui- vendrecht, 10.000 gulden, daders ge arresteerd. O 28 september, Raiffeisenbank Den Haag, 8.000 gulden. .Rovers gepakt. „We werden geconfronteerd met een geheel nieuwe werkwijze van de tegen partij. We werden verrast. En elke bankoverval is voor ons eigenlijk studie materiaal geweest", aldus een zeer hooggeplaatste politiefunctionaris. „We hebben van elke roof analyses ge maakt, vragen gesteld als „hoe doen ze het precies", „wat voor fouten ma ken ze", „welke fouten maken wij", en al die zaken zijn bijzonder leerzaam geweest. Ook in de zin dat men scherp ge breken in de gaten kreeg, het tekort schieten van beveiligingsinstallaties, waarschuwingssystemen, slagvaardig heid van politie, snelheid 'in commu nicatie, internationale samenwerking. Vandaar het vormen van een inter departementale werkgroep, waarin Jus titie, Binnenlandse Zaken, PTT, Fi nanciën, rijkspolitie, gemeentepolitie en Kon. Marechaussee vertegenwoor digd zijn. Op 9 november is de eerste plenaire zitting geweest, waarbij vijf subcommissies onderwerpen toegescho ven kregen ter bestudering. Deze on derwerpen zijn: beveiliging gebouwen, verbinding gebouw-politie, regionale -en landelijke alarmering, internationale contacten, logistiek met daarin begre pen punten als bewapening en uitrus ting. Deze subcommissies zijn, zoals een lid het uitdrukte, „knoerhard aan het werk". Verwacht wordt dat op de be groting voor het jaar 1968 reeds zwa re posten staan aangegeven voor nood zakelijke aanschaffingen. Dat veel ver beteringen moeten worden aangebracht is nu al duidelijk. Als paradepaardjes kan justitie wel de overval in IJssel stein en Amersfoort naar voren bren gen, de eerste als voorbeeld van super snelle binnenlandse samenwerking, de tweede als bewijs dat het met de in ternationale coördinatie niet zó slecht is, de experts zijn het er over eens dat er zowel aan organisatie als aan de werkwijze en accommodatie nog veel mankeert. Ongetwijfeld zijn de po- litie-verbindingen de eerste zaak die moet worden gemoderniseerd. Terecht wordt hier momenteel al veel aan dacht aan besteed. Snelle 'uitwisseling van gegevens, landelijk en internatio naal is een eerste vereiste voor snel optreden. De bedoeling is op korte ter mijn telex- en radionetten flinke uit breiding te geven. Als een autoriteit als rar. G. W. von Meyénfeldt, officier van justitie te Utrecht nog praat over „onhoudbare toestand, door de machteloosheid van politie en justitie, wanneer een zaak de landsgrenzen overschrijdt" (hij zei het onlangs tijdens een door hem ge organiseerde vijflanden bijeenkomst op het Amersfoortse politiebureau), dan blijkt de noodzaak van gemakkelijker internationaal contact. De heer Von Meyenfeldt wil een internationale re- cherchegroep, een soort Interpol zoals de televisiefilms de kijkers proberen wijs te maken dat deze organisatie werkt. Als zoiets ooit komt zal het in elk geval nog wel jaren duren. Daar mag niet op worden gewacht. De banken, de tot nu toe meest ge dupeerde, hebben snel hun afweer in orde gemaakt. De „werkgroep beveili ging" heeft na diepgaande studie onder voorzitterschap van mr. G. P. Korten- horst, directeur van de AMRO-bank, en met behulp van enkele politie-top- mensen een aantal maatregelen ge adviseerd, die nu worden uitgevoerd. Het land is in drie regionale kringen verdeeld, elke kring wordt bestreken door een in beveiligingssystemen ge specialiseerde onderneming. De ban ken krijgen een zoveel mogelijk aan de eigen aard en omstandigheden aan gepaste installatie. De heer Kortenhorst zegt: „Nu is de zaak voor dit moment sluitend te achten, geloof ik. Maar we moeten goed in het oog houden dat er in Europa lieden zijn die er hun beroep van ma ken via overvallen aan geld te komen. Als zij zien hoe hier, en in Frankrijk en Duitsland, miljoenen worden uit gegeven aan beveiliging, zullen ze ze ker trachten nieuwe mefhoden te vin den. Onze werkgroep blijft dan ook be staan." Men wil, en moet, op de hoog te blijven van de ontwikkelingen in de bankroversbranche. UTRECHT, 31 dec. Een verschijn sel, dat in het afgelopen jaar veel op zien baarde, is de sterke toename van de werkloosheid, voortvloeiende uit een groot aantal bedrijfssluitingen. Niet zo zeer het grote aantal werklozen is ver ontrustend, als wel de sterke stijging gedurende de laatste maanden van dit jaar. De meest recente schattingen spreken over een aantal van 70.000 werkloze mannen, ongeveer 2,2 pet. van onze beroepsbevolking. De algemene verwachting is, dat de „arbeidsreser ve" ook in 1967 zal toenemen. Het Cen traal Planbureau denkt aan circa 75.000. Minister Veldkamp acht een aantal van 80.000 niet onmogelijk. De ontwikkeling van de werkloos heidscijfers (en daaraan gepaard het verloop van de aanvragen naar per soneel lijkt verdacht veel op die van eind 1957 toen onder invloed van de bestedingsbeperking meer dan 80.000 mannen zonder werk waren. In de loop van 1958 liep dit aantal op tot boven de 100.000, om daarna in hoog tempo terug te lopen, tot een peil van 30.000 in 1960, het begin van een lange perio de van een krappe arbeidsmarkt. De meestgehoorde mening van voor aanstaande economep is, dat de situa tie waarin de arbeidsmarkt nu ver keert, weliswaar veel overeenstemming met die van 1957-1958 vertoont, maar dat onze economie er thans beter voor staat. Van pessimisme op langere ter mijn is geen sprake. Dat neemt niet weg, dat 1967 voor onze economie en daarmee voor onze arbeidsmarkt een uitermate moeilijk jaar zal worden. Er hebben zich in het afgelopen jaar op verschillende plaatsen in ons land schrijnende socisrie drama's afgespeeld bij inkrimpen of sluiten van onderne mingen. Arbeiders, die jarenlang hun beste krachten aan een onderneming hadden gegeven, stonden van de ene op de andere dag op straat; vaak zon der uitkering. De vakbeweging heeft zich uitstekend geweerd, zodat in vele gevallen een zo gunstig mogelijke ont slagregeling kon worden bereikt. Een voorbeeld hiervan is Werkspoor-Utrecht waar door fel verzet van de werk nemers een dreigend ontslag voor 250 oudere werknemers moest worden in getrokken. Nog vers in het geheugen ligt het gedwongen ontslag van zo'n 600 werk nemers door beleidsfouten bij DAVO, evenals het ineenstorten an de Vasco- mij. (Massale ontslagen kwamen voor bij Rijnstaal, Demka. Staalwerken De Maas en, onlangs nog, bij Gelderman in Oldenzaal. Van nog meer invloed óp het aantal werklozen was echter de Onophoudelijke stroom van kleinere be drijven die door sluiting of inkrimping de werknemers met tientallen tegelijk op straat Zetten. Ook door de geleide lijke inkrimping van de mijnactiviteit moesten duizenden werknemers af vloeien, hoewel deze weer in andere ondernemingen konden worden opge nomen. Alleen al de ondernemingen die meer dan tien man ontslag aanzegden, wa ren met bijna 300 in getal, waarvan er meer dan 100 tot volledige sluiting overgingen. In de metaal moesten 5000 man naar ander werk zoeken. Van groter invloed was nog de geruis loze afvloeiing in de bouw, door ge brek aan orders, de schatting dat thans 30.000 bouwvakkers zonder werk zijn, wordt van verschillende kanten te laag genoemd. Het werkloosheidscijfer wordt voor een groot deel, maar niet geheel, be paald door het aantal ontslagen. Van belang is ook het aantal nieuwe ar beidskrachten (60.000 per jaar), dat in het arbeidsproces moet worden opge nomen en het aantal ontslagenen dat een nieuwe werkgever vindt. In het westen van ons land is dit een minder groot probleem dan in de overige de len van ons land. In de Randstad Hol land is nog niet 1 pet. van de manne lijke beroepsbevolking werkloos, ter wijl in het noorden, oosten en zuiden het percentage varieert van 21/» tot 4'/« (Drente). Het snelst is de werkloos heid gestegen in de provincie Limburg. Kon deze provincie eind vorig jaar nog met het Westen concurreren (0,7 pet), nu is het percentage gegroeid tot meer dan 3. AMSTERDAM, 31 dec. In de Vijzelstraat verschijnt een tweede groot bankgebouw, de protesten van verscheidene gemeenteraadsleden, particuliere instellingen en privé-per- sonen ten spijt. De tegenstanders hadden liever de voltooiing gezien van het oorspronkelijke plan, de bouw van een flatcomplex. Een gezonde gedachte, maar sommigen schijnen daarbij nu al te zijn vergeten, waar om dit plan niet kon doorgaan. Merkwaardig, omdat het debacle van het bankiershuis Gebr. Teixeira de Mattos, dat hieraan ten grondslag lag, niet alleen de financiële wereld, maar ook het grote publiek dit jaar maandenlang heeft beroerd. Door de surseance van betaling zijn tal van kleine spaarders en grote beleggers direct of indirect zwaar gedupeerd. Een aantal vennootschappen als het diepvriesbedrijf Eurofrost in Breda, de Kennemer Internationale Assurantie Mij en de Gezins- en Credietbank in Rotterdam kwam in moeilijkheden en moest faillissement aanvragen of li quideren. Het weekblad De Nieuwe Linie werd verkocht, de VAT (REM- aandelen) hield geen cent over, de be leggingsmaatschappij Vast Goed zag zich gedwongen de bouw van de Vijzel straat-flat te staken. Sinds het faillissement van het ban kierskantoor Mendelssohn voor de oor log heeft ons land geen bankschan daal van een dergelijke omvang ge kend. Een van de meest opzienbaren de gebeurtenissen in deze affaire was de arrestatie begin juni van de beherend vennoot van Teixeira, drs. J. F. Overigens wordt hij uitsluitend be schuldigd van verduistering van effec ten; de deconfiture va nde bank en van haar dochterinstellingen, de Fo rum-Bank er de effectenkantoren Dun- lop en Co en Wed. Gerbert Rebel, schijnt dus niet te wijten te zijn aan frauduleuze handelingen. Wel aan de overmaat van fantasie, die drs. F. be zat, en de grote risico's, die hij nam. De krapte op de kapitaalmarkt is Aanleiding, geen oorzaak geweest van het Teixeira-debacle. Voor -de Vasco- affaire geldt min of meer hetzelfde. Ook hier één man met een ongebreidelde fantasie, waarop een uitgebreid be drijf met dochterondernemingen steun de. Ook hier een kaartenhuis, dat bij de eerste stoot van een verslechteren de conjunctuur ineenstortte. Ook hier *en financiële warboel en ook hier tal van gedupeerden. Des te erger is het Vasco-drama. do dat het speelt in Zuid-Limburg, dat °ch al verontrust is over de komen- a mijnsluitingen. Nog voor het fiasco 'i het Heerlens bouwbedrijf bekend erd, was de mijnstreek al opge- schrikt door de moeilijkheden bij de zo soliede lijkende Staalwerken De Maas. Gelukkig voorkwam de over name door de Metaalbuizenfabriek Ex celsior, dat hier eveneens alle werk nemers op straat kwamen te staan. Een parallel valt te trekken tussen de ontwikkeling bij de Maas en bij de haardenfabriek Ubbink-Davo en de De venter Ijzergieterij, beide in het door de sluiting van de textielfabriek An kersmit en de meelfabriek van Noury en Van der Lande al benauwde De venter. Evenals bij De Maas geldt hier meer dan een oorzaak voor de moeilijk heden. Maar voor een belangrijk deel komen deze toch voor rekening van de bedrijfsleiding, die de marktsituatie niet tijdig onderkende en de bakens niet tijdig verzette. Slachtoffers van de kapitaalschaar- ste vielen er het afgelopen jaar in ver scheidene bedrijfstakken, maar het moeilijkst had de sector onroerende goederen het wel. Afgezien van Vast Goed en Vasco trok het faillissement van Investa en Nijbouw hier de meeste aandacht. Ook de ontwikkeling bij het Zwolsman-concern weer één man, die alle touwtjes in handen heeft moet gezien worden in het licht van de krappe liquiditeit. Het valt niet te schatten hoe groot de moeilijkheden zijn, waarmee de sinds het optreden van de heer Zwolsman ondoorzichtige EMS te kampen heeft, maar het lange uitblijven van het nu al een jaar beloofde bod op aandelen geeft weinig reden tot een optimistische beoordeling van de gang van zaken. Het jaar 1966 is voor delen van het bedrijfsleven een lastig en hier en daar roerig jaar geweest, dat in de herin nering van de direct betrokkenen nog lang zal naleven. Voor het grote pu bliek zal 1966 het jaar zijn van de Teixeira-affaire, die overigens ook in de komende jaren nog veel van zich zal laten spreken. Drie beveiligingsbedrijven zijn aan het werk om Nederlandse bankgebou wen van deugdelijke anti-overval in stallaties te voorzien. Voorjaar 1967 zullen door een spe ciale interdepartementale werkgroep de eerste aanbevelingen worden ge daan ter bestrijding van roofoverval len. Conclusie: Nederland houdt op een luilekkerland te zijn voor het interna tionale gangsterdom. Anderhalf jaar geleden lag Neder land plukklaar te wachten op in het buitenland geschoolde misdadigers. AMRO-bank Tilburg wérd geplukt, voor negenhonderdduizend gulden, en in snel tempo volgende andere kra ken, De daders waren meestal al ver weg voor de politie behoorlijk op dreef was. In 1966 verminderde de criminele belangstelling niet, maar 't succes wel. Van de meeste bankroven werden zo wel de daders als de buit gepakt. Dit is de lijst van 1966: O 2 juni, AMOR bank Scheldestraat Amsterdam, 60.000 gulden, Duitse dader gepakt. O 10 juni, AMRO bank Smaragd plein Utrecht, 100.000 gulden. Po litie zoekt nog steeds naar de over vallers. O 11 juni, Middenstandsbank Rotter dam, 135.000 gulden, dader aange houden. O 24 juni, Nutsspaarbank Amersfoort 45.000 gulden, Franse gangsters heb ben onlangs bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 7