r i mm Raken aan het koninklijke Hartewens-Festival zonder hoge hoed HUWELIJKSGESCHENKEN Examens Camus en Sartre Barbra Streisand heeft zoon Pannelappen aan waslijn voor paleisramen Veel hart en weinig feest m I Amusant Vlaams schouwspel voor de feestdagen PRIM-AIR Werken van Chagall j GESCHENKENDAG VOOR MARGRIET EN PIETER en Kandmsky uit Museum verwijderd Van Goghexpositie in Belgrado een succes Huishouden ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 Varia Ph.ilosoph.ica De hoofdfiguren uit Goudland: Martin van Zundert als Victor Roozeman, Bernard Verheyden als Donatus Kwik. SOESTDIJK, 31 dec. Voor een paar kleine ramen op de bo venverdieping van paleis oestdijk hangt een waslijn met pannelap pen en eierwainners. Heel onge woon voor een koninklijk paleis en de hofhouding zal wel niet in de gaten hébben dat dit potsier lijk beeld van de Amsterdamse Straatweg te zien is. Aan de in bonte kleuren gebreide pannelap pen en eierwarmers zitten kaart jes, kaartjes met keurig getypte de namen van de goede gevers. De waslijn hangt in de schat kamers van Margriet en Pieter. De heer en mevrouw Van Vollen hoven van straks hebben er hun, overigens fraaie, uitzet uitgestald. Dit is de vierde tekening in onze prijsvraag „Zing mee". U kent natuurlijk de spelregels: de tekeningetjes stellen bekende versjes voor, die U moet raden. Ditmaal zal dat niet zo moeilijk zijn, maar een volgende keer wordt op Uw denk vermogen vast een groter beroep gedaan. Er komen namelijk nog acht van deze tekeningen. De oplossingen van alle prenten twaalf dus in totaal hebt U nodig om aan de wedstrijd te kunnen deelnemen. Het reglement stond uitvoerig in onze krant van 24 december. U weet natuurlijk ook, dat er in totaal vierduizend gulden aan prij zen te winnen is. Let dus goed op de volgende tekeningen in de krant van» de komende weken. Het bruidspaar bekijkt met de woordvoerder van het comité verlang lijst, ir Staf, het zilveren bestek en het glasservies, een van de vele cadeaux. IETS ONVERGETELIJKS y3Xi Tillemans voorstelling van Claus' Goudland HUGO CLAUS heeft de toneelbewer king van Consciences romans Het Goudland geschreven in opdracht van de Koninklijke Nederlandse Schouw burg van Antwerpen. Het idee was af komstig van Walter Tillemans, een van Vlaanderens jongere regisseurs, al eni ge jaren aan het Antwerpse gezelschap Verbonden. Hij voerde ook de regie. Zijn voorstelling is 3 januari in Eind hoven te zien en 17 januari in Rot terdam. In Antwerpen loopt zij tot 9 janudri. In de kerstkrant is al over de toneel bewerking geschreven: Claus beoogt de toeschouwer te laten zien, welk een kinderlijke verbeelding Conscience ge bruikt om eenvoudige grote mensen de avonturen te laten ervaren van Vlaamse goudzoekers in Californië, met de bedoeling er op te wijzen dat men beter thuis kon blijven en hard wer ken. De echte werkelijkheid wilde hij niet laten zien, hij vertekende die tot eenvoudiger beelden, kinderlijker van aard, gemakkelijker passend bij de voorstellingswereld van eenvoudige Vlaamse mensen, die nog maar pas aan lezen toekwamen. Men hoeft geen grondige kennis van de goudzoekerswerkelijkheid te bezit ten om Consciences vertekening ervan nu als humoristisch te ondergaan. Het lijkt dan ook betrekkelijk eenvoudig er een toneelbewerking van te maken en op het toneel te brengen. In de prak tijk van de voorstelling blijkt, dat Wal ter Tillemans met Claus' tekstbewer king weinig meer in handen had dan een reeks beknopte dialogen en een aantal grondsituaties, een chronologi sche opeenvolging van korte scènes, sa men het stramien vormend, waarop nog verder geborduurd moest worden. Tillemans heeft dat gedaan door te werken in de richting van een vooral grappige voorstelling, waarin karikatu ren voorkomen, clowneske figuren en uitingen van gewoon plezier. Het re sultaat is, dat men zich als toeschou wer gewoonlijk wel goed amuseert zon der tot uitbundig plezier gebracht te worden, maar soms wel in de lach schietend over onverwacht dwaze ef fecten. In zulk een voorstelling past een forse kerel met warrige haardos gehuld in een vuurrode hansop, even goed als een ezel, bestaande uit twee mannen in een nagemaakt ezelsvel gekke passen makend. Dit clowneske accent kon niet doorgevoerd worden in andere figuren, zeker niet in de hoofdrollen. De keurige, maar zijige en kleinzielige Victor Koozeman werd in bekwame handen van Martin van Kort na de beide boeken, die de vorige keer in deze rubriek werden aangekondigd, zijn in de „Wijsgerige Monografieën" twee delen versche nen, die ons in onze eigen tijd terug brengen. Prof. Dr. R. Bakker schrijft over Albert Camus en Dr. L. W. Nauta, eveneens docent in de wijs begeerte aan de Groningse Universi teit, over Jean-Paul Sartre. Het valt op, dat tot nu toe in deze serie twee tijdvakken zijn vertegen woordigd: de 17e en 18e eeuw met Pascal, Spinoza, Leibniz, Hume, Ber keley en Kant, terwijl een studie over Galilei op komst is; de 20e eeuw met Ruber, Merleau-Ponty, Marcel, Sar tre, Camus en Wittgenstein. Oudheid en middeleeuwen zijn nog niet ver tegenwoordigd, evenmin de 19e eeuw. Vooral het laatste is merkwaardig. Vertoont de belangstelling van schrij vers en lezers een tendentie tot voor de 19e eeuw terug te gaan? Opval lend is eveneens, dat voor onze ®l2etj eeuw d Franse filosofen bij uitstek vertegenwoordigd zijn. Overigens legt Prof. Bakker er de nadruk op, dat Camus geen wijsgeer is, maar dat het gelukkig is, dat de serie ook aandacht vraagt „voor het oeuvre van moderne schrijvers met een sterk filosofische inslag". Bakker wil Camus dan ook niet als wijsgeer behandelen, omdat dit het werk en de intenties van Camus zou verteke nen: „Wij hebben ons willen hoeden voor het gevaar, zijn denken te span nen op verschillende, naar voren springende themata, zoals de absur diteit, de revolte etc., waarmede o.i. een abstraherende reductie zou zijn toegepast op de veelkleurige rijkdom van zijn denkwereld. Tegen abstrac ties heeft Camus zelf tot het einde toe gewaarschuwd". Bakker behan delt de ontwikkeling van Camus dan ook chronologisch. Hij analyseert de betekenis van ieder werk afzonderlijk, doch plaatst het telkens tegelijk in het verband van het geheel. Hij ver geet daarbij nooit zijn uitgangspunt: Camus is geen systematiserend filo soof. maar een beeldend schrijver. Vandaar dat het verhaal voor Bak ker steeds terecht belangrijk blijft. De bibliografie achterin geeft de wer ken van Camus zowel met hun datum van ontstaan als van- verschijning. Met de auteur noemen wij het boek gaarne „een kleine handreiking jot de lectuur van een schrijver, die tot de grootsten van ons tijdperk gere kend mag worden". Dr. Nauta maakt het de lezers met zijn boekje over Sartre niet al te ge makkelijk. Sartre mag mode (ge weest) zijn, zijn wijsbegeerte blijft een grondige en moeilijke aangelegen heid. Ofschoon het psychologische en litteraire werk van Sartre door Nauta niet wordt verwaarloosd, toch richt hij terécht zijn aandacht voor alles op de wijsgeer Sartre. Na een alge mene inleiding over Sartre als schrij ver en wijsgeer, volgen drie hoofd stukken over Sartre's theorie van het bewustzijn, het conflict en de moraal, Waarin Sartre's eerste periode die van L'Etre en le Néant (1943) Wordt behandeld. Men vindt hier veel verrassende opmerkingen, die inzicht geven in Sartre's bedoelingen, maar tegelijk de kritiek niet sparen. Dit laatste geldt ook van het slothoofd stuk over Sartre's laatste fase, die van de Ctitique de la raison dialec- tique (1960), een hoofdstuk, dat bij zonder gewaardeerd moet °mdat men in algemene uit eenzettingen tot nu toe al- men de vroege Sartre vindt, terwijl juist deze nieuwe fase op het genblik van gro te betekenis is. worden, Brof. Dr. R. Bakker: Albert Camus; Or. l. W. Nauta: Jean-Paul Sartre, wijsgerige Monografieën. Het Wereldvenster, Baarn 1966, resp. «O en 136 blz. Zundert een amusante, lichte karika tuur. Zijn voornaamste tegenspeler, de jon ge Bernard Verheyden verrassende invaller voor Ward Ravet, die door een lastig ongeval werd uitgeschakeld maakte van de humoristische fi guur van Donatus Kwik een levendige, openhartige Vlaamse boerenjongen, fier, sterk, ondernemend, niet uit het veld te slaan. Geen karikatuur dus, maar hij paste toch wel in deze voor stelling. De meeste bijfiguren kwamen in de richting van de karikatuur, maar had den, zoals de baron scherper getekend kunnen zijn. De verleidelijke jonge vrouwen, Hilde Uitterlinden en Yolan- de Markey, die op gezette tijden het visuele element animeerden, kan men ook als karikaturen zien, maar dan door het contrast tussen hun uiterlijk en hun doen en laten. De aankleding van de voorstelling was eenvoudig maar aardig, behoorlijk doordacht ook in het gebruik van achtergrond projec ties op het achterdoek in de trant van sterke stripverhalen. TOCH HAD MEN DE INDRUK, dat zowel de schrijver als de regisseur in vrij korte tijd gereed moesten zijn. Het geheel is niet voldoende afgewerkt, zodat de ,,show" zich niet helemaal als een goed lopend organisme ontrolt. De grondoorzaak daarvan zit in de be werking zelf. Claus noemt haar een ,,show", hij had ook aan Piscator de term revue" kunnen ontlenen, want al is er weinig overeenkomst in strek king, de vorm heeft er verwantschap mee. Dit veronderstelt dat voor de toe schouwer de aanwezigheid van een or ganisator van de voorstelling duidelijk voelbaar wordt. De figuur van Con science had daartoe kunnen dienen, maar hij wordt door schrijver en re gisseur te veel afzijdig gehouden en zijn tekst komt niet goed door. Claus zelf is het ook niet, want hij beperkt zich eigenlijk tot een nader uit te wer ken grondvorm. Tillemans werd het evenmin, daarvoor was zijn greep op de voorstelling als een geheel van pre cies berekende details te weinig zicht baar. Het wezenlijke effect van dit soort theater ontstaat pas, als de figuren erin vertoond worden als een nauw keurige weergave van wat zij precies zijn. Een karikatuur als van Martin van Zundert haalt dat grotendeels, om dat hij haar zonder knipoog naar de zaal speelt, in wezen ernstig. Maar eigenlijk is een karikatuur thuis in een ander soort toneel dan dit, dat men in Vlaanderen, evenals in Nederland, nog te weinig kent. De songs, die ook Brecht er bij gebruikte, ontbreken hier niet, maar zij hangen er een beetje bij. Men heeft in Antwerpen op de eerste plaats gedacht aan een amu sant spektakel voor de feestdagen. En dat is het, gezien de reacties van het Antwerpse publiek de kritiek schijnt een beetje zuur geweest te zijn, hetgeen op teleurstelling wijst. ANDRé RUTTEN. NEW YORKj 31 dec. (UPI) De Ame rikaanse zangeres Barbra Streisand heeft gisteren in het Mount Sinai Ziekenhuis van New York het leven geschonken aan een zoon, Jason Emanuel. De baby weegt ruim zes pond. De vader is acteur El liott Gould, met wie Barbra Streisand in 1963 trouwde. Moeder en kind maken het goed. MOSKOU, 31 dec. (UPI) Suppoos ten van het Tretjakovmuseum in Mos kou hebben drie werken van de schil der Marc Chagall van een reeds geo pende tentoonstelling van abstracte aquarellen verwijderd, zo is vandaag vernomen. Op de openingsdag, donderdag, wer den ook drie werken van de in Rusland geboren schilder Vasily Kandinsky verwijderd. Chagall werd in Rusland geboren, maar verliet zijn vaderland voorgoed in 1920. Zijn werken werden tot de ja ren '30 in Russische musea getoond maar de meeste werden na Stalins verbod op abstracte kunst in de kelder van het Tretjakovmuseum opgeslagen. Volgens een museumfunctionaris werden de werken van Chagall, waar onder „De klok" en „de kapper", ver wijderd omdat zij „te licht" en „moeilijk" waren. Onofficiële zegslieden wisten echter te vertellen dat de verwijdering gelast was door het ministerie van cultuur. De verwijderde werken waren in de katalogus van de tentoonstelling opge nomen, maar deze was vandaag niet meer te verkrijgen en een verkoper in het museum verklaarde dat zij de eerstkomende dagen ook niet te koop zouden zijn. Dit wijst erop, dat een nieuwe katalogus gedrukt wordt. DEN HAAG, 31 dec. De van Gogh- tentoonstelling, die van 30 oktober tot 20 december van dit jaar in Belgrado werd gehouden, blijkt een groot succes te zijn geweest. De directeur van het nationaal museum in Belgrado, dr. La- zar Trifunovic, zei op een door de Zuid- Slavische ambassade belegde perscon ferentie, dat de tentoonstelling door circa 180.000 mensen is bezocht. (Van onze speciale verslaggever) Het was gisteren de grote geschen kendag voor prinses Margriet en Pie ter van Vollenhoven, wat betekende dat zij van 's morgens half tien tot 's middags vier de ene deputatie na de andere ontvingen. Geschenkdagen op Soestdijk zijn altijd merkwaardige dagen. Dat heeft prinses Beatrix al (Van onze speciale verslaggever) HAARLEM, 31 dec. Een gesprek je met Henri Arends op 't Hartewens- Festival in Haarlem is waarachtig geen eenvoudige zaak. Hij is de uitvinder van het evenement. Hij werd destijds, in 1957, dirigent en artistiek leider van het Noord-Hollands Philharmo- nisch Orkest en het viel hem al gauw op dat er op de concerten betrekkelijk weinig jeugd verscheen. Hij vond dat hij er iets aan moest doen. En als rechtgeaard Limburger, sterk Maas trichtenaar, gingen zijn gedachten met een uit naar een feest. Geen Holland- Festival, dat was er al, maar een Hartewens-Festival. Welnu, dat heeft hij dan èn gedaan èn geweten. Toen ik hem gisteren in het Concertgebouw repeterend aantrof, was hij direct bereid tot een kleine gedachtenwisseling. Maar op dat mo ment begonnen wij elkaar te achter volgen. Hij ging regelend op een zeer languissante manier in het rond, ik zoekend. Wij vonden elkaar terug aan een col lectieve „Hartewens"-lunch in Brink- mann, waaraan alle deelnemers even tussen de muzikale bedrijven door aanzaten. Ofschoon ik naast .hem zat, had ik op dat moment minder gelegen heid met hem te praten dan daarvoor. De tafel van de .wijdvertakte dis, waaraan wij zaten, en waaraan ook Daniël Wayenberg, Ruben Lifschitz, Ce cile Moerdijk en de Roemeense violiste Cornelia Bronzetti hadden plaatsgeno men, werd nu werkelijk bestormd door jeugdige autogrammen-jagers. Conversatie was niet mogelijk, eten nauwelijks. Mevr. Arends die onver moeibaar meeregelde sneed zijn brood zonder dat het iets uithaalde. Naderhand vernam ik toch nog wel van hem, dat hij het hoogtepunt van he festival het tweede „Hartewens-con- cert" had gevonden, waarop een festi valorkest en -koor, een zelfdoenend amateurensemble onder leiding van Ru Sevenhuijsen, had gevonden. Hij had van het feest, behalve dan de concer ten, die hij zelf had geleid, niet eens zoveel meegemaakt. Hem was niette min de kritische geest opgevallen, die de „Hartewens"-jongelui eigen was. „Zij vonden op een tiener-uur Edwin Rutten niet goed en zij deden dat blij ken."... Natuurlijk is het zijn bedoeling, dat het feest nawerkt en dat zijn concer ten (en die van andere dirigenten el ders) meer door jongeren worden be zocht. Prijsvraag „Zing mee Daniël Wayenberg hij is speciaal voor deze gelegenheid alleen tegen ver goeding van onkosten uit Parijs komen overliegen zei het ongeveer zo: „Als uitvoerend kunstenaar voel je dat er kortsluitingen zijn ontstaan tus sen jezelf en je publiek. Gebeurtenis sen als deze zijn bij uitstek om daar iets aan te doen. Het concert is niet uitsluitend een kwestie voor bedaagde mensen. Ik heb hier een recital gege ven in het Coornhert-Lyceum met stuk ken van Bach, Schubert, Chopin, Scria- bin en Prokofieff en met improvisa ties van mijzelf; ik heb zelden een en thousiaster publiek gehad. Ik heb zel den een intens luisterender publiek meegemaakt". Hetzelfde moet de vio liste Cornelia Bronzetti hebben erva ren, toen zij 's morgens in de Renais- sance-zaal van het Frans Hals Museum wat een entourage voor het ma ken van kamermuziek samen met George van Renesse een concert gaf. 's Middags was er in het Concert gebouw een operavoorstelling van de „Opera-Studio" van de Nederlandse Opera Stichting. De derde acte uit „Werther" van Massenet was, zeker met deze begeleiding van piano, na tuurlijk een verkeerde keuze. Deze overgecompenseerde romantiek in de ze zeer statische gestalte spreekt niet aan. De heer Frans Boerlage, die de zaak inleidde, voelde dat, wellicht on bewust, fijn aan, toen hij over het boek van herkomst, Goethe's „Die Lei den des jungen Werther" dus, sprak als over het „Ik, Jan Cremer" van die dagen. Maar „The telephone", de grappige musical-achtige gril van Me- notti, zat natuurlijk goed. Het derde ,,Hartewens-concert" van 's avonds deed eindelijk helemaal her inneren aan de Londense „Last night of the Proms", die men dank zij de te levisie nu ook hier wel kent. Het was een troep. Maar een aardige. Het ging erom wie het meeste applaus oogsttte. Dat werd een kwestie tussen Ruben Lifschitz, die het eerste deel van Schu- manns Pianoconcert speelde, Rita Reys en Daniël Wayenberg, met Gershwins Rhapsody in blue" en Emmy Verhey met een brok Tschaikowsky. Applaus- meters waren er niet. Maar ik dacht dat Lifschitz het wel gewonnen moest hebben. Met Schumann dus. Nu zijn er natuurlijk weer stemmen opgegaan, dat het eigenlijk niet kan, dit soort muziekfeesten. Zij zijn, naar ik vermoed, afkomstig van degenen die het concert beleven het muziek ma ken en het naar muziek luisteren dus zo langzamerhand gaan beschouwen als iets waar men een hoge hoed bij opzet. Wat het in de gulden tijden, waarop zij zich nogal eens plegen te beroepen, nooit zo is geweest. Ik ben er nimmer bij geweest, maar waar schijnlijk heeft men er in de tijden van Bach c.s. zelfs niet een ernstig ge zicht bij getrokken. Men moet de zaken met betrekking tot het „Hartwens-Festival" niet idea liseren. Noch naar de ene, noch naar de andere kant. En natuurlijk valt een beatband, zelfs de beste, niet te rijmen met een Noord-Hollands Philharmo- nisch Orkest, dat de „Trumpet Volun tary" ten gehore brengt, een stuk dat op deze derde avond overigens allang als „tune" bleek aanvaard. Ook lijkt het mij niet helemaal verantwoord, dat Henri Arends met zijn orkest Rita Reys gaat begeleiden. Een scheiding van de geesten moet er zijn, al is het maar om „de" geest levend te houden. Maar, ach ja, plezier hadden wij er toch om. En waarom gaat het in de muziek anders dan om het divertisse ment. Althans kan men het diepste wantrouwen koesteren tegen meloma- nen, die het tegendeel beweren. Laten wij ernstig worden. Op het Haarlemse festival hebben jeugdige mensen veel plezier gehad. Dat heb ik gisteravond in het Concertgebouw geconstateerd, waar toch alle voor zorgsmaatregelen, variërend van Ro de Kruis-soldaten tot en met het ver bod van het schenken van zelfs maar zwak-alcoholische dranken, waren ge troffen. Inzet was de muziek. En de kwaliteit ervan varieerde van nul tot honderd. Maar dan doe ik toch altijd nog een beroep op de vele pedagogen onder ons. Kinderen, die nog nooit van helemaal echt mooi gehoord hadden schreeuwden met beide longen. Sterker, zij waren op andere momenten zo stil als zij nog nooit waren geweest. Bij Frans Briiggen bijvoorbeeld. Muziek verlost mensen soms uit een isolement. Uit het isolement, dat het aardse le ven is. Het „Hartewens-Festival" heeft dit voor, dat het alles met hart en in 't Haarlems gezien dit tegen, dat het nog te weinig met feest heeft te maken. Ik heb bij Laurens Janszoon Coster op de Markt, het Hollandse Lie verdje bij uitstek, maar enkele spaar zame rotjes zien ontsteken. Gehoord werd dat in het geheel niet. HERMAN HOFHUIZEN enige keren meegemaakt en bij prin ses Margriet was het ook zo. Ieder een loopt eten iedereen voor de voeten, Oranjeklanten, adjudanten, recher cheurs, lakeien, journalisten, fotogra fen en cameramensen. Ze vallen ook allemaal op. De Oranjeklanten door hun opzichtige strikken en sjerpen, de adjudanten door hun moeite zich be langrijker voor te doen dan de ko ningin, de rechercheurs omdat ze zo stil zijn, de lakeien omdat ze zo veel jus d'orange schenken en pers omdat die zo brutaal is. De merkwaardige sfeer op zo'n dag treft niet alleen de Oranjeklanten die bleek zien van emo tie nu ze aan het koninklijke mogen raken, ook „het koninklijke" zelf maakt moeilijke momenten door. Op een van de officieelste ogenblik ken van de dag struikelt vaandrig Pie ter over een nogal verdekt opgesteld haardstel. Zijn pogingen op de been te blijven lijken op een salto mortale. Iemand denkt hardop: „Een jaar gips na de wintersport is al genoeg". Ook ir. C. Staf, woordvoerder van het Co mité Verlanglijst Bruidspaar is niet meer zo zeker van zichzelf. Hij ver geet het boek waarin alle namen en wensen van de gevers staan vermeld. Het blijkt nog in een andere zaal te liggen. Vijfduizend namen staan in het boek dat nog niet compleet is, want het comité wil zijn activiteiten staken als het paar van de huwelijks reis terug is. Het comité heeft de ver langlijst vrijwel geheel kunnen reali seren. Het was een nogal uitgebreide lijst, omdat prinses Margriet nog aan haar uitzet moest beginnen. „Beatrix" zo legt ir. Staf uit, „woonde al op Drakesteijn en had al veel". De- prinses en Pieter willen na hun huwelijksreis gewoon als de heer en mevrouw Van Vollenhoven in het tuin manshuis van Het Loo in Apeldoorn gaan wonen. Ze houden niet van een hofhouding en bij de geschenken die de prinses heeft gevraagd en gekre gen zijn dan ook zeer huishoudelijke zaken als een strijkplank, een volauto matische wasmachine, een broodroos ter, koffiepotten, thermoskannen en theemutsen. Ook de droogkap die de prinses, die zo vaak door haar hoge haardracht opvalt, vroeg, heeft ze ge kregen. Pieter kan al een klein wijn keldertje inrichten met de flessen Chateau Orange St. Pierre die wer den afgeleverd. En als Margriet De Margriet wil lezen kan ze dat aan het fraaie antieke bureautje doen dat de uitgeefster van het damesblad haar schonk. Tot de kostbare cadeaus behoort ze ker het glasservies en zilveren be stek, beide voor 48 personen. Het be stek is volgens het zelfde ontwerp ge maakt als dat van prinses Beatrix. Het monogram bestaat uit een sierlij ke M gevormd uit een M(argriet), V(Van Vollenhoven en P(ieter). Ko ning Boudewijn en koningin Fabiola lieten een antieke tafel bezorgen met motieven van zilvererts. Prinses Bea trix en prins Claus schonken een por- celeinkast. Aan boeken ontbreekt het het paar voorlopig niet. Een kleine op somming geeft enig inzicht over de variatie: Het Belijden der Christenen, Evelyn ontdekt het leven. Meisje kun je koken? en Waar laten we ons geld? In de geldkist zou Pieter kunnen zeg gen, want die staat ook in de schat kamer uitgestald. Een onbekende me neer uit Alphen aan de Rijn stuurde zijn eigen foto in een zilveren lijstje. Twee vrienden van de luchtmacht von den dat kennelijk ook aardig en lieten zich fotograferen met straaljagermo del. En wat zou het bruidpaar moeten met de kerstboom compleet met bal len De prijs voor het verrassendste ge schenk gaat naar de toneelclub Tou- tenburghers uit het Overijsselse Vol- lenhove. De club had een amateur schilder een-portret van prinses Mar griet laten maken met in de linker bovenhoek de toren van Vollenhove en rechts een vliegende engel. De grap is dat wanneer Pieter in het linkeroog van zijn bruid kijkt hij zichzelf ziet. In de pupil is zijn portret afgebeeld. Dit had Pieter niet verwacht. Laat hij nu denken dat hij die engel was! -vr- TILBURG, 31 dec. R.-k. leergangen staatspraktijkdiploma le ged. J. Aarts, Hel mond, P. Ammaiui Boxtel, J. de Bever Vught. A. Boekhoud Eindhoven, J. Bos- sers Oosterhout, F. van Camp Eindhoven, F. Coumou Eindhoven, J. Diebeis, Rosma len, J. van Tongen Stampersgat, P. van Dongen Tilburg, P. Emans Den Bosch, J. van Eijken Hilvarenbeek, G. van Gastel Teteringen, A. Gemmeke, Maastricht, J. van Gerwen Tilburg, H. de Greel Hel mond, P. Hamers Best, T. Hillebrand Til burg, M. van de Hurk Oss, J. Kivits Uden, P. Lemmens Hapert, P Meeuwis Olster- wljk, E. Moes Helmond, A. van Ooster hout Made, F. Roelands Nieuw Ginniken, J. Samuels Nieuwkulk, M. Samuels Vlij men, J. Sanders Lierop, gem. Someren, C. Schriks Beek en Donk, G. Scheyven Nêderweert, W. Severens Voerendaal W. Span Kaatsheuvel, B. Staffhorst Tilburg. J. Stroot Tilburg. C. Sweep Dongen, H. Sijbers Deurne, W. van den Thillart Den Bosch, J. Timmermans Weert, F. van Uden Helmond, A. Vereljken Helmond, G. J. Vermeulen Breda. C. Wagemakers Oos terhout post Rijen, J. van Wanrooij Oos terhout J. van Wanrooy Kaatsheuvel. W. van Weert Heeze, S. Witteveen Tilburg, A. van Wijk Tilburg. W. Wijnen Maas- bree; staatsparktijkdipl 2e ged: J. Beek mans. Haarsteeg gem. Vlijmen. J. van Ber- kel Tilburg, J. van Beurden Haarsteeg, A. Beljes Nederweert, M. Biemans, Erp, G. van Boxtel Oss, J. Brands Geldrop, M. van den Broek Bergeyk, J. Dekkers Hel mond, F. Gabriels Breda, C. Giele Breda, J. Gregoire Maastricht, P. van Halderen Prinsenbeek, C. Hamers Berkel-Enschot, F. van Herk Hintham, J. van der Heijden Den Bosch, P. van den Hurk Oisterwijk J. Janssen Mierlo, L. Konlngs Oisterwijk, A. de Man Tilburg, B. Mommers Tilburg, P. Poiters Oisterwijk, J. Raats, Roosendaal P. Rossou Vught, G. van Veluw Haar steeg, P. Verhoeven Leeuw-Boven, J. van Wanrooy Kaatsheuvel C. Wljers Valkens- waard; onderwijsbev. handelswetensch MO AKTE Q: A. van den Akker Doorwerth Gem. Renkum, M. Bogaers Eindhoven W. de Jong Nijmegen W. van de Kreeke Wasse naar, S. Kraaykamp Helmond, J Messagie Hulst, mej. M. Verspaget Eindhoven, A. van Vught Kaatsheuvel. NIJMEGEN. 31 dec. Kath universit. kand. rechtsgeleerdheid: J. Wijnbergen Nij megen. Th. Braam Zeddam; kand. klas sieke taal- en letterk: M. Lockefeer Til burg; doet. klassieke taal- en letterk: mej. A. Peters Holtum en de heer Theunissen Roosendaal; doet. algem. taa wetensch: T. de Jong Roosendaal: sem_ arts: L. Beex Dongen, F. Roel Nijmegen, P. Tushulzen Heerlen. ADVERTENTIE HOLLAND HOLIDAYS IEDERE WEEK VANAF 7 APRIL PER FOKKER FRIENDSHIP NAAR 4 Voor ontspanning en vakantie „totaal anders dan anders". HOTELS, HUIFKARREN, BUNGALOWS, MOTORJACHTEN - AQP reeds vanaf fcwO»" Vraag vandaag kleurenfolder met vele aantrekkelijke mogelijkheden. PRIM-AIR HOLLAND HOLIDAYS Brinklaan 34. Bussum, telefoon 02959 - 32300 en 32723. - Boek tijdig s.v.p.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 9