Doden op de weg door gladheid DORDRECHT: OUDSTE STAD VAN HOLLAND Inbrekers stelen dertig miljoen aan schilderijen Twee doden bij ongeluk op spooroverweg Soekarno: Ik zal terugslaan Slaags met politie in Nijmegen Peking negeert Italiaanse commnnisten Horeca-personeel op Schiphol moet KLM verlaten Val van tien meter uit raam Ulbricht wenst nauwer contact met Frankrijk Opnieuw incident Syrië-Israël La Voor 35.000 aan diamanten gesstolen Nieu w j aarsrecepti e IN LONDENS DULWICH COLLEGE mm® 1 h: Te D< NtEUWf DAG MAANDAG 2 JANUARI 1967 HE direc A. R hoora Limb reger met 1 tie. jaar Hij zijn verge dernt Ind van e coord voor gegei moet Paalc wezif nen te ne Op maai niet econc Op eveni lijker trieëi ken. zit er mdvTg trekk zuid- den. onde form gen i ke b viteii Waar drijv Ho Punt ven, omdi indus trekl Spi in h drs. indui dure: bran cone hebb gelal ger i min met drijv heid dent- De rits" als c de st In t< de 7.00C in di den I feit, land trie nog plaa levi: nog Dit van Sail Niei Hi op frier stee duid aidi jaar ren proi als drei vaa te E bed zorj Var de drij ZWc een tior aar ver ke, te. wa; te tiel ma keli tijk ook din lan de zicl wa: prii var linj toe ger tót zot ooi gei din me gei ter vai pei me ble in aid I jaa ges krr DJAKARTA, 2 jan. (ANP) Gene raal Soeharto heeft in een nieuwjaars toespraak de Indonesiërs verzocht niet naar een zondebok te zoeken maar hard te werken om het programma van het kabinet tot stabilisatie en her stel van de economie te laten slagen. Het kabinet begrijpt de wensen van het volk, ook de eis van prijsbeheer- sing voor de voornaamste levensmidde len, zei de generaal. Hij repte met geen woord over Soekarno. De president had enige uren tevoren in Bogor uitgeroepen: ,,Ik zal terug slaan naar degenen die volgens mij geslagen moeten worden." De pre sident, die vrijdag had toegegeven aan de eis, voor het Volkscongres verslag uit te brengen van de 21 jaar waar in hij aan het bewind is, schreeuwde dat ,,mijn hele wezen tot aan mijn vingertoppen begeesterd is door de revolutie." „Degenen die hulp nodig hebben zullen die van mij krijgen wan neer dat goed is voor de revolutie." Ten aanzien van de groeiende kritiek op zijn persoon zei Soekarno: „Ik zal^ mijn mond niet houden, Allah heeft mijn haat tegen het imperialisme tij dens de vastenmaand verdiept." In Bandoeng plakten studenten dit weekeinde pamfletten op muren, win kels en auto's, waarop het Volkscon gres dringend wordt aanbevolen onmid dellijk bijeen te komen om de tegen stellingen rond de president recht te zetten. Op sommige daarvan wordt het Volkscongres verweten daartoe de moed niet te hebben. (UPI) Tussen Indonesië en de Chi nese Volksrepubliek zullen de vriend schappelijke betrekkingen hersteld kunnen worden als China zich niet meer mengt in Indonesië's binnenland se aangelegenheden, aldus radio Dja karta. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 2 jan. De Nijmeeg se politie is in de nacht van oud- op nieuw met de wapenstok opgetre den tegen een tierende groep van drie a vierhonderd jongelui, die probeerden de gemeentelijke kerstbomen op het Plein 1944 en de Grote Markt in brand te steken. Een bromfiets en een fiets werden door de belhamels in brand gestoken en de verlichting van de kerstbomen werd vernield. Toen een aanmaning per luidsprekerwagen geen uitwerking bleek te hebben, dreef de politie de menigte met de wapenstok uiteen. AMSTERDAM, 2 jan. Bij de dia mantslijperij Pas en Smit aan het Singel alhier is in de nacht van vrij dag op zaterdag een inbraak ge pleegd. Daarbij werd een brandkast met geslepen en ruwe diamant ter waarde van 35.000 gestolen. De in brekers drongen via de voordeur bin nen. ELBURG, 2 jan. Vanmorgen is op de Zuiderzeestraatweg bij Oostendorp een truck met oplegger door de glad heid geslipt, op de linker weghelft ge raakt en tegen een tegemoetkomende personenauto gebotst. Van de drie in zittenden van de personenauto was de bestuurder, G. Koele (43) uit Olde- broek, op slag dood. T. Hünenstein (26) uit Elburg overleed op weg naar het ziekenhuis. De derde inzittende, H. Schoeber (24) uit Oldebroek, is zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. De heer Koele was vader van veertien kinderen. NIJKERK Vanmorgen is de mo torrijder H. Muis (21) uit Nijkerk op de Barneveldse weg geslipt, tegen een paal gebotst en tijdens vervoer naar een ziekenhuis overleden. De weg was glad. VENLO Zondagavond is de 59-ja- rige J. J. Cornelissen alhier bij het oversteken door een personenwagen gegrepen. Het slachtoffer werd bij de ze botsing zo zwaar gewond, dat hij kort na het ongeval is overleden. SLOOTDORP De achttienjarige R. van Hoijen alhier is gistermorgen door een verkeersongeval om het leven ge komen. Doordat hij in de buurt van zijn woonplaats met zijn bromfiets op het linkerweggedeelte kwam, kwam hij in frontale botsing met een hem tege moetkomende personenwagen. Hij overleed ter plaatse. DEN BOSCH, 2 jan. Zondagmid dag is op een kruispunt alhier de 65- jarige Th. Jasen die op de fiets over stak door een passerende Belgische auto gegrepen. De man was op slag dood. AMSTERDAM De tweejarige An dreas Biesing alhier is gisteravond in de hoofdstad, toen hij van achter een dubbelgeparkeerd staande auto de weg opliep, door een bestelwagen aangere den. Hij was vrijwel op slag dood. De bestelwagen reed na het ongeluk nog vijftien meter door, waarbij het jongetje werd meegesleurd. De be stuurder verklaarde tegenover de poli tie, dat hij zo laat tot stilstand geko men was, doordat zijn remmen plot seling weigerden. De wagen werd voor een nader onderzoek in beslag geno men. NIEUW VENNEP Op de Venne- perweg in Burgerveen is gisternacht een uit een trekker met oplegger be staande tankwagen, geladen met 18.000 liter ammoniumnitraat, door onbeken de oorzaak van de weg geraakt en in een sloot gekanteld. De chauffeur, de 33-jarige A J. M. Wink uit Zaandam, zag geen kans zich uit de kabine, die onder water was verdwenen, te bevrij den en verdronk. BERGH Op oudejaarsavond is de 68-jarige G. Freriks alhier, toen hij in zijn woonplaats per fiets de weg over stak, aangereden door een personen wagen. Hij overleed in het ziekenhuis te Doetinchem. ELSHOUT De 22-jarige mej. H. M. Wolfs uit deze plaats is zaterdag overleden na door een bromfiets te zijn aangereden. Zij liep aan de rech terzijde van de weg, links naast een andere vrouw. Zij werd gegrepen door een haar achteropkomende bromfiets. Aanvankelijk leek mej. Wolfs slechts licht gewond te zijn. Zaterdagmiddag overleed zij als gevolg van een bloe ding. (Van onze correspondent) ROME, 2 jan. Twee leiders van de Italiaanse communistische partij, Ber- linguer en Galluzzi, hebben vijf dagen tevergeefs in een hotel in Peking ge wacht op het telefoontje van de lei ding van de Chinese zusterpartij waar aan zij een officieel bezoek wilden brengen. De Italiaanse delegatie bezocht Nrd.- Vietnam en Noord-Korea en wilde op last van de eigen partij haar opwach ting maken bij de Chinese leiders. De ze zorgden er wel voor dat de beide Italiaanse communisten van een visum voor Rood China werden voorzien, maar zij wilden de Italianen niet ontvangen omdat de Italiaanse communistische partij, zo werd gezegd, „China had aangevallen". De Italiaanse commu nisten moesten zelf voor hun hotelre kening opkomen, die echter door de ambassade van Noord-Vietnam betaald werd. In een interview met het dagblad van zijn partij „Unita" verklaarde Ber- linguer, dat de Chinezen ieder politiek contact met de beide Italiaanse gede legeerden hebben vermeden hoewel de ze hadden laten weten dat zij de me ningsverschillen tussen de beide De- trokken partijen wilden uitpraten en dat de Italiaanse communisten altijd dreigingen en provocaties van de im perialistische machten tegen B°°d Chi na hadden verworpen en bestreden. De houding van de Chinese commu nisten is het gevolg van de eerste open aanval op de Chinese politiek, die de leider van de Italiaanse com munisten, Luigi Longo, in december heeft gedaan kort nadat in Italië de pro-Chinese splinterpartij van de au thentieke Marxisten-Leninisten was op gericht. SCHIPHOL, 2 jan. De kelners en het andere personeel van het KLM- horecabedrijf uit de vijf restauranten van Schiphol zullen voor 15 januari moeten beslissen of zij vrijwillig zul len overgaan in dienst van de N.V. Horeca Exploitatie Maatschappij Schiphol, die in april als de nieu we luchthaven wordt geopend de verantwoordelijkheid voor de restau ranten van de KLM overneemt. In een rondschrijven aan het eind van het jaar adviseert KLM-bedrijfs- directeur D.K. van Houten het 250 man tellende horecapersoneel van het aanbod naar de nieuwe firma over te stappen gebruik te maken. „Na de verhuizing naar het nieuwe areaal eind april zal er geen werkgelegen heid voor horeca-personeel meer hij de KLM zijn", zo luidt de brief- De KLM moet op een snelle beslissing aandringen. Wie dat wil kan "Ver aard zijn ontslag indienen en elders emplooi zoeken, maar wanneer de KLM geen antwoord krijgt- dan ziet zij zich genoodzaakt voor alle zeker heid per 15 januari een ontslagaan vrage bij het gewestelijk arbeidsbu reau in te dienen voor diegenen die ,dan nog niet voor de nieuwe N.V. heb ben gekozen. Bij beëindiging van het dienstver band in april mogen zij, die in dienst treden van de nieuwe horeca-maat- schappij, in de KLM-woning blijven wonen voor zover dat het geval was. Zij die ontslag nemen om elders te werken, „zullen nader worden geïn" form e er d* Voorts word-t personeel dat het aan bod aanvaardt, een bonus in uitzicht gesteld, die zestig gulden Per dienst jaar bij de KLM bedraagt met een minimum van honderdvijftig en een maximum van duizend gulden. Ook zullen zij nog delen in ev®"tuele tan tieme aan 1iet eind van 1967, zij het uitsluitend over de periode die zij nog hij de KLM hebben gewerkt. In het rondschrijven wordt niet ge rept over de grootste tegenslag die het betrokken personeel bij deze wis seling moet incasseren: zij zullen niet meer gebruik mogen maken van de mogelijkheid voor hen en hun famih® om per vliegtuig te reizen tegen de uiterst lage tarieven, die voor lucht vaart-personeel van kracht zijn. (Van onze correspondent) ARNHEM, 2 jan. Op Oudejaars dag is de 66-jarige mevrouw H. M- Bongers-van Loon uit Velp, terwijl zij bij haar dochter in Arnhem logeerde, uit een slaapkamerraam op de derde etage van een hoogte van ongeveer tien meter op straat gevallen. De vrouw was na het eten naar bed gegaan. Hoe het ongeval zich heeft toegedra gen is niet bekend. Zondagmiddag is zij in het ziekenhuis overleden. OOST-BERLIJN2 jan. (Reuter) De Oostduitse communistenleider Wal ter Ulbricht heeft in zijn nieuwjaars boodschap aangedrongen op nauwere betrekkingen tussen Oost-Duitsland en Frankrijk. Hij zei te hopen dat de gemeenschappelijke inspanning van het Oostduitse en het Franse volk in het komende jaar zal leiden tot vorderin gen op de weg naar vrede en veilig heid in Europa. Hij drong voorts opnieuw aan op een „confederatie van de twee Duitse sta ten" als mogelijke vorm van hereni ging. Hij stelde voor als eerste etappe op de weg naar een dergelijke con federatie commissies in te stellen, op pariteitsbasis, samengesteld uit gevol machtigden van de regeringen van bei de Duitse staten. Deze commissies zouden moeten na gaan hoe ver de beginselen van het akkoord van Potsdam ter waarborging van de vrede en de democratie in Duitsland in de beide Duitse staten tot uitvoering zijn gebracht. Verder drong Ulbricht weer aan op een ak koord tussen „de regeringen van bei de Duitse staten" over „het aangaan van normale onderlinge betrekkingen". De Westduitse president Lübke ver klaarde in een nieuwjaarsboodschap dat de Bondsrepubliek onafhankelijk van haar bondgenoten haar buiten landse politiek moet bepalen. „De ge beurtenissen der laatste tientallen ja ren hebben geleid tot vernietiging van het zelfvertrouwen van het Duitse volk. Dit moet terugkeren en in de buitenlandse politiek worden weerspie geld. Deze politiek moet een verster king van de bondgenootschappen op economisch, politiek en militair gebied, waarvan West-Duitsland deel uitmaakt, ten doel hebben", aldus de president. TEL AVIV, 2 jan. (AFP) Op Nieuwjaarsdag hebben Syrische en Is raëlische strijdkrachten een uur lang op elkaar geschoten, zo heeft een Is raëlische woordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt. Bij Amrat Az Din openden Syriërs het vuur op drie Israëlische tractors bij de Kibboetz Haon bij het Meer van Tiberias. De Israëliërs schoten te rug en zetten gepantserde tractors in om het werk voort te zetten. Israël heeft een klacht ingediend bij de wa penstilstandscommissie. Er waren geen doden of gewonden. DEN HAAG, 2 jan. (KNP) Kar dinaal Alfrink zal bij gelegenheid van de jaarwisseling samen met zijn hulp bisschop mgr. Th. Hendriksen reci piëren op woensdag 4 ianuari van 16.30 tot 18.30 uur in Esplanade, Lukas Bolwerk te Utrecht. Dordrecht, de eilandstad tus sen Merwede, Kil en Oude Maas is overvol aan bewijzen, dat het inderdaad de oudste stad van Holland is. Op de Beneden Mer wede kijken heel wat schippers vreemd op als de ruïne „Huis Ter Merwe" plotseling tussen indus triële bebouwing opdoemt. De twee afgebrokkelde muren, over gebleven, van wat eens een ves ting was, doen nog denken aan de tijd dat Graaf Dirk de derde in 1015 hier drie tolhuizen sticht te. De Dordtse lijst van Monu mentenzorg telt acht honderd panden, waaronder straten vol huizen, met geveltjes, uit Gothiek, Barok en Renaissance. In het oude centrum van Dordt waant men zich nog in de tijd van de Statenvergadering, Generale Sy node, en Johan en Cornelis de Wit. Centraal in de belangstelling voor mooie, oude dingen staat de Grote Kerk, al tientallen jaren in de steigers. Hier bouwt Dordt aan zijn verleden. De in 1054 in opdracht van Graaf Dirk de vier de gebouwde kerk, kreeg ver leden jaar een 48 klokken tellend carillon. Dordreoht heeft zijn ontstaan en voortbestaan aan het water te danken. Varende op Europa's drukste rivieren knooppunt kan men de schoonheid van de vele binnenhaventjes bewonderen, die wel sterk contrasteren met de aan de „moderne" kant van Dordt gelegen zeehaven. (Van een correspondent) LONDEN, 2 jan. De Britse politie houdt het er voorlopig op, dat de man, die zaterdag de secretaris van de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten in de Britse hoofdstad op belde en een losprijs van een miljoen gulden vroeg voor de korte tijd daar voor uit een museum gestolen acht «childerijen, een grappenmaker of een gelukzoeker is. De uit de kunstzaal van het eeuwen oude Dulwich College in Londen-zuid gestolen meesterwerken vertegenwoor digen een waarde van zeker dertig miljoen gulden, maar ze zijn te be kend om verhandelbaar te kunnen zijn. Van dit laatste was de onbeken de, die kennelijk vanuit een telefoon cel de losprijs vroeg, blijkbaar op de hoogte. Hij dreigde anders „het hele zootje te verbranden." Van de acht gestolen meesterwerken zijn er drie van Rembrandt: een „Titus", het „Meisje aan het venster" en het por tret van Jacob de Gheyn III. Drie an dere stukken zijn van Rubens: „Drie vrouwen met de hoorn des overvloeds", de „Drie Gratiën" en de „Heilige Bar bara". Voorts werden nog een Gerard Dou („Dame aan het spinet") en een werk van Adam Ehlsheimer Susan na en de ouderlingen") ontvreemd. Alleen de Rembrandts zijn al een twin tig miljoen gulden waard. De politie gaat zorgvuldig diverse tips na. Omwonenden en anderen be weren, dat ze zaterdagmorgen ver dachte verschijnselen hebben gezien. Over de aard van de tips zwijgt de politie, maar blijkbaar vindt ze er aanleiding in te twijfelen aan de ernst van de telefonische vrager van het losgeld. Volgens de politie is het waarschijnlijker, dat de kunstroof ge schied is in opdracht van de een of andere excentrieke kunstminnaar, „die zich in zijn kelder kan vergapen aan gestolen goed." Politie-autoriteiten hebben met bewondering in de ogen erkend dat het hier gaat om een staaltje vak manschap van de eerste orde. Volgens hen is de diefstal in een half uur ge pleegd, mogelijk door niet meer dan twee goed voorbereide mannen. De dieven (of dief) zijn waarschijnlijk met een auto het gebouw tot op en kele honderden meters genaderd. Daarna zijn zij over een muur ge klommen, vervolgens een driehonderd meter breed terrein overgestoken en tenslotte beland bij een weinig ge bruikte achterdeur. Het feit dat het stormachtig regenweer was kan ver klaren dat de op slechts veertig me ter afstand wonende museumbeambte niets gemerkt heeft. Vervolgens hebben de dieven een klein gat in de deur gemaakt, die vol gens de politie niet was aangesloten op het centrale alarmsysteem, en is een van hen naar binnen gekropen, heeft de schilderijen op zijn gemak uit gezocht, de grote exemplaren van hun lijsten ontdaan, en door het gat van de deur naar buiten gebracht. Vervol gens verdwenen de dieven weer zoals ze gekomen waren. Een in de buurt wonende musicus heeft verklaard za terdagmorgen omstreeks drie uur een artistiek uitziende man met volle baard in de buurt van het museum te hebben zien lopen. De man gedroeg zich alsof hij zich niet geheel gezond voelde. Zes uur later werd de dief stal ontdekt. Desgevraagd heeft de voorzitter van het beheercomitee van de schilde- rijen-gallerij verklaard dat de gesto len schilderijen niet verzekerd zijn, omdat hun eigenlijke waarde, en dus ook de verzekeringssom, zeer moeilijk zijn vast te stellen. Al met al is de diefstal veruit de grootste schilderijen diefstal in de geschiedenis. Tot nu toe werd de ontvreemding, vorig jaar ja nuari, van een aantal schilderijen in Besangon (Frankrijk), met een waar de van tien miljoen gulden, als de grootste beschouwt. Later zijn deze schilderijen in Zwitserland terugge vonden. LOSSER Een botsing op de niet beveiligde overweg alhier heeft gisteravond het leven gekost aan twee jongens. Zij zaten in een kleine personenwagen, die om onge veer half zeven op de overweg werd gegrepen door een trein uit Duits land, die op weg was naar Oldenzaal. De slachtoffers, de 21-jarige Roland Overkamp uit Oldenzaal en de even oude André Kokos uit Enschede wer den vrijwel op slag gedood. Zij waren de enige inzittenden van de auto. De trein die bij het ongeluk was betrok ken, werd getrokken door een Duitse locomotief die licht werd beschadigd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 10