Vuurwerk legt landbo uwschuur in de as CEREMONIEEL SUPERSONISCH VLIEGTUIG AUTEUR MILOVAN DJILAS VRIJ Gevangenis kon overtuiging niet breken Kan brengt bewogen jaar tot ware proporties terug MEESTE RUMOER IN DE PROVINCIE II Brutale stropers in de cel Jongen vermoordt drie personen Bejaarde beroofd van tas met achttien mille Silvia II mag weg uit Venetië Smith hekelt VN ZOMER KOUD, WINTER ZACHT MAANDAG 2 JANUARI 1967 3 AMSTERDAM, 2 jan. De jaarwisseling is in verreweg de meeste plaatsen van ons land vrij rustig verlopen. De grote steden zijn kalm het nieuwe jaar inge gaan. Iets rumoeriger was de overgang van oud naar nieuw in de provincie. In Groningen was sprake van ergerlijke baldadig heden. In Emmen en Coevorden hebben zich talrijke incidenten voorgedaan en de rijkspolitie van Joure had zelfs cellen te kort om de rumoerige jongelui de eerste uren van het prille jaar van de straat te houden. Groningen Het door Boeing ontworpen vliegtuig heeft een verstelbare vleugel, s^art en landing „uitklapt' en tijdens de vlucht zeer schuin naar achteren gericht staat, zoals op deze (truc)foto van een model op ware grootte duidelijk is te zien. Indiër vast zich dood JpB Een nieuwe officiële foto door Max Koot gemaakt van prinses Margriet en Pieter van Vollen- hoven, die hier het ceremonieel tenue van luchtmachtvaandrig draagt, compleet met de enkele jaren geleden ingevoerde pon jaard. VERENIGDE STATEN AMSTERDAM, 2 jan. Ter wijl de Joegoslavische auteur Michailo Michailov onlangs voor één jaar in de gevangenis is ver dwenen, heeft zaterdag een an dere bekende publicist, Milovan Djilas, na ruim vier jaar hechte nis zijn vrijheid teruggekregen. De overeenkomst tussen beiden is dat zowel Michailov als Djilas boeken hebben geschreven die niet in de smaak vielen bij partij leider Tito. Opportunisme MILOVAN DJILAS weer in vrijheid Korte duur WIM KAN hóóg Sammy, kijk omhóóg Brandweer op spijkerbanden Nederland vrij rustig over drempel van 1967 (Van onze verslaggevers) In Amsterdam zijn de vroege uren van nieuwjaarsdag in vergelijking ■met voorgaande jaren rustig verlopen. Uiteraard bleef niet de hele stad kalm. Op verscheidene punten moes ten telefooncellen en verkeersborden het ontgelden. In één geval werd brand gesticht in een brievenbus. De politie rukte een paar keer uit om Vechtlustige nieuwjaarsvierders te scheiden. Tot twee uur moest de brandweer veertien maal uitrukken om een straatbrand te blussen. Dat was onder meer het geval bij het Lie verdje. Aan de voet van het beeld werd een nieuwjaarsvuur ontstoken. De Haarlemse jeugd trok kort na twaalf uur in groten getale naar de Grote Markt, waar een aanval werd ondernomen op de tien meter hoge kerstboom. De jeugd probeerde her haaldelijk de boom in brand te ste ken. Politie en brandweer waren hier op voorbereid en er ontstond een strijd tussen het gezag en de jeugd. De politie bleef echter de baas. De brandweer rukte in het eerste uur van de zondag naar tien plaatsen uit om kerstboombranden te blussen. Op oudejaarsmiddag is onder Rut ten in de Noordoostpolder een land- bouwschuur vrijwel tot de grond toe afgebrand, doordat een tienjarige en een vijftienjarige zoon van de land bouwer De Laat thuis in de schuur rotjes afstaken. De schade wordt ge raamd op ruim één ton. De bewoners konden tijdig het vee uit de branden de stallen redden. De politie in de Friese plaats Joure heeft het druk gehad. Omstreeks één uur toog een groep van meer dan hon derd jongelui naar het politiebureau, waar met stenen twee grote ruiten werden ingegooid. Het bord met het opschrift Rijkspolitie werd losgerukt en door een ruit naar binnen gewor pen. Toen de politie nog steeds niet optrad, gooiden de jongelui rotjes naar binnen. Daardoor ontstond een brand je dat snel werd gedoofd. Hierna voer de de politie een charge uit waarbij gebruik werd gemaakt van de gum miknuppel. Even later kwam de hor de terug. De politie greep nogmaals in en arresteerde acht jongens in de leeftijd van achttien tot twintig jaar. De nacht van oud op nieuw is voor de Haagse politie een van de rustig ste diensten geweest die zij in jaren heeft gekend. Het was overal vrij kalm. Op de gebruikelijke plaatsen werden omstreeks twaalf uur grote vu ren van kerstbomen gestookt. Aan de Constant Rebecquestraat dreigden om streeks honderd jongelui het de politie moeilijk te maken, zodat de gummi stok te voorschijn moest komen. De nieuwjaar vierende jeugd was bezig een autowrak op een vuur te duwen. Toen zij geen gevolg gaven aan het verzoek van de politie heen te gaan, werd een charge uitgevoerd. In Groningen ging de jaarwisseling minder rustig voorbij. Baldadige jon gelieden richten vernielingen aan en stichtten gevaarlijke straat- en kelder- branden. De politie trad beheerst en kalm op en hield de herriemakers in bedwang, zodat erger kon worden voorkomen. Een hoofdagent kreeg een baksteen tegen het hoofd en moest ernstig gewond worden opgenomen in een ziekenhuis evenals een jonge Ita liaan die een stuk vuurwerk in zijn gezicht kreeg. Een plantsoenarbeider werd door een dronkeman mishandeld en kwam ook in een ziekenhuis te recht. De brandweer moest op tiental len plaatsen in de stad gevaarlijke straatbranden blussen. Het politierap port vermeldde 156 gevallen van bal dadigheid. Slechts één jongeman werd gearresteerd. In Emmen en Coevorden moest de politie talrijke charges uitvoeren om een einde te maken aan de baldadig heid van de jeugd. Grote groepen jon gens goten benzine op. het wegdek in Emmen, waarna zij een groot vuur Boeing-ontwerp wint de strijd WASHINGTON, 2 jan. (UPI) De Amerikaanse regering heeft de ontwer pen van Boeing en General Electric voor een supersonisch vliegtuig dat driemaal zo snel als het geluid kan vliegenuitgekozen. Aan het besluit ziin dertig maanden voorafgegaan vaarin Lockheed en Boeing met elkaar concurreerden over het ontwerp van het vliegtuig en General Electric en Pratt and Whitney over het ontwerpen van de motoren. Het revolutionaire aan het door Boe ing ontworpen vliegtuig zullen de be weegbare vleugels zijn, bijna haaks ten opzichte van de romp bij landen en opstijgen en zeer schuin naar achter gericht tijdens de vlucht. Het toestel moet driehonderd passa giers kunnen vervoeren met eert» snel heid van 3300 kilometer per uur en meer. De totale ontwikkelingskosten voor industrie en regering zullen tot 4,5 miljard dollar kunnen oplopen. Bij een normale ontwikkeling zal de Amerikaanse SST („Supersonic Trans port) medio 1974 voor de luchtvaart- 7= 5pijen beschikbaar zijn, drie jaar na de Concorde, het kleine en >l?nfzamSFe" vliegtuig dat gezamen lijk door Engelwui en Frankrijk wordt ontwikkeld. WelUcht zal dan ook Rus land zijn intrede in supersonische luchtvaart al hebben gedaan. Wanneer de SST aan de lopende band wordt gebouwd zullen de lucht vaartmaatschappijen ongeveer 35 mil joen dollar per stuk ervoor moeten betalen. Er zijn er nu al 108 van be steld. Volgens zegslieden bij de maat schappijen zal de afzet tegen 1980 een potentieel van 50 miljard dollar heb ben. De Amerikaanse „Rijkslucht vaartdienst" rekent erop dat de we reldmarkt ongeveer 800 vliegtuigen zal afnemen; de industrie schat dit aantal op tussen de 900 en 1.800. stookten. De voortdurend patrouille rende politie dreef reeds vroeg in de avond vele belhamels het centrum uit. Een paar jongens werden gegrepen en afgevoerd. Motorpolitie reed over de trottoirs om samenscholingen uiteen te drijven. In Coevorden bereikten de ongeregeldheden omstreeks half elf een hoogtepunt, toen de brandweer arriveerde om een groot vuur op de markt te blussen. Baldadige jongelui! hadden het verkeer gestremd door; drie schaftketen op de weg te plaat sen. Motorpolitie reed in grote snel heid in op de samengestroomde me nigte op de markt. Er vielen geen ge wonden. Tegen een jongeman die met zijn auto kerstbomen en oude autoban den aansleepte voor het vuur werd proces-verbaal opgemaakt. NIEUW DELHI, 2 jan. (Reuter) De 56-jarige Hindoese „Heilige Man" Tsjand Pahoeja is zaterdag na 42 da gen gevast te hebben overleden. Hij wilde met zijn vasten bereiken dat er geen „heilige koeien" meer in In dia worden geslacht. Afgelopen jaar nat en somber DE BILT, 2 jan. Een bijzonder nat jaar is afgesloten. Zelfs was het over het algemeen nog natter dan in 1965. In dat jaar is in ons land ge middeld 987 mm neerslag gemeten, wat toen een record was sedert het begin van de metingen in 1848. In het afgelopen jaar is dit record belangrijk „verbeterd". Toen is voor de eerste maal in ons land gemiddeld meer dan duizend millimeter neerslag gevallen; de uit voorlopige gegevens verkregen waarde bedraagt zelfs 1040 mm. Vooral op de Veluwe en in Zuid-Lim burg is het bijzonder nat geweest. Daar ligt het gemiddelde boven de 1150 mm. Daarentegen bedraagt het in de provincie Groningen niet meer dan ongeveer 900 mm. Zowel te Den Helder als in Maas tricht was 1966 het natste jaar sedert het begin van de metingen van de neer slag aldaar in respectievelijk 1843 en 1853. Zeven maanden van het afgelopen jaar waren aan de natte kant, waar van juni, juli, november en december gemiddeld belangrijk meer dan hon derd millimeter hebben gebracht. Voor al de maand december was een bijzon der natte maand, hoewel toen over het algemeen iets minder neerslag viel dan in december 1965. In De Bilt heeft het 795 uur geregend, gesneeuwd en geha geld tegen 543 uur normaal. De zon scheen ongeveer 250 uur min der dan normaal. In het noordoosten was het tekort het kleinst, in het zuid- GENNEP, 2 jan. Twee van de drie stropers, die afgelopen donderdag door de groep van de rijkspolitie te Gennep en Bergen in Milsbeek in de kraag waren gegrepen, hebben zondag ochtend omstreeks half vier een po ging ondernomen hun stroperswerktui gen, die in beslag waren genomen, uit het politiebureau alhier te stelen. De politie, die de drie stropers don derdag aanhield, maakte proces-ver baal tegen hen op, en nam hun auto met stroperswerktuigen walkie tal kies, flobertgeweren en spijkerplanken in beslag. Twee van de stropers, de 27-jarige B. W. en de 26-jarige F. H„ beiden uit Gennep, arriveerden zondagochtend bij het politiebureau om de in beslag genomen stropersgoede ren uit het politiebureau te stelen om daarmee het bewijsmateriaal tegen hen weg te nemen. Boven het politiebureau bevindt zich de woning van adjudant Ophelders. Bij hun pogingen het politiebureau bin nen te dringen gingen de stropers niet geheel geruisloos te werk, waardoor zij plotseling van aangezicht tot aan gezicht stonden met de adjudant. Zo kwamen zij wel het politiebureau bin nen, maar dan in de cel, waar ze wer den ingesloten. De mannen zullen wor den voorgeleid aan de officier van jus titie te Roermond. ORANGE (TEXAS), 2 jan. (AFP) Een veertienjarige jongen, Ronnie Lee Ozio, heeft gisterochtend in Orange in de Amerikaanse staat Texas, zijn groot moeder, zijn vader en een vrouw met wie zijn vader zou hertrouwen dood geschoten. De zestienjarige zoon van deze vrouw verwondde hij ernstig met messteken, toen deze hem trachtte te gen te houden. Volgens de politie was er geen duidelijk motief. Vier uur na het bloedbad gaf de jongen zich over aan de politie. CAGLIARI Onbekenden hebben op oudejaarsavond in het dorp Ollolai op Sardinië een smid, zijn vrouw en een elf-jarige kleinzoon doodgeschoten. De daders kwamen binnen toen het gezin van de smid met enkele buurkinderen naar de televisie zat te kijken. De buurkinderen werden weggestuurd en het echtpaar met het kleinkind tegen de muur gezet en met een mitrailleur vermoord. Toen de buren kwamen aansnellen, waren de daders al verdwenen. Men vermoedt dat het bloedbad veroorzaakt is, doordat de smid op de hoogte zou zijn geweest van bepaalde feiten, die belastend zouden zijn voor de onder wereld in de streek. westen van het land het grootst. In, Den Helder werden ongeveer 1415 uren zonneschijn gemeten, daarentegen op de Veluwe slechts ongeveer 1.180 uur. In De Bilt was 1966 het somberste jaar sedert 1937, evenals te Vlissingen en in Zuid-Limburg. De temperatuur was gemiddeld on geveer normaal. Het zomerseizoen was te koud, de wintermaanden brachten veel zacht weer. De koudste maand was januari, de warmste dit maal ju ni. Te De Bilt werden 14 warme zo merse dagen genoteerd tegen 23 nor maal, op 57 dagen heeft het er gevro ren, gemiddeld vriest het daar op 64 dagen per jaar. MAASTRICHT, 2 jan. De 81-jarige heer H. Bergervoet is hier vrijdag het slachtoffer geworden van een brutale roofoverval. Hij had in opdracht van een expeditiebedrijf geld gehaald bij de Algemene Bank Nederland in de Bredestraat. Toen hij bijna bij het kantoor van het expeditiebedrijf terug was, voelde hij plotseling hoe de tas waarin zich 18.000. aan salarisgelden bevond, on der zijn arm werd weggetrokken. Hij draaide zich om en zag een jongeman met de tas wegvluchten. Onmiddellijk riep hij om hulp en twee monteurs, die in de buurt werkten, zetten de ach tervolging in. Daarbij werden ze ge holpen door een melkleverancier. In de nauwe straatjes van de fabrieks- wijk wist de dader te ontsnappen. De salarissen konden toch nog dezelfde dag aan het personeel worden uitbe taald, omdat het expeditiebedrijf is verzekerd. Tito's vertrouweling is ontembare rebel (Van een medewerker) Samen met, de eveneens in ongena de gevallen, Rankovic en Kardelj be hoorde Djilas tot de oude garde van de communistische partij in Joegosla vië en was hij jarenlang een vertrou weling van Tito. Hij werd in 1911 ge boren in het stadje Kolachine in Mon tenegro. Twintig jaar oud sloot hij zich bij de communisten aan. Zijn overtuiging bracht hem al_ spoedig in conflict met de Joegoslavische autori teiten met als gevolg dat hij de ja ren 1932-1935 in de gevangenis door bracht, een voorproefje van hetgeen later zou volgen. Na zijn vrijlating volgde een snelle carrière in de par tij. In 1938: lid van het Centrale Co mité, in 1940: lid van het Politbu reau en na de oorlog, toen de com munisten de macht in handen hadden gekregen, benoemde Tito hem tot vi ce-president en voorzitter van het Joe goslavische parlement. Hij werd in die jaren door velen beschouwd als Tito's „Kroonprins". Maar het was onvermijdelijk dat een man met een dermate onafhankelijke geest als Djilas in botsing zou komen met de heersende opvattingen van de partij. In een lange reeks artikelen eiste hij steeds opnieuw meer demo cratie, meer vrije discussie en vrije verkiezingen van sociale en economi sche organen. De bom barstte tenslot te toen Djilas in het maandblad van de partij in de bres sprong voor een jonge actrice, gehuwd met de chef van de generale staf, Peko Dapsje- vitsj. Djilas beschuldigde de vrouwen van partijleiders dat zij de bruid van Dapsjevitsj uiterst koel ontvangen hadden, omdat zij in de Tweede We reldoorlog niet tot de partisanen had behoord en volgens hen daarom niet acceptabel was. Op 17 januari 1954 beschuldigde Ti to tijdens een voltallige zitting van het Centrale Comité het optreden van Djilas in het volgende communisti sche jargon: Reformistisch opportu nisme" gespeend van alle revolutio naire dynamiek". Djilas werd uit al zijn partijfuncties ontzet, maar het lidmaatschap van de communistische partij werd hem niet ontnomen. Dji las viel echter niet te muilkorven. In een enkele maanden later toegestaan interview met een verslaggever van de New York Times liet hij zich kri tisch uit over de politieke vrijheid in zijn land hetgeen hem nieuwe kritiek bezorgde. In november 1956 gingen de autori teiten tot drastischer maatregelen over. Kort nadat Djilas een artikel over de Hongaarse opstand naar een Amerikaans tijdschrift had gezonden werd hij gearresteerd en tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maar ook dit brak de weerstand van Djilas niet. In zijn cel schreef hij zijn be roemd geworden boek „De Nieuwe Klasse", een felle veroordeling van het toenmalige Russische systeem. De Britse expert in communistische aangelegenheden, Edward Crank- shaw, noemde het boek „het meest vernietigende geschrift dat ooit ge schreven is". Het boek werd uit de gevangenis gesmokkeld en in New York uitgegeven. Uiteraard wekte dit nieuwe woede op van de zijde der Joegoslavische regering, die er nu voor zorgde dat de koppige tegen- si stander negen jaar aan zijn straf kreeg toegevoegd. Na vijf jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht werd Djilas in januari 1961 voorwaardelijk in vrij heid gesteld en begon onmiddellijk aan het schrijven van een nieuwe pu blicatie, „De Oorlog", die het vol gend jaar in het Italiaanse tijdschrift Tempo Presente werd afgedrukt. De Joegoslavische regering verbood de invoer van het desbetreffende num mer, omdat het daarin afgedrukte ar tikel van Djilas het partizanen-leger „grovelijk belasterde". In werkelijk heid bevatte het artikel slechts een veroordeling van de oorlog in het al gemeen en gaf het geen enkele aan duiding van plaats of tijdstip van de handeling. Djilas' vrijheidsperiode was maar van korte duur, want in 1962 werd hij opnieuw vastgezet, thans op grond van het feit, dat hij staatsgeheimen zou hebben onthuld in zijn nieuwe boek: „Gesprekken met Stalin", dat evenals De Nieuwe Klasse in New York was verschenen. Vijf jaar ge vangenisstraf was de prijs, die Djilas ervoor moest betalen. In zijn boek geeft Djilas de gesprekken weer, die hij in de loop van zijn officiële be zoeken aan Moskou in 1944, 1945 en 1948 met Stalin voerde. Hij schildert de Russische dictator af als „De grootste misdadiger in de geschiede nis", wiens geweten hem niet plaag de ondanks de miljoenen, die hij had laten vernietigen. Zijdelings bevatte het werk ook kritiek op Khroesjtsjev en het was vooral dit laatste dat Ti to niet wenste te tolereren aangezien W1M KAN is met vacantie gegaan, maar zijn stem is ongetwijfeld hij heeft het in alle bescheidenheid voor zien achtergebleven op duizenden geluidsbandjes. Voor wie niet in het bezit is van een dergelijk vernuftig conserveermiddel: woensdag wordt zijn oudejaarsconférence „lachend over de loongrens" in zijn geheel herhaald (18.30 uur, Hilversum I), terwijl de langspeelplaat ervan al vandaag is uitgebracht. Hoe men ook over het afgelopen jaar wil denken, voor Wim kan was 1966 in ieder geval een goed jaar. Hij had voor zijn programma stof te over en heeft dankbaar gebruik gemaakt van alle mogelijke en onmogelijke gebeur tenissen en toestanden, waarover wij ons twaalf maanden lang terecht of ten onrechte hebben opgewonden. Het kan zijn, dat juist die overvloed aan mogelijkheden bij sommige luis teraars te hoge verwachtingen heeft gewekt, zodat zij om elf uur lichtelijk teleurgesteld de knop hebben omge draaid. Naar mijn smaak was er niet de minste reden voor deze hier en daar inderdaad beluisterde teleur stelling. Integendeel, Kan heeft het weer gepresteerd in één uur de ge schiedenis van een toch wel zeer be wogen jaar tot zijn in het licht der vergankelijkheid juiste propor ties terug te brengen. Hij is daarbij zeer nauwgezet te werk gegaan. Wat wij zaterdagavond te horen kregen was een nagenoeg volledig jaaroverzicht, gezien door de veelkleurige bril van onze nationale kronikeur. Dat de verwikkelingen rond het koninklijk huis nogal eens het doel wit vormden van zijn milde spotlust, zal sommigen misschien minder aan genaam verrast hebben. Kan gold al tijd als de spitsvondige doch nimmer kwetsende cabaretier, aan wiens fijn gevoeligheid menige vakbroeder en -zuster een voorbeeld zouden mogen nemen. Men moet echter bedenken, dat de discussie over de monarchie in Nederland pas dit jaar goed op gang is gekomen, zodat zelfs de meest prudente satiricus aan dit actuele ge beuren niet zonder meer voorbij kan gaan. Overigens greep hij nogal eens terug op teksten uit zijn jongste thea terprogramma. Zo zong hij onder meer een liedje over het aanstaande moe derschap van onze kroonprinses, waar in hij zich afvroeg: „Wat maken wij straks op Drakensteyn 'lekend? Een jongen, een meisje of een president?" Hij noemde het een mooi staaltje van naoorlogse dressuur, Jat prins Claus 10 maart in de gouden koets zat „met de Nederlandse leeuw in het knoops gat." Over de partnerkeuze van de drie prinsessen: „Er wordt wel eens kritiek geuit op deze keuze. Maar voor mij is het een samenvatting van al wat ons in de loop der eeuwen be dreigd heeft: Duitsland, Spanje en Schiedam." Kan toonde oprecht me deleven met de koningin, die op haar verjaardag „altijd weer dingen krijgt, die zij al heeft." Grappen die menig een al eerder van hem gehoord heeft. Natuurlijk kreeg ook onze regering er stevig van langs. Een karakteris tiek van de laatste drie kabinetten: „Het kabinet Marijnen gooide er met de pet naar, Cals ging er mee rond en Zijlstra zet hem op." Over de leden van het kabinet-Cals: „Dat waren doe- het-zelvers; vroeger maakte ik de mi nisters nog wel eens belachelijk, nu deden zij het zelf." Het kabinet-Cals vertoonde volgens hem gelijkenis met een bikini: „Toen het zat zei iedereen: ik wou, dat het eens viel. Maar toen het gevallen was zei men: het had toch beter kunnen blijven zitten." Drs. Schmelzer werd door Kan zonder par don vergeleken met „een gladde tac kel met een vette kluif in de bek". Koekoek deed hem aanvankelijk den ken aan „Swiebertje in de Gijsbrecht" en later aan „Jan van Schaffelaar na de sjirong". Smallenbroek vond hij een „vrolijk mannetje, dat alles opende als er maar een kurk op zat", en Luns betitelde hij als „een korte in houd van het voorafgaande." Zeer te vreden was hij over de terugkeer van „Ouwe Jan" de Quay, want „Sine De Quay non". De liedjes waren iets minder origi neel dan voorgaande jaren. Meester lijk was wel de variatie op de be kende tophit „Yellow Submarine", waar van de tekst gewijzigd was in „Waar wij heen gaan, Jelle zal wel zien." Ramses Shaffy's succesnummer „Sammie, loop niet zo gebogen" leek speciaal geschreven voor oud-minister Samkalden, die volgens Kan zwaar gebukt gaat onder het feit, dat hij in Breda „het deurtje heeft open gezet." H. P. er juist een verbetering in de betrek kingen tussen het Rusland van Khroesjtsjev en Joegoslavië tot stand was gekomen. En nu is Djilas dan voor de tweed# maal vrij gekomen. „Het was een vol komen verrassing voor me", verklaar de hij zaterdag. Zijn vrijlating past in het kader van de reeks amnesties, die Tito de laatste weken heeft- afgekon digd. Blijkbaar voelt de oude rege ringsleider zich, na het breken van de Rankovic-oppositie, weer zo sterk dat hij meent het zich te kunnen per mitteren zijn politieke tegenstanders vrij te laten rondlopen na hen eerst van hun macht te hebben beroofd. De komende maanden zullen leren of de lange gevangenisstraf Djilas milder heeft gestemd ten opzichte van de man, die hem eens „mijn allerbeste vriend" heeft genoemd. Gevraagd naar zijn toekomstplannen antwoordde hij: „Allereerst mijn nieuwe roman afmaken". Tito is niet de enige die be nieuwd is naar de inhoud ervan. VENETIë, 2 jan. (UPI) Een Ve- netiaanse rechtbank heeft zaterdag de beslaglegging op het Nederlandse schip „Sylvia II" opgeheven. Op 18 decem ber heeft het vaartuig een Italiaanse vissersboot aangevaren. De Mario Me- nella zonk snel en de bemanning werd aan boord van de Silvia II genomen. De eigenaar van het Italiaanse schip verzocht de rechtbank beslag te laten leggen, aan welk verzoek werd vol daan. Nadat de Nederlandse eigenaar en de verzekeringsmaatschappij van de Silvia garanties boden voor het ver goeden van de schade, werd de be slaglegging ongedaan gemaakt. SALISBURY, 2 jan. (AFP) Pre mier Ian Smith van Rhodesië heeft in zijn nieuwjaarsrede voor de televisie verklaard, dat er zijns inziens in „het rijk van satan meer rechtvaardigheid is dan in de Verenigde Naties, die zich wentelen in hun schijnheilige huichelarij" De afgekondigde sancties noemde hij niet alleen een schending van het hand vest van de VN, maar nog meer een schending van de beginselen van recht en gelijkheid. Ondanks deze sancties, waarvan hij de gevolgen niet kon voor spellen, zal Rhodesië blijven strijden voor handhaving van -zijn onafhanke lijkheid. Smith zei meer dan ooit er van overtuigd te zijn, dat hij er goed aan heeft gedaan de laatste Britse voorstellen van de hand te wijzen, omdat deze „vernederend waren en neerkwamen op een onvoorwaardelijke overgave." De lezers van het Spaanse weekblad „SP" hebben de Rhodesische rege ringsleider aangewezen als „de man van het jaar 1966". Secretaris-generaal Oe Thant van de VN kwam op de tweede plaats. Bij een soortgelijk opi nie-onderzoek, ingesteld door de organi satoren van een BBC-radio-programma, dat 2,5 tot 3 miljoen luisteraars heeft, zijn ruim tweederde van de inge stuurde stemmen op Smith uitgebracht. DEN HAAG, 2 jan. Een van de grootste en zwaarste kraanwagens van ons land, die van de Haagse brand weer, wordt uitgerust om ook in bar re wintertijd goede diensten te bewij zen. Dit levert volgens de brandweer de Nederlandse primeur op, dat de kraanwagen van de brandweer op spij kerbanden wordt gezet. Speciale nagels zullen daartoe in de gewone banden van de kraanwagen worden ingeschoten. Omdat steeds meer verkeersongelukken ten gevolge van de gladheid gebeuren, waarbij bij na altijd de hulp van de brandweer wordt ingeroepen, heeft de comman dant van de Haagse brandweer be sloten ook een paar tankautospuiten, de twee ladderwagens en een kleine kraanwagen speciaal uit te rusten. Dit betekent, dat deze wagens van sneeuwkettingen om de wielen worden voorzien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3