ZEEHAVENNOTA ONGELUKKIGE MISSER Bedelen in Den Haag KUSTVAARDER LAADT VIA ZIJDEUR Drastische wijzigingen tram- en busnetten in Dick wil iets te doen hebben Provo-invasie op receptie burgemeester voorkomen DRUK WERKPROGRAMMA VOOR DE RET Aantal reizigers met 7 pro cent gedaald Goed spaarjaar Mr. J. Mannoury hoogleraar WINTERHULP AAN BEJAARDEN, ZIEKEN EN INVALIDEN Scheepvaartbeweging Nieuwe Waterweg Poststukken door vuurwerk verbrand INTERIEUR MODELWONING DINSDAG 3 JANUARI 1967 5 ROTTERDAM, 3 jan. „Het Rotterdamse bedrijfsleven zal veel meer middelen moeten over hebben voor de vóórlichting over Rotterdam in binnen- en vooral buitenland. De wereld moet we ten wat hier kan en wat hier ge beurt. De zeehavennota heeft in het buitenland een volledig on juiste, maar daardoor niet minder gevaarlijke voorlichting gegeven. Indien men waar dan ook mocht denken dat Rotterdam nu niet meer zal groeien, dan zullen wij door een goede publiciteit en re presentatie moeten bewerkstelli gen dat wordt ingezien dat de zeehavennota niet alleen een hoogst ongelukkige „misser" van de centrale overheid is geweest, *e niet stoelt op de realiteit, aar dat met de publikatie van eze nota helemaal geen beslis- ®Jngen zijn genomen over bijvoor beeld de toekomst van Rotter dam. Die toekomst namelijk zal er ongetwijfeld anders uitzien dan in deze noto is aangegeven." GEBOUW PALACE VOORSPOEDIG 1997 De coaster >yAardenburgh"die gisteren aan Muller en Co-Batavierlijn N.V. is overgedragen, is het eerste schip onder Nederlandse vlag met een geheel nieuw systeem van laden: door middel van zijdeuren in de scheepswand. De vorktrucks met de lading kunnen via deze deuren direct het ruim bereiken, waar ze door andere trucks worden overgenomen. Naar gelang de waterstand en de diep gang van het schip kunnen de zijdeuren na het openen in horizontale stand versteld worden. Het ruim telt twee dekken. Met behulp van elektrische loopkatten zijn in het bovenste dek de luiken te verwijderen voor het onderste ruim. De brug is ev veneens geheel gemechaniseerd. Via een bedienings unit kan het gehele schip door een man worden bediend. Ook de machinekamer is vanaf de brug te bedienen. De coaster, die een bemanning van negen koppen heeft, gaat op Stockholm varen. //'_.- Bij de Ssssster komt TJ nu wel goed mevrouw. Het wil niet met de winter. Er is nog een leuke collectie. Maar zo meteen moeten we ruimte ma ken voor het voorjaar. Dat doen we goedkoop en evident.... Ssssst.... J. D. Schildkamp: Helpen om iets te doen te hebben. ROTTERDAM, 3 jan. Voor zover bejaarden, zieken en inva liden in Rotterdam niet door allerlei hulpverlenende organisa ties worden geholpen kunnen zij voor het doen van inkopen hun toevlucht nemen tot de 19-jarige Dick Schilkamp. Verbetering Pleidooi van Rotterdam voor 4 Belgisch-Nederlandse Delta (Van onze verslaggever) Ir. J. van den Berg, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam, sprak deze woor den vanmiddag in zijn nieuwjaarsre de bij de eerste vergadering van de Kamer in het nieuwe jaar. Voor hij ■°t deze uitspraak kwam, stelde hij vast, dat het Waterweggebied blijk- 7a.ar een sterke en moderne econo mische structuur heeft weten op te gouwen, want bedrijfssluitingen de- ®en zich in 1966 nauwelijks voor. Wel Kwamen rationalisatie-ontslagen voor, maar de betrokkenen konden snel el- worden opgevangen. Minder op timistisch kan men zijn over de erken- van de kostwinnersfunctie van «otterdam. Een duidelijk beeld van not= Hnctie ontbreekt in de Zeehaven- di^' die aanvaardbaar is als intern neden a ument maar die ver be- voor maat gebleven is als basis zeehavenbeleid. „Het begrip voor een verre econo mische toekomst ontbreekt in „Den Haag" blijkbaar geheel, zoals dat voor de nabije toekomst al ontbreekt. Het is toch een nationale schande dat een burgemeester van Rotterdam moet zeg gen dat hij, zodra er weer eens een nieuwe minister van verkeer en waterstaat is, bij deze op de stoep zal gaan staan of liggen om voor meer geldmiddelen te pleiten. De tijd van smeekschriften moet nu toch voorbij zijn," aldus de heer Van den Berg, die stelde dat er behoefte is aan een beleid dat het mogelijk maakt ons land mee te doen groeien in de Euro pese en in de wereldeconomie, om een wereldhaven nu en in de toekomst haar taak te laten vervullen. „Men beseffe goed, dat niet alleen de ruimte in Ne derland schaars is, maar dat ook de economische mogelijkheden en speciali teiten beperkt zijn." Na gesteld te hebben dat het eco nomisch niet verantwoord is voorrang aan alleen maar ruimtelijke ordening te geven, verklaarde de heer Van den Berg, dat het de hoogste tijd wordt, dat het land met de grootste haven van de wereld ook eens in de daarmee in overeenstemming zijnde orde van grootte gaat denken en handelen. „Wan neer in de zeehavennota wordt ge zegd, dat om zuiver normatieve ruim telijke ordeningsredenen de Rotter damse haven zich niet verder mag uitbreiden dan tot en met de thans in uitvoering zijnde Maasvlakte en dat de verdere ontwikkeling maar naar elders moet gaan, dan wordt 19e eeuwse dorpspolitiek bedreven." „Als men ziet wat er in het Water- wgegebied, in het Noordzeekanaalge- bied, in het Sloe, in Antwerpen, in Gerit enzovoorts de laatste jaren is gepresteerd; welk belang dit gebied heeft voor de Benelux, ja voor de Europese economie; welke mogelijk heden er nog liggen in die gehele Del ta, dan is het een kortzichtige poli tiek de Rotterdamse, de Zeeuwse en de Amsterdamse havengebieden los van elkaar te zien en bewust te scheiden en daarbij over Antwerpen en Gent nauwelijks te spreken." Een pleidooi voor een nieuw Delta plan voor de economische ontwikke ling van het Belgisch-Nederlandse Del tagebied als één machtig gebied van potentiële kracht in onze naar nieuw bloed hunkerende economie ging voor af aan de vaststelling dat niet Voor- ne en Putten maar Goeree en Over- flakkee de grote woongebieden van de toekomst moeten worden. Daér ook ADVERTENTIE moeten de woon- en recreatiegebie den worden gesitueerd met verkeers verbindingen naar het Waterweggebied, het Sloe en Antwerpen. In Rotterdam dat het Europese centrum van con tainer en unit-load vervoer is gewor den behoeven en mogen geen fouten gemaakt te worden door 'n gebrek aan organisatie en programmering. De ontwikkelingen rond het container vervoer in de V.S. laten zien hoe wij nu reeds op kleine schaal doende, het binnen afzienbare tijd nog beter zullen moeten doen. Volgens de heer Van den Berg is op het gebied van Zeehavenbeleid thans nodig: In onderling overleg vaststellen van de grote lijnen van een nationaal en zo mogelijk interna tionaal gefundeerd zeehavenbeleid. Een werkgroep van de centrale en regionale overheid dient te worden ingesteld om tezamen met havenbe heerders en havengebruikers tot een zo breed en realistisch mogelijke opzet te komen van zulk een beleid, waar bij één van de opdrachten moet zijn kosten-opbrengsten-analyses op te stel len van de in zeehavens te investe- r ADVERTENTIE -1 ZALEN EXPO.SI.TI.CHAL Z O MEfl H O F ST RAAIT TE LV248 3.2,6, ROTTERDAM, 3 jan. Geduren de de maand december zijn in de Nieuwe Waterweg aangekomen 2729 schepen met een inhoud van 12.867.079 bruto reg. tons. Gedurende dezélfde maand van het jaar 1965 kwamen in de Nieuwe Waterweg binnen 2652 sche pen met een inhoud van 12.353.621 bruto reg. tons. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam (met inbegrip van Pernis, Vondelingenplaat, Botlek en Europoort) 2309 Schiedam, 16 Vlaardingen 99, Maassluis 55, Hoek van Holland 62, Dordrecht 136, Zwijo- drecht 13, Capelle aan de IJssel 8, en overige havens 31 schepen bruto reg. tons 1966 32.292 146.235.607 1965 32.179 138.091.443 ren bedragen. De wijze van financie ring van de havens dient grondig te worden bezien. Een wezenlijke in- houdsbepaling van een inrichtingsbe- leid is hoogst wenselijk. Komend op het stedelijk vervoer be pleitte de heer Van den Berg, een begin te maken met het distribueren van parkeerruimte via een naar plaats en tijd zoveel mogelijk gedif ferentieerd parkeerdistributiestelsel Het belangrijkste is, dat er een be leid komt waarbij in het standcen trum parkeer-, circuleer- en openbaar- vervoerproblemen in hun onderling verband worden benaderd. Er moet een verkeers- en vervoerssysteem tot stand komen dat ook weer in over eenstemming is met het wereldniveau van onze haven, aldus de heer Van den Berg, die eerder in zijn rede, sprekend over investeringen in de in frastructuur, een voorbeeld aanhaal de „hoe het niet moet": „Het is be slist niet efficiënt om een groot deel van- de (verkeers) ruit om Rotterdam op zekere dag te voltooien op een klein stuk na, dat pas veel later gereed zal komen. Daardoor wordt de gemeen telijke overheid gedwongen onevenre dig hoge uitgaven voor tijdelijke voor zieningen te doen. Sprekend over de sociaal-econo mische toestand in Nederland bracht de heer Van den Berg naar voren, dat men in Nederland teveel sociaal- economische doeleinden tegelijk in een te hoog tempo heeft willen verwezen lijken. Handhaving van de bevochten welvaart en daarna vergroting van die welvaart is nodig; daarvoor hebben de grootste prioriteit het herstel van de aarzelende werkgelegenheid, van het betalingsbalansevenwicht en van van de EEG met on VBGK VBGKQ het stabiel prijsniveau. Uitbreiding van de EEG met name met het Ver enigd Koninkrijk acht de heer Van den Berg zeer wenselijk. ADVERTENTIE 113 +8.144.164 RIDDERKERK, 2 jan. (ANP) Jongelui hebben in de Oudejaarsnacht brandend vuurwerk gegooid in de brie venbus van het hoofdpostkantoor in Ridderkerk. Daardoor zijn de poststuk ken die er tussen zaterdagmiddag twaalf en 's nachts een uur in de bus waren gedeponeerd, verloren gegaan. Goudsesingel 221 Rotterdam tel. 116673 -123082 In de Eurowoningen aan de Anna Verhoevestraat 53 te Brielle heb ben wij een ingericht. In deze modelwoning zijn verschillende materialen toe gepast, waarop woningzoekenden zelf kleurrijk kunnen voortbordu ren. Het is moeite waard, eens een kijkje te gaan nemen. Geopendvan maandag tm vrijdag van 14.00-17.00 uur; zaterdags van 10.00-17.00 uur. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 3 jan. „Er ligt een programma voor ons dat er we zen mag, dat van ons allen veel zal vragen: veel werk, veel doorzettings vermogen, veel improvisatietalent. Maar we kunnen het aan. We zullen dit jaar met elkaar de kans krijgen te laten zien dat Rotterdam aan de verbetering van het openbaar vervoer niet woorden wijdt, maar daarop ook daden laat volgen." Met deze optimistische woorden be sloot de directeur van de RET, drs. C. G. van Leeuwen, maandag zijn nieuwjaarstoespraak tot het personeel. Startschot voor een eindrace, die alle de Ster, ROTTERDAM/HÖOGVLIET/VLAARDINGEN (Van ROTT °nZe versla6Sever) 3 jan. De nieuw- weestTh°null de burgemeester en °°r de sen- is aanleiding ge neratie een op^°^°Sroep Nieuwe Ge- !!n,n i?(eTncss'er ef te Sturen naar gemaakt wordt, ri„Y)aarin het verwijt die Zich bij het stadh Tlief alle provo's, Zijn toegelaten om t,Uls Bemeld hebben echtpaar hun beste we urgemeesters- den. ~""isen aan te bie- De provo's zijn verontw;D de handelwijze van de aardigd over bodes, die de stadhuiSdPmeentelijke waakten", omdat zij van m»r®n "be" dat de nieuwjaarsreceptie vdrpg zbn> Rotterdammer bedoeld was Uedere kelijk is dat op de receptie de w6!" terdamse provo's goed vertege, digd waren, zij zich geheel volgens 7" gebruiken gedragen hebben, zij on<£« meer zeer geanimeerd met de burge meester en hoofdcommissaris A. Wol- ters in gesprek zijn geweest. De open nef heeft dan ook enige verbazing gewekt. Het is overigens wel juist, dat niet hel provo's. die zich aangediend heb- ziir!' .00k inderdaad tot de burgerzaal van platen. De achtergrond hier- een ~S' dat °P een bepaald moment op rip°ePje jongelui nog al stoeierig scheen traPPen van het stadhuis ver- löbgehii6* de bode aan de ingang de een jTj. tegenhield om min of meer voorkomeS'e Van zeer 1eugdiSen te Op dat commissaJn°ment kwam huist hoofd- adviseerdc Wolters aan, die de bode litie te Vr even assistentie van de po- achtte het n+U-' Ook de commissaris geheel de li 1 3uist dat de groep in zijn eengekomen ?eptie zou bezoeken. Over- afgevaaS erd' dat twee of drie m-an derdaad eebpi j worden, hetgeen in- groep Nieuwe Generatie zegt on der meer in de open brief, dat de houding van het stadhuispersoneel niet overeenkomstig de goede relatie van de burgemeester met de provo's is. In de brief wordt voorts gezegd, dat de provo's juist niet op de receptie wilden ontbreken omdat zij van hun dankbaarheid wilden getuigen voor het gemeentelijk initiatief voor een provo kelder. De nieuwjaarsreceptie had hiermee buiten een meer spectaculair verloop dan binnen. Hiermee is niets afgedaan aan de gezelligheid op de enigszins drooggelegde bijeenkomst, die zeer druk bezocht werd. Het betere stuntwerk, dat dorgaans uit studentenkringen moet komen miste men node. Weliswaar werd een poging in deze richting ge daan door het schenken van een paar handschoenen en een wandelstok, maar deze poging was een duidelijke misser Opvallend was het gesprek van dl dag Rotterdams kansen op de vaargeul voor tankers vandaag in de Tweede Kamer. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 3 jan. - de inleg bij de Spaarbank te Rotier dam ten opzichte van het voorafgaan de jaar met ƒ47,1 miljoen gestege tot 298,9 miljoen, terwijl de terug betaling slechts toenam niet J 6 miljoen tot 254,7 miljoen. Dank zu deze ontwikkeling gaf 1966 per said een inlegoverschot van 44,2 te zien: dit is ƒ7,5 miljoen meer dan bet jaar daarvoor. „jot-o Over 1966 werd aan de spaarders in totaal 17 5 miljoen aan rente ver goed. Het aan de spaarbank toever trouwde tegoed is per 31 december 1966 gestegen tot 535,6 miljoen: dit is een stijging van 16 procent ten op zichte van het jaar daarvoor. Het aantal spaarders nam met 21.000 toe tot rond 566.000. krachten aanspreken zal: 1967 is het jaar, dat aan de opening van de me trolijn voorafgaat. Daaraan zit voor de RET veel,meer vast dan menigeen zich realiseert", aldus de heer Van Leeuwen.. Niet alleen moet de metro worden afgebouwd (rails en stoomhaven ge legd, signaalapparatuur ingebouwd, sta tions ingericht, rijtuigen beproefd, per soneel opgeleid), maar ook zullen trams- en busnetten drastische veran deringen moeten ondergaan en zal de tariefsstructuur van de RET gewijzigd moeten worden. De herziening van de netten zal in fasen moeten geschieden, omdat het voor publiek en bedrijf een onmoge lijke zaak is alle veranderingen tege lijkertijd door te voeren. Voor de eer ste fase zijn bij het gemeentebestuur inmiddels afgeronde voorstellen inge diend. Deze zullen, naar de RET hoopt, in een van de eerste maanden van 1967 worden doorgevoerd. Tot de zeer grote werken in 1967 behoort ook de aanleg van tramlijn 2 (Charlois-IJsselmonde), die het be drijf eind 1967 hoopt klaar te hebben. De tunnel Beijerlandselaan zal iets te laat gereed komen, maar hier is een provisorische oplossing mogelijk. Dat is niet het geval met de NS-tunnel Lombardijen, die hoogstwaarschijnlijk ook niet op tijd gereed zal zijn. Deze situatie baart het bedrijf zorgen. Andere werkzaamheden die in 1967 zullen moeten geschieden zijn de door trekking van de sporen van de lijnen 16 en 17 naar de Laan van Nooitge- dacht, de bouw van sporen in de Cool- singel tot aan de Binnenweg en een algehele vernieuwing van de sporen in de Schiedamseweg tussen het Mar- coniplein en de grens van Schiedam in verband met werkzaamheden aan de waterkering. Bij het gemeentebestuur zijn voor stellen ingediend om de Alexanderpol- der een tramsverbinding te geven. Als alles naar wens verloopt zal die rail verbinding (te zien als een voorloper van de uiteindelijke metrolijn, die nog een aantal jaren op zich zal laten wachten) in 1969 een feit zijn. Andere zaken, die in het nieuwe jaar de aandacht zullen vragen: het streven is er op gericht in 1967 te beginnen met een proef met ontwaardingsapparatuur op trams en bussen, een mogelijkheid tot verdere efficiency-verbetering in de exploitatie-sector. Voorbereidingen worden getroffen reeds dit jaar te beginnen met een proef met mobilofoons op (Van onze verslaggever) Dick Schildkamp, organist van pro fessie, „moet iets te doen hebben" en heeft nu de „Winterhulp aan be jaarden, zieken en invaliden" opge richt. De naam winterhulp wordt ver vangen door een andere, want de jeugdige Rotterdammer realiseerde zich niet dat in de oorlog de bezetter een actie hield met een gelijkluiden de naam. „Ik denk aan winter-ser vice of zoiets, ik weet het nog niet." Dick Schildkamp is vroeger bij een bejaardenvereniging organist geweest en weet zo dat er een zekere be hoefte bestaat onder bejaarden om boodschappen aan huis te laten komen. Steeds minder winkeliers zijn gene gen dit te doen. In zijn volkswagenbestelbusje heeft Dick Schildkamp al enkele malen boodschappen gehaald. Ook moest hij eenmaal uitrukken om naar een apo theek te gaan om recepten te brengen en geneesmiddelen te bezorgen. In vele gevallen, verwacht de ini tiatiefnemer van de actie, zal ik de mensen moeten doorverwijzen. De be jaarden weten soms niet waar ze en door wie ze kunnen worden geholpen. Enkele dagen na het initiatief werd hij al opgebeld met het verzoek er voor te zorgen dat een dokter bij een bejaarde kon worden gebracht. De mensen krijgen dan netjes een tele foonnummer van een dokter in hun buurt en hun wordt uitgelegd dat de dokter meestal zelf 'n auto heeft en de zieke komt opzoeken. In dit geval be trof het een bejaarde dame die enkele dagen voordat zij belde was aange^ reden. Niet na ieder telefoontje snelt Dick Schildkamp te hulp. Verzoeken om hulp, die ook door andere organisa ties kan worden geboden, neemt hij niet aan. De mevrouw die belde om te vragen of Dick Schildkamp zo vriendelijk wilde zijn haar hond uit te laten, zal naar een andere oplos sing moeten uitzien, want toen eruit kwam dat zij de hele dag werkte en dus niet ziek, invalide of bejaard was kreeg ze nul op het request. De „winterhulp" wordt geen orga nisatie. „In alle organisaties krijg je narigheid". Ik doe het helemaal al leen." Het particulier initiatief van Dick Schildkamp zal ook wanneer er een grote vraag om hulp is niet uit groeien tot een hulpverlenende orga nisatie. „In dat geval heb ik mijn moe der, die me wel wil helpen." Degenen die de hulp van Dick Schildkamp willen inroepen, het adres is: Jacob Catsstraat 26b, telefoon 281999. (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 3 jan. Tot buiten- gewoon hoogleraar voor het sociaal recht, sociaal-politieke verhoudingen en het arbeidsrecht in de faculteit der economische wetenschappen aan de Nederlandse Economische Hogeschool alhier is benoemd mr. J. Mannoury, voorzitter van de Raad van Arbeid te Utrecht. Mr. Mannoury, die in 1909 in Hel mond werd geboren, werkte enige tijd bij het onderwijs en studeerde daarna aan de universiteit van Am sterdam, waar hij in 1936 doctoraal examen Nederlands recht aflegde. Met een onderbreking tijdens de oorlogs jaren was hij van 1938 tot 1952 juri disch adviseur van het NVV en sinds 1947 tevens directeur van het weten schappelijk bureau van deze organi satie. In 1952 werd hij benoemd tot voorzitter van de Raad van Arbeid te Groningen en in 1956 in dezelfde func tie te Utrecht. De heer Mannoury is sinds 1956 kantonrechter-plaatsvervan- ger in 's-Hertogenbosch en lid van de Ziekenfondsraad. Hij vervult voorts tal van functies op sociaal-rechtelijk gebied. In 1947 promoveerde hij aan de universiteit van Amsterdam op een proefschrift onder de titel „Het Ne derlandse nationaliteitsrecht". Hij heeft zeer veel publicaties op arbeidsrech telijk terrein op zijn naam staan. trams en bussen, waardoor de communicatie en daardoor de slag vaardigheid en de regelmaat in de dienst kunnen verbeteren. Er zullen dit jaar 30 tot 40 nieuwe trams moeten worden besteld, op dat er in 1969 genoeg rijtuigen aanwezig zullen zijn voor de dien sten op Schiebroek en de Alexan derpolder. Voorts is een bestelling van circa 30 nieuwe bussen nodig; 4 af te leveren in 1968. De allerbelangrijkste ontwikkeling van 1967 zou het besluit zijn tot door trekking van de metrolijn naar Hoog vliet. Het beslissende woord zal echter in deze zaak in eerste instantie door de rijksoverheid gesproken moeten worden. De heer Van Leeuwen stond ook even stil bij de gebeurtenissen van het oude jaar. Hij toonde zich bij alle moeilijkheden van het ogenblik niet geheel en al ontevreden. „Wij hebben geen klagen gehad over de algemene aandacht voor de bete kenis van het openbaar vervoer". Da uitspraak dat het openbaar vervoer bevorderd en verbeterd moet worden, was bijna niet van de lucht. De onont koombare noodzaak in de grote steden en agglomeraties het openbaar ver voer een belangrijker taak te geven om het economisch en maatschappelijk leven draaiende te houden, de nood zaak om daarvoor ingrijpende maatre gelen te nemen, ook op financieel gebied, wordt algemeen erkend en nau welijks bestreden. Slechts enkele da gen geleden werd dit alles nog uitdruk- klijk uitgesproken door achttien West- europese verkeersministers. Ook de Nederlandse regering heeft op dit punt duidelijke uitspraken gedaan." Ook de RET heeft te lijden gehad onder de financiële nood van de ge meente. Er zijn werken vertraagd of uitgesteld. Het is in 1966 in Rotter dam ondanks alle financiële moeilijk heden zeker niet bij woorden gebleven. Het afgelopen jaar bracht onder meer de definitieve besluiten tot aanleg van de tramlijnen 5 (Schiebroek) en 2 (Charlois-IJsselmonde). In 1966 werd ook besloten tot de doortrekking van de tramlijnen 16 en 17 naar de Laan van Nooitgedacht, eersts aanzet voor de lijn naar de Alexanderpolder", al dus de heer Van Leeuwen. Veranderingen van belang in het lij- nennet waren de invoering van een sneldienst naar de Alexanderpolder, die al gauw een succes werd. De groei van Hoogvliet werd op de voet gevolgd door een verlenging van lijn 63 naar de Zalmplaat. De lengte van het lijnennet was met dit al op 31 december 1966 436 kilometer, waarvan er 118 door de trams bereden wer den en 318 door de bussen. De trams van de RET legden in 1966 negen mijoen kilometer af, de bussen zestien miljoen. Het aantal rei zigers bedroeg 144 miljoen tegen 154 miljoen in 1965, een daling van rond zeven procent, iets meer dan het Ne derlandse gemiddelde. „Het sterk stij gende autogebruik heeft voor het open baar vervoer tweeërlei nadelig effect", aldus de heer Van Leeuwen. „Het ont trekt reizigers aan trams en bussen, maar het vergroot ook de drukte in de stad. Het zal ons pas weer beter gaan als we snellere verbindingen op meer vrije banen te bieden hebben. Daarop zijn al onze inspanningen gericht." Steeg de vervoersopbrengst in 1965 met 1,6 miljoen tot rond 34 miljoen, de kosten stegen sterker: met 2,7 mil joen (waarvan loon- en salariskosten 2 miljoen). Het nadelige saldo nam daardoor toe van 21,6 miljoen in 1965 tot 22,7 miljoen in 1966. „Deze stijging van het nadelige sal do is niet plezierig", aldus de heer Van Leeuwen. Het geeft toch enige voldoening, dat zij binnen beperkte grenzen kon blijven. Zonder de effi ciency bevorderende maatregelen zou de loonkostenstijging het dubbele zijn geweest: niet 2 miljoen maar 4 mil joen". De kostenverhoging bedroeg in de periode 19641966 7,5 min. Zonder de in die jaren getroffen efficiëncy-maat- regelen zou het 11 miljoen zijn ge weest. De tariefsverhoging, in diezelf de periode in twee fasen ingevoerd, heeft 5,5 miljoen opgebracht. Dat is duidelijk te weinig geweest, aldus de heer Van Leeuwen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 5