en de vred* K Politieke abten in Spanje door Rome opzij geschoven I Rome waarschuwt, maar gebiedt niet Carl Schuricht overleden Toelating tot seminarie van Roermond verruimd Ook HBS en kweekschool basis Triomfen van Russen met Kunstmaandorkest Filmfestival in Eindhoven eindigt met „open shot I BOEK AANHANGER EN TEGENSTANDER VAN REGIEM AZNAVOUR TROUWT ZWEEDSE paus - Rome-Reformatie Nieuwe vormenvolgens Italianen vooral in Nederland in zwang Echtpaar-duo Deane-Drinkall Modekoning Jacques Heim overleden Kwaliteit van bestuur moet verbeterd VERKLARING OVER LITURGIE Befaamd dirigent i <?A' BESCHERM UW KEEL MET ROTERSEPT Middenmootters' Snelle enquête f, MAANDAG 9 JANUARI 1967 Tijd voor een JACQUES HEIM De Franse zanger Charles Aznavour trouwt binnenkort de Zweedse Uïla Thursell. Hij heeft hier juist de gemeentelijke ambtenaar de vijf dollars betaald, verschuldigd voor het „aantekenen". CARL SCHURICHT DOOR DR. K. J. HAHN PETER VAN BUEREN d»1 V. Vit tweeën één. Tussentijdse ba lans van het gesprek Rome-Re formatie, opgemaakt door dr. H. M. Kuitert en prof. dr. H. A. M. Fiolet. Uitgave: Lemniscaat, Rot terdam. Dit boek wil, volgens de samenstel lers aftasten waar en waarom de een heid van de Kerk door de verschil lende geloofsgemeenschappen in onze tijd nog niet beleefd kan worden. Het bevat een aantal eerlijke, geen enkel verschil verdoezelende artikelen van tien bekende oecumenici over onder werpen als: waarheid, Woord en Sa crament, Kerk en ambt, Maria, oecu mene etc. Van katholieke en reforma torische zijde worden deze thema's Zeer indringend behandeld. Christenen, aldus de inleiding, spreken in dit boek elkaar in geweten tegen om geza menlijk de reeds in Christus aanwe zige eenheid te bevrijden van verar mende eenzijdigheden in de verschil lende geloofsgemeenschappen. Het doel van het werk is de Oecumene een stap verder te brengen, want men beseft in geloof, ,,dat wij niet meer Kerk van Jesus Christus kunnen zijn zonder el kander." De verschillende kerken heb ben de wacht betrokken bij de onver vreemdbare tradities van het eigen erf goed, maar en dit is de gewetens- Vraag, welke dit boek stelt hebben zij óók de wacht betrokken bij het on vervreemdbaar erfgoed van de ker kelijke eenheid? Zeer ten onrechte ac cepteren Rooms-Katholieken en Protes tanten de feitelijke gescheidenheid van beide confessies te veel als een voldon gen feit. Rome en Reformatie weer on der één dak is ondenkbaar, want nooit bedacht en omgekeerd. Op dit punt luiden de samenstellers van het boek de klok! Zij willen uit de vicieuze cir kel geraken van, „ondenkbaar want nooit bedacht en nooit bedacht want ondenkbaar." Het komt ons voor, dat hier een punt wordt aangewezen van bijzondere waarde, dat vóór alles een grondige mentaliteitsverandering in de breedste zin vereist. Maar bovendien Is een hernieuwde dialoog noodzakelijk, waarbij dit boek, door een overzicht te geven van het aanwezige eenheids materiaal leiding wil geven. Hoe men zich die dialoog voorstelt wordt in de inleiding duidelijk omschreven: elkaar corrigeren en verrijken, als voorwaar de voor de verwerkelijking der een heidsopdracht. Daarbij zal vooral een houding van vrijblijvendheid moeten worden vermeden. De verschillende ar tikelen van dit boek willen een hand leiding zijn voor onderlinge gesprek ken in deze geest. Zij peilen de hui dige stand van zaken als een tussen tijdse balans met het oog op de eind- balans. Krachtig wordt aangedrongen op de indringende „daad." Praten al léén helpt hier niet, getuige de groeien de indruk, dat „oecumenische toena dering een hopeloze zaak is." Vrij blijvend met elkaar omgaan verlamt op de duur elke inspiratie, zeggen de inleiders terecht. Even terecht consta teren zij, dat de Oecumenische Bewe ging zich momenteel in een duidelijke crisis bevindt. Naar onze overtuiging is dit een bij zonder waardevol boek. Het is helder en begrijpelijk geschreven en verdient een zo breed mogelijke aandacht om de eenvoudige reden, dat het thema ons allen ten nauwste aangaat. Het laat er echter tevens geen twijfel aan bestaan, dat overhaasting of bagatelli sering der verschillen de Oecumene een slechte dienst bewijzen. Wij wen sen dit ernstige en uiterst leerzame boek een ruime verspreiding. L. (Van onze correspondent) ROME, 9 jan. Het bericht dat Dom Aulreli Escarré, abt van Mont- serrat bij Barcelona, door een de creet van de Heilige Stoel zijn ambt als abt van het beroemde eeuwen oude Benedictijnerklooster heeft moe ten neerleggen, heeft in Italië begrij pelijkerwijs veel aandacht getrokken. Dom Escarré bevindt zich namelijk, eveneens op last van het Vaticaan, sinds verleden jaar januari in een klooster van de zuster Benedictines sen in Viboldone bij Milaan, nadat hij, op last van de regering-Franco, zijn vaderland „vrijwillig" had moe ten verlaten. Dom Escarré heeft ver klaard deze nieuwe juridische situatie in gehoorzaamheid te aanvaarden. Daarmee is tenminste formeel een einde gekomen aan een lange crisis die het klooster in Montserrat in de laatste jaren heeft doorgemaakt. Dom Escané genoot in Spanje een zeer groot aanzien wegens zijn voor uitstrevende ideeën, zijn belangstelling voor de Catalaanse taal en cultuur en wegens zijn openhartige uitspraken ten aanzien van toestanden van het Fran- PARIJS, 9 jan. De Franse mode koning Jacques Heim is gisteravond in zijn woning in Neuilly bij Parijs op 67-jarige leeftijd overleden. Heim is voorzitter en algemeen di recteur van de maatschappij Jacques Heim geweest en trad van 1958 tot 1962 op als voorzitter van de Parijse bond van ontwerpers van de haute couture. Hij was officieel ontwerper voor mevrouw De Gaulle. In juli vorig jaar trad hij af als di recteur van de bond nadat een ruzie was ontstaan over de publikatie van foto's van zijn ontwerpen in de Figaro, voordat deze door hem waren gepre senteerd. Jacques Heim heeft ongeveer zes tig collecties uitgebracht. Hij werkte dertien uur per dag en nam per jaar twee weken vakantie. Zijn eerste suc ces behaalde hij in 1931 op een kolonia le tentoonstelling met het introduceren van veelkleurig katoen uit Tahiti voor de strandmode. co-régime. De crisis brak uit met een interview dat hij op 14 november 1964 aan „Le Monde" toestond en waar in Dom Escarré het regime scherp kritiseerde. Dit werd de aanleiding tot zijn ballingschap in Italië. Kardinaal Antoniutti, prefect van de congregatie van Religieuzen, vroeger nuntius te Madrid, heeft vervolgens een aantal van de meer progessieve paters van Montserrat naar andere kloosters over doen plaatsen. Rome heeft thans echter de verkiezing van een nieuwe abt in december voor het eerst onder deelneming van alle paters laten doorvoeren en bij deze gelegen heid werd Dom Casiano Just tot abt coadjutor gekozen die nu tot abt be noemd is, terwijl Dom Escarré de ti tel van abt heeft moeten afstaan. Dom Just geldt als een man wiens ideeën sterk aan die van Dom Escarré verwant heten te zijn en die daarom zowel in het klooster als bij de Cata laanse bevolking een groot vertrou wen geniet. Dom Escarré verklaarde ervan overtuigd te zijn dat Dom Just het werk in de geest van zijn voor ganger zal voortzetten. Het is niet alleen daarom, dat in Catalanië het vertrek van Dom Es carré minder hard zal aankcmen. Op last van het Vaticaan heeft in no vember namelijk de tegenhanger van Dom Escarré de abt der benedictijnen van de Valle de Los Caidos (Dodenval- lei), Dom Fray Justo Perez de Urbel zijn ambt eveneens moeten neerleg gen. Overigens na een onverkwikke lijke polemiek met de generaal-abt van Solesmes, bij welke congregatie het klooster van de Dodenvallei behoort. Dom Perez de Urbel, van huis uit Medievalist, is een overtuigde aanhan ger van het régime en landelijk advi seur van de Falanges. Formeel ziet het er dus naar uit, dat het Vaticaan de geesten tot rust heeft willen brengen door twee mar kante figuren van de religieuze wereld die ook in het maatschappelijke en politieke leven openlijk positie kozen, als het ware uit de discussie terug te trekken. Toch wordt algemeen zeer be treurd dat hierdoor een zo belangrij ke geestelijke figuur als Dom Escarré, die in 't moderne religieuze en culture le leven van Spanje nog een zo vrucht bare rol had kunnen spelen juist in de post-concilliaire periode niet meer deel kan nemen aan een vernieuwing die juist in Spanje zo dringend nodig is. Het vermoeden dat Dom Escarré zich moest terugtrekken om Franco de gelegenheid te geven in de kwestie van het concordaat en de bisschoppen- benoeming de door het Concilie ge wenste concessies te doen, berust he laas voorlopig nog op een al te groot optimisme. De strikt geheime onder handelingen tussen het Vatikaan en Ma drid over deze kwestie slepen zich in ieder geval nog voort. BAARN, 9 jan. De Utrechtse hoog leraar in de biofysica, prof. R. Braams lid van de onderwijscommissie van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie, heeft zaterdag op een districtscon gres van de VVD-jongeren verklaard, dat een verhoging van de kwaliteit van het bestuur in Nederland dringend noodzakelijk is. „Van de ambtenaar zal in toenemende mate persoonlijk initiatief en inzicht worden gevraagd". i ADVERTENTIE h (Van onze correspondent) ROME, 9 jan. De verklaring voor de liturgie, die door de riten-congrega tie, tezamen met de raad voor de toe passing van de constitutie over de iturgie werd gepubliceerd vormt nog steeds onderwerp van vele commen taren in Romeinse kringen en in de Italiaanse pers. Uit de bewoording van de verklaring wordt algemeen op gemaakt, dat het Vaticaan een bijzon dere bezorgdheid koestert ten aanzien van de op overhaaste of persoonlijke initiatieven berustende vernieuwingen in de liturgie. De betrokken organen van het Vati caan zien in de invoering van beatmu- ziek, van het nuttigen van de commu nie uit de hand, van de viering van de Mis in huiselijke kring, van dansen tijdens de godsdienstoefeningen etc. niet alleen op zichzelf reeds een gevaar voor het heilige karakter van het Misoffer, er wordt gevreesd dat door deze snelle en individuele of nationale verschei denheid in de toepassing van de con ciliaire voorschriften veel verloren gaat wat aan de zo nodige eenheid en traditie In de liturgie vastgehouden dient te worden in de universele Kerk. De verklaring heeft met opzet niet de vorm van een decreet gekozen, maar wel een strenge waarschuwing willen uitspreken de voorschriften van de constitutie over de liturgie in acht te nemen. De plaatselijke kerkelijke autoriteiten worden dringend verzocht hierover met grote zorg te waken. Er Is echter in geen van de officiële be kendmakingen een speciaal land ge noemd. Ook de secretaris van de raad voor de toepassing van de constitutie, pater Pugnini heeft wel in zijn pers conferentie van het communiceren uit de hand gesproken en verklaard dat deze in de eerste eeuwen gebruikelijke wijze van communiceren verboden is Het staat echter vast dat de in de verklaring gelaakte gevallen in ver scheidene landen voorkomen. Beat-mu- ziek is ook in Italië geprobeerd, en in Engeland en de Verenigde Staten gaat men soms eveneens vrij ver. Wat de Riten-congregatie bijzonder betreurt, ls de grote publiciteit die aan derge lijke, vooralsnog experimentele ver nieuwingen gegeven wordt. Men vreest In Rome dat daardoor een te grote ver warring en onduidelijkheid zal ontstaan. Daarom worden de plaatselijke kerke lijke autoriteiten dringend uitgenodigd om deze ontwikkeling in hun gebieden nauwkeurig te volgen. Het is misschien juist de factor van de publiciteit en minder die van de graad van vernieuwingspogingen, die Nederland een bijzondere positie in deze doen innemen. Het is nu een maal een feit dat het bijna een auto matisme geworden is dat velen, niet alleen in Rome, bij vernieuwing aan Nederland denken omdat daar de din gen zeer openlijk uitgesproken en be kendgemaakt worden. Zo getuigde de ,,Corriere della Sera" van de beat- muziek, die door de groep van Ton van Erp in de Sint Antonius-parochie in Nijmegen tijdens de Mis wordt uitgevoerd, waarbij de samenstelling van de band nauwkeurig wordt aan gegeven. ,,De Mis is voor ons een hap pening", zo worden deze jongelui geciteerd in het Italiaanse blad. En er wordt verteld dat in huiselijke kring in een eenvoudige kamer de Mis wordt gevierd waarbij een groep van een soort provo's met lange ha ren aanwezig is. Deze jongeluizo wordt gezegd, zijn van mening dat „wij teruggekeerd zijn tot de oorspron gen: onze agape is een veel aangrij pender Eucharistie-viering dan welke traditionele mis ook." Dat door dergelijke berichtgevingen bij het Italiaanse publiek de indruk ont staat dat dergelijke nieuwe vormen „vooral in Nederland" verspreid zijn, laat zich gemakkelijk denken. Het is alleen te betreuren dat naast de waar schuwingen voor dergelijke zeker vaak voorkomende excessen in de experimen- teerlust op een eigenlijk hiervoor min der geschikt terrein, niet duidelijker naar voren komt op welke wijze een verdere vernieuwing dan wel kan wor den doorgevoerd. En ok als men toe geeft dat een overdreven publiciteit voor vernieuwingen in experimentele stadia onjuist zijn dan kan men ook betreuren dat bij de beoordeling van deze excessen in de pers van Italië te weinig aandacht besteed wordt aan de echte en oorspronkelijke wil om uit de geest van het offer zelf nieuwe vor men te vinden ook als men zich hier bij soms mag vergissen. Dit is in ieder geval een teken van religieus „engage ment" dat positiever te achten is dan volledig differentisme en als zodanig ook benaderd zou moeten worden, DE DUO SONATE voor viool en cel lo, die Ravel in 1922 schreef, is een bijzonder boeiend en contrastrijk werk, dat het voordeligst tot zijn recht komt door een grote objectiviteit in de weer gave. Die is moeilijk te realiseren omdat de dramatische kleur van het geheel zo sterk is. Men kan niet zeg gen dat het echtpaar-duo Derry Dea- ne en Robert Drinkall zaterdag avond in de Kleine Zaal te Amster dam die objectiviteit allereerst heeft nagestreefd, maar een loffelijke poging om de strenge conceptie van Ravel te benaderen was het wel. Het stuk is uitbundig en ingetogen tegelijk; de weemoed van het derde deel heeft steeds een strakke lijn. De violiste Derry Deane is een musicienne met zuivere intenties; zij heeft getracht Ravel vanuit de partituur te begrij pen; haar partner is echter van soli der, minder sensitief hout gesneden, maar is daardoor stabieler in de steun die hij de ander geeft. Zo ontstond een zij het niet feilloze, dan toch door leefde en expressieve vertolking van het moeilijke werk. Het Amerikaanse duo had een pro gramma van voor deze combinatie oorspronkelijke stukken samengesteld, waarvan ik de sonatine van Jean Ri vier en de Prélude, Berceuse en Ga votte van de Russische componist Rein- hold Glière het meest aangepast vond bij de trant van musiceren die hen ei gen is. Zij zijn gevoelige en serieuze kunstenaars die zich samen op een vrij riskant en wat ongewone weg hebben begeven. Hun optreden wekt sympathie. v.E. (Van onze verslaggever) ROERMOND, 9 jan. De toelating tot de hogere priesterstudies in het bisdom Roermond is niet langer ge bonden aan een gymnasiale voorop leiding. Voortaan kunnen tot de sinds- kort bestaande hogeschool voor theolo gie en pastoraat in Heerlen, de zuidelijke priesteropleidingsconcentra tie ook studenten met andere mid delbare schoolopleidingen als HBS, kweekschool of college voor late roe pingen, worden toegelaten. Deze kandidaten krijgen een klas sieke vorming, tijdens hun hogeschool studies. Althans wat latijn betreft, tot het niveau van het vierde gymnasium. Grieks krijgen zij geschonken, hoezeer exegeten dit ook betreuren. In de toe komst is het zelfs mogelijk, dat kan didaten voor de hogere priesteroplei ding, ook zonder middelbare school, tot het theologisch instituut worden toegelaten na een voorafgaande bij scholing elders of door aanvullingscur- «HMl VEVEY, 9 jan. (AFP) De be faamde dirigent Carl Schuricht is zaterdag op zesentachtig jarige leef tijd in Seaux-sur-Vevey overleden. Schuricht, die in Danzig geboren werd, verliet Duitsland in het begin van de jaren-dertig en ging toen in Zwitserland wonen. Hij was een leer ling van Engelbrecht Humperdinck en heeft de meest grote orkesten ter we reld gedirigeerd. Speciale faam ver wierf hij zich ook als vertolker van de werken van Beethoven naast die van Bruckner. Het bestuur van het Utrechts Ste delijk Orkest sloot in 1938 een con tract voor drie jaren met Schuricht af waarbij deze zich toen verbond jaar lijks een belangrijk aantal concerten van het U.S.O. te leiden. Ook met Willem van Otterloo heeft Carl Schu richt dergelijke afspraken gehad. De Zwitserse dirigent kreeg op 7 juli 1948 in het Kurhaus te Scheve- ningen uit handen van de secretaris van de Nederlandse Brucknervereni- ging de Bruckner-medaille uitgereikt als blijk van waardering voor hetgeen Schuricht voor de Oostenrijkse com ponist in Nederland had gedaan. Schu richt was naast Evert Cornells de eer ste buitenlande dirigent die Bruck- ners werk tot het Nederlandse concert publiek bracht en dan ook de eerste buitenlandse orkestleider die genoem de medaille ontving. HET KUNSTMAANDORKEST heeft andermaal te Amsterdam in het Con certgebouw een triomfaal succes ge boekt met een concert, waarin alles Russisch was wat de klok sloeg. Een Russisch programma: Tschaikowsky, en een Russisch dirigent: Eugene Swetlanow, niet te verwarren met Con- stantin Ivanov, die kortgeleden even eens met het Kunstmaanorkest furore heeft gemaakt. Een volmaakte Ouverture Romeo en Julia bloeide op in een ongewone hel derheid en samenhang, van alles wat Tschaikowsky aan dramatisch effect, melodische spanningen en romantische tederheid rondom dit inspirerend thema heeft tezamengebracht. Schijnbaar moeiteloos zweefde de muziek over het voetlicht vanuit een als vanzelfspreken de verstaanbaarheid tussen orkest en dirigent. In hetzelfde vlak ontwikkelde zich de weergave van Tschaikowsky's Eerste pianoconcert, gespeeld door Ni kolai Petrow. Een jong pianist met een ravenzwarte artistieke haardos, stam mend uit een milieu van enkel musici, nóg studerend aan het Moskous Con servatorium voor de afronding van zijn solistische carrière, en toch zich hier reeds openbarend als een gerijpt pianist van bijzonder gedetailleerd spel, waarin elke nuance geregistreerd werd. Zij'n krachtige crescendo-techniek, de poë tische inslag van zijn pianissimo-spel, zijn greep op het geheel en het door dringen tot de muzikale kern tekenen zijn jong en bezield kunstenaarschap. Prachtig tegenspel klonk vanuit het or kest met een weldadig accent op het weelderig melodisch patroon. Weidse perspectieven openden zich in het eer ste deel, als een ver visioen van een Russisch landschap; in een veel teder der sfeer van kamermuziek, verleven digd met solistische passages ook uit het orkest, bracht het middendeel An dantino contrast en ontspanning, ook ten opzichte van het sluitstuk allegro con fuoco. Met de Zesde en laatste symfonie werd deze volmaakte Tschaikowsky-lezing tijdens het weekeind besloten. In zijn visie op en beheersing van de materie, vindt dirigent Swetlanow zijn gelijke niet. Zo geheel vervuld van Russisch muzikaal sentiment, zonder een zweem van pathos, in een klankweelde waar in het Kunstmaandorkest zich verre overtrof, hoorden wij deze Symphonie Pathétique nog nimmer. Een zee van muziek, waarin alle nuances van le vensgevoelens tezamenkomen. Hoogte punt was voor mij het Allegro con gra- zia met zijn verrukkelijk elastisch ge realiseerde ritme in vijfkwartsmaat. Op het gedecideerd tempo van het derde deel bijna als het karakter van een fi nale (vandaar niet ten onrechte een vroegtijdig applaus), volgde dan het slotdeel, dat somber van toon onthul lend is voor de levensmoeheid van de componist in zijn laatste dagen en zijn schaduw vooruitwerpt op het trieste levenseind. Het kort moment van stil te hierna was tekenend voor de over weldigende indruk, die men in de zaal even moest verwerken. Een ovationeel applaus verbrak daarna de spanning, opgeroepen door deze alles overtreffen de, verhelderende, geheel nieuwe visie op het Russisch fenomeen Tschaikow sky. T.Vr. sussen aan de hogeschool te volgen. Met de officiële doorvoering van de gesignaleerde differentiatie van de vooropleidingsmogelijkheden geeft het bisdom Roermond het beginsel van het gesloten klein-seminarie prijs. Voor Rol- duc, dat in 1946 van open college tot uitsluitend klein-seminarie werd om gevormd, betekent dit, dat met ingang van september de vroegere toestand weer terugkeert. Overigens niet, meer in die zin, dat Rolduc weer hét ka tholieke onderwijsinstituut van weleer zou worden, de goede katholieke middelbare scholen, welke overal el ders in Nederland bestaan, maken een dergelijke ontwikkeling onmogelijk maar wel, dat het internaat van Rol duc voortaan ook weer door niet-pries- terstudenten bevolkt kan worden. Mgr. P. Moors, de bisschop van Roer mond, sprak op een gisteren belegde persconferentie de verwachting uit, dat door de aangekondigde maatregel het aantal internen van Rolduc zal toe nemen. Eertijds verbleven er 400 in ternen. Thans nog 180. Volgens hem zullen er dit geleidelijk aan weer 350 worden, aangezien de behoefte aan in ternaatsopleidingen toch nog vrij groot is, met name in bepaalde mi lieus, waar het studeren van de kin deren thuis moeilijkheden oplevert. De aan de bisschoppelijke colleges van Roermond en Weert verbonden inter naten kunnen namelijk niet aan de vraag voldoen. Het internaat van Roermond is sinds kort in een nieuw gebouw buiten de stad ondergebracht. In Weert staat hetzelfde te gebeuren. Met dit verschil dan wel, dat het nieuwe internaat aldaar als een con vict wordt opgezet. Bedoeld als ideaal leefmilieu voor een vrij grote groep toekomstige priesterstudenten, die in het convict overigens met anderen sa menwonen. Met de bouw van het Weer- ter convict, in de buurt van de nieuwe collegescholen, zal nog minstens drie jaar gemoeid zijn. Met vertegenwoordigers van dertig Limburgse middelbare scholen is over de verruiming van de vooropleidings mogelijkheden overleg gepleegd. Het gevolg hiervan is geweest, dat een of meerdere leerkrachten op de diverse scholen zich in het bijzonder verant woordelijk weten om leerlingen, die zich geroepen voelen tot het priester schap, een aangepaste begeleiding te geven. Bovendien zullen zij op ver schillende manieren belangstelling voor het reële priesterschap op de scholen trachten te wekken o.a. door bij be roepsvoorlichting ook aandacht aan net priesterschap te schenken. Een speciale commissie zal zich hiermee, in nauw contact met de diocesane roepingen- raad, gaan bezighouden. Dit is trouwens hard nodig, aldus mgr. Moors, daar in het verleden de internaten van de bisschoppelijke col leges slechts één priesterkandidaat per jaar afleverden. Wat de hogere pries teropleiding betreft, deelde mgr. Moors nog mee, dat het huidige grootsemi narie in Roermond over enige jaren gaat verdwijnen, zodra de hogeschool voor theologie in Heerlen volledig is uitgebouwd. Voor het Roermondse se minariegebouw aan de Swalmerstraai zal een nieuwe bestemming worden ge zocht. HET FESTIVAL WAS MOE. Veertig uur zitten in de warme bioscoop, ze ventien films zien en steeds maar luisterendenken en praten, dat ging niet in de koude kleren zitten, hoewel door dit alles ongemerkt buiten op straat de vorst arriveerde waartegen geen anarchist kan protesteren. De vermoeienis kristalliseerde zich in gezapigheid tijdens het slotforum op zaterdag in de Globe-zaal van de Eindhovense stadsschouwburg. Uit het wegblijven van een aantal festivalgan gers zou opnieuw kunnen worden af geleid dat de jeugd van Eindhoven graag naar films wil kijken, maar minder erover wil denken ei praten. Misschien lag het ook wel aan de slot- feestjes die hier en daar waren aan gelegd. Gespreksleider van het forum was Arie Kleywegt („Ik ben geheelonthou der, toch ben ik lid van de VPRO"), meepraters Shireen Strooker .(Jon gens, jongens, wat een Meid), Jan Blokker (de scenarioschrijver van Fanfare), H. Wielek (docent en be kend van vele critische filmfora), Wim Verstappen (de andere ik van twee lingbroer Pim de la Parra) en Zei ler Hattum Hoving. Grondslag van de discussie: Is er een basis voor film in Nederland? Arie Kleywegt zag er nog slaperig uit, maar maakte als koppelspreker enke le wakkere opmerkingen, Jan Blokker had zijn zoontje meegenomen en richtte zich voortdurend tot deze, Wim Verstappen onthulde de afmetin gen van zijn slaapkamer, de heer Wie- lek kreeg het naar gebruik aan de stok met het jonge goedje aan zijn lin kerhand dat hem pleegt samen te vatten in de term „boodschapper Shireen Strooker zat te filmsterren en zorgde voor een ademloze stilte in de zaal toen ze ging vertellen hoeveel moeite een bedscène haar kost, en Hattum Hoving droeg zijn aandeel bij met enige uitlatingen over het film- vakmanschap, het zagen met cellu loid. Veel niet ter zake doende vragen en een zestigjarige die nog wat goede kanten had gevonden in het provota- riaat. Maar „deze jeugd zal ook een keer moeten beseffen dat ze ook eens gaan behoren tot ons, de zogenaamde middenmoters." En toen Arie Kleywegt plotseling bemerkte dat ondanks de matte dis cussie en toe vtel er n°B wel te lachen, zonder dat er gelachen werd de tijd was voorbij gevlogen, beëindigde hij het forum met een „open slot", zonder conclusies. Ds. J.M. Renders, voorzitter van de Stichting Kunstzinnige Vorming Eind hoven, besloot het festival, dat hl], de ze krant zorgvuldig citerend, uniek noemde. Na een ontvangst door het gemeen tebestuur terug naar Amsterdam in de Scorpiobiel van Verstappen. Hier kon den we nog even rustig terugzien op dat filmfestival. Eindhoven, zo lijkt het na een vijfdaags verblijf, is een rommelige stad met een merkbaar ge brek aan traditie. Een stad vol men sen van buiten, veel geïmporteerde DE OPZIENBARENDE REDE °(i China en aan het adres van Cb' die Paus Paulus VI op Driekoni™; in de Sint Pieter heeft gehouden, be.: een historische betekenis. In t,. toespraak werd een voorlopig hoy, punt bereikt in het onafgebroken 5 ven van de Paus voor de vrede- Paus Paulus is niet plotseling een dergelijk initiatief gekomen. Ja moet ervan uitgaan hoe de hoU®J van Rome tegenover de commun1 sche wereld zich in de laatste jaG gloeilampenproducenten, een T.H. maar ni-ts van een studentensfeer. Dit rommelig aandoende geheel schijnt een prachtige bodem voor cul turele ontploffingen. Het Van Abbe- nuseum, zeer actief toneel en film. De enige stad in het land waar film volledig is opgenomen in het lesroos ter van alle scholen en waar een film cyclus voor de jeugd liefst 5500 bezoe kers trekt. Het filmfestival staat dus niet los op zich. Ondanks de gebleken liefde voor film, is duidelijk aan het licht geko men, dat in Eindhoven de aansluiting met het jonge filmen nog niet hele maal gevonden is. Een snelle enquete wees uit, dat men Die Herrenpartie van Wolfgang Staudte de beste turn had gevonden. De beste film, Fellini s 8V2, kwam op de tweede plaats. Het werk van de jonge Nederlandse film- 'arde (Katüs, Kockyn, Body and iouD werd nauwelijks genoemd. Rein Bloem, Jan Blokker en vooral Wim Verstappen ondervonden behal ve veel bijval ook onbegrip, een ge deeltelijke contactbreuk. Hun verschij nen hun poging tot communicatie was eenvan de nuttigste aspecten van de filmvijfdaagse. Een op vele punten ver- held--~nd festival, een goed georgani seerd feest, waarin de af en toe op spattende vonken van onenigheid ble ven drijven op een zee van prettige vriendelijkheid. beginnend onder Paus Joannes, of wikkelde. De scherpe en geheel veranderlijke scheiding tussen de ty werelden, die geen enkel contact derhielden, was een logisch gevolg ,1 de bloedige kerkvervolging, die S*5 had ingeleid en waartegen Paus XII met kracht zijn stem verhief- dualisme werd verzacht sinds, na dood van Stalin, zich tekenen van e! zij het ook nog zo kleine, verbetef1. manifesteerden. Het kwam voor j communisten, onder de nieuwe te(. van vreedzame coëxistentie, tot e. hier en daar verbeterd klimaat WA in tegemoetkomingen en contay, mogelijk werden, die misschien al'j een formele of symbolische of slec, tactische betekenis hadden, fli®. waarvan de historische functie in geheel van een mentaliteitswijziir niet mag worden onderschat. Zo mochten alle bisschoppen uit Oosteuropese landen aan het Con^ f in Rome deelnemen wat onder lin onmogelijk geweest zou zijn. 1963 werd mgr. Slipij, na achttien !j ren gevangenisstraf, vrijgelaten. hetzelfde jaar bezochten de dochter de schoonzoon van Khroesjtsjev R° en werden door Paus Joannes ontv®, gen. Een feit dat een enorme slag in de gehele wereld had. De cycliek „Pacem in Terris", het ge( le vredesstreven van Paus Joannes zijn dood vonden in de gehele com1* nistische wereld van Oost-Europa, bij officiële instanties, een echo, uit niet alleen een tactische waaU ring maar ook een zeker resp sprak. DAARMEE IS geenszins gezegd Rome het atheïsme, het communis^ de kerkvervolging en de discrirP1^ tie van de katholieken onder het C°J munistische regime niet voortdui' heeft veroordeeld in onver^U derd scherpe toon. Dit neemt eC niet weg dat er van beide ka11 ef naar nieuwe mogelijkheden van betering van de betrekkingen V0.f gezocht. Zo werd in september y tussen de Hongaarse regering en y Vaticaan een protocol getekend een aantal, zij het ook zeer beper verbeteringen in de toestand vafl Kerk bracht. In 1965 mocht kardi'% Beran, bijna twintig jaar gecory neerd, uit Tsjechoslovakije naar j me vertrekken zonder titel en fuhy, af te staan, terwijl de bisschop Olomouc (Olmütz), mgr. Tomasjek- apostolisch administrateur van Pr werd benoemd. J In 1966 werd de modus vivendi Joegoslavië gesloten, een gebeurt^ die in de communistische wereld diepe indruk maakte, omdat hierh1 voor het eerst een communist:5 staat officiële diplomatieke betrejy gen met het Vaticaan opnam, zij ook nog niet in volle omvang. a In hetzelfde jaar werd ook de sische minister van buitenlandse ken, Gromyko, door de Paus in entie ontvangen. Algemeen werd genomen dat Gromyko het bezoek Podgorny aan de Paus heeft vo° y reid. Tenslotte bracht mgr. F Costa, die het persoonlijke vertro1' j van de Paus geniet een bezoek Polen. ,jef Dit is echter nog lang niet a' 9ï de Paus toonde in toenemende belangstelling en zorg voor het j namese conflict. Dit uitte zich nie f! leen in vele publieke verklaringe gesprekken met vooraanstaande 1 ft nationale figuren, maar ook in ee J ker parallelliteit van de pause'" initiatieven met die van de VN-S«Lf taris het bezoek van de Paus *j de VN heeft hiertoe zeker bijge t gen. Verleden jaar zond de Fau« vendien mgr. Pignedoli als apostol' j, gedelegeerde naar Vietnam, was^ niet alleen de vertegenwoordigers y de Zuidvietnamese bevolking onth1/ te, maar ook bereid was met Pe/: nen van Noord-Vietnam gespre" aan te gaan. rf Eris dus kennelijk een uitbre' v in de vredespogingen van de fJ vast te stellen waarvan de moti® en de omvattende doelstellingen 'fJ encycliek „Christi Matri" tot vóX^jt king zijn gebracht. De toespraak Driekoningen over China bewijs* ,f' de Paus op deze weg niet wil bJ staan. Hij wil over de vrede spf^1 met de mensen, die voor het hu> China, het onrustige, het agreS' China verantwoordelijk zijn. IN DEZE GESTE worden nieuwe accenten gelegd. De Jf richtte zich rechtstreeks tot de lel P; van de communistische staat, zoa' reeds eind 1965 een appèl tot f alle andere staatshoofden heeft richt. Hij pleitte indirect reeds bU J bezoek aan de VN voor toelating^ Rood-China. Hij zegt nu dat de geen para-koloniale instelling is' V, boven de politieke stromingen efl\A ven de blokken staat. Daarme® hij dus een geheel ander gelui ren dan kardinaal Spellman. ,i*.' De Paus wil echter niet allee"^ de Chinese leiders over de vrede y ken, hij onderkent in het streve de jongeren en in de geest ef Chinese volk motieven, idealen- ec doelstellingen, die een basis v0. gesprek, een dialoog en wederzh grip mogelijk maken. pïb De pastorale zorg en de AerèA van de Paus is hiermede in° e#; mondiaal en universeel. Zonder grens. Sommigen vragen zich af of bij dit streven de grens religieus-kerkelijke vredespogins politieke actie in het oog ,e$r<K, kan worden. De mondiale v 1 e ties, een fenomeen van secU„aji Li mensie, plaatsen de opvolger „0ii^ trus en het hoofd van de Ka v De Kerk in de voorste lijn van desfront van de mensheid. he*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 6